PDA

View Full Version : VOB'un ŞİFRELERİ

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

tangerineroad
14-07-2011, 00:03
Herkese Merhabalar,

VOB ile ilgili oldukça değerli yorumlar ve yüksek katılımcısı olan konu başlıkları olmakla birlikte hemen hemen hepsinde gördüğüm, VOB hareketlerini spot piyasalar, yurtdışı borsalar ve bildiğimiz bir takım standart teknik göstergelerle yakalamaya çalışan bir yaklaşım var.

Ancak, VOB konusunda uzun süren bir ekip çalışmasının semeresi olan bazı özel göstergeleri ve üretilen sinyalleri paylaşmaya çalışacağım bu başlıkta amacım, HERKESİN BAKMADIĞI YERLERE bakmak ve bildik göstergelerin dışında kendi ürettiğim sistem ve göstergelerle VOB piyasasını anlamaya çalışmak.

Devam eden profesyonel iş hayatından kalan kıt vakit içinde fırsat buldukça, güniçinde çeşitli sistemlerin ürettiği sinyaller ve bunlara dayalı olarak alınabilecek muhtemel pozisyonlar tartışmaya çalışacağım.

Şimdilik görüş alışverişinden ziyade tek taraflı bir bilgi/görüş akışı şeklinde olacak ama ilerleyen dönemlerde ve eğer mümkünse akşamları her türlü fikir paylaşımına memnuniyetle katılacğaımı bildirmek isterim.

Hayırlı olması dileğiyle,

Tangerineroad

-----Bu başlık altında yayınlanacak hiçbir bilgi ve görüş yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez-----

Dirgen
14-07-2011, 00:05
hayırlı uğurlu olsun başlığınız

tangerineroad
14-07-2011, 09:31
Saat 09:30 VOB yakın (AĞUSTOS) kontrat 77.250,
Piyasa oyuncuları güne SHORT ile başladı ve şu aşamada nette pozisyonlar SHORT'da.
Büyük oyuncular ve orta ölçekli oyuncuların bir kısmı ise SHORTlarını cover etmiş durumdalar.
Yön belirlemek için daha çok erken ama ilk aşamada yön AŞAĞI ama paniklik bir durum yok gibi...(Sonuçta piyasanın yönünü büyükler belirliyor...)

Not:Grafiklerle destekleyeceğim ancak hızlı olmak adına şimdilik sadece yaz!!
Daha önemli not: Yatırım tavsiyesi değildir..

tangerineroad
14-07-2011, 09:51
Saat 09:50 VOB yakın (AĞUSTOS) kontrat 77.250,
genel SHORT devam ediyor ama hem piyasa hem de büyük + orta ölçekli oyuncuların SHORTlarını cover etmeye devam ediyorlar...

Enteresan... Yukarı ittirebilrler ama henüz erken..

Not: Yatırım tavsiyesi değildir...!

Grandmaster
14-07-2011, 09:52
baslık hayırlı olsun abone oluyorum ..basarılar

tangerineroad
14-07-2011, 10:01
Saat 10:00 VOB yakın (AĞUSTOS) kontrat 77.275,
FİYAT OYNATMADAN SHORTLAR KAPATILDI VE PİYASA LONGA girdi...!!!!
YÖN YUKARIYA DÖNÜYOR....

KUTERO
14-07-2011, 10:05
Başarı dileklerimle..

tangerineroad
14-07-2011, 10:05
Saat 10:05 piyasa 77475
longlar devam ediyor...

tangerineroad
14-07-2011, 10:08
Tüm iyi dilekler için teşekkürler...
Sabah saati mümkün olduğunca yön belli olana kadar yazmaya çalışıcam ama işlerin arasında boşlarsam şimdiden özür dilerim.

Not: 77.500 ve longlar artıyor.. Piyasa oyuncuları yukarıya oynuyor...

tangerineroad
14-07-2011, 10:10
LONGLARIN MOMENTUMU AZALDI... HATTA LONGLAR KAPATILIYOR...
BEN OLSAM BURADAN VARSA LONGUM KAPARIM (77.500)
ytd...

tangerineroad
14-07-2011, 10:18
Kritik yerler... Enteresan şeyler oluyor..
Bir yukarı dalga daha denenecek gibi..
Yön netleşene kadar günlük pozisyonları olanlar için dışardan bakmakta fayda var....
YUKARI DENERKEN DE LONGLAR KAPATILIYOR BİLGİNİZE....

Ytd....

tangerineroad
14-07-2011, 10:23
77575 gösterildi.. Ama 77400 lere kadar gene verdiler....
Dikkatli olmak gerek longlar kapatıldı shorta döndü!!!...
Aşağı verecekler gibi gözüküyor....

tangerineroad
14-07-2011, 10:29
Arkasaşlar işimin başına dönmem gerek...
Ara ara yazmaya çalışırım... Ama şu an itibariyle, yön aşağıya döndü....
Gözüken o ki bugün çarpma günü... Büyük oyuncular dün ve önceki gün haddinden fazla longda kapatılar ve rahatça veremiyorlar.
Bu da ara ara yukarı ittirerek longlarını kapatacak ve en azından son bir kaç günde alınan yüklü long pozisyonlarını azaltacaklar anlamına geliyor... Güniçi alsat yapanlar 300-500 puanlık dalgalar yakalayabilir..

Saygılar,

tangerineroad
14-07-2011, 10:51
Sanırım imaj gönderemiyorum arkadaşlar,
Ya da ben beceremiyorum.... Bu sorunu aşana kadar sadece sıkıcı yazılar gelecek...
Not: Piyasa 77475-500 lerde dönüyor.. piyasa ise yön belirlemedi daha... gn içinde açılan tüm short ve longlar kapatılmış/azaltılmış... dışardan izlemeye devam...

YTD

tangerineroad
14-07-2011, 11:17
Saat: 11:16 --- Ağustos kontrat 77.400
PİYASA OYUNCULARI LONGLARINI KAPADI, SHORTA GEÇTİLER...YÜKSELİŞLER SHORTLAMA FIRSATI BENCE..
YTD

tangerineroad
14-07-2011, 11:32
Piyasa 700 lerin üstünü gördü ancak,
LONGLAR kapatlıyor. Shortlar geliyor...
Yükselişler SHORT FIRSATI HALA
YTD

tangerineroad
14-07-2011, 11:44
Saat: 11.43 ve kontrat 650'lerde
Piyasanın shortları artıyor...

tangerineroad
14-07-2011, 11:51
DENEME İMAJ
VOBGraf.PNG:http://www.imageupload.org/thumb/thumb_81737.png (http://www.imageupload.org/?d=EB5744761)

tangerineroad
14-07-2011, 12:07
öğle yemeğine çıkarken:
Saat: 12:05 kontrat 77.575
piyasa shortta....
öğle arasında kötü şeyler olabilir... Derken 500'e verdiler..
Dikkat...
Afiyet olsun herkese...

tangerineroad
14-07-2011, 13:50
Saat:13:50 vob ağustos kontratı 77175...
öğle arasında vob'a 77150'lere kadar verilmiş...
Dileyenler için güniçi karlı shortları lapatma zamanı bence ama bir iki yukatrı denemeden sonra daha da gerileyebilir.
Piyasa oyuncuları hala shortta..

msalkaya
14-07-2011, 13:55
Mesele kimsenin bakmadığı yerden bakmak. Tebrik ederim sizi. başarılar.....

erdor
14-07-2011, 14:00
Vob için altın kuralları belki burdan öğrenebiliriz.Teşekkürler.

tangerineroad
14-07-2011, 14:08
Saat14:08
shortlar derinleşiyor... Piyasa 77050'de
yukarı denemeler olsa da yön aşağı...

tangerineroad
14-07-2011, 14:11
Saat:14:11 77025
bir kısım shortlar kapanmaya başladı...
Piyasayı döndürecek kadar değil ama shortta olanlara dikkat, bir miktar kar alma zamanları gibi
ytd

tangerineroad
14-07-2011, 14:13
Piyasaya verirlerken shortlar kapanıyor dikkat..
Saat14:13, 76950

tangerineroad
14-07-2011, 14:18
SAAT:14:18 77075
TEKRAR VERMEYE BALADILAR... SHORTLAR ARTIYOR.. YUKARI DENESELER DE YÖN AŞAĞI DOLAYISIYLA YÜKSELİŞLER SHORT FIRSATI

NOT:İKİDEBİR SHORTLAR ARTIYOR, AZALIYOR DERKEN BUNU KARARSIZLIK OLARAK DEĞİL LÜTFEN BÜYÜK OYUNCULARIN ÇOK HIZLI POZİSYON DEĞİŞTİRMESİ OLARAK DEĞERLENDİRİNİZ...

ytd

tangerineroad
14-07-2011, 14:23
Saat:14:22 77150
shortlar artıyor, yükselişler short fırsatı
ytd

tangerineroad
14-07-2011, 14:27
Bilgi: Saat 15:30 civarı piyasada herkesin malumu enteresan hareketler olur... Piyasanın buna hazırlanması lazım.... Eğer kötü bir haber bekleniyorsa, short pozisyonlar alarak, iyi haberr bekleniyorsa long alarak hazırlık yapılır.... Işimiz müneccimlik değil ama kötü bir haber mi gelecek acaba..

Not shortların bis kısmı kapandı ama hala piyasa aşağıya oynuyor: Saat14:26 77125

tangerineroad
14-07-2011, 14:35
Shortlar baya bir cover edildi(kapanıyor)....
Bu da demektir ki... Yukarı denemeler biraz sert ve biraz da beklenen den daha yüksek marjlı olabilir...
Yön değişmedi henüz ama dikkatli olmak gereken zamanlar...

tangerineroad
14-07-2011, 14:38
Saat 14:36 77000
Veriyorlar ama shortlar kapatılıyor
Dikkat yön yukarı dönebilir...

tangerineroad
14-07-2011, 14:45
İşimin başına dönmem gerek ama şenliği kaçırmamaya çalışırım...
saat 14:43 ve 77025
genel görüş piyasa aşağıya hazırlanıyor,
dışardan zilemek en hayırlısı ama illa içinde olunacaksa shortta izlemeyi tercih ederdim
ytd

saygılar

tangerineroad
14-07-2011, 14:50
Dayanamadım...
Shortları baya bir kapattılar gene.... Hatta bir iki büyük oyuncu sağlam lon gpozisyon aldı....
Yukarı ittirme ihtimali yüksek.... Dikkat

14:50, 77050

Grandmaster
14-07-2011, 14:52
cok ıkı takip edemedim (vob yapmıyorum henuz) ama gordugum kadarıyla " kademeli" poz acıp kapayanlar icin cok ıyı is cıkacak boyle devam ederse..basarınızın devamını dılerım

tangerineroad
14-07-2011, 15:01
Ben pozisyonlarımı kapadım,
Piyasa külliyen shortta ama bir kaç büyük oyuncu LONG'da... Midem buluandı..
Risk alacak olanlara çok dikkat etmeleri şartıyla büyükleri takip etmeleirni önerebiirim...
Ama piyasanın genel short halini gözönüne alırsak yükselişler uzun soluklu olmayabilir...

tangerineroad
14-07-2011, 15:36
Saat:15:34 77000
PİYASA SHORTTA, DEĞİŞEN TEK ŞEY, HENÜZ TOPLAMDA PİYASANIN BU SHORTU KAPATMA İÇİN CİDDİ BİR HAREKET İÇİNE GİRMEMESİ... (BÜYÜKLER HALA LONGDA)
RİSK ALIYORUM VE SHORTA GİRİYORUM....!!!
YTD...

Simsar8
14-07-2011, 15:41
Saat:15:34 77000
PİYASA SHORTTA, DEĞİŞEN TEK ŞEY, HENÜZ TOPLAMDA PİYASANIN BU SHORTU KAPATMA İÇİN CİDDİ BİR HAREKET İÇİNE GİRMEMESİ... (BÜYÜKLER HALA LONGDA)
RİSK ALIYORUM VE SHORTA GİRİYORUM....!!!
YTD...

emeğinize sağlık sayın tangerineroad.. sizi takip ediyorum.

tangerineroad
14-07-2011, 15:49
Shortlar deirnleşiyor..
Büyükler longlarını kapadı..
Yükselişler short fırsatı..
Ytd...
Saat: 15:49, 77125

tangerineroad
14-07-2011, 15:51
Sert bir hareketle aldırlar 77300
değişen bişey yok shorta devammmm..

White Knight
14-07-2011, 15:53
ya araya girdim ama çok hoş bir bölüm hazırlamışsınız. tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim.

tangerineroad
14-07-2011, 15:59
Biraz detay:
Piyasa sadece bugün 2500 kontrat kadar shortta girdi...
Bu bir kısım önceki günlerdeki longların cover eilmesi olabilir veya yeni alınan pozisyonlar olabilir...
Ancak bu oyuncular şu anda benim hesaplarıma göre totalde zararda..
Vermek zorundalar aşağıya doğru... '''
shorta devam...
Ytd

tangerineroad
14-07-2011, 16:11
Pozisyon almış olmaktan dolayı objektifliğimi yitirmediğimi ve bu nedenle göstergeleri yanlış değerlendirmediğimi ümid ederek;
buranın dönüşü kıpkırmızı olur....
Shorta devam
77275 16:10ytd

tangerineroad
14-07-2011, 16:31
Vob'un çakalları bizim gibi ky'nin en çok dayanma gücünün zayıflığını kullanırlar...
O yüzden sabır göstermeye devam...

Shortlar artıyor... Adamlar daha önce de dediğim gibi ya daha önce aldıları longu kapatıyorlar, ya da yeni shorta giriyor. Her ikisi de kabul, sonraki adım düşüş olmalı...!

Not: Zararın elbette sınırı vardır (bu gün son pozisyon ÖNCESİ elde ettiğim 700 puanlık kar kadar ki o da 77700 yapar benim için stop loss).
Kendileri de shorttalar ve zarardalar... Bugün olmazsa yarın vermek zorundalar...

