PDA

View Full Version : Teknikten Temele

denizkurdu
11-07-2011, 17:05
Arkadaşlar 6-7 aylık borsa geçmişime dayanarak sadece teknik analiz yaparak hiçbirşey kazanamadığımı hisse.net yatırımcılarına duyuyorum. Zararın neresinden dönülse kardır mantığı ile sadece bu işin teknik kısmı olmuyor bence. Artık orta ve uzun vade de en azından temettülerle bişiler kazanabilme umudu ile yada 10 yıl sonra kapısına dayandığımda bana karını paylaş diyebileceğim bişiler arıyorum. Tabi bunun yıllık %8-9 dan fazla kar getirmesi umuduyla. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

denizkurdu
11-07-2011, 19:37
Bugün uzun vadeli hisse alımına başlasanız. Herhafta başı belli bir miktar alım mı? ya da her ay başı ya da endeksi takip edip yeteri kadar düştüğünde o hisseyi toplu alım mı önerirdiniz? Birde bu hisselerin f/k pdd değeri günlük mü değişiyor yoksa 3 aylık bilanço açıklandığında mı değişiyor acaba?

epikur
11-07-2011, 20:04
Dostum, FK ve PD/DD oranlarinda, senedin fiyati kesirin üstünde oldugundan, yani pay olarak kullanildigindan ve senet fiyatida haliyle günici devamli degistiginden, bahsettigin oranlarda... günici her an degismekdedir.
Kesirin ancak payda taraflari, 3 aylik bilancolar ile degisir. Yani dönem bilanco aciklamalariyla oranlar aniden büyük degisiklikler gösterebilir.

Bence alim/satim yapmadan önce temel analiz ile ilgili kavramlar üzerine forumdaki ilgili basliklari cidden okumanizi ve bir altyapi olusturmanizi tavsiye edebilirim.

HoldVL
12-07-2011, 21:40
Bence sorulariniz muhtelif topiklerde daha once cok cok detayli anlatilip, tartisildigi icin, temel analiz altindaki konulari okusaniz daha kolay olur.