PDA

View Full Version : Beyin Sporu

San Francisco
10-03-2006, 10:11
Bir kabilede kadınlar ,Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri
erkekler ise Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri
yalan söylemekteler, diğer günlerde ise doğruyu söylemektelermiş.

KADIN: Dün yalan söylüyordum.
ERKEK: Ben de.

SORUMUZ: Bugün günlerden nedir?

NOT: Bu soru Akıl Oyunları Şampiyonası 2006 Eleme Sınav Sorusudur.

ForExit
10-03-2006, 10:34
Güzel soru... Yanıt Perşembe olabilir.

gemici
10-03-2006, 10:45
yalancılarla hiç işim olmaz

bms1
10-03-2006, 11:02
evet perşembe olmalı..

Protra
10-03-2006, 11:05
pazar olabilir

CERİTKALE
10-03-2006, 11:40
Perşembe olmalı

buzzy
10-03-2006, 12:53
pERşemBe

KARAHAN
10-03-2006, 13:06

ikiside dün yalan söylüyordum dediklerine göre ikisi de dogru söylemişler..çünkü bunlar yalancı...

öyleyse dogru söyledikleri günlere bakalım...

(x)dogru kadın:pazar,perşembe,cuma,c.tesi

(y)dogru erkek:pazar,pazartesi,salı,çarşamba

ise...

x kesişim y = pazar oldugu görülür..

artakin
10-03-2006, 13:16

Cevap perşembe
perşembe günü
Kadın çarşamba günü yalan söylediğini söylemiş bu doğru
Erkek çarşamba doğru söylüyor ama bugün perşembe olduğu için yalan söylüyor bende diyerek :)

KARAHAN
10-03-2006, 13:27
ikiside dün yalan söylüyordum dediklerine göre ikisi de dogru söylemişler..çünkü bunlar yalancı...

öyleyse dogru söyledikleri günlere bakalım...

(x)dogru kadın:pazar,perşembe,cuma,c.tesi

(y)dogru erkek:pazar,pazartesi,salı,çarşamba

ise...

x kesişim y = pazar oldugu görülür..

ancak soruda bugün soruldugu için cevabımız p.tesi olmalı...

tractact
10-03-2006, 14:12
perşembe

San Francisco
10-03-2006, 15:37
Tartışın cevabı daha vermeyeyim...:) Yarın cevabı yazacağım...

KARAHAN
10-03-2006, 15:40
ne bu yahu herkes perşembe demiş..açıklamalı çözüm yok mu...

game_theorist
10-03-2006, 20:39
ancak soruda bugün soruldugu için cevabımız p.tesi olmalı...
en doğrusu bu olmuş :) :) :)
daha patolojik bir bakış açışıyla şu da söylenebilir, kadın yalan söylüyorsa dün diye bahsettiği gün dün olmayabilir belki de 2 gün öncesidir...gelelim asıl doğru cevaba...
KADın için gün yalancılık YYYDDDD erkek için DDDYYYD
Şahıs peşpeşe YD kombinasyonunda olabilir. Bir gün önce Yalan söylediği Doğrudur
Şahıs peşpeşe DD kombinasyonunda olamaz. Bugün doğru söylerken bir gün önce yalan söylediğini iddia edemez.
ŞAhıs Peşpeşe DY kombinasyonunda olabilir. Dün yalan söylediğini söyleyerek bugün yalan söylemektedir zira dün aslında doğru söylemektedir.
Bu durumda kadın için perşembe veya pazartesi
erkek için ise perşembe ve cumartesidir. kesişim perşembedir...
yaw sayın karahana da laf ettik ama ben sandım ki bu soru p.tesi günü soruldu,
"bugün cuma değil miydi yaw", gibisinden anlamıştım (Bugün günlerden gerçketen cuma ya "10.03.2006 cuma")
uff ki uff, ne karıştı, zaten soru azcık karışıktı ben de tam patolojik bir görüntü çizdim üstüne...

selçuk efendi
10-03-2006, 20:48
perşembe'dir efenim, kadın dooru, erkek yalan söylüyodur... bu da ancak perşembe olabilir... kadının yalan, erkeein dooru söylüyor olması düşünülemez...

temizlikçi
10-03-2006, 21:03
günlerden perşembedir.çünkü,eğer pazartesi olsa kadın yalan söylemek zorundadır.erkekse doğru.ama erkek bende yalan soyluyordum dediğine göre,pazartesi olamaz.çünkü pazartesi günü erkek dogru söylemek zorundadır.ayrıca pazarda kimse yalan söyleyemez.

seçenek perşembedir.kadın çarşamba için yalan söylüyordum diyor.çarşamba kadınların yalan günü.perşembede doğruyu söyleyerek yalan söylüyordum diyor.erkekse bende yalan söylüyordum diyor ama halbuki çarşamba günü doğru söylemek zorundadır..aslında doğru söylüyordu ama gün perşembe ve dün için yalan söyleyebilir.

bu nedenle perşembedir.cevaba bakmadan bunu söyledim..umarım önceden cevap verilmemiştir:)

ödülüm ne?10.000lot karton isterim.ortaklaşa toplayın v.s.beni ilgilendirmez.

game_theorist
10-03-2006, 21:06
toparlayalım efenim.doooru cevap perşembedir...
bugün günlerden cumadır...
yarın da günlerden cumartesidir... yani ilça günümdür. biri benim ilacımı versin...

San Francisco
10-03-2006, 21:48
Doğruyu bilenler yeşilleniyor.. :)

San Francisco
10-03-2006, 21:53
Ama Biliyorsunuzki günde en fazla 5 defa yeşil verme hakkım var.. :) Mecburen sıra ile dağıtacağım ödülünüzü..:)

temizlikçi
10-03-2006, 22:17
Ama Biliyorsunuzki günde en fazla 5 defa yeşil verme hakkım var.. :) Mecburen sıra ile dağıtacağım ödülünüzü..:)

bende baktım yeşil aynı duruyor..gerekli bildirimi yapmak için bir hışımla sayfaya geri dönmüştüm ki son mesajınızı gördüm.bilgilerinize arz ederim.:gulen:

kentuf
11-03-2006, 00:06

Kadın la erkeğin ortak yalan söylemedikleri gün pazar doğru cevap tabiki.:gulen:

temizlikçi
11-03-2006, 00:36
Kadın la erkeğin ortak yalan söylemedikleri gün pazar doğru cevap tabiki.:gulen:

ama cumartesi ikisininde aynı anda yalan söylemediği bir gün..bu durumda pazar olamaz.
bu diyalogun geçtiği anda bile muhakak ikisinden biri o an yalan söylemekte.çünkü o kişinin yalan söyleme günü.bu durumda perşembe..

kentuf
11-03-2006, 00:39
ama cumartesi ikisininde aynı anda yalan söylemediği bir gün..bu durumda pazar olamaz.
bu diyalogun geçtiği anda bile muhakak ikisinden biri o an yalan söylemekte.çünkü o kişinin yalan söyleme günü.bu durumda perşembe..
sorunun cevabı soruda zaten .:düsün:

kentuf
11-03-2006, 00:42

soruda erkek cumartesi yalan söylemekte ise.Dün kadın yalan söylüyorum derken aslında doğruyu söylemiş oluyor .

M.Işılak
11-03-2006, 01:07
Tamam cevap perşembe de...

Hem kadının hem erkeğin doğru söylediği tek gün niye Pazar? Dünya akıl oyunları elemesinde hristiyanlık propagandası mı yapılmış? :p :p :p

KomploTeoriciMisilak

yeter
11-03-2006, 01:11
Biraz geç kaldım yanıt vermekte ama..
Yanıt cuma olacaktı..

M.Işılak
11-03-2006, 01:29
Biraz geç kaldım yanıt vermekte ama..
Yanıt cuma olacaktı..

Cuma olmaz:

Cuma günü kadın doğru söylüyor... Dün yalan söylüyordum diyorsa, Perşembe yalan söylemesi lazım, oysa ki eldeki bilgi Perşembe de doğru söylemesi gerektiğini söylüyor... Aynı şekilde erkeğe de uygularsak gene olamayacağını görürüz...

KARAHAN
11-03-2006, 01:30
yahu yanıt nasıl perşembe olur...hayret birşey

yeter
11-03-2006, 01:32
Cuma..

Çünkü.. Soru neyi soruyor..

Bu soru biraz her durak 3 yolcu indirip 2 yolcu alan otobüsün hikayesine benziyor.. Sonunda otobüüsde kaç yolcu kaldığı hesaplanmayya çalışırken soru durak sayısına geliyor. Bir tür ters köşe sorusu yani..

KARAHAN
11-03-2006, 01:33
tek dogru var o da benimki...

