PDA

View Full Version : Xu100 Elliot Analizleri

Pages : [1] 2

Kahin
23-02-2004, 16:20
merhaba arkadaşlar..
Teknik analiz ile Elliot analizleri birbirlerinden farklıl kavramlar olduğundan ikisini birbirinden ayırmak gerektiğini düşündüm. Bundan sonra bu topik altında sadece Ulusal 100 endeksinin Elliot analizlerini tartışalım, konuşalım istedim.

Önümüzdeki 3 ay için olasılık dahilinde olan bir dalga modeli vererek konuyu başlatıyorum..
Hayırlı olsun..

http://home.graffiti.net/kahin/u100g.gif

Kahin
23-02-2004, 18:14
Yukarıdaki olası senaryomuzu destekleyen, gelişmesi muhtemel dalga modeli ile devam edelim. grafik seanslık olup bugünkü datalar eklenmiştir.

http://home.graffiti.net/kahin/u100h.gif

Kahin
23-02-2004, 18:22
ya da düzeltme henüz bitmemiş olabilir. C dalgası hedefi daha aşağıda olabilir.
bu da karamsar tablo:

http://home.graffiti.net/kahin/u100i.gif

Kahin
23-02-2004, 18:23
sn kahin bu hangi program
birde burada elwave ve elliot wave analyzer kullanan var mı.

herhangi bir sayım programı değil sayın nemesis.
dalgaları elle sayım metodu kullanarak etiketliyorum.

Kahin
24-02-2004, 13:35
seans içi grafiklere zoom yapıp, saatlik vadelerle devam edelim..

dün ve bugünün seanslık grafiklerini birleştirince ortaya ilginç bir görüntü çıkıyor. sanki endeks, bir ralliye hazırlanıyor.

bugün ilk seans itibariyle R.N. Elliot'un tanımlayamadığı, ancak modern dalga sayım kuralları ile tanımlanmış olan Leading Diagonal oluşumu var gibi görünüyor. normal şartlarda 4 nolu dalgalar 1 nolu dalganın tepesini aşağıya geçemez ama üçgenlerde bu kural gözardı edilir.

http://home.graffiti.net/kahin/LD.gif

LD'nin 5 nolu dalgası nın oluşumu ile toplamda 1 nolu daha büyük bir dalga oluştu. şimdi onun düzeltmesi oluşacak. düzeltme bitince 2 nolu dalga oluşacak ve 3 nolu ralli dalgası başlayacak.

olayı daha iyi anlamanız için, pembe renkli halka içine aldığım bölüme dikkatinizi çekmek istiyorum. orada da bir LD oluşumu var ve arkasından neler olduğu açıkça görünüyor.

ben, şimdi oluşan LD'nin çalışıp çalışmayacağını izleyeceğim.

Erkal Bıyıklıoğlu
24-02-2004, 16:01
Sayın Kahin çok detaylara girmişsiniz, ben seanslık (eğer zaman zaman bulabilirsen 60 dakikalık) grafiklerle Ew yapmayı tercih ediyorum..

Ben 18760 üzerinde yapılacak bir kapanışla 2 nolu dalganın bitişinin teyidi geleceğini düşünüyorum.. Bu seviyenin geçilmesinden sonra hacim ve yükselişin hızının artmasını beklemeliyiz... Hala önceki yorumumuz devam ediyor önümüzde 20200 seviyesine kadar bir yükseliş ihtimali yüksek.. Daha ileri gidip gidemeyeceğimize dalganın oluşumuna göre karar vereceğiz..

Saygılar...

Kahin
25-02-2004, 00:24
sayın CenkEfe,

detaylara girmemin nedeni, oluşumların teyitlerini ya da hatalı bakış açılarını daha kısa zamanda görebilmek. günlük ya da haftalık dalgaları beklemek zaman alıyor çünkü.
ne de olsa, her vadede dalgaların mevcut olduğu baştan kabul edilen bir teori üzerinden gidiyoruz öyle değil mi?..

seans içi grafikleri dalgalar konusundaki görsel tecrübelerimi artırmak için kullanabileceğim bir şans olarak görüyorum.

başta verdiğim grafikler ışığında 20000 üzeri öngören senaryoya inancım devam ediyor.

bababella
25-02-2004, 00:31
sayın kahin
elinize sağlık,lütfen devam edin :)

toprak
25-02-2004, 10:36
Sayin Kain sayin CenkEfe ikinizede tesekkurler.Yorumlariniz sayesinde onumuzu gorebiliyoruz.

Erkal Bıyıklıoğlu
25-02-2004, 11:38
Sayın Kahin,

Çok detaya girmişsiniz derken amacım eleştirmek değildi.. Çalışmalarınızı takdirle izliyorum ve seans içi analizlerinizin devamını istiyorum...

18760 seviyesini dikkatle izliyoruz, şu ana kadar 18750 den bir dönüş yaşadık..

Kahin
25-02-2004, 11:56
Sayın CenkEfe,
eleştirdiğinizi düşünmemiştim zaten. sadece bu tarz analizleri neden takip ettiğim konusunda bilgi vermek istedim..

Saygılar...

SunShine
25-02-2004, 12:18
Sn Kahin ve Sn CenkEfe,

Her ikinizi de çalışmalarınız ve düzeyli tartışmalarınız için tebrik ediyorum.

Her ne kadar konuya müdahil olmuyorsam da, sizleri izlediğimi ve izlenmeyi hakettiğinizi bilmenizi isterim.

Lütfen devam..

Saygılarımla.

Kahin
25-02-2004, 15:36
endeks, 18.750 - 18.800 bandını geçemeyen tavrını sürdürürse, yaşadığımız düzeltmenin basit düzeltme olmaktan çıkıp, kompleks düzeltmeye dönüşmesine tanık olacağız gibi görünüyor.

olası W-X-Y komplex düzeltmesi için tahmini hareket grafiğini aşağıda veriyorum..

http://home.graffiti.net/kahin/u100correct.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
25-02-2004, 15:51
Sayın Kahin haklı, eğer 18760 üzerine geçtikten sonra tekrar aşağıya dönersek dediği yapıda bir düzeltme oluşması mümkün...

Ancak EW yaparken kullandığım Teknik Göstergeler böyle bir yapıda çok bozulacaklar ve sert bir çıkışı beklememek gerekecek.. Bu da tüm dalga sayımının değişmesi demek..

Ben seansın ikinci yarısından itibaren alışların sertleşeceğini düşünüyorum, keza zaman faktörü 2. dalga için çok uzamaya başladı...

Not : Bu arada "Günlük Endeks Yorumları" topiğindeki seans içi grafiğe bakarsanız 18760'nın ne demek olduğunu net olarak görebilirsiniz. O seviyenin sert ve hızlı geçilmesini bekliyorum..

Kahin
25-02-2004, 18:19
başta verdiğimiz senaryo çalışacaksa, yarın ilk seansla birlikte bir ralli başlamalı. yok, eğer düzeltme dönemi sürecekse bugün verdiğim kompleks düzeltmenin oluşumunu tamamlamasını beklemek gerekecek..

http://home.graffiti.net/kahin/u100j.gif

Matematikçi
26-02-2004, 02:17
Acilista alislar olup 18800 üstüne ciktik mi umudum iyice artacak...

Erkal Bıyıklıoğlu
26-02-2004, 11:23
Şöyle diyebiliriz, artık 18750 altında kapanış yapmazsak yön yukarıya...

Erkal Bıyıklıoğlu
26-02-2004, 16:55
Önemli olduğunu düşündüğüm 18760 seviyesi dün direnç gibi çalıştıktan sonra bugün de destek gibi çalıştı. Son 30 dakikada hacmin daha da artarak 18800 seviyesinden daha yukarılara gitmememiz bekliyorum.

Bu hafta sonunda detaylı bir dalga analizi yapacak veriler elimizde olacak gibi gözküyor...

Kahin
26-02-2004, 17:35
bana göre, halen net bir sinyal yok.
daha önce verdiğim senaryolardan her ikisi de olasılık dahilinde olmaya devam ediyorlar...

bikmisbroker
26-02-2004, 18:08
Bu Borsa adami FITIK eder yaw! :D
Zaten IMKB 10 dan ciktilar..Sanki...

Kahin
27-02-2004, 13:08
19.150 ve 19.310 hızlı geçilmedikçe net bir sinyal görmemiz zor.
iki dalga modelimizin hangisine karar verileceği o zaman belli olacak.

dışarıda fırtına var, piyasa ise durgun.
beklemeye ve izlemeye devam...

tavsiyem müzik dinlenilmesidir.
şimdi ne dinliyorum?..
Roger Williams - The Way We Were

Matematikçi
28-02-2004, 01:05
In Flames - Ordinary Story
:)

Erkal Bıyıklıoğlu
28-02-2004, 19:16
EW analizi yaparken yanında bazı orta ve kısa vadeli teknik analiz göstergeleri de kullanıyorum. Bu gösterler her iki vadede de aynı anda dipten dönmeye başladılar.. Bu durum bende hareket ne yöne olusa olsun çok sert bir kırılma ile olacağı düşüncesini ağır bastırıyor...

Aşağıda bu iki olasılık yer alıyor... Pazartesi günü ilk seans 18750 altında bir kapanışda artık 17600 seviyelerine kadar bir sert gerileme söz konusu olacaktır.. 19000 üzerinde bir kapanış ise bizi en azından 20400 (ancak dalga sayımım doğru ise 22500) seviyesine götürecektir...

BULL MARKET
29-02-2004, 23:49
Endeks mart ayına hızlı bir başlangıç yapabilir, bu haftadan itibaren en az 20000 i tekrar görebileceğimiz bir yukarı hareketin oluşmasını beklemek gerekir.Bu işi hızlı bir şekilde yaparsak da şaşırmam, asıl önemli olan nokta, çıkışın hangi hisseler önderliğinde olacağıdır.Eğer yine aynı hisseler önderlik edecek olursa, düşüşümüz çabuk gelecektir.Genele yayılma olursa iyi olurdu ama sanırım genele yayılma için çok güçlü bir şekilde 1.5 centi geçmemiz gerekecek, buda şimdilik beklenen bi gelişme gibi durmuyor.Bi konuyuda şimdiden konuşmaya başlasak iyi olur, seçim sonucu.Seçim sonucu iktidarın genel bir zaferiyle sonuçlanırsa, bence endeks, tarihinde çok az gördüğü sertlikte bir şelale düşüşünün içine girer diyorum, hatta çok yatırımcı mal satmayı bile düşünemeden büyük zararları sineye çekmek zorunda kalabilir.Bu yüzden, endeksin seçime kadar oluşacak çıkışlarını iyi analiz ederek yatırım kararı almakda fayda var diyorum.Beklenti gerçekleşince bizim imkb nin tuhaf hareketler yapmakda üstüne yoktur, hatırlatırım.Bazıları geçen seferki genel seçimin sonunda oluşan yukarı hareketle karıştırıyor, o zaman söz konusu olan, beklenmeyen bir siyasi çoğunluğun, meclise, halk tarafından getiriilmesini, piyasaların, ülke için olumlu bir gelişme olarak algılamasıyla olmuştur ve her ne kadar anket yapan kuruluşlarca önceden tahmin ediliyor gibi olmasına karşın, buna büyük bir kitlenin güvenememesi de önemli ölçüde etki etmiştir. Şimdi kazın ayağı öyle değil.Endeks 17000 in üzerinde kaldığı sürece, bu seçimin sonucu şelale düşüşünü doğurmaya adaydır diyorum.Bu benim görüşüm, katılan olup olmamasını beklemiyorum, fakat benim için çok değerli olan seçim sonucu beklentilerinizide öğrenmek isterim.

chem73
01-03-2004, 00:00
adaymısınız?

Matematikçi
01-03-2004, 07:59
Bull bu selale fikrine katilmak pek mümkün degil...
Selale aralik'ta tarih alamazsak akacak...

Erkal Bıyıklıoğlu
01-03-2004, 09:17
Konu başlığına saygı gösterilmesini rica ederim...

Kahin
01-03-2004, 10:08
Sayın Bull Market..

alınmayın ama, bu topiği teknik analiz değil, sadece Elliot analizleri üzerinde tartışmak için açmıştık.
Endeksin Teknik Analizi ile ilgili başka topikler de var. teknik görüşlerinizi o topiklerde yazabilirsiniz..

Kahin
01-03-2004, 15:50
endeks, 18.750 - 18.800 bandını geçemeyen tavrını sürdürürse, yaşadığımız düzeltmenin basit düzeltme olmaktan çıkıp, kompleks düzeltmeye dönüşmesine tanık olacağız gibi görünüyor.

olası W-X-Y komplex düzeltmesi için tahmini hareket grafiğini aşağıda veriyorum..

http://home.graffiti.net/kahin/u100correct.gif

yukarıda geçen hafta verdiğim bir grafik var. bugün gelen satışlarla gerileyen endeks, kendisine bu dalga sayım modelini yol olarak seçmiş görünüyor.

aşağıda güncel datalarla oluşan yeni durumu veriyorum.

son günlerde oluşmakta olan a-b-c dalgasının c dalgası çapraz üçgen şeklinde (kalın kırmızı çizgiler) gelişmiş görünüyor. yeni bir atak ile endeksin, c dalgasının hedefleri arasında bulunan 19.150 ler civarını denemesi sürpriz olmaz. ancak c dalgasının 19.050 de bitmiş olması kuvvetle muhtemel. c dalgasının bitimiyle üst dereceli X dalgası gerçekleşmiş oluyor.

http://home.graffiti.net/kahin/u100k.gif

beklenen Y dalgası için hedeflemeler mavi çizginin ucu ya da pembe renkli kalın çizginin ucudur.

gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Erkal Bıyıklıoğlu
02-03-2004, 18:25
18100-19000 arasında cidden karmasık bir dalga hareketi oluştu, ancak dalga tamamlandığında bu dalga yapısını tam olarak çözebileceğiz sanırım, şu anda önemli olan 18760 altında kapanış yapmamış olmamız ve tabii ki 19000 üzerindeki kapanıştan sonra endeksi başlattığı ralli...

Şimdilik C yada 3 nolu dalganın ilerlediğini düşünerek en azından 20200 ü göreceğiz.. Dalga modeli kesinleştikçe kesin hedefi belirleriz (21500 ve üzeri çok daha muhtemel)..

Kahin
02-03-2004, 18:31
Sayın CenkEfe'nin de söylediği gibi gayet karmaşık bir durumla karşı karşıyayız.

hem aşağı, hem de yukarı olası iki senaryoyu daha önce vermiştik. şimdilik çok fazla değişen bir durum yok. her iki ihtimal de halen güçlü birer seçenek olarak karşımızda duruyorlar.

hangi yapının ilerlediğini anlamak için izlemeye devam edeceğiz.

N28aichi
02-03-2004, 18:33
Sn Kahin Sizin 25-02-2004, 17:19 tarihli (bu topigin 18 nolu mesaji) grafiginizde son hareketle birlikte yerimiz nedir? Bu gunku gelismeler dahilinde bir yon haritasi cikarabilirmiyiz?

bikmisbroker
02-03-2004, 18:36
Sevgili Kahin, sevgili cenkefe,
Sahsen piyasadan epeyi koptum (ishlerim dolayisi ile) yukardaki senaryolardan Yukari gerceklesme orani? veya assagi gercekleshme orani ne?
%20 yukari senaryo %80 assagi senaryo? Sheklinde bir tahminde bulunabilirmisiniz?
(tabiiki yazdiklariniz ve de yazacaklariniz tarafimdan ALIM-SATIM tavsiyesi olarak alinmayacaktir)

Kahin
02-03-2004, 18:46
sevgili Babo,
öncelikle hoşgeldin...
hemen PM'ini kontrol et. sana bir sürprizim var.

bugünkü hareket ile yukarı doğru ihtimal biraz arttı. ama halen 50-50 benim için...

Erkal Bıyıklıoğlu
02-03-2004, 18:48
Sayın BB,

Ben yukarı olasılığı çok daha yüksek görüyorum, hatta biraz daha ileriye giderek hoş bir ralli olacak diye düşünüyorum yarından itibaren...

Kayın Kahin,

Ben 18100'den sonraki dalganın aşağıdaki gibi olabileceğini düşünüyorum (dalgalar aynı ama etiketleme farklı)..

Kahin
02-03-2004, 18:56
sayın CenkEfe,

Mavi işaretlediğiniz kanalda LD (Leading Diagonal) görüyorsunuz sanırım.
benim bildiğim kadarıyla LD ler büyük vadeli (yıllık) dalgalarda ve güniçi saatlik grafiklerde görülür. sizin etiketlediğiniz şekilde etiketlemeyi ben de düşünmüş olmakla beraber söz konusu kural nedeniyle farklı sayma yoluna gittim.

SunShine
02-03-2004, 19:03
Sayın BB,

Ben yukarı olasılığı çok daha yüksek görüyorum, hatta biraz daha ileriye giderek hoş bir ralli olacak diye düşünüyorum yarından itibaren...

Kayın Kahin,

Ben 18100'den sonraki dalganın aşağıdaki gibi olabileceğini düşünüyorum (dalgalar aynı ama etiketleme farklı)..

Sevgili Kahin,

Son modellemene göre V. dalga 20000 üstü gerçekleşebilir mi yani.. ?

Bir de trend çizgilerinden sanki dar açılı olan daha bi akla yatkın geliyor. Çünkü yarın için 19600-19800 aralığını gösteriyor.

Ayrıca bu tür çalışmaların için bir kez daha tebrik etmek isterim seni. Lütfen devam et.

Saygılarımla.

Kahin
02-03-2004, 19:07
Sn Kahin Sizin 25-02-2004, 17:19 tarihli (bu topigin 18 nolu mesaji) grafiginizde son hareketle birlikte yerimiz nedir? Bu gunku gelismeler dahilinde bir yon haritasi cikarabilirmiyiz?

tabii ki...

bu yakından...

http://home.graffiti.net/kahin/u100l.gif

bu da uzaktan bakış...

http://home.graffiti.net/kahin/u100m.gif

Kahin
02-03-2004, 19:08
yukarıdaki iki grafik yukarı yönde hareket durumunda olası yol haritasını yansıtıyor..

mavi çizginin ucunda 23.944 gibi hoş bir rakam var...

