PDA

View Full Version : Yalın bir bakış açısı ile...VOB

epikur
16-05-2011, 11:56
Yalın dostumun VOB ile ilgili yapdigi, yapmak istedigi görüslerini, yorumlarini, degerlendirmelerini, sistem kriterlerini vs. direk VOB bölümüne alarak, "Ekonomi - Sektör - Şirket incelemeleri II" basliginin "kirletilmesinin" önüne gecmek istedim. :)

Hayirli olmasini dilerim.

epikur
16-05-2011, 11:59
Konuyla ilgili ilk ileti olarakda...eski baslikda yazilmis olan bu degerlendirmeyi ekliyorum.

BU İLETİNİN MUTLAKA HEPSİNİ OKUYUN !!!

Nisan vade vob grafiğidir.

Tamamen hayal ürünüdür :)

http://i53.tinypic.com/2ueohhu.jpg

http://i53.tinypic.com/efnlev.jpg

Ressam pala çalıştı didindi ve sonunda ilk kırmızı rengini tamamlamaya epey yaklaştı :)

Aslına bakarsanız bu düşüşü ben mayıs ayının ikinci yarısında bekliyordum ama çok aceleleri varmışki mayısın ilk yarısında düşüşe geçtiler. Hatta normalde iki üç günde yapmasını beklediğim zig zag hareketinide bugün ikinci seansa sığdırdılar.

Neyse, resim henüz tamamlanmadı ama ilk adımın benzerliğini paylaşmak istedim.

Dostum, eline saglik. Arzetmis oldugun "senaryonun" düsüs ayagi yine cok güzel gerceklesdi. Tebrikler.
Anlayabildigim kadariyla bu cizmis oldugun "senaryoyu" hem temel analiz bakis acisiyla, hemde teknik analiz yöntemiyle öngörüyorsun.
Ben sahsen öngöründen etkilendim. Sorum su:
Bu öngörüyü meydana cikaran düsüncelerini, veya degerlendirme tarzini biraz acabilirmisin?
Niyetimde su: Bu tip basarili öngörüler ile orta vadede hem endeks kagitlarinda, hemde endeksde basarili bir alsat politikasi uygulamak...cocuk oyuncagi olur gibime geliyor. Marjlar sonucda, devasa, yani binlerce puan.
Ne kadar speklerin rizasina kalmis senetlerde alsat ile para kazanma taraftari olmasamda, endeks bazinda uygulanmasi mümkün bu tür "mantikli olabilecek" spekülasyonlarada acigim. Tek problemim, bu takdim etmis oldugun "senaryonun" kriterlerini ve olusum sartlarini ögrenip...benzer bir sonuca ulasabilmek.
Yani ben senin senaryondan ziyade, o senaryoya ulasim yöntemlerini ögrenmek istiyorum! Cünkü ancak kendi yapmis oldugum ve planladigim/dizayn etmis oldugum bir yatirim veya spekülasyon tarzini uygulayabiliyorum...bu forumdaki tüm tüyocularin aksine. :)
Eger bu konudada bana/bize "hizli balik vaadetmek yerine", balik avlamayi ögretebilirsen, sana sonsuza dek mütesekkir kalirim dostum.

Not: Senet secme konusunda, bence bu baslikda daha fazla kendini yorma/üzme! Yazilacak, ögretilecek tüm seyler yazildi, konusuldu ve degerlendirildi. Artik burayi okuyanlarin soru sormak, fikir almak, yorum almak yerine - senin ögretmis oldugun ve uygulamis oldugun sekilde - kendi calismalarini sunmalari gerekiyor. Ben sahsen arkadaslardan bunu bekliyorum.

Merhaba epikur abi

Uygulamaya çalıştığım mantığı doğru çözümlemişsin, beklentilerimi oluştururken temel verilerden de faydalanarak olası gidişatı kendimce yorumlayabildiğim kadarı ile teknik analiz metodları ilede doğrulamaya çalışıyorum. Yani hem makro - mikro veriler, hemde teknik analiz metodlarından faydalanmaya çalışıyorum. Ama bu beklentilerimi oluştururken kullandığım kıstasların çoğunluğu ekonomik verilere bağlıdır, teknik analizde ise çok detaylı zaten bilgim yok ve zaten teknik analizi detaylı kullanmaya ihtiyacda duymuyorum.

Temel ekonomik veriler adına; dünya borsaları, döviz, faiz, CDS ve ekonomik göstergelerin oluşumlarını takip etmeye çalışıyorum.

Teknik analizde ise; sıradan bir kaç indikatör ve kendimce uyguladığım trend çizgileri çalışmalarımdan faydalanıyorum.

Ve tabiki siyasi gelişimleride gözardı etmemek gerekir, ayrıca teorik çalışmaların dışında birde çok önemsediğim piyasa psikolojisi vardır. Ama bu psikolojik durumu nasıl anlatabilirim bilmiyorum :) çünkü bunun teorik bir yanı yok ve tamamen içgüdüsel bir gelişim süreci desem sanırım ya çok hafife aldığım yada çok abarttığım düşünülebilir ama dediğim ben bu duyguyu yazıya dökemem :)

Aslında önceki başlıkta uygulamaya çalıştığım sanal portföy takibimiz eğer sürseydi şimdi açıklamakta zorluk çektiğim bu piyasa psikolojisi kavramını herkes görecekti ve nasıl çalıştığına herkes şahit olacaktı. Seninde belirtmiş olduğun gibi kısa yada orta vade de güzel bir al - sat mantığı örneğini sergilemiş olacaktım.

Sanal portföyümün içeriğini ve çalışma koşullarını sanırım en iyi sen hatırlıyorsundur.

''Hızlı balık vaadetmek yerine'' balık avlamayı öğretebilmek adına da çok çaba sarfettiğimi zaten belirtmişsin :) gerçekten de dediğin gibi özellikle temel analiz anlamında yazılması gereken herşeyi yazdığımı düşünüyorum, tek yapmadığım şey bu yazdıklarımı pratiğe dökmemek oldu fakat ben bu işe başlamışken hatırlayacağın gibi yaşanan tatsız bir olay bu pratik safhanın erken bitmesine vesile olmuştu. Şimdi o tatsız olaya vesile olan şirketin hissesine bugün bir daha baktım da o sataşmanın ne kadar saçma olduğunu bir kere daha gördüm.

Neyse abi, grafiklerde çizgi çekerek belirlemiş olduğum beklentilerimi sadece hayal ederek kurgulamadığımın bilinmesini isterim, 2010 yılı içerisinde de senin alıntı yaptığın grafikteki gibi çizgi çekerek oluşturduğum beklentilerim olmuştu ve büyük bir isabet oranları yakalamıştım, bu anlamda benim kriterlerimi zaten bir yılı aşkın süredir izleyenler biliyor ve öğrenmek adına çaba sarfedenlerde zaten
ziyadesi ile öğrendiler.

Hayali senaryomdaki teknik analiz kriterlerimin açıklamasıdır…

Öncelikle dikkat ederseniz ilk grafikte vob fiyatı 15 nisan tarihinde 84.350 seviyesinde iken ben yükselişin 86.000 seviyelerine dek süreceğini ve düşüşünde 86.000 seviyelerinden başlayacağını işaretlemiştim.

Bunun sebebini şu şekilde izah etmek istiyorum.

86.000 seviyesinin direnç olma olasılığını güçlü kılan görüntüyü farketmişsinizdir, aşağıda görüldüğü gibi günlük grafikte 2010 aralık ve 2011 ocak aylarında 86.000 seviyesi yine geçilemeyen bir direnç olmuştu ve aynı zamanda bu seviyede ikili tepe oluşmuştu. Yani kolay kolay kırılamayacak bir seviye olarak kabul etmiştim.

http://i56.tinypic.com/2wfiu00.jpg

Bu şekilde bir direnç var ise, bu direnci destekleyen başka veriler varmı diye grafik üzerinde çalışmaya devam ettim.
Altta 120 dakikalık iki tane grafik var, üstteki grafiğe dikkat ederseniz üç tane yatay çizgi vardır. Bu üç yatay çizgilerden en alttaki 76.000 seviyelerine yakındır ve ortadaki çizgi ise 81.000 seviyelerine yakındır. 16 nisan tarihinden önceki hareketleri incelediğimde bu iki yatay bant arasında 5.000 puan olduğunu fark etmiştim ve dolayısıyla teknik analiz şartlarına göre bu yatay bandın kırıldığı yöne aynı marjda hareketin devam etmesi beklenir diye bildiğim için yukarı yönlü kırılan bu bandın ulaşması gereken seviyenin 81.000 + 5.000 = 86.000 seviyesi olması gerektiğini düşünmüştüm.

Alttaki grafikte ise en son gördüğümüz bariz dip seviye olan 70.000 ile olası zirve düşündüğüm 86.000 seviyesi arasına fibonacci indikatörünü ekledim ve 70.000 seviyesinden başlayan hareketin 86.000 tepesi olur ise bu tepeden düşerken en şiddetli düşüşü nereye kadar sürebilir sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Aldığım yanıt ise düşüş yönündeki %61,8 fibo seviyesi olan 76.000 yakınlarını buldum.

http://i55.tinypic.com/30rs4ut.jpg

Tüm bu grafik çalışmasının sonucunda yükselişin 86.000 seviyesine dek sürebileceği ve 86.000 seviyesinden sonra 76.000 seviyesine dek sürebilecek bir düşüşü grafik üzerinde çizdiğimde büyük bir tobo oluşumunu fark etmiştim ve bu tobo görüntüsünü forumda yayınlamaya karar vermiştim.

Ressam palanın marifetleri ismini verdiğim grafik çalışmamın özeti budur.

Buyrun size basit bir teknik analiz çalışması örneği :)

Elbetteki endeks hareketinin benim belirlediğim seviyelere harfiyen uymasını beklemiyorum ama ana hatların bu çizgilere yakın olacağını düşünüyorum.

epikur
16-05-2011, 12:11
Vob haziran vade,,,

Güniçi 78.300 seviyesini destek edinebilirse, bir kaç seans içerisinde 81.000 seviyesine kadar tepki yükselişi bekliyorum.