KARAHAN
11-03-2006, 01:35
evet sevgili yeterinki de dogru olabilir...soru ile alakası yok ise...bugün günlerden ne...

bugün günlerden 10 mart cuma...

ama aksi taktirde kesinlikle benimkisi dogrudur...

perşembe asla olamaz...yırtarım diplomayı...:)

yeter
11-03-2006, 01:41
Eğer soru kabiledeki iki kişinin konuşmayı yaptığı günü sorsaydı perşembe olacaktı.. Ama bugünü soruyorsa? Güzel bir soru imiş. Soruda bir çelişki ararken yanıtı buldum. Ama bulduğum yanıt doğru mu acaba??

M.Işılak
11-03-2006, 01:42
yahu yanıt nasıl perşembe olur...hayret birşey

Cevap 1: Mantıksal çözüm

İkisi de yalan söylediğini söylüyor, bu durum ancak değişim noktalarında gerçekleşebilir. Yani dün yalan söylerken bugün de yalan söylüyorsa DÜN YALAN SÖYLÜYORDUM diyemez... ("Ben şu anda yalan söylüyorum" sözünün mantıksal çıkmaz oluşturması örneği) Değişim günleri Pazartesi Perşembe ve Pazar... Çakışan ise Perşembe...

Cevap 2: Deneme yanılma... (Her zaman işe yarar)

Cuma: Sayın yeterin yazısına verdiğim cevapta imkansızlığını açıkladım...

Cumartesi: Kadın Cumartesi ve Cuma doğru söylüyorsa, dün yalan söylüyordum derken cuma doğru söylediği için doğru söylemiş olamaz ama cumartesi doğru söylemesi gerekiyor... Çelişki var... Benzer çelişki ters yönlü olarak erkekte de var...

Pazar: Erkekte problem yok... Pazar doğru söylüyor... Cumartesi yalan söylediğini ifade ediyor ki doğru bir ifade... (1. çözümdeki değişim günlerinden biri) Ama kadında Cuma ve Cumartesi günlerindeki çelişki aynen devam ediyor...

Pazartesi: Bu sefer kadında çelişki yok... Pazartesi yalan söylüyor, Pazar yalan söylemiştim diye... Zaten pazartesiler kadınlar için yalan günü... (1. çözümdeki değişim günü) Ama erkek hem pazartesi hem pazar doğru söylerken pazartesi günü pazar günü yalan söylediğini söyleyemez...

Salı: Kadın pazartesi yalan söyledim derken doğru söylemiş oluyori oysa ki salı günleri doğru söyleyemez... Çelişki...

Çarşamba: Salının aynısı...

Perşembe: Kadın doğru söylüyor- Çarşamba hakikaten yalan söylüyordu.. Erkek Çarşamba yalan söylediğini söylerken yalan söylüyor, çünkü çarşamba doğru söylemişti... Ama bu çelişki doğurmuyor çünkü perşembeleri erkekten yalan söylemesini bekliyoruz....

M.Işılak
11-03-2006, 01:44
Cuma..

Çünkü.. Soru neyi soruyor..

Bu soru biraz her durak 3 yolcu indirip 2 yolcu alan otobüsün hikayesine benziyor.. Sonunda otobüüsde kaç yolcu kaldığı hesaplanmayya çalışırken soru durak sayısına geliyor. Bir tür ters köşe sorusu yani..

sn. yeter o zaman cevabın cumartesi olması lazım... Gönderinizin birisi saat 00:11 de diğeri daha da geç :D :D :D

KARAHAN
11-03-2006, 01:45
sevgili misilak ikiside yalancı...dün yalan söyledim derken aslında yalan söylüyor...dün dogru söylediği günü bulmalıyız...

ikisinde de çakışan pazar...

bugün ise pazartesi...

KARAHAN
11-03-2006, 01:46
aksi taktirde inanılmaz basit bir soru olur...

M.Işılak
11-03-2006, 01:47
ikisi birden dün yalan söyledim derken yalan söyleyemez sevgili KARAHAN... İkisinin birden yalan söyledikleri gün yok...

yeter
11-03-2006, 01:48
sn. yeter o zaman cevabın cumartesi olması lazım... Gönderinizin birisi saat 00:11 de diğeri daha da geç :D :D :D

O nedenle yanıtı yazarken biraz geciktiğimi yazdım. Sorunun yazıldığı günden dolayı Cuma dedim. Yoksa dediğiniz gibi yanıt Cumartesi şu an itibarı ile. ;)

M.Işılak
11-03-2006, 01:52
O nedenle yanıtı yazarken biraz geciktiğimi yazdım. Sorunun yazıldığı günden dolayı Cuma dedim. Yoksa dediğiniz gibi yanıt Cumartesi şu an itibarı ile. ;)

Ama bence şu ibare: "NOT: Bu soru Akıl Oyunları Şampiyonası 2006 Eleme Sınav Sorusudur." bu çözümü yanlış kılıyor çünkü soru mizah/dikkat sorusu değil mantık sorusu olmalı...

KARAHAN
11-03-2006, 01:54
ikisi birden dün yalan söyledim derken yalan söyleyemez sevgili KARAHAN... İkisinin birden yalan söyledikleri gün yok...

biri dogru öbürü yanlış söyleyecek:confused: ...neyse ben biraz dik kafalıyımdır matematikte...sevgiler iyi geceler dilerim:)

San Francisco
11-03-2006, 11:50
Doğru cevap Perşembe...:)
Perşembe olarak cevaplayanlar..ForExit, bms1, CERİTKALE, buzzy, artakin, tract, game_theorist, selçuk efendi, temizlikçi ve misilak.

artakin game_theorist, temizlikçi ve misilak açıklamayı gayet iyi yapmışlar.
Tebrikler...

Burada daha başka beyin soruları görme ümidi ile hepinize iyi hafta sonları dilerim.

San Francisco
11-03-2006, 12:11
Beynin fonksiyonlarının zayıflamasının, beyin hücrelerinin azalması ile fazla ilgisi olmadığı, hücreler arasındaki bağlantının iyi çalışmasının önemli olduğu kabul edilmektedir. monoton bir yaşantı insan beyninin en büyük düşmanıdır. sürekli yeni şeyler öğrenme gayreti ve değişik konularla uğraşma, beyin fonksiyonlarının sağlığı ve sürekliliği açısından son derece önemlidir. bu şekilde davranan insanlar daha geç yaşlanır. beyni sağlıklı tutmak için hücreler arasındaki iletişimi devamlı canlı tutmak, başka bir ifade ile beyni çalıştırmak gereklidir.genç yaşta beyin sporları ile uğraşan kişiler yaşlandıklarında da bu yeteneklerini daha uzun süre koruyabilmektedirler. hemen hemen her yaşta yapılabilecek pek çok beyin sporu vardır. yapılabilecek beyin sporlarını ve diğer aktiviteler 1) çevrenizdeki olayları sorgulayarak zekanızı geliştirmeye çalışın. yani meraklı olun, bir olayın niçin ve nasıl olduğunu öğrenmeye çalışın. 2) gazete ve dergilerdeki zekâ oyunlarını oynamak için fırsat yaratın. 3) yakınlarınızın telefon numaralarını ezberleyin. 4) yeni tanıştığımız kişilerin isim ve soyadlarını aklınızda tutmaya çalışın. 5) günlük yaşantınızda pek çok şeye önem verin. önem verilen şeyler daha çok akılda kalır. 6) eş, dost ve yakınlarınızı, onların sizi aramasını beklemeden siz onları arayın. böylece zihinsel alışverişler gerçekleşecek ve böylece monotonluktan kurtulmak için bir adım atmış olacaksınız. 7) güncel konuları, bilen birileri ile konuşun ve tartışın. 8) bir şey zor geldiği zaman pes etmeyin, sona kadar yapabileceklerinizi yapın. 9) işinizi yaparken espri ve eğlence faktörünü ihmal etmeyin. 10) kitap okumayı alışkanlık haline getirin. 11) bildiklerinizi mümkün olduğunca başkaları ile paylaşmaktan çekinmeyin, ketum olmayın. 12) düzgün ve güzel konuşmayı sevin ve bunu başarmak için gayret sarf edin. 13) alışverişe gitmeden evvel liste yapmayın. 14) bir yerde konuşma yapacaksanız, notlara bakmadan konuşun. yapacağınız konuşmanın şeklini, söyleyeceklerinizin sırasını kafanızda tutmaya çalışın. unutmamak için küçük bir not elinizin altında bulunabilir. 15) yabancı dil bilmiyorsanız öğrenmeye çalışın, biliyorsanız fırsat buldukça bunu konuşun ve kelime haznenizi geliştirmeye çalışın ...

http://www.gencmatematik.net/?part=haberler&islem=oku&id=30 den alınmıştır.

San Francisco
11-03-2006, 18:16
.........

San Francisco
14-03-2006, 21:04
"beyin kullanma kilavuzu

Mumin Sekman’in hazirladigi
"Bu hafta beynine iyi bak!"
adli "beyin kullanma kilavuzu"
kitapcigindan birkac alinti:

Beyin acik havada ve ayaktayken
daha iyi calisir.
Onemli kararlarinizi
acik havada yururken alin.