Erkal Bıyıklıoğlu
02-03-2004, 19:25
sayın CenkEfe,

Mavi işaretlediğiniz kanalda LD (Leading Diagonal) görüyorsunuz sanırım.
benim bildiğim kadarıyla LD ler büyük vadeli (yıllık) dalgalarda ve güniçi saatlik grafiklerde görülür. sizin etiketlediğiniz şekilde etiketlemeyi ben de düşünmüş olmakla beraber söz konusu kural nedeniyle farklı sayma yoluna gittim.Sayın Kahin,

Eğer LD demezsek eğer başka bir 5 dalgalık hareket saymam mümkün olamadı... Bu yüzden bu sayımı tercih ettim (LD genelde çok rastlanmadığı konusunda hem fikirim ancak mevcut dalga LD kurallarını çok iyi uyuyor.. 4 nolu dalga 1 nolu dalganın sınırına giriyor, 5 nolu dalga kanalın üst bandını yukarıya geçiyor vs vs)..

Yarın sabah çok sert ve hacimli bir dalga ile yukarıya gitmeliyiz (fiyat aralıkları oluşabilir) çünkü yaşanacak dalga 3.3.3 nolu olacaktır (3 nolu dalganın 3 nolu alt dalgasının 3 nolu alt dalgası)....

Ben 20200 geçilmeden önce bir kesintiye uğrayacağımızı düşünmüyorum

bikmisbroker
02-03-2004, 19:50
Sayın BB,

Kayın Kahin,

Sayin Kahin,
Hosh Supriz icin tesekkur ederim, Sayin cenkefe bende size katiliyorum buraya tasimayacagim ama haftalik bazda grafikler yukari bir kareketi %70-80 araliginda gosteriyor, yani bu hafta kapanish guzel olacak.

Bu arada kapanish datalarimi alamiyorum? Ucretli veya ucretsiz data alabilecegim bir yer?? Imdaaaat??? :confused: :confused:

Erkal Bıyıklıoğlu
02-03-2004, 20:02
Aşağıda endeksin haftalık grafikleri var. Daha önceki 2 olasılık da devam ediyor..

Eğer endeks 20200 geçildikten sonra tekrar 20000 altına dönmeye kalkarsa sağda gözüken yapının devam ettiğini düşüneceğiz ve hisselerimizle en kötü 19750-19500 aralığında vedalaşacağız ve düzeltmenin bitmesini bekleyeceğiz...

Daha yüksek olasılık ise 5 nolu dalganın daha devam ettiği şeklindedir ve hedefimiz kanal bandının üstü olan 23500 seviyeleri olacaktır (Sayın Kahin'in de belirttiği gibi)... Ancak 5 nolu dalganın yine alt 5. dalgası uzatma yapıp 28000'e kadar da gidebiliriz..

Ancak herşey adım adım, önce bu haftayı görelim...

Eno
02-03-2004, 22:42
Öncelikle Elliot Dalga analizleriniz için çok teşekkürler... Bu konuda ben de kendimi geliştirmeye çalışıyorum.. Kendi çapımda çalışmalar yapıyorum, kitaplar okuyorum...

Önerebileceğiniz kitap yada internet siteleri varmı acaba?

zep
02-03-2004, 23:23
http://www.angelfire.com/ab/borsa/elwave/kurallar.html

http://www.angelfire.com/ab/borsa/elwave/elwave.htm

bir kaynak da bu başlık altında yazılanlar.

herkese çok teşekkürler...

aritmik
03-03-2004, 00:12
Üstteki linki tıkladım..Amanınnnnn..

Kafayı yiyecektim..

Tüm teknikçi arkadaşları bir kez daha kutluyorum..Yani bunlarla uğraşmak gerçekten sabır,zeka ve emek gerektiriyor..

Erkal Bıyıklıoğlu
03-03-2004, 11:13
Tuncer Şengöz'ün kitabı EW konusundaki en iyi Türkçe kaynak diye düşünüyorum, kitapçılarda ve on-line alışveriş sitelerinde bulunuyor... Bunun dışında Rober Prechter'ın kitaplarını amazon.com'dan bulabilirsiniz..

Bu arada piyasada bir terslik var gibi... Çoktan hacimli şekilde kopalıydık. Şu anda bozulan bir dalga yapısı yok ama biraz da tedirgin olduğumu söylemeliyim..

N28aichi
03-03-2004, 11:19
Sn CenkEfe Biraz daha ayrintili aciklamaniz mumkunmu acaba?Silkeleniyormuyuz yoksa duzeltmeye mi donecegiz ?

Erkal Bıyıklıoğlu
03-03-2004, 11:41
Şöyle demem en doğrusu sanırım,

Şu anda içinde bulunduğumuzu düşündüğüm dalganın bizi hacimli ve hızlı bir şekilde yukarıya taşıması gerekmekte. Bu durumu şu anda gözlemlemiyoruz ancak gün sonuna kadar beklememiz gerekecek.... Ayrıca çıkışın bittiğine veya dalga yapısının bozulduğuna dair bir sinyal de yok..

"Silkeleme" şu anı özetleyen piyasa dilindeki uygun sözcük olabilir..

N28aichi
03-03-2004, 11:49
Cevap icin cok tesekkurler. Sonucu merakla bekliyorum...

Kahin
03-03-2004, 12:11
daha önce vermiş olduğum bu grafikteki X dalgasının oluşumu sağlayan c dalgası için 2.62xa kuralı nedeniyle 19.367 hedefi de mevcuttu. bugün, şu ana kadar 19.364 geçilememiş. (henüz ekran başına oturabildim)

bu durum bana X dalgasının belki de bugün görülen en yüksek değer olan 19.364 ile sonlanmış olabileceğini düşündürüyor. öğleden sonra bu seviye hızlı geçilmezse, aşağı doğru sert bir hareket beklenmeli diye düşünüyorum.

genel olarak 24.000 endekse doğru yol almaktayız. bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. burada günlük hareketleri anlamaya çalışıyoruz. alım-satım kararları en azından haftalık vadelere göre verilmeli.http://home.graffiti.net/kahin/u100k.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
03-03-2004, 14:53
En önemli yer işaretlenmiş bölge.. Normalde C yada 3 nolu dalga olmasını bekliyoruz (yani momentumlu ve hacimli) ... Ama karmaşık bir dalga yapısı var (itki dalgalarının yapıları genelde açık ve nettir)..

Eğer 3 yada C dalgası ise bu trendin üst kanalı 1 yada 2 seans içinde kırılmalı.. Alt bandının kırılması nakite geçmeyi gerektirir (Sayın Kahin'in yukarıdaki grafiği).. Alt bant 18850 , üst band ise 19450 civarından geçiyor...

Kahin
03-03-2004, 18:24
bir ralli olacaksa yarın sabah, ilk seansta adeta resmi geçit yaparcasına, artan işlemler ve hacim eşliğinde 19.350 geçilmeli, 19.420'de kesinlikle durulmamalı, 19.626 kuş gibi geçilmeli.

bunlar olmazsa, 19.420'de ya da 19.626 civarında endeksin tökezlemeye başladığını gören güniçi oyuncular satış yapabilirler. o bölge geçilemiyorsa, düzeltmenin biteceği tarih, hesaplamalarıma göre mart ayının ikinci haftasına sarkmış olacak çünkü... (takriben 15-18 Mart)

Kahin
04-03-2004, 18:23
nihayet bulutlar biraz dağılmaya ve dalga yapısı netleşmeye başladı. endeks kendisine düzeltme formasyonunu yol olarak seçmiş görünüyor.

olası hedefler çizgilerle ve yan taraflarındaki rakamlarla gösterilmiştir.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100n.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
05-03-2004, 10:32
sayın nemesis,

16560 altına gidilmesi çok daha derin bir düzeltmenin başlangıcı olarak kabul edilmeli..

Bahsettiğim kanalının alt bandı dün test edildi.. Bu vakitten sonra 19000 altında kalmamız (ki 19050 altını görmemiz hiç de iyi bir sinyal değildi zaten) 18000 'nin altını görmemizin habercisi olacaktır.....

Erkal Bıyıklıoğlu
05-03-2004, 10:43
Eğer 19000 altında kapatırsak bugün sonunda, bu yönde gittiğimizi düşünmeliyiz..

Erkal Bıyıklıoğlu
07-03-2004, 13:58
Endeksin 18100 den bu yana sürdürdüğü dalga yapısını hala tam olarak çözebilmiş değilim, Bu durumda artık yapılacak tek şey dalganın sonlanmasını beklemek olacak.

19000 altında bir kapanışta endeksin 18100 altına gelme ihtimalinin çok arttığını düşünüyorum... Zaten endeksin fazla sıkışacak yeri de kalmamış durumda...

Yukarıya doğru eğer kanal içinde kalarak yükselmesi durumunu da 20400 seviyesinden dönecek bir çıkış olarak değerlendiriyorum... 23-25 bin aralığı görülecekse eğer bu kanalın üst bandı mutlaka kırılmalı....

alihoca
07-03-2004, 14:19
Sn Kahin,
Sn CenkEfe ;

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ediyor,
İşlerinizde başarı-bol kazanç,sağlık ve iç huzuru diliyorum .

Kahin
07-03-2004, 22:26
güzel dilekleriniz için teşekkür ederim..

Erkal Bıyıklıoğlu
08-03-2004, 16:19
Bahsettiğim üstband önümüzdeki 3-4 seans boyunca yaklaşık 19750 seviyesinden geçiyor.. Bu seviyenin kırılması durumunda rallinin hızlanarak devam etmesini bekliyorum... Aksi durumda bu son hareketi (bir kaç seans daha devam ederek) 20000'i test eden 3. deneme olarak görmek ve bir süre kağıtlardan uzak kalmak gerekecek...

Erkal Bıyıklıoğlu
08-03-2004, 18:12
Aşağıda kırmızı dikdörtgen içine alınmış alan tam bir itki dalgası iken kırmızı daire ile gösterdiğim alandaki hareket bir düzeltme (tepki) dalgası hareketi görünümünde... Herşeyden önce kanalın alt ve üst bandlarını defalarca test etmiş (sanki double zigzag oluşturmaya doğru gidiyoruz)....

Şimdilik satış için bir sinyal yok ancak yarın 19350 altında arttık kapatmamalıyız...

Kahin
09-03-2004, 21:10
biraz da büyük resme bakalım..
son birkaç gündeki yükselişimiz belki mana kazanabilir.

Cycle vadeli (mavi renkli parantezli sayılar) 1-2-3 nolu dalgaların oluştuğunu varsayarsak;

- 1 nolu dalgadan 2 nolu dalgaya gidişin sert-keskin (sharp) bir zigzag ile gerçekleştiğini kabul edersek, (2002 seçim zirvesi 1 nolu dalga ve sonrasında gelen düşüşle 2 oluşmuş dersek)

- 20.190'da oluşan tepeyi de 3 nolu dalga olarak kabul ettiğimizde, şu anda sürmekte olan dalgayı da bu vadenin 4 nolu dalgası olarak düşünebiliriz.

- 2 nolu dalga ile alternatif hareket zorunluğundan dolayı 4 nolu dalganın sert-keskin (sharp) olmaması ve yana doğru çoğalan yatay yapılı (sideway) zigzag şeklinde gelişmesi beklenebilir. şu anki durum da tam bu tarife uymaya başladı.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100o.gif

olası dalga hareketini çizgilerle tamamlayarak çizdim. kalın kısımlar taşma olabilecek bölümleri gösteriyor.

BUZZ
10-03-2004, 01:49
C dalgası zigzag da olabilir, üçgen de. Şu an ki görüntü üçgenin üst çizgisinin yukarı kırıldığı, yani sizin senaryonuzu desteklemiyor. Bence B dalgasının içindeyiz yada 4. dalga bitti ki 10500 den 20190 a yapılan çıkışın %38,2 si 5. dalganın içindeyiz. Son senaryo bana daha yakın!...

Kahin
10-03-2004, 10:17
sayın BUZZ,

2 nolu dalga ile 4 nolu dalga arasındaki Alternation Rule (alternatif üretme) zorunluluğu nedeniyle 4 nolu dalganın 20.190'dan 16.665'e yapılan gerileme ile bu kadar çabuk bitmesi mümkün değil. bu, zamansal olarak da mümkün değil. çünkü ortada 4 ay kadar bir zaman zarfında (83 borsa gününde) basit zigzag düzeltme karakteri sergileyerek oluşmuş bir 2 nolu dalga varken, 4 nolu dalganın 15 borsa gününde bitmiş olmasını pek olası göremiyorum.

tabii bu benim yorumum...

%38.2 geri alım konusunda haklısınız, ancak 4 nolu dalgalar karmaşık düzeltme yapacakları zaman, genişleyen üçgen haricinde hareketin ilk ayağı genellikle 38.2 geri alım noktasına kadar düşüş ile başlar zaten. bunu gözden kaçırmamanız gerekir.

bundan başka, henüz ilerlediğini düşündüğüm B dalgası 20.220-20.509 a kadar ilerleme potansiyeline sahip. size üçgenin kırıldığını düşündüren /düşündürecek hareket de bu bölümdeki taşma olacak zaten.

kaldı ki 4 nolu dalga için daralan üçgen, ilerleyen üçgen, double zigzag, triple zigzag modelleri de olasılık dahilinde. gelişmelere göre hareketin ilerleyişi netleşecektir.

bu arada, sizin dalga sayım modelinizi de buraya grafik olarak ekleyebilirseniz, daha ayrıntılı olarak konuşup tartışabiliriz..

Not: yukarıda vermiş olduğum grafikte dalgalar elle sayım metodu ile etiketlenmiştir.

karya
10-03-2004, 15:30
Sayın Kahin analizlerinizi zevkle okuyorum. Yalnız bir konuda sizinle aynı düşünmüyor gibiyim. 1 nolu dalgayı 2002 kasım çıkışı olarak seçmişsiniz. Ben ise bunu istisnai bir durum olarak görüyorum ve genel trend eğimine bakarsak 2003 MART-MAYIS ayları arasında çanak formasyonunun dibi görülmüş gibi..Yani ben çıkış hareketinin başlangıcını 2003 MAYIS'ı olarak 9-10.000 endeks civarından başladığını düşünüyorum (sizin kırmızı 2 ile işaretlediğiniz, Irak Savaşına denk gelen yeri)ve 1. dalga başlangıcını böyle almanın daha doğru olduğuna inanıyorum.Özet olarak;

1.Dalga 10000-2160
2.Dalga 2160-Tam hatırlayamıyorum kaça kadar düştüğünü,çıktığını

Su an net sorun 2 bitti 3 . dalgaya mı başladık yoksa hala aşağı yukarı 2 dalga içinde mi debeleniyoruz? Bu konudaki şüphelerimiz 1 dalga boyu farkla örtüşüyor. Ancak mevcut durumu göz önüne alığımızda dengelerde çok büyük bir değişiklik olmazsa (Kıbrıs sorununda masadan çekilme, büyük bombalamalar v.s gibi) dalga 2 en düşük gördüğü değerle bitti ve 3 içindeyiz demek daha ihtimal dahilinde.Ama gün sayımı konusunda haklısınız.
ya dalga 2 içindeyiz ve hala düşme ihtimali var (16500-700 lere kadar)
ya da 3 içindeyiz 3-5 güne kadar önceki zirvemizi geçeriz.

Kahin
10-03-2004, 17:30
sn karya,

seçim tepesini 1 olarak seçmemin sebebini anlayabilmeniz için aşağıda uzun yıllara dayanan dalga sayım modelimi veriyorum.

bu sayım modeli, mart 2003 ile başlayan hareket ile 77.*** endekse kadar gidebileceğini öngörmektedir.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100p.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
10-03-2004, 23:26
Sayın Kahin,

#68 nolu gönderideki itki dalgalarınızın bir çoğu bir kanal içinde hareket etmemektedir ve bu yüzden de size bu sayımlarda katılmamaktayım...

Diğer taraftan bu hafta içinde takip ettiğim kanalın üstbandına yakın bir yerde kapattık, bu kanal mutlaka yukarıya kırılarak hareket devam etmeli, aksi takdirde 20000 üzerinde kalmamız mümkün olmayacak gibi gözükmekte...

Saygılar...

Kahin
11-03-2004, 10:26
Sayın CenkEfe,

daha önceki yazılarınızdan da dikkat ettiğim kadarıyla, kanalları düzeltme dalgalarınde özellikle vurguluyorsunuz. halbuki kanal içinde hareket etme olgusu, sadece düzeltme dalgaları için geçerli değildir ki..

itkiler, uzatmalar için de geçerlidir. 3 ve 5 nolu dalgalar için de itkilerde ve uzatmalarda kanal dışına taşma kuralı mevcuttur. hatta çoğu kez sadece buna ve ardından dalga boyuna bakarak 3 nolu dalganın tespiti mümkün olmakta...

burada dikkat edilmesi gereken nokta, her bir vadeye ait itki, düzeltme ya da uzatmanın; kendi vadesindeki kanalın içinde gerçekleşen hareketlerdir. takdir edersiniz ki, Primer vadeli bir dalganın oluşturduğu kanal, Cycle vadeli üst dereceli dalganın kanalının içindedir ve doğal olarak daha dardır.

bizler burada günlük hareketleri anlamaya çalışarak başladık işe. ancak 18 yıllık kayıtlı geçmişi olan borsamızın, dünden bugüne yaşanan dalgalarını analiz etmeyi unutmamalı, uzun vadede nerede olduğumuza da dikkat etmeliyiz.

şu anda benim için uzun vadede tek problem, bir zigzag mı yaşıyoruz, yoksa bir uzatma içerisinde miyiz?.. bunu tespit etmek çok güç.

zigzag varsa 2000 yılındaki zirvemiz A dalgası, bunu %61.8 geri alan ve komplex düzeltme şeklinde ilerleyen krizlerle dolu dönem B dalgası oluyor. C dalgası için olası hedefler bu durumda

A x 1 = 40.600 endeks
A x 1.62 = 53.200 endeks
A x 2.62 = 73.500 endeks

oluyor..

20 bin endeksi direnç bellemiş insanlar için ne korkunç rakamlar değil mi..

bu da zigzag dalgayı temel alan sayım modeli..
mümkünse, sizin de uzun vadeli sayım modelinizi görmek isterim.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100s.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
11-03-2004, 10:50
Sayın Kahin,

Sanırım bir yanlış anlaşılma var.. Ben sizin uzun vadeli analiziniz ile ilgili bir şey söylemedim.. Ben #68 nolu gönderinizdeki sayımlara katılmadığımı söyledim..

Saygılar...