(her ne kadar ertesi güne pozisyon taşımamak tarafındaysam da)

tangerineroad
14-07-2011, 16:32
Ilk boyama geldi... 77100
yetmez...

tangerineroad
14-07-2011, 16:49
Saat: 16:48 77375
son silkelemeden sonra 773752e kadar aldılar ve shortların bir kısmı kapatıldı... (yaklaşık 1/4'i)
ama yönü değiştirecek gibi değil... Sabra devam....

tangerineroad
14-07-2011, 17:01
Saat 16:59
Kontrat 77450
Shortlar kapatılmaya devam ediyor... Ancak ne enteresanki piyasa yükselirken short kapatılıyor...! normalde zararına kapatıyor gibi oysa, bunun tek anlamı olabilir, o da daha önce alınan long pozisyonarın kapatılması yapılıyor. Bu da son ittirmenin neden yapıldığını açıklıyor bize....
Son yarım saatte shorta devam, stop loss kendi adıma : 77700
YTD,

harbi
14-07-2011, 17:15
Tebrikler

tangerineroad
14-07-2011, 17:16
17:15, 77050
Anca başabaşa geldiler.. daha da vermeleri lazım

hilmi
14-07-2011, 17:23
Tebrikler... ( aman nazar değmesin )

tangerineroad
14-07-2011, 17:25
daha da vermeleri lazım ama shortumu kapatıyorum 76850
saat 17:24
allah bin bereket versin...

tangerineroad
14-07-2011, 17:32
Amin, Teşekkür ederim
Bugünkü şans diyelim ama, kısmet olurda biraz konuştuğumuzda bunun şans olmadığını ve arkasında gerçekten bir matematik olduğunu anlatırım.
Bilirsiniz mükemmel cinayet yoktur derler. VOB'da da spekler veya akıllı para cirit atıyor ve yaptıkları herşey de izler bırakıyorlar... Ben de bu izleri izlemeye çalışıyorum... Dahası mantıklarını ve amaçlarını eğer kestirebiliyorsam ona göre pozisyon alıyorum.
Tabi şimdilik bu izlerin ne olduğunu söyelemek o izlerin bir daha bırakılmaması demek. O yüzden deteya girmeyelim ama dilimizin döndüğünce paylaşımlarda oluruz..
76700... speklerimiz karda :) artık ne kadar veririlerse o kadar cebe....
Saygılar,

Tebrikler... ( aman nazar değmesin )

tangerineroad
14-07-2011, 19:27
Bugünkü mesajların genel bir özeti,
Not: Zaman ekseni olmadığından mesaj ve fiyat seviyeleri direkt örtüşmeyebilir ama gerekirse bugünkü forum mesajlarından kontrol yapılabilir..
Saygılar,

http://www.yukleresim.com/images/22567834005837848372.jpg Yukleresim.com (http://yukleresim.com)

UZAK İHTİMAL
14-07-2011, 19:54
Bugünkü mesajların genel bir özeti,
Not: Zaman ekseni olmadığından mesaj ve fiyat seviyeleri direkt örtüşmeyebilir ama gerekirse bugünkü forum mesajlarından kontrol yapılabilir..
Saygılar,

hocam şaşkınım tebrikler. direk ne yaptığınızı değil ama neye odaklanmamız gerekeceğini söyleseniz gerisini biz getirelim.

tangerineroad
14-07-2011, 21:59
Üstad,

En başında dediğim gibi herkesin baktığı yere bakmadan veya kimsenin bakmadığı şeylere bakmaya çalışarak bişeyler yapmaya çalışıyoruz.

Biliyorsunuz, herkes RSI, Stoch, Ortalamalarla uğraşıyor. Dakikalık saatlik günlük grafiklere bakıyor. Ama ortada bir gerçek var, VOB’da 3000-4000 kontrata hükmedebilen birileri bu piyasayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor ve aslında herkesin baktığı bu göstergeleri kullanarak onların paralarını bir nevi ÜTÜYOR.

Peki napıyorlar derseniz aslında olay çok basit...

Hisse tarafında tahta yapılırdı önceden (hala da yapılıyor ama). Orada yapılan numaraları hatırlar mısınız? Tahta yapıldığını, tahta hareketlerinden, takas değişimlerinden, kurum dağılımlarından, para giriş çıkışından vs ne olup bittiğini anlamaya çalışırdık. Adamlarda bizim oraya baktığımızı bildikleri için mesela Citi’e virmanlayarak, bir kurumdan yüklü alıp 5 kurumdan çıkarak veya para girişi gösterip hisseyi perişan ederek bizi terse yatırırlardı. Şimdi bunların hepsi gün içinde kullanılamaz hale geldi ve spekler (ya da akıllı para diyeyim ben) onlara daha rahat hareket eder hale geldiler.

Biz ise onların bu rahatlığından faydalan ve onların manipüle edemeyecekleri tek parametreyi (ki maalesef veri dağıtım şirketleri bu veriyi direkt vermiyorlar) izleyerek (fiyatlar çok rahat manipüle edilebilir, hacimle oynanabiliir kademelerle oynanabilir) bir kaç gösterge (daha doğrusu ürettiğimiz onlarca göstergeden sadece bir kaçı) ürettik.

Amaç, bu akıllı paranın ne yönde pozisyon aldığını görmek. İkinci aşamda ise adamların bu pozisyonu alarak an itibariyle istediklerine ulaşıp ulaşamadıklarını çözmek.

Ha o da %100 garanti midir ? Maalesef hayır...

Mesela bugün 70.000'den riskli olduğunu bilerek shorta girdim.

Burada bildiğim bişey vardı o da piyasanın bugün için shortta olduğu ve bugünü karda kapatmak için vermek zorunda olduklarıydı. Ama ihmal ettiğim (ya da kaçırdığım şey) piyasanın son birkaç günde bir eşşek yükü longa girdiği ve bu longları bu düşük seviyelerden kapatmayacakları dolayısıyla kontratı daha da yukarı ittirmeleri gerektiğiydi. Bu bana aslında fazladan kazanabileceğim (70000, den short yerine longa girsem ve 77500 lerden kapatıp shortlasım ) 1300 puana mal oldu ama olsun. Sonuçta doğru iz üstündeydiz.

Özetle, kendime mal ederek hak yemek istemem ama 3 tane çılgının borsa, yazılım ve sistem analistliği konusundaki yıllarca süren deneyimlerini ve 1 senelik uykusuz geçen çalışmaların semeresi. Nihayi amacımız olan tamamen mekanik bir sistem üretme konusunda ise finaldeyiz. Data alan, sinyal üreten ve otomatik emir gönderen insansız bir yazılım. Yani ALGOTRADE.

Son olarak, bu forumu uzun süre takip ettiğimden biliyorum. Bir sürü spekülasyonlar çıkacak, sataşmalar olacak; kime hizmet ediliyor, spek uşağı, reklam peşinde vs. Hiçbir derdim yok kendi adıma. Tek derdimiz, bakın istenirse piyasanın kalp atışları dinlenebiliyor ve röntgeni çekilebiliyor. Bu bizim kendi kendimizi bir yıldır denememizin ardından bilinçli bir yatırımcı grubun önünde kendini deneme çalışmasıdır.

Başarı iddaası yok, sadece başarımızı gösterme çabası var.

Saygılar,

----Tangerineroad----

Not: Hiçbir görüş ve öneri yatırım tavsiyesi değildir. İnsan elinmin değdiği herşeyde hata ihtimali vardır ve bu hatalar size para kaybettirebilir---

huskar
14-07-2011, 23:32
öncelikle başlığınız hayırlı olsun ,

uzun zaman vob da sistem analizi üzerine çalışıp , sistem verilerini burda paylaşmanız biraz mantıksız geldi bana ,

burda paylaştığınız sistem çıkışları ile kendinizide akıllı paraya yem etme olasılığınızı artırdınız, ki sizin gibi akıllı birinin bunu bilerek yaptığınıza inanmam ,(bir sataşma söz konusu değil)

siz ve sizin pozisyonunuzda poz alanlar çoğaldıkça, o akıllı para her seferinde terse yatırır , sonuçta adamlar değişik yerlerden binlerce kontrat açabiliyorlar ve her aralıkta kar realizasyonlarını gerçekleştireceklerdir ,

her ne neden olursa olsun, umarım başarılı olursunuz , ve bizlerde sizlerden faydalanabiliriz ,

bu verdiğiniz grafikler neyin grafiği acaba , kısaca bahsedebilirmisiniz , o tek veri dediğiniz nedir acaba ,

başarılar ,

Üstad,

En başında dediğim gibi herkesin baktığı yere bakmadan veya kimsenin bakmadığı şeylere bakmaya çalışarak bişeyler yapmaya çalışıyoruz.

Biliyorsunuz, herkes RSI, Stoch, Ortalamalarla uğraşıyor. Dakikalık saatlik günlük grafiklere bakıyor. Ama ortada bir gerçek var, VOB’da 3000-4000 kontrata hükmedebilen birileri bu piyasayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor ve aslında herkesin baktığı bu göstergeleri kullanarak onların paralarını bir nevi ÜTÜYOR.

Peki napıyorlar derseniz aslında olay çok basit...

Hisse tarafında tahta yapılırdı önceden (hala da yapılıyor ama). Orada yapılan numaraları hatırlar mısınız? Tahta yapıldığını, tahta hareketlerinden, takas değişimlerinden, kurum dağılımlarından, para giriş çıkışından vs ne olup bittiğini anlamaya çalışırdık. Adamlarda bizim oraya baktığımızı bildikleri için mesela Citi’e virmanlayarak, bir kurumdan yüklü alıp 5 kurumdan çıkarak veya para girişi gösterip hisseyi perişan ederek bizi terse yatırırlardı. Şimdi bunların hepsi gün içinde kullanılamaz hale geldi ve spekler (ya da akıllı para diyeyim ben) onlara daha rahat hareket eder hale geldiler.

Biz ise onların bu rahatlığından faydalan ve onların manipüle edemeyecekleri tek parametreyi (ki maalesef veri dağıtım şirketleri bu veriyi direkt vermiyorlar) izleyerek (fiyatlar çok rahat manipüle edilebilir, hacimle oynanabiliir kademelerle oynanabilir) bir kaç gösterge (daha doğrusu ürettiğimiz onlarca göstergeden sadece bir kaçı) ürettik.

Amaç, bu akıllı paranın ne yönde pozisyon aldığını görmek. İkinci aşamda ise adamların bu pozisyonu alarak an itibariyle istediklerine ulaşıp ulaşamadıklarını çözmek.

Ha o da %100 garanti midir ? Maalesef hayır...

Mesela bugün 70.000'den riskli olduğunu bilerek shorta girdim.

Burada bildiğim bişey vardı o da piyasanın bugün için shortta olduğu ve bugünü karda kapatmak için vermek zorunda olduklarıydı. Ama ihmal ettiğim (ya da kaçırdığım şey) piyasanın son birkaç günde bir eşşek yükü longa girdiği ve bu longları bu düşük seviyelerden kapatmayacakları dolayısıyla kontratı daha da yukarı ittirmeleri gerektiğiydi. Bu bana aslında fazladan kazanabileceğim (70000, den short yerine longa girsem ve 77500 lerden kapatıp shortlasım ) 1300 puana mal oldu ama olsun. Sonuçta doğru iz üstündeydiz.

Özetle, kendime mal ederek hak yemek istemem ama 3 tane çılgının borsa, yazılım ve sistem analistliği konusundaki yıllarca süren deneyimlerini ve 1 senelik uykusuz geçen çalışmaların semeresi. Nihayi amacımız olan tamamen mekanik bir sistem üretme konusunda ise finaldeyiz. Data alan, sinyal üreten ve otomatik emir gönderen insansız bir yazılım. Yani ALGOTRADE.

Son olarak, bu forumu uzun süre takip ettiğimden biliyorum. Bir sürü spekülasyonlar çıkacak, sataşmalar olacak; kime hizmet ediliyor, spek uşağı, reklam peşinde vs. Hiçbir derdim yok kendi adıma. Tek derdimiz, bakın istenirse piyasanın kalp atışları dinlenebiliyor ve röntgeni çekilebiliyor. Bu bizim kendi kendimizi bir yıldır denememizin ardından bilinçli bir yatırımcı grubun önünde kendini deneme çalışmasıdır.

Başarı iddaası yok, sadece başarımızı gösterme çabası var.