Beyin orneklerle akil yurutur.
Kararsiz kaldiginiz bir durumda
"Ataturk benim yerimde olsaydi
ne yapardi?" diye dusunun.

Yabanci bir dil ogrenme ve ezber
beyni guclendirir.
Her gun birkac yeni kelime
ogrenin ve kullanin.

Zihinsel jimnastik yapin.
Bunun icin basta Sudoku olmak re
bulmaca ve satranc gibi
oyunlari kullanabilirsiniz.

Zihinsel rutinlerinizi kirin.
Bazen telefonu sol elinizde
tutun, cantanizi diger elinizde
tasiyin, evinize baska bir yoldan
gidin.

Zihinsel zevklerinizi
zenginlestirmek icin her gun mutlaka
iyi bir ozdeyis kitabindan,
birkac cumle okuyun.
Guzel bir resme bakin.
Sevdiginiz bir muzigi
gozleri kapali dinleyin.

Bir konu hakkinda dusunurken,
nasil dusundugunuzu de gozlemleyin.
Dusunmek uzerine dusunmek,
dusunce kalitesini artirir.

iyi bir uyku
kaliteli bir beynin temelidir.
24 saati gecen uykusuzluk
sarhosluga benzer bir sekilde
beyin fonksiyonlarini
etkilemektedir.

Bol ve temiz "birinci el"
oksijen beyin icin cok onemlidir.
Beyin vucuda alinan oksijenin
dortte birini tek basina tuketir.

Farkli dusunme tarzlari
beyni gelistirir.
Cocuklar ve hayvanlarla
daha fazla vakit gecirin.
Sizden farkli dusunen
insanlarla konusun.

Kullanilmayan organ korelir.
Surekli TV seyrederek beyninizi
dusuk viteste calistirmayin.
Beyninizin sinirlarini zorlamayan
etkinlikler, beyninizi gelistirmez.

Beyin diyeti yapin. Beynimiz
"garbage in garbage out"
ilkesine gore calisir.
Yani beninize cop girerse,
beyninizden cop cikar.
Beyninizi neyle beslediginize,
midenizi neyle beslediginiz kadar
dikkat edin.

Kafanizda en cok neyi dusunurseniz,
hayatinizda onu cogaltirsiniz.
Gunde aklimizdan 60 bin ile 80 bin
arasi dusunce gecer. Bu dusunceler ne
hakkinda?

Beynimiz kendisinin nasil calistigi
hakkindaki bilgi ve inanclarina gore calisir.
Beynin calismasi hakkinda yanlis bilgilere
sahip oldugumuzda, beynimiz de yanlis calisir.

Basari beyinde baslar.
insan "kafadan" kaybeder!
Bu hafta "beyin haftasi."
Aklimizi "basimiza" toplama haftasi!
Bu hafta kafanizi nasil
daha iyi calistirabileceginiz
uzerine daha fazla kafa yorun:)

selçuk efendi
14-03-2006, 21:17
"beyin kullanma kilavuzu

Yabanci bir dil ogrenme ve ezber
beyni guclendirir.
Her gun birkac yeni kelime
ogrenin ve kullanin.

yabancı dil öörenme tabii ki bir yoldur ama aslolan ne kadar maanaayı aklınızda tuttuunuzdur... yaani, ne kadar çok kelime biliyosanız, o kadar çok hücre yatmıyo, çalışıyo demektir... konuşurken ne kadar çok 'şeyyy, ııı' diyosanız, o kadar aacildir durumunuz...

San Francisco
19-03-2006, 23:18
Asagidaki testi Amerikali pilotlara yapiyorlarmis.Pilotlar yaklasik 2
dakika, normal birisi ise 18 sn. kadar dayanabiliyorlarmis. Ben daha 21 saniye dayanabildim.

Kirmizi kareyi mavi sekillerden ve siyah kenarlardan uzak tutarak

stresinizi ölçün.

http://members.iinet.net.au/~pontipak/redsquare.html

San Francisco
19-03-2006, 23:56
Biraz daha çalışmak lazım...:)

M.Işılak
20-03-2006, 00:10
zormuş hakkaten...

stres oluyor insan

San Francisco
20-03-2006, 00:14
Tebrikler sayın Mısılak... 25 saniyede çok zor yav......

M.Işılak
20-03-2006, 00:43
15 saniyeye kadar öğrenilebiliyor.. Önce hafif sağ alta sonra da sol üst köşeye kaçırınca sakin sakin beklenebiliyor... Ama 20. saniye civarında hızlanıyor işte o zaman zorlaşıyor...

Aşağıdaki iki tanesinden başka iki tane daha 28:xx çıktı ama elim ayağım titremeye başladı... Benden şimdilik bu kadar :)

BORSAHİSSE
20-03-2006, 00:55
10,656 seconda hee az kaldı gecem hepinizi...

BORSAHİSSE
20-03-2006, 00:56
14,468 oldumm yupiii.....

BORSAHİSSE
20-03-2006, 01:00
yaw pes 21,268 son benden bu kadar ne buyaww kafayı yiyecezzzz....

San Francisco
20-03-2006, 01:05
Rekor misilakta tebrikler... 30.38 saniye süper.. Bakalım bu rekoru kırabilen çıkacakmı? :)

BORSAHİSSE
20-03-2006, 01:08
yaw tebrikler misilak bükemediğin bileği öptük bizde...:p :p :p

yaw iyide nasıl yaptım hala 20 den sonrası biraz karabol yaw ya tutarsa hesabı gibi...

San Francisco
20-03-2006, 01:15
Tebrikler marko bu gidişle daha iyi bir rakam elde edersin ama misilak ın yaptığı dereceyi bakalım kaç kişi gecebilecek.. Bence çok zor..gecebilmek.

BORSAHİSSE
20-03-2006, 01:18
Tebrikler marko bu gidişle daha iyi bir rakam elde edersin ama misilak ın yaptığı dereceyi bakalım kaç kişi gecebilecek.. Bence çok zor..gecebilmek.

yok yaw nerdee çok zorr 20 yi zor yaptık..:p :p

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:24
http://resimyukle.net/v1/uploads/0200b194a2.jpg (http://resimyukle.net/v1)

BORSAHİSSE
20-03-2006, 01:25
yaw celebioğluda gecti bizi yaw elime alacam yine şunu:D :D :D

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:27
saliselerle ilerledik..

http://resimyukle.net/v1/uploads/0c55185ba5.jpg (http://resimyukle.net/v1)

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:29
yaw celebioğluda gecti bizi yaw elime alacam yine şunu:D :D :D

Sabaha kadar burdayım M@RCO :D :D :D

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:34
http://resimyukle.net/v1/uploads/6fbd7c44a2.jpg (http://resimyukle.net/v1)

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:45
http://resimyukle.net/v1/uploads/6c5534869c.jpg (http://resimyukle.net/v1)

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 01:56
http://resimyukle.net/v1/uploads/e67f817de5.jpg (http://resimyukle.net/v1)

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 02:02
Bu akşam sanırım 2.liği kaptırmam :D :D :D

http://resimyukle.net/v1/uploads/027c99537a.jpg (http://resimyukle.net/v1)

_zamazingo_
20-03-2006, 02:18
Biraz daha zorlasam pilot olurum galiba:roll: :D

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 02:21
Uykum kaçtı şindi...iyi de nassıl yav.

_zamazingo_
20-03-2006, 02:29
İlk 3 sıra dolu, üzgünüm:D
Pilotlara haksızlık olmaması adına yarışmaya devam etmiyorum:o :D

H@voc
20-03-2006, 02:31
:D :D :cheers:

http://img227.imageshack.us/img227/959/11qz.png

buzzy
20-03-2006, 15:49
İlk 3 sıra dolu, üzgünüm:D
Pilotlara haksızlık olmaması adına yarışmaya devam etmiyorum:o :D
pilotu geçtik astronot adayısınız..rekor bu olsa gerek:D :tamam:
tebrikler:roll:

H@voc
20-03-2006, 16:30
pilotu geçtik astronot adayısınız..rekor bu olsa gerek:D :tamam:
tebrikler:roll:

:gulen: :gulen:

86 saniyede direnç var,, göz gözü görmüyor 80 den sonra:D

http://img93.imageshack.us/img93/8223/19aa.png

San Francisco
20-03-2006, 18:40
Asagidaki testi Amerikali pilotlara yapiyorlarmis.Pilotlar yaklasik 2
dakika, normal birisi ise 18 sn. kadar dayanabiliyorlarmis. Ben daha 21 saniye dayanabildim.