#68 nolu gönderi : http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=12259&postcount=68

Kahin
11-03-2004, 11:19
Sayın CenkEfe,

merak etmeyin, sizi yanlış anlamadım. sadece uzun vadeli analize yukarıda bir alternatif sayım daha ekledim.

acaba 68 nolu mesajdaki periyot için sizin dalga sayım modelinizi buraya alabilir miyiz. bir de mümkünse uzun vadeli olanı da tabii. ayrıca bahsettiğiniz kanal hareketleri için kanalları da çizebilirseniz çok iyi olur.

dalga sayımımda hatalı bir yaklaşım varsa bunu tespit etmek, gerekirse düzeltmek isterim. birlikte konuşup, bilgilerimizi tazeliyelim...

Saygılarımla...

Erkal Bıyıklıoğlu
11-03-2004, 11:41
Sayın Kahin,

Daha önce de gönderdiğim bir grafiği ekliyorum, son kısım güncellenmemiş ancak yine de bir değişiklik yok.. Sizden farklı olarak ben 24 Mart 2003'ü 2000 yılının başından bu yana süren düzeltmenin sonu olarak kabul ediyorum.

Herhalikarda 20200 seviyesinin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum, asıl dalga hareketinin ne olacağına o zaman karar vereceğiz. O seviyeden itibaren 19900'ün altında yapılacak bir kapanış bizi büyük bir düzeltmenin içine atacaktır (sağdaki grafik)..

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=234&stc=1

Kahin
11-03-2004, 11:53
Sayın CenkEfe,

o grafiğinizi biliyorum. bence etiketlemeniz tam değil ve hatalı kısımlar var. özellikle 1 ve 2 nolu dalganın etiketlenmesi hususunda. o konuya daha sonra geliriz.

ama önce şunu konuşalım:
siz, 2000 yılından itibaren yaşanan düzeltme dönemini nasıl etiketliyorsunuz acaba?.. ayrıca uzun vadedeki projeksiyonunuz nedir?..

Saygılarımla...

Erkal Bıyıklıoğlu
11-03-2004, 15:27
Sayın Kahin,

Bu konulara bu haftasonu zaman ayırıp burada yazabilirim sanırım...

Kısa vadede ise, kanalımızın alt bandı şu an için kırıldı , çıkışın devamı için kapanışın mutlak suretle 19420 üzerinde olması gerekmekte ... Aksi durumda artık 18100'ün altını göreceğimizi düşünüyorum...

Erkal Bıyıklıoğlu
11-03-2004, 19:46
Kanalın alt bandının dışında kapadık... Yarın açılışta 19450 üzerine bir atak yapıldıktan sonra aşağıya doğru gelmemiz halinde 18100 altına doğru bir dalganın oluşması ihtimali doğmuştur.. İlk seans kapanışı 19480 üzerinde olmaz ise bu ihtimal kesinleşmiş olacaktır...

bababella
12-03-2004, 02:34
Sayın Kahin ve Cenk Efe
Çalışmalarınızı burada bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler...
Lütfen devam edin ...Teknik analize inanan insanlara ne kadar yardımcı olduğunuzu bilemezsiniz ( en azından bana :) )

neuromancer
12-03-2004, 14:06
Sayın CenkEfe, kapanış rakamı olumlu galiba!! 19483 !!

Erkal Bıyıklıoğlu
12-03-2004, 14:34
Sanırım yine milimetrik bir kapanış yaptık ve an azından düşüş için teyit gelmedi.. İkinci seans da bu seviyelerden kapanmamız gerekiyor...

Ancak , yükselişimiz hep yukarıya doğru zigzaglar şeklinde oluyor.. Bu hiç de iyiye işaret değil, hala bir itki dalgası oluşturamadık...

Kahin
12-03-2004, 14:51
şimdiden sonra yükseleceksek, 19.750 - 19.850 bandı mutlaka geçilmeli ve buranın üzerinde her biri bir öncekinden yukarıda en az üç kapanış olmalı...

19.707 iyi izlenmeli.
geçilemeyişi bugün başlayan toparlanma görüntüsünü tepki yükselişi olarak adlandırmamızı gerektirir.

Erkal Bıyıklıoğlu
12-03-2004, 19:26
Uzun uzun yazmıştım ama ne oldu anlamadım yazdıklarım hepsi kayboldu ve bir daha yazacak vaktim yok, umarım haftasonu tekrar yazarım...

Aşağıdaki grafik son dalga yapısıdır.. Özet olarak 18100 altına gelmemiz büyük ihtimaldir...

neuromancer
15-03-2004, 18:44
sayın CenkEfe, sayın Kahin bugun topicle ilgilenmediniz.

Kanala girdi mi yeniden? Yoksa ayı tuzağı mı?!

Kahin
15-03-2004, 23:45
Son günlerin karmaşık zigzaglı yapısına ancak ED ile bir çözüm bulabildim.

ED: Ending triangle, trend ya da dalga sonlarında özellikle 5 nolu dalgalarda ve C düzeltme dalgalarında görülür. grafikte iki tane var. biri bitmiş (turuncu kanallı) biri de ilerliyor olma ihtimali olan (pembe kanallı)

normalde daralan kama şeklinde olan ED ler nadir de olsa genişleyen kanal içinde ilerleyebilirler.

grafikte ekim 2003'ten bu yana endeks grafiği var.

Not: bu senaryo 18 mart günü ikinci seansta satışların geleceğini öngörüyor.
bekleyip görelim...

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100t.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
16-03-2004, 00:13
Grafiği yarın sabah ekleyebilirim ancak itki dalgası oluşmadığı konusunda hala israrcıyım ve 19700 (grafikte kırmızı çizgi) üzerinde kapanış olmadan da bu fikrim değişmeyecek.. Kanalın dışına çıktıktan sonra kanalın alt bandı test edildi ancak içine giremedik... Şu an için 18100 altını göreceğimiz düşüncem devam ediyor..

Sayın Kahin,

ED yada LD'lerde 4 nolu dalganın 1 nolu dalganın alanına girmesi gerekir... Sizin yaptığını sayımların ikisi de o açıdan bu kurala uymamaktadır ..
Saygılar...

Erkal Bıyıklıoğlu
16-03-2004, 09:20
Grafik

Kahin
16-03-2004, 10:23
Sayın Kahin,

ED yada LD'lerde 4 nolu dalganın 1 nolu dalganın alanına girmesi gerekir... Sizin yaptığını sayımların ikisi de o açıdan bu kurala uymamaktadır ..
Saygılar...

Sayın CenkEfe,

sayımımdaki ED patternindeki pattern düzgünlüğünün %100 olmadığının farkındayım. ancak iç kurallar, 4'ün 1'i örtmesi haricinde ihtiyaç duyulan kriterleri karşılıyor. ayrıca, durumu açıklayacak daha mantıklı bir yapı, şu anda pek mümkün görünmüyor.

bundan başka, izlediğim kadarıyla otomatik sayım yapan programlarda bile görülen/yakalanan patternler için doğruluk yüzdesi (kuralları ve fibonacci oranlarını karşılama oranı) %65 ve üzerini karşılayan patternler kabul edilebilir görünüyorlar. bu durumu dikkate alarak ben de bu noktada %100 doğruluk aramaktan vazgeçtim.

Erkal Bıyıklıoğlu
16-03-2004, 11:52
sayın Kahin,

Bu düşüncenize katılamadığımı belirtmek isterim... Dalgaları tanımlayan kuralların birisinin bile sağlanmamış olması Elliott açısnında o sayımının yanlış olduğunu kabule yeterlidir..

Bu tip karmaşık dalgalarda benim düşüncem ise etiketlemeyi dalganın bitişine kadar yapmamak ve bunun yerine bir üst derecedeki dalga modeline göre pozisyonumu belirlemektir...

19700 üzerinde kapanış yapılmadığı sürece daha önce verdiğim double three modeli her türlü EW kuralına uygundur...

Kahin
16-03-2004, 12:52
kurallar konusunda haklısınız. ancak, yukarı doğru bir atak daha olması durumunda ED kesinleşmiş olacak. şu an bunu bekliyorum.

olası bir atağın ilk hedefi 1 x a= 20.096, ikinci hedefi ise 1.62 x a = 20.391
(ED nin 5 nolu dalgasının alt a dalgasının 1.62 katı)

en iyisi izleyip görmek şu durumda...

Kahin
16-03-2004, 14:59
yukarıda, dün akşam verdiğim grafikteki tahmini çizgilere dikkat. oluşmasını beklediğim b dalgası, ilk seans görülen en düşük 19.293 değeri ile oluşmuş görünüyor. buradan 19.700-19.900 e doğru ikinci seans olabilecek bir atak, modelin doğruluk ihtimalini güçlendirecek.

grafiği bugünün ilk seansının datası eklenmiş halde yakın plan olarak yeniliyorum. aşağı doğru 300-500 puanlık bir hareket ise bu modeli bozacaktır.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100u.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
16-03-2004, 23:30
Sayın Kahin,

Dalga analizi yapılırken zaman zaman etiketlemede zorlanılan dalgalarla karşılaştığınızda , Elliott'un her dalga için kural dediği konuları esnetmeniz size sadece bu kuralları esnetmemeniz gerektiğini öğretir.. Dalga yapısını açıklayamadığınız durumlarda dalganın ilerlemesini beklemek en iyisidir..

Örneğin bir üçgen oluşurken hiç bir EW analisti D dalgası bitmeden bir üçgen oluşumunun olacağından emin olamaz..

Piyasa kendisine yeni bir dip oluşturacak gibi gözükmekte...

Erkal Bıyıklıoğlu
18-03-2004, 14:19
Şu an için dalga etiketlemesi yapmıyorum, çünkü bir çok alternatif var (sonuçları aynı olmakla birlikte farklı alternatifler).. Ekli grafikte gözüken mavi ince iki çizgi arasında önümüzdeki seans da kalabiliriz ancak ardından yönümüzü belli edeceğiz.. Bugün sonunda 19365 altında bir kapanışta 18100 altını görme ihtimalimiz %99'a yakın olacak... Bugünden itibaren 19400 üzerindeki kapanışlar da bize yukarıdaki kırmızı çizginin test edileceğini düşündürecek (19650), bu durumda eğer 19650 geçilemezse (yada geçilip de tekrar altına dönersek) tekrar 18100 gündeme gelecektir...

Son olarak 19650 üzerinde kapanış yapmadıkça (ki dalga yapısı bunu çok düşük ihtimal gösteriyor) yönümüzün aşağıya doğru olduğunu düşünüyorum ve en azından alıcı olunmaması gerekir diyorum..

Saygılar...

Kahin
19-03-2004, 17:16
Sayın CenkEfe,

sanırım yukarıda vermiş olduğum ED etkiketlemesinde bir süre daha ısrarcı olacağım. bu model gerçekten üzerinde durmamız gereken bir model şu anda.

ED'nin 4 nolu dalgasının 1 nolu dalgasını örtmemesi haricinde, başka kuraldışı bir durum yok gibi görünüyor. üstelik bugün yapılan yukarı atağı da gözönüne alınca ED'nin 5 nolu dalgasının ilerlediğini düşünmemi sağlayacak bir hareket ile karşı karşıyayız.

5 için hedef bölgesi 20.396 ya kadar uzanıyor.

siz ne dersiniz?..

neuromancer
19-03-2004, 17:49
Sayın Kahin ve Sayın CenkEfe sanırım hafta sonu ayrıntılı analizler yapacaksınız. Çok yararlandığımı ifade ederken ikinize de teşekkür ediyorum. Elinize sağlık..

Sayın CenkEfe, bu tarihi dönemeçte!! (propaganda konuşması gibi oldu :) ) geçen hafta olduğu gibi kazalar olmaması için yazacaklarınızı word olarak yazıp "kopi-pest" yapmanızı öneriyorum, haddim olmayarak..

Yeniden teşekkürler, selamlarımla

Kahin
19-03-2004, 18:17
Ending Diagonal modeline olan inancım devam ediyor.
aşağıda daha önce verdiğim modeli, dataları güncellenmiş haliyle tekrar veriyorum.

yukarıda 20.390 lara kadar uzanabilecek bir hareket halen olasılık dahilinde...

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100v.gif

herkese iyi bir haftasonu diliyorum...

Kahin
20-03-2004, 20:23
Sayın CenkEfe,
size özel bir endeks grafiği hazırladım. burada 18.100'den döndüğümüz 20 şubat gününden 19 mart tarihine kadar olan dönemin 15 dakikalık grafiği var. şu karmaşık ve zigzaglı dönem yani..

bir göz atın, dalgaları etiketlemeye çalışın. ben halen ED konusunda ısrarlıyım. ayrıntılı grafik belki size yardımcı olur ve benim göremediğim bir yapı varsa durumu değerlendiririz.

resim üzerine etiketleme yaparak tekrar buraya koyabilirseniz çok iyi olur...

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/endeksO.gif

aydın
21-03-2004, 17:22
BAŞTA SAYIN KAHİN VE CENK EFE OLMAK ÜZERE HERKESE MERHABA,

DAHA ÖNCEKİ FORUMDA "TUTANKAMON" RUMUZUNU KULLANIYORDUM. BU YENİ FORUMA İSE GERÇEK ÖN ADIMLA KATILACAĞIM.

GRAFİK YOLLAMAYI BİLMİYORUM. BU YÜZDEN GRAFİKSİZ OLARAK 20 ŞUBAT/11 MART ÇIKIŞINI AÇIKLAMAYA ÇALIŞACAĞIM.

ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTEYİM. BENCE BU ZAMAN ARALIĞINDAKİ ÇIKIŞ 5 DALGADA İLERLEYEN BİR İTKİ DALGASIDIR. BU İTKİNİN AÇILIMI ŞÖYLEDİR:

1) BİRİNCİ DALGA: 18103'DEN BAŞLAYIP 18700 CİVARINDA BİTMİŞTİR.

2) İKİNCİ DALGA: İKİLİ ZİGZAG ŞEKLİNDE, 18200'Lİ SEVİYELERDE, %74 GERİ ALIMLA BİTMİŞTİR.

3) ÜÇÜNCÜ DALGA: BİRİCİ DALGASI UZATMA YAPAN BİR İTKİDİR. 19054'TE SON BULMUŞTUR. BİRİNCİ DALGADAN UZUN AMA BEKLENENDEN KISADIR. DOĞAL OLARAK BEŞİNCİ DALGANIN UZATMA YAPMASI BEKLENİR. ÜÇÜNÇÜ DALGANI BOYU TAM OLARAK BİRİNCİ DALGANIN 0,618 KATIDIR.(BİRİN TEPE SEVİYESİNDEN İTİBAREN)

4) DÖRDÜNCÜ DALGA: SIKLIKLA KARŞILAŞILDIĞI GİBİ %38 CİVARINDA GERİ ALIM YAPMIŞTIR VE 18676'DA SON BULMUŞTUR.

5) BEŞİNCİ DALGA: BEKLENTİMİZ DOĞRULTUSUNDA (HEM ZAMAN HEM DE FİYAT OLARAK) UZATMA YAPMIŞTIR. BU DALGA İÇİNDEKİ ALT DERECELİ 2 %62, ALT DERECELİ 4 İSE %38 GERİ ALIM YAPMIŞTIR. FAZLA AYRINTIYA GİRMEYECEĞİM. ÇÜNKÜ BAŞKA BİR AYRINTIYA DEĞİNMEK İSTİYORUM.

BU BEŞ DALGALIK İTKİDEN SONRA ÜÇ DALGALIK DÜZELTME GERÇEKLEŞİYOR. a DALGASI BİR İTKİ, b DALGASI GENİŞLEYEN YASSI, c İSE BİR SONLANAN DİYOGONALDİR.

BEN BU ANALİZİ 5 DK.LIK GRAFİKTE YAPMIŞTIM. ŞİMDİ DE ZAMAN ANALIZINE DEĞİNELİM. İTKİ TOPLAM 788 ADET 5 DK.LIK ÇUBUKTAN OLUŞUYOR. DÜZELTMENİN MİNİMUM SONA ERMESİ İÇİN GEÇMESİ BEKLENEN ZAMAN İSE: 788*0,382=301 ADET 5 DK.LIK'TIR. BU DA 18 MART SALI SAAT 09.35 DEMEKTİR. O GÜN ENDEKS, DENKTAŞ'IN GÖRÜŞMELERE KATILMAYACAĞI HABERİ İLE SERT SATIŞLA AÇILIYOR VE DÜZELTMENİN DİP NOKTASI 18 MART SALI GÜNÜ SAAT 09.30'DA GÖRÜLÜYOR.

GELELİM PAZARTESİ BEKLENTİMİZE: EVİMDE SEANS İÇİ GRAFİĞE SAHİP OLMADIĞIM İÇİN HATIRIMDA KALANI SÖYLEYECEĞİM. SALI GÜNÜ BAŞLAYAN ÇIKIŞIN 5. DALGASINDAYIZ. YANİ ALIM İÇİN UYGUN ZAMAN DEĞİL. 5. DALGA UZATMA YAPABİLİR. BU BİZİ YANILTMASIN. ZATEN ÇIKIŞIN AÇISI ÇOK DİK. BU DA DÜZELTMENİN SERT BİR ŞEKİLDE GELİŞEBİLECEĞİNE İŞARET OLABİLİR.

HERKESE HAYIRLI KAZANÇLAR DİLERİM.

Objektif
21-03-2004, 22:13
1. Sayın Kahin, grafiğin en geniş kenarının 700 pixelden büyük tutarsanız forumun yapısında bozulma oluyor ve okunma zorlaşıyor. Grafiklerin en geniş kenarını 700 pixelden aşağı tutmanızı rica ediyorum.

2. Sayın aydın, forumda salt büyük harfle yazılan yazı "bağırmak" olarak algılanacaktır. Bu nedenle büyük harfle yazmıyoruz.

3. Foruma resim ilave etmek için bkz : http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=6

Erkal Bıyıklıoğlu
22-03-2004, 09:27
Sayın Kahin,

Grafik için teşekkür ederim, haftasonu tatilde olduğum için forumda yoktum, bu akşama kadar bunu inceleyebileceğimi umuyorum...

artanis
22-03-2004, 10:47
arkadaşlar acaba B dalgası herzaman 5 inci dalgayı geçmek mi zorunda??

Kahin
22-03-2004, 10:58
Sayın Objektif'in uyarısı üzerine yukarıdaki grafiğin çözünürlüğünü düşürdüm.

Sayın CenkEfe,
siz, aynı grafiğin yüksek çözünürlüklü halini aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/endeksOP.gif

Kahin
22-03-2004, 11:32
şu an için modelde bir problem yok..

modelin, yaşadığımız yükseliş için izin verilen sınırları 20.900'e kadar uzanıyor aslında (a dalgasının 2.62 katından dolayı)

ancak ben, 20.396'dan yukarısını şimdilik olası görmüyorum. hacimdeki zayıflık da buna işaret gibi. çok kuvvetli alımların gelmesi ve 21.000'in geçilmesi halinde ED modeli bozulur.

bekleyip göreceğiz.