Dostum, sanirim 4 mayisdan beri belirginlesmis olan düsüs kanalinin direncinden bahsediyorsun...81.000 seviyelerine kadar muhtemel bir tepki yükselisi derken.
Ben 79.750-80.000 lerdeki son destekleri...ciddi bir direnc olarak görüyorum...kisa vadede.
Ne dersin? Ciddiye alinacak bir bakis acisimi?

Birde...su haberler... halen belirsizlik üretmeye yönelik gibi: :)

....ABD’de federal hükümetin borçlanma yetkisi bugün ya da yarın “tavan” yapacak, ama şimdilik paydos olası değil. Hazine Bakanı Geithner bütçede kaytırma yaparak ve özel yetkisini kullanarak durumu Ağustos’a kadar idare edeceğini açıkladı. Pazar günü ülkeye seslenen Obama ise ABD’nin borçlarını zamanında ödeyememesi halinde hem küresel finansal krizin başgöstereceğini hem de ekonominin derin bir resesyona gireceğini öne sürdü.

....Uzmanlar iki tarafın sonunda bir anlaşmaya varacağına güveniyor, ama daha fazla taviz koparmak için son dakikaya kadar beklemek yatırımcıların moralinin perişan edebilir. AB’nin borç sorunlarının bu denli gündemin tepesinde olduğu bir ortamda, Kongre’nin federal borçlanma limiti üstünde siyasi manevralar peşine düşmesi kaygı veriyor.

http://www.ekonomihaberyorum.com/obama-butce-cekismesi-finansal-kriz-getirebilir/

Üstelik hem bizim tahvil faizlerinin, hemde dolar fiyatinin yükselmesi...kötümserligin devam ettigini net olarak gösteriyor.
Endeks 100 ile ilgili bahsettigin ana destege ise... halen 1.000- 1.200 gibi bir mesafe var. Orta vadeli bir spekülasyon icin, oralari sahiden uygun görünüyor.

epikur
16-05-2011, 12:12
Vob haziran vade,,,

Güniçi 78.300 seviyesini destek edinebilirse, bir kaç seans içerisinde 81.000 seviyesine kadar tepki yükselişi bekliyorum.

Sevgili epikur abi

Bahsetmiş olduğun fed'in yeniden borçlanmak için alması gereken iznin oluşturacağı spekülasyonu zaten yaşıyoruz ve ben bu konuya daha mayıs ayının başında dikkat çekmiştim. Hazinenin eli mahkum izin verecektir ama bu durum piyasada dalgalanmalara yolaçacaktır demiştim. Dolayısıyla şimdilik çok büyük bir sorun görmüyorum ve aşırı düşmüş olmanın getirecebileceği tepki yükselişlerini yakalamaya çalışıyorum.

Döviz ve faiz kanadında ise; döviz önemli bir direç seviyesinin hemen altında bulunuyor ve bu direnci tek hamlede geçebileceğini düşünmüyorum.
Faiz ise çok önemli gördüğüm direnç seviyesinin biraz daha altında işlem görüyor ve direncini yoklamak için bir miktar daha yükselebilir ama yine aynı döviz gibi tek hamlede direnci geçebileceğini sanmıyorum.

Ve dolayısıyla kısa süre için faizde artış olsada döviz de bariz bir atak beklemediğim için borsanın yukarı tepki vermesi gerektiğini düşünmüştüm.

Ve daha seans açılmadan aşağıdaki yazımı yazmıştım.

Vob haziran vade,,,

Vobda, açılışta en düşük 78.200 seviyesi görüldü ve tepki yükselişi 79.275 seviyesine kadar sürdükten sonra şimdilik güniçi yatay bir banda girdi. Güniçi destek seviyesini 78,500 olarak güncelledim ve aynı zamanda long pozisyonum için stop loss seviyem olarak izlemeye devam ediyorum. Hedefim yine 81.000 olarak duruyor.

YALIN
16-05-2011, 12:18
Teşekkürler epikur abi

Son durum...

200 puan kar ile 78.500 den stop loss oldum.

Şartlı emirlerimi şu şekilde yazdım bekliyorum.

78.800 geçilirse tekrar long.

78.200 aşağı kırılır ise short

TomBombadillo
16-05-2011, 12:24
Yeni başlık hayırlı olsun,

VOB'dan uzak durmaya çalışıyorum ama durumu kavrarsak neden olmasın :)

epikur
16-05-2011, 12:32
Teşekkürler epikur abi

Son durum...

200 puan kar ile 78.500 den stop loss oldum.

Şartlı emirlerimi şu şekilde yazdım bekliyorum.

78.200 aşağı kırılır ise short

Hayirli kazanclar, dostum.

Allah tuttugunu altin etsin.

Not: Vob24 de yazmis oldugun yorumlarin düzinelerce tek satirlik icibos iletilerin arasinda kayboluyordu. :)

Burada uyguladigin, uygulamak istedigin VOB sistemini bende dahil, ilgilenen herkez daha rahat ve sayfalarca "bos sayfa" okuma mecburiyeti olmadan, izleyebiliriz! Böylece geyik tipi, icibos muhabbetlerden veya yorumlardanda temiz tutmaya calisirim burasini... dikkatimi cekdikce. :yes:

kocebi
16-05-2011, 12:53
Sn epikur yeni başlık hayırlı olsun. Gerçekten faydalı veYALIN bir topik olacağına inanıyorum.

"Burada uyguladigin, uygulamak istedigin VOB sistemini bende dahil, ilgilenen herkez daha rahat ve sayfalarca "bos sayfa" okuma mecburiyeti olmadan, izleyebiliriz! Böylece geyik tipi, icibos muhabbetlerden veya yorumlardanda temiz tutmaya calisirim burasini... dikkatimi cekdikce.":super:

ECZACI68
16-05-2011, 12:54
hayırlı olsun yalın hocam, bol kazançlar.

epikur
16-05-2011, 13:08

Dostum, sorabilirmiyim...neden 78.800?
Ben mesela 79.200-250 gecilirse...long icin bir firsat dogar diye düsünürdüm.

Hatta bahsettigim seviye (79.200-250) gecilmez ise (sonucda bana direnc gibi göründü), yani oralarda oyalanirsa, shortluk bir durum cikabilir bile diye...düsünürdüm. :)

YALIN
16-05-2011, 13:20
Dostum, sorabilirmiyim...neden 78.800?
Ben mesela 79.200-250 gecilirse...long icin bir firsat dogar diye düsünürdüm.

Bugünkü tepe (79.275) ile dibin (78.200) ortalaması 500 puan olduğu için, tepeden geri çekildikten sonra yukrı giderken bu 500 puan ortalamanın üzerine çıktığı anda düşüş ivmesinin azaldığı yada bittiği anlamını çıkartıyorum ben. Zaten ana hedefiminde 81.000 olduğuna göre 78.800 geçilirse long olmak bana göre doğru bir davranış oldu, zaten şuan fiyatta 79.000 üzerine atarak benim bu tezimi doğrular nitelikte ilerliyor :)

Son durum:

Bugün artık seansı izleyemeyeceğim için şöyle bir strateji belirledim.

78,800 seviyesinde %20 long oldum, 78.500 seviyesine %20 daha long yazdım, 78.300 seviyesine %20 daha long yazdım. Stop loss fiyatımı daha aşağıya çektim, 77.800 seviyesine stop loss yazdım.

kocebi
16-05-2011, 13:46
Çok kısa vadelide olsa (60dk) göreceli güçi le(RSI) oluşan negative divergence 79.275 geçildiğinde 81.150 81.500 lü seviylerin ikinci kez test edileceği sinyalini APS değerlendirmesi ile işaret etmekte APS % +2,91 X30YVADE % +0,15http://666kb.com/i/btj6wagb6fkkxgxys.png
Sn epikur topikteki ilk ihlal benden olsun. Mesaj kirliliği yaratmayacağını düşündüğüm için sadece teknik analize dayalı kısa vadeli bir yorum yaptım. Mesajlarımda sizin belirlediğiniz kriterlere ters düşeceğini gördüğünüz anda silin lütfen. Bu benim açımdan alınganlık yada kırgınlık yaratmayacaktır.

YALIN
16-05-2011, 15:00
Güniçi en yüksek 79.775 görüldü.

Şuan 79.600 seviyesindeyiz.

Tepki yükselişi adına 81.000 yolculuğunda, 79.500 - 80.000 aralığı ara durak olabilir. Bu iki aralıkta kısa bir süre yatay kalınabileceğini düşünüyorum.

(Eğer 79.500 seviyesi ziyadesiyle destek görevini yerine getiremez ve sert satış yerse, iş biraz sakata binebilir)

Pozisyonumu ve bekentimi korumaya devam ediyorum.

epikur
16-05-2011, 15:30
Çok kısa vadelide olsa (60dk) göreceli güçi le(RSI) oluşan negative divergence 79.275 geçildiğinde 81.150 81.500 lü seviylerin ikinci kez test edileceği sinyalini APS değerlendirmesi ile işaret etmekte APS % +2,91 X30YVADE % +0,15http://666kb.com/i/btj6wagb6fkkxgxys.png
Sn epikur topikteki ilk ihlal benden olsun. Mesaj kirliliği yaratmayacağını düşündüğüm için sadece teknik analize dayalı kısa vadeli bir yorum yaptım. Mesajlarımda sizin belirlediğiniz kriterlere ters düşeceğini gördüğünüz anda silin lütfen. Bu benim açımdan alınganlık yada kırgınlık yaratmayacaktır.

Sn kocebi, ihlal, kirlilik falan... ne demek?
Bu tip VOB ile ilgili, teknige, temele dayali tüm görüs bildirimlerinin, yorumlarin... bu basligi zenginlestireceginden cok eminim.

