PDA

View Full Version : Varantlarda İşlem

kaanstain
28-11-2011, 04:12
Sayfanın üzerinde durduğu varantlar neymiş biraz bahsedelim;

1.1 Nedir varant?
-Teknik tanımı kullanım amacımızdan biraz farklı, örneklendirerek açıklamak daha uygun olacak, misal olarak garanti bankasının hisselerini ele alalım, elimizde 1000lot 6liradan garanti hisseleri var, 6000liralık yani.. Önümüzde piyasada dalgalı bir süreç var ve biz bu süreçte başka işlerle meşgulüz, bu durumda 1000lot satım varantı alırsak, ve atıyorum garantinin fiyatı 5.8lira oldu, o aldığımız varantlar öyle değer kazanır ki aradaki zararı karşılar,,, bunu yapabilmek için spotta elimizde dayanak varlık olmalı, bu uygulamayı aklınızdan çıkarın, çünkü hiç kimse varantlarda bu amaçla işlem yapmıyor.. Şimdi diyorsunuz, e ne yapılıyor bu varantlarda.. geliyoruz,,

-Varantlar hisse senedi gibi, aktif seans saatlerinde işlem yapılabilen yatırım araçlarıdır, ama varantları hisse senetleriyle karıştırmamalıyız, hisse senetlerinin taban fiyatları vardır, ama varantlarda taban fiyat 0'dır.. Bu ne demek tüm paranız sıfırlanabilir.

-Varantlarda hem düşen piyasada, hem yükselen piyasada kâr yapılabilir, Kaldıraç etkisi çok büyük, Arz-Talep meselesi yok, varantın fiyatını ihraç eden kurum belirler, İhraç eden kurum fiyatı neye göre belirliyor peki? Varantın dayanak varlık fiyatı,

1.2 Varant Çeşitleri
- Varantların çeşitlerine ve dayanak varlıkları inceleyelim, İki çeşit varant var alım(call) ve satım(put) varantları,
*Alım varantı: Dayanak varlığın fiyatı artarken, değer kazanır.
*Satım varantı: Dayanak varlığın fiyatı düşerken, değer kazanır. Tam tersleri de geçerlidir.
Varantları alım mı, satım mı nerden bilecez, o da şu şekilde oluyor;

İlk iki hane Dayanak varlığın cinsini belirler;
OZ=Endeks Varantları,
GA=Garanti Bankası
IS= İş Bankası
KC= Koç holding,
TC= Turkcell
TH= Türk Hava Yolları
YK= Yapı Kredi
EK= Emlak GYO
AK= Akbank
ER= Eregli
HA= Halk bank
TU= Tupras

Son hane V, varant olduğunu belirtmek için kullanılır.
Dayanak varlık simgesinden sonraki "D" ayırma birimi gibi düşünün.

Ayırma biriminden sonraki ilk harf "A" "B" "C" ise alım
Ayırma biriminden sonraki ilk harf "P" "R" "S" ise satım varantları
Örnekler:
ozdAG,ozdBH,gadAN,kcdAH alım varantları
ozdPR,ozdSYi,gadRV,kcdPZ satım varantları

Şunu açıkça belirteyim, Endeks ve Garanti hariç hiçbir varantla işlem yapmıyorum, bana göre bu diğer dayanak varlıklar bu işi beceremiyorlar,
Nasıl yani; bunu ilerleyen konularda örneklerle açıklayacağım.

‎1.3 Varantlarda İşlemler

- İlk konuda söylediğim gibi, varantlarda normal hisse senetlerinde olduğu gibi alınıp satılabilir, SÜREKLİ aktif satış vardır. Ama dikkat edilmesi gereken konu varantın makas aralığı yani alış ve satış fiyatı arasındaki fark.. Bazen 3-4-5 kademeye kadar ulaşabiliyor bu aralık, endeks varantlarında o kadar sık rastlanan bir durum değil.

- Varant işlemi tüm aracı kurumlarda, bildiğim kadarıyla bankaların hepsinde de
yapılabiliyor, banka üzerinden yapacaksanız ayrıca şubenize gidip açtırmanız gerekebilir.

- Varantlarda açığa satış yoktur.
- Emir iptali, emir iyileştirme yapılabilir.
- Serbest marj kullanılır, yani alım satım fiyatlarında alt-üst limit yoktur.
- Varantlar al bekle ürünleri DEĞİLDİR. Vadesi dolan varantların hemen hemen hepsi sıfırlanır, bugüne kadar öyle oldu :)
- Şahsım adına en fazla 3 gün tutuyorum elimde, bazen günlük, bazen seanslık, bazen de 3-5 dakikalık bile alım satım yapmaya elverişlidir.

1.4 Varantın Fiyatını Belirleyen Unsurlar

- Varant fiyatını belirleyen en temel unsur Dayanak Varlık fiyatıdır.
- Bunların yanında, Delta, Teta, Vega, Rho, Omega, Gama gibi değerler de var.

Delta: Varantın Dayanak varlığının fiyat hareketlerine karşı duyarlılığını ifade eder
Teta: Varantın vadesine bağlı olarak günlük kaybettiği değeri ifade eder.
Vega: Dayanak varlığın fiyatının oynaklığına varantın verdiği tepkiyi ifade eder.
Gama: Delta'yı belirleyen faktörlerden birisi, tekniği biraz karışık..
Rho: Faiz oranlarındaki değişikliğin varantı ne oranda etkileyeceğini belirler.

Açık konuşmak gerekirse; varantlarda işlem yaparken bunların hiçbirisine ihtiyacınız yok (: İyi ama neden bilmemiz gerekiyor, doğru varantı seçmek için tabi ki...
Neden ihtiyacımız yok diyorum, varantı al bekle yapmıyoruz sonuçta, kârda da zararda da gün sonunda elden çıkarmayı amaç ediniyoruz, tetası vegası vs bizi ilgilendirmiyor bu sebeble..

1.5 Varant Seçimi

- İyi varanta gelince, Deltası yüksek Teta'sı düşük, vadesine en az 1-1.5 ay olan varantlar bana göre, fiyatı da 0.23-1.00 lira arası olanlar..

- Doğru varantı seçmek bu işin en can alıcı noktası; en önemli kural ise bir varanta bağlı kalmamak, en çok yapılan hatalardan birisidir.

- Varantı seçmek için,

I- Deutsche Bank(DB) 'ın yayınladığı günlük bültenlere bakın, gün sonunda en çok değişim yaşayan varantları not alın,
II- Sonra o varantların fiyatlarını kontrol edin, 0.14'den ucuz olanları eleyin,
III- Vade sonu tarilerine bakın, 1 aydan az kalanları eleyin,
IV- Delta'larına bakın, en yüksek 3 taneyi işaretleyin.
V- Sonraki bir iki gün o varantları takip edin..

1.6 Varantlarda İşlem Yaparken

- İlk kural; tamamen gözden çıkardığınız parayla işlem yapın, yani gözden çıkarın bir kere o parayı.. Portföyünüzün en fazla %10 %20'sini yatırın..

- İkinci kural aç gözlü olmamaktan geçiyor, birkaç kez kâr yaptıktan sonra hemen bu işin uzmanı oldum sanılıyor ve birden hepsini geri veriyoruz.

- Seans içi karar vermekten mümkün olduğunca kaçının, zararda kol kesmekten çekinmeyin, satmak istediğiniz fiyatın kademe aralığı kadar zarar ettiyseniz, çekinmeden satın..
Örnek vermeliyim (:
0.30 liradan 3000 lot OZXYZ aldık diyelim 900TL'ye, satış için bir fiyat belirliyoruz almadan, 0.33 kuruş olsun satış fiyatımız(ben 2-3 kademe işlem yapıyorum tek seferde), yani ne olacak 33 kuruştan satınca paramız 990TL, haa oldu ki işler umduğumuz gibi gitmedi, 0.27 stop-loss'umuzdur, kaldı 810TL..

- Dördüncü kural; KESİNLİKLE, KESİNLİKLE varantlarda maliyet düşürmeye çalışmayın,geri dönüşü olmayan bir yola girebilirsiniz..

Kulağa küpe olarak da son bir şey ekliyorum bu konuya;
100 liranız var, %50 zarar ettiniz, kalır 50 liranız,
Zarar çıkarmaya çalışıyorsunuz, bir kâr yaptınız, %50, ne kadarınız oldu, 75TL...
Demek ki yaptığınız hatayı telafi etmek için, hatanızdan daha büyük telafiler gerekiyor..