Kirmizi kareyi mavi sekillerden ve siyah kenarlardan uzak tutarak

stresinizi ölçün.

http://members.iinet.net.au/~pontipak/redsquare.html
_zamazingo_ ve H@voc süper başarı...elde ettiniz.:)
30 u gecenlere ödül olarak anca yeşil verebiliyorum. Veremediklerimde sistemin kurallarından dolayı. Ama ödül hakları yine saklı :)

BORSAHİSSE
20-03-2006, 18:58
yaw helal olsun ama akşam calışacam en azından ilk 3 e girecemm:D :D

ÇELEBİOĞLU
20-03-2006, 20:38
Benden pilot olmaz.Bu kadar yapabildim...

http://resimyukle.net/v1/uploads/2ecbdf4a19.jpg (http://resimyukle.net/v1)

buzzy
20-03-2006, 21:09

86 saniyede direnç var,, göz gözü görmüyor 80 den sonra:D

http://img93.imageshack.us/img93/8223/19aa.png
wala aşmışsınız olayı ne diyim..tebrikler.:D :tamam: :roll:

San Francisco
20-03-2006, 23:05
Bravo M@RCO1972 bitmeyen azmin için.. Yaptığın derece yine iyi sn ÇELEBİOĞLU
_zamazingo_ ve H@voc olayı zaten aşmışlar.. 87 . saniyeyi yapmak bile 86 nın karesi gibi bir şey..Süper tebrikler....:bravo: :bravo: :bravo:

buzzy
20-03-2006, 23:54
sn. San Francisco size de teşekkürler ve tebrikler..açtığınız topik çok hoş ve eğlenceli..zaman akıp gidiyor..ve topiğin en güzeli ismi ''BEYİN SPORU''..:)

H@voc
22-03-2006, 12:49
borsanın düşüşüne gıcık oldum,, biraz stress atıyım dedim, o sinirle yeni rekor kırmışım.:)

http://img114.imageshack.us/img114/1695/18gt.png

bms1
22-03-2006, 13:06
---------------------------
Microsoft Internet Explorer
You survived 0.078 seconds !
Tamam

bms1
22-03-2006, 13:07
bu da bi rekorrrr :)))

bms1
22-03-2006, 13:07
Microsoft Internet Explorer
You survived 0.062 seconds !
Tamam
:)

Figo
22-03-2006, 13:49
sn H@voc,

tebrikler, refleksler çok hızlı galiba ilk Türk Formula1 pilotu olabilirsiniz, artık Alonso, Schumi hak getire....:tamam:

ÇELEBİOĞLU
22-03-2006, 13:50
borsanın düşüşüne gıcık oldum,, biraz stress atıyım dedim, o sinirle yeni rekor kırmışım.:)

Senin f-16 pilotu olmadığın ne malum,bizi kandırıyosun dimi:D :D

San Francisco
22-03-2006, 19:18

Tebrikler H@voc ...
Olacak gibi değil... maşaalllah...
Bence de sen pilotsun galiba..:)

San Francisco
22-03-2006, 19:19
Canlı oynarken H@voc'u seyretmek isterdim.

Saxofon
22-03-2006, 20:38
Bu oyun çok sıkıcı. Sıkılıp kendim bırakıyorum.

istanbul 000
22-03-2006, 21:41
Doğru cevap Perşembe...:)
Perşembe olarak cevaplayanlar..ForExit, bms1, CERİTKALE, buzzy, artakin, tract, game_theorist, selçuk efendi, temizlikçi ve misilak.

artakin game_theorist, temizlikçi ve misilak açıklamayı gayet iyi yapmışlar.
Tebrikler...

Burada daha başka beyin soruları görme ümidi ile hepinize iyi hafta sonları dilerim.

Daha ilk baştan Perşembe diyecektim ama ikinci sayfada doğru cevap nasılsa verilmiştir dedim. Halbuki 5. sayfada imiş. Asıl merak ettiğim neden Pazar konusunda bu kadar ısrarcı olunduğu çünkü Pazar daha ilk baştan imkansız olan bir gün... :)

Devam edelim bakalıam yeni soru var mı ileriki sayfalarda. Bilemezsek bu sefer de verdiğimiz "Şıp diye anlamıştım ben sonucu!" imajını çöpe atacağız anında... :)

istanbul 000
22-03-2006, 21:54
Başka soru yok mu acaba Sn. San Francisco? Oyunda henüz 20 saniye civarlarındayım ama rekorlara bakılırsa yolumuz çok uzun. Gerçekten bu kadar uzun süre dayanabilenleri tebrik etmek lazım... :)

M.Işılak
22-03-2006, 23:36
Başka soru yok mu acaba Sn. San Francisco? Oyunda henüz 20 saniye civarlarındayım ama rekorlara bakılırsa yolumuz çok uzun. Gerçekten bu kadar uzun süre dayanabilenleri tebrik etmek lazım... :)

Sn. istanbul 000,

Eski konuların içinden buldum... "İtibarda Promosyon" adlı konu başlığında ilginizi çekecek sorular olabilir... Özellikle lale sorusu çok güzel bir soruydu... (Sn AloneWolf sormuştu. Anne'me 10 adet lale aldim. Oda bunlari bahceye 5 sira halinde dikti. Ama herbir sirada 4 lale olucak sekilde. Bunu sizce nasil basardi ? (bir lale birden fazla siraya dahil olabilir)) Cevabı da şu anda gözükmüyor bende... :D :D

İlk bir kaç sayfada geyik var ama sonra güzel sorular geliyor...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=1286

M.Işılak
23-03-2006, 00:09
Bir de Zeka Soruları diye bir başlık vardı... O da uzun zamandır yazılmayanlar arasında...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=1486

San Francisco
23-03-2006, 00:18

Çok beğendiğim sorular olursa eklerim.
Oyunda ise bu rekorları gördükten sonra banada yaklaşmak imkansız gibi görünüyor. Saxsafon nasıl o rakama ulaşmış hayret doğrusu.

Saxofon
23-03-2006, 00:18
Başka soru yok mu acaba Sn. San Francisco? Oyunda henüz 20 saniye civarlarındayım ama rekorlara bakılırsa yolumuz çok uzun. Gerçekten bu kadar uzun süre dayanabilenleri tebrik etmek lazım... :)Arkadaşlar ne tepki vereceksiniz diye merak ettiğim için yukarıdaki gönderiyi yaptım. Bakıyorum sizden pek ses yok.

Size kısaca anlatayım; bu oyunu 15-20 defa oynayarak 42 saniye civarına kadar gelmiştim. Sonra forumda 90 saniyelik skoru görünce bu benim için kısa vadede mümkün değil demiştim. Daha sonra bu oyunun linkini bir arkadaşıma gönderdim, fakat bana "Bu oyunda hata yapmıyorum. Sıkılınca kendim bırakıyorum." dedi ve 300 küsür saniyelik skorları e-postayla gönderdi. O zaman analadım ki, bu oyunun hızı çalıştırıldığı bilgisayarın hızına bağlı. Kendi gözlerimle görmedim fakat arkadaşım hata yapmadığına göre, bu oyun Pentium MMX 233 MHZ bilgisayarda çok yavaş çalışıyor olmalı.

Buradan da şu sonuca varıyoruz; aynı bilgisayarı kullanmadığımız sürece bu oyundaki skorlar birbirleriyle kıyaslanmamalıdır.

San Francisco
23-03-2006, 00:33
Açıklamanız için Sağolun Sn Saxsafon...:)

istanbul 000
23-03-2006, 00:47
Sn. istanbul 000,

Eski konuların içinden buldum... "İtibarda Promosyon" adlı konu başlığında ilginizi çekecek sorular olabilir... Özellikle lale sorusu çok güzel bir soruydu... (Sn AloneWolf sormuştu. Anne'me 10 adet lale aldim. Oda bunlari bahceye 5 sira halinde dikti. Ama herbir sirada 4 lale olucak sekilde. Bunu sizce nasil basardi ? (bir lale birden fazla siraya dahil olabilir)) Cevabı da şu anda gözükmüyor bende... :D :D

İlk bir kaç sayfada geyik var ama sonra güzel sorular geliyor...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=1286

Sn. Misilak, 5 kenarlı bir yıldız şeklinde dizilirse kolayca 10 laleden dörtlü beş sıra elde edilir... Ne dersiniz?

istanbul 000
23-03-2006, 00:52
Arkadaşlar ne tepki vereceksiniz diye merak ettiğim için yukarıdaki gönderiyi yaptım. Bakıyorum sizden pek ses yok.

Size kısaca anlatayım; bu oyunu 15-20 defa oynayarak 42 saniye civarına kadar gelmiştim. Sonra forumda 90 saniyelik skoru görünce bu benim için kısa vadede mümkün değil demiştim. Daha sonra bu oyunun linkini bir arkadaşıma gönderdim, fakat bana "Bu oyunda hata yapmıyorum. Sıkılınca kendim bırakıyorum." dedi ve 300 küsür saniyelik skorları e-postayla gönderdi. O zaman analadım ki, bu oyunun hızı çalıştırıldığı bilgisayarın hızına bağlı. Kendi gözlerimle görmedim fakat arkadaşım hata yapmadığına göre, bu oyun Pentium MMX 233 MHZ bilgisayarda çok yavaş çalışıyor olmalı.

Buradan da şu sonuca varıyoruz; aynı bilgisayarı kullanmadığımız sürece bu oyundaki skorlar birbirleriyle kıyaslanmamalıdır.