Elinize saglik, tekrar.

epikur
16-05-2011, 17:10
Bugünkü tepe (79.275) ile dibin (78.200) ortalaması 500 puan olduğu için, tepeden geri çekildikten sonra yukrı giderken bu 500 puan ortalamanın üzerine çıktığı anda düşüş ivmesinin azaldığı yada bittiği anlamını çıkartıyorum ben. Zaten ana hedefiminde 81.000 olduğuna göre 78.800 geçilirse long olmak bana göre doğru bir davranış oldu, zaten şuan fiyatta 79.000 üzerine atarak benim bu tezimi doğrular nitelikte ilerliyor :)

Tamam dostum, anladim.
78.800 ü bir cesit pivot noktasi olarak görüyorsun ve üzerinde kalmasini olumlu yorumluyorsun.
Ben ise bu pivot, yada ortalama seviyeyi kullanmak yerine, olayi sadece destek, direnc bakis acisiyla degerlendirmisdim. Bu mantikla sabah 78.800 gibi long yaparak, ögleden sonra...79.500 seviyelerinden kapattim. Benim beklentim, dedigim gibi 79.750-80.000 in ilk etapda yatay direnc olarak kalmasi veya kisa vadeli yükselis kanalini degerlendirirsek...en gec 80.250 den dönmesi. Ha...güzel hacimle gecerse, seninde dedigin 81.000 ler tepki hedefi ve ayni anda cok ideal bir short seviyesi. Kisa stoplarla zarar limitlendirmek, tabiiki zaruri.

Ben 79.750-80.000 lerdeki son destekleri...ciddi bir direnc olarak görüyorum...kisa vadede.

YALIN
16-05-2011, 18:02

Son durum:

Bugün artık seansı izleyemeyeceğim için şöyle bir strateji belirledim.

78,800 seviyesinde %20 long oldum, 78.500 seviyesine %20 daha long yazdım, 78.300 seviyesine %20 daha long yazdım. Stop loss fiyatımı daha aşağıya çektim, 77.800 seviyesine stop loss yazdım.

Güniçi en yüksek 79.775 görüldü.

Şuan 79.600 seviyesindeyiz.

Tepki yükselişi adına 81.000 yolculuğunda, 79.500 - 80.000 aralığı ara durak olabilir. Bu iki aralıkta kısa bir süre yatay kalınabileceğini düşünüyorum.

(Eğer 79.500 seviyesi ziyadesiyle destek görevini yerine getiremez ve sert satış yerse, iş biraz sakata binebilir)

Pozisyonumu ve bekentimi korumaya devam ediyorum.

Güzel bir gün oldu.

Stratejim; 78.300 üzerinde kalabilirsek hedefin 81.000 olduğunu sabah yazmıştım.

En düşük 78.200, en yüksek 80.400 görüldü.

Flat durumdayım.

Akşam detaylıca bakar pozisyon devamımım ne yönde olacağını açıklarım.

Cümleten iyi akşamlar dilerim.

wo1
16-05-2011, 22:06
SN YALIN demez olaydım bu ne yahu , gece rüyalarıma girecek :)

bir kere topiğin adını değiştirmeyi teklif ediyorum voltran olsun

neden derseniz , biraz elit bir trade şekli ile bizde o voltranın parçalarını tamamlayalım

ana gövde siz olsanız da ;) kollar bacaklar olmadan olmaz :) nasıl fikir

hayırlı olsun

YALIN
16-05-2011, 22:34
SN YALIN demez olaydım bu ne yahu , gece rüyalarıma girecek :)

bir kere topiğin adını değiştirmeyi teklif ediyorum voltran olsun

neden derseniz , biraz elit bir trade şekli ile bizde o voltranın parçalarını tamamlayalım

ana gövde siz olsanız da ;) kollar bacaklar olmadan olmaz :) nasıl fikir

hayırlı olsun

Güzel fikir dostum :)

epikur abi'ye rica edelim, ya topik ismini tamamen değiştirsin yada ucuna kıyısına VOLTRAN eklesin :)

Katkılarını beklerim.

Teşekkürler.

TomBombadillo
17-05-2011, 00:17
Dolar/Tl paritesi ve endeks grafiğindeki negatif korelasyona bakınca,

Sınır çizgilerimiz 2 yeşil yatay çizgimiz

Daha önceki ekvator çizgisi (mavi) ile parite ve endeks negatif ayrışma sınırlarına ulaşmış (yeşil çizgiler sınır),

Bugün baktığımızda ekvator, yani ayrışma çizgimiz beyaz yatay çizgi.Burada dikkatimi çeken doların yukarıda gideceği yer daha önce gördüğü 1.62 seviyesi ise endeksin negatif korelasyona göre görmesi gereken minumum değer 62.500-63.000 olarak görülmektedir.Dolayısı ile 62.500 noktasını stop loss olarak seçmek yanlış olmaz sanırım

Grafiğin reel hayatta anlamı ise; Dolar en yüksekten bozdurulur ve olabilecek en dipten mal toplanır.Olabilecek en dip, paritenin yükselebileceği en yüksek seviye 1.62 ise,

Yalın hocam, 62.500 'ün risk alınabilecek en iyi nokta olduğunu düşünüyorum,

Sizin bu konuda fikriniz nedir

http://img864.imageshack.us/img864/678/adszee.png

YALIN
17-05-2011, 01:21
Yalın hocam, 62.500 'ün risk alınabilecek en iyi nokta olduğunu düşünüyorum,

Sizin bu konuda fikriniz nedir

Hemen hemen aynı fikirdeyiz dostum, şimdilerde bir çok yerde dillendirilen bu rakama yakın bir seviyeyi ben ilk olarak 28 nisan tarihinde kendi topiğimde http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=64722&page=20 233 nolu iletimde paylaşmıştım ve daha sonra da birkaç defa dile getirmiştim.

Merhaba filozof16 dostum

Malumunuz olduğu gibi çok forumda çok fazla aktif olamıyorum.

Endeks için bahsettiğiniz düşüncemde herhangi bir değişiklik yoktur, detaylara girmeden kısa ve öz bir cevap vermek istiyorum. Hala 68.000 seviyesini önemsiyorum,,, piyasa da aynı özen içerisinde bu seviyeyi korumaya çalışıyor, bu seviyenin altına bir kaç defa kaçak geçişler oldu ama görüldüğü gibi henüz net olarak bu seviye aşağı kırılmadı. Dolayısıyla kısa vade için kötümser değilim ve mayıs ayına iyi bir başlangıç yapacağımızı düşünüyorum. ,,,,,,,fakat mayıs ayının ikinci yarısı biraz çetrefilli geçebilir,,,,,,, çünkü fed'in amerika hazinesinden yeniden borçlanmak için izin alması gerekiyor. Büyük ihtimalle (elleri mahkum) izin çıkacağını düşünüyorum ama bu veri öncesi piyasada tedirginlik oluşabilir ve buda piyasayı biraz gerebilir. Bu gerginlikte ise bana göre olabilecek en düşük seviye (en abartılısı) 63.000 yakınları olur...

Hatırlarsınız 2011 yılı için olabilecek en düşük seviyenin 58.000 olabileceğini söylemiştim,,, nisan ayından sonra 2011 yılı için en kötümser rakamımı 63.000 civarı olarak güncelledim... Yine aynı şekilde bu seviyede sanal porföyümü fullerim :) ve 80.000 hedefiminde hala geçerli olduğunu belirtmek istiyorum. Ki 63.000 düzeltmeside ana hedefimin gerçekleşmesi için sağlıklı bir düzeltme olacaktır.

YALIN
17-05-2011, 01:27
Güzel bir gün oldu.

Stratejim; 78.300 üzerinde kalabilirsek hedefin 81.000 olduğunu sabah yazmıştım.

En düşük 78.200, en yüksek 80.400 görüldü.

Flat durumdayım.

Akşam detaylıca bakar pozisyon devamımım ne yönde olacağını açıklarım.

Cümleten iyi akşamlar dilerim.

Salı günü aşağı yönlü bir açılış olabilir ama 81.000 olan hedefimi 82.000 olarak güncelledim.

P.tesi kapatmış olduğum longlarımı uygun seviyelerden yerine koymayı planlıyorum.

Pozisyon açtığımda yada pasif emir yazdığımda şimdiye dek olduğu gibi canlı olarak paylaşmaya gayret edeceğim.

gokhansell
17-05-2011, 01:28
Yalın usta topic için teşekkürler elimden geldiğince izlemeye çalışacağım yarın tepkimi dönüşmü belli eder kanaatindeyim

YALIN
17-05-2011, 01:31
Yalın usta topic için teşekkürler elimden geldiğince izlemeye çalışacağım yarın tepkimi dönüşmü belli eder kanaatindeyim

Teşekkürler dostum.

Yukarı yönlü hareketler olsada bunun bir trend başlangıcı olacağını sanmıyorum, şimdilik tepki yükselişleri olarak değerlendiriyorum.

int_bettor
17-05-2011, 01:40
Bugunku yukselisle biraz nefes alabildik. Yarin ama daha onemli gibi geliyor bana. Bol kazanclar

YALIN
17-05-2011, 10:09
Long yapmak için beklediğim geri çekilme yaşanmadı, açılışta sadece 300 puanlık bir düşüş oldu ve şuanda 80.225 den işlem görüyor.

Kısa bir süreliğine 80.400 - 80.000 aralığında dar bir işlem bandında endeks kendine yön arayacak şeklinde düşünüyorum. Kırılan yönün şiddetine göre pozisyon açmayı düşünüyorum. Şu aşamada long yada short algım bulunmamaktadır.

YALIN
17-05-2011, 10:45
80.000 kırılınca 79,425 seviyesine kadar düştük. 79,675 den %20 long yaptım. Eğer düşmeye devam ederse, 79.000 seviyesine kadar long pozisyonumu arttırmayı düşünüyorum.

YALIN
17-05-2011, 12:09
80.000 kırılınca 79,425 seviyesine kadar düştük. 79,675 den %20 long yaptım. Eğer düşmeye devam ederse, 79.000 seviyesine kadar long pozisyonumu arttırmayı düşünüyorum.

