PDA

View Full Version : Bedelli askerlik yasası çıksınmı

ayhan53
14-11-2011, 15:17
Bedelli askerlik konuşunda ne düşünüyorsunuz

Darktemplar
14-11-2011, 15:20
Kesinlikle çıkmasın... Ben gidip 6 ay nasıl yaptıysam her Türk evladıda gidip yapsın. Gidenlere, gazilere ve şehitlere haksızlık olarak görüyorum...

DİEGO
14-11-2011, 15:21
Başkanım yeni anketimiz hayırlı olsun birde evet çıksın, hayır çıkmasın anket şıklarımız olaydı dadından yenmezdi :D ankette oy kullanan arkadaşlar oy kullandıktan sonra burayada gerekçelerini yazarsa memnun kalırız.

ayhan53
14-11-2011, 15:24
Başkanım yeni anketimiz hayırlı olsun birde evet çıksın, hayır çıkmasın anket şıklarımız olaydı dadından yenmezdi :D ankette oy kullanan arkadaşlar oy kullandıktan sonra burayada gerekçelerini yazarsa memnun kalırız.

yokmu şıklarımız:) şıksız anketmi olur:)

madruk
14-11-2011, 15:30
Kesinlikle çıkmasın... Ben gidip 6 ay nasıl yaptıysam her Türk evladıda gidip yapsın. Gidenlere, gazilere ve şehitlere haksızlık olarak görüyorum...

30 yaşın üzerindeki adamları, teröristlerle çatışmaya göndermeyeceklerine göre ortada bir haksızlık görmüyorum. Sizin 6 ay askerlik yapmanızda 15 ay askerlik yapana göre haksızlık değil mi ? Neresinden tutarsanız tutun, bu memlekette eşitlik diye birşey yok! Keşke tek eşitsizlik askerlik sisteminde olsa... Askerlik süresi herkes için kısa tutulmalı...

DİEGO
14-11-2011, 15:31
Gayet şık oldu başkanım bende oyumu kullandım :) askerliğini 15 ay yapmış bir birey olarak.

MsSql
14-11-2011, 16:29
Oyumuzu kullandık başkanım.

oktayhan23
14-11-2011, 16:33
ben de karşı olanlardanım..makul bir süreye düşürülerek,herkese eşit koşullarda bir sistem haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum..profesyonel askerlerden oluşan çekirdek bir kadro oluşturulması,sivillere ise 2-3 ay gibi bir sürede savaş zamanı yetecek gerekli bilgilerin verileceği bir dönem mantıklı geliyor..

2ileri1geri
14-11-2011, 16:39
18 ay esker olan biri olarakdan rey'imizi verdik.
Nacizane olarak şunu eklemek isterim başkanım.
Bedelli işinden dönüş % 90 ihtimalle zor çıkacağı kesin.
Buraya yaş olayını ekleseydik kanımca daha yahşi olurdu.

oktayhan23
14-11-2011, 16:44
zaten kesin çıkacak.ama bunda da bir takım iddialar var mide bulandırıcı,Avrupa Birliğinin vicdani red konusunda daha çok bastırdığı ve hükümete baskı yaptığı,bu bedelli acelesinin "bari para kurtaralım" diye yapıldığı iddiaları var.

18 ay esker olan biri olarakdan rey'imizi verdik.
Nacizane olarak şunu eklemek isterim başkanım.
Bedelli işinden dönüş % 90 ihtimalle zor çıkacağı kesin.
Buraya yaş olayını ekleseydik kanımca daha yahşi olurdu.

DİEGO
14-11-2011, 16:47
Kısa sürelide olsa henüz anket sonuçları benimde kafamdan geçtiği gibi gidiyor.

2ileri1geri
14-11-2011, 16:53
zaten kesin çıkacak.ama bunda da bir takım iddialar var mide bulandırıcı,Avrupa Birliğinin vicdani red konusunda daha çok bastırdığı ve hükümete baskı yaptığı,bu bedelli acelesinin "bari para kurtaralım" diye yapıldığı iddiaları var.

Onlar kendi gıçlarını gurtarsın önce bi sonra bize garışsınla ...

Onlar sadece iddia. Şu an benim ilçemde tanıdığım en az 5 tane uzman, 5 tane pratisyen doktor var(+ 30 yaş). + / - hesabı yapılsın alsınlar bu adamlardan parayı bitirsinler işlerini.

Vicdani redciyi gördük kaçmış askerden tutmuş gemi kaçırmış. O vicdani redcilerin 10 bin euro para verip bu işten kurtulmak istedikleri ne malum ?
Kaç tanesi ovada kaç tanesi dağda geziyo. Onun hesabınıda yapmışmı acaba AB ?

Tamamen kendi görüşümdür. Kimseyi bağlamaz.

DİEGO
14-11-2011, 17:06
Ekonomiye can katacak bu kriz döneminde bu bir gerçek, hali hazırda savaş halindede değiliz, biz yaptık diye herkes yapacak demek bence biraz çocuk inadı gibi bir tavır oluyor, sonuçta zaten % 90 çıkacak yasa bundan sonrasına ve olumlu kısmına bakmak gerekli işin bu saatten sonra, bankalarada yarayacak yasa çıkar çıkmaz bedelli kredisi vereceklermiş altyapı hazırlanmış 60 ay vadeli 1,50 oranı ile.

i-ked
14-11-2011, 17:08
Çıkarılmasın ama süresi ve niteliği gözden geçirilmeli...

Bir kere hemen herkese eşit sürede temel askerlik eğitimi verilmelidir. Buna kadınlar da dahil. Gitsinler biraz spor yapıp, 3-5 el ateş etsinler. Düşman sadece erkeklere saldırmıyor.

Vatanıma hizmet etmek için askerlik yapmak istiyorum, komutanın/karısının/çocuğunun vs hizmetçisi değilim...

(Askerliğim öyle değildi ama çok şahit oldum.)

DİEGO
14-11-2011, 17:14
Çıkarılmasın ama süresi ve niteliği gözden geçirilmeli...

Bir kere hemen herkese eşit sürede temel askerlik eğitimi verilmelidir. Buna kadınlar da dahil. Gitsinler biraz spor yapıp, 3-5 el ateş etsinler. Düşman sadece erkeklere saldırmıyor.

Vatanıma hizmet etmek için askerlik yapmak istiyorum, komutanın/karısının/çocuğunun vs hizmetçisi değilim...

(Askerliğim öyle değildi ama çok şahit oldum.)

Bulgaristanda ve İsrailde bayanlarda yapıyor hatta yakınlarda gazetelere yansımıştı ünlü topmodel Bar RAFAELİ asker kaçağı diye ülkesinde protesto ediliyormuş diye.

oktayhan23
14-11-2011, 17:17
peki parası olmayanlar? ya da kredi çekse onu geri ödeyemeyecek olanlar?vicdani red sadece teröristin istediği birşey olarak düşünülmemeli,kurtulmak için 20-30 bin tl para ödemeye dünden razı yüzbinlerce insana "askerlik zorunlu değil,isteğe bağlı" deseniz onların da %90 ı vicdani red hakkını kullanır.bahsettiğim bu.
sadece parası olanı kurtaracak bir çözüm yerine herkese eşit bir yöntem bulunsun.
ayrıca bu konu uzadıkça uzar,6 sene üniversite okuyan 5 sene tecil eden kişi ile belki ekonomik sıkıntılardan ya da başka nedenlerden okuyamayan kişiler arasında askerlik görevi açısından neden bir fark olsun?yani doktor olunca ya da öğretmen olunca topluma faydası var,zaman kaybetmesin de inşaat işçisi ya da çiftçi olunca memlekete faydası yok mu,gitsin sürünsün mü 18 ay? bunlarda tamamen kişisel görüşlerim,şahsınıza bir eleştiri olarak lütfen değerlendirmeyiniz.saygılar

Onlar kendi gıçlarını gurtarsın önce bi sonra bize garışsınla ...

Onlar sadece iddia. Şu an benim ilçemde tanıdığım en az 5 tane uzman, 5 tane pratisyen doktor var(+ 30 yaş). + / - hesabı yapılsın alsınlar bu adamlardan parayı bitirsinler işlerini.

Vicdani redciyi gördük kaçmış askerden tutmuş gemi kaçırmış. O vicdani redcilerin 10 bin euro para verip bu işten kurtulmak istedikleri ne malum ?
Kaç tanesi ovada kaç tanesi dağda geziyo. Onun hesabınıda yapmışmı acaba AB ?

Tamamen kendi görüşümdür. Kimseyi bağlamaz.

umantar
14-11-2011, 17:19
bedelli çıksın tabi. tabi de.... her asker olan çatışmaya gitmiyor mantığı ile hareker edersek ; zaten para babası olanlar bir şekilde kendi evlatlarını uygun bir şekilde uygun yerlerde , uygun vaziyette askerlik yaptırıyor. kimi rapor alıyor çürüğe çıkıyor . kimi 15 ayın 10 ayını hava değişiminde geçiriyor yada. vatandaş mehmet beyin , oğluda tüm bunlardan bi haber tüfek omza yaparak kutsal görevini yerine getiriyor. gel görelim 10 bin dolarlık bedelli parası kimine yıkım gelirken kiminin gecelik meze parası kalmıyormu sizcede.... vatandaş mehmet beyin oğlu , devletimin tespiti asgari ücret brüt tutarı çarpı askerlik süresi kadar ay sayısı.. sonuncunu ödesin derim ya.... para babası xxxxx beyin oğlu ne ödesin.... bana göre 100 bin dolar ödesin, hatta 200/300 bin dolar ödesin ki. devletin kasasına ekonomik fayda girsin... amma ve lakin bunu tespiti bile mümkün deil ki. elinde yeşil karne o kadar zengin dolaşa dururken , babalar 3/5 e tenezzül ederken. zengini garibanı ayırt etmekte zor değilmi sizce. ben zengin deilim şahsen . tamda ortada duran bir direğim desem yeridir. gel görelim benim bile birey olarak ödediğim verginin altında kazanç beyan eden o kadar menkul , g. menkul , ticari irad elde eden varki... zor iş ayırt etmek kağıt üzerinde kim zengin kim fakir. peki ne yapmalı derseniz. devlet baba bunları yaşı 40 da olsa istihdam etsin kurum ve kurumlarında karın dokluğuna... kimini hademe , kimin aşçı , kimini inşaatçı , kimini mühendis ,kimini öğretmen ,kimini memur olarak... buda bir kazanç değilmidir sizce. ve bu kutsal sayılan hizmet için çoksa arz... 15 i de düşürsün bence 8 e / 7 ye..... arz azalınca çıkarsın tekrar 15 e / 18 e....

VELHASILI KELAM çıkmasın çıkacak olan ne varsa madde ye bağlı yasa kapsamında...

oktayhan23
14-11-2011, 17:19
o zaman fiyatı düşür,yaş sınırını düşür,garibana çok uzun vade-faizsiz kredi ver adil devlet olduğuna inanayım.yoksa garibanı ezen,parası olanı kollayan anlayışını birkez daha kanıtlamış olursun .

Ekonomiye can katacak bu kriz döneminde bu bir gerçek, hali hazırda savaş halindede değiliz, biz yaptık diye herkes yapacak demek bence biraz çocuk inadı gibi bir tavır oluyor, sonuçta zaten % 90 çıkacak yasa bundan sonrasına ve olumlu kısmına bakmak gerekli işin bu saatten sonra, bankalarada yarayacak yasa çıkar çıkmaz bedelli kredisi vereceklermiş altyapı hazırlanmış 60 ay vadeli 1,50 oranı ile.

DİEGO
14-11-2011, 17:20
Bence olaya nicelik (sayı) olarak bakmaktansa nitelik (kalite) olarak bakmak daha mantıklı ordumuzun zaten kademeli olarak küçültülmesi ve profesyonelleştirilmesi düşünülmüyormuydu bedelli ile bir nevi bunun ön provasıda yapılmış olur, artık teknoloji ilerledi sayısal üstünlük birşey ifade etmiyor milli savunmada.

DİEGO
14-11-2011, 17:22
o zaman fiyatı düşür,yaş sınırını düşür,garibana çok uzun vade-faizsiz kredi ver adil devlet olduğuna inanayım.yoksa garibanı ezen,parası olanı kollayan anlayışını birkez daha kanıtlamış olursun .
Daha o kısım netleşmedi yasa çıkınca bakalım görelim haksızlık varmı yokmu o zaman konuşmak daha mantıklı.

2ileri1geri
14-11-2011, 17:32
peki parası olmayanlar? ya da kredi çekse onu geri ödeyemeyecek olanlar?vicdani red sadece teröristin istediği birşey olarak düşünülmemeli,kurtulmak için 20-30 bin tl para ödemeye dünden razı yüzbinlerce insana "askerlik zorunlu değil,isteğe bağlı" deseniz onların da %90 ı vicdani red hakkını kullanır.bahsettiğim bu.
sadece parası olanı kurtaracak bir çözüm yerine herkese eşit bir yöntem bulunsun.
ayrıca bu konu uzadıkça uzar,6 sene üniversite okuyan 5 sene tecil eden kişi ile belki ekonomik sıkıntılardan ya da başka nedenlerden okuyamayan kişiler arasında askerlik görevi açısından neden bir fark olsun?yani doktor olunca ya da öğretmen olunca topluma faydası var,zaman kaybetmesin de inşaat işçisi ya da çiftçi olunca memlekete faydası yok mu,gitsin sürünsün mü 18 ay? bunlarda tamamen kişisel görüşlerim,şahsınıza bir eleştiri olarak lütfen değerlendirmeyiniz.saygılar

Benim yorumum sadece ilk mesajınızdaki "iddia" olarak tanımladığınız cümleler içindir.
Ben sağlık camiasındanım. Doktor örneğini vermemdeki kasıt şundandır. Bu adamlar gidecekler askere 1 yıl kadroları dolu gözükücek ve bu nedenle yerlerine gelen olmayacak. Olan vatandaşa olacak. Olayın bu yüzünden bakarsanız beni anlarsınız.
Olayın öbür yüzünü düşünmek benim haddime değil. Gelir meclise teklif. bi sürü adam gönderdik oraya tartışırlar. Bi çözüm bulurlar.

oktayhan23
14-11-2011, 17:34
sayın diego,haklısınız.ben daha önce ki uygulamaları gözönüne alarak yazdım ama değişebilir tabi ki.

Daha o kısım netleşmedi yasa çıkınca bakalım görelim haksızlık varmı yokmu o zaman konuşmak daha mantıklı.

oktayhan23
14-11-2011, 17:39
mecliste tartışıp çözüm üretecek bir denge olduğuna inanıyorsanız tabi ki haklısınız.ben de öğretmenim ve askerliğimi 12 ay doğuda terörden kapalı bir köy okulunu açarak,tek başıma asker-öğretmen yaptım.bu sistem sağlıklı uygulanabilir.şu an uygulamada çok hata var.ve herkese görevini yaptırarakta uygulanabilir.yani doktorlarda gidip sağlık hizmetlerine destek olarak yapabilir açık olan bir yerde.ben de şunu anlatamadım sanırım tek karşı olduğum parayı veren gitmekten kurtulmasın,mantıklı hale getirilsin herkese aynı yöntemler uygulansın.ben de karşıyım tabi ki 18 ay hem bireyin hem de toplumun mağdur edilmesine.

Benim yorumum sadece ilk mesajınızdaki "iddia" olarak tanımladığınız cümleler içindir.
Ben sağlık camiasındanım. Doktor örneğini vermemdeki kasıt şundandır. Bu adamlar gidecekler askere 1 yıl kadroları dolu gözükücek ve bu nedenle yerlerine gelen olmayacak. Olan vatandaşa olacak. Olayın bu yüzünden bakarsanız beni anlarsınız.
Olayın öbür yüzünü düşünmek benim haddime değil. Gelir meclise teklif. bi sürü adam gönderdik oraya tartışırlar. Bi çözüm bulurlar.

TUNABEN10
14-11-2011, 17:57
Askere gidenlerin suçu ne?? seçeneğini işaretledim.

'Parasız adam gereksiz adamdır' sözüne bir kez daha şahit oluyorum.

TUNABEN10
14-11-2011, 18:03
Bedellinin çıkmasının ekonomik yararı vardır doğrudur, sosyal anlamda faydası olduğunu düşünmüyorum vatandaşlar arasında ikilik oluşturmaktan başka işe yaramayacaktır, kutuplaşmaya yol açacaktır.

Tnaaa28
14-11-2011, 18:13
herkes gitsin askerliğini yapsın kardeşim... askerlikten kaçılmamalı... :)bedelliye hayır....

oktayhan23
14-11-2011, 18:16
bir şiirle bağlarsın diye bekledim:):)
aslında sorunun bir de şu yanı var,bir kesim her halükarda kaçıyor,rapor alıyor-yurtdışına kaçıyor vb vb vb.

herkes gitsin askerliğini yapsın kardeşim... askerlikten kaçılmamalı... :)bedelliye hayır....

Jokerr
14-11-2011, 18:20
Karavanaya kaşık sallasınlar varsın 3 ay sallasınlar ama o ortamda bulunsunlar.

DİEGO
14-11-2011, 18:23
bir şiirle bağlarsın diye bekledim:):)
aslında sorunun bir de şu yanı var,bir kesim her halükarda kaçıyor,rapor alıyor-yurtdışına kaçıyor vb vb vb.
Aynen öyle kaçan zaten kaçıyor örnek vermeye gerek yok bari adamlar azda olsa karşılık ödesinler, benmi çok realistim anlamadım bende askerlik yaptım ama bu kadar tepkili değilim diğer arkadaşlar gibi, neden bukonuyuda kişisel bir hınca dönüştürüyoruz, ayrıca zaten yasa % 95 çıkacak hayır desekte demesekte biz.

apache64d
14-11-2011, 18:25
Eger dedikleri gibi BEDELLI'den gelecek para VAN'a gidecekse kesinlikle KARSIYIM!!!!...Cunki o paralar ASKERIMIZE kursun olarak donme ihtimali cok yuksektir!!!!!
Yok bedelliden gelecek para profesyonel (parali askerlerimize) veyahut birazcigi da gazi ve sehit yakinlarina giderse olabilir..

DİEGO
14-11-2011, 18:27
Bedellide son durum
14.11.2011 16:36 Ahaber'in haberine göre, bedelli askerlik konusunda GenelKurmay'ın yaş sınırının 35 olmasını istediği, hükümetin ise 25'te ısrarlı olduğu bildirildi.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/11/14/bedellide-son-durum

Devlet baya maddi kaynak istiyor anlaşılan.

ultrAslan
14-11-2011, 19:01
Bedelliye karsiyim ama mecburi askerlige de karsiyim. Parali askerler alinsin ve iyi egitilsin. Bence en iyisi budur.

ayhan53
14-11-2011, 19:02
Esas

Hükümet 25 yaş sınırını teklif ederken Genelkurmay cephesinden
yaş sınırına ilişkin farklı bir yaklaşım söz konusu.
TSK yaş sınırının 35 olması gerektiğini savunuyor

gaya beyden

uptrend
14-11-2011, 19:20
Anayasada vatandaşın eşitlik ilkelerine aykırı. Askerliğini 16-18 ay yapanlar bu ülkeyi korusun. Parası olanlar Reina'da eğlensin, üstelik askerlik de yapmasın. Olmaz böyle şey.

merdem
14-11-2011, 19:27
Gidenlerin suçu ne diyorum :)

ayhan53
14-11-2011, 19:29
eğer 25 yaşa indirelim derlerse amaç sadece para kazanmak olur

ZÜLFİKAR
14-11-2011, 19:36
"Parayı veren düdüğü çalar"
Hoca Nasreddin..

wo1
14-11-2011, 19:59
çıksın çıksın :)

hoş kısa dönem çıkınca da fena sayılmaz :oley:

askerlık bazı seylere ket koyuyor sımdı , okul uzun olunca yas gelmıs 25
okul bıt askere gıt gel işini kur oldumu sana 28-29
askere gıtmeyene kız da vermıyorlar :party:

babam zamanında 3 aylık yapmıs (örtmen beyyy kendileri ,ne guzel yıl atmıyor)

askere gidip gelenler için konuşması kolay konu:gulen:

PEGA_SUS
14-11-2011, 20:17
ÇIKSIN... çıksın

ben eskerlik yaparken, birliğimizde bir BAKAN'ın oğlu vardı...

gündüz eğitimde falan pek görmezdik zatende

3 köşe nişan teşkiline getirdiler bi,

onda da 8 kilometre falan geride bi çalının arkasına beni sakladılar, elimede SINAYPIR verdiler,

dedilerki ondaki ses tüfeee, işaret verince SIK PEGA...sıkıvirdiydim bende

:sarhos:

GECE de AMBULANS ile, bara pavyona çıkarırlardı...sabah ezanında da getirip yatağına yatırırlardı...

zaten AĞA BABALARININ, zenginlerin çocuklarının falan ASKERLİK yaptığı yok...

oradaki senin benim gibi GARİBANLARIN, MORALİNİ BOZMAKTAN başka bir işe yaramıyorlar...

çıksında

heç olmazsa...

BABALARININ, devletten ÇALDIKLARININ, çok cüz'i bir kısmı DEVLETİN KASASINA

GERİ DÖNER

bari

ayhan53
14-11-2011, 20:45
ÇIKSIN... çıksın
heç olmazsa...

BABALARININ, devletten ÇALDIKLARININ, çok cüz'i bir kısmı DEVLETİN KASASINA

GERİ DÖNER

bari

şöyle sağlam bi rakam lazım yoksa domuzdan tek kıl koparmış gibi bi şey olur

ariakastr
14-11-2011, 20:46

Hayatta parası olan ve olmayan ayrılır. Hep ayrılır, her konuda ayrılır. Sağlıkta ayrılır, eğitimde ayrılır, yaşam standartında ayrılır...Herşeyin eşit olduğu bir düzende yaşıyoruz ama askerlikte ki bu eşitsizlik insanların vicdanını rahatsız ediyor gibi konuşuyor herkes. Hiç bir konuda eşitlik yok, askerlikte niye olsun?

Topluma faydalı diye kısa dönem askerlik yaptırıyolar kısmına gelince...Ben 30 yaşıma kadar gitmemek için uğraştım. Bilişim firması sahibiydim, yanımda onlarca kişi çalıyordu ve her senede ciddi bir vergi veriyordum. Bedelli çıkmayacağını anladığımda ise kısa dönem gitmek için başvurdum. Bilgisayar mühendisi olduğumdan ve master da olduğundan astsubay olarak aldılar. 1 sene yapacağımı duyduğumda dünyam yıkıldı. Ancak yapacak bir şey yoktu ve oturdum,düşündüm ve kararımı verdim. Her çalışanımı çıkarttım, şirketi kapattım ve o şekilde askere gittim. Master eğitimimi finans üzerine yapmıştım ve döndükten sonrada bir daha şirket filan kurmadım, artık para piyaslarından hayatımı kazanıyorum. Burda kurulu düzenim olmadığı için genelde yurt dışında oluyorum, işveren değilim artık ve iş yaratmıyorum, vergide vermiyorum kazancımdan. Bir de bu açıdan düşünün...

Ben güneydoğuda, yakın zamanda bir çok şehitin verildiği ilçelerden birinde astsubay olarak görev yaptım. Oldukça zor bir askerlik geçirdim ancak buna rağmen "ben yaptım, herkes yapsın" gibi saçma bir mantık sahibi olmam. Beni çok zor durumda bıraktı zamanında askerlik, eminim bir çok böyle insan vardır. Bırakın insanlar işlerine gitsin, şirketlerini yönetsin, devlete vergi versin ve askerlik içinde bedelli ücretini ödesin. Bu toplanan paralar iyi kullanılabilirse şayet(ki bundan şüphem var), o zaman bedelliden yararlanacak olan kesimi askere almanızdan çok daha büyük katkı sağlarsınız hem ülkeye, hem de orduya. Şehit ailelerine, en azından geride kalanlara daha iyi yaşam şartları sağlanması en baş öncelik olması lazım. Bu ülke için oğlunu feda etmiş aileleri, devlet elinden geldiğince korumalı ve gözetmeli...

ayhan53
14-11-2011, 20:49
nasıl astsubay oldun merak ettim:he: askerlik yaptığına eminmisin yanlışmı yazdın diye baktım 2 kere ayrı yerde yazmışsın:he:

warworn
14-11-2011, 20:56
sabah altıda koguş kalk yapıp gece 1 de yatıp 3-5 nöbetine gitmeden askerlik olmaz askerligini yapmayanada adam denmez.....

warworn
14-11-2011, 20:58
gecen sene bu zamanlar 335 kd olarak askerdim....

ayhan53
14-11-2011, 21:01
Bedelli askerlik konusunun bugünkü Bakanlar Kurulu gündeminde yer almadığını belirten

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin hazırlanacağını ve açıklamayı Başbakan'ın yapacağını açıkladı.

Arınç, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulu gündemimizde bu konu yoktu. Bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenlemedeki temel gösterge, Silahlı Kuvvetlerimizin asker ihtiyacıdır. Bugüne kadar olduğu gibi bu düzenleme içinde de Genelkurmayımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, asker ihtiyacı birinci derecede dikkate alınacaktır. Ancak, bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılırken, siyasi kararı hükümetimiz verecektir. Yaş sınırının ne olacağı, bedel noktasında miktarın ne olarak

düzenlenebileceği ve buna ilişkin detaylı bilgiler veyahut da kanun metninde yer alacak hususlar bizzat Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacaktır."