Erkal Bıyıklıoğlu
22-03-2004, 13:08
Sayın kahin,

Verdiğiniz grafiği hızlıca inceledim ve kesinlikle bir itki dalgası sayımı yapamadım, Ending Diagonal konusunda da daha önceki sebepten dolayı size katılamıyorum. Ancak ortak olduğumuz bir konu var : "Yaşadığımız yükseliş bir tepki dalgasının parçası" .. Bu konu ile ilgili dalga sayımımı bu akşam verebilirim sanırım..

Kahin
22-03-2004, 13:08
ilk seans gördüğümüz en yüksek değer olan 20.396, benim için adeta nokta atışı oldu.. :)

Kahin
22-03-2004, 13:12
Sayın CenkEfe,

ben de hafta sonu biraz araştırma yaptım.
ED için 4 nolu dalga, 1 nolu dalgayı örter diye kesin bir kayıt yok.
özellikle değer verdiğim R. Swannel'in kurallarında bile örter değil, örtebilir şeklinde bir tabir var. yani 4 nolu dalganın 1 nolu dalgayı örtmesi bir zorunluluk değil, bir ihtimaldir.

ben de bu şekilde düşünüyorum..
yukarıdaki grafiğe ait sizin sayım modelinizi ve etiketlemenizi de merakla bekliyorum.

Saygılar...

SunShine
22-03-2004, 13:15
ancak ben, 20.396'dan yukarısını şimdilik olası görmüyorum

Helal olsun sn Kahin..

Puan vereceğim de, verdirmiyor..

Teknik analiz okuluna da bekleriz ..

Saygılarımla.

Kahin
22-03-2004, 13:59
SON DURUM

ilk seans datasının eklenmiş haliyle son durum..
rehber çizgilerini (pembe renkli kanal çizgileri) uzattım..

gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100y.gif

bu da Sayın CenkEfe için...
ED'nin size vermiş olduğum 15 dakikalık periyotlu grafiğe göre iç dalga sayımı..

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/endeksO-1.gif

Kahin
25-03-2004, 10:23
endeks, ED'nin üst sınırını belirleyen rehber çizgisine doğru hareketini sürdürüyor.

a dalgasının 1.62 katı olan 20.396'nın yukarı geçilmiş olması, hareketin 2.62 katı olan 20.868'e kadar devam etmesi olasılığını arttırdı.

eğer; ilerleyen modelimiz, benim inandığım ED ise 20.900'den itibaren bir düşüş süreci başlamalı. 21.000'in geçilmesi durumunda, artık bir ED'den bahsetmek mümkün olmayacak. o durumda yanlış etiketleme yaptığımı kabul edip, yeni durumu anlamaya çalışacağım.

daha önce de vermiş olduğum grafiği, dataları güncellenmiş haliyle yeniliyorum.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100z.gif

haa, unutmadan...
bugünden 2 Nisan tarihine dikkat çekmek istiyorum.

bundan başka,
işlerimin yoğunluğu nedeniyle iki-üç hafta kadar süreyle foruma vakit ayıramayacağım.

topiğimizi Sayın CenkEfe'ye emanet ediyorum.. :)
görüşmek üzere...

Kahin
27-03-2004, 17:27
ED'mizin sınırlarına geldik. şimdiden sonrası, bu modelin doğru olup olmadığını bize ispatlama zamanı. izlemeye devam ediyoruz. eğer 21.000 geçilirse (ki 21.330 - 21.750 arası çok kritik!..) muhtemelen Mayıs ayının sonlarına doğru 24.000 lere uzanacak bir endeks göreceğiz. o zaman sayım modelimizde büyükçe bir değişiklik yapmak gerekecek.

ED çalışırsa aşağı doğru bir hareket başlamalı. ancak şimdilik teknik indikatörler haftalık bazda yukarıyı işaret ediyor. ED modelini desteklemiyor.

bekleyip görelim...

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100zab.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
28-03-2004, 21:00
Sayın Kahin'in yaptığı sayımın doğru olamayacağı konusunda şüpheleri var, çünkü bu sayım yakın zaman içerisinde aşağıya sert bir düşüş getirerek devam edecek bir dalga sayımı..

Ben de bir süredir aşağıda grafiğini verdiğim dalga sayımı üzerinde yoğunlaşmıştım ve bu sayım da yakın zaman içerisinde 18000'e kadar bir düşüşün başlamasını gerektiriyordu... Ben bu sayımımı bir beyin jimlastiği olarak görüp rafa kaldırıyorum. Bunun sebebi de benim uzun vadeli sayımımla örtüşen dalga sayımımı bulmuş olmamdır...

Erkal Bıyıklıoğlu
28-03-2004, 21:21
Daha önceki ana dalga modelimizde 24 mart 2003 tarihinde (8800) cycle bazında 5 dalgalık bir çıkış dalgasının henüz ilk dalgasının oluşmaya başladığını ve ilk cycle dalganın da I-II-III-IV-V şeklinde 5 alt dalgadan oluştuğunu söylemiştim...

Bu modele göre I-II-III-IV nolu dalgalar oluşmuş ve son çıkışımız , yani V nolu dalga, ilerlemekteydi..

V nolu dalga da 1-2-3-4-5 şeklinde ilerlemeliydi.. 1 ve 2 nolu dalgayı rahatlıkla saymamıza rağmen 3 nolu olarak belirlediğim dalga bir itki dalgası değildi ve bu yüzden de sayımımın bir kısmında şüpheye düşmüştüm ve yukarıdaki sayıma yönelerek IV nolu dalganın halen devam ettiğini düşünmüştüm.. Ve dalganın karmaşık bir şekilde ilerlediğini ve net bir sayım için beklememiz gerektiğini belirtmiştim..

Ve benim için durum netleşti ve aşağıdaki sayım benim ana dalga modelime de uyum sağlayan en yüksek puanı verdiğim sayımım oldu...

V nolu dalga 1-2-3-4-5 şeklinde ilerlemekte ve 1 ve 2 nolu dalgalar bitti ve 3 nolu dalganın henüz başındayız... Önümüzdeki haftanın çok kazançlı olmaya aday bir haftadır...

Saygılar....

onikikarakte
28-03-2004, 21:25
Daha 3 dalgamız var anlaşılan. Sonrasını da buradan takip edeceğiz artık. Teşekkürler.

korhan
28-03-2004, 21:35
Sn. Kahin ve Sn. Cenkefe,
ARAT-ATEKS-AKBNK-VESTL in elyot analizlerini alabilirmiyin acaba??

Simdiden tesekkurler :D

Saka bir yana calismalariniz gercekten cok bilgi gerektiren degerli calismalar.
Ilgiyle takip ediyoruz, anlamaya calisiyoruz.

Sizden herhangi bir hissenin elliott analizini istemiyorum, bir kisi isterse digerleride ister. Cok vaktinizi alir.

Calismalarinizin devamini diler, TA okulunda yazmanizi bekleriz...

Sevgiler Saygilar

Korhan

Kahin
29-03-2004, 17:24
son günlerde önümüzü aydınlatan ED modelimiz, bugün itibariyle 21.000 geçildiği anda bozuldu. şu an grafik veremeyeceğim. biraz çalışıp yarın sabah ilk fırsatta sizlere grafik sunacağım.

daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi 21.330 - 21.750 bölgesi kritik. özellikle 21.589'da sert bir duvar var.

sayın korhan,
burdaki derslerden fırsat buldukça TA okuluna da geleceğim... :)
burda bir tek endeksle uğraştığımız halde, işimiz bayağı zor. hem sizin okulunuzda 300 küsur kağıtla uğraşmak var. :)

Kahin
30-03-2004, 09:21
Ending Triangle modeli şu anda bozuldu. Buna dair teyit, dün 21.000 değerinin geçilmesiyle geldi. Şimdiki durumda, benim modelimde alt dereceli bir dalga olan ED'yi iptal ediyorum. Ancak, ED'yi içerdiğini düşündüğüm bir üst dereceli zigzag yapısını şimdilik değiştirmiyorum.

Mavi renkli büyük harflerle işaretlediğim A-B-C zigzagının alt C dalgasının hedefleri 23.546'ya kadar uzanıyor. Olası dönüş noktalarını, grafik üzerinde yatay çizgilerle çizdim ve karşılık gelen değeri yaklaşık olarak yazdım.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a01.gif

Şimdi çıkmak durumundayım. İşlerim çok yoğun. Akşam tekrar durumu görden geçiririz.

Erkal Bıyıklıoğlu
30-03-2004, 13:15
Sayın Kahin,

C dalgasının alt dalgalarını nasıl sayıyorsunuz acaba? Bir zigzag'dan bahsettiğinize göre C dalgası bir itki dalgası olmalı (5 alt dalgadan oluşacak şekilde) ama ben bu sayımı yapamıyorum...

Kahin
30-03-2004, 13:45
C dalgasının bir itki olmadığı konusunda haklısınız, ben de C dalgasında bir itki göremiyorum. yukarıdan dönüş gerçekleştikten sonra durumu ayrıntılarıyla gözden geçireceğim.

şu son bir aylık süreç o kadar karmaşık ki, sizin de daha önce dediğiniz gibi; ayrıntılı etiketleme için en iyisi tamamlanmasını beklemek olacak.

Erkal Bıyıklıoğlu
30-03-2004, 15:24
Sayın Kahin,

Yine zigzag'lar atarak ilerlemeye başladık... Normalde sert ve düz bir dalga olması gerekirdi ama bunun yerine yan yan giden bir yükseliş yaşıyoruz... İzliyoruz merakla...

Erkal Bıyıklıoğlu
30-03-2004, 20:47
Bu akşam kendi bilgisayarım yanımda değil ama endeksin ciddi bir darbe yediği kesin.. Yarın sabah seans açılmadan bir analiz eklerim...

Kahin
31-03-2004, 09:31
şartlar sertleşti ve endeks, 20.900'lerde başlamasını beklediğim sert-aşağı harekete başladı.

daha önce bozulduğunu düşündüğüm ED modelini, iç dalgalarından 4 nolu dalganın sayımında yaptığım bir düzeltme ile tekrar uygulanabilir buldum.

ED'nin 5 nolu dalgasını; 20.396 da sonlanan a dalgasının 0.62 katına kadar ilerleyerek 21.314'e erişen c dalgası ve bu iki dalgayı birbirine bağlayan yassı düzeltme şeklindeki b dalgası ile etiketlemek oldukça makul göründü bana...

Not: bu modelin teyidi 21.000 leri geçemeyen bir endks görmemiz halinde gelecektir. bu durumda düzeltme daha bitmemiştir, yeni başlamıştır diyebiliriz.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a02.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
31-03-2004, 18:30
Arkadaşlar,

Bir süredir endeksin analizini yaparken bir ayı bir boğa oluyorum. Ancak son bir yılda oluşan yapı o kadar ilginç ki .. Tekrar bunları paylaşıp orta vadeli hareketten maksimum kârı (yada minumum zararı) alalım...

İlk seçenek 24 Mart 2003'den bu yana ilerleyen 5 dalgalık hareket 12 ocak 2004'de 20200 görülerek sona erdi.. Artık bu çıkışın düzeltmesi ilerlemekte ve flat bir dalga olarak ilerliyor. Bu dalganın ilk dalgası olan a dalgası 16565'de ve b dalgası da 21315'de bitmiş olmalı... Bu durumda c dalgası ilerlemekte ve yakında çok büyük bir düşüşün başlaması ile endeksimizin 16500 altında bir yere geleceğini beklemeliyiz.. 19800 altında yapılacak her türlü kapanışta bu ihtimalin çok artmış olacağını düşünmeliyiz...

Bu yapı önceki gün refa kaldırdığım dediğim yapının yediden düzenlenmiş halidir..

Erkal Bıyıklıoğlu
31-03-2004, 18:48
Diğer yapı ise henüz 5 dalgalık yükselişin ilk 4 dalgasının bitmiş olduğunu ve 5 nolu dalganın ilerlemekte olduğunu şeklindedir.

Bu dalga yapısındaki tek problem 5 nolu dalganın bir türlü bir itki dalgası oluşturamamış olmasıdır.. 5 nolu dalganın (Sayın Kahin'in sayımından daha farklı olan) bir (3-3-3-3-3 şeklinde) ending diagonal olarak ilerlemesi beklenebilir.

Bu durumda önümüzdeki günlerde öncelikle 20500'e doğru bir çıkış oradan 19800 seviyesine sarkan (ama kapanış daha yukarıda olan) bir dalganın ardından son yükselişimizi 22000-22500 aralığında yapabiliriz...

Gerçekten karmaşık bir dalga ilerliyor ve karar vermekte zorlanıyorum..

Erkal Bıyıklıoğlu
31-03-2004, 19:00
Normal koşullar altında bu şekilde olmaz ama bu son yapı gerçekten çok karmaşık... Bu yapı belli olduktan sonra çok daha hedefini bulan analizler yapabilmemiz mümkün olacak...

Zaten klasik Teknik de şu anda ciddi bir yön göstermiyor, MA'ların üzerindeyiz ama göstergeler SAT vermişler..

Şu dalgayı bir atlatalım , sonrasında çok daha rahat edeceğiz sanırım...

Kahin
31-03-2004, 22:48
elliotun bu huyu kotu . işbitince goruyorsun neler olduğunu.boyle olmusa geliyor bazen..

yanlıs anlasılma olmasın birçok analiz sisteminde bu tur yanılgılar ikilemler olabilir. bu arada analizlerinizi zevkle izliyorum elliotcu arkadasların..(elliotcu demek de biraz garip oldu)

Elliottisyen (ingilizce elliottician) daha uygun bir tabir olur Sayın Nemesis... :)

http://www.elliottician.com/welcome.asp

Kahin
01-04-2004, 21:44
http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a03.gif

Kahin
02-04-2004, 17:29
Artık aşağı yönlü 5 dalgalık bir hareket başlamış olmalı. Olası hareket şeklinin ilk örneğini yukarıda, evvelki mesajda vermiştim. Şimdi ayrıntılı bir grafik veriyorum.

Sarı renkli kutu içinde, aşağı doğru hareket eden 1 nolu dalganın aksi yönde gelişen muhtemel bir zigzagın a dalgasını görüyorsunuz. A dalgasının seans içi 5 dakikalık grafiklerdeki görüntüsünü de resme eklediğim zoom penceresinde inceleyebilirsiniz. Hareketin devamına dair ihtimal çizgilerini açık gri olarak çizdim..

Ben, içinde bulunduğumuz resmi şimdilik bu şekilde modelliyorum.
Sayın CenkEfe, belki daha farklı bir yorum getirebilir.

Herkese iyi bir haftasonu dilerim..

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a04.gif

BUZZ
02-04-2004, 19:04
Bencede V. dalganın 1. dalgasındayız!...

Erkal Bıyıklıoğlu
03-04-2004, 13:46
Sayın Kahin'in sayımının oluşması durumunda daha üst derecedeki sayımı da göz önüne alırsak aşağıya döğru başlayacak hareketin bizi 16500 altına götürmesi gerektiğini düşünüyorum...

19800 altında kapanışlar yapmaya başlarsak sayın Kahin'in alternatifinin 16500 altını göreceğimiz şekilde oluşmasını beklemek gerekecek..

Önümüzdeki hafta 20550 üzerinde kapanışların 2 gün sürmesi halinde ise 21300'ün geçileceğini düşüneceğimiz bir yapı oluşabilir...

Benim uzan vadeli yaklaşımımda 20000 seviyesi geçildikten sonra bir daha 20000 altını yıllarca görmememiz gerekmekte.. Bu seviyeden 28000'e kadar uzayan son bir dalganın olmasını bekliyorum (ardından 20000'e kadar sürecek ana düzeltme ve daha sonra tekrar yukarıya) ama bunu oluşturacak yapıyı hala göremediğim için de alternatifleri de gözden geçirmeden edemiyorum....

Saygılar..

ruhban
06-04-2004, 00:54
Sayın Cenkefe ve Sayın Kahin
benim primitif çalışmalarımda 12 nisan veya 1 önü ve arkası bir trend dönüşü için önemli çıkmış.
daha sonra bu tarihlerii nasıl bulduğumuda unutmuşum
ama notlarımda mart ayı sonunda bir yeni zirve olacağını yazmışım ek olarak 12 nisan ve 25 haziran tarihlerinin not almışım (hangi kafayla almışsam)

ileriye yönelik projeksiyonlarınızı alabilirmiyiz
belki erken ama
teşekkürler

Erkal Bıyıklıoğlu
06-04-2004, 08:05
Sayın ruhban,

Benim iki uzun vadeli alternatifim var. Bunları daha önce yazmıştım. Ya şu anda bir Flat dalganın C dalgası ilerlemekte (19800 altında yapılacak kapanışlarda bu ihtimal çok artacak) ve hedefi 16500'ün daha altıdır, yada 5 nolu dalga ilerliyor ancak bu dalga 3-3-3-3-3 şeklinde ending diagonal olacak (ayrıca uzatma yapmasını bekliyorum) . Bu dalga gerçekleşirse önümüzdeki günlerde 19800'in üzerinde günlük kapanış yapılması şartıyla aşağıya doğru bir düzeltmenin gelmesini (muhtemelen 19500 azalan hacimle birlikte görülebilir) bekliyorum.

Kahin
06-04-2004, 09:39
Sayın CenkEfe,
Size katılıyorum. Şu anda bir üst dereceli 5 nolu dalga ilerliyor olabilir. Eğer bu dalga ilerlemeye başlamışsa, size bir sürprizim var. ilerleyişi ED şeklinde olabilir, ama o da daralan değil, benim yukarıdaki sayımlarımda görülen tipte, genişleyen bir ED olarak oluşabilir. Bu ihtimal bana göre oldukça kuvvetli. sebebine daha sonra değineceğim.

Eğer şu anki bir üst dereceli yapı, benim de beklediğim gibi EF ise (Expanded Flat: Genişleyen Yassı) 16.500'ün altını göreceğiz. Bu durumu destekleyen bir başka kriter ise, Teknik Analiz yapan dostlarımızın beklediği 2000 yılından beri süregelen Çanak Formasyonunun KULP bölümünün oluşmakta olduğudur.

Sayın Ruhban,
Olası dönüş zamanı benim hesaplamalarıma göre 13 Nisan günü ikinci seansta. Tam olarak ise 14 Mart gününe tekabül edecek. Ancak dönüşün kudreti belirsiz. Ne kadarlık bir marjla dönüş olacağını bilemiyorum.