HER BİRİ ŞAHSİ FİKRİM OLUP, KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!..
yorumlarınızı dikkate alarak devamını getirmeyi düşünüyorum,
saygılar

Kaynak1: Varantçılar Kıraathanesi (http://www.facebook.com/groups/325830464109259/)

Kaynak2: Varantçı Baba (http://www.facebook.com/groups/290412190991543/)

White Knight
29-11-2011, 10:48
Yazınızın tamamına katılıyorum, katılıyorum derken, kendi hatalarımı gördüm, kendi yaptığım işlemlere benzer işlemler yaptığınızı gördüm, bunların yanında kriterleriniz ile bilgimi artırdım :)

saygılar.

Tavsiye, Herkese: Sisteminize bağlı kalın. Akıllılık yapmayın :)

kaanstain
29-11-2011, 14:57
Yazınızın tamamına katılıyorum, katılıyorum derken, kendi hatalarımı gördüm, kendi yaptığım işlemlere benzer işlemler yaptığınızı gördüm, bunların yanında kriterleriniz ile bilgimi artırdım :)

saygılar.

Tavsiye, Herkese: Sisteminize bağlı kalın. Akıllılık yapmayın :)

size bilgi katabildiysem ne mutlu bana :)
teşekkür ederim

kaanstain
29-11-2011, 14:57
1.7 İncelenmesi Gereken Kaynaklar

- Varantlarlara yeni başlıyorsanız hiç işlem yapmadan önce en az 1-1.5 ay araştırma yapın.
- http://www.varant.db.com sayfasının mail grubuna üye bu linkten (http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=866) üye olun.
- Vade sonu ne zaman, deltası, tetası hepsi burada mevcut.
- Günlük bültenler, Teknik Bültenler, Varant Bültenlerini dikkate alınız.
- Sayfada Araçlar sekmesinde varant hesap makinesi var, seans içi sonuçları başarılı, ama 1-2 günlükte çok yanılıyor, sebebi; ilk başta belirttiğimiz teta,vega,omega,rho,gama hepsine bağlı işlem yapıyor, 1-2 gün sonra da hepsi değişiyor.
- 6K 4R isimli bir varant bülteni var, buna çok dikkat edilmeli,

6 kriter 4 renk anlamına geliyor, varantları 6 kritere bağlı olaraktan 4 renk ile gösteriyor

Kriterler:
1. Vadeye kalan gün (takvim günü):
2. Spot fiyatın kullanım fiyatına yüzdesel uzaklığı:
3. Etkin kaldıraç:
4. Delta (dayanak varlık duyarlılık göstergesi):
5. Teta (günlük zaman değeri kaybı):
6. Fiyat adımının yüzdesel büyüklüğü:

Renkler
Kırmızı: Tehlikeli uzak durun
Sarı: Alınabilir ama bazı kriterlerde kırmızıya dönme ihtimali olabilir
Yeşil: Güvenli yatırım yapılabilir (beklentinize uygun varantı secin)
Mavi: Yeşile dönme ihtimali var, yatırım yapılabilir

Dikkate alın dediğim konu KIRMIZI varantlar, uzak durmanız faydanıza olacaktır. Diğerlerini dikkate alıp almamak size kalmış bir şey.

1.8 Varantlarda Vade Sonları

- Deutsche Bank çalışanı olmadığım için size işi anlayacağınız şekilde anlatıyorum,

- Vade sonu gelmiş bir varant %99 0’lanır. %1 boşluk bıraktım gözden kaçan olmuş olabilir. Bu ne demek oluyor, varantı alınca vade sonuna kadar beklememek gerekiyor, beklerseniz paranız sıfırlanır.

Birkaç senaryo örneği verelim,
Varantın vade sonuna 1.5 ay var diyelim, fiyat 0.65’den maliyetlendik, birinci gün düştü endeks, oldu fiyat 0.57, ertesi gün çıkacak dedik bir baktık fiyat 0.45 olmuş, hemen hesap yaptık..
0.65x 1000lot = 650 lira
0.45x 1000lot = 450 lira

200TL içerdeyiz, çıkar diye ümit edip bekliyoruz bekliyoruz, çıkmıyor lanet olası şey, varant bülteni açıklanıyor bizim varant kırmızı olmuş, vade sonu yaklaşmış, fiyat 0.20’lerde…450TL içerdeyiz… bu işte böyle batılıyor işte…

- Batmamak için ne yapmalı Bkz. 1.6 Varantlarda İşlemler
- Stop-loss çok iyi belirlenmeli, belirlediğiniz fiyata gelince gözünüzü kırpmadan satın.
- Oldu ki satmadınız varant elinizde ve vade sonu yaklaşmış;

Vade sonu yaklaşan varanta ne oluyor kısaca göz atalım,
Deltası düşer, Tetası yükselir.
Yani dayanak varlık fiyatına olan bağlılığı azalır, diğer varantlar %20-25 tepki verirken bizim varantımız %6-8 artar.
Tetası yükselir, durduğu yerde varant zarar yazar, bu tüm varantlarda var, ama tablolara bakarsak vade sonuna uzun süre kalanların tetası düşük, vade sonu yaklaştıkça yüksektir.

Şimdi gelelim burdan ne çıkarıyoruz, varantımızın fiyatı 0.10 kuruş, endeks %0.5 çıktı, diğer endeks varantları %10-15 karda.. bizim varantımızın fiyatı 0.10 kuruştu, bir kademe artması %10 prim anlamına gelir, ama bu varantın günlük kaybı zaten %5, yani %15’lik bir değişim gerekli.. kabataslak böyle bir hesap var.

- Diyorsanız ki varant elimde, elimde ama yön belli, endeks çıkacak elimdeki alım varantı, ne yapmalı, korkmadan satın elinizdekini, madem yükseleceğine eminsiniz, daha iyi tepki veren varant alın aynı paraya, en azından iflas etmezsiniz.

Zaten batma olasılığımız yok, nedenmiş o;
- Önceki derslerde ne demiştik, portföyün en fazla %10-20’sini varanta yatırmıştık.
- Açgözlü olmayıp, 2-3 kademeye razı olacaktık, 2-3 kademe düşerse satacaktık.

HER BİRİ ŞAHSİ FİKRİM OLUP, KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!..
yorumlarınızı dikkate alarak devamını getirmeyi düşünüyorum,
saygılar

Kaynak1: Varantçılar Kıraathanesi (http://www.facebook.com/groups/325830464109259/)

Kaynak2: Varantçı Baba (http://www.facebook.com/groups/290412190991543/)

dalibor
30-11-2011, 23:28
güzel konu olmuş ve açıklamalar gayet açık ve net.

teşekkür ederiz.

kaanstain
01-12-2011, 06:02
1.9 Varantlarda Geçmiş Vade Sonları

- İçimizde varantlarla yeni işlem yapmaya başlayan birçok arkadaşımın olduğunun farkındayım gelen mesajlardan, bende geçmişteki vadesi dolan varantların nasıl kapandığını göstermek için birkaç resim ekliyorum.

- Önceki bölümlerde söylediğim gibi, db’nin varant bültenlerine üye olun ve bilgileri aklınızın bir köşesine atın..

- Herneyse ben size küçük bir kıyak geçeyim, 13 Ekim tarihindeki 6k 4r klavuzu ve o günkü fiyatlara bakın, daha sonra 29 Ekim’deki vade sonu senaryolarına, sonra da kapanışlara..

http://666kb.com/i/bz4lutwystr83jhs0.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/8494/ffggfcopy.jpg

- Yukarıdaki tablo vade sonu fiyatlarından bir gün önceki db’nin bülteninden. Bir tek GADAF’ı işaretledim çünkü vade sadece onun fiyatı hedef fiyattan uzak kaldı. Bu varantın mazisi geniştir bu sebeple paylaştım.

http://666kb.com/i/bz4m7qciiukhulio0.gif
- Yukarı da tablo da bir gün sonra kapanış fiyatları.

- Sakın aklınızdan çıkarmayın, bu varantlar ihraç olduğunda 1,00 2,00 liradan işleme başlıyor.