DİEGO
14-11-2011, 21:29
eğer 25 yaşa indirelim derlerse amaç sadece para kazanmak olur
Başkanım zaten farklı bir amaç olduğunu düşünen yoktur sanırım, 25 yaş olursa daha çok money 35 yaş üstü olursa daha az money, boşa 25 yaş diye diretmiyor hökümet.

ayhan53
14-11-2011, 21:41
Başkanım zaten farklı bir amaç olduğunu düşünen yoktur sanırım, 25 yaş olursa daha çok money 35 yaş üstü olursa daha az money, boşa 25 yaş diye diretmiyor hökümet.

hayır yanlış 35 yaş üstünün sosyal yönü olduğunu düşünüyorum ama altı sadece para için yapılır ve vicdanen doğru olmaz parası olan sefa sürsün parası olmayan şehit olsun demektir. yazık günah

DİEGO
14-11-2011, 21:45
Bugün jöleli yazmış ülkelerin ekonomik krizden çıkması için, Türkiye-Suriye'ye, İsrail-İran'amı saldırtılmıya çalışıyor bu şekilde "marjinal para" mı elde edilmek isteniyor demiş, bence bedelli askerlikten gelende bir nevi "marjinal para" kaynaklarından biri olarak görülüyor.

TUNABEN10
14-11-2011, 22:52

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ‘Vicdani Ret’le ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırlık yaptığını açıkladı.

Ergin’e göre çalışma kısa sürede Bakanlar Kurulu’nda olacak.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret konusunda Milli Savunma Bakanlığının bir çalışma hazırladığını belirterek, ”Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına gelinmiş olacak. Çok kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulunda görüşeceğiz” dedi.

14.Kasım.2011
21:03:15

hosan
14-11-2011, 23:05
ben 18 ay askerlik yaptım ama bedelli askerliğin cıkmasını şahsen istiyorum. askerlikte gecen süre bence tamamen zaman kaybı.

oktayhan23
14-11-2011, 23:56
Hayatta parası olan ve olmayan ayrılır. Hep ayrılır, her konuda ayrılır. Sağlıkta ayrılır, eğitimde ayrılır, yaşam standartında ayrılır...Herşeyin eşit olduğu bir düzende yaşıyoruz ama askerlikte ki bu eşitsizlik insanların vicdanını rahatsız ediyor gibi konuşuyor herkes. Hiç bir konuda eşitlik yok, askerlikte niye olsun?

Topluma faydalı diye kısa dönem askerlik yaptırıyolar kısmına gelince...Ben 30 yaşıma kadar gitmemek için uğraştım. Bilişim firması sahibiydim, yanımda onlarca kişi çalıyordu ve her senede ciddi bir vergi veriyordum. Bedelli çıkmayacağını anladığımda ise kısa dönem gitmek için başvurdum. Bilgisayar mühendisi olduğumdan ve master da olduğundan astsubay olarak aldılar. 1 sene yapacağımı duyduğumda dünyam yıkıldı. Ancak yapacak bir şey yoktu ve oturdum,düşündüm ve kararımı verdim. Her çalışanımı çıkarttım, şirketi kapattım ve o şekilde askere gittim. Master eğitimimi finans üzerine yapmıştım ve döndükten sonrada bir daha şirket filan kurmadım, artık para piyaslarından hayatımı kazanıyorum. Burda kurulu düzenim olmadığı için genelde yurt dışında oluyorum, işveren değilim artık ve iş yaratmıyorum, vergide vermiyorum kazancımdan. Bir de bu açıdan düşünün...

Ben güneydoğuda, yakın zamanda bir çok şehitin verildiği ilçelerden birinde astsubay olarak görev yaptım. Oldukça zor bir askerlik geçirdim ancak buna rağmen "ben yaptım, herkes yapsın" gibi saçma bir mantık sahibi olmam. Beni çok zor durumda bıraktı zamanında askerlik, eminim bir çok böyle insan vardır. Bırakın insanlar işlerine gitsin, şirketlerini yönetsin, devlete vergi versin ve askerlik içinde bedelli ücretini ödesin. Bu toplanan paralar iyi kullanılabilirse şayet(ki bundan şüphem var), o zaman bedelliden yararlanacak olan kesimi askere almanızdan çok daha büyük katkı sağlarsınız hem ülkeye, hem de orduya. Şehit ailelerine, en azından geride kalanlara daha iyi yaşam şartları sağlanması en baş öncelik olması lazım. Bu ülke için oğlunu feda etmiş aileleri, devlet elinden geldiğince korumalı ve gözetmeli...

sanırım mesajlarımı okumak yerine herkes kendi yaşadıklarından öznel yargılara vararak eleştiriyor.dediklerinize tamamen katılıyorum ve diyorum ki "herkese adil bir sistemle kısaltsınlar,profesyonel çekirdek bir ordumuz olsun,bizleri de alıp 2-3 ay silah kullanmayı öğretip bıraksınlar" herkes işine gücüne baksın.
sizin mesajınızın kırmızıya çevirdiğim son cümlesi ise bedelliyle ilgili eleştirilerimin en temelinde olan noktalardan;bedelini ödeyemeyenler hep çocuklarını bedel olarak ödeyecek bu gidişle..bence bedelliden gelen parayı gazi ve şehit ailelerimize vermek onlara yapılacak en büyük hakarettir.ve yılların geyiği sürüp gidecek " hiç villadan,milletvekili lojmanlarından çıkan şehit cenazesi olmayacak "
gönül ister ki hiçbir evimize ateş düşmesin.

wowow
15-11-2011, 00:07
henüz askere gitmedim, gitmem için de 2senem var. bekara karı boşamak kolay tabi onun için bu konuları fazla konuşmaya hakkım yok bence ama bu sıralar bu kadar sık trtışılırken düşüncelerimi paylaşmak istedim. bedelli askerlik yapmayı hiç düşünmedim. bütün planlarımı askere gitmek üzerine yapıyorum. 6ay kısa dönem yaparım diye umuyorum uzun dönem çıkarsa büyük hayal kırıklığı olacak. askerlik koşa koşa gidilecek, seve seve yapılacak bir görev değil bence ama geri kalan hayatım için umarım önemli bir dönem olacak. iş arkadaş çevremi kendim seçiyorum, kiminle istersem onunla beraber oluyorum nerede olmak istersem orada olabiliyorum. ama askerlik öyle deği, orada Türkiye mozaiğini görmeyi, hayata dair bilmediklerimi öğrenmeyi bekliyorum. Disiplini, gücü, direnci kazanmak için bir erkeğin hayatında çok önemli olacak bir yer olarak görüyorum. belki çok acı dolu anılarla dönebilirim, belki dönemeye de bilirim ama hayat bir sınav ve zamanı gelince bu sınava gireceğim. özellikle milli duygularımdan bahsetmedim, onlar benim içimde. askerlikten fazla da bir beklentim olmasına gerek yok 60senelik hayatta 6ay uzun bir dönem değil. fazla dramatik hale getirmemek gerekli bence...

kasırga07
15-11-2011, 00:42
askerlik yapan enayi yerine konulmasın.
Herkes deprem genel afetleri fırsat kollamak için beklemesin.
Adam olun kısaca...Ne doğruki bu memlekette anlamıyorum.

vippol35
15-11-2011, 00:50
Görev gereği yıllarca asker kardeşlerimle (1994,1998 özel harekat)göreve gittim.Hiç zengin çoçuğu görmedim.bedelli çıkmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Grandmaster
15-11-2011, 01:15
ben 18 ay askerlik yaptım ama bedelli askerliğin cıkmasını şahsen istiyorum. askerlikte gecen süre bence tamamen zaman kaybı.
benim babam 24 ay dedem 4 yıl (yazıyla dört yıl ) yapmıs
simdi 15 ay 6 ay yapanlar adaletten soz edıyor...adil olalım da neresinden baslayacagız?

sizin gibi uzun sure askerlık yapanlar genelde sizin gibi dusunmuyor." ben zaman kaybettıysem herkes kaybetsin...ben sacma sapan anlamsız yere süründüm baskaları da 18 ay surunsun" der...sacma sapan bi askerlik sistemi ama birbirimizi paçadan asagı cekmeyı cok seven bir millet oldugumuz icin degismesinden yana değiliz (bedelli işin teferruatı)

uguraltun
15-11-2011, 01:39
iyi geceler,bu sayfayı açan ve emeği geçenlere,yazanlarada teşekkür ederim.
her yazıyada saygı duyarım,
yazmak beni yoruyor imkan olsada konuşsam,
şu anki ortamda gerçek ihtiyaç nedir belirlenmeli,bana sadece nasıl bir askersin diye sorsanız fikrimi söylemek isterim,görevlere her zaman,nitelikli personelden yana yaptığımdan.bana kalsanız,mobil ve hareketli tam donanımlı,özlük hakları en üst düzeyde olmalı,hatta ben ordunun yarısını hemen terhis ederim,çok sayıda asker ihtiyacımız yerine,çağın şartlarını yerine getirecek üst düzey birliklere ihtiyacımız vardır.üstte bir yazıda işini kurmuş iyi seviye gelmiş arkadaş işini kapatıp gelmişse,aynı şekilde annesi yalnız köyünde bırakıp tarlasını çalıştıramayacak askerinde durumu aynıdır,siz bunları tartışın,
ben dediğim gibi,bedeni yeterliliği iyi sevide,dayanma gücü yüksek,askerliği meslek olarak benimseyip,sevecek,mobil olarak her bölgeye müdahale edecek kalitede birliklerimiz olmalı,özlük haklarıda çok doyurucu olmalı,diğer askerlik görevi her vatandaşa kısa süre verilmeli.kısaca kaliteli ve nitelikli komd brliklerimizin sayısı artmalı,saygılar.em,komd astsb.uguraltun.

uguraltun
15-11-2011, 01:45
arkadaşlar,birde ben belirteyim, 25 yıl mavi bere giydim. hiç ağa çoçuğunada rastlamadım.
bu nedenden görev yapanların,teçhizat ve malzemesi,üst düzeyde olsun.gelecek olan para böyle kullanılması daha verimli olsun,hatta askerlik yapanlar,çok iyi seviyede para alsınlar.saygılar.

apache64d
15-11-2011, 02:47
Askere Gidenlerin Suçu Ne...

Baskanim bir de seceneklerin arasina FATMA GULUN SUCU NE ekleseydin...:kahkah:

süpergazi
15-11-2011, 03:21
Bence çıkmamalı

Not : Yatırım Tavsiyesi Değildir.:gulen:

tuzruhi
15-11-2011, 03:22
Ben bedelli yaptığım halde 16 Ay askerlik yapmak isterdim. Gittim gördüm. Bedelli yapan zengin çocuğunuda, parasızlığın bedelini sürünerek dayak yiyerek ödeyenide. Erleri tartaklayan uzman zihniyeti ( Herif ayyaşın teki idi ). Bölük komutanını tanımayan bir asalaktı. Bi gece bunun gecelik çilingir sofrasını usta askerlerden birileri yürütmüş :D Bende gece 2-4 Nöbetindeyim. Bahçeden bi küfürler bi bağrış çağrışlar feryat figanlar geliyoki sorma gitsin. Asker ocağı peygamber ocağı derlerdi eskiden. Peygamberin ordusunda içki içilirse her bişey olur bu memlekette. Poliçe memur maaşıyla bedelli askerlik yaptı. Ben köleliğini yaptığım şirketin patronu sayesinde gittim yaptım bedelli. 15000 TL kesildi sonra. Ama ordaki 28 gün sabah 5 te kalkıp akşam 10 da yatmanın 15 Dakka eğitim 45 dakka istirahat etmenin, spor yapmanın, kısacası düzenli ve disiplinli bir 16 Ayın özlemini hala çekerim. Ben bunları yaşadığım düzensiz, yoğun iş temposuyla dolu çoğunlukla 20 saat çalışmanın hayatımda oluşturduğu keşmekeşe bir kurtuluş ve tatil fırsatı olarak askerlik yapmak isterim diye yazıyorum. Ama ekonomik olarak 15 Ay iş adamı için büyük bir kayıp. Bi kere askerlik yapanın suçu ne kısmına katılmıyorum. Bedelli askerliğe müraacat eden yada askerlik yapamamış biri normal olarak 29 yaşına kadar okuldur tecildir yapmamış olabilir. O yaşa kadar gece gündüz çalışmış uyumamış vize final okul yolları dirsek çürütme vs. Bu zorlukları yaşamamış biride 20 yaşında liseden sonra gidivermiş askere. Sizce hangisi kolay ? . Okuyup dirsek çürütüp bedelli askerlik yapıp ekonomiye katkı sağlamakmı? Yoksa 20 Yaşında gidip 16 Ay boyunca ekonomiye yük olmakmı? ( Yük olmak kısmına takılmayın lafın gelişi öle yazdım. Yoksa askerlik şart. Ama er olarak ama subay ama rütbeli)

warworn
15-11-2011, 03:27
zorunlu askerlik bu ülke insanı için şart.....

bu ülkede hiç bir siyasetci bunun bedelini tek başına üstlenemez.....

şimdi usta diger iki sözde muhalefetle ortak hareket ediyo........

yarın yeni biri çıkar bedeliyi öyle bir kullanır altında 3 partide kalır......

30 yaş ve üstü bir iki dönem bedelli yaptırırlar en fazla....

warworn
15-11-2011, 03:36
anlamadıgım bişey var parası olan adam öyle böyle üni mezunu oluyo alt tarafı 5 ay icin 35 yaşına kadar ne kacarsın.......

PEGA_SUS
15-11-2011, 10:07
şöyle sağlam bi rakam lazım yoksa domuzdan tek kıl koparmış gibi bi şey olur

nasossa çıkacak, başkanım

rakamda gözüm yok...3 aşağı 5 yukarı

ariakastr
15-11-2011, 11:59
nasıl astsubay oldun merak ettim:he: askerlik yaptığına eminmisin yanlışmı yazdın diye baktım 2 kere ayrı yerde yazmışsın:he:

Doğru, 2 kere yapmışım aynı hatayı.
Dün akşam borsa kapandıktan sonra zamanında yanımda ki astsubaylardan biri ile telefonda görüştüm, hemen sonrasında yazdım yazıyı ve yanlış yazmışım. Ama anlaşılmayacak bir hata değil zaten. Astsubay değil, yedek subay işte.

ayhan53
15-11-2011, 12:53
http://d.resim.im/2011_11_15/44644-306470_10150324505988183_37575483182_8128162_10654 46120_n.jpg (http://www.resim.im/)

şehit olan çocuklarımızın parası olsaydı onlarda askerlik yapmasaysdı onlarda analarının babalarının kanatları altında sıcacık evlerinde olsalardı sizce biz olurmuyduk. onlar analarının yarlarının sıcacık kollarında değil kar atıştıran ankaranın buza çevirip donmak üzere olan toprağının altında yatıyor. erzurumda rizede karsta karın altında yatıyor. türkiyenin en sıcak ili neresi ise orada bile buz gibi toprakta yatıyorlar

soros74
15-11-2011, 14:51
Kesinlikle çıkarılmamalı. Ben askerlik yapıyorsam herkes paşa paşa yapacak. Şehitlerimizin kemikleri sızlıyor ama kimin umurunda. Parayı veren askerden kaçıyor, adı da bedelli askerlik oluyor.........

oktayhan23
15-11-2011, 14:53
abi öyle deme,usta ve şürekası düşünmüş;bedelliden gelecek parayı onlara dağıtacakmış ....birkez daha yaralarına tuz basmak için gazilerimizin ve şehit ailelerimizin...

http://d.resim.im/2011_11_15/44644-306470_10150324505988183_37575483182_8128162_10654 46120_n.jpg (http://www.resim.im/)

şehit olan çocuklarımızın parası olsaydı onlarda askerlik yapmasaysdı onlarda analarının babalarının kanatları altında sıcacık evlerinde olsalardı sizce biz olurmuyduk. onlar analarının yarlarının sıcacık kollarında değil kar atıştıran ankaranın buza çevirip donmak üzere olan toprağının altında yatıyor. erzurumda rizede karsta karın altında yatıyor. türkiyenin en sıcak ili neresi ise orada bile buz gibi toprakta yatıyorlar

madruk
15-11-2011, 15:01
bedelli askerliğe karşı çıkanların aynı hassasiyeti dövizli askerlik içinde göstermemeleri ne garip! Yurtdışından gelerek askerlik yapanlar sizi rahatsız etmiyor ama 10-15 yılda bir, zar zor çıkarılan bedelli askerlik söz konusu olunca millet aslan kesiliyor. Tribünlere oynamak gibi bişey...

ayhan53
15-11-2011, 15:06
bedelli askerliğe karşı çıkanların aynı hassasiyeti dövizli askerlik içinde göstermemeleri ne garip! Yurtdışından gelerek askerlik yapanlar sizi rahatsız etmiyor ama 10-15 yılda bir, zar zor çıkarılan bedelli askerlik söz konusu olunca millet aslan kesiliyor. Tribünlere oynamak gibi bişey...

saçma yurtdışından gelenlerin çoğu zaten o ülkelerde doğmuş büyümüşler bir çoğu neredeyse türkçe bile konuşamıyor. adam tüm düzenini yurt dışında kurmuş onlar için çok normal ama yurt dışında 3 yıl çalışma diye bi şart koymuşlar işte buna müsade etmemek lazım en az süre 10 yıl olmalı yurt dışında çalılştığı sürece adamı askerlikten muaf tutacaksın 40 yaşına kadar çalışıyorsa çalışsın ondan sonrada diyeceksinki gel bedelli yap askerliğini zaten 40 yaşından sonra adamı asker yapsan ne olur yapmasan ne olur

soros74
15-11-2011, 15:57
Bence hem bedelli bir daha teklif edilmemek üzere sonsuza kadar yasaklanmalı, dövizli de kaldırılmalı. 2000de de deprem bahanesiyle asker kaçaklarını temize çıkarma operasyonu yapıldı. Şimdi sanırım bürokratların ve politikacıların yakınlarının çoğunluğunun askere gitme vakti geldi, onun için hadi bir bedelli daha. Bedelli çıkarılması bir yana, asker kaçakları için görüldüğü yerde vur emri verilmeli. Güneydoğuda binlerce askerimiz şehit olacak, beyefendiler asker kaçağı olarak paşa paşa dolanacaklar. Vatana ihanettir bu.......

soros74
15-11-2011, 16:00
Bir de vicdani ret diye bir saçmalık gündeme geldi. Bunu düşünmek bile hainliktir. Savaşta düşman gelince, senin hanımını tehdit edince ne diyeceksin; vicdanım elvermiyor, vicdanım reddediyor seninle çarpışamam, al hanımımı git mi diyeceksin. Vicdani retçilerin mantalitesi bence bundan farklı değildir.......

JAN72
15-11-2011, 16:19
bedelli askerlikle , şehitleri ilişkilendirenlere seslenmek istiyorum, ölenlere yürekten üzülüyorlarsa, yeni ölümlerin olmaması için, sorunun çözümünü istemeleri çok daha mantıklıca olur, ayrıca zaten zenginin, bakanın komutanın mvekilinin müdürün falanının filanının çocuğu askerliğini yapsa bile, şehitlik şerbetini onlara çok görüp, doğuya ver(dir)miyorlar.. bedelli çıkmalıdır ve hatta vicdani red hakkı olmalıdır, kimse insanlığın bulduğu en nalet icadı eline almak zorunda olmamalı.. tabi vicdani red bir felsefedir ve ancak bütün dünyanın mutabakatıyla olmalı ki oda mucize ötesidir..

Grandmaster
15-11-2011, 16:32
askerin cogu yatısta bunu kimse inkar edemez sanırım...
diyelim ki antalya sahil guvenlikte 6 ay pineklemiyorsun da doguya gonderildin
ve bir sekilde catısmadasın
ben sırtımı dayadıgım silah arkadasımın ,aslında vicdani red isteyen ama mecburen askere gelmiş biri olmasını istemem...hayal dunyasında vatan millet sakarya naraları atanların cok buyuk bolumunun catısma -savas psikolojisinden haberdar olmadıgını biliyorum...onların cogu bile kitlenirken kafasında vicdani red olup zorla askere gelmiş birine hic guvenemem
canımı yolda mı buldum diyen bir uzman yuzunden 3 askerin sehit oldugunu biliyorum ben Erzincanda
sahsen vicdani red gibi bir seyi aklıma dahi getirmedim hic ama yukarıda bahsettiğim sebepten dolayı askerlik yapmak istemeyene bu yol acılabilir.

ayhan53
15-11-2011, 16:38
vicdani red dediğiniz şey askerden kaçmak isteyenlerin bi uydurmasıdır. Kendilerine göre altını bişeylerle doldurup bunu doktirin olarak yedirmeye çalışıyorlar.

ayhan53
15-11-2011, 16:40
o zaman vicdani ret yasasını öyle bi çıkaracaksınızki bunu değerlendirmeye tabi tutacak tek kişi yada kurum olmayacak kişi msb ye yada genelkurrmaya yada askerlik şubesine verdimi dilekçeyi onaylayıp adama geri vereceksiniz. yiyorsa böyle çıkarsınlar böylelikle güneydoğudan bi tane bile askerlik yapmak isteyen adam bulamazsınız

powerpc
15-11-2011, 16:49
bedelli askerlik çıkmamalı ben 6 ay zor şartlarda yaptım,çok rezillikler çektim. Esas tartışılması gereken zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılmasıdır.Bunu destekliyorum bu angarya kalkacaksa herkes için kalkmalı.Ama parası olan gitmeyecek bu ayrımcılıktır.

DİEGO
15-11-2011, 16:51
bedelli askerlik çıkmamalı ben 6 ay zor şartlarda yaptım,çok rezillikler çektim. Esas tartışılması gereken zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılmasıdır.Bunu destekliyorum bu angarya kalkacaksa herkes için kalkmalı.Ama parası olan gitmeyecek bu ayrımcılıktır.

Vallahi çıkmamalı desekte ok yaydan çıktı % 99 çıkacak bu belli.

Grandmaster
15-11-2011, 16:51
o zaman vicdani ret yasasını öyle bi çıkaracaksınızki bunu değerlendirmeye tabi tutacak tek kişi yada kurum olmayacak kişi msb ye yada genelkurrmaya yada askerlik şubesine verdimi dilekçeyi onaylayıp adama geri vereceksiniz. yiyorsa böyle çıkarsınlar böylelikle güneydoğudan bi tane bile askerlik yapmak isteyen adam bulamazsınız
nasıl bişeymiş diye bi bakayım dedim,dunyada baya bi ornegi var-onlarda bizdeki kadar tepki cekmemesi normal cunki teror belaları yok- askerliğin yaklasık 2 katı gibi bi sure devlete,sosyal kurumlara hizmet ediyorlar...bi imzayla olmuyomus yani...o kadar kolay olmadıgına sevindim

madruk
15-11-2011, 16:52
vicdani red dediğiniz şey askerden kaçmak isteyenlerin bi uydurmasıdır. Kendilerine göre altını bişeylerle doldurup bunu doktirin olarak yedirmeye çalışıyorlar.

Size göre öyle olabilir.. Ama sırf askeri üniformayı giymemek için yıllarca askeri hapishanelerde kalan ve defaten işkenceye maruz kalan insanların askerden kaçmak için vicdani red hakkını savunduklarını söyleyemeyiz değil mi? Vicdani red hakkını açıklayanların cesur olduğunu düşünüyorum. Hükümet Avrupa Birliğinin baskısı ile vicdani ret i yasal bir zemine oturttuktan sonra bunu suistimal edeceklere birşey diyememem.

JoNaThAn
15-11-2011, 16:53
Eline hangi sebepten ötürü olursa olsun silah alan birinin kaybettiği ilk şey, öldürülmeme hakkıdır. Çünkü kendisini öldürecek olan da aynı şekilde eline silah almış başka bir insandır.

Böyle bir şey zorunlu tutulamaz.

Bu bilinmesi gereken ilk evrensel gerçektir.

2. evrensel olmayan gerçek: Ülke güvenliğinin asker sayısı, zorunlu askerlik, bilmem ne ile alakası yoktur. Dünyanın belli otoriteleri, sizin rejiminizi, toprak bütünlüğünüzü, politik yapınızı artık istemediği takdirde, sanıyor musunuz ki; buna karşı gelebilirsiniz? Bunun karşısında durabilirsiniz? Askeri olarak çok daha başına buyruk, çok daha radikal ve kararlı olan Saddam, Kaddafi, kısa süre içinde sonunu göreceğiniz İran hiç mi örnek teşkil etmiyor? Kaç ay dayanabildiler? Ne yapabildiler? Hiç. İsterseniz 500.000 asker değil, 10 milyon asker toplayın zorunlu olarak. Hiç bir anlamı yok.

3. evrensel olmayan gerçek: Zorunlu askerliğin terörle mücadelede bir önemi yoktur. Aksine, zorunlu askerliğin terörle mücadele için gerekli olduğunu dile getiren kişi ya haindir, ya da cahildir. Terörle savaşacak olan askeri kanat, eline hayatı boyunca silah almamış 18 yaşındaki gençlerden oluşamaz. Profesyonel olmalıdırlar. Bunu sağlamanın en makul yolu ise askere ayrılan bütçenin yanısıra, ortaya konulacak bir bedelli askerlik yasasıdır.

Bunları görmezden gelen herkes... Boş konuşur, torba doldurur.

ayhan53
15-11-2011, 16:57
bi devletin ferdi olabilmek için bazı yükümlülüklerin olmak zorunda devletin devamlılığı ve güvenliğini sağlayacak yükümlülükleri vardır. bunların en başındada vergi ve askerlik gelir. o zaman birileride çıkıp kardeşim ben eşşek gibi çalışıyorum kazanıyorum bu devlet benim üzerimden neden vergi alıyor sonrada o vergileri götürüp varoşlardaki adamlara oy karşılığı makarna kömür un diye dağıtıyor. her ay millete onlarca tl hibe olarak dağıtıyor. yeşilkart adı altında 10 çocuklu ailelere sağlık güvencesi veriyor. o zamn bende vergi için vicdani red istiyorum diyebilmeli

JoNaThAn
15-11-2011, 17:02
bi devletin ferdi olabilmek için bazı yükümlülüklerin olmak zorunda devletin devamlılığı ve güvenliğini sağlayacak yükümlülükleri vardır. bunların en başındada vergi ve askerlik gelir. o zaman birileride çıkıp kardeşim ben eşşek gibi çalışıyorum kazanıyorum bu devlet benim üzerimden neden vergi alıyor sonrada o vergileri götürüp varoşlardaki adamlara oy karşılığı makarna kömür un diye dağıtıyor. her ay millete onlarca tl hibe olarak dağıtıyor. yeşilkart adı altında 10 çocuklu ailelere sağlık güvencesi veriyor. o zamn bende vergi için vicdani red istiyorum diyebilmeli

Mevcut para politikasını, dolaşımdaki paranın zaman içinde yarattığı kendisinden büyük borç stoğunu gözönüne alırsak; tüm dünya genelinde toplanan vergilerin nasıl boşa gittiğini görmüş oluruz. Vergi zaten adil bir şey değildir. Ancak onun sorgulanmasına daha çok var.