Ben de şöyle birşey farketmiştim ama üstüne gitmedim: fare çok hızlı bir şekilde hareket ettirildiğinde ekrandaki dikdörtgenler bir anlığına yavaşlıyordu... Yani bunu kasıtlı olarak yapacak olursak aynı şekilde yüksek puanlar elde etmek mümkün olabilir sanırım. Ama gene de normal sayılabilecek güncel makinalarda hemen hemen birbirine yakın hızlarda çalışacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda bizim gibi 20-30 saniye aralığında dolaşan kişilerin makineleri hemen hemen aynı performansta diyebiliriz... :)

istanbul 000
23-03-2006, 01:05
Bir de Zeka Soruları diye bir başlık vardı... O da uzun zamandır yazılmayanlar arasında...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=1486

Sn. Misilak, Zeka Soruları sayfasına daha önce denk gelmiştim sonra kaybetmiştim. İlginç şeyler var, okuyacağım. Teşekkürler... :)

H@voc
23-03-2006, 01:11
Arkadaşlar ne tepki vereceksiniz diye merak ettiğim için yukarıdaki gönderiyi yaptım. Bakıyorum sizden pek ses yok.

bence de öyledir,, mesela benim pc pentium-3 çok hızlı bir pc degil:)..ama oyunu kendimce tanımlarsam ilk 20 sn kadar ezber,, sonra biraz hızlanıyor ve 62 idi sanırım çok pis bir tuzak var, geçince 66 sn ye kadar nefes alıyorum 66-90 arası çok hızlı,, 90 den sonrası ise bir kör ile aynı şansa sahibim diye hissettim..

ama oynadıkça yine de beyin kaydediyor mu napıyorsa artık geliştirilebiliyor..

(gündüz beni tebrik eden arkadaşlara ve sn.san franciscoya(ayrıca) çok tşk ediyorum..pilot falan degilim ayrıca ama helikopter simulasyon oyunlarını çok oynadım,,helikopter nasıl kullanılır biliyorum sayılır:) ve hatta nickim olan ''havoc'' bir rus savaş helikopterinin kısa ismidir..tam ismi: Russian-Mil-28N-Havoc-B..dir)

ara sıra oynamaya devam edecegim çünkü 80 sn den sonrası çok yorsada o his bagımlılık yaptı bende..:)

San Francisco
23-03-2006, 07:15
Tebrikler Sn. istanbul 000
10 adet laleyi bahceye 5 sira halinde, herbir sirada 4 lale olucak sekilde ekmişsiniz :bravo: :bravo: :bravo:

istanbul 000
23-03-2006, 21:03
Tebrikler Sn. istanbul 000
10 adet laleyi bahceye 5 sira halinde, herbir sirada 4 lale olucak sekilde ekmişsiniz :bravo: :bravo: :bravo:

Teşekkürler... Burada SuDoKu meraklısı var mı acaba? İlk olarak Radikal'in eklerinde görmüştüm ve çıktığından beri bağımlılık yapmıştı bende. Şimdi her gazetenin haftasonu ekinde var neredeyse... Gazete bayilerinde kitaçık olarak da satılıyor. Bence çok iyi bir beyin egzersizi... :)

afkirse
24-03-2006, 09:18
Biri sudoku mu dedi? Buyrun size programı. Aşağıdan download edebilirsiniz

http://www.hemenpaylas.com/download/311499/simple_sudoku_4_1_.1_setup.rar.html

istanbul 000
24-03-2006, 13:26
Biri sudoku mu dedi? Buyrun size programı. Aşağıdan download edebilirsiniz

http://www.hemenpaylas.com/download/311499/simple_sudoku_4_1_.1_setup.rar.html

Süperrrr.. Hemen indiriyorum. Teşekkürler... :)

San Francisco
25-03-2006, 13:57
Aşagidaki resimde kahve taneleri içinde adam var.
Adamin kafasini 3 saniyede bulursaniz bir dahisiniz demektir.
Medikal arastirmalara gore eger adamin kafasini 3 saniyede bulursaniz beyininizin sag tarafi diger insanlara gore daha cok gelismis demektir.
Eger adamin kafasini 1 dakikada bulursaniz beyininizin sag tarafi normal bir insaninki gibi calisiyor demektir.
Eger 1 ile 3 dakika arasinda bulursan beyininin sag tarafi normalden yavas calisiyor demektir. Bu durumda daha cok protein almaniz gerekir.
Eger 3 dakikadan daha fazla bir ! surede bulursaniz beyininizin sag tarafi acinacak durumda demektir.
Asiri derecede yavas tepki veriyorsa lutfen daha cok resim izleyip bu egzersize agirlik verin.

ekselans
25-03-2006, 14:02
Sanırım 1 dk içinde bulunuyor
Saygılar

istanbul 000
25-03-2006, 14:17
Medikal arastirmalara gore eger adamin kafasini 3 saniyede bulursaniz beyininizin sag tarafi diger insanlara gore daha cok gelismis demektir.
Eger adamin kafasini 1 dakikada bulursaniz beyininizin sag tarafi normal bir insaninki gibi calisiyor demektir.
Eger 1 ile 3 dakika arasinda bulursan beyininin sag tarafi normalden yavas calisiyor demektir. Bu durumda daha cok protein almaniz gerekir.
Eger 3 dakikadan daha fazla bir ! surede bulursaniz beyininizin sag tarafi acinacak durumda demektir.
Asiri derecede yavas tepki veriyorsa lutfen daha cok resim izleyip bu egzersize agirlik verin.

Valla aslında bayağı bir stres: okuyunca insan önce ya bulamazsak felan gibilerden düşüncelere kapılıyor ve beyni için endişe etmeye başlıyor.

İlk üç saniyede zaten dahi olmadığımızı anlıyoruz; ondan sonraki saniyeler "Salak çıkmasak bari! Hemen sıkı bir protein diyetine mi girmeli acaba?" şeklinde bir düşünce ile geçiyor. Gerçekten adam var mı? Boylu boyunca mı var yoksa sadece kellesi mi diye aranıyor insan...

Neyseki en sonunda bulunca bir rahatlama geliyor. Saate bakıyorum; ohhooo daha bir ton sürem varmış, süper... (Bu da benden sonra yapacaklara bir taş olsun ;))

Bence süreleri vermeyip, kaç saniyede buldunuz diye sormak daha iyi olabilirdi. Sonrada aralıkları vererek değerlendirmeleri stresten uzak yapma imkanı sağlayabiliriz... Bunu e-posta ile arkadaşlara yollayacağım, bakalım sonuçlar ne olacak? :)

BORSAHİSSE
25-03-2006, 14:20
10 saniyede buldumm şimdi hangi gruptayımm ben.....

San Francisco
25-03-2006, 14:29
Sn istanbul 000;
Konu ile ilgili yazınız çok hoşuma gitti. ediğiniz doğru keşke süreleri vermeyip kaç saniyede buldunuz diye sorsaydık..

San Francisco
25-03-2006, 14:30
Dahi olmazsanız da süpersiniz :)

KARAHAN
25-03-2006, 14:30
1 saniye de buldum...adamın kel olmasının da etkisi olsa gerek:)

ekselans
25-03-2006, 14:36

:bravo:
hemşerim harikasın

istanbul 000
25-03-2006, 14:38
Sn istanbul 000;
Konu ile ilgili yazınız çok hoşuma gitti. ediğiniz doğru keşke süreleri vermeyip kaç saniyede buldunuz diye sorsaydık..

Ben 15 saniyede buldum ama dediğim gibi stres faktörü var. Resmi arkadaşlara yolladım, sürenizi yazın skorunuzu söyliyeyim dedim... Bakalım sonuçlar nasıl olacak? Belki de stres olmak hızı arttıyordur? Kişiden kişiye de değişebilir aslında bunun sonucu... :)

Sn. Karahan kutlarım, süper gerçekten... :)

Sn. Marco, sizi de kutlarım, yaya bıraktınız beni... :)

KARAHAN
25-03-2006, 14:47
sn.istanbul teşekkür ederim...

yalnız bu test in keskin göz ile de alakalı oldugunu düşünüyorum...

Ballıkcı
25-03-2006, 15:36
Ben bulamayım aptal olayım istedim ama buldum ve bulunca üzüldüm.