Piyasa sıkıştı, 79.500 / 200 desteklerimiz var. Yukarı yönlü algım daha da güçlendiği için long oranımı %40 seviyesine yükselttim. Ortalamam 79.587

Güniçi dirençlerimiz 80.000 / 350

80.350 nin kırılması yukarı hareketi hızlandırır düşüncesindeyim.

balaban
17-05-2011, 12:22
Topik hayırlı olsun:) Bir de katkım olsun.

60 dk.
80,275
80,867
sırasıyla geçilirse ........

http://img820.imageshack.us/img820/9117/000duo.jpg (http://img820.imageshack.us/i/000duo.jpg/)

YALIN
17-05-2011, 12:28
Çok teşekkür ederim sayın balaban.

int_bettor
17-05-2011, 12:59
Piyasa sıkıştı, 79.500 / 200 desteklerimiz var. Yukarı yönlü algım daha da güçlendiği için long oranımı %40 seviyesine yükselttim. Ortalamam 79.587

kusura bakmayın, bu rakamlar vob30 için mi imkb30 için mi gecerli?

YALIN
17-05-2011, 13:05
kusura bakmayın, bu rakamlar vob30 için mi imkb30 için mi gecerli?

Vob30 için geçerlidir.

YALIN
17-05-2011, 15:38

Ekranda olmadığım zaman 80.300 görülmüş ve geri çekilmiş, %20 long pozisyonumu gönül isterdki 80.200 / 300 aralığında kapatayım ama 80.000 den kapatildim.

79.5xx ortalama ile %20 long pozisyonumu koruyorum.

Geri çekilme durumunda kapattığım longları yerine koymayı düşünüyorum.

YALIN
17-05-2011, 16:05
Palanın elinin ayarı bozuldu :)

Ekranda olamayacağım için %20 long 79.650 den kapattım.

%20 ile 575 puan kar, ABV deyip flata geçiyorum.

YALIN
17-05-2011, 17:10
80.350 / 500 seviyelerini şöyle güçlü bir şekilde yırtarak geçemedikten sonra bir cacık olmayacak sanırım.

Bugünü flat kapatıyorum, yarında bu şekilde cebelleşmeye devam ederse, short açmayı düşünüyorum.

epikur
18-05-2011, 14:49
Dostum, tam long icin olumlu bir ortam olusdu diyordum, hem benim 79.750 seviyem olusdu diye, hemde senin 80.000 üstündeyiz diye.
Ortami "haber olmadan" tutusdurdular. :)
Bence bir an evvel 80 üstüne atmazsa...hedef yine 78.5 daki dip. Ne dersin?
Not: Tam long olmaya karar vermisdim ha, 82.000 hedefiyle. :)

epikur
18-05-2011, 15:18
Sanirim...78.300-600 arasi tekrar test edilecek. Bir cesit "cift dip".
Benim icin o aralar cok güzel bir long seviyesi baslangici.
Ha... 77.950 ye koyacagim stop ile tüm pozlarida ceviriyorum- shorta. :)

Bilmiyorum...bana VOB olayi bazen o kadarda zor gelmiyor hic. Ne dersin dostum?

epikur
18-05-2011, 15:21
Birde...bence bu son düsürülüs taktikseldi. Pala marifeti. Herkez nedense sürü halinde olumluya dönüsdü ve long poza girdi. Palanin tam sevdigi..ortam.
O da...gelin bakalim koclar dedi...hepsini direk kesime götürdü. Alayinin stobunu patlatti. Kolay paraydi...pala icin. Komedi gibi ha. Ama eglenceli :)

epikur
18-05-2011, 15:40
78.5 ler sahiden güzel bir destek seviyesi olusturdu gibi. iyiki 250 leri beklememisim- long icin. :)

79.500 ara realizasyon icin ilk hedefim. 80 ler de 2. hedef. :)

YALIN
18-05-2011, 16:30
Merhaba epikur abi

Senin yazdıklarını görmeden bende az önce vob24 topiğine şunu yazmıştım :)

Short algılamam bitmiştir.

76.500 ana hedefimdi ve sadece 1000 puan kaldı...

Artık güniçi çıtır peşinde koşmak yerine düştükce acele etmeden sakin sakin LONG toplayacağım :)

Long pozisyonum için hedef belirlemedim ve stop lossum da yoktur.

YALIN
18-05-2011, 22:59

Bir hayal daha kuralım bakalım, bu seferde tutacakmı :)

Dönüş yerlerini seviyorum ama,,, (unutmadan) aşağıya 1000 puan daha marj tanıyabilirim....

http://i52.tinypic.com/30w78g2.jpg

YALIN
19-05-2011, 19:34
http://i52.tinypic.com/534e3d.jpg

YALIN
19-05-2011, 19:35
http://i52.tinypic.com/2djqlbb.jpg

YALIN
19-05-2011, 23:26
http://i55.tinypic.com/260e42o.jpg

http://i55.tinypic.com/2m3igxu.jpg

YALIN
21-05-2011, 14:14

Hayali senaryomdaki teknik analiz kriterlerimin açıklamasıdır…

Öncelikle dikkat ederseniz ilk grafikte vob fiyatı 15 nisan tarihinde 84.350 seviyesinde iken ben yükselişin 86.000 seviyelerine dek süreceğini ve düşüşünde 86.000 seviyelerinden başlayacağını işaretlemiştim.

Bunun sebebini şu şekilde izah etmek istiyorum.

86.000 seviyesinin direnç olma olasılığını güçlü kılan görüntüyü farketmişsinizdir, aşağıda görüldüğü gibi günlük grafikte 2010 aralık ve 2011 ocak aylarında 86.000 seviyesi yine geçilemeyen bir direnç olmuştu ve aynı zamanda bu seviyede ikili tepe oluşmuştu. Yani kolay kolay kırılamayacak bir seviye olarak kabul etmiştim.

http://i56.tinypic.com/2wfiu00.jpg

Bu şekilde bir direnç var ise, bu direnci destekleyen başka veriler varmı diye grafik üzerinde çalışmaya devam ettim.
Altta 120 dakikalık iki tane grafik var, üstteki grafiğe dikkat ederseniz üç tane yatay çizgi vardır. Bu üç yatay çizgilerden en alttaki 76.000 seviyelerine yakındır ve ortadaki çizgi ise 81.000 seviyelerine yakındır. 16 nisan tarihinden önceki hareketleri incelediğimde bu iki yatay bant arasında 5.000 puan olduğunu fark etmiştim ve dolayısıyla teknik analiz şartlarına göre bu yatay bandın kırıldığı yöne aynı marjda hareketin devam etmesi beklenir diye bildiğim için yukarı yönlü kırılan bu bandın ulaşması gereken seviyenin 81.000 + 5.000 = 86.000 seviyesi olması gerektiğini düşünmüştüm.

Alttaki grafikte ise en son gördüğümüz bariz dip seviye olan 70.000 ile olası zirve düşündüğüm 86.000 seviyesi arasına fibonacci indikatörünü ekledim ve 70.000 seviyesinden başlayan hareketin 86.000 tepesi olur ise bu tepeden düşerken en şiddetli düşüşü nereye kadar sürebilir sorusunu yanıtlamaya çalıştım. Aldığım yanıt ise düşüş yönündeki %61,8 fibo seviyesi olan 76.000 yakınlarını buldum.

http://i55.tinypic.com/30rs4ut.jpg

Tüm bu grafik çalışmasının sonucunda yükselişin 86.000 seviyesine dek sürebileceği ve 86.000 seviyesinden sonra 76.000 seviyesine dek sürebilecek bir düşüşü grafik üzerinde çizdiğimde büyük bir tobo oluşumunu fark etmiştim ve bu tobo görüntüsünü forumda yayınlamaya karar vermiştim.

Ressam palanın marifetleri ismini verdiğim grafik çalışmamın özeti budur.

Buyrun size basit bir teknik analiz çalışması örneği :)

Elbetteki endeks hareketinin benim belirlediğim seviyelere harfiyen uymasını beklemiyorum ama ana hatların bu çizgilere yakın olacağını düşünüyorum.

http://i56.tinypic.com/2jfljsm.jpg

Adına ressam palanın marifetleri dediğim ve forumda VOLTRAN olarak anılan grafik çalışmam gayet net bir şekilde ilk adımını tamamladı.

Şimdi sıra ikinci adıma geldi.

İlk adımda da görüldüğü gibi zig zaglı bir yol çizilerek beklediğim hedefe düşmüştük, aynı şekilde ikinci adımın da zig zaglı ve daha çok can yakıcı olacağını düşünüyorum ve yine elimden geldiğince, özellikle yakalayabildiğim kadarı ile vob da bu zig zaglara uymaya çalışacağım.

Endeks’te 70.000 ve vob’da 86.000 civarında ne kadar ayı ruhlu isem, şimdide bir o kadar boğa ruhluyum :)

Stop Loss seviyem olarak kısa vadeli işlemlerimde (vob adına) 39.600 USD ve orta vadeli olarak (hisse senedi adına) 36.900 USD seviyelerini belirledim.

Stop Loss olmam için şartım ise bu seviyelerin haftalık olarak kırılmış olmasına bağlıdır.

http://i56.tinypic.com/34es18w.jpg

YALIN
24-05-2011, 21:54
78.700 direnci geçildi, bundan sonrası için kısa vade adına günlük kapanışlarda 78.700 seviyesini koruyabilirsek 76.000 - 81.000 bandının ortasını yani 81.000 seviyesini hedefleyebiliriz düşüncesindeyim.

http://i56.tinypic.com/nwykqu.jpg

smartinvestor
25-05-2011, 08:14
78.700 direnci geçildi, bundan sonrası için kısa vade adına günlük kapanışlarda 78.700 seviyesini koruyabilirsek 76.000 - 81.000 bandının ortasını yani 81.000 seviyesini hedefleyebiliriz düşüncesindeyim.

http://i56.tinypic.com/nwykqu.jpg

hayırlı sabahlar,
YALIN abi, 76.000-86.000 bandı diceyecektiniz galiba :)
zira 81.000, 76.000-86.000 bandının ortası oluyor :)

YALIN
25-05-2011, 09:48
hayırlı sabahlar,
YALIN abi, 76.000-86.000 bandı diceyecektiniz galiba :)
zira 81.000, 76.000-86.000 bandının ortası oluyor :)

Evet, rakam hatası olmuş. Şehven :)

Düzelttiğiniz içn teşekkür ederim.