Askerlik farklı bir olaydır. Ancak bedelli askerlikten daha adil olan bir şey varsa, vicdani reddir. Vicdani ret konusunun belli şartları olacaktır. Zorunlu kamu hizmeti gibi. Bence gayet adil. Hükümeti bu hümanist ve akılcı tavrından ötürü sonuna kadar destekliyorum. Demek ki bir şeylerin değişmesi için devletin içindeki çöplerin temizlenmesi gerekiyormuş bunca yıldır.

soros74
15-11-2011, 17:31
Vicdani ret, AB denilen kepazeler birliğinin Türkiye'ye bir dayatmasıdır. Türk ordusunun gücü karşısında cephede çözüm bulamayan bu çakallar sürüsü, demokrasi, insan hakları, evrensel değerler gibi entel dantel ve bence hiç bir halta yaramayan kavramlar empoze ederek amaçlarına Bizans oyunları ile ulaşma peşindedirler. Demokrasiyi, insan haklarını savunanların, Libya, Irak gibi yerlere demokrasi, insan hakları götüreceğiz diye yaptıkları şaklabanlıklar ortadayken, hala yok evrensel değerler gibi ucube kavramların arkasına sığınmak bana çok komik geliyor.

AB zaten çökmek üzere olan birliktir. ABye giremeyeceğimizi ta 2004de adaylığımız açıklandığı zaman millet bu adaylığı gündüz vakti havai fişeklerle kutlarken söylemiştim. Merak edenler o tarihlerdeki arşivlere bakabilirler. AB, Türkiye'den taviz koparmak için insan hakları, hukuk-guguk, demokrasi, evrensel değerler gibi safsatalar uydurarak bunlar vasıtasıyla birtakım kanunlar empoze etmeye çalışmaktadır. Bu kanunların adı da reformdur. Vatanın birliğine, bütünlüğüne yönelik ne varsa adı reform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim entel dantel kesim de yaşasın modernleşiyoruz diye kendi hayal dünyalarında sevindirik olmaktadırlar.

Düşman kapıya dayanacak, karına, kızına göz dikecek, sen de dur aman kardeş ben vicdani retçiyim, bu yaptığın evrensel değerlere aykırı diyeceksin :D Komik olmayın, hayal dünyasına fazla kaptırmayın kendinizi.........

ayhan53
15-11-2011, 17:35
Askerlik farklı bir olaydır. Ancak bedelli askerlikten daha adil olan bir şey varsa, vicdani reddir. Vicdani ret konusunun belli şartları olacaktır. Zorunlu kamu hizmeti gibi. Bence gayet adil. Hükümeti bu hümanist ve akılcı tavrından ötürü sonuna kadar destekliyorum. Demek ki bir şeylerin değişmesi için devletin içindeki çöplerin temizlenmesi gerekiyormuş bunca yıldır.

o zaman şöyle diyeyim kimse çocuğunu askere göndermez (bende göndermem) benim çocuğum gidecek bi yerlerde şehit olacak ama benim vicdanım kabul etmiyor askerliği diyenler kamu hizmetinde çalışacak (o kadar adamı nerede çalıştıracaklar oda muammada) yok öyle 3 kuruşa 5 köfte herkes efendi efendi devletinin varlığını sürdürebilmesi için gerekeni yapacak

JoNaThAn
15-11-2011, 17:46
Düşman kapıya dayanacak, karına, kızına göz dikecek, sen de dur aman kardeş ben vicdani retçiyim, bu yaptığın evrensel değerlere aykırı diyeceksin :D Komik olmayın, hayal dünyasına fazla kaptırmayın kendinizi.........

İlginç.. Ben onu daha çok bizimkilerin yaptığını düşünüyordum :)

İşgali, savaşı, öldürmeyi, hakim olmayı, radikal milliyetçiliği, düşmanlığı, ayrımcılığı, ırkçılığı ucube kavramlar olarak görmüyorsak; sorun yok. Ancak neyse ki; gerçek kontrol farklı yerlerde sevgili dostum.. Seve seve ya da seve seve reformlar bir bir gerçekleşecek.

soros74
15-11-2011, 17:50
İlginç.. Ben onu daha çok bizimkilerin yaptığını düşünüyordum :)

İşgali, savaşı, öldürmeyi, hakim olmayı, radikal milliyetçiliği, düşmanlığı, ayrımcılığı, ırkçılığı ucube kavramlar olarak görmüyorsak; sorun yok. Ancak neyse ki; gerçek kontrol farklı yerlerde sevgili dostum.. Seve seve ya da seve seve reformlar bir bir gerçekleşecek.

Valla bu evrensel değerler, devrimcilik, aydıncılık oyunu, ilericilik gibi entel dantel kavramları savunanları çok gördüm hayatım boyunca. Başları sıkışınca geriye ne devrimcilik kalır ne de evrensel değerler. Ortalıkdan anında toz olurlar, sözlerine de karakterlerine de asla güven olmaz.......

Göreceğiz bakalım zamanı gelince o reformlar seve seve mi yoksa başka türlü mü çöpe atılıyor, ortadan kaldırılıyor, hep birlikte göreceğiz.........

JoNaThAn
15-11-2011, 18:36
Bazen bazı düzenleme ve reformlar sadece tek tarafın iyiliği ve çıkarlarına dayalı olmaz. Ortak bir dünyada yaşanıyorsa, ortak kararlar alınabilmeli; herkes ödün verebilmelidir.

Türk halkı güzel bir kıvama geldi. Yapılması gerekli olan tüm reformları ve değişiklikleri canı gönülden kabul edecektir, itiraz etmeyecektir. Bu noktada, halkın çoğunluğunun sorgulayan kesim değil de; bilinçsiz kesim olması gerçekten önemlidir. Kendi seçtiği otoriyeyi ne pahasına olursa olsun savunacaktır.

Ancak askerlikle ilgili düzenlemeler başka bir tarafın çıkarları için değil; Türkiye'nin çıkarları içindir. Bunu art niyetli olarak değil, objektif olarak ele almak lazım. Ordudaki hantallığın atılması lazım. Nüfus her geçen gün artıyor. Niteliksiz, sayıca çok fazla bireyden oluşan, dolayısıyla maliyet rakamları çok yüksek bir ordu mu işe yarar... Yoksa; nitelikli, son donanımlara sahip, maddi açıdan güçlü, son derece çevik bir ordu mu?

Her şeyi geçtim... Çok basit bir örnek vereyim. Bedelli askerlik rakamını 10.000 Euro yapma, 7.000-10.000 TL yap. Bunu askere gitmeyen hemen herkesten temin et. Nüfus genç olduğu için daimi bir sirkülasyon olacaktır. Diğer tarafa dön; Türkiye'deki nüfusun en genel özelliklerinden biri ne? İşsiz, eğitimsiz, şiddete meyilli çok sayıda gencin olması. Ücretli komandoluğu çıkar. Bu gençleri askere al. 2.000 TL'ye, sigortaya, devlet ve askeriye imkanlarına koşa koşa gelir bu insanlar. Koşa koşa. 2-3 senelik eğitime tabi tut, işe yarayan bir güç çıksın ortaya. Al o kötü özellikleri, iyi bir şeylere çevir.

100.000 işsiz gencin bu şekilde değerlendirildiğinde, işsizliğe ve ekonomiye nasıl olumlu katkıları olacağını düşününüz.

Peki şimdi ne oluyor? Hayatı boyunca eline silah almamış, ömrü okulda ve tatilde geçmiş insanlar orduya alınıyor. 28 günlük eğitimin ardından, yerine göre dağa veya ovaya veriliyor. Zorunlu bir hizmet yerine getiriyor ama ne yapıyor? Koşup kalkmak, nöbet tutmak dışında? Kıyafeti, yemeği, yatağı, suyu, elektriği... Ortada ekonomik olarak reforma uğraması acilen gerekli olan modası geçmiş bir sistem var. 500.000 kişinin yapacağı işi 100.000 kişi çok daha kıvrak bir şekilde yapacaksa... Geri kalan 400.000 kişinin orada boş yere bulunması mı vatani hizmettir? Yoksa yerine getirmediği bu görev için devletine maddi destek olması mı?

warworn
15-11-2011, 22:57
Bedelli askerlik ödemeleri kredi kartıyla yapılabilecekmiş.!! Ekstrede ne yazacak; ''VATAN BORCU'' MU?

warworn
15-11-2011, 22:59
arkadaş bu ülkede dogan her erkegin bir allaha birde vatanına borçlu dogar biz atalarımızdan böyle ögrendik......

askerlikten fellik fellik kaçan adamın ne kendisinin nede parasının faydası olur bu millete.....

ae1
15-11-2011, 23:14
diyelimki bedelli çıktı 200000 kişi askerlikten yırttı.şu an askerde olan yada yakın zamanda askere gidecekler, bu gitmeyenler nedeniyle daha çok nöbet tutacak,daha çok iş yapacak.bu durumda olacakların hakkı nasıl ödenecek.
vicdani retçi,bedellici kim varsa vatandaşlıktan çıkaracaksın ozaman askerlik sorunu kalmaz zaten.vatansız olsunlar defolup gitsinler.

soros74
15-11-2011, 23:25
diyelimki bedelli çıktı 200000 kişi askerlikten yırttı.şu an askerde olan yada yakın zamanda askere gidecekler, bu gitmeyenler nedeniyle daha çok nöbet tutacak,daha çok iş yapacak.bu durumda olacakların hakkı nasıl ödenecek.
vicdani retçi,bedellici kim varsa vatandaşlıktan çıkaracaksın ozaman askerlik sorunu kalmaz zaten.vatansız olsunlar defolup gitsinler.

Virgülüne kadar katılıyorum........

ohbenet
15-11-2011, 23:26
ben paşalar gibi 15 ay yapmışsam sen de yapacaksın kardeşim paşa paşa :))

ae1
15-11-2011, 23:35
bu memlekette zaten hep dürüst,kanunlara uyanlar zarar görmüştür.zamanında verginizi verirsiniz,vermeyenler ödemez kaçar 5 sene sonra af çıkar enayi durumuna düşersin.
sen bir an önce askere gideyim sonraki işlerime bakayım dersin öbürü kaçar zamanı gelince bedelli çıkar sen yine ofsaytta kalırsın.
söylenecek şey çok ama neyse.

Koray
16-11-2011, 13:20
Vicdani red burada geçmez, geçmesin ...

Her ülke farklıdır, herkesin çevresinde savaş/karışıklık yok ...

Herkesin içinde düşman'da yok ...

Bu konuda ne ılımlı olmanın nede çok sert olmanın faydası'da yok ...

Olaya teknik açıdan yaklaşılsın yaşı çok geçmişler versinler parasını muaf olsunlar, bedelide yüksek tutulsun ...

Herşeyden önemlisi karar verenler ve uygulayan yöneticiler işini düzdün yapsın adil olsun eşit davransın ...

ultrAslan
16-11-2011, 13:33
Vicdani red burada geçmez, geçmesin ...

Her ülke farklıdır, herkesin çevresinde savaş/karışıklık yok ...

Herkesin içinde düşman'da yok ...

Bu konuda ne ılımlı olmanın nede çok sert olmanın faydası'da yok ...

Olaya teknik açıdan yaklaşılsın yaşı çok geçmişler versinler parasını muaf olsunlar, bedelide yüksek tutulsun ...

Herşeyden önemlisi karar verenler ve uygulayan yöneticiler işini düzdün yapsın adil olsun eşit davransın ...Vicdani ret yapmak isteyen birinden asker olarak bir fayda gelmez. En azindan devletin hastanelerinde bakici olarak kullanilirlar. Hemde 2 sene boyunca. Mecburi hizmet askerlikten uzun olmali. Ama bedelli yapmak cok kötüdür. Amac sadece para kazanmak olur.

Koray
16-11-2011, 14:20
Vicdani ret yapmak isteyen birinden asker olarak bir fayda gelmez. En azindan devletin hastanelerinde bakici olarak kullanilirlar. Hemde 2 sene boyunca. Mecburi hizmet askerlikten uzun olmali. Ama bedelli yapmak cok kötüdür. Amac sadece para kazanmak olur.

Bende bu sebeple olaya teknik açıdan yaklaşılmalı demiştim ...

Yaşı 40'a gemiş birinden askerde fayda gelmez ayrıca vicdani redciler geri hizmete alınır olur biter ...

Daha önemlisi ordudun değişikliğe gitmesi lazım bunlar hep teknik konular buralardan yazmayla olacak şeyder değil ...

Benim gönlümde her zaman (asker/personel olarak) küçük hızlı hareket etme özelliğine haiz operasyonel birlikler vardır umarım genel yapı oraya doğru gidiyordur ...

Yoksa şu an için 45 ile 90 gün eğitim alan er ve erbaşın herhangi bir baskın/saldırıda fiziki ve manevi zarar görme ihtimali çok yüksek ...

Herkes bir değil yazık günah gittiyseniz bilirsiniz, sağını solunu ayırtedemeyenler gece ağlayanlar vardı/var ...

(Ne olacaksan, ne iş yapacaksan iyisini ol) diye bir değim vardır, uzmanlaşmak lazım bu bağlamda askerliği herkes yapacaksa fiziken ruhen uyabilecekleri seçmekte fayda var ...

Ben bedelli durumuna bir çeşit seçme olarak bakıyorum, gönül isterki herkes yapabilsin ama malesef ...

Yapamayandan'da bir şekilde fayda sağlamak adına bedelliye karşı değilim ...

Tabi yine ekliyorum ; " Olaya teknik açıdan yaklaşılsın yaşı çok geçmişler versinler parasını muaf olsunlar, bedelide yüksek tutulsun. Herşeyden önemlisi karar verenler ve uygulayan yöneticiler işini düzdün yapsın adil olsun eşit davransın ..."

ayhan53
16-11-2011, 14:35
arkadaşlar şu anda bizim askeri gücümüzün en önemli kısmı sayıdır. çevremizdeki hiç bir ülkede bu sayısal güç hiç bir zaman olmadı olamazda. bizim caydırıcılığım sayımızdan geliyor. bakın bakalım çevremizdeki ülkelerden hangisi donanım olarak bizden iyi ama sayısal anlamda küçük. hangisi bu aradaki farkın kapanmasını ister

eoztemir
16-11-2011, 14:40
Turkiyenin cografi konumunu bir kenara koyarsak;

Bedelli askerlikte vicdani redde vatandasa sunulmasi gereken secenekler, detaylari dogru sekillendirilmek kaydiyla. Askerlik yapilan ulkelerin nerdeyse hepsinde vicdani red var. İnsan hakkidir silahi reddetmek...

Ancak Turkiye konumu ve komsulari sebebiyle bircok temel dogrunun istensede uygulamasinin tehlikeli olabildigi bir yer malesef...

ayhan53
16-11-2011, 14:42
vicdani red bize ab nin dayatmasıdır ve tek amacı güneydoğudan kimsenin askerlik yapmamasını sağlamaktır.

eoztemir
16-11-2011, 14:58
vicdani red bize ab nin dayatmasıdır ve tek amacı güneydoğudan kimsenin askerlik yapmamasını sağlamaktır.

AB vicdani reddi savunuyor cunku insan hakki silahi reddetmek, ama bu kilifin icinde siyasi hesaplarida varmi eminimki vardir... Dedigim gibi konum itibariyle temelde dogrulugu tartisilimayacak seyler Turkiyede sikinti yaratabilior...

Koray
16-11-2011, 16:13
arkadaşlar şu anda bizim askeri gücümüzün en önemli kısmı sayıdır. çevremizdeki hiç bir ülkede bu sayısal güç hiç bir zaman olmadı olamazda. bizim caydırıcılığım sayımızdan geliyor. bakın bakalım çevremizdeki ülkelerden hangisi donanım olarak bizden iyi ama sayısal anlamda küçük. hangisi bu aradaki farkın kapanmasını ister

Yaş belirlenemsine göre 20-30 binlik yaşı 40 civarı insanın askerde hizmet verememesi genelimizi etkilemez kanısındayım ...

Neyse zaten karar verecekde pala efendi, para gelecek diye saçmalamasınlarda ...

JoNaThAn
16-11-2011, 16:55
Yeni Dünya Düzeninde kontrolsüz büyüyen imparatorluklara, politikalara ve silahlı güçlere geçit yok. Tarih bunun sayısız örneklerini sayfalarında barındırıyor. Haçlı seferleri, cihad seferleri, başka ülke ve toprakları işgaller. İşgallerin adına ise "fetih" demeler.

Ama artık bitti. Dünya globalleşti. Tüm dünyaca kabul edilen rezerv para birimi bile bir tane. Tuşlarla tüm dünya piyasaları elinizin altında. Tüm haberler, gelişmeler. Artık savaşlar değil, insani yaşam şartları ve sistemin devamlılığı önemlidir.

Savaşlar yapılacak, ancak sistemin gerektirdiği şekilde. Uymayanları, tehlikelileri, diktatörleri bertaraf etmek adına. Ortadoğu'da gerçekleşen olaylar bunun sadece bir parçası. Türkiye de bu sistemin gerekli bir parçası ve yeri de belli.

Herkes eline silah alsın, bu zorunlu olsun diyenler; son dönemlerdeki tüm ölümlerden sorumludurlar. Sadece son dönem değil, önceki dönemlerdeki ölümlerden de sorumludurlar. Bunu iyice bilsinler.

Orduda nicelik değil nitelik ön plana çıkmalıdır. Bunun aksini savunanlar, 18 yaşında eline silah verilerek dağa yollanan eğitimsiz gençlerin ölümlerinden sorumludurlar. O kadar istiyorlarsa, kendi 16 yaşındaki çocuklarını bugün itibariyle dağa gönderebilirler.

Neyse ki, adamlar patır patır kanunları çıkartıyorlar. Bedelli askerliğin yanısıra, profesyonel askerlik de gündeme gelecektir. Fiyat/Performans olarak bu sistem çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Öte yandan, Türkiye'nin elinde belli bir askeri güç bulunmalıdır; zira zamanı geldiğinde ve gerektiğinde Ortadoğu'nun güvenliği için ABD-NATO ile birlikte eş zamanlı operasyonlar düzenleyebilmelidir. Konumu stratejiktir Türkiye'nin. Tüm Ortadoğu'yu ilgilendirir.

soros74
16-11-2011, 19:39
İşgallerin adına fetih demeler! Bak bak bak sen şu işe. Ecdadın İstanbul'u Balkanları, Ortadoğuyu, K.Afrikayı fethetmedi, işgal etti, öyle mi? Peki bunu İngiltere, Fransa, Amerika yapınca adı ne oluyor? Demokrasiyi götürme, o bölgeyi demokratikleştirme.

Zaten bizdeki aydın, ilerici, devrimci, demokrat ve bilumum türevlerinden olan zihniyetin mantalitesi bellidir: Ecdadına küfret, tarihinden utan, dine küfret, ateistliği modernlik say vs. vs. Bu kesimde Batı hayranlığı pik noktadadır. Onlara göre batının herşeyi mükemmeldir, batıya asla laf edilemez. İnananlar ve milliyetçiler ise geri kalmış, cahil, dünyadan bihaber, işe yaramaz bir topluluktur.

Rakı sofralarında bu tezler işlenir, bir de üstüne ülkeyi kurtarma reçeteleri üretilir. Vay efendim devrim olup sistem değişmeliymiş vs vs. Bu devrimci geçinen çapulcular değil bir ülkeyi yönetmek, bir bakkal dükkanını bile çeviremezler. Tek marifetleri yakıp dökmek ve eleştirmektir ama icraat sıfırdır.

Bu aydın geçinen paralı askerlere son örnek vatanına küfretme, milletine iftira atma karşılığı Nobel denen rüşveti alan Pamuk efendidir. Sanki tarihi incelemiş araştırmış da beyefendi hüküm buyuruyor, 1 milyon Ermeniyi katletmişiz. Bir insana vatan haini demek için daha ne yapması gerekir bilmiyorum.........

Ama bu kafa istediği kadar çabalasın Türkiye'de asla iktidara gelemeyecek, sürekli azınlık olarak kalacaktır.

ayhan53
16-11-2011, 19:42
Yaş belirlenemsine göre 20-30 binlik yaşı 40 civarı insanın askerde hizmet verememesi genelimizi etkilemez kanısındayım ...

Neyse zaten karar verecekde pala efendi, para gelecek diye saçmalamasınlarda ...
benim söylediğim bedelli için değildi vicdani reddi kullanacak olanlar içindi ben söylüyorum vicdani red yasallaşsın oğlumu kesinlikle göndermem kimse göndermez askerlik devlete karşı ödevdir.
siz bunu ödevden çıkarırsan birileri ödevini yapmamaya kalkar bende o zaman oğluma o ödevi yaptırmam protesto olarak.

madruk
16-11-2011, 19:49
Vicdani red uygulamasının askerlikten daha kolay olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen normal askerlik süresinin iki katı kadar kamusal hizmet görevini içerecek. Nerde, ne zaman hangi şartlar altında, vicdani red hakkını kullanarak kamusal hizmet yapılacağı daha tam olarak net değil.. Bu uygulamanın insanları askerlikten soğutacağına inanmıyorum.. Ama insan hakları açısından böyle bir alternatif olmalı.. Başlangıçta toplumun hazmetmesi zor olsa da zamanla kabul görecektir..

JAKO
16-11-2011, 19:59
Bulgaristanda ve İsrailde bayanlarda yapıyor hatta yakınlarda gazetelere yansımıştı ünlü topmodel Bar RAFAELİ asker kaçağı diye ülkesinde protesto ediliyormuş diye.
İsrail yurttaşı olmayan yahudiler de, gönüllü olarak gider üç sene askerliklerini yaparlar. Hiç biri kaçmaz. Multi dolar milyarderleri de torpil yaptırmaz gider askerliklerini gönüllü ve severek yaparlar.
Türkler askerden kaçmanın yolunu arıyor, başka da bir millet bulamazsınız.
Almanlar, askerliğini yapmayan bir öğrenciyi, üniversiteye kabul etmiyor. Türkiye'de üniversite kapısı, hele ki açık öğretim kapısı, askerden kaçma kapısı. ASkerliğini yapmayan lise mezunlarının üniversitelere kabul edilmemesi sistemine geçilmelidir.
Kendi çocuklarına çürük raporu çıkaranların bedelli askerlik için çalışmaları manidardır.

JAKO
16-11-2011, 20:01
Askerine düşman bir idareden ve iradeden ne beklenebilir?

JoNaThAn
16-11-2011, 20:03
İşgallerin adına fetih demeler! Bak bak bak sen şu işe. Ecdadın İstanbul'u Balkanları, Ortadoğuyu, K.Afrikayı fethetmedi, işgal etti, öyle mi? Peki bunu İngiltere, Fransa, Amerika yapınca adı ne oluyor? Demokrasiyi götürme, o bölgeyi demokratikleştirme.

Onlarınki de işgaldir. Sen kendi işgalini legal sayıp, onlarınkini saymazsan... Olaya objektif yaklaşmamış olursun. Ya da onlara da aynı hakkı vermiş olursun. Onlar yaptığında, ses etme hakkın olmaz. Eğer hakkım olur diyorsan; o halde seni haklı, onları haksız kılan etken nedir bunu açıklamak zorundasın.

Senin işgalini haklı kılan, onlarınkini haksız kılan nedir? Cevap verebilir misin? Buna tuttuğun takım, taraf dahilinde cevap verebilirsin. Zaten diğerleri de öyle yapıyor. Herkes böyle yaptığı için savaş dinamiği tek bir unsur üzerinden şekilleniyor: Güçlü olan haklıdır.

Ancak bu hak artık ortadan kalkacaktır. Bu düzenin karşısında duran görüşün iktidar olmasının, politikayı yönlendirmesinin, ülkenin kilit noktalarında görev almasının artık imkanı yoktur.

Bu kafa iktidara gelemeyecek diyorsun; yahu iktidarda ya işte. Kanun çıkıyor ya işte. Fransız Devrimiyle başladı, tüm dünyada yayıldı, Cumhuriyetin ilanı ile devam etti.. Şimdi düzeltmesini yaparak, yoluna devam ediyor. Edecek. Tüm modası geçmiş akımlar tarihin dibini boylayacak efendim. Boylayacak.

JAKO
16-11-2011, 20:06
Zenginimiz bedel öder
askerimiz fakirdendir.

Türkü böyle.
Amerikan işbirlikçisi amerikan vesayeti dincilerinin istikrarsızlıkları, tutarsızlıkları, ilkesizlikleri, cenneti de bedelli yaptırtır onlara.

madruk
16-11-2011, 20:10
İsrail yurttaşı olmayan yahudiler de, gönüllü olarak gider üç sene askerliklerini yaparlar. Hiç biri kaçmaz. Multi dolar milyarderleri de torpil yaptırmaz gider askerliklerini gönüllü ve severek yaparlar.
Türkler askerden kaçmanın yolunu arıyor, başka da bir millet bulamazsınız.
Almanlar, askerliğini yapmayan bir öğrenciyi, üniversiteye kabul etmiyor. Türkiye'de üniversite kapısı, hele ki açık öğretim kapısı, askerden kaçma kapısı. ASkerliğini yapmayan lise mezunlarının üniversitelere kabul edilmemesi sistemine geçilmelidir.
Kendi çocuklarına çürük raporu çıkaranların bedelli askerlik için çalışmaları manidardır.