Saygılar,

----Tangerineroad----

Not: Hiçbir görüş ve öneri yatırım tavsiyesi değildir. İnsan elinmin değdiği herşeyde hata ihtimali vardır ve bu hatalar size para kaybettirebilir---

huskar
14-07-2011, 23:35
sanırım piyasadaki kısa vade açık poz sayısı ve akıllı paranın aldığı pozisyona göre pozisyon kar ve zararı ,

iyide bu akıllı paranın ne oranda kontrata sahip olduğunu nasıl hesaplıyorsunuz , akıllı paranın pozisyonunu tanımlayabilmeniz lazım , bunu nasıl yaptınız

kolaay gelsin

White Knight
15-07-2011, 00:12
size algotrade ile başarılar.. sevinmiştim güzel paylaşım diye.

o kadar uğraş gel burda sadece mutluluğu paylaşmak için gün boyu tradelerini yaz.

yahu komik olmayın..

tangerineroad
15-07-2011, 07:47
Günaydınlar,
Öncelikle sistem paylaşmıyorum. Sistem tradeleri paylaşmıyorum. Dünkü yapılan sadece bu işin olabilirliğini ispatıdır.
Akıllı paraya yem ola konusu ise, akıl akıldan üstündür. Onlar akıllı biz de. onlar ütmeye biz ütülmemeye çalışıcaz.
Hatta biz onları ütmeye çalışıcaz. (Sonuçta sıfır tıoplamlı bir oyunda biri diğerini üter)
Ben kimseye benimle birlikte pozisyon alın demiyorum demeyeceğim. ve mümkünse almayın zaten. Zarar edersiniz :)
Ben burada sadece piyasayı anlamak adına bir çabayı paylaşıyorum.
Bunun dışında grafiklerde ne nedir anlatırsam, o tek veriyi söylersem işte o zaman büyük paranın benle oynmasını sağlarım, onları beklemeyin.
Sadece eğer bu forumda birşey söyleniyorsa ACABA dedirtecek kadar sizi düşündürüyorsa izleyin.
Yoksa izlemenize de gerek yok,
Saygılar

öncelikle başlığınız hayırlı olsun ,

uzun zaman vob da sistem analizi üzerine çalışıp , sistem verilerini burda paylaşmanız biraz mantıksız geldi bana ,

burda paylaştığınız sistem çıkışları ile kendinizide akıllı paraya yem etme olasılığınızı artırdınız, ki sizin gibi akıllı birinin bunu bilerek yaptığınıza inanmam ,(bir sataşma söz konusu değil)

siz ve sizin pozisyonunuzda poz alanlar çoğaldıkça, o akıllı para her seferinde terse yatırır , sonuçta adamlar değişik yerlerden binlerce kontrat açabiliyorlar ve her aralıkta kar realizasyonlarını gerçekleştireceklerdir ,

her ne neden olursa olsun, umarım başarılı olursunuz , ve bizlerde sizlerden faydalanabiliriz ,

bu verdiğiniz grafikler neyin grafiği acaba , kısaca bahsedebilirmisiniz , o tek veri dediğiniz nedir acaba ,

başarılar ,

tangerineroad
15-07-2011, 07:50
Kısa ve long pozisyon sayısı ve akıllı paranın aldığı pozisyon ve pozisyon kar zararı sayın huskar. aslında temeli bu aynen dediğiniz gibi. Ama sizin de vurguladığınız kritik nokta,
1- hangi yönde
2- hangi amaçla
3- amaca ulaşmada hangi noktada
4-amaca ulaştıktan sonra realize ederken veya pozisyon değiştirirken ne yapmakta

Olay bunu anlamakta. Sasıl mı derseniz, şimdilik yıllarca deneyim + 1 yıllık gece gündüz çalışmayla...

Kafa yorun, ya da isterseniz yormayın bir süre izleyin derim. Başarılı değilse zaten yormanıza gerek yok,

Saygılar

sanırım piyasadaki kısa vade açık poz sayısı ve akıllı paranın aldığı pozisyona göre pozisyon kar ve zararı ,

iyide bu akıllı paranın ne oranda kontrata sahip olduğunu nasıl hesaplıyorsunuz , akıllı paranın pozisyonunu tanımlayabilmeniz lazım , bunu nasıl yaptınız

kolaay gelsin

tangerineroad
15-07-2011, 07:56
Sn White Knight,

Kişisel polemiklere çok açık bir zemin burası ve ben açıkçası yapılan şeyin başarısını(sadece bir gün için başarılı demek çok erken az biraz izleyin) polemiklerin gölgesinde bırakmak istemiyorum.

Dün 77200 long 77500-700 arası short 77200 long, 77000 bir short ve 76850 long ile günü kapatıp totalde (brüt)850 puan (%10'dan fazla ki çok rahat 2000 puana yani %25'e çıkabilrdi bu ) hiç komik değeil tam tersine ciddiye alınması ve izlenmesi gereken bir şey!

Dahası ben dün gibi milleti şamar oğlanına döndüren bir günde %10 yaptım ve canlı canlı an an yaptım!!! Mutlu ve huzurlu evime gittim ve bunu da sizlerle paylaştım.

Aslında sizlerin de mutlu olması lazım. O yüzden izleyin derim. Zaten ben demesem de izleyeceksiniz bence.

Saygılar

tangerineroad
15-07-2011, 09:40
---------------------------
Herkes için hayırlı bir gün olması dileğiyle;
Bugün az ve mümkün olduğunca öz yazmak istiyorum... ama dayanamayı abartırsam da kusura bakmayın
---------------------------
Piyasa güne satıcılı başladı, ama daha sonra alıma döndüler..
Şu anda LONG'dlaar, yön belle değil ama bir yukarı ittirme gelebilir.
saat:09:40 76525

tangerineroad
15-07-2011, 09:51
Sıkıcı bir gün olacak sanki... Pek bir hareket yok....
Biraz detay,
Bir kaç orta ölçekli yatırımcı LONG'a girmiş (Dünki shortların bir kısmı kapatılmış olabilir ya da yeni olabilir.).
Piyasa oyuncuları da eşlik ediyor...Henüz net değil ama yukarı ittirme ihtimali yüksek...
09:51 76625

tangerineroad
15-07-2011, 09:54
LONG'lar artıyor, Düşüşler LONG fırsatı olacaktır.
76550, saat: 09:53
YTD

tangerineroad
15-07-2011, 09:56
yüselirken LONGlar kapatılıyor..
Az öncede yüklü bir LONG kapatıldı (ya da short açıldı)
Dikkat...
76600 09:56

tangerineroad
15-07-2011, 09:59
Bir kaç büyük Short piyasayı aşağı getirdi.. LONGLAR kapatıldı... Neredeyse sıfırlandı....
Yön net değil..
Beklemek gerek...
76375 09:59

tangerineroad
15-07-2011, 10:01
Daha alt seviyelerden oyuncular LONGA girdiler...
Enteresan.....

tangerineroad
15-07-2011, 10:04
Ters bir gün arkadaşlar...
Su anda LONGa döndüler.. ama çok çabuk pozisyon değiştiriyorlar.
Pozisyon almadan bir süre uzaktan izleme tarafındayım...

tangerineroad
15-07-2011, 10:13
Bilgi: Piyasa geneli LONG'da ve alımlar devam ediyor...
Bir kaç büyük sağlam SHORT pozisyon almış...?!?!?
izlemeye devam...
10.13 76575

tangerineroad
15-07-2011, 10:20
Zor bier denklem,
Büyükler SHORTTA, orta ölçekli yatırımcılar LONG'da ve piyasayı yukarı ittiriyor, Piyasa geneli LONG'da...
Yön yukarı ama uzun solulu olayacaktır... 76600 10:20
beklemeye devam... Elbet fırsat verecek

tangerineroad
15-07-2011, 10:22
Longları azaltmadan piyasaya verdiler...
düşüşler LONG fırsatı olabilir...
İzlemeye devam....

tangerineroad
15-07-2011, 10:29
Piyasa geneli longları kapattı neredeyse ama orta ölçekli yatırımcılar ısrarla longda..
en başta dediğim gibi uyuz bir gün
izlemeye devam
10:29 76425

tangerineroad
15-07-2011, 10:38
Çok enteresan şeyler oluyor...
Shortlar arttı hatta eksiye döndü ama sonrasında yeniden toparladılar..
büyükler shortta devam, orta ölçeklilier longda... piyasayı düük hacimlerle çevirip duruyorlar...
Bir silkeleme hareketi bekliyorum pozisyon almak için....
Sabırla beklemeye devam....
76550, 10:37

tangerineroad
15-07-2011, 10:54
10:53--- 76600---
Piyasa LONG'da
Yön yukarı gözüküyor ama fazla göstere göstere...
Sabırla beklemeye devam....

tangerineroad
15-07-2011, 11:10
11:09 76500'e kadar verdiler. Ama longlar çok fazla kapanmadı...
Biraz daha düşerse LONG fırsatı olabilir... Beklemeye devam...

tangerineroad
15-07-2011, 11:20
Görünen o ki piyasa dünkü gibi AL-SAT fırsatı vermeyecek.....
Kala kala bize VUR-KAÇ yapmak kalıyor..
Uygun bir zamanda tek bir hareket....
İzlemeye devam...
76500---11:20

tangerineroad
15-07-2011, 11:39
http://www.pictureupload.us/thumbnails/3afe666a33af0d8e4686abaab8153941.jpg (http://www.pictureupload.us/show-image.php?id=63bd4dbd831e1f9def21b26649567f1a)

tangerineroad
15-07-2011, 12:02
Riskli olmakla birlikte
LONG'a giriyorum. geri eçkeilmeler alım fırsatı gibi
76550 Saat 12:01
YTD

tangerineroad
15-07-2011, 12:09
http://www.pictureupload.us/thumbnails/6b89bfdbbb4368698c765ed1a8696e31.jpg (http://www.pictureupload.us/show-image.php?id=59e6f5bbc8cc04e5a36d225a343f5e0a)

tangerineroad
15-07-2011, 12:11
Longlar iyice arttı....
Her türlü gerileme LONG fırsatı....
Sanki bir öğle arası hareketi görücez....
YTD

tangerineroad
15-07-2011, 12:15
76700 saat 12:14
Longlar artıyor...

tangerineroad
15-07-2011, 12:17
Piyasa oyuncuları sabahtan beri ilk defa kara geçti... Yukarı hareket devam ettikçe kar artacak..
Ara ara geri gelişler olsa da bu ana yönü değiştirecek nitelikte olmayacaktır şimdilik.
gerilemeler LONG fırsatı
YTD

tangerineroad
15-07-2011, 12:24
Bir kısım longlar kapatıldı ama yön hala yukarı,
Yemek vakti... Aslında pozisyon açık bırakıp yemeğe gitmek te riskli ama her kes kısmetini yer...
Afiyet olsun.
Saat:12:23 76625

tangerineroad
15-07-2011, 12:58
Bıraktığım gibi beklemişler beni...
Tek fark piyasa gene zarara geçti ama Longlarda kayda değer br azalma yok.
Yön yukarı, gerilemeler alım fırsatı....
12:58 76625

tangerineroad
15-07-2011, 13:09
LONG'rın bir kısmı kapatılmış... (1/5'i kadar)
Yön yukarı ama bir aşağı salama gelebilir.. trendi değiştirecek nitelikte olmadığı sürece alım fırsatı olur...
Şu an için Yön yukarı
Piyasa Zararda
Saat: 13:09 76650

tangerineroad
15-07-2011, 13:30
Piyasanın LONG miktarı baya bir azaltıldı ((1/3'ü kapatıldı ).
Aşağı salma ihtimali artıyor ancak henüz trend değişti demek için erken,
LONG'da beklemeye devam.
76625 13:29

tangerineroad
15-07-2011, 13:42
Fiyatı düşürmeden mevcut Longlar ciddi şekilde azaltıldı,
Bu sert bir hareketin habercisi olabilir (Her iki yönde)
LONG'da olup Risk almak istemeyenler için LONG kapatma şansı .
Ben kendi adıma Risk almaya devam ediyorum.
76625 13:48

tangerineroad
15-07-2011, 13:53
Piyasayı tutan orta ölçekli oyunculardı ve neredeyse %70 LONG'larını kapattılar...
Büyükler bir miktar daha Short koydular...
LONG'u kapatmak için son şanslar olabilir...
76650 13:52

tangerineroad
15-07-2011, 14:27
Çok sıkıcı bir gün,
RİSK almak istemeyenlere son çağrı...
LONGU koruyorum ama her an SL çalıştırabilirim...
76575 14:26

tangerineroad
15-07-2011, 14:40
LONG'lar tekrar artmaya başladı...
Daha aşağı seviyelerden LONG'ların artması iyi,
Piyasa zararda ve kara geçmesi için yükselmesi gerekecek...
Gerileme riskine rağmen LONG'a devam,
76600 13:39

tangerineroad
15-07-2011, 14:47
Piyasa düşüyor, düşüşler LONG fırsatı,
Değişen bişey yok...
76550 14:46

tangerineroad
15-07-2011, 14:55
Obaaaa...
76725 Saat: 1455
LONGA devammm
gerilemeler LONG fırsatı

tangerineroad
15-07-2011, 14:59
800'ler gösterildi ama piyasanın giddeecek yeri daha var gibi,
Ara ara bir kaç yüzlük gerilemeler olsa da LONG'a devam,
76775 14:59

tangerineroad
15-07-2011, 15:12
Kısmen realiasyonlar geliyor (orta ölçekli yatırımcılar ciddi pozisyon kapadfılar..)
Yön yukarı, ama karda olan ve risk almak istemeyenler her tülü yükselişi LONG kapama fırsatı olarak değerlendirebilir.
Şansını bir süre daha denemek isteyenler devam edebilir. ben kapatıyorum.
Not: Saat 15:30'da sert hareketler olur.
76900 15:11

tangerineroad
15-07-2011, 15:13
Kar 350 puan bir süre izlemeye geçmek istiyorum...
yön yukarı ama dikkatli olmak lazım....
malum eldeki kuş daldaki kuş meselesi...

tangerineroad
15-07-2011, 15:15
77000'ler görüldü....
Piyasa güçlü... geri çekilmeler LONG fırsatı...!!!

UZAK İHTİMAL
15-07-2011, 15:18
peki kısa açan büyük ölçekliler zarar etmiyor mu hocam

tangerineroad
15-07-2011, 15:22
Teorik olarak öyle,
Ancak, burada bir kaç alternatif var,
1-KISA açtı ama Hisse ile Hedge etti (Yani hisse aldı) ki büyük montanlı olmasından dolayı bu olasılık dışı değil.
2-KISA açtı ama bunu kapattı.Ama ben yakalayamamış olabilir.
3-Bu adamın nerden aldığını bilmiyoruz. belki çok önceden alınan bir longıu kapattı...