- Buyrun size birkaç da grafik ekleyelim, doğma büyüme ve ölme ((:

http://img502.imageshack.us/img502/8747/grafikler.jpg

- Son grafiklere çok dikkatli bakın, kaldıraçlı piyasa, varant dedikleri bu oluyor işte, işin sonunda sıfıra gidiyor birçoğu, hemfikiriz artık.

- Güzel diyorsun, hoş diyorsun da sonunda sıfırlanacak şeyi niye alalım, sonu bizi ilgilendirmiyor ki!.. Biz varantın verimli olduğu zamanı bulup birkaç hafta işlem yapıp, sonra daha yeni daha güzelleriyle değiştirerek işlem yapıyoruz.

- Grafikler aylık grafikler arkadaşlar, büyütüp incelemenizde fayda var.

- Benim penceremden OZDRS eylül ayında çok uygunmuş mesela, OZDAL da aynı şekilde, zıt çalışan varantlar tabi ki, yönü iyi kestirirseniz 2-3 günde %100 %150 kar bırakabilirdi, %70 %80 zarar da ;)

- Bakın hemen amacımızın dışına çıkıyoruz, amacımız günde %50-60 kar yapmak değildi, neydi küçük küçük toplamak..

- Hesap makinesini elimize alıyoruz, mühendislerin, bakkalların ve borsacıların can dostu (:

- 100 liranız var, 4 defa üst üste %15 kar yaptınız, paramız 175 lira oldu, son işlemde %25 zarar ettik 131 liramız kaldı, sonuç itibariyle 3-4 günde %30 kar yaptık, borsada iyi para bence

- 100 liranız var, 2 defa %40 kazandınız 196lira temiz para, ertesi gün %50 kaybettiniz. 104 liranız kaldı (:
- Yukarıdaki iki senaryo pembe gözlüklerin ardındaki senaryolardı arkadaşlar, varantlarda iflas etmeyin yeter, iflas etmiyorsanız kazanırsınız.

greenhill123
18-12-2011, 16:44
varantlardan anlamam ama bu yazılarınız benim gibileri bilgilendiriyor,devam etmenizi dilerim çok teşekurler

White Knight
20-12-2011, 20:41
Yeni varantlar geliyormus vakifbank icin vadaa lar falan. Bu arada 2B muhabbetine mi yoksa mevsiminden mi costu GYO lar. EKGYO %7.5 vay be :)

kaanstain
20-12-2011, 21:35
Evet gördüm vadaa madaa geliyomuş, endeks varantları harici takip etmiyorum ben, garantinin endeksin yönüne ters hareket ettiğini gördüğüm günler vardı :) 4 alım 4 satım,
OZDB-L-M-N-N
OZDT-R-S-T-U

1-2 hafta pişedursun bunlar

Kişniş
21-01-2012, 23:12
Mevzuyu anlamak için bir sorum olacak. Diyelim ki 30 Mart 2012 vadeli Ekgyo Alım varantı aldım. Kullanım fiyatı 2,20 TL. 30 MArt tarihi geldiğinde varantın dayanak varlığı olan EKGYO hisse senedi fiyatı 2,30 TL oldu. Ben bu senedi 2,20 TL den alma hakkı kazanmıyor muyum? Bu işin sağlıklı bir yatırım aracı olabilmesi için böyle olması lazım. Ya 2,20 den alım hakkımı kullanacağım ya da fiyat düşmüşse de paramı sıfırlayacağım. Böyle değil mi?

kızılırmak
23-01-2012, 03:21
varant dayanak varlığına orantılı olarak düşüp cıkan bir ara eleman . şöyleki siz diyelim br alım varantını aldınız söz gelimi şuan varantın ederi 0,5 olsun dayanak varlığının şuanki fiyatıda diyelimki 2 lira olsun vade sonumuzda mart 31 de dayanak varlığın hedef fiyatı söz gelimi 2,5 olsun sizin ayın 31 den önce dayanak varlık ve varantınızın toplam fyatı 2,5+0,5 =3 liradan yukarı olacakki siz para kazanabilesiniz . eğer son gün veya son haftalarda dayanak varlık ve varantın ikisinin toplam ederi 3 lira altında olursa paranız sıfırlar zaten son gün 31 martta 3 lira ve altında kaldığında varantın fiyatı 0 olacaktır . buradaki amacımız şu : bizim bir hedefimiz var ve bizim bu hedeften daha yüksek bir fiyata cıktığımız anda para kazanmaya başlaacağız anlamı taşır . ancak vade yaklaştıkca gün ve hedef fiyata olan yaklaşma veya uzaklaşma orantılı şekilde değişeceğinden mesela bugün varant ve dayanak varlık ikisi 2,5 lira hedefe var 30 gün günlük ortalama ne kadar artması lazım misal 0,1 lira o zaman birgün sonra yani yarın dayanak varlık ve varantın toplam ederi 2,6 ve üzeri olmalıki siz kar elde edebilesiniz diyelim bir sonraki gün hedefe gittikce yaklaşacağımız için varant + dayanak varlığın fyatının otomatik olarak artması gerekecek söz gelimi bir sonraki gün0,05 olacak 3 hedefine ulaşmak için artım o zaman sizin dayanak varlık ve varantın ederi 2,6+0,05=2,65 ve üzeri olmalıki o varantta para kazanabilesiniz .aynı düşünce satım varantında gecerli sadece satım olduğu için bu sefer hedef tersinden düşünmek gerekecek .varantın ve dayanak varlığın günlük minimum volalitede artması gereken orandan daha fazla artarsa alım varantından kazanırsınız . tam tersi dayanak varlığın günlük minimum azalması gereken volaliteden daha cok azalırsada bu sefer satım varantından para kazanırsın .şin kısa özü budur umarım acıklayıcı olabilmişimdir :):super:

kızılırmak
23-01-2012, 03:31
burada herkesin kacırdığı bir handikap var . misal alım varantında alış 1 lira siz 1 liraya alış girdiniz eger 1 liradan satan olmazsa alamazsınız sizde diyelimki 1,10 girdiniz ve varant size geldi kafadan %10 zarardasınız ve sizin varantınız enaz 1,10 ve üzeri olmalıki para kazanabilesiniz . varantımızı aldık mutluyuz ve sıra satmaya geldi bizim varantın fiyatı 1,1 lira olsun ve bu fiyata satış yazdık ancak alan olmazsa ise bu fiyattan satamayacağız ne yapacağız o zaman fiyatımızı aşağı çekeceğizki alıcı cıksın .diyelimki varantın o anki alım fiyatı 1,1 lira ama siz satışa koydunuz 1,1 alıcı olmazsa satamazsınız . yani varant kısaca şudur hem alımda hemde satımda alıcı ve satıcı olmalıdır ve sizin bir hedefiniz var ve o hedefin üzerine cıkarak varantınıza alıcı bulmaya calışıyorsunuz amaç budur . son olarak varantlardaki alış satış fiyatları sanaldır gercek fiyat ise sizin aldığınız ve satabildiniz fiyattır ki bu sebepten dolayı varanttan uzak duran birisiyimdir .

kaanstain
07-03-2012, 07:19
burada herkesin kacırdığı bir handikap var . misal alım varantında alış 1 lira siz 1 liraya alış girdiniz eger 1 liradan satan olmazsa alamazsınız sizde diyelimki 1,10 girdiniz ve varant size geldi kafadan %10 zarardasınız ve sizin varantınız enaz 1,10 ve üzeri olmalıki para kazanabilesiniz . varantımızı aldık mutluyuz ve sıra satmaya geldi bizim varantın fiyatı 1,1 lira olsun ve bu fiyata satış yazdık ancak alan olmazsa ise bu fiyattan satamayacağız ne yapacağız o zaman fiyatımızı aşağı çekeceğizki alıcı cıksın .diyelimki varantın o anki alım fiyatı 1,1 lira ama siz satışa koydunuz 1,1 alıcı olmazsa satamazsınız . yani varant kısaca şudur hem alımda hemde satımda alıcı ve satıcı olmalıdır ve sizin bir hedefiniz var ve o hedefin üzerine cıkarak varantınıza alıcı bulmaya calışıyorsunuz amaç budur . son olarak varantlardaki alış satış fiyatları sanaldır gercek fiyat ise sizin aldığınız ve satabildiniz fiyattır ki bu sebepten dolayı varanttan uzak duran birisiyimdir .