O dediğiniz ülkelerde yapılan askerlik, bizim ülkemizdeki gibi değil. İnsanlar çocuklarını askere, dayak yemesi, küfürün binbir çeşidini duyması, ayak hizmetlerini yapması için göndermiyor. Hatta terör dışında kışlalarda sebepsiz yere ölmesi içinde.. Daha düzgün şartlarda askerlik yapılması, insanların bir takım temel yaşam ihtiyaçlarını gerçekleştirebileceği bir düzenek ile pek tabii askerlik onurlu bir şekilde yapılabilir. Bir de mali durumu yeterli olmayıp da askere alınan insanların , sorumlu olduğu kişilere devletin maaaş vermesi de gerekli. Benim tanıdığım (muhtemelen hepimizin vardır) bir kişi annesine bakmak zorundayken askere gitmişti. Mali durumları iyi değildi, sosyal güvenceleri yoktu. Çocuk askerdeyken, annesi çok zorluk çekti.. Bu bana biraz adil gelmiyor.... Ancak gitmek istemeyen olursa da alternatifleri olmalı. vicdani red gibi.....

JAKO
16-11-2011, 20:27
O......Bu bana biraz adil gelmiyor.... Ancak gitmek istemeyen olursa da alternatifleri olmalı. vicdani red gibi.....
Vatan savunması hakkında konuştuğunuzu unutmayın.
İbneleri zaten askere almıyorlar, vicdani ret gibi artizlikleri konuşmak, fantezi yapmak gibi değil mi?

madruk
16-11-2011, 20:31
İbneleri zaten askere almıyorlar, vicdani ret gibi artizlikleri konuşmak, fantezi yapmak gibi değil mi?

Vicdani red diyince aklınıza gelen sadece eşcinseller mi? herhalde böyle bir manteliteye susarak cevap verilir.. Size kolay gelsin...

soros74
17-11-2011, 00:41
Onlarınki de işgaldir. Sen kendi işgalini legal sayıp, onlarınkini saymazsan... Olaya objektif yaklaşmamış olursun. Ya da onlara da aynı hakkı vermiş olursun. Onlar yaptığında, ses etme hakkın olmaz. Eğer hakkım olur diyorsan; o halde seni haklı, onları haksız kılan etken nedir bunu açıklamak zorundasın.

Senin işgalini haklı kılan, onlarınkini haksız kılan nedir? Cevap verebilir misin? Buna tuttuğun takım, taraf dahilinde cevap verebilirsin. Zaten diğerleri de öyle yapıyor. Herkes böyle yaptığı için savaş dinamiği tek bir unsur üzerinden şekilleniyor: Güçlü olan haklıdır.

Ancak bu hak artık ortadan kalkacaktır. Bu düzenin karşısında duran görüşün iktidar olmasının, politikayı yönlendirmesinin, ülkenin kilit noktalarında görev almasının artık imkanı yoktur.

Bu kafa iktidara gelemeyecek diyorsun; yahu iktidarda ya işte. Kanun çıkıyor ya işte. Fransız Devrimiyle başladı, tüm dünyada yayıldı, Cumhuriyetin ilanı ile devam etti.. Şimdi düzeltmesini yaparak, yoluna devam ediyor. Edecek. Tüm modası geçmiş akımlar tarihin dibini boylayacak efendim. Boylayacak.

Benimki işgal değildi. Çünkü Osmanlı gittiği yerlere adalet götürdü, oraları sömürmedi. Eğer Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar gibi gittiği yerleri sömürseydi, bugün Türkçe dünyada ençok konuşulan dillerin başında olurdu. Oraların kaynaklarını sömürseydik, yedi kuşağımıza yetecek ganimetimiz, petrolümüz, madenimiz olurdu. Biz o ülkelere İslam adaletini götürdük.

Osmanlının hatası da bu oldu. Bu ülkelere adil davranmak. Deveye diken insana seven misali davranmış olsaydık bugün bize taparlardı bu ülkeler. Hayat da böyle birşey işte........

İktidara gelemeyecek dediğim zihniyet, tarihine küfreden, ateistliği modernlik sayan, kendinin devrimci, elit olarak gören zihniyettir. Tekrar ediyorum bu zihniyet binyıllar bile geçse yine iktidara gelemez.

JAKO
17-11-2011, 01:52
osmanlı adalet götürmek için gitmedi ve adalet götürmedi. gittiği yerlerden vergi topladı. bosna, vergi ödememek için müslüman oldu.
boşnaklar, vergi ödememek için müslüman olmuş sırplardır derler.
osmanlı, aynen şimdi olduğu gibi, ingiliz ve amerikan tarafı olan dünyanın tezgahından geçti ve yok oldu.
önce hilafeti getirdiler, sonra borçlandırdılar, sonra ipini kestiler.

tarihi anlamaya çalışarak okumak gerekir.
yandaş tarih tarih olmaz, masal olur.

merlin
17-11-2011, 02:32
http://www.dailymotion.com/video/xijosm_garyp-analara-sor_news
başbakanın ağzından bedelli/bedelsiz askerlik. bedelli askerliğe ya da vicdani redde şahsen karşı değilim.ama parası olan askerlik yapmasın , olmayan yapsın tarzı bir yaklaşımda adalet kırıntısı da göremiyorum.

vicdani ret ibnelik değil. İspanya'da vicdani ret var mesela, askerlik hizmeti kadar bir süre boyunca kamu hizmetinde çalışıyorsunuz.
bizde getirilecek düzenleme 1 sene günlük 1 lira karşılığında kamu hizmetinde çalışmak.
yani her aklına esen ''ben vicdani retçiyim''diyerek askerlikten yırtmayacak. böyle bir şey yok.

O dediğiniz ülkelerde yapılan askerlik, bizim ülkemizdeki gibi değil. İnsanlar çocuklarını askere, dayak yemesi, küfürün binbir çeşidini duyması, ayak hizmetlerini yapması için göndermiyor. Hatta terör dışında kışlalarda sebepsiz yere ölmesi içinde.. Daha düzgün şartlarda askerlik yapılması, insanların bir takım temel yaşam ihtiyaçlarını gerçekleştirebileceği bir düzenek ile pek tabii askerlik onurlu bir şekilde yapılabilir. Bir de mali durumu yeterli olmayıp da askere alınan insanların , sorumlu olduğu kişilere devletin maaaş vermesi de gerekli. Benim tanıdığım (muhtemelen hepimizin vardır) bir kişi annesine bakmak zorundayken askere gitmişti. Mali durumları iyi değildi, sosyal güvenceleri yoktu. Çocuk askerdeyken, annesi çok zorluk çekti.. Bu bana biraz adil gelmiyor.... Ancak gitmek istemeyen olursa da alternatifleri olmalı. vicdani red gibi.....
Askerlik eğitimi dünyanın her yerinde az çok pasifize etmeyi içerir.Bu pasifleştirme süreci itaati beraberinde getirir. Ki er rütbeli askerin akıllı olması değil, cesur olması , ölüme gözü kapalı gitmesi gibi şeyler aranır.
Kızılordu'da sert şiddet ve her türlü aşağılama, ABD ordusunda aşağılama , Çin ordusunda dayak , İngiliz ordusunda aşağılama disiplin aracı olarak kullanılır.
http://www.filmifullizle.com/full-metal-jacket-1987-filmi-turkce-dublaj-izle.html
zaman bulursanız izleyin.

JAKO
17-11-2011, 09:14
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1321474802.jpg

eoztemir
17-11-2011, 09:41
her olayda olduu gibi bundada yanlis hedefe ates edior millet... bu kadar sehit verilirken, hukumet resmen terore karsi aciz dusmusken, asker doguda istihbarat yetersizligi teknik eksiklik burokrasi gibi devletin saglamasi gereken fakat saglayamadigi seylerden dolayi patir patir oldurulurken insanlarin evlatlarini gore gore askere gondermeleri zorunlu olamaz olmamali bedelli askerlik parayla yapilabiildigi gibi sosyal servis vererekte yapilabilmeliki imkani olmayanda faydalanabilsin... vicdani redde artistlik diyenlere sasiorum, turkiyeden baska hicbiryerde artistlik yada escinsellikle bagdastirilmaz bole seyler... İnsan hakkidir...

eoztemir
17-11-2011, 09:43
sehitlerimize herkes uzuluor ama sehit vermemeye baslama yolunda atilacak en buyuk adim ordunun profesyonellesmesidir, gencecik tecrubesiz cocuklar gidior malesef kolay hedef oluor gerillaya...

JAKO
17-11-2011, 10:17
sehitlerimize herkes uzuluor ama sehit vermemeye baslama yolunda atilacak en buyuk adim ordunun profesyonellesmesidir, gencecik tecrubesiz cocuklar gidior malesef kolay hedef oluor gerillaya...

Yıllardır amerikanın robotlaştırdığı insanlara kendi fikirleriymiş gibi savundurduklarını savunanların akılları, emanet akıl. İşbirlikçi aklı. Liboş aklı gibi.

eoztemir
17-11-2011, 10:47
Yıllardır amerikanın robotlaştırdığı insanlara kendi fikirleriymiş gibi savundurduklarını savunanların akılları, emanet akıl. İşbirlikçi aklı. Liboş aklı gibi.

agir ol... seninle forum duellosu yapacak degilim ama agir ol herkes haddini bilmeli... isbirlikci libos bu laflar 3 dusunup 1 kullanilacak laflar, sen kimsinki 1 cumle okuyup kendi kendine cozup bagliorsun??
Teknik destek yok, istihbarat destegi yok, 1 helikopter kaldirmak icin 40 yerden izin gerekior, carpisan asker eline ilk defa silah alan celfin turk genci... Bu sekildemi geberteceksin gerillayi?? Hemde kendi oyun sahasinda dagda??

Koray
17-11-2011, 11:10
benim söylediğim bedelli için değildi vicdani reddi kullanacak olanlar içindi ben söylüyorum vicdani red yasallaşsın oğlumu kesinlikle göndermem kimse göndermez askerlik devlete karşı ödevdir.
siz bunu ödevden çıkarırsan birileri ödevini yapmamaya kalkar bende o zaman oğluma o ödevi yaptırmam protesto olarak.

Yanlış anlama oldu sanırım,

Türkiyede vicdani red'de karşıyım, bu olaylar palanlı programlı uygulanan "eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek" ...

Neyse zaten amaçlarına'da ulaştılar, bir çok kaypak, cingöz, aydıncık ve kafası karışık vatandaşı konunun etrafına topladılar ...

Bu arada dün tv'de bir vicdani redci, ne dediği belli değil, açık açık "korkuyorum ben" dese daha samimi görünürdü ...

Bir şeyin ideali vardır, birde olması gerekeni ...

Biz bunları hala karıştırıyoruz ...

ultrAslan
17-11-2011, 13:09
Ya niye "vicdani ret" e bu kadar karsisiniz? Adam asker olmak istemiyorsa zorla mi? Yolla bir devlet hastahanesine 2 sene milletin ki..ni yikasin dursun, size ne? Cok ucuza hasta bakicisi iste. Almanyada böyle oluyordu. Simdi askerlik tamamen kalkti.

JAKO
17-11-2011, 13:10
eoztemir, terbiyesizlik yapma. arka planını görmediğin oyunun önünde durma.

http://vimeo.com/26470213

JAKO
17-11-2011, 13:15
Ya niye "vicdani ret" e bu kadar karsisiniz? Adam asker olmak istemiyorsa zorla mi? Yolla bir devlet hastahanesine 2 sene milletin ki..ni yikasin dursun, size ne? Cok ucuza hasta bakicisi iste. Almanyada böyle oluyordu. Simdi askerlik tamamen kalkti.

almanya'ya, japonya'ya ordusunu amerika kaldırttı. berlin'de, ikinci dünya savaşından sonra, sadece kadınlar ve sakat üç beş erkek kaldı. 13-14 yaşındaki kızlara bile tecavüz ettiler, tecavüz edilmemiş dişi bırakmadılar. Berlin'de, ikinci dünya savaşında atılan bombaların hala izi durur, onarmadılar. japonya'ya atom bombası attılar ve ordusunu iptal ettirdiler.

Şimdi, Türkiye'ye , işbirlikçileri vasıtasıyla ordusunu kaldırtıyorlar.
arka planını görmediğiniz oyunun önünde artizlik yapmayın.

eoztemir
17-11-2011, 13:22
eoztemir, terbiyesizlik yapma. arka planını görmediğin oyunun önünde durma.

http://vimeo.com/26470213

anlat bakalim benim gormedigim arka plani... belki senin anlatacagin plana edecek 2 cift lafim vardir... kici kirik komplo teorilerinin tezleri oldugu gibi anti-tez leride olabilir, burda kendin cozup kendin baglarken kendini milliyetci hissedior olman hicbisi ifade etmez gercekte... Ha bu arada yazdiklarimi tekrar oku sonrada kendi yazdiklarini oku ve terbiyesizlik konusunu bidaha dusun...

Koray
17-11-2011, 13:53

Vicdani red'de Norveçli olsam karşı olmazdım, içinde bulunduğumuz şartlar gereği Türkiyede karşıyım, bunun plan gereği bir oyun olduğunu ve zarar vereceğini düşünüyorum ...

Önceki yazılarımdada belirttim bunlar teknik konular, askerlik yapmak istemeyenide verirsin geri hizmete olur biter ...

Önemli olan böylesine hassas bir konuda "eşitlik hissinin" bozulmamasıdır yoksa vicadani reddedici umurumda değil ...

soros74
17-11-2011, 14:50
osmanlı adalet götürmek için gitmedi ve adalet götürmedi. gittiği yerlerden vergi topladı. bosna, vergi ödememek için müslüman oldu.
boşnaklar, vergi ödememek için müslüman olmuş sırplardır derler.
osmanlı, aynen şimdi olduğu gibi, ingiliz ve amerikan tarafı olan dünyanın tezgahından geçti ve yok oldu.
önce hilafeti getirdiler, sonra borçlandırdılar, sonra ipini kestiler.

tarihi anlamaya çalışarak okumak gerekir.
yandaş tarih tarih olmaz, masal olur.

Tarih analitik düşünce yapısına sahip olunmadan okunursa bir masaldan öteye gidemez. Hikaye okur gibi okursunuz ama birşey ifade etmez, yorumlar da ona göre mesnetsiz olur.

Bir kere Osmanlı'nın derdi para olsaydı, bütün gittiği yerlerdeki mala mülke el koyar, halkı topraklarından sürer, karşı gelenleri de bir güzel temizlerdi. Vergi almasına hiç gerek kalmazdı. Ama Osmanlı adalet götürmek için gitti dört bir yana. Ama insanoğluna iyilik yaramadığı için, Osmanlıyı sırtından bıçakladı bu milletler. Osmanlı isteseydi gittiği yerlerdeki gayrimüslimleri asimile eder, İngiliz, Fransız, İtalyan ve İspanyol sömürgecilerin yaptığı gibi de bu asimilasyonu medeniyet götürdüm diye pazarlardı.

Boşuna dememişler deveye diken insana su içen diye........

ayhan53
17-11-2011, 15:51
Vicdani red'de Norveçli olsam karşı olmazdım, içinde bulunduğumuz şartlar gereği Türkiyede karşıyım, bunun plan gereği bir oyun olduğunu ve zarar vereceğini düşünüyorum ...
...

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1529450951324

JoNaThAn
18-11-2011, 04:55
Tarih analitik düşünce yapısına sahip olunmadan okunursa bir masaldan öteye gidemez. Hikaye okur gibi okursunuz ama birşey ifade etmez, yorumlar da ona göre mesnetsiz olur.

Bir kere Osmanlı'nın derdi para olsaydı, bütün gittiği yerlerdeki mala mülke el koyar, halkı topraklarından sürer, karşı gelenleri de bir güzel temizlerdi. Vergi almasına hiç gerek kalmazdı. Ama Osmanlı adalet götürmek için gitti dört bir yana. Ama insanoğluna iyilik yaramadığı için, Osmanlıyı sırtından bıçakladı bu milletler. Osmanlı isteseydi gittiği yerlerdeki gayrimüslimleri asimile eder, İngiliz, Fransız, İtalyan ve İspanyol sömürgecilerin yaptığı gibi de bu asimilasyonu medeniyet götürdüm diye pazarlardı.

Boşuna dememişler deveye diken insana su içen diye........

İslam adaletidir. Farzdır, ayetlerle sabittir. İslam devleti cihadla yükümlüdür. Karşısındaki millet veya topluluk onunla çatışsın, çatışmasın farketmez. Öncesinde islam olmaması kafidir. İslam devleti savaşır, karşı taraf savaşı kaybettiği takdirde ya "boyunları bükülünceye kadar cizye" (vergi) öder ya da islama geçer.

Bunun adına elbette adalet, hoşgörü, özgürlük denir. Neyse... Her toprak işgal eden bunu nedense kendine biçtiği adalet getirme rolüne istinaden yapmıştır. Sorun yok :)

Filistin adalet için fethedildi mesela.
Avrupalılar Amerika kıtasına adalet götürdü mesela, Kızılderilileri adaletle tanıştırdılar.
Afganistan ve Irak'a, Libya'ya, Mısır'a da canı gönülden adalet götürüldüğüne inanıyorum.

Yahu onu bırakın en son PKK bile adalet için savaştığını ve hümanist bir örgüt olduğunu dile getirdi :)

Yani anlayacağınız o ki sevgili dostum; adalet getirme konusunda yalnız değilsiniz! Ancak dedim ya; artık bitti. Kontrol, acımasızca başka ellerde şuanda. Bunu tadacaksınız. Hiçbir yere kaçış yok.

Başarılar..

metin
18-11-2011, 05:30
Çıkmalı diye oy kullandım. Ama sebebim şu... Türk silahlı kuvvetleri kesinlikle küçülmeli. Bölgede bu kadar devasa güç beslemeye gerekçe olabilecek hiç bir şey yok. Yıllardır da olmadı zaten.. Terörle mücadeleninde düzenli birliklerle... en azından 15 aylık askerlerle çözülemeyeceği de gayet açık..

JAKO
18-11-2011, 09:39
Tatlı Uykular Türkiye'm

Nasıl başladılar?

Analar ağlamasın’la.
Ufak ufak nereye bağladılar?
Kaçanın anası ağlamaz’a.

Vicdani ret budur.

Hani şu meşhur “bıçak kemiğe dayandı, bedelini ödeteceğiz” var ya...
“Bedel”li de odur.

Anlamadığım ise, şudur.
Sırayla değil paraylaysa...
Niye “er” oluyoruz?

Belki ben vatan borcu’mu korgeneral olarak ödemek istiyorum... Parasıyla diil mi şekerim? Vicdan da benim, cüzdan da, ister kurmay olurum, ister amiral...
Keyfimin komutanı mısın?

“Benim oyumla çobanın oyu bir mi” diyeni mahkemeye verip, “benim paramla çobanın parası bir mi” diyene tezkere verdiğine göre... Sen rütbenin fiyatını söyle, gerisinden sana ne?

Bi tekmil mesela şöyle...
Babam sağolsun tümeni
Sadrazamın sol kaşığı tugayı
Popomda boncuk var alayı
Mekanize Porşe taburu
Reina bölüğü
Mareşal Er Doğan Teğet

Yetmez ama evet!

2 al 1 öde kampanyası yapılsın,
2 biraderin 1’i bedavaya gelsin. En az 3 gönderen, 3’ün 1’ini peşin ödesin, 3’ün 1’ini taksitle versin. Tek çekim’de ödeyen F16’yla uçuş mili kazansın, dileyen, millerini koğuş nöbeti yerine kullansın. Parola sorulmasın, pin kodu sorulsun. Alabros tıraş yapılmasın, hepsi bonus kafa olsun. Vatani görevini yaz tatilinde yapmak isteyen devre arkadaşlarına, devremülk olarak muhrip kiralansın. Genelkurmay’da loca satılsın. Her Türk asker doğar; bedelli yaşı anasının rahmine indirilsin. Durumu iyi olan kombine alsın, kendi gitmesin, oğlu da gitmesin. Elden, tiko para getirene şeref madalyası takdim edilsin. Mıntıka temizliği feysbuk’ta yapılsın. İçtimaya tivitır’dan katılınsın. G3 yerine 3G’li ayfon verilsin. Çarşı izninde İstinye Park’a çıkılsın. Aç’ılım yapılsın, aç aç’a Victoria Secret’ın kızları getirilsin. “Parası olan askerlikten kurtulacak, parası olmayan gidecek, benim vatandaşım bu işe sıcak bakmıyor, ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına girmem, referandum yaparım” diyen başbakanımız “karavana” attığına göre... Karavana çıkmasın, su’yu çıktığına göre, suşi çıksın. Peygamber ocağı orası, faiz günah, helal kredi verilsin. Terörle mücadele yerine, terörle mübadele yapılsın, dolar’la ödeyen İncirlik’te
military police olsun... Olmadı, kamu hizmetini tercih edip, ABD Büyükelçiliği’nde garson olsun.

Ensesi kalınsa...
Canı sağolsun.
Garibansa...
Vatan sağolsun.

Yılmaz Özdil - T$K

Koray
18-11-2011, 10:47
İslam adaletidir. Farzdır, ayetlerle sabittir. İslam devleti cihadla yükümlüdür. Karşısındaki millet veya topluluk onunla çatışsın, çatışmasın farketmez. Öncesinde islam olmaması kafidir. İslam devleti savaşır, karşı taraf savaşı kaybettiği takdirde ya "boyunları bükülünceye kadar cizye" (vergi) öder ya da islama geçer.

Bunun adına elbette adalet, hoşgörü, özgürlük denir. Neyse... Her toprak işgal eden bunu nedense kendine biçtiği adalet getirme rolüne istinaden yapmıştır. Sorun yok :)

Avrupalılar Amerika kıtasına adalet götürdü mesela, Kızılderilileri adaletle tanıştırdılar.
Afganistan ve Irak'a, Libya'ya, Mısır'a da canı gönülden adalet götürüldüğüne inanıyorum.

Yahu onu bırakın en son PKK bile adalet için savaştığını ve hümanist bir örgüt olduğunu dile getirdi :)

Yani anlayacağınız o ki sevgili dostum; adalet getirme konusunda yalnız değilsiniz! Ancak dedim ya; artık bitti. Kontrol, acımasızca başka ellerde şuanda. Bunu tadacaksınız. Hiçbir yere kaçış yok.

Başarılar..

Konu nereden nereye geldi :)

İslamda böyle bir şey yok "martı" kardeşim ...

Sizlerin aklına kim ne sokuyor !!

Kimden nasıl etkileniyorsunuz !!

Hangi kaynağa göre konuşuyorsunuz !!

Kimin din anlayışını görüp'de doğru sanıyorsunuz !!

Aklınız çok karışık umarım bu karışıklıktan fazla etkilenen olmuyordur ...

soros74
18-11-2011, 11:24

Başarılar..

Kafanızdaki İslamiyet anlayışı sizi bağlar. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz, tavsiyem İslamı araştırıp ondan sonra fikir beyan etmenizdir.

Avrupalılar ve amerikalılar gittikleri yerdeki kaynakları sömürdüler, amaçları buydu. Eğer Osmanlı'nın amacı sömürgecilik olsaydı bugün Türkiye dünyanın en büyük ilk beş ekonomisi arasında olurdu, Ortadoğu petrollerinin hepsi bizim olurdu. ama biz insanlık yaptığımız için kaybettik, iyilikten maraz doğar hesabı........

Kendi kafanızda bir dünya oluşturmuşsunuz, bu tür halusinasyonları devrimci arkadaşlarda çok görmüşümdür. Onlara göre dünya hiçbir zaman eskisi gibi değildir, birgün devrim olacaktır, herkes kardeş olacaktır, holala diyerek elele kolakola ilkokul çocukları gibi birbirine sarılacaktır :)

Tavsiyem hayal dünyasından sıyrılıp gerçeklere dönmenizdir. Sizin temsilcisi olduğunuz devrimci, aydın, ilerici ve bilumum entel dantel terimleri içeren zihniyet asla bu ülkede iktidara gelemeyecektir. Üzgünüm dostum :D

bridgea
18-11-2011, 11:37
Osmanlı adaleti Türklere neden reva görmedi? Ne yapardı Türkler osmanlı döneminde iki sayfa okuyun Anti gomünis saçmaları bize tekrar etmeyin.

Başkasına vermiş/götürmüş ya , geçin bu uydurukları.

Ermeni mimar (Sinan) yapsın sen taklidini şimdi bile yapama sadece öldür (Hrant) çık karşıma hoşgörü adalet edebiyatı yap ,bir taraftan vazgeçilen petrole yan

açız ama delikanlıyız hesabı ,hade...

bridgea
18-11-2011, 11:48
Kayırmaya ,suistimale ,torpile açık kapı bırakmayan bir yasa ile zamana uyan model seçilmeli.

Sadece paralı askerliğe karşı yada razı olmak değil çözüm.Her iki türlü kötü niyetli/ensesi kalın vs. çıkacak sen nasıl adalet sağlıycaksın aralarında o önemli.

bridgea
18-11-2011, 11:53
Ailemden bir (1) tek erkek doğuda (kötü yerde) askerlik yapmadı , ben hariç.

Siirt'te 14,5 ay aralıksız kaldım, 44 günüm varken dayım aradı (genelkurmay da daire Bşk. idi)

-eşşoğlu eşek ne aramadın dedi.

Bunu anlatırım gururumdur.

Bedeli ödemek kolay '' vatan sağ olsun '' lafına aşina olmayanlara.

C.ÜNLÜ
18-11-2011, 12:02
Yaklaşık 100.000 kişi başvursa,30.000 liradan.

İyi para.

Bir yerlere yama yapılır...

Maksat işler yürüsün...:yes:

bridgea
18-11-2011, 12:18
Sayı yaş grubuna bağlı 400.000 civarı ,bayağı birikmişler :)

Garanti verdiler mi bilemem ama.