UZAK İHTİMAL
15-07-2011, 15:24
anladım teşekkürler.

tangerineroad
15-07-2011, 15:39
Öenmli bir telefon görüşmesi yapıcam ve ne kadar süğrecğini bilmiyorum.
Ama şu aşamada yön yukarı ve mevcut seviyelerden itibaren düşüşler LONG fırsatı gibi gözüküyor..
Saygılar
76825 15:39

tangerineroad
15-07-2011, 17:07
Piyasa 77000 üstleirni görmüş ama LONG pozsyonlar kapatılmış
Sanırım kimse haftasonu riskli almak istemiyor...

tangerineroad
15-07-2011, 17:19
Alış ve satış kademeleri boşaldı... Her an verebilirler veya kaldırabilrler..
Dikkat.... dışarda oömak daha iyi....

tangerineroad
15-07-2011, 17:36
Gün sonu için kısa bir jkaç kelam edecek olursak;
İlk yarı uyuz bir seanstı ama öğle arası ikinci yarıya hazırlık olacağının işaretleri verildi. 76550'den LONGA girildi.
Gün ortasında (saat 15:00 civarı) hareket başladı ve 70000 leri gördü. 66900'den pozisyonumu kapadım. 350 puan kar (4.4% günlük kar, allah bin bereket versin)
Piyasanın genel modunun yukarı olduğundan bahsetmiştik ancak takip edemedim. 77300 seviyeleri görüldü ve kapanış, 76950 den yapıldı...
Hasılı kelam, piyasa günü tüm aldıklarını kapatmış veneredeyse SIFIR pozisyonda kapadı.
Büyükelr ve orta ölçeklilier ise SHORTLA hafta sonuna girdi..
Detayları ayrıca konuluruz...
Saygılar

Tangerineroad...

tangerineroad
15-07-2011, 20:45
Rabbim kandilinizi mübarek, dularınızı kabul, kazançlarınızı helal, rızıklarınızı bol etsin.
Beraat kandiliniz mübarek olsun.
---Tangerineroad----

tyuksel
16-07-2011, 11:30
Rabbim kandilinizi mübarek, dularınızı kabul, kazançlarınızı helal, rızıklarınızı bol etsin.
Beraat kandiliniz mübarek olsun.
---Tangerineroad----

Teşekkürler, sizin de kandiliniz mübarek olsun.

Paylaşımlarınızı yakından takip etmek için topiğinize abone oluyorum, başarılar dilerim...

tangerineroad
16-07-2011, 14:46
Havadan sudan gereksiz paylaşımlar;

Biraz kafa yormayacak şeylerden bahsedelim isterseniz.

Uzun süren akademik çalışma ve pratik uygulamaya rağmen son bir yılda, piyasalarda ama özellikle VOB’da dönen olayları anlama adına harcadığım zamanda öğrendiğimin şeyleri bilmiyor olmanın, bu piyasada çalışan ve buradan ekmek yiyen birisi olarak büyük bir eksiklik olduğunu itiraf etmeliyim. Bildiğimizi zannettiğimzi şeyin çok ötesinde bir dünya var ve çok acımasız kurallar işletiliyor burada.

Teknik analiz eğitimleri aldım okulda ve sonrasında insanlara teknik analiz anlatma, mekanik alım satım sistemleri üzerine dersler verme şansım dahi oldu bir süre sonra. Bu süreç içinde; her zaman kitaplarda anlatılan ve bizim de yer yer derslerimizde anlattığımız; “insan davranışlarını anlamanın hayvan davranışlarını anlamaktan geçtiği” şeklindeki ve ilk zamanlarda açıkçası çok fazla anlamlandıramadığım (söylerken havalı gelen ama içine vakıf olmadığım) bir retorik kullanırdık. Bu retorik aslında yeni yeni anlam kazanıyor ve birşeyler ifade ediyor benim için. Bu konuya tekrar dönceğiz...

Borsa kimimiz için adrenalin, kimileri için kolay para kazanma yeri, kimileri için -her ne kadar bu tabirden pek hoşlanmasamda- kumarhane ve kimileri içinde elinde avucunda olan son kurşunla bir vurgun vurma denemesi yapılan yer. Ama insanlar buraya her ne amaçla gelirlerse gelsinler, hepsinin temeline “kazanma” güdüsü var.

Acaba nasıl bişeydir bu kazanma güdüsü?

Bir hayvanın avını yakalaması ve onu parçalarken aldığı haz kadar şiddetli mi, yoksa insan egosunun derinliklerinde yatan tatmin edilememiş ama için için insanı gıcıklayan ve yerinde durdurmayan tatlı bir başarma hissi mi?

Ya peki kazanmaya giden yolda izlenen stratejiler nasıl?

Aslan gibi, güçlü ve hemen hemen tüm rakiplerinin kendisinden çekinmesi gerektiğini bilerek ve gücünün farkında olarak bazen patavatsızca, aleni bir şekilde mi hedefe ulaşmaya mı çalışıyor.

Tek başına birşey yapamasa da birlikte hareket eden bir kurt sürüsünün koordinasyon içindeki gücünden mi faydalanıyor?

Herkes avını avlar, ardından kalanları paylaşmaya gelen çakal sürüsü gibi, ucundan azcık ama kopardığım kardır mı diyor?

Bir örümceğin ağını kurup böceklerin tuzağa düşmesi gibi saatlerce sabırla mı bekliyor ?

Bir de soruyu tersten soralım?

Saldıran değil saldırıya uğrayan tarafta olsanız ve beklemediğiniz bir durumla karşılaşsanız napıyorsunuz?

Mesela tavşana tutulan fenerin tavşanı kilitlemesi gibi öylece kalıyor musunuz?

Bir köpeğe daha büyük bir köpek saldırdığından kuyruğunu bacağının arasına çekip kaçması ya da geri çekilmesi gibi mi davranıyorsunuz?

Ya da bir yırtıcının kovaladığı antilopun son nefesine kadar kaçıp ve elinden gelen herşeyi yapıp rakibinin yorulmasını nefesinin kesilmesini mi bekliyorsunuz?

Dahası iki yırtıcı grup birbirine girdiğinde siz de araya dalıyor musunuz yoksa dışardan birbirilerini yemelerini ve sonucun ne olacağını mı görmeye çalışıyorsunuz?

Eminim ki tüm bu sorulara herkes kendince cevap vereceklerdir. Ancak,acizane bir kaç gözlemimi paylaşmak isterim,

Borsada ve kaldıraçlı piyasalarda oynayan aslında aralarında benim de bulunduğum KY grubunun çok önemli bir bölümü "piyasa dinamiklerini, piyasaalrı etkileyen siiyasi ve ekonomik gelişmeleri ve hatta gündemi bile takip etmeden bu işin içine giriyorlar. Forumun hisse tarafını az-çok bilen birisi olarak insanların aldıkları hissenin adı dışında yaptığı işi dahi bilmeden alanların sayısı az değil.

İşte bu noktada, parasal gücü ile piyasaya her türlü yönü verebilecek olan uyatırımcı grubu (ASLANLAR diyelim), veya birlikte hareket eden ve ortak amaca yönelik koordineli çalışan yatırımcı grubu (KURT sürüsü diyelim) için bizlerler güzel birer AV olup çıkıyoruz.

Nasıl mı? (Sadece VOb tarafı için konuşuyorum)

Aslanlar, çok büyük olasılıkla sadece VOB tarafında pozisyon almıyorlar. Bunlar genelde büyük fon yöneticileri, portföy yöneticileri ya da çok büyük pozisyon taşıyan ama risk almak istemeyen bireysel yatırımcılar yine genelde büyük aracı kurumların yönlendirmesi ve stratejileri eşliğinde HİSSE SENEDİNDE ALDIKLARI POZİSYONU VOB TARAFINDA HEDGE ediyorlar. Biraz daha teknik bir ifade ile BASKET yapıyorlar.

Bu grup aslında bence en az zararlı olanlar ki çok sık pozisyon değiştirmediklerinden çok fazla işlem yapmıyorlar. Bunların yaptıkları işlemlerde genelde zaten kontrat sonlarında endeksteki ve vade sonu gelen kontrattaki abuk hareketlerden belli oluyor. Ancak ana pozisyon değişikliklerinde ki genelde trendin değiştiği dönemlerdir (mesela seçimlerin hemen ardından başlayan süreç) çok kanlı olabiliyor.

Kurt sürüleri ise bana göre en tehlikeli olan ve güniçinde VOB'da kontratları sanki bir hisseymiş gibi spekülatif pozisyonlar alarak yönlendiren bir kişi olmadığından emin olduğum ama bir akıldan yönetildiğinden de en az bir o kadar emin olduğum grup ki KY'nin parasını çırpmaya çalışan, VOB'da mekan tutup hergün keriz silkeleyen (lütfen bu amiyane tabirlere alınmayın, artık borsa literatürüne geçti bu) grup. Ben bu grubun hisse bacağını da çok etkin kullandığını düşünüyorum. Örneğin, piyasanın çılgınlar gibi düştüğü bir anda GARAN'da milyon lotluk alımla freni basan kim(ler) sizce? Uzağa gitmeyelim, Cuma günü, ikinci seansta ISC'ye asılan ve VOBu bir 500 puan daha yukarı taşıyan bu aradada tüm güniçi pozisyonları kapayan kim(ler)?

Neler mi yapıyorlar?

Açılış ve kapanışları yapıyorlar. Bir önceki gün alınan net pozisyonlara göre bir sonraki gün abuk subuk 300-500 puanlık farkla tersi tarafta görüğünüz açılışlar aslında önceki günden kalan KY pozisyonları için stop çalıştırma hareketleridir. KY'nin gücü yok, dayanma gücünün zayıflığını bilen Kurt sürüsü KY pes edene kadar tersi tarafa VOB'u götürür. O yüzden bir sonraki güne pozisyon taşımak KY adına yapılabilecek en büyük yanlıştır bence.

Daha başka neler yapıyorlar,

Kademelerle oynuyorlar. Siz kademelerde 100-300-500 konterat pasifte emir görürken bir yöne hareket başlatacaklarında bu kademelerin birden boşaldığını, bir hareketi durdurmak istedikleirnde birden kademeleri doldurduklarını göreceksiniz. Siz bilmiyorsunuz ama emin olun ki onlar kaçtane kendilerinin emri pasifte, kaçtane KY'nin emri pasifte çok iyi biliyorlar.

Hatta genel bir kural olarak KY'nin önemli bir kısmı mesela bir LONG/SHORT pozisyon aldığında STOP LOSS emri hazırlarlar. Böylece kurt sürüsüne yem oluyorlar tabi ki. ya da bir kademede belirli bir LİKİDİTE biriktiğinde (yani kendilerinden olmayan bir gurubun, piyasayı götürecekleri yönün tersine pozisyon almak üzere pasife giren emirlerini gördüğünde) memnuniyetle bu likiditeyi almak üzere o kademeye kadar piyasayı çıkarıp/indirip sonra da sizleri terste bırakıp alıp gidiyorlar. Kiminin stopu çalışıyor kiminin elinden erkende pozisyonu oluyor. Terste kalan KY ise kendine fener tutulan TAVŞAN gibi veya korkudan kuyruğunu bacağının arasına sıkıştıran köpek gibi ne yapacağını bilemiyor ya da o korkuyla abuk subuk şeyler yapıyor. Bu yüzden bence ikinci önemli konu pasife emir girmek KY için yapılabilek en büyük bir diğer yanlıştır.

Unutmayalım ki;

1-Bu adamlar parasal olarak daha güçlüler,
2-Teknolojik imkanları açısından daha güçlüler
3-Piyasayı bizden iyi biliyorlar
4-Bizi ve korkularımızı zaaflarımızı bizden iyi tanıyorlar

Peki ne yapmak lazım,

1-AKILLI PARAYI izlemek lazım.
2-Akıllı paranın aklından geçenleri okumak laızm ve
3-Hep onlardan bir adım önce davranmak lazım

1-Akıllı Parayı izlemek---- DETAYLI VERİLERE SAHİP OLMAKLA OLUR (teleteksten izlemekle olmaz)
2-Akıllı paranın aklından geçeni okumak--- İyi bir analiz becerisi ile olur. (Sadece gazete veya bülten okumak değil eldeki anlık verileri analiz edebilmek)
3-Onlardan önce davranmak ise--- Teknoloji ile olur. Akıllı para bir taraftan kademeleri bıoşaltırken diper taraftan aktif emir gönderebilecek bir teknolojiye sahip. Biz ise onların tüm hareketlerini anlık izleyecek ve harekete geçtikleri anı mili saniye farklarıyla yakalayacak teknolojiye sahip olmalıyız.

Eğer bunlara sahip değilseniz, eminimki kazanırsınız ve kazananlarınız da vardır ama bunlar istisnadan öteye geçemeyecektir. Bu piyasada birşeyler başarılmak isteniyorsa bunun yolu çakal olup avdan kalanlarla yetinmek değil, tilki olup ava gelenleri avlamakla olur. Ya da gözlemleyerek, rakiplerin stratejisini anlayarak ona göre pozisyonu alıp, gerekirse saatlerce ve son ana kadar ağına avının düşmesini bekleyen örümcek gibi olmakla....

Herkese iyi haftalar..