üzülerek söylüyorum ki, tamamen yanlış bilgi,
Varantlarda arz-talep olayı yoktur, istediğiniz an alıp satabilirsiniz, şimdilik bu kadar söyleyim, uzun açıklamasını fırsat buldukça yapmaya çalışacam..

muratozturk
09-03-2012, 00:34

varantlarda alıcı da satıcı da piyasa yapıcı yani deutsche ile işbankdır. Benim sattığım varantı başka bir bireysel yatırımcının alması sözkonusu değil. Varant gerçekten çok riskli bir enstrümandır ve işi bilmeyenlerin uzak durmasında fayda vardır.

kızılırmak
09-03-2012, 03:01
varantı istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz belki ancak o anki alım satım fiyatından alıp satmanız cok cok zor . isteyen cok cüzi miktarlarla deneme yanılma yapabilir.

kaanstain
09-03-2012, 05:49
varantı istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz belki ancak o anki alım satım fiyatından alıp satmanız cok cok zor . isteyen cok cüzi miktarlarla deneme yanılma yapabilir.

Yok öyle birşey, o anki işlem fiyatından alıp satarsınız, ben binlerce deneme yaptım bugüne kadar..

spekulaterist
31-03-2012, 01:25
merhaba arkadaşlar sormak istediğim bazı sorular olucak şimdi ben küçük yatırımcı olarak bugünden itibaren örnek olarak söylüyorum imkb30 un haziran düşüş varantını aldım 0.65 fiyat ile 1000 lot imkb30 da aldıgım gün itibari ile 2. seans düşmeye başladı 75 bin seviyesinden 70 seviyesine kadar düştü diyelim 2 gün içinde ama benim varantımda piyasa yapıcısı 0.66 fiyat ile 1milyon lot koymuş ve imkb bu kadar düşmesine karşın varantım çıkmadı böyle birşey mümkünmü ? yani bunun piyasa yapıcısı kim bu varantlardaki toplam lot miktarı bellimi ?

birde bu endeks varantlarında vadesi dolan varantlarda ne oluyor 0 lanıyormu yoksa vade tarihine kadar bir hedef fiyatmı vardır tam olarak konuya hakim olamadım

varant olayını alım satım yapmasam bile öğrenmek istiyorum. sadece endeks varantlarını öğrenmek istiyorum bu konu hakkında detay bilgi verebilecek arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim...

White Knight
31-03-2012, 10:20
merhaba arkadaşlar sormak istediğim bazı sorular olucak şimdi ben küçük yatırımcı olarak bugünden itibaren örnek olarak söylüyorum imkb30 un haziran düşüş varantını aldım 0.65 fiyat ile 1000 lot imkb30 da aldıgım gün itibari ile 2. seans düşmeye başladı 75 bin seviyesinden 70 seviyesine kadar düştü diyelim 2 gün içinde ama benim varantımda piyasa yapıcısı 0.66 fiyat ile 1milyon lot koymuş ve imkb bu kadar düşmesine karşın varantım çıkmadı böyle birşey mümkünmü ? yani bunun piyasa yapıcısı kim bu varantlardaki toplam lot miktarı bellimi ?

birde bu endeks varantlarında vadesi dolan varantlarda ne oluyor 0 lanıyormu yoksa vade tarihine kadar bir hedef fiyatmı vardır tam olarak konuya hakim olamadım

varant olayını alım satım yapmasam bile öğrenmek istiyorum. sadece endeks varantlarını öğrenmek istiyorum bu konu hakkında detay bilgi verebilecek arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim...

varant bu işte çok iyi olduğunuzu düşündüğünüzde, hisse bazlı düşünülmesi gereken bir yatırım aracıdır diye düşünüyorum. endeks ile uzun vadeli düşünceleriniz için VOB'u inceleyiniz. Onun da eksileri mevcut (margin call). Artıları mevcut (elli tane parametre yok, teorik fiyatla +-500 puan keyfi iniş çıkışlar oluyor-önemli)

muratserdar
01-04-2012, 22:03
garan 6.60 civarı idi,0.20 den GadamV aldım.vade sonu 30.03.12 hedef fiat 7.00
-öyle ki garan 7.06 kapattı hedef fiatın üzerinde ancak gadam 0.05
benim 5000 gadam uctu gitti satmadımda.
Aracı kurumu aradım satmasam ne olacak diye,hedef fiatında üzerinde olmasına karşılık
hiçbir bilgisi yok.Doyçe bank varant kazıklama servisinine yönlendırdı .Bir türlü aradıım cevabı alamadım.
Resmen kazıklıyolar adi haysiyetsiz mahluklar
Yokmu arkadaşlar bilgi verecek vade bitti 5000 gadam nolcak benim

secbul20
02-04-2012, 00:09
Aracı kurumu aradım satmasam ne olacak diye,hedef fiatında üzerinde olmasına karşılık
hiçbir bilgisi yok.Doyçe bank varant kazıklama servisinine yönlendırdı .Bir türlü aradıım cevabı alamadım.

5000 gadamv alacağınıza (5000 x 0.2 =1000 TL)
150 Garan alsaydınız ( 150 x 6.60 = 990 TL) paranız cuma kapanışa göre 1059 TL olacaktı (150 x 7.06 = 1059)

Ama siz kaldıraçlı işlem yaptınız (varantla ilgilendiniz ). Siz hesapta görmüyorsunuz ama hesabınız GADAM kaldıracı kadar kredilendirildi ki o kadar GADAMV alabildiniz.

150 GARAN yerine 5000 GADAMV alabilmek buna denir, yani gerçeğinden 4850 tane fazla aldınız.(görülmeyen kredi ile)

Kredininizin faizi ana paranızın çoğunu yuttu. Bu yüzden pazartesi bakiyenizde 250 TL göreceksiniz (5.000 x 0.05 = 250 TL)

kaanstain
02-04-2012, 05:30

Bu başlığı ilk mesajdan itibaren okuyun lütfen, cevabınızı kendiniz bulacaksınız,
geçmiş olsun ayrıca

mascelaro
05-04-2012, 15:14
arkadaşın hesabina 08 kuruştan geçti.onada şaşırmıştır

Cem Günsüray
06-04-2012, 17:05
Varantlarla ilgili uzmanı anlatıyor: Varantın değeri,avantajları, varant yatırımıcısı neler dikkat etmeli, Varant ve opsiyon farkı:
http://kanalfinans.com/category/egitim/varantlar/

doga55
07-04-2012, 18:26
arkadaşlar varant işlemleri fevkalade riskli işlemlerdir..vade sonunu beklemek gibi hareketler sermayenizi bitirebilir. varant işlemi yaparken kazanmanın yolu vur-kaçtır.

mesela endeks dip yaptı.gelecek hafta buna örnek olabilir.üçüncü kez 73600 civarlarından dönebiliriz.eğer dönüş olacağını düşnüyorsanız alım varantı alın ya da garan 6.88 kapattı.kritik seviyede.eğer buradan tepki gelir tekrar 7.06 ya gider diyorsanız garan alım varantı alın.2-3 günlük trade için bekleyin ve hedeflerde satın.alıcı olan db dir.varant aktif fiyatından almak zorundadır.elde kalması ,alıcı bulamamak gibi bir sorun yoktur.aldım uzun vade beklicem falan gibi saçmalıklar çok ama çok tehlikelidir..db nin sitesinden kaldıracına ,günlük değer kaybı miktarına göre varan tseçip al sat yapabilirsiniz.ama kısa vade ve vur kaç için.terste kalırsanız stop çalıştırmaktan da çekinmeyin.çünkü çok ciddi zararlar edebilirsiniz.yeni başlayanlar ufak meblağlar ile başlasınlar.en az 1 ay piyasayı tanımaya çalışıp ondan sonra daha yüklü işlem yapın.