Bugün ekran başına ancak 15:30 - 16:00 arasında oturabileceğim. Öncelik, işlerimizde çünkü.

Herkese iyi günler dilerim...

Erkal Bıyıklıoğlu
06-04-2004, 10:40
Sayın Kahin,

Şu andaki yapıya göre eğer 5 nolu dalga ED olacaksa bu durumda kesinlikle genişleyen şekilde olacaktır. Ancak dalganın alt dalgalarını hala tam olarak tanımlayamadığım için şimdilik sadece alt tarafta stop-loss seviyesini belirlemiş durumdayım..

Kahin
06-04-2004, 15:03
Aşağıda 16.500 altını hedefleyen Expanded Flat modelimizin son ayağı olan C dalgası çalışıyorsa; ikinci seans sonlarına doğru veya Çarşamba-Perşembe günleri içinde 21.008'e doğru uzanacak bir atak başlamalı.

izlemeye devam ediyoruz...

Kahin
06-04-2004, 15:07
Endeks, daha önce verdiğim grafiklerde çizmiş olduğum tahmini yol haritası üzerindeki ilerleyişini sürdürüyor. (Resimlerdeki açık gri çizgiler)

Daha önce verdiğim grafiği, dataları güncellenmiş haliyle yeniliyorum.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a05.gif

Kahin
07-04-2004, 23:32
Bugünkü ani düşüş, bir miktar bozulmaya yol açtı. Yarın ilk seansı gördükten sonra grafik vermeyi planlıyorum.

Hemen belirteyim, şimdilik aşağı yöndeki trende inancım devam ediyor. Olabilecek bir değişiklik halinde alternatif dalga sayım modelimiz mevcut. Ancak o modelin ilerleyişine şimdilik pek ihtimal vermediğimden buraya koymadım.

Gelişmelere göre pozisyon belirleyeceğiz.

Erkal Bıyıklıoğlu
08-04-2004, 11:25
19300 seviyesinin önemiyle ilgili bir yazıyı seans sonunda güncellenmiş grafiklerle birlikte yazacağım...

Kahin
08-04-2004, 11:47
Bu şekilde tepkisiz düşüş sürerse, adam gibi ilk desteğin geleceği nokta 18.603'te bulunuyor.

İlk seans sonunda gelecek datalar ile ben de grafik vereceğim...

Kahin
08-04-2004, 12:12
Model halen geçerli Sayın Nemesis...
Sadece beklediğimden farklı olarak, aşağı yönlü 5 dalganın 1 nolu dalgasını %62 oranında geri almasını beklediğim 2 nolu dalga, %50 geri alımla yetinmiş görünüyor.

Beklediğim yukarı tepki ile %62 geri alıma ulaşmasını beklediğim 2 nolu dalga, %50 geri alımla bitmiş olabilir. Bu da şu anda aşağı yönde 3 nolu dalga içinde olduğumuzu gösterir.

Dataları aldıktan sonra, son durumu grafik üzerinde daha net göreceğiz.

Kahin
08-04-2004, 13:43
Şimdilik aşağı yöndeki trende uygun olarak iki olasılık var.

Birincisi, tepkilerin seans içi hareketlerle kaldığı, günlüğe sıçrayamadığı bir düşüş trendi. Yani aşağı yöndeki 3 nolu dalganın normal ilerleyişi ile 18.289'a kadar sürebilecek, belki daha da ileri gidebilecek bir düşüş.

İkincisi; 3 nolu dalganın, 1 nolu dalga boyu kadar ilerleyerek 19.176'ya varması ve buradan gelecek bir tepki ile 4 nolu dalganın oluşumu sırasında birkaç günlük yatay piyasa... (bkz. grafik: Kırmızı çizgilerle tahmini ilerleyiş çizimi yaptım)

İkinci ihtimal gerçekleşirse, 5 nolu dalga uzatacak demektir. bu da 17.xxx rakamlar görülecek anlamına gelir.

Birinci ihtimalde ise durak noktası 17.300 civarında bulunuyor. O noktada durulmaması halinde 16.125'e kadar uzanacak bir düşüş izleyebiliriz. (bkz. grafik: Açık gri çizgi ile ilerleyiş)

İkinci ihtimalin gerçekleşme olasılığı daha yüksek. Çünkü Teknik Analiz yapan traderlerin izlemesi için yeni bir OBO fotoğrafı çizilecek gibi görünüyor.
(bkz. Nisan Ayı Endeks Teknik Analizi topiği mesaj:18
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=29271&postcount=18)

Gelişmelere göre sayımda ufak tefek yenilemeler ya da ekleme-çıkarmalar yapacağım...

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a06.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
08-04-2004, 14:27
16565'dan başlayan ve 19920 seviyesinde biten ilk dalganın düzeltmesi 18103'e kadar sürmüş ve önceki hareketin yaklaşık %50sini geri almıştır..

Erkal Bıyıklıoğlu
08-04-2004, 14:32
18103'den başlayan hareket bizi 21315'e kadar getirmiştir.. Bu dalga önceki yukarı yöndeki dalga ile neredeyse aynı boyda gelişmiştir..

Şu anda oluşan hareket 19304 seviyesine kadar gelerek bu hareketin %61.8'ine yakın kısmını geriye almıştır...

Erkal Bıyıklıoğlu
08-04-2004, 14:34
Son olarak, 21315'den bu yana oluşan dalga da aşağıdaki şekilde oluşmuştur...

Erkal Bıyıklıoğlu
08-04-2004, 14:39
Endeksin 19500 üzerine çıkmasıyla birlikte, 19500-19900 aralığında konsolide olup yukarıya bir hareket başlamasını ve 19300 altına hiç gitmemesini beklemek söz konusu olabilir..

Yukarıda ilk grafikte görülen ve 19100 seviyelerinden geçen çizginin altında kapanışlarda Sayın Kahin'in grafiğinindeki düşüş dalgasının daha başlangıç olduğunu düşüneceğim..

Not : Kapanışın bugün 19800 altında olması, şu an için, yüksek ihtimal ve bu durumu iyi olarak algılamamak gerekecek..

Kahin
10-04-2004, 12:32
Yukarıda, 146 nolu mesajdaki görüntüde büyük bir değişiklik olmadığından, şimdilik yeni grafik vermiyorum. Ancak ilk bakışta; endeks, ikinci ihtimali gösteren kırmızı çizgili rotayı seçmiş görünüyor diyebilirim.

Pazartesi günü ilk seansta ya da ikinci seansta 19.881 - 19.992 aralığına zayıf bir atak bekliyorum.

Gelişmelere göre Pazartesi akşamı grafiği yenileyebilirim...

Kahin
12-04-2004, 17:35
Maalesef, bugün benim açımdan net bir durum oluşmadı.

Yukarıda daha önce vermiş olduğum grafiği, güncellenmiş haliyle, etiketlemeleri de iki ihtimalli olarak yenilenmiş haliyle tekrar vermek durumundayım.

Gelinen noktada, şimdilik piyasa 19.100 altına gitmek istemeyip, 19.100 - 19.9xx arasında biraz oyalanmak istiyor gibi görünüyor.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a07.gif

korhan
13-04-2004, 07:12
Sn Kahin & Sn Cenkefe,

Eger mumkunse XU100 un acildigi gunden bugunu kapsayan genel bir elliott analizini rica edebilirmiyim sizlerden.

Haftalik kapanislarla bakildiginda son 15-16 yillik dataya, acaba su an hangi dalga icindeyiz?

Tesekkurler

Korhan

Erkal Bıyıklıoğlu
13-04-2004, 08:22
Sayın Korhan benim TL bazlı grafik ile ilgili bulabildiğim ve kabul ettiğim sayıma göre şu anda 5 nolu cycle dalga içinde olmalıyız... Ancak grafiği 280 pixel kısıtlaması nedeniyle ekleyemedim ancak ekleyebilecek birisine mail ile gönderebilirim.

korhan
13-04-2004, 08:39
sn cenkefe'nin grafigi:

http://img44.photobucket.com/albums/v136/korhand/Metastock%20Grafikleri/EWLong2.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
13-04-2004, 09:02
4 nolu dalga kanalın alt bandının dışına savrulmuş durumda, bu durumda 5 nolu dalganın kanalın üst bandının dışına savrulacağını düşünüyorum..

korhan
13-04-2004, 09:04
sn cenkefe, 5 no lu dalga kisa bir yukselis dalgasimi olacak?

5. dalga tamamlandiktan sonra dusus surecine mi girecegiz?

Objektif
13-04-2004, 09:11
Sayın Korhan benim TL bazlı grafik ile ilgili bulabildiğim ve kabul ettiğim sayıma göre şu anda 5 nolu cycle dalga içinde olmalıyız... Ancak grafiği 280 pixel kısıtlaması nedeniyle ekleyemedim ancak ekleyebilecek birisine mail ile gönderebilirim.

Sayın Cenkefe,

280 pixel geçen aydan beri 620 olarak değişti. Biraz önce de bütün resimleri 650*650 boyutuna kadar yükselttim.

Kahin
13-04-2004, 09:18
Sayın Korhan,
Benim uzun vadeli analizime dair iki ayrı model, bu topik altındaki 68, 72 ve 74 numaralı mesajlarda mevcut.

Aynı grafikleri buraya yeniden taşıyorum.

Örneğin 9 mart günü verdiğim grafikte, 21.xxx'e doğru olabilecek bir atakla ilgili tahminim doğru çıktı.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100o.gif

Bunlar da uzun vadeli modelime ait iki grafik...
İlk grafik Sayın CenkEfe'nin grafiği ile benzerlikler taşıyor. Ancak burada bir problem var. 2000 yılında görülen zirveden sonra %62 geri alım olmuş. 4 nolu dalgalar için (Sayın CenkEfe'nin grafiğindeki mavi renkli romen rakamlı etiketler) %62 geri alım normal değil.

Her ne kadar kurallarda, 1 nolu dalgayı örtmemek şartıyla 4 nolu dalgaya %62 geri alım izni veriliyorsa da (özellikle güniçi grafiklerde); bu durum beni ikinci bir modeli düşünmeye itiyor. O model de aşağıdaki ikinci grafikte mevcut. İkinci grafikte çok uzun vadeli bir Zigzag'ın varlığını göreceksiniz. Bu model de dikkate almamız gereken bir model. 2 numaralı modelime göre şu anda uzun vadeli C dalgası ilerlemekte.

1 nolu modelim:
http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100p.gif

2 nolu modelim:

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100s.gif

Kahin
13-04-2004, 09:21
Sayın Objektif'ten özür diliyerek ilk grafiği tekrar vermek durumundayım. Maalesef çözünürlüğü yüksek ve evvelden yaptığım bir çalışma olduğundan çözünürlüğü düşük versiyon hazırlama imkanım olmadı.

Mevcut halini de antialias nedeniyle bulanıklaşacağından çözünürlüğünü düşürmek istemedim..

Objektif
13-04-2004, 09:23
Estağfurullah sayın Kahin. :)

korhan
13-04-2004, 09:25
Sn kahin cok tesekkurler. Benim yaptigim teknik analizlerde nereye kadar gidecegini goremiyorum ama baya bir olumsuzluk vardi XU100 de, 20800 seviyesinde, ayrica nerdeyse butun XU30 hisselerinde gorulen trend kirilmalari-olumsuklardan sonra, birde sizin verdiginiz grafikten sonra, endeks 16500 leri gorebilir gibime geliyor.

Model 1 ve Model 2 grafiklerinizin ikisinde de, endeksin uzun soluklu surebilecek bir yukselis dalgasi icinde oldugunu anladim ben, dogrumu?

Kahin
13-04-2004, 09:35
evet doğru...

Ötelerde 143.600 endeks var... :)

neuromancer
13-04-2004, 14:01
Sayın Kahin ve CenkEfe, uğraşılarınız için çok teşekkürler. Ama bence yaptığınız Elliot analizlerinin enflasyondan arındırılması gerekiyor. Amerikan doları ile yapılan bile enflasyondan arınmış değildir. ABD'de ortalama (atıyorum) yüzde 2.5 - 3 civarında yıllık enflasyon olduğunu düşünürsek, 1990 başında 1 doların aldığı mal sepetini şu anda yaklaşık 1.35 doların alabildiğini görürüz. Bir iki senelik periyotlar için ihmal edilebilir belki ama çok uzun periyotlardan bakılacaksa endeksi bizim tefe ile düzeltmek mümkün değil mi acaba?

Ne kadar tutarlı olur bilmiyorum ama TEFE kullanılıp haftalık enterpolasyonlar yapılarak düzeltilse ve Elliot analizleri buna göre yapılırsa sonuçlar daha gerçekçi olur diye düşünüyorum. Olmuyorsa da dolar tercih etmek gerekir.

selamlar, saygılar

Kahin
13-04-2004, 14:14
Sayın Neuromancer,

İnanın, çok farklı sonuçlar çıkmıyor. Her halükarda, endeksimiz uzun yıllar sürecek bir trende girmekte...

TL bazlı grafikteki Süper Kanal'a (bu benim tabirim) girildiğinde herşey çok güzel olacak.

temese
13-04-2004, 19:01
Sayin Kahin
eğer endeks 5 dalgalık düşüşe başlamışsa 3 için ilk hedef 18315 olmalı değil mi?

ruhban
13-04-2004, 22:42
Sayın Kahin şu bizim 12-13 nisan dönüşü güme mi gitti ne?
yoksa herşey yarınmı belli olacak
ben kendime güvenmeliyim diyerek bugün tamemen hisselendim

YENİDEN
13-04-2004, 23:12
Emeği geçen bütün arkadaşlar,a teşekkür,ü borç bilirim.
Çok faydalı ,düşündürücü ve uyarıcı.

S.S

Kahin
14-04-2004, 08:57
Sayın Kahin şu bizim 12-13 nisan dönüşü güme mi gitti ne?
yoksa herşey yarınmı belli olacak
ben kendime güvenmeliyim diyerek bugün tamemen hisselendim

Sayın Ruhban,
Aşağıdaki mesajımı tekrar hatırlatayım öncelikle...

Sayın Ruhban,
Olası dönüş zamanı benim hesaplamalarıma göre 13 Nisan günü ikinci seansta. Tam olarak ise 14 Mart gününe tekabül edecek. Ancak dönüşün kudreti belirsiz. Ne kadarlık bir marjla dönüş olacağını bilemiyorum.

Bu mesajı, bu topik altında 6 nisan günü yazmıştım. 137 numaralı mesaj:
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=27464&postcount=137

Ben, beklediğim şekilde; dün ikinci seansta bir dönüş yaşadığımızı düşünüyorum. Bugün ilk seansta bu hareket netleşir diye umuyorum...

Sayın Temese,

3 nolu dalga için olası hedef: 18.290

5 nolu dalga için olası hedefler:
17.560
16.125
şeklinde sıralanıyor. Değerlerden birinin 100-150 puan aşağı geçilmesi, bir sonraki değerin olasılığını artırır.

Saygılarımla...

korhan
15-04-2004, 00:22
Sn Kahin, nokta vurusunuzu hayranlikla izledim. Mukemmel.

Sn Cenkefe ve sizin calismalarinizin devamini dilerim,

hurmetler

Korhan

Kahin
15-04-2004, 00:50
Teşekkür ederim Sayın Korhan..

Ben de sizin analizlerinizi büyük bir beğeniyle takip ediyorum...

stockgeneration
15-04-2004, 08:27
Sn.Kahin,
3 nolu dalga 18300'e kadar olacak dediniz. peki 4 nolu düzeltme dalgası yukarıda nereye kadar gidebilir? o tepkide satmak isteyenler için faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Erkal Bıyıklıoğlu
15-04-2004, 09:10
Bu hafgta içindeki kapanış değerleri artık bizim çıkış trendinin dışına çıktığımıza işaret ediyor.. Özellikle 21315'den başlayan aşağı hareketin ilk dalgasını 5 dalga olarak aşağıdaki gibi sayıyor olmamız da başka bir olumsuz etmen (bu durumda yukarı doğru bir düzeltmenin ardından sert bir dalganın daha gelebileceğini düşünmemiz gerekecek)...

5 dalgalık bir hareket aşağıdaki gibi bitmiş olabilir. Bu durumda 19700 ila 20000 arasındaki bir seviyede de düzeltme hareketinin bitmesini ve daha sonra da 16500 altına kadar bir soluksuz düşüşü bekleyebiliriz.

Kahin
15-04-2004, 09:18
son gelişmelere göre bugün yaptığım analize göre, 3 nolu dalga 18.446 da sonlanabilir. Bu bir ihtimaldir. O noktada durursa eğer, 4 nolu dalga için olası hedef 18.994 olur.

Aşağı hareket devam ederse, 5 nolu dalga için verdiğim ilk hedef değeri olan 17.560; 3 nolu dalganın asıl hedefi olacak. O durumda ise 4 nolu dalganın hedefi 18.446 olur. Bu tip bir gelişme durumunda 5 nolu dalganın hedefi 16.3xx ile 16.125 arasında olacaktır.

Biraz karışık gelebilir ancak, dalgalar her zaman doğruyu söylerler. İşin zor tarafı, bulunulan dalganın bir üstü ile; üst dalgayı da içeren daha üst dereceli dalgayı doğru anlamanın gerekliliğinden/zorluğundan kaynaklanıyor.

Mesela ben, son 4 aydır bir Expanded Flat oluşumunun ilerlediğini düşünüyorum. EF'nin üst dereceli dalgası, bir itki dalgası ve 20.190'da sonlanmış olan, 1 nolu dalgasının tam 1 katı kadar ilerlemiş bir 3 nolu dalga (24 Mart 2003'ten 12 Ocak 2004'e kadar sürdü).

Şu anda EF halinde ilerleyen oluşum, bana göre büyük dereceli bu 3 nolu dalganın ardına gelen 4 nolu dalga.

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=32095&postcount=159
Bu linkteki grafiklere bakınız.

Şu durumda 16.xxx rakamların görülme olasılığı %60-70 civarında...

Bir de B Planı'mız vardı.
O plan 18.900'ün altını öngörmüyordu.
Ancak, bugünden itibaren 19.7xx ve üzerine doğru bir hareket başlamazsa B Planımız iptal olacak.

Kahin
15-04-2004, 09:37
http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a08.gif

musari
15-04-2004, 17:10
son duruma göre 3. Nolu dalga 18328 de bitti galiba ve 4. nolu dalga başladı. Ne dersiniz.