YALIN
25-05-2011, 10:14
Bugün kritik bür gün olması ve önemli gördüğüm 78.700 seviyesinin altında olmamız beni tedirgin ediyor. Boğalık da bir yere kadar :) Flat durumdayım ve PPK kararı açıklanıncaya kadar yada bugünlük izlemede kalacağım.

YALIN
25-05-2011, 19:35
Yarın yeniden long tarafındaki yerimi almayı düşünüyorum.

Erguzel2000
25-05-2011, 20:00
Hocam yukselis trendi ne zaman baslar dersiniz ?

YALIN
26-05-2011, 08:44
Hocam yukselis trendi ne zaman baslar dersiniz ?

81.000 seviyesi üzerinde bir kaç kapanış yapabildiğimiz takdirde yükseliş trendinin başlayabileceğini düşünüyorum.

Aşağıda, 18 mayıs tarihinde paylaşmış olduğum grafikte daire içine aldığım bölge henüz tamamlanmadı. Bir süre daha bu daire içerisinde kalacağımızı düşünüyorum.

epikur
26-05-2011, 15:40
Bugün kritik bür gün olması ve önemli gördüğüm 78.700 seviyesinin altında olmamız beni tedirgin ediyor. Boğalık da bir yere kadar :) Flat durumdayım ve PPK kararı açıklanıncaya kadar yada bugünlük izlemede kalacağım.

Dostum, bu palanin bugün yapdigi, spek kagitlerindaki adi speklerin uyguladigi "ayak oyunlarini" bile gecdi. :kahkah:

Nedir bu gelgit...alsat oyunlari...zigzaglar falan. Milletde ne yön algisi kaldi, ne bir sey.

Benim tek diyebilecegim sey...76.500-77.000 seviyesi "dayandikca" o seviyelerden long yapilabilirligidir.. Stop ama hazir...76.250-350 de yazilmis olmak üzere. :)

Allah tüm VOB'culara kolaylik versin.
Poker oynamak bunun yaninda cocuk oyuncagi. Bari kendi elimi bilirim, orada! ;)

YALIN
26-05-2011, 16:53
Dostum, bu palanin bugün yapdigi, spek kagitlerindaki adi speklerin uyguladigi "ayak oyunlarini" bile gecdi. :kahkah:

Nedir bu gelgit...alsat oyunlari...zigzaglar falan. Milletde ne yön algisi kaldi, ne bir sey.

Benim tek diyebilecegim sey...76.500-77.000 seviyesi "dayandikca" o seviyelerden long yapilabilirligidir.. Stop ama hazir...76.250-350 de yazilmis olmak üzere. :)

Allah tüm VOB'culara kolaylik versin.
Poker oynamak bunun yaninda cocuk oyuncagi. Bari kendi elimi bilirim, orada! ;)

Abi bahsettiğin oyun iki gündür devam ediyor, bugünün marjı daha düşüktü. Güya bende bugün long açmayı düşünüyordum ama sabah bir kaç ufak işlemden sonra pozisyon almadım ve flat kalmaya devam ediyorum.

Piyasa sıkıştı artık ama yön vermiyor, bende beklemeye devam edeceğim.

VOLVO
26-05-2011, 18:36
Sn.Yalın ressam pala'nın zirve hesaplarını artık yapmadığını mı düşünüyorsunuz ? Yanılmıyorsam çok inanıyordunuz buna 1-2 hafta önce.

epikur
26-05-2011, 19:33
Sanirim...76.500 seviyesi asagiya dogru kirilmadikca, ressam pala ....yaw "o resme" halen calisiyorumda diyebilir, teknikcileri "deli etmeden". :)
Ama 79.425 i gecilmeden, ben sahsen, palanin becerikli bir ressam olabilecegine inanmakda zorlanacagim.
Ama saka bir yana, müneccimlik hem zor zanaat, hemde - bence - birazda gereksiz- su asamada, indiana jones tipi bir maceraya girmek icin! 76.500 ile 79.425 seviyeleri, benim dikkatimde olan rakamlar.
Asagiya veya yukariya dogru kirilirsa - pala istesede, istemesede-niyetini (yani elini) -gecici olarakda olsa, az cok belli edecek. Artik o niyetini - sonra ne kadar ciddiye alir, o da acik ya. :)

Valla VOB'da para kazanana - kazandigi paranin yaninda, birde madalya takmalari lazim. Hem üstün cesaret icin, hemde yetenekleri icin. :cool:

YALIN
26-05-2011, 22:24
Sn.Yalın ressam pala'nın zirve hesaplarını artık yapmadığını mı düşünüyorsunuz ? Yanılmıyorsam çok inanıyordunuz buna 1-2 hafta önce.

Sayın VOLVO

Kesinlikle inanmaya devam ediyorum, son bir kaç gündür bahsettiğim ve yukardaki grafikte daire içine alarak işaretlediğim gibi kaba taslak 76.500 - 81.000 arası bir kaç gün daha mekik dokumaya devam edeceğiz şeklinde düşünüyorum.

Büyük resme inancım devam etmektedir :)

YALIN
26-05-2011, 22:29
Sanirim...76.500 seviyesi asagiya dogru kirilmadikca, ressam pala ....yaw "o resme" halen calisiyorumda diyebilir, teknikcileri "deli etmeden". :)
Ama 79.425 i gecilmeden, ben sahsen, palanin becerikli bir ressam olabilecegine inanmakda zorlanacagim.
Ama saka bir yana, müneccimlik hem zor zanaat, hemde - bence - birazda gereksiz- su asamada, indiana jones tipi bir maceraya girmek icin! 76.500 ile 79.425 seviyeleri, benim dikkatimde olan rakamlar.
Asagiya veya yukariya dogru kirilirsa - pala istesede, istemesede-niyetini (yani elini) -gecici olarakda olsa, az cok belli edecek. Artik o niyetini - sonra ne kadar ciddiye alir, o da acik ya. :)

Valla VOB'da para kazanana - kazandigi paranin yaninda, birde madalya takmalari lazim. Hem üstün cesaret icin, hemde yetenekleri icin. :cool:

Kolay olmayacak demiştim abi :) hatta ikinci büyük adım daha çok can yakar tahmininde de bulunmuştum. Görüldüğü gibi son iki gündür sık sık pozisyon değiştirenlerin canı çok ama çok yanmıştır. Tekrar long yapmayı düşündüğüm yerlere çok yaklaştık, sabah ola hayrola :)

YALIN
27-05-2011, 10:52
Özüme dönme vaktim geldi :)

Long toplamaya başladım.

epikur
27-05-2011, 12:24
Dostum, umarim stobun saglamdi!
Su an long icin uygun zaman gibi durmuyor. Bu kirilma ile, bence 71.000 lerin isareti verildi, cünkü cok ciddi bir destek kirildi.
Ha ara tepkiler, ralliler falan olabilir ama...sanki ancak short icin daha uygun seviyeler olabilecegini düsünüyorum.

YALIN
27-05-2011, 13:06
Dostum, umarim stobun saglamdi!
Su an long icin uygun zaman gibi durmuyor. Bu kirilma ile, bence 71.000 lerin isareti verildi, cünkü cok ciddi bir destek kirildi.
Ha ara tepkiler, ralliler falan olabilir ama...sanki ancak short icin daha uygun seviyeler olabilecegini düsünüyorum.

Stop emri yazmamıştım abi, bence burdan yazmanında bir anlamı yok, şimdi ekrana gelebildim ve 75,500 ilave long yaptım :) kapanışı görelim bakalım.

int_bettor
27-05-2011, 16:05
yalin dostum gecen sefer sen hakli ciktin. algilarin cok mu kuvvetli yoksa kalbin mi temiz bilmem ama umarim gene hakli cikarsin

YALIN
27-05-2011, 19:32
yalin dostum gecen sefer sen hakli ciktin. algilarin cok mu kuvvetli yoksa kalbin mi temiz bilmem ama umarim gene hakli cikarsin

Bilmemki, hangisini isterseniz onu deyin :)

Ama ben inandığımı uygulamaya çalışıyorum, portföyümün %60 kadarı ile 75.850 ortalamadan haftayı long kapattım.

wo1
30-05-2011, 00:27
iş c nın Teknık analızıne baktım
haftalık izlenecek durum bence ;
5.10 üstüne gelmedıkce yon alta,
kalırsa tutunursa 5.68 uzatabılırler
yoksa usul usul alta 4.1 ilk hedef

yarın için ; 5.04 üstüne atarsak 5.10 gelıyor , ustu yallah
5.4
altta 4.70-4.75 yonelmesı gereken yer

YALIN
30-05-2011, 11:57
Bilmemki, hangisini isterseniz onu deyin :)

Ama ben inandığımı uygulamaya çalışıyorum, portföyümün %60 kadarı ile 75.850 ortalamadan haftayı long kapattım.

76.200 ortalama ile yarısını kapattım, kalan yarısı ile long pozisyona devam.

75.500 yakınlarına düşecek olursa tekrar almayı düşünüyorum.

Cümleten bol kazançlar dilerim.

wo1
30-05-2011, 13:48
http://img641.imageshack.us/img641/2803/123rb.jpg

bana kalırsa uygulamayacaklar :)

epikur
31-05-2011, 09:48
76.200 ortalama ile yarısını kapattım, kalan yarısı ile long pozisyona devam.

75.500 yakınlarına düşecek olursa tekrar almayı düşünüyorum.

Dostum, varmi yeni aktivitelerin?
Su an her yükselis denemesi... ancak bir tepki gibi duruyor.
76.500 gecilmedikce, ve üzerinde kalmadikca, hatta 4 mayisdan beri süren düsüs kanalindan cikis yapmadan, long yapmaya kalkmak, bela aramak gibi.... orta vadede.