H@voc
25-03-2006, 16:57
ben yarım saatte resimde adam falan olmadıgını anladım,, siyah bir böge var ortası beyazımsı bişey,, adam dediginiz o mu?..eger oysa 1-2 sn de farkettim orayı,, o degilse bulamadım..

cimbo
25-03-2006, 17:27
son zamanlarin populer oyunu sudoku...meraklilari asagida verdigim linklerden hem sudoku oyun kurallari hakkinda bilgi sahibi olabilir ,hem de oynayabilirler...

http://www.sudoku.com/howtosolve.htm

Bulmacalar her gun yenileniyor,eski tarihli bulmacalari da oynayabiliyorsunuz,4 farkli zorluk derecesi var,arabirimi de cok guzel...karelerin ustune olasiliklari not alabilmenizi bile dusunmusler,hatta hata yaptiginizda sizi uyarabilen `hint` ozelligi bile var,eglenceli...

http://www.life.com/Life/sudoku/

Kolay gelsin :)

istanbul 000
25-03-2006, 18:40
son zamanlarin populer oyunu sudoku...meraklilari asagida verdigim linklerden hem sudoku oyun kurallari hakkinda bilgi sahibi olabilir ,hem de oynayabilirler...

http://www.sudoku.com/howtosolve.htm

Bulmacalar her gun yenileniyor,eski tarihli bulmacalari da oynayabiliyorsunuz,4 farkli zorluk derecesi var,arabirimi de cok guzel...karelerin ustune olasiliklari not alabilmenizi bile dusunmusler,hatta hata yaptiginizda sizi uyarabilen `hint` ozelligi bile var,eglenceli...

http://www.life.com/Life/sudoku/

Kolay gelsin :)

Ekranda yapmak çok daha temiz ve hoş ama alışamadım sanırım kalemsiz çözmeye henüz, çünkü hata yapıp duruyorum. :)

Teşekkürler adresler için... :)

ÇELEBİOĞLU
25-03-2006, 19:18
5 saniye, tamamdır...

ÇELEBİOĞLU
25-03-2006, 19:18
ben yarım saatte resimde adam falan olmadıgını anladım,, siyah bir böge var ortası beyazımsı bişey,, adam dediginiz o mu?..eger oysa 1-2 sn de farkettim orayı,, o degilse bulamadım..

Resimde bir adam var :)

Kutlu
26-03-2006, 01:04
BU medikal araştırma tamamen bir saçmalığın göstergesi,
görme kusurlu bir kişi hiç bir zaman dahi olamaz demektir.
Ayrıca şunu bir bilgi olarak vereyim.
Dahilerin tek bir özelliği vardır.
Normal zeka seviyesine sahip kişilerin ilişki kuramadığı durumlar karşısın da onların bu ilişkiyi meydana çıkarmasıdır. İşte bu kişilere dahi deniyor. Yoksa görmekle ilgili olan kahve tanelerinin içindeki adamın kafasını erken görene hiç bir zaman dahi denmez bunun neresinde dahilik var denir.

San Francisco
26-03-2006, 09:45
Sn Kutlu; bu tür bulmacalara ve de beraberinde gelen yazılara rastladığımızda sizin gibi düşünmüyoruz. Eğlence kısmına bakıyoruz. Hayatta o kadar çok ciddiye alınacak şeyler var ki bunlara sıra gelmiyor. Bu nedenle bırakın bu yazının doğruluğunu tartışmayı eğlence kısmına bakın.

istanbul 000
26-03-2006, 10:24
Sn Kutlu; bu tür bulmacalara ve de beraberinde gelen yazılara rastladığımızda sizin gibi düşünmüyoruz. Eğlence kısmına bakıyoruz. Hayatta o kadar çok ciddiye alınacak şeyler var ki bunlara sıra gelmiyor. Bu nedenle bırakın bu yazının doğruluğunu tartışmayı eğlence kısmına bakın.

Evet, nitekim adamı buradaki arkadaşlardan geç görmüş olmama ragmen hayatıma gayet normal olarak, kesintisiz devam ediyorum... Aslında asıl deha kel bir adamın kafasını kahve çekirdekleri arasına koyarak bunu bir zeka araştırmasının parçası yapan ya da böyle sunabilen kişide sayılır... :)

Sn. San Fransisco'nun da dediği gibi bunların hepsi bir eğlence, yoksa yarın öbür gün bir iş başvurusunda "Beyin Sporu başlığındaki kel adamı ilk ben gördüm..." şeklinde yazmayacağız özgeçmiş yazımıza... ;)

Kutlu
26-03-2006, 12:10

Sizlere iyi eglenceler, sadece bilgi amacıyla yazmıştım.Yazdıklarımı neden bu kadar ciddiye aldınız ki?

istanbul 000
26-03-2006, 12:20
Resmi arkadaşlara yolladım, sürenizi yazın skorunuzu söyliyeyim dedim... Bakalım sonuçlar nasıl olacak? Belki de stres olmak hızı arttıyordur? Kişiden kişiye de değişebilir aslında bunun sonucu... :)

Şimdilik arkadaşlardan gelen 3 cevap da 10 saniye altında. 20 yaşında bir kız arkadaşım anında görmüş. Diğerleri 4 ve 10 saniye.

Buradan belki şöyle bir sonuç çıkarabiliriz: kendilerine sorulan bir sorunun değerlendirme kıstasları bilinmediği zaman insanlar çok daha rahat odaklanabiliyorlar... :)

istanbul 000
26-03-2006, 12:31
Sizlere iyi eglenceler, sadece bilgi amacıyla yazmıştım.Yazdıklarımı neden bu kadar ciddiye aldınız ki?

Sn Kutlu, güzel bir Pazar gününde evde çakılı stoper (mahkum) şeklinde oturuyoruz ve eğleniyoruz. Daha ne olsun? :)

Sizin sayfaya yükleyebileceğiniz, paylaşmak isteyebileceğiniz sorular, resimler varsa seviniriz...

Neşeli pazarlar... :)

Kutlu
26-03-2006, 12:50
Sn Kutlu, güzel bir Pazar gününde evde çakılı stoper (mahkum) şeklinde oturuyoruz ve eğleniyoruz. Daha ne olsun? :)

Sizin sayfaya yükleyebileceğiniz, paylaşmak isteyebileceğiniz sorular, resimler varsa seviniriz...

Neşeli pazarlar... :)
Sizlere de iyi eglenceler. Paylaşmak isediğim bir akıl testi vardı ama bir türlü bulamıyorum.
Ama olayı açıklayayım biraz.
15 tene soru soruluyor işte sorulara verdiğiniz cevaplara göre ne kadar akıllı oldugunuzu test ediliyor.
Testin sonun da cevaplama işlemi bittikten sonra ltf bekleniyiniz diyor.
Beklemeye başlıyorsunuz ama bir türlü sonuç çıkmıyor, hala bekliyorsunuz ve yine bekliyorsunuz. Sabrınıza göre baya bekliyorsunuz:D :D :D
Artık sabrınız tükendi sayfanın başka bir kısmına bakmak için herhangi bir yere tıklıyorsunuz. karşınıza şu ifade çıkıyor

SAzan 15 soruyu cevaplayarak akıllı olduğunu mu sanıyorsun?:D :D :D

istanbul 000
26-03-2006, 13:44
Sizlere de iyi eglenceler. Paylaşmak isediğim bir akıl testi vardı ama bir türlü bulamıyorum.
Ama olayı açıklayayım biraz.
15 tene soru soruluyor işte sorulara verdiğiniz cevaplara göre ne kadar akıllı oldugunuzu test ediliyor.
Testin sonun da cevaplama işlemi bittikten sonra ltf bekleniyiniz diyor.
Beklemeye başlıyorsunuz ama bir türlü sonuç çıkmıyor, hala bekliyorsunuz ve yine bekliyorsunuz. Sabrınıza göre baya bekliyorsunuz:D :D :D
Artık sabrınız tükendi sayfanın başka bir kısmına bakmak için herhangi bir yere tıklıyorsunuz. karşınıza şu ifade çıkıyor

SAzan 15 soruyu cevaplayarak akıllı olduğunu mu sanıyorsun?:D :D :D

:tamam: :tamam:

Eh işte, bizim 11 soruya felan daha ihtiyacımız var demek ki... :)

San Francisco
26-03-2006, 22:34
............

ÇELEBİOĞLU
27-03-2006, 00:03
Zormuş yav...

forges
27-03-2006, 00:10
bence de zormuş
eee Türkçe sorusu falan yok mu? Dilbilgisi de olur ;)

istanbul 000
27-03-2006, 00:46
Arkadaşlar, 6 (3,7,8,9,10,11) sayı dört işlemle bu nasıl olur diye kafa patlatıp dururken soruda 3 sayısının olmadığını daha yeni fark ettim. :)

Demek ki gece gece uğraşmamak lazımmış, sabah ola hayrola :)

ÇELEBİOĞLU
27-03-2006, 00:49
:D :D Azkaldı beni de yanıltıyordu o 3...

KARAHAN
27-03-2006, 00:56
123=41.3 sadece bu var elimizde...

7,8,9,10,11 den yararlanırsak... 41.(9/3)

(41/3)*9 yazabiliriz...

9 elimizde var...

10 -7 =3

11+8/3=41/3

ise

41/3*9=123 e ulaşmış oluruz...

ÇELEBİOĞLU
27-03-2006, 01:01
Tebrikler sn. Karahan...