Not: Burada paylaşılanlar, psikolojik veya akademik bir analiz değild sadece gözlemler ve deneyimlerden ibarettir.

erdor
18-07-2011, 00:59
Bence bu yazınızı Blog olarakda yayınlamalısınız.

tangerineroad
18-07-2011, 08:46
Herkese iyi haftalar bol kazançlı günler dilerim:)

Sayın Erdor,
Aslında yazılacak ve paylaşacak çok şey var. Mesela, yukarıda bahsettiğim her konuda çalışmalarımız oldu ve bu şeyleri belli ölçülerde ve güniçi anlık yakalama imkanları oluştu. Ayrıca sadece VOB'da değil hisse tarafıyla ilgilil de bir çok biriken şey var.
Buna rağmen hergeçen gün yeni bir şey ve yeni bir strateji öğreniyoruz AKILLI PARA tarafıdan kullanılan.
O da tabi daha önceden bildiğiniz veya bildiğinizi zannetiğiniz şeyleri sürekli gözden geçirmenize neden oluyor.
Dolayısıyla açıkçası bu başlık etkileşimli bir ortama dönüp izleyicilerden de farklı bakış açıları gelir ve geliştirilirse daha verimli olur diye düşünüyorum.
Bir blok veya özel bir site bu anlamda bu işi çok da göremez bence. Diğer taraftan bu haliyle sadece yazı ve hiçbir görsel ve özellikle de matematiksel bir altyapısını payaşmadan sadece tekyönlü bir veri akışı da çok amaca götüren ve sizi izleyenleri ikna eden birşey değil. Arada birşley bulmak gerek ama bunlarıo düşünmek için erken.
Gene de teşekkürler ilginize,
İyi çalışmalar
---

huskar
18-07-2011, 09:09
sn tangerineroad
arkadaşın bahsettiği, ayrı bir web sitesinden blog hesabı açmak değil sanırım ,
hisse.nette ayrılan blog sayfasında yayınlayarak tüm hisse net okuyucularının okumasını sağlamak ,
kolay gelsin

tangerineroad
18-07-2011, 09:11
Anladım,
Maalesef hisse.net'in bu tür özelliklerinden pek haberdar değilim.
Öğrenelim yapalım :)
Teşekkürler
Saygılar,

tangerineroad
18-07-2011, 09:20
Piyasa düşerek ama aşağılardan LONG pozisyonlar alarak güne başladı...
Bir iki büyük montanlı SHORT geçti ama yön net değil.
Görelim bakalım neler olacak..
09:20---76325

tangerineroad
18-07-2011, 09:22
Şimdiden bile hatırı sayılır bir LONG oluştu. Bu ilk satışın tepkisi gelir...
Risk alınır mı derseniz, ben almıycam ama 200-300 puana oynanabilir bence
76400-09:21

tangerineroad
18-07-2011, 09:25
Çok erken ama LONG'a giriyorum,
76.375---09:24

tangerineroad
18-07-2011, 09:30
Piyasada lobglar artıyor...
Piyasa ise zararda,
Saat 09:29---76325
LONG2a devam...

tangerineroad
18-07-2011, 09:47
Son bir kaç dk'daki satışlara karşın LONG'lar artıyor, Şu an itibariyle 1800'e yakın LONG pozisyon açılmış...
Bir iki büyük SHORT var ama şimdilik ciddi bir boyuta ulaşmış değil.
Saat 09:47 76375
LONG'a devam...
Ama dikkatli olmakta fayda var..

tangerineroad
18-07-2011, 09:50
Çıkarken veriyorlar...
LONGlar azalıyor..
trend değişmedi ama, karı görünce kapatıp izlenebilir...
76450 09:50

tangerineroad
18-07-2011, 09:52
LONG'a devam 76500

YALIN
18-07-2011, 09:53
Merhaba sayın tangerineroad

Topiğinizi baştan sona okudum, güzel bir sistem kurmuşsunuz ve bu sistemin sinyallerini burada paylaşma inceliğini gösteriyorsunuz.

Sizi kutluyor ve başlarılar diliyorum.

Kolay gelsin.

tangerineroad
18-07-2011, 09:54
LONG'lar kapatılıyor az da olsa... ama henüz trend yukarı...
LONG'a devam....
09:54 76500

tangerineroad
18-07-2011, 09:59
Kısmen satışlar var ama Trend Yukarı...
LONG'a devam....
76400---09:59

tangerineroad
18-07-2011, 10:01
Şimdilik sadece izleyin lütfen,
Zaten genel olarak hiçbirşey YTD ama belli bir süre izlemenizi öneririm.
malum sistemler kul yapısı....
Saygılar,
İyi çalışmalar

Topiğinizi baştan sona okudum, güzel bir sistem kurmuşsunuz ve bu sistemin sinyallerini burada paylaşma inceliğini gösteriyorsunuz.

Sizi kutluyor ve başlarılar diliyorum.

Kolay gelsin.

tangerineroad
18-07-2011, 10:07
LONG2lar artıyor..
LONG'a devam,
gerileemeler LONG fıorsatı....
76550
10:06

tangerineroad
18-07-2011, 10:20
LONGlar kapatılıyor....Ama yön yukarı
Yoğun işlerimden piyasayı izleyemeceğim için ben kapatıyorum... 76500 10:20,
Güniçinde görüşmek üzere.

tangerineroad
18-07-2011, 10:45
Ilgilenemiyorum ama...
Gerilemeler long fırsatı...
Tekrar longdayım 76225 10:45

tangerineroad
18-07-2011, 10:55
Piyasa LONG'da
LONG'a devam
Gerilemeler LONG Fırsatı
76225 10:54

tangerineroad
18-07-2011, 11:01
76275 11:00
fiyat gerileyor kontratta ama LONGLARDA CİDDİ BİR AZALMA HENÜZ YOK.
GERİLEMELER LONG FIRSATI...

tangerineroad
18-07-2011, 11:21
Longlar da azalma yok aksine toparlanıyor...
Mevcut yerlerden itibaren gerilemeler hala long fırsatı
76300---11:21

tangerineroad
18-07-2011, 11:32
Biraz Detay;
Piyasa açıldığı andan itibaren LONG yönünde pozisyonlar almaya devam ediyor.
VBir iki adet büyüm montanlı shortlar geçti gene ama bunlar ara ara açılıp kapatılıyor.
Şu anda büyük montanlı işlemlerde 300 kontrat kadar short açılmış ama piyasada orta ölçekli yatırımcılar gene aktif rol alıyor..
Bir ara pozisyonları 1000 kontrat LONG'a çıkadıktan sonra sıfıra kadar verdiler şu anda ise 500 kontrat kadar LONG'dalar..
Piyasa geneli ise gün başından beri en yüksek seviyelerinde 2200 kontrat kadar long var...
uzun lafın kısası:
Piyasa yükselişi bekliyor gibi..
LONG pozisyon almak için bence uygun zamanlar
76375 11:32

tangerineroad
18-07-2011, 11:39
475'lere kadar aldılar şu anda 425 saat 11:39
Az biraz pozisyonlar kapanıyor ama kayda değer bir gerileme yok..
Ara ara gerileemeler olsa da yön yukarı,
LONG'a devam

tangerineroad
18-07-2011, 11:50
LONG'ların sayısı güniçindeki en yükseks eviyelerde..
LONG'a devam, Gerielemler hala LONG fırsatı
11:50 76450

tangerineroad
18-07-2011, 11:54
Az biraz verdiler ama yön değişmedi henüz
gerilemeler long fırsatı
76350 11:54

tangerineroad
18-07-2011, 11:59
Kontrat geriliyor longlar artıyor...
Longa devam ,gerilemeler long fırsatı
76350 11:58

tangerineroad
18-07-2011, 12:07
Longlar artıyor ve longa devam ediyorum
bir öğle molası vermek gerekecek,
genelde öğle arasında ters hareketler olur ama bu riski almak gerek sanırım,
herkese afiyet olsun,
76400 12:06

tangerineroad
18-07-2011, 12:14
Neyse üç lokma yiycez ağız tadıyla yiyelimm
LONGu kapayıp gidiyorum..
76525 ve 12:14

tangerineroad
18-07-2011, 12:16
GENEL LONG'da olma önerisi devam...
Yön YUKARI
Gerilemeler LONG fırsatı

mexmet
18-07-2011, 12:35
Merhaba;

Çalışmanızı inceledim, ilginç yaklaşımda bulunmuşsunuz... 2 buçuk seans için başarılı görünüyor. Fakat kafama takılan birkaç soru var;

1- Böyle bir sistem için vade başından itibaren başlamanız gerekmezmi? Çünkü daha önce açılan pozisyonları bilmiyoruz. Açılmış sandığınız long, kapatılan short pozisyonu olabilir...
2- Sisteminiz yavaş ve hacimsiz seanslar için çalışabilir. Fakat sistem 200-300 puan için çabalarken birden 1.000 puan yiyebilir...
3- Destek ve drençlerin piyasada çok iyi çalıştığını düşünürsek, sistemde bunun eksikliği hissedilmiyormu? Örneğin bugun long gösteriyor sisteminiz, O halde 77.000-77.200 aralığını görmesi gerekir. Ayrıca bugun çok ara destek dirençler var. 76.000-76.200-76.400-76.600-77.050-77.200 gibi.

Lütfen beni yanlış anlamayın, amacım sisteminizi kötülemek değil. Daha yapıcı hale gelmesi için yapılan 2-3 eleştiri olarak kabul edin...

tangerineroad
18-07-2011, 13:25
Öğle arasından sonra tekrar merhaba
Piyasaya birazcık vermişler ama LONG'a girme gerektiği görüşümü koruyorum.
GENEL GÖRÜNÜMDE DEĞİŞİM YOK....
76425 LONg pozisyon alıyorum...
Saat 1325

tangerineroad
18-07-2011, 13:34
çok teşekkür ederim ilginiz için,

hemen cevap vermeye çalışayım...

1-vade başından beri başlamanız gerekmez mi derken bu sistem yaklaşık 6 aydır izleniyor ve geliştiriliyor.
Vade başından itibaren kümüle pozisyonlar zaten izleniyor ama benim gördüğüm genel olarak piyasada güniçi pozisyonların açıldığı ve çok önemli bir kısmının da o gün iinde kapandığı. Evet uzun vadeli pozisyon alanlar var ama benim o uzun yazımda bahsettiğim çoğu aslanlar olduğunu düşündüğüm yatırımcılar tarafından. Oysa piyasada güniçi hareketleri "kurtlar" oluşturuyor.. O yüzden çoğunlukla güniçi pozisyona bakmak yetiyor gibi. (ne zaman işe yaramıyor derseniz, ana trend değişmleirnde... )

2-sistem aslında teorik olarak yukarıda bahsettiğim trend değşim günleri dışında hatasız iş görüyor. Hızlı günlerde de ha keza öyle. Tam tersine izlediğim gösterge hızlı günlerde pigyasdadan daha hızlı tepki veriyor... Tek sorun benim bu işi hala manuel yapıyor olmam. Eğer bunu tam bir algoritmaya döndürebilir ve otomatize edebilirsem gerisi kolay. şu andaki teknoloji ile 20 milisaniyede emir gönderen bir alt yapımız var ama sistemin matematiğini yazılıma döndürmek biraz zaman alıyır..

3-sistem destek ve direnç bilmiyor. Sistem destek ve dirençleri dikkate alan yatırımcıların tepkilerine göre hareket ediyor. Yani özetle ben fiyatlara bakmıyorum. Ama yatırımcılar bakıyorsa ve bu yatırımcılar piyasayı etkileyecek güçte ise sistem zaten bunu hesaba katıyor.

4-ara destek ve dirençler konusu; haklısınız ama üçüncü cevabım çerçevesinde değerlendirirseniz konu cevaplanmış olacak sanırım.

Yapılan şeyler her türlü öneri ve eleştiriye açıktır... Ben ilginize tekrar telşekkür ederim.

Yazım hataları için özür. Az zamanda çok şey yazmaya çalışıyorum..

Saygılar
not: 2,5 gün, 5 seans tır sistem burada baylaşılıyor. şu ana kadar ilk gün 850, ikinci gün 350 ve şu an için 400 puan karda.. 1600 puan %20 brüt...

merhaba;

çalışmanızı inceledim, ilginç yaklaşımda bulunmuşsunuz... 2 buçuk seans için başarılı görünüyor. Fakat kafama takılan birkaç soru var;

1- böyle bir sistem için vade başından itibaren başlamanız gerekmezmi? çünkü daha önce açılan pozisyonları bilmiyoruz. Açılmış sandığınız long, kapatılan short pozisyonu olabilir...
2- sisteminiz yavaş ve hacimsiz seanslar için çalışabilir. Fakat sistem 200-300 puan için çabalarken birden 1.000 puan yiyebilir...
3- destek ve drençlerin piyasada çok iyi çalıştığını düşünürsek, sistemde bunun eksikliği hissedilmiyormu? örneğin bugun long gösteriyor sisteminiz, o halde 77.000-77.200 aralığını görmesi gerekir. Ayrıca bugun çok ara destek dirençler var. 76.000-76.200-76.400-76.600-77.050-77.200 gibi.

Lütfen beni yanlış anlamayın, amacım sisteminizi kötülemek değil. Daha yapıcı hale gelmesi için yapılan 2-3 eleştiri olarak kabul edin...

tangerineroad
18-07-2011, 13:39
Pozisyonlarda azcıcık da olsa bir çözülme var,
trendi değiştirecek gibi değil..
Longa devam,
76425 13:38

mexmet
18-07-2011, 13:52
Teşekkür ederim... Güzel çalışma. 3-5 gün daha takip edecem. Ama ben 76.425 ten kısaya döndüm :) biraz piyasa durumuna göre karar verdim.
Dolar : 1.665
Faiz : 8.92
dışarısı kırmızı...
76.700 de stoplosss yapacagım. 76.000 altında short arttıracagım :)

tangerineroad
18-07-2011, 14:02
Yerimde değildim anca döndüm...
Siz daha hızlısınız:)
longlar 2500'lerden 600 lere kadar geriledi... Bir kaç büyük pozisyon short açıldı..
Ama piyasa k/z açısından başabaşta.. Bir miktar gerileme olabilir trendi değilştirecek bir durum olursa bilgiendirirm.
Dikkatli olmakta fayda var...
Longu koruyorum, 400 puan kar var 76000'e kadar marjım var... Ama daha erken de stop yapabilirim duruma göre...
76400 14:01

mexmet
18-07-2011, 14:13
bugun piyasa yönünü belirleyecek hocam... 2 haftadır çok sıkıştı...
76.400 altı kapanış : ilk hedef 75.500 - 74.500
76.400 üstü kapanış : 77.(500-750) - 78.200

76.400 kritik.. aşağıda satış hızlanır....
77.(500-750) üstü alışları hızlandırır.