Kahin
16-04-2004, 12:41
son duruma göre 3. Nolu dalga 18328 de bitti galiba ve 4. nolu dalga başladı. Ne dersiniz.

Bu mümkün..

Bugün 19.273 - 19.372 aralığı çok dikkatli izlenmeli. Buranın geçilemeyişi çok sert bir düşüşle 17.560 endeks görmemiz ihtimalini artıracak.

Geçilebilirse 19.992'ye dikkat!..

Zamansal analizlerim ise 21 Nisan günü ilk seansta dönüş olacağına işaret ediyor.

şef
16-04-2004, 13:01
sayın kahin
şimdi 19200-19300 den filan bahsediyorsun ama dünkü çizdiğiniz grafikte maksimum 18994 gözüküyor. piyasa bugün yukarı dönüyor gibi, sizce dönme ihtimali hiç yokmudur? ben henüz hisselerimi satmadım. yükseliş trendi bitti ise satmamı bu noktada önerirmisiniz? teşekkürler.

Kahin
16-04-2004, 13:16
sayın şef,
Değerlerden birinin aşağı ya da yukarı geçilmesi, daha önce de belirttiğim gibi, bir sonraki noktayı/aralığı izlemeye almamıza neden olur. 18.994 yukarı geçildiği için, alternatif sayım modelimizin de ihtimallari gereği bir sonraki aralığımız 19.300 leri öngörüyor. olay bundan ibaret..

Hisseleriniz için alım-satım kararınız, benim konum değil.
Çünkü bu konudaki yasalar belli ve ben de yatırım danışmanı değilim..

Bu topik altında dalgaları kullanarak önümüzü görme konusunda zihin cimnastiği yapıyor, görüşlerimizi paylaşıyoruz.

Bu topikte şu ana kadar belirli bir kağıt ya da kağıtlar için alım-satım tavsiyesi yapılmadı. Kendi adıma bunu devam ettirme taraftarıyım. Diğer arkadaşların da bu düşünceyi paylaştıklarını düşünüyorum.

stockgeneration
16-04-2004, 16:04
21 Nisan gunu nereye donus olacak, yukarı mı, şu an yukarı dönüş olmadımı zaten?

Kahin
16-04-2004, 16:44
Bugün 19.273 - 19.372 aralığı çok dikkatli izlenmeli.

Yukarıdaki öngörümden sonra bugünün kapanışına bir bakın..
Burayı okuyan birileri müdahale etti herhalde. Ama yetmemiş, 4 puan daha olsa tam tutturacaklarmış.. :)

Herhalde Sayın Korhan, bir kez daha şaşıracak.. :)

SunShine
16-04-2004, 18:27
Sn Kahin,

Çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum..

Gerçekten çok başarılı çalışmalar.

Ayrıca, bana verdiğiniz yol haritasındaki 1-2 Nisan, 13-14 Nisan ile 16 Nisan öngörüleri de bahsettiğiniz şekilde gelişti.

Tebrik ediyorum..

Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamı dileklerimle.

Kahin
16-04-2004, 20:14
Yukarıdaki yazılarımdan biri için bir forumdaşımız bana negatif puan eşliğinde şu yorumu göndermiş:

Şu durumda 16.xxx rakamların görülme olasılığı %60-70 civarında...Boyle analiz olmaz, donunce de %30-40 da yukari demistim dersiniz cevir kazi yanmasin. Yasar Erdinc misali. Yoksa o musunuz?

Zihin cimnastiğini yatırım danışmanlığı olarak görme eğilimindeki bu arkadaşımızı, takındığı tavır ve yazdığı Yaşar Erdinç benzetmesi nedeniyle, ayrıca protesto ediyorum..

Kendisini, bana analiz yapmayı öğretmeye çağırıyorum. Analiz nasıl yapılıyormuş, cidden öğrenmek isterim.

Ayrıca bu tarz uyarılarla bugün birkaç negatif puan birden aldım. Haklı çıktığımda şımarmış biri olsam bu yaklaşımı hoşgörebilirdim, ancak doğru çıkmış öngörüler için bile negatif puan gelmeye devam edince, olayı açıkcası art niyetli biri ya da birilerinin hareketi olarak görmeye başladım...

bikmisbroker
16-04-2004, 20:19
Yukarıdaki yazılarımdan biri için bir forumdaşımız bana negatif puan eşliğinde şu yorumu göndermiş:

Şu durumda 16.xxx rakamların görülme olasılığı %60-70 civarında...Boyle analiz olmaz, donunce de %30-40 da yukari demistim dersiniz cevir kazi yanmasin. Yasar Erdinc misali. Yoksa o musunuz?

Zihin cimnastiğini yatırım danışmanlığı olarak görme eğilimindeki bu arkadaşımızı, takındığı tavır ve yazdığı Yaşar Erdinç benzetmesi nedeniyle, ayrıca protesto ediyorum..

Kendisini, bana analiz yapmayı öğretmeye çağırıyorum. Analiz nasıl yapılıyormuş, cidden öğrenmek isterim.

Ayrıca bu tarz uyarılarla bugün birkaç negatif puan birden aldım. Haklı çıktığımda şımarmış biri olsam bu yaklaşımı hoşgörebilirdim, ancak doğru çıkmış öngörüler için bile negatif puan gelmeye devam edince, olayı açıkcası art niyetli biri ya da birilerinin hareketi olarak görmeye başladım...

"meyve veren agac taslanir" Grafiklerin ve de analizlerin gittikce olgunlasiyor sevgili Kahin, sen devam et!!
3-5 kisi seni yildirmasin, eminimki seni takdir edenler Cok daha fazla..

murtazaefendi
16-04-2004, 20:46
SN Kahin;

Forumda buyuk cogunlugun bu topikteki yorumlarinizi ilgiyle takip ettigini dusunuyorum. Boyle seylere aldirmayin..

neuromancer
16-04-2004, 21:01
Sayın Kahin ve CenkEfe, benim en dikkatle takip ettiğim topiclerden birini götürüyorsunuz.

Son derece anlamsız bir eleştiri aldığınızı düşünüyorum.

sevgiler

hdemirel
16-04-2004, 21:17
sayın kahin çalışmalarınızı pu piyasada çalışan bir kişi olarak ilgi ve beğeniyle izliyorum.sayın cenkefe ile beraber diğer forumdaşların seviyeli yaklaşımları zannedersem kıskançlığa maruz kalıyor.bb nin dediği gibi meyve neticesi taşlandığınızı düşünüyorum.elmasın değerini sarraflar daha iyi bilir düşüncesindeyim.Tüm arkadaşlara hafta boyunca gösterdiği çalışmalardan dolayı şahsınızda teşekkür ederim.saygılarımla.

köksal
17-04-2004, 00:33
Sn.Kahin,
Çalışmalarınızı sonderece dikkatle izliyorum.Ben emek verilmiş ve başarılı bir çalışma olarak görüyorum.Hiçbirşey sizi yıldırmasın.Sevgiler.

korhan
17-04-2004, 00:43
Ne demisler: it urur, elliott yurur :D

Sn Kahin & Sn Cenkefe nin calismalarinin ne kadar faydali oldugu tartisilmaz bir gercek. Kendileri nokta atislar yaparak gunler oncesinden endeksin su zamanda su seviyede kapatacigini soylemislerdir (evet Sn Kahin dediginiz gibi bugun gene sasirttiniz beni :) )

Ben kendilerinin calismalarindan su sekilde faydalaniyorum;
Burada XU100 un analizi yapiliyor ve XU30 ozellikle de XU10 hisseleri XU100 ile cok paralel hareket ediyor. Burada yazilan XU100 analizlerine dayanarak bende XU10 ve XU30 da TA yaparken muhtemel olabilecek hareketleri tahmin ediyorum. Gostergelerin hangi seviyelere gelince tekra AL veya SAT verebileceklerini kestiriyorum.

paradokS
17-04-2004, 01:38
Elliott dalga teorisini bulan amca , acaba kendi finans piyasasında bunu uygulayarak ne kadar para kazandı acaba??? Şaka bi yana bu teori aslında toplumsal olaylarda bile uygulanacak türden açılımlara sahip... Fakat finans piyasalarındaki düzenli grafik verileri
dalga sayımını mümkün kıldığından isabetli sonuçlar doğurabilmektedir. İş para kazanmaya geldiğinde diğer analızleri ve sağduyuyu da devreye sokmalı...İlgilendiğim bir konu ve değerli analist arkadaşlara çalışmalarından dolayı teşekkürler...

furkaner
17-04-2004, 08:15
Emeginize saglik...
Calismalarinizda basarilarinizin devamini dilerim.
Hayirli gunler...

temese
17-04-2004, 10:14
Sayın Kahin

Teknik analizin ve Elliott analizinin her zaman bir olasılıklar zincirinin birbirini tamamlaması ile ilerlediğini bilmeyenler her zaman olacaktır,siz hiç canınızı sıkmayın.Korhan bey zaten en güzel cevabı vermiş..
Ben yıllardır ilgileniyorum ama hala daha nasıl oluyorda herşey bu kadar matematiksel yürüyor bilemiyorum ve ayrıca bazen kendi yaptığım analizi bende uygulayamıyorum.Ama şunu öğrendim kesinlikle..Dalgalar vazifelerini yapıyorlar,iş hangi dalganın ilerlediğini bulmakta,elbette bazıları denizdeki dalgalarla karıştıracak ki,1000 liraya almadığı kağıdı 15000 liraya alsınlar...

Allah zihninize açıklık,kazancınıza bereket versin...

senoldemir
17-04-2004, 10:21
Bu mümkün..

Bugün 19.273 - 19.372 aralığı çok dikkatli izlenmeli. Buranın geçilemeyişi çok sert bir düşüşle 17.560 endeks görmemiz ihtimalini artıracak.

Geçilebilirse 19.992'ye dikkat!..

Zamansal analizlerim ise 21 Nisan günü ilk seansta dönüş olacağına işaret ediyor.

:dolar: Sayın Kahin foruma girdigimde ilk actığım bolum Xu100 Elliot Analizleri`dir o nedenle bir kac kisi sizi calismalarinizda kusturmesin bakın kac kisi analizlerinize saygı duyuyor..

Peki şimdi 19.273 gecilemedigine gore 17.000 li rakamları gorme olasiligimiz nedir.. :confused:

alihoca
17-04-2004, 10:23

Sn Kahin,
Ne yapsın, onun elinden,yüreğinden de ancak art niyet beslemek geliyordur.
Hoş gör lütfen.

Takdir ve teşekkürlerimizle Yanıbaşındayız .

Saygılarımla

Erkal Bıyıklıoğlu
17-04-2004, 15:20
Herkese iyi hafta sonları...

Öncelikle Sayın Kahin'e gelen haddini aşmış eleştirileri kendime de gelmiş kabul ediyorum.. Elliott ve Teknik Analiz çoğu zamanlar en acımasız eleştirileri almış iki konu başlığıdır. Ancak bu konuda polemiğe girmektense en iyi cevabın analizlerimizi yapmaya devam etmek olacaktır. İstemeyenler ve beğenmeyenler okumaz, biz bizi okuyan ve bu konuya ilgi duyanlara hitap ediyoruz...

Bir hafta kadar tatilde olacağımdan bu hafta detaylı bir analiz yapayım istedim..

İşte analizimiz...

Erkal Bıyıklıoğlu
17-04-2004, 15:37
İlk analizimiz (ki daha önce rafa kaldırmıştım, mecburen raftan geri çıkarttım) 5 dalgalık bir hareketin tamamlanmış olduğunu ve bir Flat dalganın ilerlediğini öngören dalga hareketidir..

Bu dalgada benim beğenmediğim 2 unsur var, birincisi 3 nolu dalganın kendi içinde neredeyse birbirine eşit 3 itki dalgasından oluşması (bu kadar büyük itki dalgalarında 3 nolu dalganın alt 3. dalgasının da uzatma yapmasını beklerdim), diğeri de 4 nolu dalganın kanalın alt bandına değmemesidir..

Bu dalga yapısının bizi 16500 altına (14500'e kadar muhtemeldir) getirmesini beklememiz gerekecek. Bu dalganın kesin onayı için grafikte gözüken trend kanalının kırılması gerekecektir (Önümüzdeki hafta için bu değer yaklaşık 18750 civarıdır).. Ancak endeksin 19600-19900 seviyesine yapabileceği cılız ataklar da satış yapılması için bir fırsat olacaktır.. Daha sonra trend çizgisinin korunup korunmadığına bakılarak pozisyon açmak için karar verilebilir..

Erkal Bıyıklıoğlu
17-04-2004, 15:46
Bir diğer olasılık ise son düşüşün alt kanaldan destek bulduğundan ve bir sonraki mesajda açıklayacağım nedenden dolayı geçerli bir alternatif olabilir diye düşünüyorum...

3 nolu dalga kendi içinde uzatma yaparak ilerlemiş ve 2004 Ocak ayının ilk haftaları içinde bitmiştir. 4 nolu dalga 3-3-5 şeklinde bir Flat olarak oluşmuş ve son dalgası trend desteğine çarpmış ve kısa (başarısız) bir dalga olarak oluşmuştur.

Bu durumda yukarıya doğru 5 nolu dalgaya başlamış durumdayız ve artık gelen tüm haberlerin olumlu algılanacağı bir piyasa içinde olacağız.. Bu dalganın bozulması için trend kanalının kırılması gerekmektedir (Bundan sonra 18500 seviyesinde senet almayı düşünenlerin çok iyi düşünmeleri gerekmektedir.)..

Erkal Bıyıklıoğlu
17-04-2004, 15:49
Son olarak da 4 nolu dalga olma ihtimali olan dalgayı incelediğimizde C dalgasının B dalgasının %61,2 oranında geri aldığını göreceğiz..

mf19gl
18-04-2004, 14:16
sayın kahin
çalışmak güzeldir:takdir onun meyvesi eleştiri kamçısıdır.ben başarılı olduğunuza inanıyorum.iyi çalışmalar dileklerimle

Ali Baba
18-04-2004, 14:44

Teknik analiz emek ister, bilgi ister, bu kadar uğraşıp çalışmalarınızı forumda paylaşıyorsunuz. (Bütün teknik ve temel analiz yapan arkadaşlar için) Ama yinede kesin düşecek şuraya kadar düşecek yada yön yukarı 30 bin sonra elli bin olacak diyemiyorsunuz. Kesin bilen birileri varsa zaten köşeyi döner , şahsen ben boşver %100 ü % 90 emin olsam yön hakkında neyim var neyim yok yüklenirim. Niye uğraşıyoruzki böyle hergün ihtimallerden sözederek 3 ayda büyük para yaparım birdahada borsaya yaklaşmam.

Sanırım bazı tipler;

a- Foruma yada yatırım danışmanlarına bakarak onlarda kesin bilgi bir başka deyişle yarın ne olacağını bilmesini ve yazmasını bekliyorlar.

b- Yada bu tür eleştiri yapanların amacı üzüm yemek değil..

Ben b şıkkı nı işaretledim..

Birde başka bir yöntem var yazarsın dirençlere yaklaşıldığında 19500 lerde BORSA DÜŞECEK KAÇIN! diye bir müddet sonra düşdüğünde (ki 21000 leri görmüş birçok kağıt %20 prim yapmıştır..) BEN DEMEMİŞMİYDİM DÜŞTÜ İŞTE TEKNİKTE NEYMİŞ BEN HERŞEYİ BİLİRİM BENİ TAKİP EDİN BANA YILDIZ VERİN HAKKIMDA OLUMLU YAZILAR YAZIN AMAAA SAKIN KİMSE BENİ ELEŞTİRMESİN dersiniz..

İyi çalışmalar..

Emeğe ve dürüstlüğe saygı göstermek gerekir...

nature
18-04-2004, 18:02
Herkese iyi hafta sonları...

Öncelikle Sayın Kahin'e gelen haddini aşmış eleştirileri kendime de gelmiş kabul ediyorum.. Elliott ve Teknik Analiz çoğu zamanlar en acımasız eleştirileri almış iki konu başlığıdır. Ancak bu konuda polemiğe girmektense en iyi cevabın analizlerimizi yapmaya devam etmek olacaktır. İstemeyenler ve beğenmeyenler okumaz, biz bizi okuyan ve bu konuya ilgi duyanlara hitap ediyoruz...

Bir hafta kadar tatilde olacağımdan bu hafta detaylı bir analiz yapayım istedim..

İşte analizimiz...
sn.CenkEfe;

siz , sn.kahin ve diğer bu konudan anlayan tüm arkadaşlar ,lütfen eleştirilerden hiç etkilenmeden analizlerinizi yapmaya devam edin.sizi okuyan çok kişi olduğundan emin olabilirsiniz.yazı tura atarak,yada filancanın tüyosuyla zarar edeceğime analize uyarak zarar etmeyi(eğer edilirse)yeğlerim.hatta teşvik için hem sn.kahine hem de size hemen birer reyting puanı ekliyorum.saygılar....

Kahin
18-04-2004, 22:22
Bu topik altında Sayın CenkEfe ile birlikte yaptığımız çalışmaları destekleyen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler...

Buradayız ve devam ediyoruz.

Yarın için, daha önce verdiğim ve 19.372'ye kadar olan izleme bölgesinin; daha disket seansında çok hızlı bir şekilde geçilebileceğini düşünüyorum. Böyle bir hareket gerçekleşirse, yine daha önce verdiğim 19.992 değeri büyük önem kazanacak.

19.992'yi geçip, 20.100'lerin üzerine çıkan bir endeks görürsek (yarın olması şart değil, önümüzdeki günlerde), aşağı yönde halen saydığımız 5 dalgalık hareketin etiketlenmesinde birkaç değişiklik yapmam gerekecek. İhtimal dahilinde olan diğer bir hareketin güçlenmesi 20.100 üzerini öngörüyor.

Çünkü;
Aşağı yönde ya da yukarı yönde olsun, modelimizdeki olasılıklar iki yöndeki hareketlere de açık.

CERİTKALE
18-04-2004, 22:30
Tabi ki sonuna kadar destekliyoruz!

Ne mutlu ki bize forumda sizin gibi teknikçi dostlarımız var.

saygılar

Kahin
20-04-2004, 09:34
Endeks, 19.992'yi geçmekte nazlanırsa çok iyi şeyler düşünmemek gerekecek.

19.992 geçilirse, aşağı dönüş için riskli noktalar:
ilk nokta 20.174
ikinci nokta olarak, 20.174 geçilirse 20.317 ile 20.491 aralığı çok riskli bir aralık olarak göze çarpıyor.

ilk seans sonunda yeni grafik vermeyi planlıyorum.