çok güzel para kazanabilir fakat çok da güzel zarar yazabilirsiniz.sadece yön tahmini yapmak yeterlidir.dip ve tepeleri takip edip trade etmek ,kar realizasyonun da açgözlü olmamak eğer destek dirençlerde kırılmalar olursa stop çalıştırıp terse dönmek gerekir.herkeze bol kazanç dilerim

çukutlu2929
07-04-2012, 18:44
arkadaşlar varant işlemleri fevkalade riskli işlemlerdir..vade sonunu beklemek gibi hareketler sermayenizi bitirebilir. varant işlemi yaparken kazanmanın yolu vur-kaçtır.

mesela endeks dip yaptı.gelecek hafta buna örnek olabilir.üçüncü kez 73600 civarlarından dönebiliriz.eğer dönüş olacağını düşnüyorsanız alım varantı alın ya da garan 6.88 kapattı.kritik seviyede.eğer buradan tepki gelir tekrar 7.06 ya gider diyorsanız garan alım varantı alın.2-3 günlük trade için bekleyin ve hedeflerde satın.alıcı olan db dir.varant aktif fiyatından almak zorundadır.elde kalması ,alıcı bulamamak gibi bir sorun yoktur.aldım uzun vade beklicem falan gibi saçmalıklar çok ama çok tehlikelidir..db nin sitesinden kaldıracına ,günlük değer kaybı miktarına göre varan tseçip al sat yapabilirsiniz.ama kısa vade ve vur kaç için.terste kalırsanız stop çalıştırmaktan da çekinmeyin.çünkü çok ciddi zararlar edebilirsiniz.yeni başlayanlar ufak meblağlar ile başlasınlar.en az 1 ay piyasayı tanımaya çalışıp ondan sonra daha yüklü işlem yapın.

çok güzel para kazanabilir fakat çok da güzel zarar yazabilirsiniz.sadece yön tahmini yapmak yeterlidir.dip ve tepeleri takip edip trade etmek ,kar realizasyonun da açgözlü olmamak eğer destek dirençlerde kırılmalar olursa stop çalıştırıp terse dönmek gerekir.herkeze bol kazanç dilerim

olay budur teşekkürler arkadaşım.....

ben 15 yıl imkb de hisse alıp sattım...son 5 aydır varant alıp satıyorum....arkadaşımız çok iyi izah etmiş yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum....müthiş para var ama işi bilmezsen kısa sürede eriyip yok olursun....size tek nasihatım hiçbir varantı arz fiyatından almayın veya vade sonuna bırakmayın....hisse senedini iyi analiz edebiliyorsanız hisse varantı alın değil ise endeks varantı alın....tavsiyem endeks varantı alın işlem hacmi çok olanları alın....fazla araştırmaya gerek yok adamlar araştırıyor ve en mantıklısı hangi varant ise onunla işlem yapıyorlar....siz piyasayı takip edin ve hızlı karar verin...saygılar.....

White Knight
12-04-2012, 22:09
olay budur teşekkürler arkadaşım.....

ben 15 yıl imkb de hisse alıp sattım...son 5 aydır varant alıp satıyorum....arkadaşımız çok iyi izah etmiş yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum....müthiş para var ama işi bilmezsen kısa sürede eriyip yok olursun....size tek nasihatım hiçbir varantı arz fiyatından almayın veya vade sonuna bırakmayın....hisse senedini iyi analiz edebiliyorsanız hisse varantı alın değil ise endeks varantı alın....tavsiyem endeks varantı alın işlem hacmi çok olanları alın....fazla araştırmaya gerek yok adamlar araştırıyor ve en mantıklısı hangi varant ise onunla işlem yapıyorlar....siz piyasayı takip edin ve hızlı karar verin...saygılar.....

Sn cukutlu, endeks varantinda ogle arasi problemi var. VOB30 u goruyorsunuz, atiyorum, sizin yonun tersine gidiyor ogle arasi. 14 te imkb 30 eksi gap , arti gap zort zort gidiyor soylemesi ayip. İste bu durumdan kurtulmak icin VOB iyi.

Fakat daha otesi. Sadece bir yone odaklanip firsat degerlendirmek kaldiracli piyasa yerine daha guvenli hissede kalmak en iyisi.

Varant yatirimi dusunenler,
"ya bugun dusus olacagini biliyordum, zarar yazacaz satmak da istemiyorum hisseyi" diyorsaniz, hele ki o hisseniz varanti olan bir hisseyse, satim varantlarini kisa vade degerlendirmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

haso26
21-04-2012, 12:35
arkadaslar bende ozdcd alim varanti var. endeksgecen hafta 60,120,00 kusurlerdeyken bu0,34 lerdeydi simdi yine endek bu fiyatlarda bu 0,23 de bide ayni vadeye sahip olan ozdcc arti kapatiyo bu yerinde sayiyor ikiside haziran sonu vadeli ozdcc endeksle parel gidiyr bu cikarken tepki vermiyor gelgelelim duserken hiz bir sekilde iniyor cevap verecek arkadaslara simdiden tesekkurler

doga55
21-04-2012, 21:08
arkadaslar bende ozdcd alim varanti var. endeksgecen hafta 60,120,00 kusurlerdeyken bu0,34 lerdeydi simdi yine endek bu fiyatlarda bu 0,23 de bide ayni vadeye sahip olan ozdcc arti kapatiyo bu yerinde sayiyor ikiside haziran sonu vadeli ozdcc endeksle parel gidiyr bu cikarken tepki vermiyor gelgelelim duserken hiz bir sekilde iniyor cevap verecek arkadaslara simdiden tesekkurler

ozdcd nin günlük değer kaybı %2.5.hedef endeks 80000 olduğu için değer kaybı fazla.ozdcc 75000 endeks hedefi var.günlük değer kaybı %1.4.
günlük değer kaybı sebebi ile aynı endeks değerinde iken varant fiyatı daha düşük oluyor.

ozdcd de 1 birim fiyat hareketi için 250 puan 30 endeks de değişim olmalı.ozdcc için ise 120 puan değişim olmalı.ozdcc daha çabuk tepki verir fakat ozdcd nin kaldıraçı daha fazla.varant değeri daha düşük olduğu için 1 kuruşluk değişim getirisi ya da götürüsü daha fazladır.

yalnız ozdcd de fiyat hatası olduğunu düşünüyorum.teknik bültende cuma açılışı 0,22 görünürken matriksde 0.24 görünüyor.bu sebeple varant cuma kapanışını 0.23 den yapmış ve %4.4 kazanç getirmiş gibi görünürken gerçek böyle değil.salı günü 0 212 319 03 50 nolu telefondan durumu sorabilirsiniz.
ayrıca salı gününe kadar her gün değer kaybı da oluşacak.+ gap olmaz ve yatay açılan bir piyasa olursa ozdcd varantı 0.21 açabilir

haso26
21-04-2012, 21:35
ozdcd nin günlük değer kaybı %2.5.hedef endeks 80000 olduğu için değer kaybı fazla.ozdcc 75000 endeks hedefi var.günlük değer kaybı %1.4.
günlük değer kaybı sebebi ile aynı endeks değerinde iken varant fiyatı daha düşük oluyor.

ozdcd de 1 birim fiyat hareketi için 250 puan 30 endeks de değişim olmalı.ozdcc için ise 120 puan değişim olmalı.ozdcc daha çabuk tepki verir fakat ozdcd nin kaldıraçı daha fazla.varant değeri daha düşük olduğu için 1 kuruşluk değişim getirisi ya da götürüsü daha fazladır.

yalnız ozdcd de fiyat hatası olduğunu düşünüyorum.teknik bültende cuma açılışı 0,22 görünürken matriksde 0.24 görünüyor.bu sebeple varant cuma kapanışını 0.23 den yapmış ve %4.4 kazanç getirmiş gibi görünürken gerçek böyle değil.salı günü 0 212 319 03 50 nolu telefondan durumu sorabilirsiniz.
ayrıca salı gününe kadar her gün değer kaybı da oluşacak.+ gap olmaz ve yatay açılan bir piyasa olursa ozdcd varantı 0.21 açabilir

arkadaşım teşekkürler verdiğin bilgiler için anlaşılan bu ozdcd stop yapamak lazım acaba vob 80 000 gidermiki vade sonuna kadar.

doga55
21-04-2012, 22:32
arkadaşım teşekkürler verdiğin bilgiler için anlaşılan bu ozdcd stop yapamak lazım acaba vob 80 000 gidermiki vade sonuna kadar.

vade sonunu beklemek hata olabilir. mesela şöyle bir hesap yapabiliriz.sizin maliyetiniz 0.34 olsun.salı günü 30 endeks yatay açsın ve 72250 olsun .varant 0.21 açar.250 puana 1 kuruş değişiyor ozdcd varantı için.salı 30 endeks 1000 puan artarsa.varantınız 4 kuruş artar.0.25 olur.varant değeri arttıkça tepki verdiği puan her geçen gün daha da azalacaktır yani çarşamba günü 200 puana 1 kuruş tepki verecektir.günlük değer kaybı da hedef fiyata yaklaştığı için azalacaktır.0.34 olması için 75000 endeks yeterli.daha fazlası kara geçirir.