tangerineroad
18-07-2011, 14:13
Piyasa son LONG kapamadan sonra azıcık LONG pozisyon açmaya başlamış...
Piyasa oyuncuları kar zarar olarak başabaştalar. O yüzden yön belirlemek biraz zor ama kritik zamanlar lütfen dikkat...
76375 14:12

tangerineroad
18-07-2011, 14:19
Haklısınız belki ama, etkilenmemek için grsafiğe bile bakmıyorumd esem :)
yaptığım şeyin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama sistem ne kadar çok veriden beslenirse o kadar hata yapar.
Karar veren ne kadar çok veri ile kendini destekliyorsa o kadar çok kafası bulanır :)
ben sadece birbiriyle ilişkili bir kaç sistemi takip ederek karar vermeye çalışıyorum. Bunu artırmak çok akıllıca gelmiyor bana...
Dolayısıyla sistemin başarısızlığı dışında pek risk almama tarafındayım..
Bu arada: LONG'lardaki toparlanma yavaş da olsa devam ediyor.
LONGlara devam, çok ciddi poisyon değişikliği gelmedikçe gerilemeler LONg fırsatı olacaktır...
14:18 76350

bugun piyasa yönünü belirleyecek hocam... 2 haftadır çok sıkıştı...
76.400 altı kapanış : ilk hedef 75.500 - 74.500
76.400 üstü kapanış : 77.(500-750) - 78.200

76.400 kritik.. aşağıda satış hızlanır....
77.(500-750) üstü alışları hızlandırır.

tangerineroad
18-07-2011, 14:27
76200 14:26
total long pozisyonlar ciddi düzeyde kapatıldı...
orta ölçekli yatırımcılar hala longda ama piyasayı salacaklar.
longu korumaya devam...

mexmet
18-07-2011, 14:28
Ozaman ben sizin beyninizi bulandırmayayım :) çünkü insan beyni istemesde etki altında kalabiliyor. siz sistemnizi burada yazmaya devam edin. bizlerde bunu takip edelim. başarılı olursa KY için çok güzel olur. teşekkür ederim çalışmanız için.

tangerineroad
18-07-2011, 14:29
Kritik yer atrkadaşlar,
piyasa totalde gün boyunca açılan tyüm longları kapadı..
Ama orta ölçekli açılan pozisyonlar hala longda,
bir kaç büyük short var..
Bu noktda da buradan eğer piyasa dönerse 500-600 puan marjla yukarı gider,
ama aşağı dönerse longdakiler için stopları hazırlayın, shorttakiler ise keyvini çıkarın....

tangerineroad
18-07-2011, 14:35
Ben teşekkür ederim ilginiz için,
Ben, A4 kağıda kendi çizdiği grafikle hisse alan satan adam tanıdım:) Ama inanın benim diyen teknik analistten daha iyi zamanlaması vardı.
İnsanın iyi kötü bir sisteminin ve kurallarının olması hiç olmamasından daha iyidir..
Saygılar..

Ozaman ben sizin beyninizi bulandırmayayım :) çünkü insan beyni istemesde etki altında kalabiliyor. siz sistemnizi burada yazmaya devam edin. bizlerde bunu takip edelim. başarılı olursa KY için çok güzel olur. teşekkür ederim çalışmanız için.

tangerineroad
18-07-2011, 14:37
Bu arada düşüklerden LONG pozisyon alınıyor,
tekrar totalde piyasa 800 kontrat,
orta ölçekliler 1500 kontrat longdalar..
piyasa zararda, gerilemeler LONG fırsatı...
Saat 14:36 76200

tangerineroad
18-07-2011, 14:43
Longlar baya bir arttı...
Kontratta biraz da toparlanma oluştu...
Hala net yön belli değil ama %51 yukarı....
Longda kalmaya devam...
76250 14:42

tangerineroad
18-07-2011, 14:50
şu andan itibaren mevcut seviyelerden itibaren her türlü gerileme long fırsatı....
Kapanan longlar geri açılıyor.
Piyasa ise zararda...
76275 14:50

tangerineroad
18-07-2011, 15:04
Longlar yükselişte kapatılıyor...
Ama hala yön yukarı gibi.. Ara ara geri çekilmeler görüceğiz.
Yeni pozisyon açmak için dikkat etmek lazım...
LONG2a devam
76400 15:05

tangerineroad
18-07-2011, 15:06
Longlar hızla azalıyor...
Long pozisyonu olanlar için dikkatli olmak lazım (ben dahil)
yükselişler uzun olujklu olmayabilir..
Henüz longa devam..
76425 15:06

tangerineroad
18-07-2011, 15:28
LONGlara devam:... gerilemeler LONG fırsatı
saat: 76350 15:28

tangerineroad
18-07-2011, 15:46
Longlar az bıraz kapatıldı...
Tüm piyasa 900 kotrat longda,
orta ölçekliler: 1500 kotrat long da
büyükler 600 kontrat shortta...
Hala yukarıya diyor ama bugün herkes b,raz korkak davranıyor...
76400 15:46

tangerineroad
18-07-2011, 15:53
Bir süreliğine (ne kadar ilmiyorum ama 30 dk kadar falan olur sanırım) ekran başında olmuycam,
piyasa 76350 14:52
miktarı azalsa da piyasa long da ama zararda!!!
Dolyısıyla aşağı yönlü hareketler (çok sert olmadıkça long fırsatı )

tangerineroad
18-07-2011, 16:05
Geldim....
Neler olmuş buralarda... 76500 saat 1605
bir miktar daha yolu var gibi... Longlara devam....

tangerineroad
18-07-2011, 16:17
Longlar gene kapanıyor...
çok maceraye gerek yok aslında . Yön yukarı ama yükselişler de güniçi pozisyonlar için long kapama fırsatı...

tangerineroad
18-07-2011, 16:35
Piyasada longlar azalıyor...
Veriyorlar, dolauısıyla her an stoplar çalışabilir...
yükselişler long cover fırsatı...
saat 16:34 76400

tangerineroad
18-07-2011, 16:51
Longlar azalıyor ama hala yön yukarı:)
buna ben de inanmak istiyorum...
Dikkatli olmakta fayda var.
Longu koruyorum...

tangerineroad
18-07-2011, 17:16
Piyas dağılıyor arkadaşlar,
SHORTU kaçırdım ama Piyasa düşerken LONG alanlar var Dolayısıyla, sineye çekip LONG2u koruyacağım...
Bilginize..

tangerineroad
18-07-2011, 17:27
Yerinde olmamanın cezası,
Yaklaşık şu an itibariyle 76500'lerden 700-800 puan verdiler..
Ama piyasa gerilerken alınan LONG'lar neredeyse piyasanın gün iinde görüğü en yüksek seviyuler...
LONG Sistem gereği LONG'u korumaya devam ve gerekirse yarına taşıyabilirim.

tangerineroad
18-07-2011, 17:44
Herkese geçmiş olsun arkadaşlar,
Son pozisyonda 76425 shorttan sonra 600 puan zarar oluştu kapanış itibariyle. Ama daha önceki 400 puan ile netleşince gün içi 200 puanlık bir zarar var nette.
Detaylarıyla akşam paylaşırız kısmet olursa ancak,
Büyükler günü 1000 puan kadar SHORT kapattı
Orta ölçekli yatırımcılar 1500 kontrat longdaydılar
Piyasa geneli ise 800 kontrat kadar LONG kapattı.

Yarın için yarın konuşmak daha doğru ama bugünden alınan pozisyonlar yükselişe oynuyor gibi.. Bunu gene de yarın göreceğiz...

İyi akşamlar,

---tangerineroad....

tangerineroad
18-07-2011, 23:59
http://www.yukleresim.com/images/14394535860900140396.bmp Yukleresim.com (http://yukleresim.com)

Herkese iyi akşamlar,
Yorucu ve yoğun bir günün ardından anca fırsat bulabildim yazmaya,
Yukarıda 6 adet grafik var.
Bunların hepsinde, Mavi, kontrat fiyatlarını Kırmızı ise Çeşitli yatırımcı gruplarının aldıkları pozisyonların gün içi değişimleri var..
Sol üst köşedeki tüm piyasayı,
Sağ üst köşedeki içinde benim de olduğum küçük yatırımcı grubunu
Orta sıra Orta ölçekli yatırımcı grubunu
Alt ıradakiler ise büyük yatırımcı grubunu izliyor...
Sağdaki büyük grafik ise piyasanın karını takip ediyor...

Günün ilk yarısında kazanılan 400 puanın ardından, grafiklerde dikine siyah çizgi önceisndeki son zirvede (kırmızının zirvesi) tekrar LONG pozisyon aldım ki aslında işin tekniği ve göstergenin mantığı açısından doğru bir stratejiydi.

Ancak, sorun, yine göstergenin aslında daha sonradan verdiği satış sinyali (ki piyasa yerinde dururken hızla azaltılan pozisyonlarla belli ediyor kendini)'nin uygulanamaması. Yani stop loss yapılamaması. Dönp baktıımda zaten çoktan kontrat 76000 altına gelmiş ve hata yeniden pozisyonlar alınmaya başlamıştı...

Dikkat ederseniz, özellikle orta ölçekli yatırımcılar (orta sıra grafikleri) satışalrdana hemen sonra ciddi çekilde pozisyon almaya başladılar ki bu dabenim aslında çok alışık olmadığım bir riski almamam neden oldu. Pozisyonu ertesi güne taşıma.

Bu aslıda şimdiye kadar kazandıklarımızı götürebilir veya tam tersine kayıpları telafi ettirebilir. Ama her ne olursa olsun riskli bir strateji ve ASLA TAVSİYE ETMEDİĞİM BİR STRATEJİ.

Hasılı kelam sistem kendi içinde gerekli sinyalleri üretmekle birlikte sistemin uygulaması ile ilgili bir sorun günün entte 200 puan (%2,5) zararla kapatılmaısna neden oldu. Sağlık olsun. Ancak; Bugün aslında ders çıkarma açısından oldukça güzel bir gündü,

1-Piyasayı sürekli izleyemiyorsan piyasada olma
2-Pozisyon taşırken mümkünse maşka meşgalelerle dikkat dağıtma (ki çalışan birisi olarak imkansız)

Kalın sağlıcakla,

Selamlar

---Tangerineroad----

Expo2015
19-07-2011, 00:47
Tangerineroad hocam
grafikleri seans içi koyuyormusunuz?

Mesala en alttaki grafikleri nasıl okumak lazım...
Ben şöyle okudum...Piyasayı siyah çizgiden sonra aşağı vermişler kapanışa yakın short kapatmışlar...En alttakiler doğru mu?

Expo2015
19-07-2011, 00:49
Tangerineroad hocam

Ben şöyle okudum...Piyasayı siyah çizgiden sonra aşağı vermişler kapanışa yakın short kapatmışlar...En alttakiler doğru mu?

Birde verileri büyük/küçük yatırımcı olarak nasıl ayırıyorsun...Lot sayısına göremi teşekkürler...

Expo2015
19-07-2011, 01:34
Baştan sona okudum yukarıdaki son mesajın gereksiz olduğunu düşünüyorum...
Ne yaparsan yap vobta kazanmak çok zor... Onun için temel sistem şu olmalı borsa (u-100) 1 doların altında kağıtları topla...4 doların üstünde satmaya başla...
Ama buda 5-7 yılda bir oluyor malesef...

Başarılar dilerim...

tangerineroad
19-07-2011, 06:32
Merhaba Üstad,
Güniçi grafikleri maalesrf koyamıyorum.
Hızlı olmak gerekiyor ve resim yap siteye upload et, linki al yağpıştır diyene kadar zaman alıyor.. belki günde bir kaç kez konabilir ama zaman alan bişey.
En alttaki grafik büyük yatırımcıların işlemleridir.
Orada yazılarda görüğünüz üzere gün boyunca shorttaydılar.
Siyah çizgiden sonra da verdiler ama sonlra doğru az da olsa toparladılar

Tangerineroad hocam

tangerineroad
19-07-2011, 06:33
Büyük küçük yatırımcı ayrımında lot kullanırsanız, eskiden paragiriş çıkışında olan hataya düüersiniz.
adam 100 kontratı 10'a böler dağılırsınız... biraz daha farklı bir yöntemle biz çıkartıyoruz..

Birde verileri büyük/küçük yatırımcı olarak nasıl ayırıyorsun...Lot sayısına göremi teşekkürler...

tangerineroad
19-07-2011, 06:44
Yıkarıdaki son mesaj gereksiz değil bence sayın expo2015,
Yazı, gnün genel bir değerlendirmesi ve sistemi tartışmadır. Amaç, hatalarımız varsa hatalarımızı iyi yapılan birşey varsa da onu paylaşmak.
Kimsenin burada mükemmel çalışan ve para kaybettirmeyen bir sistem iddeası yok. İddeamız piyasayı anlamak adına ciddi bir emek harcanıyor ve bu noktada bir mesafe katedildi. Şu an itibariyle bir değerlendirme çok erken ama toplam 6 seansın 5 seansında toğru tarafta (ki bence altıncısında da doğru tarafta, en azından stop loss yapabilirdim) olan bir sistem fena olmayan bir sistemdir. Ama elbette geliştirilmeye ihtiyacı vardır.

VOB'da kazanmanın zor olduğu konusu ise, elbetteki zor. Kolay olsa herkes kazanır ki çok az gördüm kazanan (yok değil)..

İMKB'de kazanmak da emin olun bir o kadar zor. Bahsettiğiniz strateji kıssmen doğru bir strateji ama kabaca bakarsak 5-7 yılda %400 dolar bazlı getiri hedefliyorsunuz ben sınırlı bir para ile yılda bu bahsettiğinizi veya daha fazlasını hedefliyorum.

Bunun da çok zor olmadığını düşünüyorum.

Hergün ortalama 200 puan kazansam yılda 200 günde 40000 puan yapar. bu da yaklaşık paranızı 5'e katlamanız demektir.

Şu andaki bu sistemle gün içinde en az 3-5 kez oluşan bu marjlardan bir kaçını yakalamak hedefim. Olur olmaz ayrı mesele ama 200 puan olmasın 100 puan olsun (yılda 20000 puan yapar %250) az para mı?

Saygılar,

Baştan sona okudum yukarıdaki son mesajın gereksiz olduğunu düşünüyorum...
Ne yaparsan yap vobta kazanmak çok zor... Onun için temel sistem şu olmalı borsa (u-100) 1 doların altında kağıtları topla...4 doların üstünde satmaya başla...
Ama buda 5-7 yılda bir oluyor malesef...