Para tekniği bile bozuyor iyi para tabii ,hangi alana harcanacağını bilsek ve takip edebilsek keşke.

JoNaThAn
18-11-2011, 16:53
Kafanızdaki İslamiyet anlayışı sizi bağlar. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz, tavsiyem İslamı araştırıp ondan sonra fikir beyan etmenizdir.

Avrupalılar ve amerikalılar gittikleri yerdeki kaynakları sömürdüler, amaçları buydu. Eğer Osmanlı'nın amacı sömürgecilik olsaydı bugün Türkiye dünyanın en büyük ilk beş ekonomisi arasında olurdu, Ortadoğu petrollerinin hepsi bizim olurdu. ama biz insanlık yaptığımız için kaybettik, iyilikten maraz doğar hesabı........

Kendi kafanızda bir dünya oluşturmuşsunuz, bu tür halusinasyonları devrimci arkadaşlarda çok görmüşümdür. Onlara göre dünya hiçbir zaman eskisi gibi değildir, birgün devrim olacaktır, herkes kardeş olacaktır, holala diyerek elele kolakola ilkokul çocukları gibi birbirine sarılacaktır :)

Tavsiyem hayal dünyasından sıyrılıp gerçeklere dönmenizdir. Sizin temsilcisi olduğunuz devrimci, aydın, ilerici ve bilumum entel dantel terimleri içeren zihniyet asla bu ülkede iktidara gelemeyecektir. Üzgünüm dostum :D

Ben o bahsettiğiniz solcu ve hümanistlere, sizden çok daha fazla düşmanım. Karanlığa geçit verdikleri için. Onlar, benim karanlık dediğim şeyden daha tehlikelidirler. Dünya, taraf tutan radikallerden en radikal biçimde temizlenmediği sürece... Asla hümanizmi tadamayacaktır. Bundan başka bir yol yoktur.

Ben düz hesap bir hümanist değilim değerli dostum; gerçek düşüncelerimi de burada yazamam. Bağışlayınız. Askerlik konusundaki düşüncelerim objektiftir. Kısa vadede olması gerekendir. Hepsi bu.

JoNaThAn
18-11-2011, 17:07
http://gundem.milliyet.com.tr/sinirda-kara-sinir-otesinde-hava-operasyonlari-suruyor/gundem/gundemdetay/18.11.2011/1464482/default.htm

Bu haberdeki operasyonları eline 28 günlük eğitimden sonra silah almış zorunlu askerler değil; profesyonel askerler yapıyor. Objektif düşündüğümüz takdirde, bu askerler ülke savunmasında en kritik rolü oynayan birimlerdir. Ülkemiz insanında duygusal tatmin ve dramatik yaklaşım had safhadadır. Bir sistemin fiyat/performans olarak akla yatkın olmasından çok, mantıksız da olsa duygusal ve dramatik olması yeterlidir.

Mesleği askerlik olmayanlardan ve yatıp kalkmaktan, çim yolmaktan başka işe yaramayacaklardan 20 bin lira gibi önemli bir rakam alınarak gerçek ordu yapılanmasına gidilmesi çok mantıklı bir yaklaşımdır. Gerçek savunma bu şekilde olabilir.

Ancak Emrah ve fakir genç filmleriyle büyüyen insanımızın dram aşkı buna karşı çıkar. Ona göre vatan savunması, hayatında 2 kurşun atmamış gencin terör örgütü karşısına çıkarılarak vatan borcunu ödemesidir. Bir operasyonu tamamlamak için 10 profesyonel askerin hayatını tehlikeye atmasındansa, 100 gencin bu şekilde ölmesini tercih eder yurdumuz insanı. O ölen gençlerin ardından göz yaşlarıyla yas tutarak, muazzam bir duygusal-vicdani kazanç elde etmiş olur. Anlamsız yaşamını dayayacak bir acısı, tutunacak bir dalı vardır artık.

JAKO
19-11-2011, 01:43
15 ay askerlik = Mehmetçik
6 ay askerlik = Mehmet
1 ay bedelli = Mehmet bey
Vicdani red = Memoş

JAKO
19-11-2011, 01:44
Müslümanların uyanacağını umut ederek, Suat İlhan’ın tarihi bir tespitini, yeri gelmişken bir defa daha hatırlatayım:
“Atatürk devriminden yani 1920’den önce, bugün Batı dediğimiz medeniyetin elindeki topraklar, 25.5 milyon mil kare idi. 1993’te bu rakam 12.7 milyon mil kareye, yani yarısına düşmüştür.
İslam dünyası ise 1920’de 1.8 milyon mil kare üzerinde egemenlik sahibiydi. 1993’te İslam dünyasının sahip olduğu topraklar 11 milyon mil kareye yükselmiştir.”
İslâm dünyasının ve diğer mazlum milletlerin önündeki tek bağımsızlık modeli de Atatürk modelidir.. İşte Batı’nın Atatürk’ü yıkarak ulaşmak istediği hedef, İslam topraklarının ve servetinin tapusunu Müslümanların elinden almaktır. Hem de Türkiyeli Müslümanları kullanarak.. Arap Baharı’nda olduğu gibi...

Grandmaster
19-11-2011, 01:53
kesinlikle cıkarılmamalı diyenleri anlıyorum da askere gidenlerin sucu ne diyen arkadaslar zorla mı gitti askere merak ettim doğrusu...tercih hakları olsaydı askerliği yapmama yönünde mi tercih yapacaklardı?

bu arada ankette " fark etmez" gibi bir sık olsaydı oyumu kullanacaktım,yakın bir şık goremedim.

TUNABEN10
19-11-2011, 02:16
Mesele tercih meselesi değil, tercihi parası olanın yapabilmesidir.

Parasız adam gereksiz adammış, bir kez daha yazıyorum bu lafı buraya!

emre yildiz
19-11-2011, 02:55
aboooo burası kaynıyo, madem oyumuzu kullandık tecrübe ile sabit olan bir kaç hususda fikrimizi beyan etmek herhalde hakkımızdır,

bedelli askerlik çıkarılmalı ? bence mevcut şartlarda ahlaki olarak nahoş bir uygulama olacak çünkü kendini uyanık olarak değerlendiren dondurması gaymaklı vatabdaşlar böyle bir beklentinin rüyası ile yaşıyorlar .... düşünsene adam oddüde okumuş ----bilkentte ----marmarada ..... ist.... derken liste uzuyor eee bu adam bunca yıl üniversitede dirsek çürütmüş gidip birde silah mı tutsun eli ?

eeee bu adam askerlik yapacaksa bu adam belki ölecekse (kısa dönemler yüksekokul mezunlarına adam akıllı nöbet bile tutturmuyoz ortalıkda yazıcı çizici ufak tefek işler çavuşluk onbaşılık veriyoz ...) dağda çobanlık yaban, tarlada ırgatlık yapan, tekstıl fabrıkalarında sanayide karın tokluğuna çalışan gariban ne iş yapacak esas askerlik onların işi, hatta onlara üç beş kuruş para versekte bizim yerimizde yapsalar, ölürlerse zaten vatan için ölüyorlar.... ne olacak canım cenazesi gelirse balkona bir bayrak asarız bir hafta sonra unutuveririz !!!!..........

Hakkariden bedenen yeni dönmüş ama ruhen hala dönememiş birisi olarak hala sağlıklı düşündüğümü sanmıyorum ama yiende birşeyler söylenecek olursa bu iş PROFOSYONEL ce yapılmadığı müddetce yeniden bir reorganizasyon olmadan bu karmaşa hep devam edecektir üç -beş yıl sonra yine istenecektir, en iyisi polis teşkilatı gibi sadece profosyonellerden oluşan bir ordu bu sorunları ortadan kaldıracaktır 15 ayda asker olunmaz savaşcı olunmaz bizzat yaşadık gördük olmadı olmuyor....ayrıyeten 15 ay asker devtele millete gereksiz bir yük,,,, bir birlikte 300 asker olacağına 100 profosyonel olsun fazlasıyla yeter bu benim şahsi görüşüm zaten 300 askerin iaşesi ve diğer giderleri (eğitim, kılık kıyafet vs) 100 kişiye maaş olur....

amaaaaan konuş konuş boşaaa kimin umurunda ..... herkes zaten bildiğini okuyo ...

memmet dayım kavede devleti milleti kurtarmaya devam ediyor.....

sevgiler saygılar sürçü lisan ettikse affola ....

Hisseci 34
19-11-2011, 03:36
Bedelli konusunda, Türkiye Cumhuriyeti , Türk devletçilik tarihindeki en kötü devletidir.
Bırakın ortaasya tarihini yakın tarihteki Selçuklular, beğenmediğimiz Osmanlılar bile bizden daha ileri düzeyde bir sistem kurmuştu.
Her adamı liyakatine göre istihdam eden bir sistem olmalı.
Mimar Sinan askerlik yapmamış, yapsa belki sıradan bir asker olup gidecekken mimar olmuş.
Bırakın bedelliyi Osmanlı yabancıları paşa yapmış, vezir yapmış, yapmış da yapmış. Niye adam sistemi kurmuş ondan sonra da herkesin önünü açmış. Belki son zamanlarda özellikle komitecilere, masonlara ve azınlıkların hareketlerini kontrol edememiş. 600 yıl T.C den defalarca büyük bir alanı, eletriğin, telefonun ,tv nin ,radyonun ,arabanın, uçağın,trenin olmadığı bir ortamda onlarca farklı milleti idare etmiş. TC halen bir adam gibi anayasa bile yapamadı, milletin sorunlarını çözemedi.
Bu memlekette herkes dertli mi değil mi? kim mennun ki hayatından. Şimdilerde mutlu azınlık bile üzgün memleket elden gitti diye.

Hisseci 34
19-11-2011, 03:42
Milletin hizaya getirme aracı olan zorunlu askerlik kalkmalı,
İsteyen askerlik yapmalı bu da hobi olarak.
Bedelli askerlik sürekli olmalı,
Parası makul seviyelerde olmalı,
Askerlik mesleğini sadece profesyoneller icra etmeli,
Askerliği tercih edenlere iyi ücretler ödenmeli,
En önemlisi de iletişimin ve ulaşımın bu kadar hızlı olduğu bir ortamda kontrol eletronik olarak yapılmalı.

VİCDANİ RET DE OLMALI ancak bunlar seçme seçilme hakkı dahi tüm kamusal haklardan mahrum olmayı da vicdanen kabul etmeli. Ve askerlik süresini iki katı bir süreyi sadece çöpçü olarak geçirmelidir. Tarihimizin hiç bir evresinde ne para veririm ne askere giderim şeklinde bir uygulama yokttur. Burda yaşayan herkes ya adam gibi askerliğini yapaca ya da parasını verip başkasına yaptıracaktır.
HALA VİCDANİ RETÇİ KALDI MI ARKADAŞLAR, BOŞVERİN ONLAR DA KALIVERSIN.

Hisseci 34
19-11-2011, 04:00
Örn. Heronları kendimiz üretip binlerce askerin kontrol edebileceği alanı havadan kontrol altında tutup, gerektiğinde sadece belirlenen noktalara atışlar yapmak sureti ile alan savunması yapılabilir. İcabında da helikopterler, uçaklar Jöhünü , özel harekatını indirir olur biter. Onlarca heron farklı koordinatlarda sürekli devriye halinde olursa pek çok sorun çözülür.

Bir de bu işin istihbarat boyutu hep zayıf kaldı. Nedenleri malum. Ne dedi bir Şemdinli nedeni ile ifadesi alınan Musa bey! "Hırsız içerdeyse kilit ne işe yarar" Bakın Şamil Tayyar ın son kitaplarına.

İyi bunların hepsi yalan uydurma da neden bir avuç kişinin hakkından koca bir ordu gelemedi yıllarca. Milletin çocukları öldürüldü. Birileri bunun üzerinden geçindi. Uğur mumcu nun hala faili meçhul. Cem Ersever in öyle, Hablemitoğlu da meçhul. vs daha kimler kimler, bunlar hep tesadüf ya. İyi de son zamanlarda bu tesadüfler niye olmuyor. Az daha Danıştay üyeleri de faili meçhul oluyordu yıttılar, fail avukat ihaleyi üslendi. Dink meçhullükten yırttı failler malum sadece.

Neyse bu konular biraz karışık ama BEDELLİ şart.

Not. Ben 1998 de askerliğimi tamaladım. Oğlum yeğenim vs de yok. Bizim çocuklar hep kız oldu. Erkek olsaydı ben askerliği bedelli yaptırmazdım kesinlikle.

Hatta geri alsalar gider yine askerlik yaparım, ancak sistemin biraz revize edilemsi gerekiyor. Mutfakta ,gazinoda bilmem nerde askerlik yapılmaz. Ben adam gibi askerlik yapılmasından yanayım. Ben Doğu Anadolu da eksi bilmem kaç derelerde adam gibi askerlik yaptım. Sallayp sallayıp o zaman da bekleniyordu bu bedelli biraz ağırdan alıp 99 daki bedelliye katılırdım. Askere tecili bozup gittim.
Ben gittim diye herkesin gitmesi gerekmiyor.

madruk
19-11-2011, 05:42
Osmanlı imparatorluğunda ki Bedelli Askerlik uygulaması

Kırım Savaşı sırasında hem asker ihtiyacının artması hem de toplanan II. Viyana Konferansı’na bir iyi niyet gösterisi olarak Osmanlı yönetimi, cizyeyi kaldırdığını ve gayrimüslimleri orduya alacağını açıkladı.
Bu karar gayrimüslimleri telaşa düşürdü. Ticari faaliyetlerini bırakmak istemediler. Özellikle Rumeli’deki Ortodokslar, telaşa kapılarak toplu bir şekilde dağlara çıktı. Bunun üzerine Bab-ı Ali, 14 Mayıs 1855’te çıkardığı Kur’a Kanunnamesi’nde, askerlik yapmak istemeyenler için bedelli askerlik çıkardı.
Bir yıl sonraki Islahat Fermanı bu durumu netleştirdi.
Haziran 1856’da “Bedel-i Askeri” vergisi resmen yürürlüğe girdi.
Yasayla “bedel veya nakden akçe itasıyla” fiili askerlik hizmetinden muaf olacakları belirtildi.
Gayrimüslimlerin askerlik bedeli 5 bin kuruştu.
Zengin Müslümanlar bu imkandan 1846’dan beri yararlanmaktaydı. Ya yerine bir Müslüman’ı askere gönderiyordu. Ya da 5 bin kuruş para veriyordu.
Bedel konusunda eşitlik vardı yani! Ama uygulamada eşitlik yoktu.
Müslüman bedelli, beş yıl boyunca askerlikten muaftı. Her çağrıldığında yine 5 bin kuruş veriyordu. Buna rağmen, belirli bir süre en yakın askeri birlikte eğitim görmek zorundaydı. Yani bu ödediği paralar sadece muvazzaflık hizmetinden kurtulmak içindi.
Gayrimüslim ise 5 bin kuruş verip 60 yıl muaf oluyordu! Hem de Müslümanlar gibi peşin değil taksit taksit ödeme yapıyordu.
ALINTIDIR...

emre yildiz
19-11-2011, 15:46
Bedelli konusunda, Türkiye Cumhuriyeti , Türk devletçilik tarihindeki en kötü devletidir.
Bırakın ortaasya tarihini yakın tarihteki Selçuklular, beğenmediğimiz Osmanlılar bile bizden daha ileri düzeyde bir sistem kurmuştu.
Her adamı liyakatine göre istihdam eden bir sistem olmalı.
Mimar Sinan askerlik yapmamış, yapsa belki sıradan bir asker olup gidecekken mimar olmuş.
Bırakın bedelliyi Osmanlı yabancıları paşa yapmış, vezir yapmış, yapmış da yapmış. Niye adam sistemi kurmuş ondan sonra da herkesin önünü açmış. Belki son zamanlarda özellikle komitecilere, masonlara ve azınlıkların hareketlerini kontrol edememiş. 600 yıl T.C den defalarca büyük bir alanı, eletriğin, telefonun ,tv nin ,radyonun ,arabanın, uçağın,trenin olmadığı bir ortamda onlarca farklı milleti idare etmiş. TC halen bir adam gibi anayasa bile yapamadı, milletin sorunlarını çözemedi.
Bu memlekette herkes dertli mi değil mi? kim mennun ki hayatından. Şimdilerde mutlu azınlık bile üzgün memleket elden gitti diye.

Sayın hisseci34 yazılarınızı büyük bir zevkle okuduğumu ve büyük çoğunluğuna bir asker olarak katıldığımı bilmenizi isterim fakat yukarı da büyük puntolarla yazılı kısım bence tam manası ile talihsizlik olmuş keşke öyle yazmasa idiniz ...

Dünya hangi dönemde Osmanlı dönemi kadar huzurlu idi, sulh idi, adil yönetiliyordu hakka hukuka riayet ediyordu bugün demokrasi ile yönetiliyoruz yüzyılların tecrübesi ile ama hala o dönemdeki hakkaniyeti şanı şöhreti adaleti sağlayabilmiş değiliz .... eğer derseniz son dönemlerde yönetim sarayları köskleri mesken etti vesaire kabülüm ama dünyanın üzerine yüzlerce tez yazdığı dediğiniz gibi telefon internet teknolojinin olmadığı sadece güvercinlerle habeleşmenin sağlandığı ve baktığınızda şuan sahip olduğumuz toprakların bilmem kaç katına sahip olunduğunu düşündüğümüzde hayran olmamak elde değil ....

sevgi ve saygılarımla...

Hisseci 34
19-11-2011, 17:37
Beğenmediğimiz derken, bize öğretilen tarihi kastettim. Cumhuriyetin ne kadar iyi bir rejim olduğunu, faziletlerini falan anlatırken osmanlının özellikle son dönemi yerden yere vuruluyordu. Padişahlığın ne kadar kötü olduğu, her şeyin bir adamın iki dudağı arasında olduğu, insanların padişaha kul olarak kabul edildiği, teba olduğu olduğu . Sonra cumhuriyetle bunlarda kurtulduğumuz anlatıldı yıllarca.
Sonuçta bu memlekette birileri Osmanlı yı yok saymaya kalktı, tarihinde utanır hale geldi. Ben böyle düşünen insanlar için beğenmediğimiz, derken aslında ilerleyen cümlerlerde benim için böyle bir sorunun olmadığı anlaşılıyor. Osmanlı deyince gerici olacağandan korkanlara diyorum ki ...
"Bırakın bedelliyi Osmanlı yabancıları paşa yapmış, vezir yapmış, yapmış da yapmış. Niye adam sistemi kurmuş ondan sonra da herkesin önünü açmış. Belki son zamanlarda özellikle komitecilere, masonlara ve azınlıkların hareketlerini kontrol edememiş. 600 yıl T.C den defalarca büyük bir alanı, eletriğin, telefonun ,tv nin ,radyonun ,arabanın, uçağın,trenin olmadığı bir ortamda onlarca farklı milleti idare etmiş. TC halen bir adam gibi anayasa bile yapamadı, milletin sorunlarını çözemedi.
Bu memlekette herkes dertli mi değil mi? kim mennun ki hayatından. Şimdilerde mutlu azınlık bile üzgün memleket elden gitti diye".
Biz Osmanlı nın yüzlerce yıl önce çözdüğü pek çok konuyu bu çağda modern devletimizde hala konuşamıyoruz bile. Şimdi soruyorum biz mi ilerdeyiz Osmanlı mı?
Bu dediklerim Amerika için de AB için de geçerlidir. Hak ve özgürlükler konusunda dünyada gelmiş geçmiş en muhteşem devlet Osmanlı olmuştur. Bu kadar hak ve özgürlük verilmesi aynı zamanda devletin sonunu getirmiştir.
DEVLET GÜÇLÜ İKEN AZINLIKLAR SESSİZ KALMIŞ AMA BAZI UNSURLAR DEVLETE SIZIP DEVLET SİSTEMİNİ BOZUNCA, BU HAK VE ÖZGÜRLÜKLER DEVLETİ BİTİRMİŞTİR.

Hisseci 34
19-11-2011, 17:50
Osmalı için Türk devleti diyemeyiz. Osmanlı içinde Türklerin de olduğu , kuruluşundan çöküşüne kadar emek verdiği , bir dünya devleti idi. Osmanlı olmak bira ayrıcalıktı dünyada. Şimdi bunu kim olursan ol Amerikan vatandaşı isen Amerikalısın , AB vatandaşı isen Avrupalısın mantığı ile yapmaya çalışıyorlar.

Ancak Amrikalı isen AB li isen kendin gibi kalamazsın sistemin adamı olman gerekir.

Halen Mısırlı, Yunanlı ancak dedeleri bir zamanlar Osmanlı olarak yaşamış bilim adamlarının ortak görüşü "Osmanlılar bizim için bir şanstı, eğer onlar olmasaydı şimdi biz yoktuk diyorlar" Haksızlar mı?
Bakın Endülüs e noldu, nerde oranın insanları. Cezayir Fas Tunus gibi pek çok ülkenin neredeyse anadili Fransızca olmuş. Afrika ülkelerinin pek çoğunun şimdi ortak resmi dili ya inglizce ya fransızca konuşuyor. Halbuki bu ülkeler topu topu 50-100 yıl arasında sömürge olarak kaldı, şimdi dinleri hiristiyan dilleri ingilizce fransızca, karınları aç açlıktan ölüyorlar. Bakın somali , sudan çat vs. Şimdi soruyorum Amerika veya AB ne kadar ilerdeydi Osmanlı mı?

ae1
19-11-2011, 18:04
yakın zamanda askere bedelsiz gidecekleri bol bol nöbet bekliyor, asker sıkıntısı olacak.
bedelliyi çıkaranlar nöbet tutmaya giderler umarım.Ankarada sıcak sıcak oturmakla olmuyor.

http://siyaset.milliyet.com.tr/genelkurmay-da-aralik-sikintisi/siyaset/siyasetdetay/19.11.2011/1464657/default.htm

pinky
20-11-2011, 13:26
18 ay Askerlik yaptım. Bedelliye kesin karşıyım.

JAKO
20-11-2011, 14:35
Bölük komutanı, babacan bir ifadeyle, 'burada torpil yok' dedi, 'bildiğiniz bütün yöntemler, bütün torpiller sivil hayatta kaldı, burada hiç biri yok, burada vatan var, ben ne dersem o var...' Bir ayı doldurmadan yemin edilmezdi ve yemin etmeyen dışarı çıkamazdı.
Yemin etmeden, üç günü doldurmadan, ünlü bir otelin ünlü sahibi, uydurma bir göreve gitti ve askerlik bitene kadar görülmedi.
Vatan sevgisini öldürmek mi istiyorsunuz?
Gerek yok ki, zaten ölmüş.

JAKO
20-11-2011, 14:47
vatan sevgisini öldürmek için çaba sarfetmeye gerek kalmamşı ki? niçin hala uğraşırlar?

casa
20-11-2011, 18:26
Her seyin bir bedelinin olmasi ne güzel!!!!
Kimi kinali kuzular icin sagsalim bitirilmis onurlu bir vatan borcu,
Kimi icin vatan sagolsun diye feda edilen bacak,
Kimine göre dul bir es, babasiz gelecekli evlatlar
Kimi icin kör olan bir cift göz,
Kimine göre uykusuz gecelerde hastane hastane dolasan ana,
Kimi icin sehadet,
Bazilari icin hapisten beter 450gün yada 180 gün,
Kimine göre ....
....
....
Kimine göre 25binlira...
Her seyin bir bedeli olmasi ne güzel !!!

soros74
20-11-2011, 20:52
Bu AB hayali uğruna daha ne kepazelikler göreceğiz kim bilir?
Ermenilere sınırı aç - Başüstüne efendim
Kıbrısı peşkeş çek - Başüstüne efendim
Terörle mücadeleyi askıya al - Başüstüne efendim
Askerliği kaldır - Bu kadarı da fazla diyecek bir babayiğit arıyoruz............

balaban
21-11-2011, 13:49
Ne bedellisi yahu 7 ay önce Başbakanın dediğine bakın bedelli falan çıkamaz:ayy:

http://www.haberler.com/sozcu-gazetesi/2011-11-19/

balaban
21-11-2011, 13:54
kesinlikle cıkarılmamalı diyenleri anlıyorum da askere gidenlerin sucu ne diyen arkadaslar zorla mı gitti askere merak ettim doğrusu...tercih hakları olsaydı askerliği yapmama yönünde mi tercih yapacaklardı?

bu arada ankette " fark etmez" gibi bir sık olsaydı oyumu kullanacaktım,yakın bir şık goremedim.

Yapanların suçu ne gerçekten daha da kötüsü gidip ölenlerin suçu ne?
Gönüllü mü gidip öldüler?

Paran yoksa yaşamaya hakkın da yok.

setiturhan
21-11-2011, 15:11
para ile askerlik görevinin yapılmasına karşıyım.Anayasa ve yasalarımızda yurtaşlık görevlerimiz arasında sayılan askerlik meselesinin mevcut ikdidarların rant kapsı haline gbetirmişler.Hükümetlerin oy avcılığı uğruna yapılan bu tür den girişimler nefretle karşılyorum.Anayas da ve yasalarımzıla yurtaşa görev verilmiş,değiştir yasaları,askerlik işini tamamaen kaldır.(sıkar ama)maaşlı lejyoner askerlik olur biter. sosyal ve ekonomik gerekçelerle(yalanlar) uydurmakla uğraşmazsın.Şimdi parası olmayan mehmetçikler bu ülkenin yurttaşı değilmi,para eşitliği bozdu,parası olanlar için özel düzenlemeler yapılarak anayasal görevlerden muafa tutulmak bu ülkede eşit yurttaşlık haklarından yaralanmamak demektir. en azında parası olmayanlar askerlik görevini yapmak istemiyorsa devlet parasını ödesin.Eşitlik olmadığı sürece askerlik görevin parayla peşkeş çeken en başta siyasiler ve esitlik bilinci gelişmemiş asker konular ile gündemde rant sağlayan sözde aydın yazar ve çizerleri nefretle kınıyorum.Bir şey yapılmak isteniyorsa bu ülkenin tüm yurttaşları için yapılmalı.