umarım pozisyondan karlı çıkarsınız

haso26
21-04-2012, 22:40
vade sonunu beklemek hata olabilir. mesela şöyle bir hesap yapabiliriz.sizin maliyetiniz 0.34 olsun.salı günü 30 endeks yatay açsın ve 72250 olsun .varant 0.21 açar.250 puana 1 kuruş değişiyor ozdcd varantı için.salı 30 endeks 1000 puan artarsa.varantınız 4 kuruş artar.0.25 olur.varant değeri arttıkça tepki verdiği puan her geçen gün daha da azalacaktır yani çarşamba günü 200 puana 1 kuruş tepki verecektir.günlük değer kaybı da hedef fiyata yaklaştığı için azalacaktır.0.34 olması için 75000 endeks yeterli.daha fazlası kara geçirir.

umarım pozisyondan karlı çıkarsınız

arkadaşım malesef maliyetim 0,43 verdiğiniz bilgilere göre oralara bir daha görmez en iyisi salı günü satıp çıkmak

çukutlu2929
22-04-2012, 01:37
şu varant sayfasını canlandıralım arkadaşlar.....aynı gemide isek bilgi paylaşımı yapalım ne dersiniz?....saygı ile......

doga55
22-04-2012, 13:26
şu varant sayfasını canlandıralım arkadaşlar.....aynı gemide isek bilgi paylaşımı yapalım ne dersiniz?....saygı ile......

memnuniyetle sayın çukutlu2929.saygılar..

odeon
22-04-2012, 14:20

Evet bu sayfa çok yalnız kalıyor.Alımda ozdcc satımda ozdty ideal gibi duruyor.Başka varant kullanan varsa paylaşabilir mi

zcmczc
22-04-2012, 20:26
ozdty de uzun vadeli
endekste yön aşağı salınımlı
ekran başında olanlar oynayabilir ama diğerleri için varant öermemmmm

haso26
22-04-2012, 23:33
arkadaslar haziran sonu ozdty ve ozdtv var bunlar satim varanti sizce hangisi uygun

koala
23-04-2012, 17:38
ben dususun 1-2 hafta icinde bitip haziran vadede yukselis olacagini dusunuyorum.

bu yuzden nisan vade satim varantlari alinmali bence. ozdtp(75000satim) ve ozdtr(70000) mantikli gorunuyor. ama ozdtr en gec persembe kapatmali. yoksa sifirlanma ihtimali yuksek. ozdtp nisan sonuna kadar tutulabilir.

yurtdisinda dususun bittigine inaninca, haziran vadeli alim varantlari alinmali. o zamana kadar ozdcd(80000) ve ozdcc(75000) cok uygun fiyatlara gelebilir.

young-trader
23-04-2012, 23:48
http://666kb.com/i/c37cq8r2s89l5qepo.gif

çukutlu2929
24-04-2012, 00:24
haziran sonu vadeli ozdcc yarın alım için uygun olabilir ama endekse güvenim yok....biraz daha sabredebilir isek daha iyi olacak....

koala
24-04-2012, 13:20
ozdtr kapattim ben. ozdtp tutmaya devam ediyorum. galiba beklenen dusus olmayacak. haziran vadeli ozdcc ve ozdcd almak icin uygun zamani bekliyorum.

haso26
24-04-2012, 20:28
Bugün ozdcd kurtuldum ozdcc 0,46 alış 0,48 satış tekrar 0,47 alış 0,48 satış

bakalım yarın nasıl olacak bol kazançlar

bayaçömez
24-04-2012, 22:34
Cumadan ozdtz vardı. Sabahki düşüş ile verdim. Arkasından alıma yönelebilirdim ama pozisyon satışlarının ardından hep bi boşluk oluyo bende. Aval aval ekrana bakıyorum. Her neyse 0,74 az daha aldım ozdtz. Niye aldım bilmiyorum ama yarın sanırım yükseliş varantları artı başlayacak gibi. Bugün doğru poz alamadık müdür. Yok yok olmadı.

koala
25-04-2012, 14:32
sn bayacomez, ozdtz gibi vadesi uzak olan varantlarda, endeksin artis veya dususune verdigi tepki nasil oluyor? yani bugun endeks %3 dusse de, varant degeri sabit kalabilir. kisa vadeli varantlar endeksi daha iyi yansitmiyor mu? uzun vadeli varantin avantaji var mi digerlerine gore?

koala
25-04-2012, 16:37
ozdtp kapattim. bundan da kazanamadim. biraz izleyecegim.

haso26
25-04-2012, 20:32
arkadaslar bugun 3 kez ozdcc 0,48 aldim. 0,49 sattim yari n icin satim varanti ozdtv aldim bakalim nasil olacak
tum borsalar 1,40. civarlari yukari iken bizin kisi. nazlandi iki gundur artida olan borsalar aksam fed den bisey cikmazsa asa gelir. bol kazanclar

bayaçömez
25-04-2012, 20:43
sn bayacomez, ozdtz gibi vadesi uzak olan varantlarda, endeksin artis veya dususune verdigi tepki nasil oluyor? yani bugun endeks %3 dusse de, varant degeri sabit kalabilir. kisa vadeli varantlar endeksi daha iyi yansitmiyor mu? uzun vadeli varantin avantaji var mi digerlerine gore?
endeksin puan hareketlerine verdiği tepkiyi varant bültenlerinde görebiliyorsunuz. varantın 1 kuruşluk hareketi için endeks ya da hisse senedinde meydana gelmesi gereken değişimler yazılı.

Benim uzun vadeli varantları seçmem terse kalma durumunda yaşanacaklar ile ilgili. Gerçi her seferinde (terse kaldıysam, paçal yapmama rağmen) zararla sonuçlandı. Çünkü biliyorsunuz varantların bir de günlük değer kaybı söz konusu. Dolayısıyla ne kadar uzun vade o kadar günlük az kayıp. Elbette vade sonunu beklemiyorum. En uzun sürem 2-3 hafta. O da zarardaysam. Karlı işlemlerde günlük 5-6 defa alış satış yaptığım oluyor.

Aslında durum tamamen risk algısı ile ilgili. Neticede 0,01-0,02 ile işlem gören varantlarda 1 günde %300 kazanma şansınız olabiliyor. Ama beklentiniz gerçekleşmezse paranızın tamamı ya da büyük bir kısmını döçeye verme ihtimaliniz de var.

Çok yüksek fiyatlı varantlarda alış-satış farkı 2 kuruş olduğundan ben pek hoşlanmıyorum. Fiyat adımlarını beklemek sıkıyor beni. Hem de benim gibi çok kısa vadede işlem yapıyorsanız ve sermayeniz de düşükse kazandığınız tutar da düşük olacaktır.

Dediğim konu sizin risk iştahınıza bağlı. Tolere edilebilir bir sermaye ile işlem yapıyorsanız yüksek kaldıraçlı varantları seçebilirsiniz. Ama az olsun benim olsun derseniz vadeye en az 3 ay olan varantlarla işlem yapın ki olası bir bekleme durumunda varantınız durduğu yerde erimesin.

Varant seçim kılavuzları da yardımcı olacaktır size. Tavsiye olarak nitelendirmeyin lütfen...
Bol kazançlar

çukutlu2929
25-04-2012, 20:48
uzun vade varantlardan kesinlikle uzak durun arkadaşlar...en mantıklısı vade sonuna 2-2,5 ay kalan varantlardır...hisse varantından da uzak durmanızı tavsiye ederim...saygılar.....

bayaçömez
25-04-2012, 21:23
uzun vade varantlardan kesinlikle uzak durun arkadaşlar...en mantıklısı vade sonuna 2-2,5 ay kalan varantlardır...hisse varantından da uzak durmanızı tavsiye ederim...saygılar.....
Neden uzunlardan uzak? Biraz açar mısınız? Hisse varantlarından uzak durulması tavsiyesi de yersiz bence. Ben de uzak duruyorum o ayrı ama takip edilen ve bilinen bir hissenin varantı pek ala alınabilir. Netice kaldıraçlı işlem olduğundan beklenti karşılanırsa kazanç daha fazla. Alıcı ya da satıcı bulunamama gibi bir sorun da yok. Benim uzak durma gerekçem uzun zamandır takip ettiğim bir hisse olmaması ve bence endeks yönünün daha kolay tahmin edilebilir olması ki bunda da çok başarısızım. Ama ben uzun vade destekçisiyim. Her ne kadar kısa vadeli işlem düşüncesiyle alsam da.

koala
26-04-2012, 11:16
ben fiyati cok dusuk olan varantlari alirken problem yasiyorum. ornegin 0.05-0.06 alis satis fiyati olan varanta emir verince, cogu zaman almiyor. deutchebankin insafina kalmis. satarken problem yasamiyorum. yani satarken deutche bank piyasa yapiciligini yapiyor gibi. ama alirken fiyatin cok ucuz oldugunu dusunup, vermiyor galiba. ataonlinedan islem yapiyorum. benzer problem yasayan var mi?

koala
26-04-2012, 11:30
vadesine 2-3 hafta kalinca, cok hizli dusuyor varant fiyatlari. 6 ay ilerideki varantlar da endeks hareketlerine tepkisiz kaliyor gibi geldi bana. ama hic islem yapmadim emin degilim. vadesine 2 ay kalanlar en uygun bence.