Ha, kisa vadede longda tepki oyunu dersin -cok kisa stoplarla -anlarim. :)

Ama su an oyunun ismi: SHORT. Eger 75,5-76 lari görürse, short kesinlikle gider. :)
76.650-750 gibide STOP, pozisyona konabilir. Yaninada, palaya bir Özür dilerim karti eklemek sartiyla. ;)

Not: Yaw burasi senin topigin. Fazla uzak kalma be dostum. Ben sadece saz arkadasligi yapiyorum...diyecegimki... o bile yanlis.
Olsa olsa....yaninda cekirdek citlatiyorum...olabilir. :kahkah:

YALIN
31-05-2011, 14:43
Sevgili epikur abi

Şu sıralar özel işlerim nedeni ile foruma vakit ayıramıyorum ve bir kaç gün daha sürecek bu yoğunluğum.

Her ne kadar çöküşün ayak sesleri olarak nitelendirilse de bu düşüşler, ben kötümser değilim ve olamıyorumda :)

Bol kazançlar dilerim abi.

wo1
31-05-2011, 16:47
5 te bir sistem al (75.850) verdi kapanışı 77 ustu tutarlarsa 5 te2 ala verecek , yarın ki kapanış ta 77.2 ustu olursa 5 te 3 cıkacak sonrası malum

80 bıne uzamasını yapabıleceklermı bakalım ,

sistemin tümden ala geçmesi için 82.5 üstünde 3 gün gerek

uzun vade durum bu

ilk etap 76 altına gelirse sata geçer ( kabaca ) 30 dk kalması yeterlı olur dıye dusunuyorum

epikur
01-06-2011, 15:56
....Her ne kadar çöküşün ayak sesleri olarak nitelendirilse de bu düşüşler, ben kötümser değilim ve olamıyorumda :)

Dostum, algilarinin cok güclü oldugunu tekrar gösterdin. tebrikler. "Tepki" yorumum biraz...ters kacmis. 79.000 lere dogru, yol alma sürüyor gibi.

Bizim gibi faniler icin... stoploss koymak, tek cözüm galiba. :kahkah:

YALIN
02-06-2011, 16:17
Merhaba epikur abi

Teşekkür ederim iltifatın için.

Kaç gündür izleyemiyordum ama bugün biraz ekranda kalabildim. 79.000 binler seninde belirttiğin gibi hedef oldu galiba :)

Zaten 79.000 iyi bir işlem hacmi ile geçilirse, devir değişecektir,,, mayıs ayı'nın başlarında 86.000 seviyesinden başlayan nerden short yaparsan kazanırsın devri yerine, nerden long yaparsan kazanırsın devri başlayacaktır,,, bilcümle ayı'lara inat :)))

Neyse, kervan kaçmadan ben şu işlerimi bitireyim :)

Bol kazançlar abi.

YALIN
05-06-2011, 22:39
Mayıs ayının ilk haftasından başlayarak düşüşe geçen IMKB kimi zaman günlük tepki yükselişleri göstermiş olsa da mayıs ayı boyunca haftalık kapanışlarını sürekli düşüşlerle yapmıştı.

Bu düşüşler sırasında mayıs ayının ortasında paylaşmış olduğum usd bazlı haftalık endeks grafiğinde oluşan bir simetrik görüntüden bahsetmiş ve hisse senedi adına 36.900 seviyelerinin kırılması durumunda stop loss olunması gerektiğini vurgulamıştım. Bu süreçte 30 mayıs tarihinde en düşük 38.116 seviyesi görüldü ve 39.921 seviyesinde kapanış yaptık, dolayısıyla stop loss olmayı gerektiren bir durum henüz oluşmadı.

Mayıs ayı ortasında paylaşmış olduğum grafiktir.

…………………………..

Stop Loss seviyem olarak kısa vadeli işlemlerimde (vob adına) 39.600 USD ve orta vadeli olarak (hisse senedi adına) 36.900 USD seviyelerini belirledim.

Stop Loss olmam için şartım ise bu seviyelerin haftalık olarak kırılmış olmasına bağlıdır.

http://i56.tinypic.com/34es18w.jpg

Aynı grafiğin güncel halidir.

http://i53.tinypic.com/slti54.jpg

Mayıs ayında yaşanan bu sert geri çekilmenin hem yurt içinde hemde yurt dışında bir çok sebebi vardır.

Yurt dışındaki başlıca sebepler; avrupanın kronikleşen sorunları ile birlikte abd ekonomisinde fed’in bilançosunu daraltmaya başlayacağı yönündeki haberler etkili olmuştu. Avrupadaki sorunlara imf aracılığı ile çare bulunmaya çalışılıyor ama abd bilançosu için henüz net bir beklenti mevcut olmasa da bilanço daraltmanın henüz erken olacağını belirtenlerin sayısı da azımsanmayacak boyuttadır.

Yurt dışında tüm bu karmaşalar yaşanırken içerde ise başta cari açık olmak üzere ısınmaya başlayan ekonominin getirmiş olduğu yüksek enflasyon verileri sonrasında merkez bankasının alacağı tedbirler konusunda daha radikal olabileceği beklentileri piyasaların bozulmasında etkili olmuştu. Önceki genel seçim dönemlerinde borsanın seçim sonuçlarını önceden doğru bir şekilde fiyatlandırmış olması bu seçim öncesi de borsanın aynı doğru reaksiyonu göstermesi bekleniyordu ama ortada bir zıtlık oluşmaktadır. Çünkü önceki seçimlerden yaklaşık bir ay önce yükselmeye başlayan borsa tek parti iktidarının süreceğini doğru bilmiş ve bu konuda iyi bir referans olmuştu ama bu seçimlerden bir ay önce düşmeye başlayan borsa endeksi bu defa da acaba seçimlerde bir sürprizmi olacak sorusunu gündeme getirdi. Fakat bu seçimler öncesinde bizim borsa endeksimizin sadece seçime odaklı olarak hareket etmediğini belirtmek isterim, yukarda da bahsettiğim gibi gerek yurt dışındaki sorunlar gerekse yurt içindeki ekonomik aktiviteler borsa endeksimiz üzerinde etkili olmuştur ve bu anlamda seçim sonucunun bir sürprize gebe olduğu yönündeki spekülasyona ben şahsen katılamıyorum.

Daha önceki birkaç yazım da belirttiğim gibi borsa endekslerinin genel karakteristik özelliğidir, olası belirsizlik yada kötümser beklentiler sanki o gün gerçekleşmiş gibi anında fiyatlara yansıtılır, aynı şekilde olumlu beklentiler de çok kısa bir zaman da gerçekleşmiş gibi fiyatlara yansıtılır. Son haftalarda baş göstermiş olan bu düşüşleri de QE2 nin devamlılığı, avrupa ülkelerinin sorunları, merkez bankamızın faiz arttıracağı gibi kötümser beklentilerin çok hızlı bir şekilde fiyatlara yansıtılması olarak nitelendiriyorum ve düşüşlerin devam etmeyeceği yönündeki düşüncemi koruyorum. Aslında bu kötümserlik dönemini mayıs ayı başlarında paylaşmıştım ve en düşük seviyenin 63.000 civarı olacağını öngörmüştüm ama şimdilik yaklaşık 2000 puanlık bir yanılgım oldu. Umuyor ve diliyorumki şimdilik geçerliliğini koruyan bu 2000 puanlık yanılgım kalıcı olacak ve artık yükseliş ivmeleri daha belirgin olacaktır.

Yukarda paylaşmış olduğum alttaki güncel haftalık grafikte de görüldüğü gibi indikatörler genelde dipten yukarı yönlü bir atak başlatmıştır, aynı grafiğin günlük görüntüsü aslında daha net bir şekilde yukarı yönü sinyal vermektedir. Seçim haftası ile birlikte oluşabilecek yükseliş ivmesinde en azından 37.000 usd seviyesndeki stop loss eşiğimin kırılmaması durumunda hedefimin ilk etapta 47.500 usd – 48.000 usd olduğunu belirtmek isterim.

YALIN
07-06-2011, 11:55
Endeks yükselmeye devam ediyor.

Ara dirençler ve hatta geri çekilmelerde yaşanacaktır ama önemli olan her harekete önceden hazırlıklı olmaktır.

Geniş çaplı düşündüğümde endekste bir sorun görmüyorum, kısa vadeli hareketlerde ise 63.300 üzerinde kalabildiğimiz sürece 65.000 - 66.000 seviyelerinin hedef olacağını düşünüyorum.

Kısa vade de XYVADE ise daha önce 77.800 seviyesinde oluşmuş olan direncin artık destek görevi üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu destek seviyesi muhafaza edildiği sürece yukarı hareketin devamı beklenebilir.

Şimdilik güniçi 78.500 seviyesini direnç oldu ama bu direncin aşılması durumunda 79.500 - 80.000 aralığı gündeme gelebilir.

YALIN
07-06-2011, 17:55
64.463 kapanış ile IMKB nin kontratağı devam ediyor :)

Fakat rakip defans oyuncuları (ayılar) kontratağı kesmek için teknik faul hilelerine başvurabilirler :))

65.000 - 66.000 hedefli olgun ataklar için üzerinde kalınması gereken seviyeyinin 63.800 olacağını düşünüyorum.

X30YVADE için üzerinde kalınması gerek seviye ise bana göre 78.400 seviyesidir.

epikur
08-06-2011, 15:57
...64.463 kapanış ile IMKB nin kontratağı devam ediyor :)

...65.000 - 66.000 hedefli olgun ataklar için üzerinde kalınması gereken seviyeyinin 63.800 olacağını düşünüyorum.

Dostum, 2 söylemin icinde sana hak veriyorum.

30 mayisda baslayan "tepki harekati" - kör topal devam etmekde ve dedigin gibi 63.800 kirilmadikca, 65.000 ümitleri devam edebilir- dünya konjonktür beklentileri son günlerde ne kadar - olumsuza dönmüs gözüksede- (1,5 senedir ilk defa- bu tip olumsuz yazilar okuyorum- dünya konjonktürü hakkinda)
Ben sahsen kötü havalara kendimi hazirladim ve kar realizasyonlariyla hisse payimi devamli azaltiyorum.