Başarılar dilerim...

tangerineroad
19-07-2011, 09:15
güne sıfırda başlamak üzere dünkü LONG bugün kapatılıyor...
76000

tangerineroad
19-07-2011, 09:20
Herkese merhaba Arkadaşlar,
Dün zileyenler hatırlar, 76425 LONG'dan kapatılmıştı. 75975'den stop yaptım ve güne başladım. Böylece dün sadece 50 puan zararla atlatılmış oldu.
Bu güne ise pozisyonsuz devam ediyorum..
İlk açılış piyasa hafifi satıcılı ve SHORr pozisyonlar ağırlıkta ancak yavalştan toparlıyor...
76025 09:19
Herkese bol kazançlı günler...
Not: İş yoğunluğu nedeniyle belli bir bir puan (200-500 arası) hedefi olan az işlemli bir strateji izlemeye çalışacağım.

tangerineroad
19-07-2011, 09:39
Piyasa da hafiften LONG sayısı artıyor ancak henüz yön belli edecek nitelikte değil.
Dikkatli olmakta fayda var..
09:39 75975

tangerineroad
19-07-2011, 09:54
Piyasa LONG2unu koruyor ama hem orta hem de büyük ölçekli yatırımcılarda pek harekt yok..
Dikkatli olmakta dayda var...
76050 09:54

tangerineroad
19-07-2011, 10:08
Büyük oyuncular yüklü bir kaç short açtılar..
LONG düşünenler için Dikkatli olmakta fayda var..
76000 10:08

tangerineroad
19-07-2011, 10:19
Dünküne benzer, büyüklerin short, küçük orta ölçeklililerin az da olsa long genel pyasa açısından ise LONG ağırlıklı görünüm devam ediyor... Ama gene de karar vermek ,için alınan toplam pozistyon miktarları çok düşük. İZlemeye devam..
76175 10:19

tangerineroad
19-07-2011, 10:22
Piyasayı tamamen küçük oyuncular götüroyr...
Orta ve büyük ölçekli yatırımcı katkısı yok hatta negatif...
Aslında risk almayı sevenler için bence SHORT sinyali...
bir süre daha izlemeye devam...

76225 10:22

tangerineroad
19-07-2011, 10:30
Büyükler Shortlarını kapattılar, orta ölçekliler de katkı sağlamaya ve LONG pozisyon almaya başladılar...
Uygun bir zaman için beklemeye devam

76200 10:30

hilmi
19-07-2011, 10:38
Sn tangerineroad

gün içinde müsait değilseniz, soruma akşamda yanıt verseniz olur...

Yatırımcıları küçük, orta ve büyük diye 3 sınıfa ayırmışsınız. Sanırım bunları kontrat miktarına göre sınıflıyorsunuz. Demek istediğim o ki toplam alabilecekleri kontrat miktarı, tek seferde geçen işlem miktarı değil.

Şimdi bu sınıflardan herhangi biri mesala orta sınıf kendi içinde mutlaka farklı olmalı değilmi, yani bütün orta sınıfın aynı yönde pozisyon alması mümkünmü?

tangerineroad
19-07-2011, 10:38
Henüz yön belli değil
Kısmen LONG'lar kapatıldı ama hala LONG ağırlıklı bir gün...
Gene de yön net değil..
İzlemeye devam..
76200 10:38

tangerineroad
19-07-2011, 11:12
LONGLar baya arttı ama hala büyük orta ölçekli katılım yok...
SHORT'lamak üzere İzlemeye devam!!!
76150 11:12

tangerineroad
19-07-2011, 11:36
Büyüklerin eşlik etmedği tam tersine SHORTTA odluğu bir yükseliş var...
LONGlar ise tamamen küçüklerden gelen longlar...
Bunun tipik SHORT sinyali olduğu görüşümü koruyorum...
Bu nednele riskli olmakla birlikte mevcut postföyün yarısı ile buradan SHORT pozisyon alıyorum...
Yükseliş durumunda eğer genel görünmüm değişirse STOP LOSS, Değişmezse daha yukardan geri kalanı ile SHORT açmak düşüncesindeyim.

YTD

tangerineroad
19-07-2011, 11:38
76175 'den short 11:38

tangerineroad
19-07-2011, 11:48
RESİM UPLOAD ETMENİN KISA BİR YOLU YOK MU:9 KARNIM AĞRIYOR EKLEYENE KADAR...

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_84698.jpg (http://www.imageupload.org/?d=BE37899C1)

tangerineroad
19-07-2011, 11:56
Değişen pek bişey yok aslında,
piyasa geneli 2400 kontrat kadar longda --- oysa dieğr tüm orta ve büyük ölçekli yatırımcılar shorttalar..
Bu iki şeyi anlayabilir...

1- ya büyük montanlı alışlarla piyasa yukarı ittiriler..
2- ya da piyasa kademeli olarak aşağı ittirilir...

Her halükarda görünen o ki ikinci seans çok hareketli geçecek ve ben nedense büyüklerin hareketsiz veya genelde short tarafta olmalarını hayra alamet görmüyorum...

Short veya yükselişlerin short fırsatı olması görüşüm devam ediyor

76175 11:56

tangerineroad
19-07-2011, 12:00
Geri kalan ile buradan ikinci short..
76275 11:59

tangerineroad
19-07-2011, 12:01
Ortalama 76225'den shorttayım...
Yükselişler hacimssiz ve longlar kapatılıyor...

tangerineroad
19-07-2011, 12:02
Son beş dakikada longlar yarı yarıya azaldı
76225 12:02
büyüklerin shortları ise 1000 adetten fazla durumda

uaydin
19-07-2011, 12:02
RESİM UPLOAD ETMENİN KISA BİR YOLU YOK MU:9 KARNIM AĞRIYOR EKLEYENE KADAR...

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_84698.jpg (http://www.imageupload.org/?d=BE37899C1)

http://www.hizliresim.com/

belki bu daha hızlı olabilir siz nasıl ekliyorsunuz bilemiyorum ama bir deneyebilirsiniz belki kolay gelsin.

tangerineroad
19-07-2011, 12:11
POZİSYON DEĞİŞİMİNE DİKKAT LÜTFEN

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_84709.jpg (http://www.imageupload.org/?d=8CDE25C01)

tangerineroad
19-07-2011, 12:14
Evden çalışırken sorun yok ama iş yerinden yasak maalesef...

http://www.hizliresim.com/

belki bu daha hızlı olabilir siz nasıl ekliyorsunuz bilemiyorum ama bir deneyebilirsiniz belki kolay gelsin.

tangerineroad
19-07-2011, 12:16
Bir miktar longa girildi tekrar...
Büyüklerin shortu ise devam ediyor...
76325 12:16

tangerineroad
19-07-2011, 12:25
Piyasada neredeyse long pozisyon kalmadı..!!!!
Gene enteresan bir gün... İkinci yarı çok ilginç (ve sanki kanlı) olacak.
(SHORTTA olduğumdan öyle olmasını istiyor da olabilirim :))
76325 12:24

Yemek vakti..
Dünkü bahsettiğim pozisyon taşırken ekranı terketmeme konusu doğru ama mideye laf anlatmak gerek... O da para kaybetmekten daha zor..!!1
Herkese afiyet olsun...

tangerineroad
19-07-2011, 12:26
76250 olmuş :)
shorta devam

tangerineroad
19-07-2011, 13:18
Piyasa kısmen (300) kontrat kadar longda.
Ama büyükler hala shortta..
Enteresa bir gelişme olarak; bir yukarı ittirme denemesi olabilir mi acaba dedirttiren öğle araında 400 kontrat kadar büyük short kapatıldı.....
Bu nedenle shortdakiler için dikkat...
76225 13:18

tangerineroad
19-07-2011, 13:34
Ara ara büyük montanlı longlar geliyor arkadaşlar...
Neredeyse daha önce bashsettiğim shortlar kapatılıyor....
Enteresan şeylere gebe burası..... Yön net değil her iki tarafa da sert hareketler gelebilir...

76150---1334

tangerineroad
19-07-2011, 13:58
Arkadaşlar piyasada şu an itibariyle hemen hement tüm yatırımcı grupları shorta geçmiş durumda..!!
76175 13:57

tangerineroad
19-07-2011, 14:22
Verdiler Ciddi bir LONg aldılar...
Ama yön hala aşağı duruyor...

tangerineroad
19-07-2011, 15:00
Telefondayken baya bir vermişler...
Shortlar iyice derinleşti... Shortları korumaya devam
75875 15:00

tangerineroad
19-07-2011, 15:10
Shorta devam yükselişler short fırsatı
75975 15:10

tangerineroad
19-07-2011, 15:26
Piyasa shortta ve herhangi bir toparlanma emaresi yok... Shorta devamöm yükselişler short fırsatı

76025 15:25

tangerineroad
19-07-2011, 15:31
Alım geldi.
Ama millet shortta...
Yön aşağı yükselişler short fırsaııı
76075 1531

tangerineroad
19-07-2011, 15:44
Piyasa shortların bir kısmını geri alıyor 8kapıyor9 ama genel short devam ediyor..
Dahası büyük ve orta ölçeklililer külliyen shortta...
Shorta devam 76000 15:44

tangerineroad
19-07-2011, 15:51
Büyükler baya bir short açtılar...
eğer bu daha önce açılan longları kapatmak değilse bugünden itibaren kırmızı günler gelebilir. (aslında eski longları kapatıyorlarsa da yükselişin bittiğine inanıyorlar demektir.)
piyasa enteresan bir zamanda dikkatli olmakta fayda var arkadaşlar..
şu anda shorta devam
75950 15:51

tangerineroad
19-07-2011, 15:54
Budur... Shortlarımı kapıyorum....
75750

tangerineroad
19-07-2011, 15:56
piyasa külliyen shortta... ama azda olsa cover ediyor...
ara ara yukarı denemelerle vermeye devam edebilirler..
dikkat edelim lütfen...
75750 15:56

tangerineroad
19-07-2011, 15:59
Shortlar kapanmaya devam ediyor..
Not: Anca başabaşa geçtiler.. Daha da vermeleri lazım.. Tahminen bu 300-400 puanı bulabilir..
Dikkat...
75750 15:59

tangerineroad
19-07-2011, 16:04
Babalar shoralrı kapadılar.... Hala ciddi bir short var piysa genelinde ama son düşüşte ciddi de toparladılar...
Bence shortu olanlar için kapatıp izleme zamanları...
75675 16:04

tangerineroad
19-07-2011, 16:11
shortları baya bir toparladılar ama kurtlar shortta hala....ve de zarardalar...(düzeltiyorum az kardalar)
bir satış dalgası daha gelebilir... o kadar short bu kadar az karla kapanmamalı
75765 16:11

tangerineroad
19-07-2011, 16:17
Tüm shortlarını kapayıp longa gecen yatırımcılar var... Yukarı denemeler gelebilir..
Ama ana pozisyonlar hala short... Eğer shortu kapadığım yerin (750)üstüne çıkarsa duruma göre tekrar bir short deneyebiirim.
75675 16:16

tangerineroad
19-07-2011, 16:20
SADECE BİLGİ OLSUN DİYE... EKİM KONTRATTA long'a döndü...
genelde bu biraz daha önden gider.. sığ olduundan önce burada pozisyon ayaranıyor... ama kkumarbaz işi de olabilir...

tangerineroad
19-07-2011, 16:33
Ben kar hedefime ulaştım ve kapattım ama sistem hala shortta...
Sistemi deniyoruz madem, Bir risk daha almak istiyorum ve 75700'den short gönderiyorum...
75750 16:33

tangerineroad
19-07-2011, 16:35
775'den shorttayım...

tangerineroad
19-07-2011, 16:39
Küçük yatırımcılar longa geçti ama orta ölçeklilier aşağıda...
Shorta devam...

tangerineroad
19-07-2011, 16:46
yeter kapatıyorum:)

tangerineroad
19-07-2011, 16:48
650'den kapattım....
yön aşağı ama yeter bugünlük

tangerineroad
19-07-2011, 16:50
Bir satış dalgası daha gelebilir aslında....
Dikkatt
525 1650

YALIN
19-07-2011, 16:55

Yine güzel bir iş çıkartmışsınız, tebrik ederim.

Ben çok daha erken kapatmıştım shortları ama siz azimle buraya kadar taşımışsınız :)

Sisteminizin gayet güzel çalışıyor olmasına sizin adınıza çok sevindim.

Kolaylıklar dilerim.

serdar72
19-07-2011, 16:58
sistem ne olduğunu ben pek anlayamadım.. küçük yada büyük yatırımcı diye nasıl ayırabiliyorsunuz bilmiyorum. takaslar kapalı biliyorsunuz.

tangerineroad
19-07-2011, 16:59
budur....75425

tangerineroad
19-07-2011, 17:03
Sistemin ne olduğunu şimdilik paylaşmıyoruz...Zaten paylaşırsak sistemin anlamı kalmaz... Sadece sonuçları ve sinyalleri paylaşıyoruz...
Takaslar kapalı biliyorum, büyük yatırımcı küçük yatırımcı ayrımı aslında ayrımı imkansız şu anda.. sadece şunu söyleyebilirim. Bir yazılım emirleri sınıflandırıyor. Bu aslında bizim 5-10 kontrat gördüğümüz şeylerin hangi büyük bütünün parçası alduğuna bakıyor diyim gerisini bize bırakın şimdilik...

sistem ne olduğunu ben pek anlayamadım.. küçük yada büyük yatırımcı diye nasıl ayırabiliyorsunuz bilmiyorum. takaslar kapalı biliyorsunuz.

serdar72
19-07-2011, 17:06
Sistemin ne olduğunu şimdilik paylaşmıyoruz...Zaten paylaşırsak sistemin anlamı kalmaz... Sadece sonuçları ve sinyalleri paylaşıyoruz...
Takaslar kapalı biliyorum, büyük yatırımcı küçük yatırımcı ayrımı aslında ayrımı imkansız şu anda.. sadece şunu söyleyebilirim. Bir yazılım emirleri sınıflandırıyor. Bu aslında bizim 5-10 kontrat gördüğümüz şeylerin hangi büyük bütünün parçası alduğuna bakıyor diyim gerisini bize bırakın şimdilik...

teşekkürler.

son durum nedir.

tangerineroad
19-07-2011, 17:16
piyasa külliyen shortta
Risk severler için bugün shortlardan sonra yarına bile bir miktar short taşınabilir..
ben bir miktar short ile yarına girmek istiyorum..!!!
şahsidir bir karardırm öneri değildir..

tangerineroad
19-07-2011, 17:17
Not: bugn rakamlar ve hesaplamalar ben yanıltmıyorsa, akşama görürüz ama bir kurum/veya kurumlar bir araba yükü short açtı...

tangerineroad
19-07-2011, 17:48
Enteresan bir günü geride bıraktık...
Aslında sistemin eksikleirni görme konusunda da iyi bir gündü..
Şu anda sistem kesinlikle ana trendin yönünü konusunda bir öncü sinyal üretiyor.
Ancak, zamanlama konusunda geliştirilmesi gerek....
Akşama kısmet olursa bir değerlendirme yaparız..