Grandmaster
21-11-2011, 15:41

bedelliye gelene kadaaaarrrr:)
bedelli surekli olan bişey degil bılmem kac yılda bir olmus ama ben surekli olanı soyleyim size

paran yoksa yasamaya hakkın yok dıye dusunuyorsanız daha oncesinde "okumamıssan yasamaya hakkın yok" demeniz lazım
eskiden gene olurdu lisans mezunu olup daga cıkan
artık yok gibi desem yeri

hakkari cukurcaya giden unv mezunu er 6 aylık askerlıgını yaparken kısladan dısarı cıkmıyor,sacma sapan konuslanmıs bir karakola gonderılmıyor ...riske atılan uzun donem asker.
konuya yaşama hakkı acısından bakrsanız bedelli devede kulak kalır

bir de sunu ekleyım herkes doguda askerlik yapmıyor bildiğiniz gibi...ve askerin cogu yatıyor..yattıkca da siniri bozluyor sıkıntıdan psikolojisi bozuluyor vs .... 2 farklı arkadasım biri batıda 6 ay diğeri antalyada 6 ay askerlık yaptı farklı donemlerde ve bunlarla haftada 2-3 kez konusup destek olmaya calısıyordum...cunki bos oturuyorlar ve kitap dahi okuyamayabılıyorlardı...2sinin de psikolojisi bozuldu birine hava degısımı bıle verdiler.yatmanın ne vatana mıllete ne de bu genclere bir faydası olmadıgı gibi zararı da oldu

askerliğini yapmıs olanın sucu ne mantıgına hic katılamıyorum.sırf birileri uzun sure askerlik yaptı dıye yanlıstan dönulmeyecek mi?
daha once yazdım benım dedem 4 yıl babam 2 yıl askerlık yaptı..
hani nerde adalet? madem onlar yaptı herkes yapsın yok oyle 21 gun 6 ay 15 ay
marş marş herkes kışlalara

warworn
21-11-2011, 23:29
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/392278_248617378529484_234812279909994_704070_1268 019257_n.jpg

pinky
21-11-2011, 23:46
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/392278_248617378529484_234812279909994_704070_1268 019257_n.jpg
15 Ay ve üstü Askerlik:---------> MEHMETÇIK

JoNaThAn
22-11-2011, 01:53
Paran yoksa yaşamaya hakkın yoktur. Eğer minimal şartları sağlayacak imkanın varsa ve paran azsa, yaşamaya hakkın vardır ancak eksik yaşamaya hakkın vardır.

Bunun vicdani sorumluluğu; sigortası olan, vatandaşlığı olan, bankada hesabı olan, kamu kuruluşlarında veya sermayeyle kurulan herangi bir şirkette çalışan tüm insanların sırtındadır.

Bunun sorumlusu ben, sen, o, tek tek hepinizsiniz. Bu hepinizin suçu. O nedenle vicdan olayına biraz daha realist yaklaşmalı.

Sistem devam ediyor mu? Evet. Edecek mi? Belli bir süre daha evet. Çöktüğünde hepimiz altında kalacağız.

Sistem tamamen bencillik üzerine kurulu, her bireyin ciddi bir rekabet içinde daha iyi yaşam şartlarını kendine sağlamak için koşuşturduğu bir denklem üzerine kuruludur.

O nedenle.. İlk ve geçerli tek kural; hayatta kal, ölme, daha çok kazan, umursamadır.

İsterseniz cebinizdeki parayı yolda karşılaştığınız fakire verin. Farketmez. O an vicdanınız, bir tas yemek ağırlığınca hafifleyecektir. Ama yukarıda saydığım tüm unsurlarla birlikte sistemin bir ajanı, elemanı, ister istemez destekçisi olduğunuz için... Siz bir sistem insanısınız. O açı doyursanız, sistemin atığı olan milyonlarca aç insan, kendi pisliği ve açlığı içinde ölüme mahkum olacaktır.

Sokakta yürürken yanından geçtiğiniz evsiz adam.. Kendi hatası nedeniyle değil, sistemin atık boruları nedeniyle oradadır. Askere parasızlık yüzünden gidip ölen genç adam... Sokaktaki adamın bir başka yansımasıdır sadece... Başka hiçbir farkı yok.

Ah.. Sistemin illüzyonları da vardır. Irk, bayrak, milliyetçilik, din gibi truva atları vardır.. Tüm bunlar zamanı geldiğinde sınırları şekillendirmek, diktatörleri indirmek, enerji koridorlarına hakim olmak, silah satmak için hazırda tutulan düğme konumundadırlar.

O nedenle... Daha çok askerlik, daha çok silah, daha çok savaş unsurlarını destekleyerek aslında farkında olmadan sistemin dinamiklerine yardım yağdırıyorsunuz.

hascan
22-11-2011, 05:14
Bu ülkede hep beraber yaşıyor isek hep beraber zamanı gelince korumasınıda bileceğiz.bu bedelli işinden en çok maddi durumu iyi olanlar-topçular ile popçular yararlanmak istiyor.bedelliye şiddetle karşıyım.Eskiden her zaman derdik (Biz Türk ler Asker Milletiz)diye.Artık bastır parayı boşver askerliği havasına büründü ortalık.

Hisseci 34
22-11-2011, 09:10
Askerlik profesyonel olmalı,
zaten mevcut silah sistemleri onu gerektiriyor.
Normal askerlik herkes için enfazla 6 ay olmalı,
yanaşık düzenle kaybedilen acemilik gereksiz 2 haftada çölülebilecek bir iş.

Normal sıradan askerler bile 5 ay boyunca gerilla eğitimi almalı.
Silah kullanma konusunda eğitilmeli, silah sesine ve atışa alıştırılmalı,
Eğitim Özellikle şehir içi çatışmalar ve açık alan çatışmaları konusunda olmalı,
Tanksavar Rpg roket lav silahı gibi silahlar şehir içi çatışmalarda lüzümlü olduğundan her asker bilmeli.

Hisseci 34
22-11-2011, 09:17
Ülke savunması dediğim gibi iki kademeli yani hem profesyonel ordu dan hem de gerilla savaşını bizzat öğrenen milletten oluşan bir vatana kimsenin girme,işgal etme cesareti olamaz. Koca SSCB Afganistan yüzünden dağıldı, ABD de daha fazla direnirse yine Afganistan masrafları yüzünden batacak. Niye karşısında kimse yok halbuki herkes var.

alperacara
22-11-2011, 11:02
Ülke savunması dediğim gibi iki kademeli yani hem profesyonel ordu dan hem de gerilla savaşını bizzat öğrenen milletten oluşan bir vatana kimsenin girme,işgal etme cesareti olamaz. Koca SSCB Afganistan yüzünden dağıldı, ABD de daha fazla direnirse yine Afganistan masrafları yüzünden batacak. Niye karşısında kimse yok halbuki herkes var.

AYNEN KATILIYORUM,
PUANLAMAYA İZİN VERMEDİ SİSTEM,
BARİ ALKIŞLAYALIM,
:bravo::bravo::bravo::bravo:

Grandmaster
22-11-2011, 13:54
30 yas doldurma sartı olur diye tahmin ediyordum,30undan gun almıs olmak yetecek
kanun haftaya meclise gelecek,c.baskanının da fazla uzun ınceleyecegını sanmıyorum

boylece 3 ay farkla kısmet olmamıs oldu bana:) bu ısler kısmet işi diye dusunuyorum o yuzden uzulmedim
paranın kullanılacagı yer de anlamlı.vatana ve millete hayırlı olsun

Asmiltak
22-11-2011, 14:12
bir de sunu ekleyım herkes doguda askerlik yapmıyor bildiğiniz gibi...ve askerin cogu yatıyor..yattıkca da siniri bozluyor sıkıntıdan psikolojisi bozuluyor vs .... 2 farklı arkadasım biri batıda 6 ay diğeri antalyada 6 ay askerlık yaptı farklı donemlerde ve bunlarla haftada 2-3 kez konusup destek olmaya calısıyordum...cunki bos oturuyorlar ve kitap dahi okuyamayabılıyorlardı...2sinin de psikolojisi bozuldu birine hava degısımı bıle verdiler.yatmanın ne vatana mıllete ne de bu genclere bir faydası olmadıgı gibi zararı da oldu

İki kişiden yola çıkarak genelleme yapmak bence çok isabetli olmamış.. Belli ve çok net kurallar haricinde kışlada kişinin neleri yapıp neleri yapamayacağının sınırını yine insanın kendisi belirler, bu kişinin neyi yapmak isteyip istemediği ile bağlantılıdır kanımca..

eoztemir
22-11-2011, 14:15
30 yas doldurma sartı olur diye tahmin ediyordum,30undan gun almıs olmak yetecek
kanun haftaya meclise gelecek,c.baskanının da fazla uzun ınceleyecegını sanmıyorum

boylece 3 ay farkla kısmet olmamıs oldu bana:) bu ısler kısmet işi diye dusunuyorum o yuzden uzulmedim
paranın kullanılacagı yer de anlamlı.vatana ve millete hayırlı olsun

yasanin meclisten gecip onaylanip resmi gazetede yayinlanmasi yilbasini bulabilir. Ciktiktan itibaren en azindan 3-6 ay yururlukte kalacaktir, bu durumda siz ve sizin gibi sinirda olan bircok kisi faydalanabilir, benim tahminim 82 ilk 6 ay dogumlu olanlar faydalanabileceklerdir...

Grandmaster
22-11-2011, 14:23
yasanin meclisten gecip onaylanip resmi gazetede yayinlanmasi yilbasini bulabilir. Ciktiktan itibaren en azindan 3-6 ay yururlukte kalacaktir, bu durumda siz ve sizin gibi sinirda olan bircok kisi faydalanabilir, benim tahminim 82 ilk 6 ay dogumlu olanlar faydalanabileceklerdir...
basbakan net konustu ve bır kac kez tekrarladı...rg de yayınlandıgı gun ıtıbarıyle 30undan gun almıs olmak dıye
yurulukte kaldıgı surede yapılır basvuru o ayrı bısey
net.kafa karıstırmaya gerek yok.30undan gun almıs olma sartı var resmi gazetede yayınlandıgı gun itibariyle
bu arada 82 liler (aralık ayında doganların durumu henuz net degil ) zaten yararlanıyor

Grandmaster
22-11-2011, 14:25
İki kişiden yola çıkarak genelleme yapmak bence çok isabetli olmamış.. Belli ve çok net kurallar haricinde kışlada kişinin neleri yapıp neleri yapamayacağının sınırını yine insanın kendisi belirler, bu kişinin neyi yapmak isteyip istemediği ile bağlantılıdır kanımca..

2 kişiden yola cıkmadım aslında sadece ornek verdim
evet baska bi arkadasım-yine 6 ay yapanlardan- 25ten fazla kitap okumus o da kavga dövüş kabul ettirmiş...kaldı ki kitap okumak da sorunun cozumu degil yani...neyse bu konu uzar gıder ..gundemden de dusecek yakında

kutatku
22-11-2011, 14:37
fiyat pahali olmakla birlikte nasip diyelim.ben basvuruda bulunacagim.yas limiti bize vurdu:)

warworn
22-11-2011, 15:00
üniversite mezunu bir kişi gidip bedelliye başvurursa ya aklı yok yada parası çok......

30000/5=6000 tl

JoNaThAn
22-11-2011, 15:10

Yok, o öyle değil. Savaş ekonomisi diye bir şey var. O harcamalar ekonomiye can veriyor. Enerji koridorlarını elde ettiği için de muazzam bir güç.

Bir savaş ne kadar uzun sürerse, o kadar karlıdır.

Öte yandan SSCB, ABD yüzünden dağıldı. Afganistan'ı SSCB'ye karşı ABD örgütledi. Bu iki güç arasındaki savaştı, kapitalizm kazandı. ABD'nin artık her yerde, can damarları içinde olmasının sebebi budur. Ve yeni bir oyunu muhakkak olacaktır.

Bedelli yaşı isabet olmuş. Bence ileride sistem tam olarak oturtulduğu takdirde, herkes için yaş sınırı olmaksızın bedelli olmalıdır. Ancak ordunun eli silah tutan profesyonel asker sayısı en az 100.000 olmalıdır. Pekala 460.000 kişinin yaptığı işi 100.000 profesyonel çok rahat yapabilir.

Ancak ordunun şuanki yapılanması genel bir bedelliye uygun değil. Bu tür sistemler arasında geçiş kolay olmaz. Asıl mesele fiyat/performans oranını çok iyi ayarlamaktır. Örnek veriyorum; herkes askerlik yapacak diye senelik 40 milyar lira devlet bütçesinden kaynak ayrılmasındansa; durumu olanların bedelli askerlik yapması sonucu devlet bütçesinden sadece 5-10 milyar lira ayrılarak aynı işlevin yerine getirilmesi çok daha akıllıcadır.

Hatta 400.000 askerin maliyeti ile 100.000 askerin maliyeti arasında ciddi fark olacağından; geri kalan 300.000 kişinin de bedel ödemesi sonucu büyük bir kaynak yaratılacağından; devlet bütçesinin bu konuda artıya geçmesi bile söz konusu olabilir.

eoztemir
22-11-2011, 15:12
basbakan net konustu ve bır kac kez tekrarladı...rg de yayınlandıgı gun ıtıbarıyle 30undan gun almıs olmak dıye
yurulukte kaldıgı surede yapılır basvuru o ayrı bısey
net.kafa karıstırmaya gerek yok.30undan gun almıs olma sartı var resmi gazetede yayınlandıgı gun itibariyle
bu arada 82 liler (aralık ayında doganların durumu henuz net degil ) zaten yararlanıyor

Tekrar baktim evet haklisiniz umarim kimseyi umutlandirmamisimdir...

mardiros
22-11-2011, 15:20
vatani görevimizi yaverlikle yer değiştirdiler kaçımız askerdeyken bir şey öğrendik

sadece uşaklık yaptık ne adam gibi bir eğitim verildi ne askeri disiplin askere gidince insan vay halimize diyor

savaşın kimseye hayırlı olmuyor arkadaş

ben doğuda yaptım zordu! hepsi zordur herhalde imkanı olan yapmasın hatta kimse yapmasın ben orada vaktimi öldürdüm onun yerine çalışsaydım vergi verir daha çok faydam olurdu ülkeye ve ekonomimize

saygılarımla,

şehitleri vurdular vatanımızı satıyorlar göz yumma ey vatandaş!

ikiondokuz
22-11-2011, 16:10
askere gidenin suçu ne diyorum...
200 bin muvazzaf askerimiz varmış, yeter de artar bile, zorunlu askerliğe de gerek yok bence
amerikada gazete ilanlarıyla asker alıyorlar, 5 yıl askerlik yapana ömür boyu sağlık güvencesi, kariyer vs.
barış zamanında bu kadar asker bulundurmaya gerek var mı? buna harcanan paralarla çok daha iyi işler yapılabilir.
bunları konuşmak lazım...

ultrAslan
22-11-2011, 16:37
üniversite mezunu bir kişi gidip bedelliye başvurursa ya aklı yok yada parası çok......

30000/5=6000 tl
15 ayda bu parayi kazanabilenler icin deger ama bunu yurt icindekilere yapilmasi Dünya da baska bir örnegi yoktur. Biz yurtdisindakiler icin de 10.000 € cok büyük para. Ben bu parayi ne zaman toplayabilirim bilemiyorum. benim icin TR vatandasligi su an icin bitmistir. :grrr: Gelip 15 ay askere gitsem geri dönemeyecegim. Almanlar da onu bekliyor zaten.

ultrAslan
22-11-2011, 17:46
Buyrun buradan yakin. Milleti borca sokacaklar :grrr:
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/690421-bankalar-bedelli-icin-harekete-gecti

merlin
22-11-2011, 19:22
Neden 30 yaş ?
30 yaşına dek askerden yalan dolan kaçanı ödüllendirmek neden ? 18 lik delikanlının , yeni mezun mühendisin, genç doktorun, 1 haftalık eşini ,beşikteki bebesini bırakıp askere gidenin suçu ne ?

Neden 30000 lira?
Neden 1000 lira değil ya da 10000 ? Neden herkesin karşılayabileceği bir rakam değil ? 30000 lira. Kaç kişi bu rakamı cebinden çıkarabilir bir çırpıda ?
35 yaşındaki bir zengin, o yaşına kadar askerden kaçmış, senelerce bedelli çıkmasını beklemiş ve çıkmış. Adam kiraladığı hayat kadınına 1 gecede veriyor o parayı.
Diğer yanda 2 çocuğunu bırakmamak için 2-3 sene borç altına giren gariban ne yapsın ?

Bu mudur adalet ?

Hayır gerçekten merak ediyorum. Askerden 30-35 yaşına kadar ancak kaçarsınız, yoklama kaçağı olursunuz ki bu suçtur zaten. Bir tek akademisyenler doktora süresince alınamıyor, bir de sporcular. Öğrenciler bile belirli durumlarda alınabilirkern askerden sahte raporlarla , yalan beyanla , tanıdık bir albayın torpiliyle ya da bakaya kalarak kaçanı ödüllendirmek neden ?

ayhan53
22-11-2011, 19:27
evet adalet budur bankalarıda akbaba gibi salacaklar milletin üzerine normalda 20.000 geçemeyecek paralı asker sayısını 50.000 lere çekecekelr 460.000 kişi lafı yalan bu kadar kişi o 30.000 tl yi veremez sadece vermek isterse bu kadar kişi demek parası bol kodamanların çocukları yararlanacak ve bitecek bide mecburen askerlik yapamayacak olanlar (işini kaybetmek istemeyen çoluk çocuğu bırakıp gitmek istemeyen ) kredi çekip ödeyecek

merlin
22-11-2011, 19:52
evet adalet budur bankalarıda akbaba gibi salacaklar milletin üzerine normalda 20.000 geçemeyecek paralı asker sayısını 50.000 lere çekecekelr 460.000 kişi lafı yalan bu kadar kişi o 30.000 tl yi veremez sadece vermek isterse bu kadar kişi demek parası bol kodamanların çocukları yararlanacak ve bitecek bide mecburen askerlik yapamayacak olanlar (işini kaybetmek istemeyen çoluk çocuğu bırakıp gitmek istemeyen ) kredi çekip ödeyecek
Doğrunun yanlışın hiç bir önemi yok artık bu ülkede.
Neyse, sonuçta ben askerliğimi yaptım , aziz milletimiz böyle istiyor. Beni pek de ilgilendirmiyor . :)

diyot
22-11-2011, 20:12
17 mart 2011 sabah gazetesi

başbakanımızın sabah gazetesine bedelli hakkında verdiği demeç.

''Bu ülkede parası olan var, olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, 'buyur kullan' diyeceksin, parası olmayan, 'o da gitsin askerliğini yapsın' diyeceksin. Bunu adalet terazisine oturtmak zorundasınız. Bu eğer o kadar rahat bir şey olsaydı, benim vatandaşımın, halkımın belli bir kesimini mağdur etmeyeceğini biz bilseydik, buna inansaydık, biz bunu çoktan hallederdik. Biz bunu bugüne kadar bekletmezdik.''

''Bizim şu anda gündemimizde böyle bir durum yok. Uçakta arkadaşlar sorduklarında da kendilerine ben şunu söyledim; gerçekten böyle bir konunun üzerinde durulması gerekiyorsa biz bunu seçimlerden sonra, bu anayasa meselesinde dahil olmak üzere eğer referanduma gitme durumu olursa, biz kalkarız böyle bir süreyi ancak referanduma taşırız ki halkımız bunun kararını versin. Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem. Çünkü parası olan var, parası olmayan var. Parası olan bastıracak parayı askerlikten kurtulacak, parası olmayan gidecek askerlik yapacak. Kimlerle görüştüysem ben, kenar köşedeki izbe yerlerdeki vatandaşım onlar bu işe hiç sıcak bakmıyor. Biz yola çıkarken kimsesizlerin kimi olarak çıktık. Sessiz yığınların sesi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım, ona göre de adımımızı atmamız lazım.''

ama tabi hiçbir sözünü tutmayan bir başbakan olduğu için bu yasadan dolayı onu kınamayı bir borç bilirim.. sadece sözde kalan bu cümlelere ek olarak aşağıda belirttiğim nedenleride ekleyerek ;

özellikle parası olup işi gücü yerinde olan ve sırf bu nedenle ben devlete vergi veriyorum ekonomik katkı sağlıyorum diyerek bedelliyi gündeme getiren ve çıkmasına vesile olan her türk vatandaşınıda kınayorum.. birde olaya şu açıdan bakın derim.. özellikle hiçbir alanda adaleti göremeyen ve adil davranılmayan milli gelirden en az payı alan bizim insanlarımız 15 ay askere gittiğinde geride kalan yavrularına, analarına, kardeşlerine kim bakacak..onlara bu sorunun cevabını verdiğinizde vicdanınız hala evet diyorsa sorun yok..eğer biraz olsun vicdanınızda sızlama hissediyorsanız o zaman hayır deyin..eğer onlarki en sevdiği varlıkları ailelerini geride bırakıp ülkesinin varlığı ve bütünlüğü için askere güle oynaya gidiyorsa bu onları ahmak yapmaz..sadece ne kadar vatansever olduklarını gösterir..işte bu bedelli onları öyle bir yere koyuyorki insanın vicdanı bunu kabul etmiyor..

ae1
22-11-2011, 20:15
Bedelli için şartlar oluştuğu için çıkarılmış.yersen...
Her af çıktığında bir daha çıkmayacak bu son denir.Bu tür aflar toplumun adalet eşitlik duygularını yaralıyor.
Heleki Başbakanın ben böyle bir şeye alet olmam refaranduma götürürüm dedikten sonra sözünden çark etmesi dün dündür bugün bugündür anlayışının ürünüdür.
eskilerden farkınızın olmadığını biliyorduk bunu tescillediniz.
yakın zamanda bedelli oruç,bedelli namaz gibi hayatımızı kolaylaştıracak diğer müsteri paketlerinizide bekliyoruz.
Allah'ın adaletinin tecelli vakti geldiğinde bedelini ödemeniz dileğiyle.

ayhan53
22-11-2011, 20:15
http://666kb.com/i/byw39eykq3pu54nru.jpg

C.ÜNLÜ
22-11-2011, 20:28
Geçmiş olsun....

Kılıf da uydurulmuş...

Atı alan üsküdarı geçmiş,gerisi laf'ı güzaf....

brokerüstad
22-11-2011, 20:31
3 ay geri ödemesiz bedelli askerlik kredisi
22.11.2011
İSTANBUL / AA
Anadolubank, bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen asker adaylarına ilk 3 ay ödemesiz bedelli askerlik kredisi veriyor. Anadolubank'tan yapılan açıklamaya göre, Anadolubank bedelli askerlik kredisini 60 aya varan vadelerde aylık yüzde 1,44 faiz oranı ile ihtiyaç sahiplerine sunuyor.

Anadolubank, bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen asker adaylarına ilk 3 ay ödemesiz bedelli askerlik kredisi veriyor.
Anadolubank'tan yapılan açıklamaya göre, Anadolubank bedelli askerlik kredisini 60 aya varan vadelerde aylık yüzde 1,44 faiz oranı ile ihtiyaç sahiplerine sunuyor.
Bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunacaklar için 3 ay ödemesiz ve daha düşük taksitlerle başlayan ödeme planı alternatifleri de bulunuyor

onur501
22-11-2011, 20:32
sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı...
ver 30 000 lira fukara kurtarsın vatanı...

AYGÜLL
22-11-2011, 22:00
Başbakanın daha önceki açıklamasıyla lgili olarak TV.kanallarında ,hiçbir şekilde değinemediler. cesaret ister Toplumun nekadarı sözcü okumakta , tv den içeriğini bilmeden duyduklarıyla . Kullanılacağı yerlerin Şehit ,gazi ,aileleri falan diye sıralandı ,tepkilerini bastırmak için. Benim o konuda itimadım yok. deprem vergisi gibi yol köprü olarak belediyelere , ulaşt.bakanl. gider. Bedelliyi kişisel düşünmemek lazım. Bana ne ben yaptım veya benim oğlum yaptı yada kızım var. Askere gidecek , kardeşimin, komşumun, arkadaşımın çocuğu vardır. Yurt içi 30bin yurt dışından pahallı. Şimdi derki araba alacağınıza bedelli ödeyin. Toplum toplum olarak herşeyde ayrıştırılıyor. Oğlumda doğuda kısa dönem yapmıştı,.Diyorduki bölükte altı mat.öğrt.var. diğer branşlardanda öyle . Erlerin çoğunun türkçesi bozuk,okuma yazması çok az. köyünden ilk çıkışı . topluma ilk girişi,18 ay gibi uzun bir zaman , nöbet ,tatbikat haricinde ,sil süpür bahçe temizliği yapacak birşeyde yok. En azından günde birkaç saat ders versek , genel kültür, türkçe, mat. Terhislerinde ,memleketlerine ufukları genişlemiş, eğitilmiş bilinçli gençler olarak dönseler . Acemi birliğine er olarak ilk gittiklerinde 200, 300 genç, duş için bir haftada sıra gelmişti. Olanaklar, kısıtlı, hijyen yok. yemekleri doyurucu değil. hatta yağmur yağdığında yatakhane akıyordu. oğlum altı ayda oniki kilo vermişti. madem biz vatani görevimiz için buradayız tüm askerlere iyi bakmak zorundalar diyordu. Ne varki kendi aralarında hiçbir sorun yaşamadı. birbirleriyle uyumlu, anlaşarak , ayırımsız, çok güzel dostluklarla da döndü. Birkaç kez ziyaretine gitmiştik, yiyeceklerle , çoğuyla tanışmıştık ,birlikte yedik ,sohbet ettik .Öyle bir duyguki kendi çocuğunuzdan ayırt edemiyorsunuz . Demek istediğim 15 bin tl. olsaydı.Bütçeye katkıysa askerlik süresini indirsinler. Bankalara gün doğdu. faiz 1.45 dosya,ıvır zıvır derken bir rant kapısı daha açıldı. İyi akşamlar.

neon06
23-11-2011, 00:01

Aslında herkes bedelli yapar askerliği!!! Kimi parasını verir,kimi kolunu bacağını hayatını...