Vobdada 79.425, su an gecilmesi gereken seviye... keske gecsede 82.000 lere falan gelebilsek, ortalik daha fazla bozulmadan ve herkezin kafasina dank etmeden - orta vadeli süper short seviyesi olucak oralari...bence. :)
Su an tepelerde kisa short denemeleri yapiyorum - dar stoplar ile ama halen yukari yürüyen tepki yükselisi- vob24 deki tüm amatör shortcular gibi benide devamli piyasadan atiyor-ama en azindan sapina kadar short deyip- enayi pozisyonuna düsmüyorum. :wink:

YALIN
09-06-2011, 08:43
Dostum, 2 söylemin icinde sana hak veriyorum.

30 mayisda baslayan "tepki harekati" - kör topal devam etmekde ve dedigin gibi 63.800 kirilmadikca, 65.000 ümitleri devam edebilir- dünya konjonktür beklentileri son günlerde ne kadar - olumsuza dönmüs gözüksede- (1,5 senedir ilk defa- bu tip olumsuz yazilar okuyorum- dünya konjonktürü hakkinda)
Ben sahsen kötü havalara kendimi hazirladim ve kar realizasyonlariyla hisse payimi devamli azaltiyorum.

Vobdada 79.425, su an gecilmesi gereken seviye... keske gecsede 82.000 lere falan gelebilsek, ortalik daha fazla bozulmadan ve herkezin kafasina dank etmeden - orta vadeli süper short seviyesi olucak oralari...bence. :)
Su an tepelerde kisa short denemeleri yapiyorum - dar stoplar ile ama halen yukari yürüyen tepki yükselisi- vob24 deki tüm amatör shortcular gibi benide devamli piyasadan atiyor-ama en azindan sapina kadar short deyip- enayi pozisyonuna düsmüyorum. :wink:

Merhaba epikur abi

Dün yoğunluktan buraya yazdığını görmedim bile. Bu topiğe benden başka yazan tek kişinin bile yazısına anında cevap veremediğim için kusura bakma :)

Aşağıdaki grafiği hatırlarsın abi, 18 mayıs tarihinde paylaşmıştım bu grafiği. Sağdaki daire mayıs ayı sonlarında aşağı yönlü ihlal edildi ama dairenin içi henüz tam dolmadı. Bu darie içerisinde bir müddet daha patinaj çekebiliriz şeklinde düşünüyorum. Ama sonrası için ben kötümser değilim.

epikur
09-06-2011, 15:58
Aziz dostum,
belki hakli olabilirsin. Hersey beklenti. Belki ben Avrupadaki dünya konjonktürü ile ilgili aktüel haberlerden olumsuz etkileniyorum, ama temkinin simdiye kadar bana faydasi oldu, zarari olmadi. Kardan zarari- hesaba katmaz isek. :)

Mesela araba satislari falan 2. yari icin Avrupada beklentiler ...yeterince olumsuz. Yani Tofas, Ford, TTRAK falanda fiyat zirvelerini cokdan asmislar manasina geliyor.
Enflasyon, yalniz bizde degil..ayni anda Cinde, Avrupada ve Amerikada...zirvelerde (son 2-3 senenin zirveleri). Ve Cin mecburen faiz yükseltip, ekonomiyi cidden sogutmak istiyor-bizim gibi yalandan degil.

Bugün vobda 79.000ü bile göremedik. Böylece shortta yapamadim. :)
Su anki 77.700 - 79.000 bandi halen gecerli ama..bence kirilmasi zaman meselesi. Yarin tümüyle longlar acilabilecegini düsünemiyorum. Olsa olsa asagiya gider derim.
Neyse böyle günlerde flat olmakda bir cözüm. Spotdaki pozisyon yeterde artar bile. :)

epikur
09-06-2011, 16:04
Not: Hem ifo, hemde zew konjonktür beklenti endeksleri 2 düsüse gecdiler. Bu beklenti endeksleri, 6 ay sonraki beklentileri hedef aliyor ve öncü gösterge niteliginde-bir cesit momentum göstergesi. Diger mevcut konjonktürü gösteren endeksler zaten tarihi zirvelerinde.

epikur
10-06-2011, 13:07
Dostum, yeni bir short denemesine girisdim su anlarda-78.200 den.
Hem 3 günlük kanal direncinde-hemde olumsuz görüslerime daha uygun. :yes:

Yanilma olasiligi büyük oldugundan - stobu 78.600 a koydum. ;)

Not:
...Piyasalarda bitmez tükenmez bir QE3, yani Fed’in Haziran’dan sonra para basması umudu var. Ben size söyleyeyim. Böyle bir hayale kesinlikle kapılmayın. ABD ekonomisinin hızla yavaşladığı doğrudur, ama QE2 resesyona karşı değil, DEFLASYONA karşı önlemdi. ABD’de artık deflasyon tehlikesi yok.
TÜFE %3’ün üstünde 5-10 yıllık beklentiler %2.5’un üstünde, çekirdek göstergeler %1.5 civarında.
Ayrıca, 2012 başkanlık yarışına soyunan Cumhuriyetçi aday adayları Ben’i şişe geçirir. ABD 10 yıllık gösterge faiz zaten %3 olmuş, daha fazla para bassan da, işe yaramaz ki?

....Çoğunluk, 1-3 ay içinde kürenin yeniden hızlanacağını düşünüyor, bu senaryoda GOP’a risk iştahı yaz sonunda tüm gücüyle geri döner, bize 2102’in 2Ç’ne kadar istikrar önlemlerini devreye girmesi için bir fırsat penceresi açar.

http://www.ekonomihaberyorum.com/moody%e2%80%99s-qe3-ve-yeni-normal%e2%80%94yine/

Dünya konjonktürünün yavaslama dönemine girecegini bende okumusdum ama, "yaz sonunda veya 1-3 ay icinde yeniden hizlanacagi" konusunu...ilk defa okuyorum. Millet neleri öngörebiliyormus...komedi gibi sahiden. 1 -3 ay icinde yine kolayca hizlanan bir "küre konjünktürü"......bisiklet gibi 1-2 ay icerisinde yavaslayip, hizlanabiliyormus. :)

YALIN
12-06-2011, 22:48
Seçim sonuçları belli oldu ve beklediğim gibi sürpriz bir sonuç çıkmadı. Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Mayıs ayı boyunca yaşanan düşüşleri seçim sonucu olası sürpriz tahminlerine bağlayanlar olsada yaşanan düşüşlerin sebebi alıntı yaptığım yazıda vurguladığım gibi hem yurt içi hemde yurt dışında bozulan ekonomik aktivitelerden dolayı olmuştu.

Altta alıntı yaptığım yazı, hem temel veriler bakımından hemde teknik analiz kriterlerine göre hala günceldir.

Mayıs ayının ilk haftasından başlayarak düşüşe geçen IMKB kimi zaman günlük tepki yükselişleri göstermiş olsa da mayıs ayı boyunca haftalık kapanışlarını sürekli düşüşlerle yapmıştı.

Bu düşüşler sırasında mayıs ayının ortasında paylaşmış olduğum usd bazlı haftalık endeks grafiğinde oluşan bir simetrik görüntüden bahsetmiş ve hisse senedi adına 36.900 seviyelerinin kırılması durumunda stop loss olunması gerektiğini vurgulamıştım. Bu süreçte 30 mayıs tarihinde en düşük 38.116 seviyesi görüldü ve 39.921 seviyesinde kapanış yaptık, dolayısıyla stop loss olmayı gerektiren bir durum henüz oluşmadı.

Mayıs ayı ortasında paylaşmış olduğum grafiktir.

Mayıs ayında yaşanan bu sert geri çekilmenin hem yurt içinde hemde yurt dışında bir çok sebebi vardır.

Yurt dışındaki başlıca sebepler; avrupanın kronikleşen sorunları ile birlikte abd ekonomisinde fed’in bilançosunu daraltmaya başlayacağı yönündeki haberler etkili olmuştu. Avrupadaki sorunlara imf aracılığı ile çare bulunmaya çalışılıyor ama abd bilançosu için henüz net bir beklenti mevcut olmasa da bilanço daraltmanın henüz erken olacağını belirtenlerin sayısı da azımsanmayacak boyuttadır.

Yurt dışında tüm bu karmaşalar yaşanırken içerde ise başta cari açık olmak üzere ısınmaya başlayan ekonominin getirmiş olduğu yüksek enflasyon verileri sonrasında merkez bankasının alacağı tedbirler konusunda daha radikal olabileceği beklentileri piyasaların bozulmasında etkili olmuştu. Önceki genel seçim dönemlerinde borsanın seçim sonuçlarını önceden doğru bir şekilde fiyatlandırmış olması bu seçim öncesi de borsanın aynı doğru reaksiyonu göstermesi bekleniyordu ama ortada bir zıtlık oluşmaktadır. Çünkü önceki seçimlerden yaklaşık bir ay önce yükselmeye başlayan borsa tek parti iktidarının süreceğini doğru bilmiş ve bu konuda iyi bir referans olmuştu ama bu seçimlerden bir ay önce düşmeye başlayan borsa endeksi bu defa da acaba seçimlerde bir sürprizmi olacak sorusunu gündeme getirdi. Fakat bu seçimler öncesinde bizim borsa endeksimizin sadece seçime odaklı olarak hareket etmediğini belirtmek isterim, yukarda da bahsettiğim gibi gerek yurt dışındaki sorunlar gerekse yurt içindeki ekonomik aktiviteler borsa endeksimiz üzerinde etkili olmuştur ve bu anlamda seçim sonucunun bir sürprize gebe olduğu yönündeki spekülasyona ben şahsen katılamıyorum.