Ayrıca, bugün ikinci seansta gevşeme bekliyorum...

Kahin
20-04-2004, 09:49
Düzeltme:

Yukarıda Ayrıca, bugün ikinci seansta gevşeme bekliyorum...

diye yazmıştım. Dalgınlıkla yanlış yazmışım. Özür dilerim...

İkinci seansta gevşeme olmasını değil, ikinci seansın aşağı yönlü bir hareket için bir ara dönüş noktası olmasını bekliyorum. Bunun gerçekleşmesine dair teyidi yarın ilk seansta alacağımızı düşünüyorum.

Kahin
20-04-2004, 16:56
Endeks, beklediğim şekilde ilerleyişini sürdürdü. Bu aşamada, geçilmesini beklemediğim 19.992 değeri çalışmış görünüyor. 30 puanlık bir taşma oldu sadece..

Birkaç saat içinde yeni bir analiz ve grafik koymaya çalışacağım.
Görüşmek üzere...

murtazaefendi
20-04-2004, 17:22
Sn. Kahin grafik ve yorumlarinizi sabirsizlanarak bekliyorum.. :)

Tavsiye: Yorum gonderecegim dedikten sonra araya reklam alalim, rating imiz baya iyi... :D

SunShine
20-04-2004, 17:36
Tavsiye: Yorum gonderecegim dedikten sonra araya reklam alalim, rating imiz baya iyi... :D

Tavsiye: Reklam, forum kurallarına aykırı.. ;)

murtazaefendi
20-04-2004, 17:39
Tavsiye: Reklam, forum kurallarına aykırı.. ;)

Olsun Sn objektif de artik bu topige bi kiyak yapiverir.. :roll:

beyaz
20-04-2004, 19:13
Endeks, beklediğim şekilde ilerleyişini sürdürdü. Bu aşamada, geçilmesini beklemediğim 19.992 değeri çalışmış görünüyor. 30 puanlık bir taşma oldu sadece..

Birkaç saat içinde yeni bir analiz ve grafik koymaya çalışacağım.
Görüşmek üzere...

Nokta atışı buna derim...Helal olsun size...Başka da bir şey demeye gerek yok sanırım...Ne diyorsak o...

Kahin
20-04-2004, 19:23
Gelinen noktada, daha önce aşağı yönlü olacağını söylediğim 5 dalgalık hareketin 18.328'de sonlanmış olma ihtimali var. Eğer sonlanma gerçekleşmişse, dün ve bugün yaptığımız yükselişi iyiye yormak lazım.

Çünkü o durumda mavi yazıyla yazdığım "1 veya A" dalgası bitmiş olur. Bugün ikinci seansta başlayan düzeltmesi biter bitmez yukarı yönde güçlü bir hareket başlayabilir.

Kötü senaryoda ise 18.328 de yaptığımız dönüş, kırmızı "1 veya A" şeklinde etiketlediğim ihtimal gereği 1 nolu dalga ise, çok sert bir düşüş geliyor diyebilirim. Düşüşün duracağı nokta çok aşağılarda...

Önümüzdeki günlerde endeksteki önemli seviyeler..
Aşağıda ilk önemli nokta, 19.244
Endeks düşmeye devam ederse ve düşerken 19.244'ten yukarı dönebilirse, yukarıda 19.737'ye takılıp takılmadığını iyi izlemek lazım... Takılırsa aşağı doğru 19.003 seviyesine kadar düşeceğiz demektir. 19.003'te durmazsak 18.612'ye kadar düşebilir.

Şimdilik
yukarıda ilk kritik nokta: 19.737
ikinci kritik nokta: 19.877

Aşağı doğru kritik noktaları yukarıda yazmıştım. En kötü durumda 18.612'nin aşağı geçilmesi halinde evvelden de vermiş olduğum rakamlardan 17.560'ı gözleyeceğiz.

bu da seviyeleri işaretlediğim grafiğimiz...
http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a09.gif

temese
21-04-2004, 09:33
iyi seanslar olsun..

ENDEKS MUHTEMELEN 19.083 E KADAR DÜŞÜP ORADAN ÇIKIŞA BAŞLAYACAKTIR.

paradokS
21-04-2004, 10:07
Bazı kağıtlardaki trend kırılmaları da gözönüne alınarak analiz yapılırsa yön daha belirgin hale gelir (gibi...)

temese
21-04-2004, 16:40
Sayın Kahin...

19244 desteği vazifesini gördümü yoksa yarını da görüp ona göre mi karar vermek gerekir..
Eğer ki buradan dönersek yine tam
isabet bir nokta atışı yapmış olacaksınız...

Tebrik ederim ve iyi çalışmalar dilerim..

Saygılar...

Kahin
21-04-2004, 17:12
19.244 çalışmış olabilir. Ancak yarını görmekte fayda var. Bu arada dünkü analizimde görümden kaçan bir ayrıntı olmuş. İlk hareket için 19.177'ye kadar müsaade var. Bunu dün farketmemişim. 19.191 değeri ekranlara yansıyınca, ne oluyor diye yaptığım kontrolde farkettim.

Kapanıştan önceki son saniyelere geldiğimizde endeks değeri 19.245 idi. Son saniye hareketi ile 19.270'ten kapandık.

Aşağıdaki resimde kırmızı okla işaretlediğim noktaya bakınız.

Endeks, kesinkes yükselecekse, önümüzdeki günlerde en bozuk durumda bile 18.328'in altına inmemeli.

Yarın için 19.177'ye değip yükselmesi, yukarı yönlü hareket için umut verici olur.

Kahin
22-04-2004, 13:07
Bugün ikinci seans, çok ilginç şeylere tanık olabiliriz..

19.625'e doğru bir atak halinde, 19.625'i çok iyi izlemek lazım. Endeks, kesinkes 19.700 lere sıçrayamazsa 19.003'ün altına düşecek demektir. Benim için, 19.625 çok önemli bir nokta şu anda...

Atak, 19.625'e takılmadan sürerse, karşımızda pozif yönde çıldıran bir piyasa görebiliriz. Çünkü böyle bir durumda önümüzdeki günlerde 21.724'e kadar uzanabilecek bir hareket izlememiz olası hale geliyor. Ancak burada da endeksin 20.174'te takılmaması gerekiyor.

Şu anda iki yönde de olasılıkların kuvvetli olduğu, önemli bir zamana gelmiş bulunuyoruz.

Ben, bugün ya 19.625 civarında ya da 20.174'e yakın bir noktada kapanış olabileceğini; veya ikinci seansın en yükseğinin bu noktalarda olabileceğini düşünüyorum. Böyle bir durumda endeks, Pazartesi için iki tarafa da meyilli sert bir hareket için olmadık bir noktada kapanmış olacak..

İkinci seanta aşağı yönde bir hareket olursa:
İlk önemli seviye 18.976
İkinci önemli seviye 18.691

Erkal Bıyıklıoğlu
24-04-2004, 16:56
Daha önceki senaryolarımızı hatırlatarak başlayalım.. i) 5 dalgalık bir yükseliş bitti ve bu dalgaya ait düzeltme A-B-C şeklinde bir Flat dalga olarak ilerliyor... ii) 5 dalgalık yükselişin 4 nolu dalgasını bitirdik ve şu anda 5 nolu dalga ilerlemekte..

İlk alternatifimize göre, A ve B dalgalarının kesinleştiğini söyleyebiliriz. Bu durumda 5 dalgadan oluşan C dalgasının ilerlemesi beklemeliyiz. C dalgasının 1 nolu dalgasının 18328'de bittiğini düşünüyorum. 2 nolu dalga için ise henüz kesinleşmiş bir durum yok. "?" koyduğumuz noktada bitmiş olabilir ya da pazartesi gününden itibaren 20180'e doğru bir ataktan sonra bitmesini bekleyebiliriz. Eğer 2 nolu dalga "?" koyduğumuz noktada bitmiş ise pazartesi gününden itibaren açılışın aşağı yönde çok sert olması gerekmektedir, çünkü 3 nolu dalga ilerlemeye başlamış demektir..

Erkal Bıyıklıoğlu
24-04-2004, 17:05
İkinci alternatifimizde ise, 4 nolu dalga bitti ve 5 nolu dalga ilerlemektedir. Bu durumda pazartesi günü yukarıya doğru fiyat aralıkları oluşarak sert yukarı bir hareket beklemeliyiz.. Ancak bu hereket önceki alternatifimizdeki 2 nolu dalganın devamı da olabileceği için dikkatli olmamız gerekecektir. 20200 geçildiği taktirde 5 nolu dalganın ilerlediğini iyice kesinleşecektir...

Erkal Bıyıklıoğlu
24-04-2004, 17:06
Diğer göstergelerin durumunu da düşününce, bu hafta sonuna kadar endeksin yukarıya doğru bir hareket yapması ve 20050 üzerine çıkmasını bekliyorum.. Eğer bu hareket zayıf bir hareket şeklinde gelişirse satış için kullanmak uygun olacaktır..

Kahin
25-04-2004, 20:03
Burada şimdiye kadar sürekli olarak IMKB-100 için "nereye gidiyor" sorusunun cevabını aradık.

Şimdi bir kereliğine, "dünya nereye gidiyor" sorusunun cevabını arayalım..

Dünyanın nereye gittiğini anlamak için bakacağımız endeks, Endekslerin Babası olan Dow Jones endeksi olacak..

Kayıtlı tarihi 2 ocak 1897'den bugüne uzanan Dow Jones Endeksi üzerinde kısaca uzun vadeli bir dalga sayımı yaptım..

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/DOW.gif

Şu aralar, uzun vadeli dalgalarından kırmızı etiketli olan Cycle vadedeki uzatmanın, 1-2-3 ve 4 nolu dalgaları oluşumunu bitirmiş. 17 Aralık 1974 yılından beri devam eden 5 nolu dalgası uzatmasını gerçekleştiriyor. Bahsettiğimiz 5 nolu dalga da kendi içinde 5 dalgadan oluşan bir model halinde ilerliyor ve 5 nolu dalganın alt 1-2-3-4 nolu dalgaları da tamamlanmış durumda.

5 nolu dalganın alt 5 nolu dalgası ise 10 Ekim 2002'de başladı ve halen sürüyor. Şimdilerde devam eden hareket bir ED (Ending Triangle) şeklinde ilerliyor ve ED'nin alt 1 nolu dalgası da 13 Şubat 2004'te tamamlandı. Şu anda ED'nin 2 nolu dalgası ilerliyor ve 2 nolu dalga 9.454'e kadar düşüş gerektiriyor.

Oluşumu ED halinde süren 5 nolu dalga için nominal hedef 14.305 olarak görülüyor. Ancak, Cyle vadeli 5 nolu dalganın bir uzatma olarak ilerlediğini dikkate alırsak hareketin 26.212'ye kadar ilerleme olasılığı da var...

Yukarıda, tam 107 yıllık bir geçmişe bakıyorsunuz. Bizim endeksimiz, bununla kıyaslandığında henüz 16 yaşında bir genç sayılır. Toy bir genç!..

BULL MARKET
25-04-2004, 22:05
Elliot cu arkadaşlara bir sorum olacak, cehaletimi mazur görsünler lütfen.Acaba uzun vadeli düşüşleri elliot analizleri ile tespidetmek mümkünmü? Bir diğer öğrenmek istediğimde, acaba şelale tabir ettiğimiz düşüşün elliot analizi ile tespiti veya ne kadar zamanda, nerelere kadar yaşanabileceği tespit edilebiliyormu? Eğer bu bahsettiklerim elliot analizleriyle belirlenebiliyor veya tahmin edilebiliyorsa, kısada imkb de şelale gözüküyormu? veya uzun vadeli bir düşüş trendinin başlangıcından bahsedilebilirmi? Elliotcu arkadaşlardan ricam, eğer bu konularda bir çalışma yapmışlarsa bizimle paylaşmalarıdır.Elliot yöntemiyle buna imkan varmı, gerçekten bu konuda bi haberim ve ilgilenenlere teşekkür ederim. :confused:

victory
25-04-2004, 22:34
Sn KAHİN sizi eliot analizlerinizden dolayı tebrik ederim.Yarın için bizim endex hakkında nasıl düşünüyorsunuz?

bgali
25-04-2004, 23:27
Eliot konusunda çok az olan bilgimle bir soruya cesaret edeceğim.

Mavi 3 denilen noktayı,kırmızı 5 olarak değerlendirmek söz konusu olabilir mi?

Kahin
26-04-2004, 09:21
Elliot cu arkadaşlara bir sorum olacak, cehaletimi mazur görsünler lütfen.Acaba uzun vadeli düşüşleri elliot analizleri ile tespidetmek mümkünmü? Bir diğer öğrenmek istediğimde, acaba şelale tabir ettiğimiz düşüşün elliot analizi ile tespiti veya ne kadar zamanda, nerelere kadar yaşanabileceği tespit edilebiliyormu? Eğer bu bahsettiklerim elliot analizleriyle belirlenebiliyor veya tahmin edilebiliyorsa, kısada imkb de şelale gözüküyormu? veya uzun vadeli bir düşüş trendinin başlangıcından bahsedilebilirmi? Elliotcu arkadaşlardan ricam, eğer bu konularda bir çalışma yapmışlarsa bizimle paylaşmalarıdır.Elliot yöntemiyle buna imkan varmı, gerçekten bu konuda bi haberim ve ilgilenenlere teşekkür ederim. :confused:

Sayın Bull Market,

Sorunuzun cevabı EVET..
Dalga analizleri ile uzun vadeli düşüşleri tespit etmek mümkün. Zaman olarak da tespit az-çok mümkün.

IMKB için burada kısa vadeli analizler yapıyor olmamıza karşın, benim yaklaşımım ağırlıklı olarak uzun vadeli işlem yapmak, kısa vadede ise net hareketler yakalandığında kaçırmamak yönünde..

Önümüzdeki birkaç yılın çok güzel geçeceğini uzun zamandır söylüyoruz. Benim IMKB için önümüzdeki yıllar için belirlediğim hedef, en düşük 38.xxx, ortalama 77.xxx ve en yüksek 143.600'lü rakamlar. Hareketin agresifliği arttıkça ve yaşanacak yukarı yöndeki 5'li dalgaların uzatması halinde 143.600'lere kadar uzanabilecek bir hareket izleme ihtimalimiz var.

Kısa vadede sizin şelale dediğiniz şekilde olabilecek bir hareket, bizim için sırasıyla 17.560, 16.125 ve 14.555 hedeflerini öngörüyor. Bu hedeflere dair Sayın CenkEfe'nin ve benim yazılarımızı ve bu seviyelerle ilgili beklentilerimizin sebeplerini birkaç sayfa geriden okumaya başlayarak öğrenebilirsiniz...

Bu topiğe olan ilginize de ayrıca teşekkür ederim..

Kahin
26-04-2004, 09:29
Sn KAHİN sizi eliot analizlerinizden dolayı tebrik ederim.Yarın için bizim endex hakkında nasıl düşünüyorsunuz?

Sayın Victory,
Sorunuzla ilgili olarak bu topik altındaki 211 ve 216 numaralı mesajlara bakabilirsiniz.

Eliot konusunda çok az olan bilgimle bir soruya cesaret edeceğim.

Mavi 3 denilen noktayı,kırmızı 5 olarak değerlendirmek söz konusu olabilir mi?

Sayın bgali,
Sorunuzun cevabı HAYIR. Çünkü kırmızı renkli 5 nolu dalganın alt dalgaları henüz tamamlanmadı. Kırmızı renkli 5 nolu dalga uzatma yapıyor ve kendi içindeki mavi renkli 3 nolu dalgası da uzatma yapmış. Mavi renkli 5 nolu dalga tamamlandığında aynı noktaya kırmızı renkli 5 nolu dalganın da etiketini koyacağız.

Kahin
26-04-2004, 17:23
Merhaba,

Endeks, son olarak geçen hafta verdiğim grafikte yaptığım tahmini yol çizgileri üzerindeki hareketini sürdürdü. (20 Nisan günü verdiğim 211 numaralı mesaj)

Yenilenen grafiğimizin üst kısmındaki açık kırmızı renkli kutu içine, geçen hafta yaptığım tahmini çizimi ekledim. Endeksin ilerleyişi, beklentime birebir uygun olarak gelişti.

Grafiğimizde yeni eklediğim seviyeleri görüyorsunuz. Şimdilik uzun uzadıya açıklama yapmaya gerek görmüyorum. Sanırım, burayı takip eden tüm arkadaşlar, verdiğim grafiklerde ne demek istediğimi artık açıkça anlıyorlar.

Bu arada..
Yeni grafiği şimdilik sadece yukarı yönde, olumlu düşünülecek hareketin gelmesi beklentisine göre hazırladım.

Beklentimi değiştirecek şart, daha önce de söylediğim gibi 18.328'de duruyor. 18.328 aşağı geçildiğinde olumsuz senaryoyu devreye alacağız. Olumsuz senaryo için de belirlemiş olduğum tahmini seviyeler, evvelki yazılarımda bulunuyor..

Grafikte iki adet tahmini ilerleyiş çizimi yaptım.. Biri kırmızı renkli, diğeri de açık gri renkli. çizgilerin devamındaki kalın kısımlar, taşma olması halinde ulaşılacak noktaları gösteriyor.

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a10.gif

Kahin
27-04-2004, 09:55
Şu an itibariyle, 18.278 endeksin görülmesiyle yukarıdaki olumlu senaryo bozuldu.

Olumsuz senaryo gereği 17.560 endeks değerini izlemeye alıyoruz..

karya
27-04-2004, 11:20
Sayın Kahin, çalışmalarınızı dikkatle izliyorum, teşekkürler. Dünkü değerlendirmeniz ve bugünkü; "olumlu senaryo 18278 aşağı geçildikten sonra bozuldu" değerlendirmenizi biraz erken buluyorum. Ne dersiniz?

Kahin
27-04-2004, 11:35
Sayın Karya,

Dünkü değerlendirmemi ve bugün 18328 aşağı geçildikten sonraki değerlendirmemi "erken" bulmanızın nedeni nedir?..

Sebebini ve karşı düşüncenizin dayanak noktalarını ya da sizin beklentilerinizi yazabilirseniz, birlikte daha ayrıntılı bir görüş alışverişinde bulunabiliriz..

karya
27-04-2004, 13:00
En azından Bugün öğlenden sonra veya 17500 seviyelerine gelmeden dönüş olabilir diye düşünüyorum. Pure teorinin yanında endeksi pozitif etkileyecek faktörlerin çoğunlukta olduğunu düşünürsek sizin öngördüğünüz seviyelere gelmeden yine belirtmiş olduğunuz 19300-500 seviyelerine kadar bir tepki verebiliriz diye düşünüyorum.