KARAHAN
27-03-2006, 01:14
teşekkürler sn.çelebioglu yalnız itiraf edeyim epey zor bir soruymuş...terletti..:)

istanbul 000
27-03-2006, 01:20
teşekkürler sn.çelebioglu yalnız itiraf edeyim epey zor bir soruymuş...terletti..:)

Aslında püf noktası 3X41'i görmek ama ben hala 41'i nasıl elde ettiğinizi anlamadım.

11+8/3=41/3 ------------- 19/3=41/3'e nasıl eşit oluyor ki?

Zaten şu yanlışlıkla açtığım euro pozisyonu dışında gözüm hiçbir şey görmüyor gece gece...

KARAHAN
27-03-2006, 01:24
Aslında püf noktası 3X41'i görmek ama ben hala 41'i nasıl elde ettiğinizi anlamadım.

11+8/3=41/3 ------------- 19/3=41/3'e nasıl eşit oluyor ki?

Zaten şu yanlışlıkla açtığım euro pozisyonu dışında gözüm hiçbir şey görmüyor gece gece...

bence siz güzel bir uyku çekiniz:)paydalaeı nasıl eşitliyorduk:)33+8 desem:)

KARAHAN
27-03-2006, 01:27
ahzo... anladım...

...

11+(8/3)=(33/3) + ( 8 /3)=41/3

istanbul 000
27-03-2006, 01:30
bence siz güzel bir uyku çekiniz:)paydalaeı nasıl eşitliyorduk:)33+8 desem:)

Şu pozisyonu bir kapasam hemen yatacağım ama işte çakılı kaldım ekran karşısına. Başka hiçbir şey anlamıyorum. Rakamları da 3 7 8 9 10 11 diye gördüm yarım saat zaten... :)

Bu FX olayı beni ayakta tutacak gece gece sanırım... Herkese iyi geceler... :)

candidds67
27-03-2006, 01:41
sn karahan:bir an için payda eşitlemeyi ihmal etmişim.ancak matematiğiniz çok iyi...tebrik ederim...

candidds67
27-03-2006, 02:14
bu soruda önemli olan sonuçtan giderek 41/3 ü bulmaktı.ondan sonrası biraz kafa yorunca geliyor.

H@voc
27-03-2006, 02:37
bende ugraştım sn karahan gibi 41*3 den yola çıktım ama,, 41 ne iş nerden bulacagız 41 asal sayı diyerek vazgeçtim,, işin içinde kesir sayılar olacagını düşünmemiştim..ama tam sayılarla 3 yaklaşık sonuç bulmuştum(120..)

sn.karahan matematikçiydi galiba..tebrikler:tamam: :)

istanbul 000
27-03-2006, 10:52
Arkadaşlar, siz siz olun Pazar gecesi durup dururken FX pozisyon açmayın, tüm gecem zehir oldu, 3'de yatıp 8'de kalktım... :)

Sn. Karahan'ı kutlarım, sayısal problemlerle arasının iyi olduğu belli... :)

Kahve olayında gelen cevaplar ilginç oldu: cevap veren 4 bayan da 3 saniyenin altında (0, 2, 2 ve 3 saniye). Erkekler ise 4, 7, ve 10 saniye.

Buradan iki sonuç çıkartmak mümkün:
a) Bayanlar görsel problemlerde daha başarılı...

ya da

b) Kel bir erkeği kahve çekirdeklerinin içine de gömseniz şıp diye buluyorlar...

Neşeli ve bol kazançlı bir hafta dileklerimle... :)

KARAHAN
27-03-2006, 19:24
arkadaşlar teşekkür ediyorum...o sorunun artistik çözümü idi...

bu ise en kolay yol:)

9*11=99

10-7=3

3*8=24

99+24=123 :)

ÇELEBİOĞLU
27-03-2006, 19:27
Ama bölme işlemi yok bu çözümde...

KARAHAN
27-03-2006, 20:05
Ama bölme işlemi yok bu çözümde...

sayıların hepsinin kullanımı şart koşuluyo ise bu çözüm geçerli...ama tüm işlemler kullanılacaksa bu bölmesiz yol oluyor...

saygılar...

San Francisco
27-03-2006, 20:17
Arkadaşlar sorunun çözümünü internette bulmak isterseniz çok kolay..
Google da "çarpma-ve-bölme-işlemlerinin-her-birini" diye aratın.. ilk bulduğunuz linkte cevabı var.
Linkte http://www.netmatematik.com/forumlar/viewtopic.php?p=866

San Francisco
27-03-2006, 20:22
TÜRKİYE 10. ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI “OYUN 2005” ELEME SINAVI
2. sorusu..

“Adam birdenbire cansızlaşmıştı!.. Çamaşırları dağıtılmış, etrafa fırlatılmıştı. Gömleğindeki “Ğ” harfinin ışıltılı işlemeleri jiletle kesilmişti. Loş mekanda, nasıl olduğu öngörülemeyen parlak renkli silüetler şekillenmişti. Tırnaklarının ucundaki ümitsiz vasiyeti yeni zarflanmıştı…”

Bu polisiye öyküdeki sır nedir?

San Francisco
27-03-2006, 20:38
Hadi bunda kafa patlatın bakim.. İnternette cevabı da yok..:)

ekselans
29-03-2006, 18:07
2. sorusu..

“Adam birdenbire cansızlaşmıştı!.. Çamaşırları dağıtılmış, etrafa fırlatılmıştı. Gömleğindeki “Ğ” harfinin ışıltılı işlemeleri jiletle kesilmişti. Loş mekanda, nasıl olduğu öngörülemeyen parlak renkli silüetler şekillenmişti. Tırnaklarının ucundaki ümitsiz vasiyeti yeni zarflanmıştı…”

Sn San Francisco
Adam intihar etti herhalde.:düsün:

San Francisco
29-03-2006, 19:55
Sn ekselans böyle sorulara meraklı iseniz devamını aşağıdaki linkten de alabilirsiniz..
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@nvid~632882,00.asp
sevgilerle

San Francisco
29-03-2006, 20:08
Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir
ayakkabi begenir. Fiyatinin 35 YTL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak
istedigini söyler ve saticiya 50 YTL para uzatir. Kasasina bakan satici
kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50
YTL'yi bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye
etslim eder. Aradan 10 dk zaman geçer ve yan dükkan sahibi gelerek
kendisine verdigi 50.-YTL 'nin sahte oldugunu ve parasini iade etmesini
ister. Satici duruma çok üzülür ama ilgili tutari iade eder ve sahte
parayi teslim alir.

Bu durumda ayakkabi saticisi ne kadar zarardadir?

a) 50 .... b) 65 .... c) 85 .... d) 100 .... e) Hiçbiri

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 20:23
100 ytl zarardadır

San Francisco
29-03-2006, 20:32
Varmı farklı cevaplar...?

istanbul 000
29-03-2006, 20:51
E hiçbiri...

San Francisco
29-03-2006, 20:52
Bir adam yıllar boyu almanyada bir bankada çalışmış ve
emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün lan felekten bir gün
çalim bari deyip bir bara gitmiş..

Barda içkisini içerken karşısına çok güzel bir kadın oturmuş bizimki kadına hayran
kalıp hemen garsonu çağırıp kağıda tanışabilirmiyiz mesajını yazdıktan sonra
garsonla kadına göndermiş. kadın kağıdı almış okumuş adama imalı bir bakıştan
sonra kağıdın arkasına bir şeyler yazıp kağıdı tekrar adama geri göndermiş adam
kağıda bakmış bakmış....

Hiç bir şey anlamamış yazı ne almanca ne bildiği bir dile aitmiş gitmiş kağıdı en
yakın arkadaşına verip ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor
burda diye sormus arkadaşı kağıdı okur okumaz sakın bir daha beni arama
arkadaşlığımız sona erdi diyip yanından gitmiş..

Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına ya siz eskisiniz bilirsiniz burda ne
yazıyor diye bu sefer onlara sormuş anne babası kağıdı okuyunca adamı evlatlıktan
red etmişler karısına göstermiş karısı boşanma davası açmış adam artık çıldırma
noktasına gelmiş len demiş bunu en iyi anlayan doktor olur nede olsa onların yazısı
karışık diyip bir doktora gitmiş doktor kağıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip
odasına girmiş aradan 1 saat 2 saat geçmiş doktor yok...

Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmışkı doktor tavanda sallanıyor
kendini asmış adam en sonunda pes etmiş len bu kağıd başıma çok işler açtı
başkasınında hayatını karartmasın diye kağıdı çalıştığı bankanın kasasına
koyup evine gitmiş.

O akşamda tesadüf bankaya hırsızlar girmiş kasadaki bütün paraları almışlar
tam kaçacakları sırada hırsızların şefi kağıdı görmüş şef kağıdı okuyunca birden
çabuk paraları yerine koyun demiş ve bütün paraları kasaya geri koyduktan sonra
çekip gitmişler.

Sorumuz: Kağıtta ne yazıyormuş?

San Francisco
29-03-2006, 21:05
Cevabı bende bilimiyorum..:) Bir beyin fırtınası yapalım ne dersiniz..