Daha önceki birkaç yazım da belirttiğim gibi borsa endekslerinin genel karakteristik özelliğidir, olası belirsizlik yada kötümser beklentiler sanki o gün gerçekleşmiş gibi anında fiyatlara yansıtılır, aynı şekilde olumlu beklentiler de çok kısa bir zaman da gerçekleşmiş gibi fiyatlara yansıtılır. Son haftalarda baş göstermiş olan bu düşüşleri de QE2 nin devamlılığı, avrupa ülkelerinin sorunları, merkez bankamızın faiz arttıracağı gibi kötümser beklentilerin çok hızlı bir şekilde fiyatlara yansıtılması olarak nitelendiriyorum ve düşüşlerin devam etmeyeceği yönündeki düşüncemi koruyorum. Aslında bu kötümserlik dönemini mayıs ayı başlarında paylaşmıştım ve en düşük seviyenin 63.000 civarı olacağını öngörmüştüm ama şimdilik yaklaşık 2000 puanlık bir yanılgım oldu. Umuyor ve diliyorumki şimdilik geçerliliğini koruyan bu 2000 puanlık yanılgım kalıcı olacak ve artık yükseliş ivmeleri daha belirgin olacaktır.

Yukarda paylaşmış olduğum alttaki güncel haftalık grafikte de görüldüğü gibi indikatörler genelde dipten yukarı yönlü bir atak başlatmıştır, aynı grafiğin günlük görüntüsü aslında daha net bir şekilde yukarı yönü sinyal vermektedir. Seçim haftası ile birlikte oluşabilecek yükseliş ivmesinde en azından 37.000 usd seviyesndeki stop loss eşiğimin kırılmaması durumunda hedefimin ilk etapta 47.500 usd – 48.000 usd olduğunu belirtmek isterim.

Normal şartlarda bu yazıya ilave yapmam gereken bir durum yoktur ama okuduğum bir kaç yorum üzerine şunları ilave etmek istedim.

Seçim sonucunda iktidarın değişmemesi kimilerine göre olumlu algılanmakta ve ralli hareketlerinden sözedilmektedir, yada iktidar partisinin milletvekili sayısı azaldığı için piyasa bunu kötü algılayacak ve çöküş başlayacaktır şeklinde iki zıt beklenti konuşulmaya başlanmış.

Bence her ikiside anlamsız beklentidir, ben şahsen hızlı bir ralli yada hızlı bir çöküş hareketi beklemiyorum. Ama şunu biliyorumki seçim sonucunu olumlu yada olumsuz yanları ile piyasa önceden fiyatladı ve yeni kurulacak hükümetin söylemlerini bekliyor. Bence piyasa da akp nin iktidarda kalacağını biliyordu ama yeni hükümetin varolan sıkıntılara bakış açısını merak ediyordur. En başta cari açık ve ısınan ekonomiye göre alınacak tedbirler piyasanın hareketlerinde önemli rol oynayacaktır. Piyasanın hükümetten beklediği bu tavırların netleşmesi ise yarın yada ertesi gün olmayacaktır. Dolayısı ile yarınki yada ertesi günkü borsa endeksinin hareketine göre piyasa seçim sonuçlarına göre şekillendi demek bence yanlış olacaktır, yeni haftanın ilk günlerinde olabilecek güniçi sert hareketler geçici olacaktır. En azından yeni kabinenin kurulması ve ekonomi yönetiminin tavrı borsa endeksinin gidişatına kalıcı ivmeler katacaktır.

Ekonomi dışında gelişebilecek olaylar da borsa endeksini yakından ilgilendirecektir. Bunların başında ise anayasa değişikliği durumudur ki bu konu ayrıca tartışılması gereken başlı başına en büyük sorunumuzdur. Bu konu da yine malum olduğu üzre yeni hükümetin tavrı neticesinde borsa endekslerini etkileyecektir.

Netice olarak; son dönemlerde sık sık vurguladığım üzere borsa için ben kötümser değilim ama bu demek değildirki hemen yarın yükseliş hareketi başlayacak. Varolan şartlara göre bir çok kötümserliği fiyatladığımızı düşünüyorum ve artık yurtiçinde (anayasa değişikliği konusu tartışılmaya başlamadan önce) olumsuz bir durum beklememekle birlikte yurt dışında da sürpriz olumsuz durumlar ortaya çıkmadığı sürece borsada yeni düşüşler beklemiyorum.

Kısa vade için son günlerde sık sık paylaştığım grafik de hala güncelliğini korumaktadır.

65.000 -66.000 seviyeleri önemli dirençler durumundadır ve bu seviyeler yukarı yönlü geçilir ve üzerinde bir kaç kapanış yapabilirsek kalıcı bir yükselişten sözedebiliriz ama şimdilik zig zag hareketleri devam edecek şeklinde düşünüyorum. Aynı seviyelerin vob tarafındaki karşılığı ise yaklaşık olarak 79.000 - 81.000 seviyelerine denk gelmektedir.

http://i53.tinypic.com/vxdzb9.jpg

ayhan53
12-06-2011, 22:52
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=70883

yarın akşam endeks kaç kapatır buyurun oyları alalım tam tahminleride topiğe yazalım en yakın tahmini topiğe yazan ilk 3 e ödül var sağcı solcu ayu boğa kadın erkek müslüman hristiyan herkes eğilimi oy kullanmaya bekliyoruz

YALIN
14-06-2011, 14:01
.......................

Netice olarak; son dönemlerde sık sık vurguladığım üzere borsa için ben kötümser değilim ama bu demek değildirki hemen yarın yükseliş hareketi başlayacak. Varolan şartlara göre bir çok kötümserliği fiyatladığımızı düşünüyorum ve artık yurtiçinde (anayasa değişikliği konusu tartışılmaya başlamadan önce) olumsuz bir durum beklememekle birlikte yurt dışında da sürpriz olumsuz durumlar ortaya çıkmadığı sürece borsada yeni düşüşler beklemiyorum.

Kısa vade için son günlerde sık sık paylaştığım grafik de hala güncelliğini korumaktadır.

65.000 -66.000 seviyeleri önemli dirençler durumundadır ve bu seviyeler yukarı yönlü geçilir ve üzerinde bir kaç kapanış yapabilirsek kalıcı bir yükselişten sözedebiliriz ama şimdilik zig zag hareketleri devam edecek şeklinde düşünüyorum. Aynı seviyelerin vob tarafındaki karşılığı ise yaklaşık olarak 79.000 - 81.000 seviyelerine denk gelmektedir.

http://i53.tinypic.com/vxdzb9.jpg

63.800 basamağı etrafında bir kaç gün dolaşınca açıkcası buranın kırılmayacağını düşünmüştüm ama bugün bu seviyenin altındaki açılışla beraber sert geri çekilme yaşandı ve 62.500 seviyesindeki bir alt basamağa kadar düştük. Bu kadar düşüşe rağmen güniçi indikatörler hala aşağı yönlü durmaktadır ve 62.500 - 62.000 seviyelerinin altında olabilecek kapanışlar sıkıntıyı arttırabilir.

Yeni esaslı direncimiz artık 63.800 seviyesindedir.

http://i54.tinypic.com/t5koe8.jpg

epikur
14-06-2011, 14:56
Dostum su an hedef olarak son dip olan...61.138 gözükmekde. (74.259) Oradan bir ilk tepkinin gelmesi muhtemel sanki.

Ama beni esas sasirtan, vob ana basliginda okuyabildigim kadariyla, bir cok kisinin (ky nin) isi inada bindirip, tepkiye oynamak istemesi ve düsen piyasada - trende ters olarak orta vadeli devamli long yapmaya calisarak -yani zor sartlarda -para kazanmaya calismasi.
Yok...kisa stoplarla -kisa vadede 300-500 lük bir tepkiye oynamak tamamda- orta vadede trende karsi- pozisyon alip beklemek...tam ky tarzi bir anlayis gibi duruyor. Yaniliyormuyum?
Gerci bende bende hatayi yapip- dogru yöndeki pozisyonlardan -terse döner korkusuyla-cok erken cikiyorum ama, en azindan kisa stoplarla sahiden terse dönerse kaybetmemeyi ögrendim. :)

Not: beni en cok tedirgin edende su tip haberler:

ECB/MAKUCH: TEMMUZ'DA BIR FAIZ ARTISI OLMASI COK MUHTEMEL
-MATRIKS-
Manasi: Avrupada MB ekonomiyi sogutma konusunda fazlasiyla ciddi!!!
Yani sirket satislari ve karlarinin gerilemesi fazlasiyla muhtemel.

Veya su tip:

ParaTrend

Ekonomi soğutulmaya calışılacağı ve alınacak önlemlerin daha çok bankacılık sektörünü etkileyeceği öngörüsüyle satışlarda bu sektör öncü

epikur
15-06-2011, 13:41
Dostum su an hedef olarak son dip olan...61.138 gözükmekde. (74.259) Oradan bir ilk tepkinin gelmesi muhtemel sanki.

Dostum, endeks su an 61.284 gibi-61.138 e az kaldi. Umalimki...bu destek tutsun :) Yoksa...kerbela nedir...hep beraber görecegiz.

VOB da su an 30 mayis ki 74.250 lere bayagi bir yaklasdi. Su an: 74.425

Bence tepki longu icin cok güzel seviyeler! Birkac kontrat attim kenara!
74.000 lerin altinada... stobumu koydum...efendi gibi. Hatta pozu tekrar asagiya cevirip, shortluyorum. Varsin gari pala bildigini yapsin. :)

Asagi kirarsa zaten dedigim gibi...tam bir abyys'lik durum! Yani ucurum esigi. Teknige göre...düsüsün sonu.... 70.000 seviyeleri.
O seviyenin tutma ihtimali gayet olasiliklar dahilinde.
Plan bu! :)

YALIN
16-06-2011, 10:05

..........................

....................

Haftalık endeks grafiğinde orta vadeli yükselen kanalın destek çizgisi 37.300 usd seviyesinde bulunmaktadır, endeks şuanda 37.800 usd seviyesinde işlem görüyor. Özellikle haftalık kapanışlarda trend desteğinin altında kalması durumunda stop loss olmak gerekir, tekrar bu seviye üzerine çıktığında satılanlar yerine koyulabilir ama bu trend desteği kırılırsa düşüşler dahada sertleşebilir.

Şimdilik trend desteği üzerindeyiz ve izlemede kalınabilir düşüncesindeyim.

http://i52.tinypic.com/2cn8j2g.jpg