Son 4 günden sonra
1. gün 850
2. gün 350
3. gün -200
Bugün ise
150 puan dünkü LONG'un karlı kapatılması
475 ilk shorttan,
125 puan ikinci shorttan
son dört gün ise toplamda
1750 puan kar brüt oldu. yaklaşık %22..
4 gün için fena değil...

Görüşmek dileğiyle...

serdar72
19-07-2011, 18:44
akşam rakamlarına baktığımızda rakamların doğru..

birileri kamyon kamyon şortlamışşş....

ancaaaakkk...bu işlemlerin karşılıklı olup olmadığını bilmiyoruz.

çünkü pala farklı aracı kurumları kullanıyor....benim gördüğüm aşağı başıp bir miktar şoer kapatılmışşş

önümüzdeki 1- yda 2 gün aşağı- hafif aşağı seyirden sonra ben yukarı yönlü harekete yönleneceğini bekliyorum...

bu konuda senin yorumun nedir...

tangerineroad
19-07-2011, 23:19
http://www.yukleresim.com/images/71473553062137167848.jpg (http://www.yukleresim.com/) Yukleresim.com (http://yukleresim.com)

Herkese Merhabalar,

Öncelikle günü bir hatırlayalım,

Piyasa dünkü kapanışta LONG’da kapatmıştık, fırsat vereceğini düşünerek ki yanıltmadı bizi ve 300-500 puanlık bir yukarı marj yaptı sabahleyin.
Ama dikkat çeken şey, piyasayı yönlendirenler bugün uyguladıkları stratejiydi. Aslında bu bildik bir stratejidir ki çarparsa kötü çarpar.

Nedir o; Gün içinde piyasayı belli bir alanda sıkıştırarak gerekli pozisyonu almak ve ardından piyasa kıvamına geldiğinde gerekli yöne doğru harekete geçirmek. Zaten bu bir kartopu meselesi gibi. Adam üç beş kademe indirip 100-150 puan hareket ettirdimi millet panikten çil yavrusu gibi dağılıyor.

ASLAN’lar bugün oldukca COOL takıldılar... Sabahtan itibaren hem düşüşe oynuyan ve süreklüğ SHORT pozisyonlarını artıran onlardı.

KURTLAR, bugün oyunun başrolünde onlar vardı ama. Aslında gün bouyunca sürekli küçük oyuncular aktif rol alıyor diyorduk ancak, bunun sebebi hacimsiz hareketler ve sığ kademelerde cirit atılımasıydı. Oysa bana göre KURTLAR’ın bir strateisi olmasa piyasa oyuncular bir ara 2500 kontrat kadar LONG’da nasıl olabilirlerdi ki?!? İlk başta biraz ittiri gibi yaptılar ondan sonra aynı aslanlar gibi shortlarını alıp pusuya yattılar. Ayna gibi ortada.. adamlar 2500 kontrat SHORTA girmişlerdei gün içinde bir ara

Küçük yatırımcılar isepiyasanın tedikçisi gibiydiler tabşri caizse, Küçük yatırımcı diya LONG’a girdiğini düşündüğüm KURT’lar piyasadaki panik ve sert hareketleri gerektirecek LONG pozisyonu aldılar. Bunlar asıl sabahtan beri büyüklerin aldığı SHORTA’a uygun hareketi desteklemek için kullanıldı..

Sonuç: Piyasa LONG2da kapattı günü, Nette 1400 kontat NET LONG’da kapattı.KURTLAR, daha önce yazımlarımda bahsettiğim gibi çoğunlukla olduğu gibi gün içi pozisyon açtı ve bunu kapattı... 2500 shorttan 500 shorta geriledi. Ben küçük yatırımcı gibi bizim gördüğümüz içinde de kurtlar olduğunu düşünüyorum ve nette sıfır çıktıklarını düşünüyorum.

Büyükler ise gün içine ciddi bir pozisyon değiştirdiler ama gün sonunda kısmen kapattılar. Kodamanlar 1000 kontrat kadar short bitirdiler günü...
Kar zarar tablomuz tüm piyasayı konsolide ettiğinden bu günlerde işe yaramaz.. Aslınd ayatırımcı bazında bakarsak kimin ne kazandığı ayna gibi çıkacak ortaya ama çok detay girmeyelim. İlerde inşallah...

Özetle: 76400’lere kadar ittirilen ve buralarda ciddi short pozisyon alan BUYUKLER’imiz gün sonunda muratlarına erdiler. Piyasa öğleden önce 500 desek öğleden sonra da 1000 puan desek neredeyse 1500 puanlık bir marj yaptı. Biz ise bunun en azından 750 puanlık kısmını fiilen aldık. Allah bin bereket versin.

Kalın sağlıcakla,

Tangerineroad

tangerineroad
20-07-2011, 09:25
Herkese bol kazançlı günler diliyorum,
ilk açılış bilgileri; sanırım düne benzer olacak ...küçükler yukarı gösteriyor, orta ve büyükler çok hafifi short gibi..
Henüz erken konuşmak için ama buradan bugün de en azından tek seferli vur kaç çıkar diye ümid ediyorum..
Selamlar

tangerineroad
20-07-2011, 09:31
Kurtların shortları artıyor,
dikkat....

tangerineroad
20-07-2011, 09:38
Neredeyse dünün kopyası başlangıç....
Piyasa +'da gözüküyor ama orta ve büyük ölçeklilier shorttalar...
saat:09:38 75850

tangerineroad
20-07-2011, 09:50
Büyük ve orta ölçekli yatırımcı shortları artıyor... Küçük yatırımcı longu2da ..
Izlemeye devam..
75800 09:50

tangerineroad
20-07-2011, 09:56
Bir kaç sağlam long alındı...
genel yön aşağı gibi ama bir yukarı deneme helebilir. yön henüz net değil...

tangerineroad
20-07-2011, 10:04
Büyükler (aslanlar) longdalar
orta ölçeklilier (kurtlar) shorttalar...
Piyasa geneli longlarını azaltıyor...!!!
Karman çorman bir gün olacak...
Biz fırsat bekleyeceğiz ve tek vuruş yapmaya çalışıcaz.. Fırsat vermezse de izlemekle yetiriniz..
Ama ben olsam şu anda ezberden pozisyon almam...
75700 10:04

tangerineroad
20-07-2011, 10:07
Satış geldi.. büyüklerde longlarını kapatılar...
piyasada herkeisn neredeyse shortta olduğu bir an...
izlemeye devam
75575 10:07

sulozanger
20-07-2011, 10:08
takipteyiz , çalıların arkasından..

tebrikler yorumlarınız için..!

tangerineroad
20-07-2011, 10:12
Piyasayı birazyukarı ittirebilirler.. dikkatt....
İzlemeye devam

tangerineroad
20-07-2011, 10:17
Dün kullanılan tetikçiler iki farklı taraftalar.. Bir kısmı longda bir kısmı shortta...
Bakalım ne tarafa kıracaklar yönü ama karar değiştirmezlerse kırmızı olacak gibi...
Kurtlar külliyen shortta... Aslanlar neredeyse sıfır....
75650 10:16
izlemeye devammm

tangerineroad
20-07-2011, 10:27
Değişen bişey yok 475'lere kadar verdiler... Geri alıyorlar..
Değişen bişey yok..
KURTLAR SHORT, ASLANLAR SIFIR.. PİYASA ARTIDA...

tangerineroad
20-07-2011, 10:30
Bilgi için....
"kurtlar short, aslanlar sıfır.. Piyasa artıda... "
bu şu cümlede "piyasa artıda derken", KÜÇÜK yatırımcılar şu anda büyük ve ORTA ÖLÇEKLİ yatırımcıların shortlarını da kapacayak kadar almışlar demek... Bu olabilir mi? Evet oluyor. Sebebi benim tahminim, bizim filtremize girmeyen bazı alım ve satımlar da yapılıyor ve biz bunları tüm piyasa içinde görüyoruz.... Dolayısıyla piyasa artıda gözüküyor..

tangerineroad
20-07-2011, 10:35
Piyasa çok uyuz arkadaşlar, benim hesaplarım yanlış değisle bir 400 puan kadfar vermeleri gerek kara geçmeler için mevcut pozisyonlarla...
Kıvranıp duruyoruz. Bir süre daha izlemeye devam... Ama pozisyon açmak için erken...
75575 10:34

tangerineroad
20-07-2011, 10:58
piyasada artık longda olan kalmadı arkadaşlar,
75525
10:58

tangerineroad
20-07-2011, 11:06
Risk alma zamanları...
Shorta giriyorum
76750 shortluyorum...

tangerineroad
20-07-2011, 11:13
Bir iki büyük long geldi bazı shortlar da kapatıldı,
ters bir hareket gelebilir ve yukarı itttirilebilir..
Izlemeye devam ama dikkatli olmakta fayda var...
75775 10:13

tangerineroad
20-07-2011, 11:15
Shortlar iyice kapatıldı....
YUKARI İTTİRME BİRAZ DAHA HIZLI OLABİLİR...
SHORTTA OLANLAR DİKKAT SHORT DÜŞÜŞENLER BEKLEYEBİLİR. LONG DA OLANLAR BİR SÜRE KORUYABİLİR...

tangerineroad
20-07-2011, 11:19
Arkadaşalr bir kaç büyük long alındı ve artıya geçtiler...
Orta ölçekli yatırımcılar hala shorttalar ama çok hılzı hareket ediyorlar..
Dikkatli olmakta fayda var..
75850 1119

tangerineroad
20-07-2011, 11:26
Eğer gene shortta olduğum için objektifliğimi yitirmediysem;
piyasanın tetikçileri longdalar, yukarı ittiren yukarı götüren bunlar...
Orta ölçekli yatırımcılar ise shorttalar hala ısrarla....,
dünün benzeri bir durum var... Ciddi bir trend değişimi olmazsa ki (büyüklerin hareketsiz az birazcdık da olsa longda olmaları sorun) burada kırmızı bir gün sonu görebiliriz..
Her neyse izlemeye devam, risk sevenler için yükselişler ve mevcut seviyeelr short fırsatı....
75850 11:25

tangerineroad
20-07-2011, 11:47
shortlar sıfıra yaklaştı..
trend dönebilir.. stoplar çalıştırmak gerekebilir..
izlemeye devam
75900 11:47

tangerineroad
20-07-2011, 11:52
Shortlar hızla artıyor.....
Shorta devammm
75800 11:52

tangerineroad
20-07-2011, 11:58
karar vermenin çok zor olduğu bir durumda...
hala aşağıya vermeleri gerek ancak öğle arasında pozisyonla girmeyeceğim....
75750 stop loss ve zilemeye geçiyorum.....
75750 11:57

tangerineroad
20-07-2011, 13:33
Öğle arasında pek bir değişiklik olmamış,
Piyasada tetikçiler LONG,
KURTLAR sıfıra yakın SHORT
ASLANLAR sıfıra yakın LONG
İzlemeye devam..

tangerineroad
20-07-2011, 13:50
ORTA VE BÜYÜK ÖLÇEKLİ YATIRIMCILAR SIFIRA YAKIN AĞIRLIKLA SHORTTA.. AMA KÜÇÜK YATRIIMCILAR 1000 KOTRATTAN FAZLA LONGDA... PİYASA ZARARDA... ŞU KOŞULLARDA KÜÇÜKLERİN KARA GEÇMEK İÇİN YÜKSELMESİ, BÜYÜKLERİN KARA GEÇMESİ İÇİN DÜŞMESİ GEREK... ZOR DENKLEM

75825 13:50
http://www.imageupload.org/thumb/thumb_85287.jpg (http://www.imageupload.org/?d=2E331E2B1)

tangerineroad
20-07-2011, 14:05
ARKADAŞLAR,

ÖNCEKİ YAZILARIMIZI TAKİBEDENLER, BÜYÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ YATIRIMCILARIN BAZI İŞLEMLERİNİ KAÇIRIYOR OLABİLCEĞİMİZ TEREDDÜDÜMÜZÜ HATIRLARLAR... YAZILIMCI ARKADAŞIM İSTEDİĞİMİZ BİR İKİ İYİLEŞTİRME YAPTI. FARKLI BİR FİLTRELEME YAKLAŞIMIYLA BUGÜNÜN GÖRÜNÜŞÜ...

BUNA GÖRE PİYASA ASLINDA KÜLLİYEN SHORTTA... BİR SÜRE İZLEMEK GEREKECEK AMA EĞER FİLTERELEMEDE YAPTIĞIMIZ İYİLEŞTİRME DOĞRU İSE PİYASANIN SHORTTA OLDUĞUNU SÖYLEMEK YANLIŞ OLMAYACAKTIR..

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_85291.jpg (http://www.imageupload.org/?d=A34CE5911)