Kahin
27-04-2004, 13:20
Şimdilik yeni bir etiketleme yapmadan, ilk seansın datası eklenmiş haliyle; Olumsuz senaryonun gerktirdiği seviyeleri işaretlediğim bir grafik veriyorum..

İlk hedef olan 17.678 bugün görülebilir. Çünkü ondan önceki seviye sabah seansında aşağı geçildi.

18.180 değeri aşağı geçilmeseydi, yukarı yöndeki bir tepki daha çabuk gelebilirdi.

Benim kanaatime göre: (Bu düşünce yalnızca beni bağlar, katılıp katılmamakta serbestsiniz)

17.920'nin bu kadar çabuk görülmesi de pek çok kişiye enteresan gelebilir, ancak şu anda benim için gayet normal.

Son iki gündür yaşadığımız düşüşün sert olmasının nedenlerinden biri de yaptığım zaman analizine göre; 23 Nisan Cuma gününün tatil olarak kayda geçmesinden kaynaklanıyor. Yani aslında düşüş o gün başlayacaktı. Araya giren tatil nedeniyle sarkma meydana geldi. Bu nedenle endeks, zamansal hedefinin fiyat seviyesine doğru daha hızlı hareket etmeye başladı.

4 Mayıs günü ilk seans, zaman analizinde şimdilik göze çarpan ilk hedef olarak görünüyor..

gambling
27-04-2004, 13:30
Sayın kahin,

öncelikle benim gibi küçük ve yeni başlayan borsacılar için Sayın korhanla sizin anlatıklarınız oldukça yararlı oluyor bizi önemli risklere karşı uyarıyor. Bunun için teşekküer ederim.

Benim merak ettiğim 17500 dediğimiz seviyeye indikten sonra hangi davranış modelleriniz önerebilirsiniz. tabii mümkünse.

Kahin
27-04-2004, 13:46
Sayın Gambling,

Yanlış anlamayın ama, kişilere ALIM-SATIM tavsiyesi vermekten özellikle kaçınıyorum. Bunu daha önce de bu topik altında dile getirmiştim..

gambling
27-04-2004, 14:02
Borsanın davranış modellerinden bahsetmiştim..

yinede teşekküler.

ertan
27-04-2004, 14:40
sn.kahin,
böyle hızlı gitmesi nedeniyle 3 nolu dalga olarak tanımlayabilirmiyiz ?(konuyla ilgili yeni, yeni bazı yazılar okuyorum bu nedenle sorum yanlış ta olabilir)

sevgiler...

Kahin
27-04-2004, 15:02
sn.kahin,
böyle hızlı gitmesi nedeniyle 3 nolu dalga olarak tanımlayabilirmiyiz ?(konuyla ilgili yeni, yeni bazı yazılar okuyorum bu nedenle sorum yanlış ta olabilir)

sevgiler...

Düşündüğünüz şey doğru..
Aşağı yönlü 3 nolu dalga 17.772'de sona erdi. Benim beklentim, 17.678 idi ama dönüş erken oldu. Az önceki yükseliş de 4 nolu dalganın A dalgası idi sanırım.

Akşam datalara ve 5 dakikalık grafiklere baktığımda daha net konuşabilirim.
Eğer, düşündüğüm gibi 4 nolu dalga başlamışsa endeks, yarın için yukarı bir atak daha deneyecek. O atakta da 18.248-18.346 aralığına doğru hareket edecek...

ertan
27-04-2004, 15:16
sağolun sn.kahin

Kahin
27-04-2004, 17:47
Yorum yapacak fazla bir şey yok şimdilik..

3 ayrı yol..
Kırmızı, Açık Gri ve Mavi renkli tahmini çizgilerle çizdim..

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a11.gif

murtazaefendi
27-04-2004, 17:53
Ustat,

Kirk satir mi kirk katir mi, senaryolar kabus gibi, gorunce iyiki bugun girmemisim diyorum kendi kendime.. :eek:

Saygilar..

neuromancer
27-04-2004, 17:59
Sayın Kahin çeşitli kısıtlarla yol haritası adım adım gerçekleşiyor. Buna benzer şekilde Sayın CenkEfe'de 217 nolu mesajında dikkat çekmişti. İkinize de çok teşekkür ediyorum. Analizlerinizin gerçekleşmelerini hayretle izliyorum, biraz daha devam ederse teknik analize inanma ihtimalim var!! :)

Benim sorum genel trend ve sizin verdiğiniz rakamlar ile ilgili. Ne kadar farklı analizler yapılsa da (ben de yapıyorum) trendler bence her türlü analizin anası, temel kaynağı gibi durur. Sizin verdiğiniz rakamlar arasında dikkatimi çeken 17560 rakamı var. Bu rakam aynı zamanda gecen yıl ağustos ve eylül aylarında oluşan diplerden geçen orta vadeli trend çizgisinin geçtiği düzey ve aşağı geçilmesi piyasadaki tüm algılamaları değiştirebilecek bir sonuç yaratabilir. Siz ayrıca bu düzeyin daha da altında bazı rakamlar vermişsiniz. Bunların gerçekleşme ihtimali nedir acaba?

Yaptiğinız Elliot analizleri diplerden geçen trend çizgileriyle şimdiye kadar takip ettiğim kadarıyla uyumlu görünüyordu. Sorumun nedeni budur..

Teşekkürler, selamlar

N28aichi
27-04-2004, 18:08
Sn Kahin Sizi dikkatle takip ediyorum. Verdiginiz bilgiler isiginda yonumuzu gorebiliyoruz.Cok tesekkurler.Son goderinizde 3 ihtimalli bir yol haritasi vermissiniz.Ihtimal yuzdeleri nelerdir?Yoksa 3 unude esit agirliklimi dusunuyorsunuz?Aciklamaniz mumkunmudur?Tesekkur ederim.

victory
27-04-2004, 18:15
Sn kahin çok aşşağılara gittiniz durum bu kadar vahim mi ? Şu tekniğe bir daha baksanız rica etsem... :hmm:

Kahin
27-04-2004, 23:14
Gördüğüm kadarıyla son grafik, burayı takip eden arkadaşlarımızı bayağı ürkütmüş.

Halbuki bu seviyeleri ve aşağısını Sayın CenkEfe ile birlikte Şubat ayının ortalarından beri dillendirmiştik.

Kırmızı "1 veya A" yazan etiket henüz kesin değil. Dolayısıyla yine kırmızı renkli "2 veya B" de kesin değil. Eğer bu iki etiket kesinlik kazanırsa, 1 nolu dalganın 1 katı veya 1.62 katı 3 nolu dalganın etiketi olacak. İhtimallerin fazla olması bundan ibaret..

1 nolu dalganın kendisi kadar olabilecek ilk hareket yani 1 katı, 17.039'u işaret ediyor. 1.62 katı da 15.193'ü.. eğer 3 nolu dalga 15.193'e kadar ilerlerse başımız çok ağrıyacak demektir. Çünkü o durumda 5 nolu dalganın hedefi 14.000'den 12.209'a kadar uzanıyor..

Diğer ihtimaller, 3 nolu dalganın 1 katından dönüş üzerine kurulu. Üçüncü ihtimal de 1.62 katından dönüş üzerine kurulu..

Şu anda, gelişmeleri heyecansız bir şekilde izliyorum ben..

korhan
27-04-2004, 23:45
Sn Kahin, ah bi sen bunlari NTVMSNBC de anlatsan gun ortasinda :D

Yahu acaba TV lerde cikan uzmanlarin (!) bunlardan haberi yoktami soylemiyorlar? yoksa soylettirilmiyorlarmi? :)

Neyse konuyu seans ici muhabbetine cevirmeden ben kacayim.
Sizi ve Sn Cenkefe yi uzun zamandir takip ediyoruz, artik sizlere tesekkur etmekten klavyenin t-e-s-k-u-r tuslari eskidi, tekrar TESEKKUR ederim.

iyi calismalar, mutlu gunler her ikinizede

Kahin
28-04-2004, 00:35
Sn Kahin, ah bi sen bunlari NTVMSNBC de anlatsan gun ortasinda :D
Sayın Korhan, tekliflere açığım; İyi bir fiyat gelirse düşünürüm.. :)

Bir grafik daha verip yatmaya gidiyorum..
İyi Geceler..

15 dakikalık Grafik:
21.315' gördüğümüz günden bugüne yaşadıklarımız..
http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a12.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
28-04-2004, 10:10
Dalga sayımlarımızda belirttiğim ve sayın Kahin'in 1 yada A diye işaretlediği dalga yaklaşık 3000 puan sürmüştür. Bu dalganın tepkisi %55 civarında geri alım yapmıştır. Eğer 3 nolu dalga oluşuyorsa bu dalganın da en azında 1 nolu dalga kadar olması ve 3000 puan sürmesi gerekir (kabaca 17000'den önce bitmemeli).

Diğer taraftan 3 nolu dalga oluşuyorsa (ki dalganın sert düşüşü bunu düşündürüyor) şu anda kendi içinde iv nolu alt dalgasının oluştuğunu düşünmeliyiz. ii nolu alt dalgası %50 geri aldığına ve bir zigzag oluşturduğuna göre bizim iv nolu alt dalga için %38 civarı bir geri alım beklememiz gerekecek (18450 seviyesi test edilebilir). Ardından v nolu dalga oluşacak ve 3 nolu dalga 17000 seviyesinin altında bir yerde sonlanacaktır..

ertan
28-04-2004, 10:36
ve 3 nolu dalga 17000 seviyesinin altında bir yerde sonlanacaktır..

sn.cenkefe,

hiç bulaşmak istemediğim halde sizin ve sn.kahin'in katkıları ile :D elliott dalgalarına bulaştım. yavaş yavaş elimde bulunan kaynaklardan ders çalışıyorum...
bu işi şimdilik, anlamadığımı düşünün ve sorduğum soruda bir yanlışlık varsa kusura bakmayın...

3 nolu dalga 17000 seviyesinin altında bir yerde sonlanacak ise 5 nolu dalganın daha da aşağıda olacağını söyleyebilirmiyiz.(başarısız beş hariç)...

sevgiler...

Erkal Bıyıklıoğlu
28-04-2004, 10:42
Bu arada halihazırda 18350 görülmüş... Şu andaki sert düşüşten dolayı kanal çizmeyi uygun görmedim..

Kahin
28-04-2004, 10:44
Sayın ertan1tr,

Hatırlarsanız, dün size, 4 nolu dalga için gelecek tepkinin 18.248-18.346 arası bir noktayı, bugün için hedefleyeceğini söylemiştim.

Bkz: Bu topik altındaki 236 numaralı mesaj..
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=41139&postcount=236

Bugün, şu ana kadarki günün en yükseği 18.353. Yani öngördüğüm değer, sadece 7 puanlık bir şaşma ile gerçekleşti. Ne kadar ilginç değil mi dalgalar ile çalışmak..

Herhalde Sayın Korhan, bu seferki hedef tutturuşumdan sonra gidip kendini bir barda yerden yere vuracak.. :)
"Bırakıyom len tekniği. Başlicem dalgalara" şeklindeki çığlıklarını duyar gibi oluyorum.. :gulen:

Ali Baba
28-04-2004, 10:45
Diğer taraftan 3 nolu dalga oluşuyorsa (ki dalganın sert düşüşü bunu düşündürüyor) şu anda kendi içinde iv nolu alt dalgasının oluştuğunu düşünmeliyiz. ii nolu alt dalgası %50 geri aldığına ve bir zigzag oluşturduğuna göre bizim iv nolu alt dalga için %38 civarı bir geri alım beklememiz gerekecek (18450 seviyesi test edilebilir). Ardından v nolu dalga oluşacak ve 3 nolu dalga 17000 seviyesinin altında bir yerde sonlanacaktır..

Eğer 3 nolu dalga oluşuyorsa bugünlerde görebileceğimiz tepki 18450 lere kadar çıkabilir, ordan yiyeceği satışlarla 17000 lerin altı görülebilir. Anlamı çıkıyor.

Bu hesaba göre tepkiye oynayanların 18400 lerde full nakite geçmeleri gerekiyor.

Peki bu hesabın tutmadığını nasıl anlayacaksınız yani 18450 nin üzerine çıkıp orada tutunursak bu senaryo iptal mi olacak?

Teknikçilerin her türlü ihtimale göre bir B ve hatta C planları vardır bildiğim kadarıyle.. :roll:

Erkal Bıyıklıoğlu
28-04-2004, 10:46
sn.cenkefe,

3 nolu dalga 17000 seviyesinin altında bir yerde sonlanacak ise 5 nolu dalganın daha da aşağıda olacağını söyleyebilirmiyiz.(başarısız beş hariç)...

sevgiler...
5 nolu dalganın başarısız olabilmesi için 3 nolu dalganın mutlaka 16500 altında bitmesi gerekir (ancak bu duurmda dahi 5 nolu dalganın başarısız olacağını söylemek mümkün olmayacaktır, ama kanal tam olarak ortaya çıktığı için daha net bir fikrimiz olacak 5 nolu dalganın hedefi hakkında..)

Kahin
28-04-2004, 10:50
Sayın Berg,
Tepkiler şu anda çok sınırlı.. Bunun nedeni de iç dalgaların marjlarının düşük oluşundan kaynaklanıyor. Şu anda tepkiye oynanabileceğini sanmıyorum.

Bir üst dereceli dalgaların 700-1000 puanlık marja sahip tepkileri daha makul olur tepkiye oynamak için..

Ali Baba
28-04-2004, 10:56
Teşekkürler Sayın Kahin

Açıkçası bende aynı düşünüyorum.

Çıkıp biraz dolaşıyım hava güzel.

bikmisbroker
28-04-2004, 11:00
Sayın Berg,
Tepkiler şu anda çok sınırlı.. Bunun nedeni de iç dalgaların marjlarının düşük oluşundan kaynaklanıyor. Şu anda tepkiye oynanabileceğini sanmıyorum.

Bir üst dereceli dalgaların 700-1000 puanlık marja sahip tepkileri daha makul olur tepkiye oynamak için..
Katiliyorum, Dolardaki hareketlilik durulmadan TEPKI ters Tepebilir.. :rolleyes:

ertan
28-04-2004, 11:02
sn.kahin, sn.cenkefe,

cevaplarınız ve katkılarınız için teşekkürler...

Erkal Bıyıklıoğlu
28-04-2004, 11:04
Eğer 3 nolu dalga oluşuyorsa bugünlerde görebileceğimiz tepki 18450 lere kadar çıkabilir, ordan yiyeceği satışlarla 17000 lerin altı görülebilir. Anlamı çıkıyor.

Sayın berg,

Böyle bir anlam çıkıyor demek az gelir, tamamen öyle söylüyorum..

Bu hesaba göre tepkiye oynayanların 18400 lerde full nakite geçmeleri gerekiyor.

Peki bu hesabın tutmadığını nasıl anlayacaksınız yani 18450 nin üzerine çıkıp orada tutunursak bu senaryo iptal mi olacak?

Teknikçilerin her türlü ihtimale göre bir B ve hatta C planları vardır bildiğim kadarıyle.. :roll:
Hesabın tutmadığını anlamamız için bence 18450 görüldükten sonra 18340 altına gelirsek hesap tutmamış demektir , mutlak satış gerektirir.

B veya C planın sözü yerine B veya C alternatifi diye söylemeyi tercih ederim. Ancak şu andaki dalga yapısı bizi öyle yada böyle 16500'ün altına götürecek şekilde gelişiyor. Fazla bir alternatif yok elimizde..

temese
28-04-2004, 11:47
Sayın Kahin..

Buradan tepkiyi hesaplarken 17773-18348=575
puanlık ilk tepki,
oluşacak tepkini a dalgası olabilirmi?
eğer b dalgası 18001 aşağı geçilmezse
bu durumda c dalgası en az 18575 civarında bitmeli değilmi?
ve uzatırsa hedef 18920 civarı olmalı

sizce herkesin beklediği 18500 lerden alım yapmayanlar
herkesin beklediği 18400-500 lerden satış yapmayıp 18900 lerden satış yapabilirler mi,bu şekilde dalga yapısı değişir mi?

Çok bildiğimden değil,hem zihin egzersizi olsun hemde bilmediklerimizi öğrenelim diye soruyorum..

Saygılarımla...

wormy
28-04-2004, 11:56
slm düşüş trendindeyken yükselişler sert ve kısa süreli oluyordu.şu an yükseliş trendinde olduğumuza göre düşüşler sert ve kısa süreli olabilirmi acaba ne dersiniz?

Kahin
28-04-2004, 12:11
Sayın Kahin..

Buradan tepkiyi hesaplarken 17773-18348=575
puanlık ilk tepki,
oluşacak tepkini a dalgası olabilirmi?
eğer b dalgası 18001 aşağı geçilmezse
bu durumda c dalgası en az 18575 civarında bitmeli değilmi?
ve uzatırsa hedef 18920 civarı olmalı

sizce herkesin beklediği 18500 lerden alım yapmayanlar
herkesin beklediği 18400-500 lerden satış yapmayıp 18900 lerden satış yapabilirler mi,bu şekilde dalga yapısı değişir mi?

Çok bildiğimden değil,hem zihin egzersizi olsun hemde bilmediklerimizi öğrenelim diye soruyorum..

Saygılarımla...

Sayın Temese,

Dediğiniz şekilde 18.500 lere doğru bir atak bekleyebiliriz. Sayın CenkEfe'nin de verdiği 18.480 değeri, iyi izlenmeli.. 18.900'lere pek ihtimal vermiyorum..

Dün gece verdiğim 15 dakikalık grafiğin 5 dakikalık versiyonunu veriyorum..

http://img31.photobucket.com/albums/v94/Kahin/u100a13.gif

Erkal Bıyıklıoğlu
28-04-2004, 13:15
Sayın Kahin,

Süper bir grafik vermişsiniz. Uzun bir aradan sonra çok iyi bir şekilde tahmin edebileceğimiz bir dalga oluşuyor diyebilirim..

Kahin
28-04-2004, 13:47
Haklısınız Sayın CenkEfe..

Ben de size soracaktım, verdiğim grafikteki ET (Expanding Triangle: Genişleyen Üçgen) modelli sayıma katılıyor musunuz? diye..

21.314'ten döndüğümüz günden beri dalgaları çok iyi tahmin edebiliyorum şahsen..
Zigzaglı belirsiz yapı kayboldu biliyorsunuz..