JoNaThAn
23-11-2011, 00:40
Buyrun buradan yakin. Milleti borca sokacaklar :grrr:
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/690421-bankalar-bedelli-icin-harekete-gecti

Değerli dostum, bakmayın fakir edebiyatı yaptıklarına. Bu millette paradan bol bir şey yoktur. Ancak maddi durumdan yakınmak herkeste vardır. Bu esnaf mantığıdır. Adam ayda 10 bin lira temiz kazansa da ağlar.

Sabah ve akşam saatlerinde arabanızla yola çıkın; inanın 15 dakikada gideceğiniz yere 45 dakikada ancak gidersiniz. Neredeyse istisnasız herkeste araba var. Para yoksa bu arabaların vergisi, benzini, masrafları nasıl karşılanıyor? AVM'ler tıklım tıklım. Adım atacak yer yok. Herkesin cebinde iphone. Telefonu geçtim, kılıfına 40-50 lira nakit sayıyor yurdum insanı.

En para yok, maddi sıkıntı çekiyorum diyen insan gidip nakit parayla ev alıyor. Ev. Bakın tekrar ediyorum; paradan bol bir şeyi yok milletin. Kanmayın gariban edebiyatına.

Olmayan da çeker kredi 2 senede öder. Hükümetin bedelliyi 2-3 senede bir gündeme getirmesi, o sırada da ordu içinde yaş sınırını aşağı çekecek yeni düzenlemelerin yapılması uygundur.

Sizin için üzüldüm ancak bir kredi bulabilirseniz çok iyi olur. Kurtarın başınızı bu işten. Her ne kadar yurtdışında yaşasanız da, T.C. vatandaşlığının da bazı avantajları vardır.

merlin
23-11-2011, 01:01
Başbakanın daha önceki açıklamasıyla lgili olarak TV.kanallarında ,hiçbir şekilde değinemediler. cesaret ister Toplumun nekadarı sözcü okumakta , tv den içeriğini bilmeden duyduklarıyla . Kullanılacağı yerlerin Şehit ,gazi ,aileleri falan diye sıralandı ,tepkilerini bastırmak için. Benim o konuda itimadım yok. deprem vergisi gibi yol köprü olarak belediyelere , ulaşt.bakanl. gider. Bedelliyi kişisel düşünmemek lazım. Bana ne ben yaptım veya benim oğlum yaptı yada kızım var. Askere gidecek , kardeşimin, komşumun, arkadaşımın çocuğu vardır. Yurt içi 30bin yurt dışından pahallı. Şimdi derki araba alacağınıza bedelli ödeyin. Toplum toplum olarak herşeyde ayrıştırılıyor. Oğlumda doğuda kısa dönem yapmıştı,.Diyorduki bölükte altı mat.öğrt.var. diğer branşlardanda öyle . Erlerin çoğunun türkçesi bozuk,okuma yazması çok az. köyünden ilk çıkışı . topluma ilk girişi,18 ay gibi uzun bir zaman , nöbet ,tatbikat haricinde ,sil süpür bahçe temizliği yapacak birşeyde yok. En azından günde birkaç saat ders versek , genel kültür, türkçe, mat. Terhislerinde ,memleketlerine ufukları genişlemiş, eğitilmiş bilinçli gençler olarak dönseler . Acemi birliğine er olarak ilk gittiklerinde 200, 300 genç, duş için bir haftada sıra gelmişti. Olanaklar, kısıtlı, hijyen yok. yemekleri doyurucu değil. hatta yağmur yağdığında yatakhane akıyordu. oğlum altı ayda oniki kilo vermişti. madem biz vatani görevimiz için buradayız tüm askerlere iyi bakmak zorundalar diyordu. Ne varki kendi aralarında hiçbir sorun yaşamadı. birbirleriyle uyumlu, anlaşarak , ayırımsız, çok güzel dostluklarla da döndü. Birkaç kez ziyaretine gitmiştik, yiyeceklerle , çoğuyla tanışmıştık ,birlikte yedik ,sohbet ettik .Öyle bir duyguki kendi çocuğunuzdan ayırt edemiyorsunuz . Demek istediğim 15 bin tl. olsaydı.Bütçeye katkıysa askerlik süresini indirsinler. Bankalara gün doğdu. faiz 1.45 dosya,ıvır zıvır derken bir rant kapısı daha açıldı. İyi akşamlar.
Vatandasın her seyden bal gibi haberi var Sayın Aygül.
Aziz Milletimiz her seyi bilir.
Bakın bu gün 100 kişi belki içeri tıkıldı. Basında ''tık''var mı ?
Halın umrunda mı ?
Değil.
ABD ile Suriye'deki rejimi devireceğiz, ABD emrediyor biz ''OK patron'' diyoruz. Var mı halkın haberi ? Olmaması namümkün.
Sonra İran'ı vurmamızı isteyecekler. İran Kıbrıs harekatında 40 savaş jetini yardım için bize yollayan devlet. Halkı bizim ülkemize büyük muhabbet besliyor, çünkü 20 milyonu zaten Türkmen. Var mı önemi ?
Ne diyor malum cemaatin lideri ''İran şii, bizim dinimiz bile farklı ''.
Söylenecek söz çok ama hiç gerek yok.
Şimdi medyadaki borazanlar ''ekonomiye 15milyar dolar girecek ''muhabbeti yapacak.

Sorun şu , AKP özelleştirmeden 10 milyar dolar bekliyordu. Yapamadılar. Enerji ihalalerinin tamamı iptal oldu.
Halkbank,Ziraat ,THY gibi halka arzlar da elde patladı dolayısıyla.
Sigara zammı enflasyon yapar denince geri çektiler. Şimdi mecburen bedelli çıkardılar.
Bir çeşit vergi olarak göreceğiz bunu.

Başbakanın oğulları.Hangisi askere gitti ? Hiç biri.
Şimdi sessiz sedasız bir sürü milletvekilinin, bakanın çocuğu askerden sonsuza dek yırtacak.

Askerde laf vardır , alavere dalavere Kürt Memet nöbete diye...O misal. Alavare, dalavere gariban Memet nöbete diyelim biz.

Grandmaster
23-11-2011, 01:55
@sevgili JoNaThAn
aynen katılıyorum

gecen haberturkte okumustum sanırım,her 3 akbilliden birinin otomobili var diye
baska bir ornek,istanbulda 3.5 kişiye bir konut/daire dusuyor..her ne kadar bir kısmının kredi borcu olsa da demek ki bunu odeyecek gucleri var sahiplerinin...(gecenlerde 5 arkadas bulustuk ve sadece 1inin evi var mesela (gerci bes kişide de iphone vardı o da ayrı mevzu))
eminim bu ornekler cogaltılabilir...bir zahmet bişeylerden fedakarlık edılsın ya da odenen faiz cok bulunmasın.bosta biri icin 30bin fazla olabilir ama iş guc sahibi kariyer pesinde insanlar icin buyuk bir bedel degil

Alkharismus
23-11-2011, 07:56
bedelli sadece yurtdışında çalışanlaramı çıktı

ayhan53
23-11-2011, 08:24
olayı para çokmuş yada azmış milletin geliri varmış ödesin boyutuna getirmek bence konunun dışına çıkmak oluyor. ve birilerinin ekmeğine yağ sürüyorsunuz

JAKO
23-11-2011, 09:56
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1321998553.jpg

JAKO
23-11-2011, 09:58
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1321998170.jpg

JAKO
23-11-2011, 10:07
Kimileri ŞAFAK sayar Kimileri Para sayar..

Dinci imancı kitle, cahil kitle. Okumuşu da cahil, iki kolej bitireni de cahil. Hem cahil, hem hain.

İnsanı, en çok, kitap okumak ve tiyatro izleyicisi olmak geliştirir.

Bir Japon bir yılda ortalama 25, bir İsviçreli 10, bir Fransız 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor. Türkiye'de, okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.

Rapora göre, Türkiye'de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor. Dünya ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

Türkiye'de düzenli okuyan kitle, 70.000 kişiden ibaret.
Türkiye'de üniversite öğrencisi sayısını, profesör sayısını, öğretmen sayısını, üniversite mezunu sayısını getirin aklınıza.
Cehaletin ölcüsünü alın.

Hem cahil, hem hain. Okumuşu da cahil.

warworn
24-11-2011, 00:54
Asgari ücret ile evini geçindirmeye çalışan adamın oğlu için 'Bedelli' sadece bir İtalyan forvet ismi olabilir.

ayhan53
24-11-2011, 05:11
Asgari ücret ile evini geçindirmeye çalışan adamın oğlu için 'Bedelli' sadece bir İtalyan forvet ismi olabilir.

o barotelli değilmiydi:) gerçi 1.500 tl maaş alsa ne fark edecekki ha bedelli ha barotelli 30.000 tl kredinin aylık geri ödemesini bi hesaplayalım bakalım

soros74
24-11-2011, 09:42
AIHM Türkiye'nin vicdani retçi hainlere tazminat ödemesine hükmetmiş. Zaten bu mahkemeden başka türlü karar beklemezdim. Sürekli türkiye aleyhine kararlar. Aslında bence AIHM'ne başvuru hakkını kaldıralım. AB'ye üyeliği de geri çekelim. Rusya, Asya Birliği'ni kurmaya çalışıyor. Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelerle işbirliği, AB gibi çökmesine çeyrek kalmış vatan hainleri topluluğuna girmeye çalışmaktan çok daha mantıklıdır.

Heriflerin bize öne sürdükleri koşullara bir bakın hele: Patrikhane'ye ekumeniklik ver, Ermenilere sınırı aç, Kıbrıs'ı peşkeş çek, Ege'yi Yunan'a terket...... Bu zihniyetteki topluluktan Türkiye'ye hiçbir fayda gelmez. AB sürekli TCnin aleyhine çalışan bir iflas grubudur.......

Kentucky
24-11-2011, 12:50
Askerlik konusu hassas konu.

Bedelli ilk defa cikmadi, herhalde son defa da cikmayacaktir.

Ama...

Bir tarafta vatan savunmasi ugrunda sehit olanlar varken diger tarafta askerlikten kacip, kagit parcalariyla bedel odedigini sananlari vicdanlariyla basbasa birakiyorum!

CycLone
24-11-2011, 23:52
Nedir bu ben yaptım oda yapsın anlayışı birçok ülkede kaldım mesela gürcistandan örnek vereyim rusyanın tacizi altında bir ülke olduğu halde 27 yaşından sonra askere kesnilikle alınmıyorsunuz.. yani bu yaşa kadar eğitim öğretim gördüyseniz askerden muafsınız çocuğunuz varsa 5 yaşına gelene kadar askeri işlem yok. asker olursanız kendi oturduğunu bölgede askerlik yapıyorsunuz. çoğu polis tipi askerlik ve rahat... asker zaten profesyönel ve iddia diyorum dünyada güvenli sayılı ülkelerden birisi...
Türkiyede diğer şehitlere yazık olurmuş bilmem ne yazık ki ne yazık. hükümetin sizi bedavaya bir hamal gibi kullanıp attığını göremiyorsunuz bile..
böyle bir iktidar ne demokrasi getirebilir nede insan hakları.. içkiyle milletin mahremiyetiyle uğraşıp durun....

Size demokrasi değil babayı satarlar anca!!!

C.ÜNLÜ
25-11-2011, 00:09
Gürcistan sovyet bloğundan ayrılmış bir ülke dikkat ediniz..

T.C ile aynı terazide tartmayın...

Bizim daha gidecek yolumuz var...

Dimokrasya nirde satılıp duru beya alalım bi dirhem....:he:

ultrAslan
25-11-2011, 01:08
NO COMMENT
http://a1111.hizliresim.com/r/t/qrq9.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ikiondokuz
25-11-2011, 01:11
manşette bir yanlışlık var, askerlik bizde binlerce yıldır zorunlu değildi...
askerlik 1916 yılında mecburi hale gelmiş. 1. dünya savaşının ortasında.
trablusgarp, balkan savaşlarında, dünya savaşının ilk yıllarında bile zorunlu değil
bundan öncesi 1843 te yapılan düzenleme ile kur'a usulü,
tanzimatla gayrimüslimlere verilen haklara karşılık askerlik için bedel alınmaya başlanmış.
ondan öncesi de 1826 ya kadar ki dönem, yani muvazzaf yeniçeriler ve sipahi ocakları
gerçekleri bilmek iyidir...

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1321998170.jpg

ayhan53
26-11-2011, 00:17
NO COMMENT

getirin utpya ve tektuya yatırın o parayı:)

hakansahin
26-11-2011, 00:40
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/380057_243304042399764_117008998362603_731580_1626 690609_n.jpg

nedim@10
26-11-2011, 02:04
http://a1111.hizliresim.com/r/u/rd4v.jpg

ayhan53
26-11-2011, 18:32
http://a1111.hizliresim.com/r/u/rq8q.jpg

http://b1111.hizliresim.com/r/u/rq97.jpg

http://b1111.hizliresim.com/r/u/rq9j.jpg

http://b1111.hizliresim.com/r/u/rq9y.jpg

http://c1111.hizliresim.com/r/u/rqb6.jpg

http://c1111.hizliresim.com/r/u/rqbf.jpg

http://c1111.hizliresim.com/r/u/rqbn.jpg

http://a1111.hizliresim.com/r/u/rqbv.jpg

http://a1111.hizliresim.com/r/u/rqbx.jpg

buraya uygun bunlar

vippol35
26-11-2011, 18:44
Atalarımız ne demiş.Fakir fakirliğinin çilesini,zengin zenginliğinin sefasını sürecektir..vesselam.........

Karatay
26-11-2011, 20:23
Buraya da koyalım gerçi yazılı olarak arkadaşlar vermiş ama görüntülü de koyalım...

Asıl sinir bozucu olan şu alttaki video...
Ama alıştık artık bütün siyasetçiler böyle...
Demirel sağolsun..
"Dün dündür, bugün bugündür.."

http://www.youtube.com/watch?v=JijGshQOOWQ

JAKO
27-11-2011, 11:49
Bedelli taksitlerini öderken, taksitleri bitiremeden ölenler, şehit sayılır mı? 'askerlik yan gelip yatma yeri değildir', bedelli taksitlerini ödeme yeri midir? liboşlar ve yandaşlar, bu konuda da her ihanete ait konuda olduğu gibi yine aynı doğrultuda birleştiler.

JAKO
27-11-2011, 11:53
Bu inbelerden her inbelik beklenir, bunu da yapan ve düşünen illa ki çıkar.

NO COMMENT

uptrend
27-11-2011, 12:54
Halkımızın vicdanı kabul etmedi.

TUNABEN10
27-11-2011, 13:02
Yürüyüş kararı sayıalacak, say!

Her.... fakir..... asker.... doğar....

ikiondokuz
27-11-2011, 14:28
http://b1111.hizliresim.com/r/u/rm0y.jpg

JAKO
27-11-2011, 14:41
TAHRAN (A.A)

İran haber ajanslarında yer alan habere göre Vahidi, Buşehr kentinde düzenlenen "Besic Haftası" etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD ve İsrail tehditlerini değerlendirdi.

Vahidi, tehditlerini hayata geçirmeden önce ABD’den ne zamana kadar savaşabileceğini ve batırılacak gemilerinin hesabını yapmasını istedi.

"ABD, Afganistan ve Irak’ta savaştığını sanmasın. Irak’ta Saddam geri çekildi, Afganistan’da ise kimse yoktu ki savaşsın" diyen Vahidi, bu ülkenin Vietnam’da ne hale düştüğünü herkesin gördüğünü söyledi.

ABD ve müttefiklerinden İran’ın çok güçlü olduğunu bilmelerini isteyen Vahidi, "ABD’ye savaşın ve savaşçının ne olduğunu göstereceğiz" ifadesini kullandı.
ABD’nin, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri 60 yılda 100 kadar askeri operasyon yaptığını, ancak bunların hiçbirinde savaşmadığını belirten Vahidi, "iman ve inançla donanımlı İran’ın diğerlerinden farklı olduğunu" savundu.

Vahidi, İsrail’in saldırı tehditleriyle ilgili olarak da "Siyonist rejim ne diye İran’ı tehdit ediyor; ne kadar füzeyle kendisini hazırlamış, 10, 20, 50, 100, 150 bin füze yoksa daha fazlası için mi?" diye konuştu.

İsrail’in Sabra ve Şatilla ve Gazze’deki katliamlarının hesabını henüz vermediğini kaydeden Vahidi, "İran’a saldırı halinde, bu katliamların intikamını alacağız. Şimdi, eğer savaşa hazırlarsa ileri çıksınlar" dedi.

Vahidi, savaş halinde İsrail’e nefes alma fırsatı dahi verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

ikiondokuz
27-11-2011, 14:44
devlet dese ki zorunlu askerliği kaldırdım, şimdiye kadar askerlik hizmeti yapanlara da 30 bin lira veriyorum.
her türlü ezber bozulur muydu bozulmaz mıydı. ne hain kalırdı ne gafil, yüzde 100 desteklerdi herkes.
olaylar belli şartlar altında algılanır, şartlar değiştikçe algı da değişir. vesselam.

JAKO
27-11-2011, 14:53
İran, Türkiye'yi vuracağını, bunun şartını açıkladı, Suriye, füzelerini Türkiye'ye doğrulttuğunu açıkladı, Rusya, savaş gemilerini Suriye sularına gönderdi.

Biz, bedelli çıkardık, ve bu forumda düzenlenen ankette, destekleyen oylar daha fazla çıktı.

ikiondokuz
27-11-2011, 15:03
natonun füze savunma radar sistemlerinin Türkiyeye kurulması tam bir oldu bittiye getirildi.
Türkiye gerek israil, gerek arap baharı ve iran ile ilişkilerinde son derece gereksiz riskler alıyor.
sanıyorum bunu da ABD nin gayrı resmi talimat ve taahhütleri (!) doğrultusunda yapıyor.
amerika ya güven olmaz. menfaati gereği anında satar, olan yine bize olur.
kamuoyunu oyalayacak gündem de her zaman üretiliyor. bu hiç şaşmaz...
amerikanın yıllardır uğraştığı iki konu var zaten.
1. Türkiye ile İranı savaştırmak, İranın gerçek gücünü görmek, bir sonraki aşama için Türkiyeyi yeterince hazır hale getirmek
2. Türkiyede bir iç savaş çıkartmak.
bunlardan vazgeçtiğini hiç sanmıyorum. eninde sonunda hedef Türkiyedir.
hoş, bizim başkaca düşmana da pek ihtiyacımız yok, dostlarımız bize yeter...

bütün bu ahval ve şerait içinde de kamplaşmaya ve diğerlerine düşmanlık yapmaya kendi sonumuzu hazırlamaya bu kadar teşneyiz ya, en büyük korkum benim budur. Allah sonumuzu hayretsin.

ayhan53
28-11-2011, 15:37
Bedelli"nin bedelini ağır ödemeyin
Bedelli için ödenecek ve krediyle sağlanacak 30 bin lira, iyi bir araştırma ve planlama yapılmadığı durumda 60 ay sonunda 52 bin lirayı geçebiliyor

Bazı bankalar, bedelli askerlik için düşük faizli ve uzun vadeli kredi seçenekleri sunarken, adayların bütçelerine göre iyi araştırma ve planlama yapmaları gerekiyor.

Bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edilmesi, bedelli askerlik için gün sayanlar kadar bankacılık sektörünü de sevindirdi.

30 yaşından gün almış olanların, 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanmasını imkan veren, TBMM Genel Kurulu'nda, 29 Kasım Salı günü görüşülecek olan tasarıyla ilgili gelişmeleri bankalar, yakından takip ediyor.

Bütçenizi iyi değerlendirin

Bazı bankalar bedelli askerlikle ilgili sundukları düşük faiz ve uzun vadeli kredi seçenekleriyle adayları, müşteri portföyüne katmayı hedefliyor.

Bankaların 12 aydan başlayıp 60 aya kadar varan kredileri, faiz ve alınan masraflar açısından farklılık gösteriyor. Bu yüzden adayların, bütçelerini göz önünde bulundurarak iyi araştırma ve planlama yapmaları gerekiyor. Öyle ki, bedelli için ödenecek ve krediyle sağlanacak 30 bin lira, 60 ay sonunda 52 bin lirayı geçebiliyor.

Bu noktada kısa vadeli krediler daha cazip görülüyor. Bir banka, bedelli askerliğe özel olarak 1,29 faiz ve 12 ay vadeyle kredi seçeneği sunuyor.

Aylık ödemesi 2 bin 758 lira 63 kuruş olan bu seçenekte toplam geri ödeme 33 bin 103 lira oluyor. Kredi alırken verilen 250 lira kredi masrafı ile sigorta ve vergi dahil ücretler olan 497,5 lira da eklendiğinde ödenecek toplam para 34 bin liraya yaklaşıyor ve aylık maliyet 1,82'ye çıkıyor.

Aynı bankanın 1,38 faiz ve 36 ay vadeli seçeneği de bulunuyor. Aylık bin 112 lira 95 kuruş taksitli bu kredinin toplam geri ödemesi 40 bin 66 lirayı buluyor. Masraflarla birlikte kredinin aylık maliyeti 1,76 oluyor.

60 aya kadar vadeli seçeneğinde ise banka, 1,46 faiz uyguluyor. Masrafsız bu kredide aylık 812,01 lira ile toplamda 48 bin 720 lira geri ödeniyor.

Devlete gidecek 30 bin, cepten çıkacak 52 bin lira

Başka bir banka, 1,74 faiz ve 60 ay vadeyle bedelli askerlik kredisi veriyor. Masrafın 446 lira olduğu kredide aylık 881,52 lira taksitle 60 ay sonunda toplam geri ödenen para yaklaşık 52 bin 890 liraya ulaşıyor.

Diğer bir banka ise 1,40 faiz ve 36 ay vadeyle kredi imkanı tanıyor. Bu kredide geri ödeme, bin 117 lira 35 kuruş taksitle toplam 40 bin 224 lira oluyor.

Başka bir banka da bedelliye yönelik iki seçenek sunuyor. 1,40 faiz ve 36 ay taksitle sunulan, 681 lira masrafın alındığı kredinin geri ödemesi, bin 117,35 lira taksitle 40 bin 224 lirayı buluyor. 1,55 faiz ve 60 ay vadeli diğer seçenekte ise aylık 834,03 lirayla toplamda yaklaşık 50 bin lira ödeniyor. Bu kredide de masraf olarak 681 lira alınıyor. Aylık maliyet de 1,95'i buluyor

Fade To Black
29-11-2011, 13:43
askerliğin süresi kısaltılmalı
bedelli askerliğe karşı değilim ama para verenler de 1 ay askerlik yapsın görsün yine de

KARADENIZ
01-12-2011, 13:36
http://i43.tinypic.com/33bh99g.png

Cesitli nedenlerden dolayi askerlik yasini gecmis ( oyle yada boyle ) 30 kusurlu yaslarina gelmis, is guc AILE velhasil belli bir duzene girmis kisilerin bedelli askerlikten yararlanmasi tamam kabul edilir anlasilir bir sey . Ama bunun suyunu cikarmak ise bana gore densizligin dik alasi...

Yillar once Yemen Agitinda dendigi gibi.. , soze ne hacet...

Kara çadır is mi tutar
Martin tüfek pas mı tutar
Ağlayalım anam bacım
Elin kızı yas mı tutar

Gitme Yemen'e Yemen'e
Yemen sıcak dayanaman
Tan borusu er vurulur
Sen küçüksün uyanaman

Yemen yolu çukurdandır
Karavana bakırdandır
Zenginimiz bedel verir
Askerimiz fakirdendir

Gitme Yemen'e Yemen'e
Karışı'n toza dumana
Mektubunu sal kardaşım
Bacını koyma gümana

Tarlalarda biter kamış
Uzar gider vermez yemiş
şol Yemen'de can verenler
Biri Memet biri Memiş

Koray
03-12-2011, 10:11
İş sadece noterin onayına kaldı,

Kredi ile bedelli yapacak yurdum erkeki ! İŞ BANKASI'nı tercih etsin ...
Paraları yurtdışına kaptırıp 2 kez zarar yazmayalım (Neler düşünür olduk Allah Allah) ...

JAKO
03-12-2011, 13:32
Askerlik taksidi öderken ölenler şehit olacaklar. Askerlik taksidi öderken trafik kazası geçirenler gazi olacaklar. Soytarılık baş köşeye oturdu ve bu toprakların üzerinde yaşayanlar, bu soytarılığı çok benimsediler. Anadolu topraklarında varlığını sürdürebilen uygarlık yok. Yakın tarihini bilmiyor, bundan vazgeçtik, günümüzde yaşananların muhtevasını bilmiyor bir soytarılık, bedelini ödesin, bakalım ömrü ne kadar sürer.

JAKO
06-12-2011, 10:05
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/384682_10150420459658785_190577373784_8620683_6844 58379_n.jpg

JAKO
06-12-2011, 10:10
Askerden kaçmak için dandini okullara, benimsemedikleri okullara kayıp yaptıranlar, askere gitmemek için yüksek öğrenim görenler, kaçabilecekleri yere kadar kaçanlar, son bir kaçış kapısı daha buldular. Bu fırsatçı, faydacı, aklı fikri bozuklar kafalarını kaldırıp bir İsrail ordusuna bakmazlar mı?
Lise mezunları askerliklerini yapmadan üniversitelere girememeli. Hem üniversite önündeki tıkanma, hem askerlik konusu başka türlü düzene kavuşmaz.

