PDA

View Full Version : Mıgros sırketınde temettu nasıl %50 olur?

mandrake
10-06-2011, 20:47
Asagidaki haberde Ingiliz sirketinin toplam 4 milyara yakin para harcayip %91 hissesini aldigi ama 1 sonraki sene temettulerden 2 milyardan fazla para kazandigi yaziyor.

Bu bir yazim hatasimi yoksa benim anlamadigim baska bir seymi var? Temettu nasil bu kadar yuksek olur?

Ayrica Ingiliz sirket Migros'tan 3 milyardan fazla nakit cekisi yapmis, borclar misliyle artmis ama nasil olmusta hisse senedi fiyati tepe taklak olmamis? 4 milyara aldigi sirketten 3 milyar nakit cekip nasil hisse dusmuyor?

Bu olayi bana birisi aciklayabilirmi?

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1052342&Date=10.06.2011&CategoryID=80

cetvel
10-06-2011, 20:54
migros topiğinde bu konu detayıyla incelendi, geriye dönük yazıları okursanız istediğiniz cevabı bulacaksınız!...

epikur
12-06-2011, 17:17
Asagidaki haberde Ingiliz sirketinin toplam 4 milyara yakin para harcayip %91 hissesini aldigi ama 1 sonraki sene temettulerden 2 milyardan fazla para kazandigi yaziyor.

Bu bir yazim hatasimi yoksa benim anlamadigim baska bir seymi var? Temettu nasil bu kadar yuksek olur?

Ayrica Ingiliz sirket Migros'tan 3 milyardan fazla nakit cekisi yapmis, borclar misliyle artmis ama nasil olmusta hisse senedi fiyati tepe taklak olmamis? 4 milyara aldigi sirketten 3 milyar nakit cekip nasil hisse dusmuyor?

Bu olayi bana birisi aciklayabilirmi?

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1052342&Date=10.06.2011&CategoryID=80

Sanirim, ana ortak gk da ne kadar temettü dagitacagina karar verirse...o kadar dagitilabilir. Üst limit yok...temettü icin! Nokta :)

Ha...fiyat neden düsmedi?
Güzel soru. Ama cevabi basit. yüzde 2 halka aciklikda- senet fiyatini manipüle etmek zor bir sey degil. Elinizdeki büyük parayla satilik ne varsa topluyorsunuz. Thats it. ;)
"Güzel" tarafi ne? Milletde...zamanla 30-35 ler, gercek degeriymis gibi bir algi olusuyor....psikolojikmen!
Hele birde senedi 25 e kadar düsürdünüzmü -daha cok satarak - 20-25 bile cok ucuzmus gibi oluyor. :) ...tüm hesap kitap bilmeyenlere senetleri kakalayabiliyorsunuz! Hele birde forumlardaki hisse tacirleri senetteki beklentileri iyi pazarliyorsa... müsterisi cok...hissenin. Bedava para dagitiyorlar ya...siraya giren cok olur! ;)
Sonucda senet 35 lerden düsmüs. Kelepir yani. Ama o fiyatin manipülatif bir fiyat seviyesi olabilecegini...hesaba katmak zor gelirse...20-25 li fiyatlar tabiiki insana ucuz gelir.
Halen senedin 25-30 lari tekrar görebilecegine inanmak isteyenlar var. Bunlarada ellerindeki diger senetleri "verebilirler" Pardon verecekler!

Akilli adamlar vesselam. Ve hukuki olarakda aykiri hic bir sey yok. Olsaydi memlekette o kadar bosda avukat var. Acar bir dava, alirdi tazminatini. ;)