ME-BOUN
27-04-2012, 19:33
ozdcc varantının %14 lük bugünkü düşüşünü açıklayabilecek kimse var mı?

bayaçömez
27-04-2012, 20:32
Vade, tepki ve kullanım fiyatına olan uzaklık. Uzun vade tercih edin derken bunu kastetmeye çalıştım.
ozdcc varantının %14 lük bugünkü düşüşünü açıklayabilecek kimse var mı?

ME-BOUN
28-04-2012, 00:27
Vadeye 62 gün var daha ne kadar uzun vade olabilir ki zaten daha uzun vadeler de yerinden kımıldamıyor pek. Tepki ve kullanım fiyatına olan uzaklık demişsiniz, imkb30 un %0,4 düştüğü bir günde %14 düşüyorsa daha sert düşüşlerde ne yapar acaba?
Vade, tepki ve kullanım fiyatına olan uzaklık. Uzun vade tercih edin derken bunu kastetmeye çalıştım.

çukutlu2929
28-04-2012, 01:15
Vadeye 62 gün var daha ne kadar uzun vade olabilir ki zaten daha uzun vadeler de yerinden kımıldamıyor pek. Tepki ve kullanım fiyatına olan uzaklık demişsiniz, imkb30 un %0,4 düştüğü bir günde %14 düşüyorsa daha sert düşüşlerde ne yapar acaba?

bunlar imkb30 varantı değil vob30 varantları orayı takip et...mesela vob30 73375 iken bu varantın fiyatı 0.57-58 idi...vob30 72.350 ye gelince saat:17.17 sıralarında bu da 0.49 a düştü...sanırım vob30 un kapanışı 72.600 filan...p.tesi büyük bir ihtimalle vob30 yukarı gidecektir ve bu gidişte en çok kazandıranlar arasında olacaktır...sevgi ve saygılar......

süpergazi
28-04-2012, 19:27
Buranın canlanması iyi olmuş, takipteyim paylaşıma devam edelim.

golge_976
28-04-2012, 20:17
Şu günlerde uzak durulması gerektiği düşüncesindeyim, endeks karar aşamasında. Yön varsa varantlarda oynamak daha mantıklı yön belli değilse kumarın dik alası

bayaçömez
28-04-2012, 21:25
OZDBO IMKB30 65000 Haziran12 ALIM 1,680 1,810 -7,2% 0,79 6,8 63 -0,007 -0,4% 0,0002 73450 19
OZDCA IMKB30 70000 Haziran12 ALIM 0,965 1,075 -10,2% 0,62 9,2 81 -0,008 -0,8% 0,0002 74850 180
OZDCC IMKB30 75000 Haziran12 ALIM 0,485 0,565 -14,2% 0,40 12,2 124 -0,008 -1,6% 0,0002 77450 1491
OZDCD IMKB30 80000 Haziran12 ALIM 0,215 0,255 -15,7% 0,22 15,2 230 -0,006 -2,7% 0,0002 81100 1165

Varant seçiminde vade sonunda gerçekleşmesinin öngördüğünüz endeks değerlerinin göz önünde bulundurun. CC %14 düşerken, CD gördüğünüz gibi %15'in üzerinde düşüş gerçekleştirmiş. Hedef fiyat ne kadar yüksekse kaldıraç da ona bağlı olarak artıyor gördüğünüz gibi. Satım varantında da hedef ne kadar düşükse kaldıraç ona göre artıyor. Yüksek kaldıraç=yüksek risk=yüksek kazanç/kayıp. Varant seçim kılavuzunu ve pusulasını dikkatli incelemekte fayda var diyorum.

Kesinlikle buranın canlanmasında fayda var. Konuyla ilgili döçenin haricinde pek kaynak yok. Pardon iş yatırım da ihraç ettiği için onlarda da bilgi mevcut. Ama tartışma ortamı her zaman iyidir. Bilgisi olanlar bilgilerini esirgemesin lütfen.
Bol kazançlar

haso26
29-04-2012, 17:56
ĐMKB-30 Varantları
Kod Açıklama Delta Teta Etkin
Kald.
OZDCH 70000 Ağu12 Alım 0.63 -0.006 6.7
OZDCI 75000 Ağu12 Alım 0.48 -0.006 8.3
OZDCE 80000 Ara12 Alım 0.46 -0.004 6.0
OZDCJ 85000 Ara12 Alım 0.34 -0.004 7.4
OZDTY 75000 Haz12 Satım -0.60 -0.008 8.0
OZDUP 70000 Ağu12 Satım -0.37 -0.006 7.0
OZDUS 75000 Ağu12 Satım -0.52 -0.006 6.4
OZDTZ 65000 Ara12 Satım -0.25 -0.004 5.0

haso26
29-04-2012, 18:07
http://666kb.com/i/c3d72pt12n4o7f67q.gif

haso26
29-04-2012, 18:09
http://666kb.com/i/c3d74fv3m0r14jak6.gif

ME-BOUN
29-04-2012, 22:26
bugün biraz zaman ayırıp varantları inceledim ve bana hiç mantıklı gelmedi kesinlikle yatırımcıyı soyma amaçlı bir piyasa türetilmiş. örneğin oziagv ihrac tarihi 31.01.2012 ihrac fiyatı 1.01 o gün imkb30 69000 aradan 3 ay geçmiş ve imkb30 %5 yükselmiş şuan ki değer 72700 ama varant %30 düşmüş. bu nasıl bir yatırım mantığıdır? Borsa yatay seyrederken sadece günlük al sat yapılmalı düşünce alım yükselince satım varantı almak gerekli trend oluşumunda ise en fazla 3-5 gün varantta beklenmeli aksi takdirde sürekli zarar edilir. Varant piyasasını vob a göre cazip kılacak hiç birşey göremedm.

White Knight
29-04-2012, 22:50
bugün biraz zaman ayırıp varantları inceledim ve bana hiç mantıklı gelmedi kesinlikle yatırımcıyı soyma amaçlı bir piyasa türetilmiş. örneğin oziagv ihrac tarihi 31.01.2012 ihrac fiyatı 1.01 o gün imkb30 69000 aradan 3 ay geçmiş ve imkb30 %5 yükselmiş şuan ki değer 72700 ama varant %30 düşmüş. bu nasıl bir yatırım mantığıdır? Borsa yatay seyrederken sadece günlük al sat yapılmalı düşünce alım yükselince satım varantı almak gerekli trend oluşumunda ise en fazla 3-5 gün varantta beklenmeli aksi takdirde sürekli zarar edilir. Varant piyasasını vob a göre cazip kılacak hiç birşey göremedm.

hisse bazli dusnunce varant daha iyi. daha profesyonel olmayi gerektiriyor sn georgia tech MIT (poff)

bayaçömez
29-04-2012, 23:37
Son bölüme, son cümleniz hariç katılmakla birlikte söylediğiniz varantı bulamadım. Zaten trendi yakaladığınız takdirde istediğiniz enstrumanla işlem yapın yine kazanacaksınız. :yes: Buranın özelliği alıcı ya da satıcı bulamama gibi bir sorun yok ve işlemlerin size getirisi fazla. Haliyle sizden götürdükleri de fazla. Grafik incelediğinizde paranızı 1 günde katlamanızın mümkün olabileceğini göreceksiniz. Ama ters kalırsanız hem zaman değerinden hem de varant kaybından çok kaybedeceksiniz. Ben alayım önümüzdeki aya bakarım gibi bir şey söz konusu değil. Maksimum 1-2 hafta içerisinde elinizdekinin satmanız lazım.

koala
30-04-2012, 10:41
piyasanin biraz geri gelecegini dusunup satim varantlarina baktim. ama oztv ve ozdty cok yuksek fiyatlari. ozdtv zaten imkb30un 67500 olmasini fiyatlamis. ozdty de 70000. ozdur olabilir.

koala
30-04-2012, 12:11
bu fiyatlara gore, vobda short yapmak daha mantikli gibi. tabi dusus olacaksa. yukari yon tahmin edenler icin vob yerine varant mantikli.

koala
02-05-2012, 13:22
yon yukari dondu mu? yorumu olan var mi?