GaKKoS
06-12-2011, 12:19
Askerden kaçmak için dandini okullara, benimsemedikleri okullara kayıp yaptıranlar, askere gitmemek için yüksek öğrenim görenler, kaçabilecekleri yere kadar kaçanlar, son bir kaçış kapısı daha buldular. Bu fırsatçı, faydacı, aklı fikri bozuklar kafalarını kaldırıp bir İsrail ordusuna bakmazlar mı?
Lise mezunları askerliklerini yapmadan üniversitelere girememeli. Hem üniversite önündeki tıkanma, hem askerlik konusu başka türlü düzene kavuşmaz.

Genel yazmıssınız ama burada bence genelleme yapmamaız gerekiyor.. Zorunlu durumları da göz önüne almamız gerekiyor. Tabi askerden kaçan bilerek bin bir türlü çetrefilli yollar arayanlar yok mudur var dır tabiki ama öyle yada böyle bedelliden faydalanmak zorunda olanlarda olacaktır. bu da çok normaldir..

Diğer taraftan lise mezunlarının askerlik yapmadan üniversitelere girmemeleri gibi kesin hüküm ifade eden yazınıza hiç katılmıyorum. Böyle bir düşünce tarzı bizi olduğumuz yerden çok daha gerilere götürecektir.. Üniversiteler basamak olarak düşünüldüğünde kesin olarak askerlikten önce bitirilmesi gereken bir eğitim kurumudur.

Askerlik ve Üniversitelerinin önündeki engelleri bu gibi öneriler ile düzlüğe kavuşturamayacağımızı düşünüyorum.

baygandalf
06-12-2011, 18:07
http://img803.imageshack.us/img803/8356/bedellpaa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/803/bedellpaa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

JoNaThAn
07-12-2011, 07:09
TAHRAN (A.A)

İran haber ajanslarında yer alan habere göre Vahidi, Buşehr kentinde düzenlenen "Besic Haftası" etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD ve İsrail tehditlerini değerlendirdi.

Vahidi, tehditlerini hayata geçirmeden önce ABD’den ne zamana kadar savaşabileceğini ve batırılacak gemilerinin hesabını yapmasını istedi.

"ABD, Afganistan ve Irak’ta savaştığını sanmasın. Irak’ta Saddam geri çekildi, Afganistan’da ise kimse yoktu ki savaşsın" diyen Vahidi, bu ülkenin Vietnam’da ne hale düştüğünü herkesin gördüğünü söyledi.

ABD ve müttefiklerinden İran’ın çok güçlü olduğunu bilmelerini isteyen Vahidi, "ABD’ye savaşın ve savaşçının ne olduğunu göstereceğiz" ifadesini kullandı.
ABD’nin, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri 60 yılda 100 kadar askeri operasyon yaptığını, ancak bunların hiçbirinde savaşmadığını belirten Vahidi, "iman ve inançla donanımlı İran’ın diğerlerinden farklı olduğunu" savundu.

Vahidi, İsrail’in saldırı tehditleriyle ilgili olarak da "Siyonist rejim ne diye İran’ı tehdit ediyor; ne kadar füzeyle kendisini hazırlamış, 10, 20, 50, 100, 150 bin füze yoksa daha fazlası için mi?" diye konuştu.

İsrail’in Sabra ve Şatilla ve Gazze’deki katliamlarının hesabını henüz vermediğini kaydeden Vahidi, "İran’a saldırı halinde, bu katliamların intikamını alacağız. Şimdi, eğer savaşa hazırlarsa ileri çıksınlar" dedi.

Vahidi, savaş halinde İsrail’e nefes alma fırsatı dahi verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Nihayetinde sıra İran'a geldi.

Bana kalırsa, ilk vuruşun çok sıkı ve sert yapılması gerekiyor; bu vuruş sadece İran ordusuna değil, halkına da büyük bir korku verebilmeli. Kendini rüyada zanneden insanlar başlarını kaldırmaya dahi korkmalı. Nihayetinde karşı koyacak olanlar onlardır. Bir savaşta, her iki tarafta da halk çok önemlidir.

İran gerçekten büyük ve tehlikeli bir ülke. Bunu dağıtmak kolay olmayacak ama şahsen ben Irak savaşını izlerken hiç zevk almamıştım. Ortada adam yoktu yahu. Saddam sayısız tehdit yağdırmıştı ancak muzaffer güçler karşısında 3-5 çapulcudan başka bir şey yoktu. Umarım bu sakallılar yaptıkları onca afra tafra sonunda, ABD ve İsrail savaş uçakları semalarda görülünce yer altı mağaralarına girip ortadan kaybolmazlar :)

İran rejimi mevcut yapısı gereği artık geçerliliğini yitirmiştir. Yerine yenisi konulacaktır. Bunu müthiş bir heyecanla bekliyorum.

Bedelli konusuna gelince; muzaffer güçler Türkiye'nin yanındadır. Türkiye'nin Ortadoğu düzenlemesi konusundaki rolü bellidir, önemi bellidir. Şuanda Türk ordusuna her şeyden çok ihtiyaç vardır. 3-5 kişinin bedelli gitmesiyle mevcut düzeni bozulmaz. Bunu geçin.

JAKO
07-12-2011, 11:36
Analizden uzak bir yazı sn. JoNaThAn.
ABD'nin yürütmekte olduğu savaş, israil için olamaz, kendisi içindir, İngiltere için bitini feda etmeyen abd, israil için eder mi? İsrail kesinlikle maskedir, abd, bölgemize yerleşmektedir, Dünyanın merkezi burasıdır, şimdiki yerlerinin Avustralya'dan bir farkı yok, gidenler bilir, içlerinde hep Avrupa özlemi vardır, Avrupa'nın en güzel kapısı, akdeniz kapısıdır, Amerika Akdeniz'e, Kıbrıs adasına, afrika kitasına uzak asyaya kadar açılan enerji kaynaklarına ve tabi ki Anadolu topraklarına da sahip olmak isteyecektir.
Hedefte Türkiye de var ve Türk ordusu da var. Vatan kavramı olmayan yerli dinciler, işbirlikçiliği ve ihaneti benimsediler, sevdiler, yüz yıldır yaptıklarını yapmaya devam ediyorlar.
İran, sünni değil, bu mezhepsel ayrışmayı ve hangilerinin işbirlikçi hangilerinin olmadığını da iyi biliyorlar. Sünnileştirme ve ılımlı islamlaştırma, işbirlikçi kitle demek. İran, ortaçağı yaşasa da anti emperyalist bir tavrı kararlılıkla sürdürüyor. Mezhepsel ayrıştırmayı yapamıyorlar, İran'da yaşayan Türkleri de ırkçı bir ayrıştırma konusunda kullanamadılar yönlendiremediler.
Filistin topraklarını nasıl ki elli altmış yılda tümüyle ellerine geçirdilerse, bu toprakları da geçireceklerini düşünüyorlar.
Başarılı olabilirler mi? Bizdeki dinci kafa, Pakistan'daki dinci kafa gibi çalışabilirse, olani biteni anlayabilirse, olamazlar. başarılı olan, amerika değil, işbirlikçilerdir.
Hedefte, Türk ordusu da var ve tasfiye ediliyor. Japonya ve Avrupa ülkelerinin orduları gibi şekillendiriliyor, ya görünüşte var oluyor ama illa ki etkisizleştiriliyor. Bedelli de bu zararlı faaliyetler kapsamında bir adım.

JoNaThAn
07-12-2011, 12:54
Analizden uzak bir yazı sn. JoNaThAn.
ABD'nin yürütmekte olduğu savaş, israil için olamaz, kendisi içindir, İngiltere için bitini feda etmeyen abd, israil için eder mi? İsrail kesinlikle maskedir, abd, bölgemize yerleşmektedir, Dünyanın merkezi burasıdır, şimdiki yerlerinin Avustralya'dan bir farkı yok, gidenler bilir, içlerinde hep Avrupa özlemi vardır, Avrupa'nın en güzel kapısı, akdeniz kapısıdır, Amerika Akdeniz'e, Kıbrıs adasına, afrika kitasına uzak asyaya kadar açılan enerji kaynaklarına ve tabi ki Anadolu topraklarına da sahip olmak isteyecektir.
Hedefte Türkiye de var ve Türk ordusu da var. Vatan kavramı olmayan yerli dinciler, işbirlikçiliği ve ihaneti benimsediler, sevdiler, yüz yıldır yaptıklarını yapmaya devam ediyorlar.
İran, sünni değil, bu mezhepsel ayrışmayı ve hangilerinin işbirlikçi hangilerinin olmadığını da iyi biliyorlar. Sünnileştirme ve ılımlı islamlaştırma, işbirlikçi kitle demek. İran, ortaçağı yaşasa da anti emperyalist bir tavrı kararlılıkla sürdürüyor. Mezhepsel ayrıştırmayı yapamıyorlar, İran'da yaşayan Türkleri de ırkçı bir ayrıştırma konusunda kullanamadılar yönlendiremediler.
Filistin topraklarını nasıl ki elli altmış yılda tümüyle ellerine geçirdilerse, bu toprakları da geçireceklerini düşünüyorlar.
Başarılı olabilirler mi? Bizdeki dinci kafa, Pakistan'daki dinci kafa gibi çalışabilirse, olani biteni anlayabilirse, olamazlar. başarılı olan, amerika değil, işbirlikçilerdir.
Hedefte, Türk ordusu da var ve tasfiye ediliyor. Japonya ve Avrupa ülkelerinin orduları gibi şekillendiriliyor, ya görünüşte var oluyor ama illa ki etkisizleştiriliyor. Bedelli de bu zararlı faaliyetler kapsamında bir adım.

Sırf emperyalizme karşı diye radikal dincileri mi savunuyorsunuz; bana mı öyle geliyor? Yani emperyalizme karşı olsun da, ister Pakistanlı, ister El Kaideli mi olsun diyorsunuz? Kıstas bu mu? Peki Amerika'yı yıkalım, İsrail'i ortadan kaldıralım. Ortadoğu'dan elleri çekelim. Böyle olduğunu düşünelim. Güç ortadoğudaki radikal islam birliklerine verilsin. İran, Afganistan, Filistin, Hamas, Müslüman Kardeşler, El Kaide...

Bunlar gücü ellerine aldıklarında, emperyalizmin benzerini hayata geçirmeyecekler midir sayın Jako? Mevcut sistemin neyi size az geldi ki, arap şeyhlerinin ellerini eteklerini öpmekten başka bir şey yapamayacağınız bir sistemi benimsemek istiyorsunuz?

Hangi düşünce sizi zaten %80'ini işbirlikçi dediğiniz kesimin oluşturduğu toprakları savunmaya itiyor? İslamcı dediğiniz kitlenin himayesi altında yaşamak mutlu mu edecektir sizi? O zaman böyle solcu, özgürlükçü kelimeleri ağzınıza alabilecek misiniz?

Peki alternatifiniz var mı? ABD dünyanın bir numaralı denge kurucusudur. Bugün elini çekse, neler olabileceği konusunda zerre fikriniz var mı? Sizin laikliğinizin teminatı da Amerika'dır. Nefret ettiğiniz yobaz inançları değiştirecek ve reforma uğratacak güç de Amerika'dır. Her şeye karşı olup, hiçbir alternatif sunamamak, üzerine 3 tl'lik tshirt giyip, elinde pankartla dünyayı değiştireceğini zanneden solcu gençlerin işidir sevgili Jako!

Düşman kendi silahıyla vurulacaktır sevgili Jako. O an gelmiştir. Hayalinizdeki dünya sadece bir hayal. Şuan yapılanlar ise mevcut durum için en iyisi.

Bedelli başvurusu zaten askerden kaçmış olanların parasını almaktan başka bir işe yaramayacak. Ordu hazır ve güçlü. Yeri geldiğinde İran'a, yeri geldiğinde Suriye'ye, yeri geldiğinde Irak'a müdahale edecektir.

Emperyalizm, dünyayı değiştirmek ve tek bir çatı altında toplamak için sadece bir araçtır sevgili Jako. Amaç değildir. Adamların paraya ihtiyaçları yok. Zaten onlar basıyorlar.

Daha iyisi Şam'da kayısı.

Yahu her şeyi geçtim! Atatürk'ün kurduğu laik düzen bile sizin emperyalist dediğiniz adamların yarattığı eserdir. Sermayeyi, gücü kiliseden alıp piyasaya veren adamların eseridir. Fransız Devrimidir. Nasıl olur da kalkıp İran ortaçağı yaşıyor ama anti emperyalist diyebiliyorsunuz!

Solcuların sayısının sıfıra inmesinin sanırım en geçerli sebebi bu. Ne dediklerini ciddi anlamda bilmiyorlar. Neyse ki, kuzu kuzu her denileni yapan bir inançlı kitle var!

ikiondokuz
07-12-2011, 15:59
milletin dini ve inancı ile bu kadar uğraşmayın efendiler!
o inanç sayesinde hayattasınız ve ulu orta ahkam kesiyorsunuz
içinde yaşadığınız toplumun değerlerine biraz saygılı olun.
sizin kininiz ve nefretiniz kime? sizin için can veren mehmetçiğe mi düşmansınız
demokratik hakkını özgürce kullanan vatandaşın iradesine mi hazımsızlığınız var
sabır sabır bir yere kadar...
ırak savaşından pek zevk almamış beyefendi, hutular tutsileri kesiyor bir de onu dene...
siz bence bir tatile falan çıkın, bunlar sağlıklı durumlar değil.

JoNaThAn
07-12-2011, 20:24
milletin dini ve inancı ile bu kadar uğraşmayın efendiler!
o inanç sayesinde hayattasınız ve ulu orta ahkam kesiyorsunuz
içinde yaşadığınız toplumun değerlerine biraz saygılı olun.
sizin kininiz ve nefretiniz kime? sizin için can veren mehmetçiğe mi düşmansınız
demokratik hakkını özgürce kullanan vatandaşın iradesine mi hazımsızlığınız var
sabır sabır bir yere kadar...
ırak savaşından pek zevk almamış beyefendi, hutular tutsileri kesiyor bir de onu dene...
siz bence bir tatile falan çıkın, bunlar sağlıklı durumlar değil.

Talihsiz bir açıklama olmuş.. Sizin adınıza üzüldüm, şüphe ettim...

Lakin iktidarın dediği olur. Nasıl ki terör örgütüne iştirak etmiş generaller, askerler gözaltına alınmışsa; aynı emri verenlerin hiç şüpheniz olmasın gerekli gördükleri yerde, gerekli görülen şeyleri yapacağı kesindir. Benim şahsen içim rahat.

Biz Nato ile birlikte füze kalkanlarını kendi topraklarında konuşlandıran bir ülkeyiz. Düşmanımız bir, dostumuz bir. Gerisi hikaye. Sevgili Jako'yu yanlış yerde görünce üzüldüm. Uyarmak istedim. Hepsi bu. Ben feyz alıyorum inşallah. Onun da almasını pek isterim. Doğrusu bu.

http://www.salom.com.tr/news/detail/20884-Irana-karsi-fuze-kalkani.aspx

ikiondokuz
08-12-2011, 01:47
niyetim kimseyle polemiğe girmek değil, üstüme vazife de değil
ancak talihsiz beyanlara bir girersek mevzu çok uzar, sayfalar dolusu var.
başkalarının kanı üzerinden rant sağlamaya çalışanlara,
her konuyu getirip getirip iç siyaset malzemesi yapanlara,
halkın dini ve milli değerlerini aşağılayanlara, hakaret edenlere de sessiz kalamam
yoksa ben de meraklısı değilim...
insanlar söylediği sözün nereye gittiğini biraz bilmeli.

ayhan53
26-12-2011, 10:54
�� 420 bin kişiyi kapsayan bedelli askerliğe talep sönük kaldı. Şimdilik 4 bin kişi başvurdu. Bu seyir devam ederse 70 bin kişi yararlanacak, 13 milyarlık beklenti, 2 milyarda kalacak.

aynen tahmin ettiğim gibi olacak kodamanların uşakları askerlik yapmayacak 350.000 kişi yaya kalacak. ne demişti hükümet yasayı çıkarırken şartları tutan herkesin yararlanabileceği bi yasa ayırımcılık yok
şart ne parayı denkleştirmek:) kimler denkleştirdi. Zenginler birde maaşı yetmeyen vekiller :) kendilerine zam yaptılar onlarınkide denkleşti.

JAKO
30-09-2012, 10:00
http://www.youtube.com/watch?v=ReGciQuVi34

bilalx
30-09-2012, 15:32
çıkmasın

JAKO
05-01-2013, 14:07
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/550819_320046978100827_1034724708_n.jpg

JAKO
18-08-2013, 08:18
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/993385_639153536104652_1235522981_n.jpg

syd_syd
01-12-2014, 23:36
Çok hevesliler katılsın...

i-ked
02-12-2014, 01:19
Bana kalsa bırakın bedelliyi, belirli bir yaşta kadın-erkek tüm vatandaşlara zorunlu tutarım ama süreyi azaltırım. Okul mokul anlamam, önce askerlik bitecek sonra okuluna devam edeceksin. Gidelim yaz tatilinde 2-3 ayda bitirelim gelelim. Öyle yüzbinlerce kişinin silah altında olmasına gerek yok.

Mesleği askerlik olanlar da risk grubu ve operasyon durumuna göre dolgun bir maaş alsınlar.
Global Firepower Index’in 2014 yılı en güçlü orduları listesi açıklandı.

Global Firepower Index yaklaşık 50 değişkene göre orduların gücünü hesaplayıp sıralıyor. Endekse askere çağrılabilecek nüfus, tank, uçak, nükleer başlık, uçak gemisi, denizaltı sayısı ve savunma bütçeleri giriyor. Ancak kategoriler her ülke için farklı ağırlıkta hesaplanıyor. Mesela denize kıyısı olmayan ülkenin gemi sayısı ordu gücünü hesaplamada az ağırlık oluşturuyor.
Listede Türkiye de üst sıralarda yer alıyor. İşte bu endekse göre ordusu en güçlü ülkeler…

1- ABD
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 145,212,012 Tank sayısı: 8,325 Uçak sayısı: 13,683 Nükleer başlık sayısı: 7,506 Uçak gemisi sayısı: 10 Denizaltı sayısı: 72 Savunma Bütçesi(dolar): 612,500,000,000

2- Rusya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 69,117,271 Tank sayısı: 15,000 Uçak sayısı: 3,082 Nükleer başlık sayısı: 8,484 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 63 Savunma Bütçesi(dolar): 76,600,000,00

3- Çin
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 749,610,775 Tank sayısı: 9,150 Uçak sayısı: 2,788 Nükleer başlık sayısı: 250 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 69 Savunma Bütçesi(dolar): 126,000,000,00

4- Hindistan
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 615,201,057 Tank sayısı: 3,569 Uçak sayısı: 1,785 Nükleer başlık sayısı: 80-100 Uçak gemisi sayısı: 2 Denizaltı sayısı: 17 Savunma Bütçesi(dolar): 46,000,000,0

5- İngiltere
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 29,164,233 Tank sayısı: 407 Uçak sayısı: 908 Nükleer başlık sayısı: 225 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 11 Savunma Bütçesi(dolar): 53,600,000,000

6- Fransa
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 28,802,096 Tank sayısı: 423 Uçak sayısı: 1,203 Nükleer başlık sayısı: 300 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 10 Savunma Bütçesi(dolar): 43,000,000,000

7- Almanya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 36,417,842 Tank sayısı: 408 Uçak sayısı: 710 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi(dolar): 45,000,000,00

8- Türkiye
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 41,637,773 Tank sayısı: 3,657 Uçak sayısı: 989 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 14 Savunma Bütçesi(dolar): 18,185,000,0

http://i.hizliresim.com/Yj2nNA.jpg

9- Güney Kore
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 25,609,290 Tank sayısı: 2,346 Uçak sayısı: 1,393 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 14 Savunma Bütçesi(dolar): 33,700,000,000

10- Japonya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 53,608,446 Tank sayısı: 767 Uçak sayısı: 1,595 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 16 Savunma Bütçesi(dolar): 49,100,000,000

11- İsrail
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 3,511,190 Tank sayısı: 3,870 Uçak sayısı: 680 Nükleer başlık sayısı: 80-200 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 14 Savunma Bütçesi(dolar): 15,000,000,000

12- İtalya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 27,869,443 Tank sayısı: 600 Uçak sayısı: 795 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 2 Denizaltı sayısı: 6 Savunma Bütçesi(dolar): 34,000,000,000

13- Mısır
Savaş durumunda askere çağırılabilecek nüfus: 41,157,220 Tank sayısı: 4,767 Uçak sayısı: 1,100 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi(dolar): 4,400,000,000

14- Brezilya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 106,784,621 Tank sayısı: 489 Uçak sayısı: 748 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 5 Savunma Bütçesi(dolar): 33,142,000,000

15- Pakistan
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 93,351,401 Tank sayısı: 3,124 Uçak sayısı: 847 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 8 Savunma Bütçesi(dolar): 7,000,000,000

16- Kanada
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 15,786,816 Tank sayısı: 201 Uçak sayısı: 404 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: :4 Savunma Bütçesi(dolar): 18,000,000,000

17- Tayvan
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 12,190,243 Tank sayısı: 2,005 Uçak sayısı: 775 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi(dolar): 10,725,000,000

18- Polonya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 18,830,448 Tank sayısı: 1,063 Uçak sayısı: 475 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 5 Savunma Bütçesi(dolar): 18,170,000,000

19- Endonezya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 129,075,188 Tank sayısı: 374 Uçak sayısı: 381 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 2 Savunma Bütçesi(dolar): 6,900,000,000

20- Avustralya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 10,500,000 Tank sayısı: 59 Uçak sayısı: 395 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 6 Savunma Bütçesi(dolar): 26,100,000,000

21- Ukrayna
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 22,244,394 Tank sayısı: 4,112 Uçak sayısı: 400 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 1 Savunma Bütçesi(dolar): 4,880,000,000

22- İran
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 46,247,556 Tank sayısı: 2,409 Uçak sayısı: 481 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 31 Savunma Bütçesi(dolar): 6,300,000

23- Vietnam
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 50,645,430 Tank sayısı: 3,200 Uçak sayısı: 413 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 1 Savunma Bütçesi(dolar): 3,365,000,000

24- Tayland
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 35,444,716 Tank sayısı: 740 Uçak sayısı: 543 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 5,390,000,000

25- Suudi Arabistan
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 15,246,507 Tank sayısı: 1095 Uçak sayısı: 652 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 56,725,000,000

26- Suriye
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 11,550,558 Tank sayısı: 4,950 Uçak sayısı: 473 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 1,872,000,000

27- İsviçre
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 3,614,695 Tank sayısı: 200 Uçak sayısı: 175 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 4,830,000,00

28- İspanya
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 22,964,245 Tank sayısı: 415 Uçak sayısı: 531 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 1 Denizaltı sayısı: 3 Savunma Bütçesi(dolar): 11,600,000,000

29- İsveç
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 4,062,455 Tank sayısı: 280 Uçak sayısı: 216 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 5 Savunma Bütçesi(dolar): 6,215,000,000

30- Çek Cumhuriyeti
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 4,914,460 Tank sayısı: 123 Uçak sayısı: 109 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 2,220,000,000

31- Cezayir
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 20,387,681 Tank sayısı: 1,050 Uçak sayısı: 404 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 6 Savunma Bütçesi(dolar): 10,570,000,000

32- Hollanda
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 7,728,129 Tank sayısı: 0 Uçak sayısı: 160 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı: 0 Denizaltı sayısı: 4 Savunma Bütçesi(dolar): 9,840,000,000

33- Meksika
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 59,179,064 Tank sayısı: 0 Uçak sayısı: 373 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı:0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 7,000,000,000

34- Belçika
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 4,650,921 Tank sayısı: 52 Uçak sayısı: 166 Nükleer başlık sayısı: 0 Uçak gemisi sayısı:0 Denizaltı sayısı: 0 Savunma Bütçesi(dolar): 5,085,000,000

35- Kuzey Kore
Savaş durumunda askere çağrılabilecek nüfus: 12,933,972 Tank sayısı: 6,600 Uçak sayısı: 943 Nükleer başlık sayısı: 10′dan fazla Uçak gemisi sayısı:0 Denizaltı sayısı: 78 Savunma Bütçesi(dolar): 7,500,000,000

http://s11.postimg.org/glhxk5jtf/26925822.jpg (http://postimage.org/)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu 3 yıllık zorunlu askerlik görevine başladı.

Askerlik görevinin ilk gününde Netanyahu ve ailesi oğullarını yalnız bırakmadı. "Çocuğu askerlik görevine başlayan her aile gibi heyecanlı ve gurulu" olduklarını söyleyen Netanyahu ve eşi oğulları Avner'i sarılarak uğurladı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27688406.asp

İnsanın aklına bizim şerefli yöneticilerimiz ve oğulları geliyor.

Sakat raporu alıp da gitmeyen, valinin huzurunda kısa dönemi askerlik yapanlar oğullar ve yönetici babaları.

Aynen hırsızlığın babadan oğula geçmesi gibi bu tür şerefli davranışlar da babadan oğula geçiyordur kanımca.

Şöyle ailece bir araya geldiklerinde şerefli geçmişlerinden, gurur duyulacak anılardan, anlatılacak ne var bunlar için acaba?

Sıfırla oğlum.

Ölümlü trafik kazası yaptın kaç oğlum.

Askerliği nerede yapmak istersin oğlum?

Sadece servet yetmiyor insana...

İsrail'den daha güvenli bir bölgede miyiz?

brokerüstad
15-12-2014, 21:24
Bedelli askerlik başvuruları alınmaya başladı
http://www.haber7.com/guncel/haber/1248269-bedelli-askerlik-e-devlet-basvuru-islemleri

alyel
18-12-2014, 22:22
Askerliğin bedelini parası olan ödeyecek ama, birilerinin gün be gün yüklendiği bedelin paraca karşılığı yok ve günü gelince ödemekten kaçış da yok.