White Knight
06-07-2012, 10:47
SP500 bir de DAX varantları çıkmış fikirleri paylaşalım nedir bu iş yahu :D

kaanstain
26-07-2012, 19:27
Merhabalar,

Kaldı mı eski varantcılardan kimse?

cashhflow
20-09-2012, 22:59
Arkadaşlar yıllardır forex ile uğraşıyorum adam gibi bir getiri elde edemedim.Varantlarla işlem yapmak istiyorum.Anladığım kadarıyla bağlı olduğu enstruman ı analiz yapıp ona göre işlem yapmak gerekiyor.Bir bankadan yatırım hesabı açsam hisse senetlerini grafiklerini görebiliyor muyum ? Matriks gibi birşey satın almam şart mı ?

ceyhunsegmen
23-02-2013, 11:28
Arakadaşlar varantlar konusunda bilgisi olan varsa, varantı vade tarihine kaç gün kala satmak lazım bilgisi olan varsa acil yazabilirse sevinirim.

devletmemuru
23-02-2013, 14:19
hocam bende varantlarla yakın zamanda ilgilenmeye baslamıs biri olarak sunu soyleyebilirim. vadesine yakın kalmıs varantlar ornegin 28 subat sonu vadeli varantlar vade sonu degerinden uzak kaldıkca gun kaybından deger kaybediyor. o yuzden bu tur varantlar money off turu varantlar olarak adlandırılıyorki boyle varantlara girmek pek mantıklı degil.
varantları eger bir asagı veya yukarı trend olacagına inanıyorsanız vade sonuna 2 yada 3 ay kalan varantları tercih edip daha uzun vade elde tutup uygun direnc noktalarından satmak akıllıca oluyor.
eger cok volatil bir piyasa ise yani belli bir trend yoksa gunluk yada cok kısa vadeli varant alıp piyasanın donem noktalraında satıp karı cebe koymak akıllıca.
varantlarla işlem yaparken riskli enstrumanlar oldugundan kendimize gore yuksek rakamlarla degilde daha kucuk miktarlarla işlem yapmak da onemli. vede tersde kalındıgında da stoploss yapmak sart ustu sart. bunlar benim sahsi dusuncelerimdir
tabiki bunları yakın zamanda ogrenmiş ve calısmıs bir ky olarak yazıyorum. yatırım tavsiyesi asla olamaz.bol kazanclar dilerim

ceyhunsegmen
23-02-2013, 17:21
hocam bende varantlarla yakın zamanda ilgilenmeye baslamıs biri olarak sunu soyleyebilirim. vadesine yakın kalmıs varantlar ornegin 28 subat sonu vadeli varantlar vade sonu degerinden uzak kaldıkca gun kaybından deger kaybediyor. o yuzden bu tur varantlar money off turu varantlar olarak adlandırılıyorki boyle varantlara girmek pek mantıklı degil.
varantları eger bir asagı veya yukarı trend olacagına inanıyorsanız vade sonuna 2 yada 3 ay kalan varantları tercih edip daha uzun vade elde tutup uygun direnc noktalarından satmak akıllıca oluyor.
eger cok volatil bir piyasa ise yani belli bir trend yoksa gunluk yada cok kısa vadeli varant alıp piyasanın donem noktalraında satıp karı cebe koymak akıllıca.
varantlarla işlem yaparken riskli enstrumanlar oldugundan kendimize gore yuksek rakamlarla degilde daha kucuk miktarlarla işlem yapmak da onemli. vede tersde kalındıgında da stoploss yapmak sart ustu sart. bunlar benim sahsi dusuncelerimdir
tabiki bunları yakın zamanda ogrenmiş ve calısmıs bir ky olarak yazıyorum. yatırım tavsiyesi asla olamaz.bol kazanclar dilerim

Öncelikle ilgine teşekkür ederim. Cuma günü yanlışlıkla 28 şubat vadeli varant aldım. az miktarda. öğrenmek istediğim p.tesi varantımın yükselmesi gerekse bile 28 şubat vadeli varantın vadesi yakın olduğu için fiyatına deutsch bank müdahele edip fiyatını aşağı çekebilirmi?

devletmemuru
23-02-2013, 19:12
Öncelikle ilgine teşekkür ederim. Cuma günü yanlışlıkla 28 şubat vadeli varant aldım. az miktarda. öğrenmek istediğim p.tesi varantımın yükselmesi gerekse bile 28 şubat vadeli varantın vadesi yakın olduğu için fiyatına deutsch bank müdahele edip fiyatını aşağı çekebilirmi?
soyleki. varantın işlemden kalkmasına sadece 4 işgünü kalmıs ve o yuzden de eger alınan varant hedeflenen rakamın altındaysa gunluk zaman degeri yitirişi cok yuksekde. bu yuzden de yatırdıgınız paradan kar etmeniz için alım varantıysa eger borsanın gunluk cok buyuk yukseliş yapması gerekir ki varantın zaman degeri yitirişinin onune gecip varantınızın deger kazanması saglansın.
varantlara benim bildigim ihraccının ekstra bir mudahalesi olmaz. varantın teknik ozelliklerine gore deger kazanır veya kaybeder. vade sonunda hedef degere ulasamayan varantların degeri kalmaz yani sıfır olur. yatırılan paranın tumunu vade sonunda kaybedersiniz vade sonu hedefine varant ulasamadıysa.

H@K@N
25-02-2013, 22:39
vade sonunda ,elimizde kalan varantın fiyatı kaçsa o fiyat karşılığında hesabımıza geçermi

just
31-03-2013, 19:29
kumar işlerinden uzak durun unutmayın ve kendinizi kandırmayın aldıgınız sattıgınız bir meta yok ortada !!!

kaanstain
12-05-2013, 18:26
vade sonunda ,elimizde kalan varantın fiyatı kaçsa o fiyat karşılığında hesabımıza geçermi

Aynen alış fiyatından geçer,
Genel olarak vade sonuna bırakmak iyi değildir, ististanalar vardır ama.

bayaçömez
03-06-2013, 22:18
döçe kapanış raporuna bakıyorum da ağırlıklı 1 kuruş olan kademeler neden bu kadar açılmış? En az 2-3 kuruş fark var hepsinde. 8 kuruşluk farklar bile mevcut (A 0,09; S 0,17).

kaanstain
04-06-2013, 05:12
döçe kapanış raporuna bakıyorum da ağırlıklı 1 kuruş olan kademeler neden bu kadar açılmış? En az 2-3 kuruş fark var hepsinde. 8 kuruşluk farklar bile mevcut (A 0,09; S 0,17).

varantların makas aralığından bahsetmiştik sanırım.
Alırken dikkatli olmak lazım.

oytun
04-06-2013, 10:21
kaanstain hocam,GADCE ALIŞ yazdım 0,19dan uygunmmudur,gerçi hala gelmedi,

oytun
04-06-2013, 10:24
kaanstain hocam,GADCE alış yazdım 0,19dan uygunmmudur,gerçi hala gelmedi,garanti alış varantı alış ile satış 0,19 da amma anlamadım ,hala gelmedi

debuaa
04-06-2013, 11:02
bazı varantlarda alım yapılmıyor emir yazıyorum iptal ediyor bi anlayan el atsın şu işe ekte resmi var

http://j1306.hizliresim.com/1b/4/nsgkk.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

koala
11-06-2013, 11:46
alim varantlarindan hangisi mantikli? yon yukari dondu diyebilsek 100 bin alim varanti iyi gorunuyor