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 21:24
Şu anda ne yapıyor olmayı isterdin...

yeter
29-03-2006, 21:25
50 ytl zarar etmiştir.

yeter
29-03-2006, 21:28
Hesap şu şekilde.
Sahte para veren adamın elinde dükkan sahibinden aldığı 15ytl para ve 35 ytl ederinde bir ayakkabı vardır. toplamı 50 ytl olup bunu sıfır maliyetli bir para ile aldığına göre bu miktar kadar dükkan sahibi zarardadır.

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 21:33
Peki parayı bozdurduğu diğer dükkan sahibine de 50 ytl borçlanmış olmazmı??

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 21:37
35 ytl lik ayakkabı gitti,adama sahte 50 ytl nin para üstü olan 15 ytl yi de verdi.50 ytl zararda.fakat parayı bozdurduğu dükkan sahibi de 50 ytl yi bozuk olarak adama verdmişti.Bu durumda satıcı bir de diğer dükkan sahibine borçlandı 50 ytl.Yani dolandırıcı 1 taşla 2 satıcı vurmuş oldu...

San Francisco
29-03-2006, 21:41
50 YTL dükkan sahibine borçlanmış.
15 YTL de adama para üstü diye vermiş.
Toplam cebinden bir kere kafadan 65 YTL çıkmış
Ayakkabıyı bir başkasına 35 YTL den satacağına buna vermiş. Hepsini toplarsak eder mi? 100 YTL
Amma velakin sorulan adam kaç para zarar ettiği
Adamın ayakkabıyı kaç paraya aldığını bilmiyoruz.Buna göre de cevap son şık ta olabilir diye düşünüyorum.

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 21:46
Adamın ayakkabıyı kaç paraya aldığını bilmiyoruz.

Bir soruda o kadar da cıdık olmaz canım:D :D Belki satıcı da ayakkabıyı başka dükkandan aynı şekilde sahte 50 ytl ile almıştır...:D

San Francisco
29-03-2006, 21:47
Geriye doğru gittim. Sn istanbul000'un hiçbiri şıkkını seçtiğini gördüm. Bu cevap bana daha mantıklı geldi.

San Francisco
29-03-2006, 21:48
Peki ikinci sorumun cevabını bilen varmı?
Kağıtta ne yazıyormuş. Bende çok merak ettim..

cem_ozgur
29-03-2006, 21:51
Bir adam yıllar boyu almanyada bir bankada çalışmış ve
emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün lan felekten bir gün
çalim bari deyip bir bara gitmiş..

Barda içkisini içerken karşısına çok güzel bir kadın oturmuş bizimki kadına hayran
kalıp hemen garsonu çağırıp kağıda tanışabilirmiyiz mesajını yazdıktan sonra
garsonla kadına göndermiş. kadın kağıdı almış okumuş adama imalı bir bakıştan
sonra kağıdın arkasına bir şeyler yazıp kağıdı tekrar adama geri göndermiş adam
kağıda bakmış bakmış....

Hiç bir şey anlamamış yazı ne almanca ne bildiği bir dile aitmiş gitmiş kağıdı en
yakın arkadaşına verip ya bunu bir kadın bana yazdı ben anlamadım ne yazıyor
burda diye sormus arkadaşı kağıdı okur okumaz sakın bir daha beni arama
arkadaşlığımız sona erdi diyip yanından gitmiş..

Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına ya siz eskisiniz bilirsiniz burda ne
yazıyor diye bu sefer onlara sormuş anne babası kağıdı okuyunca adamı evlatlıktan
red etmişler karısına göstermiş karısı boşanma davası açmış adam artık çıldırma
noktasına gelmiş len demiş bunu en iyi anlayan doktor olur nede olsa onların yazısı
karışık diyip bir doktora gitmiş doktor kağıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip
odasına girmiş aradan 1 saat 2 saat geçmiş doktor yok...

Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmışkı doktor tavanda sallanıyor
kendini asmış adam en sonunda pes etmiş len bu kağıd başıma çok işler açtı
başkasınında hayatını karartmasın diye kağıdı çalıştığı bankanın kasasına
koyup evine gitmiş.

O akşamda tesadüf bankaya hırsızlar girmiş kasadaki bütün paraları almışlar
tam kaçacakları sırada hırsızların şefi kağıdı görmüş şef kağıdı okuyunca birden
çabuk paraları yerine koyun demiş ve bütün paraları kasaya geri koyduktan sonra
çekip gitmişler.

Sorumuz: Kağıtta ne yazıyormuş?

Bu soruya bir yerde daha rastlamıştım. O yüzden antremanlıyım :gulen: Aslında burada genel bir yanlış algılama var. Soruyu doğal olarak ekrandan okuyoruz. Aslında bu bir olimpiyat sorusu, ya da o tarz bir kaynaktan. Dolayısı ile soruyu kağıttan okuduğumuzu varsaymalıyız.

Bu durumda "Bu kağıtta ne yazıyor?" sorusunun cevabı, aslında sorunun ta kendisi. Yani tüm hikaye.

San Francisco
29-03-2006, 21:54
Bravo Cem Özgür...Verdiğin cevap bana mantıklı geldi.

istanbul 000
29-03-2006, 21:54
Geriye doğru gittim. Sn istanbul000'un hiçbiri şıkkını seçtiğini gördüm. Bu cevap bana daha mantıklı geldi.

Sn. San Fransisco benim dediğime bakmayın çünkü kafam parite ile dolu, yanlış olma ihtimalim de yüksek... :) Şimdi tekrar bakacağım ama kafamı hala toparlayamadım :)

istanbul 000
29-03-2006, 21:58
Aslında burada komşudan alınan para kafa karıştırmak için. Oradan gelen giden aynı. Demek ki adam sadece bir ayakkabı ve 15 YTL kaybediyor. Elinde 50 liralık sahte bir banknot kalıyor... Yani 50 diye düzeltiyorum... Şu parite de çıkacaksa çıksın artık diye de eklemek istiyorum... :)))))

San Francisco
29-03-2006, 22:01
Amma kafa karıştırıcı sorularmış..:)

istanbul 000
29-03-2006, 22:15
Bu soruya bir yerde daha rastlamıştım. O yüzden antremanlıyım :gulen: Aslında burada genel bir yanlış algılama var. Soruyu doğal olarak ekrandan okuyoruz. Aslında bu bir olimpiyat sorusu, ya da o tarz bir kaynaktan. Dolayısı ile soruyu kağıttan okuduğumuzu varsaymalıyız.

Bu durumda "Bu kağıtta ne yazıyor?" sorusunun cevabı, aslında sorunun ta kendisi. Yani tüm hikaye.

Ama soruda "Bu kağıtta ne yazıyor?" demiyor, "Kağıtta ne yazıyormuş?" diyor. Yani farklı gibi geliyor bana. Ben de bununla karşılaşmıştım ama hafız-i beşer nisyan ile maluldur derler ya, unuttum... :)

cem_ozgur
29-03-2006, 22:22
Ama soruda "Bu kağıtta ne yazıyor?" demiyor, "Kağıtta ne yazıyormuş?" diyor. Yani farklı gibi geliyor bana. Ben de bununla karşılaşmıştım ama hafız-i beşer nisyan ile maluldur derler ya, unuttum... :)

Detayı iyi yakalamışsınız. Soru bu durumda azıcık gramer hatalı oluyor. Bu arada cinayeti de çözdüm.

cem_ozgur
29-03-2006, 22:23
2. sorusu..

Sır perdesi: A,B,C,...,Z. Alfabe!

KARAHAN
29-03-2006, 22:27
Peki parayı bozdurduğu diğer dükkan sahibine de 50 ytl borçlanmış olmazmı??

bu tip matematiksel sorularda zarar sadece alınan sahte paranın miktarına eşittir...50 ytl...

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 22:29
Fakat sahte paranın üstünü kendi cebinden ödemiyor.Diğer dükkan sahibine bozduruyor.Diğer dükkan sahibinnin cebinden çıkan parayı da satıcı geri ödemeyecekmi??

KARAHAN
29-03-2006, 22:30
para bozdurulan yan komşu olayda katalizör konumundadır...degersiz birşey verilip 50 ytl alınır...komşu geri geldiginde parası geri verilir ve degersizx sahte para geri alınır ve yırtıp atılır ,olayda kayıpta sadece ve sadece o dur...

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 22:39
Bu durumda da 35 ytl lik ayakkabı her halükarda zarar .15 ytl para üstünü de verdi (diğer dükkan sahibinin parası bu).Etti 50 zaten.Fakat sahte 50 ytl yi diğer dükkan sahibi bozmuştu,bozduğu paranın 15 ytl si dolandırıcaya geçmişti,satıcının elinde hala 35 ytl diğer dükkan sahibinin bozduğu para var.Onu geri verir.35 ytl yi diğer dükkan sahibine verir.15 ytl ona borcu kalır satıcının,üstüne onu da öder.Yani ayakkabı satıcısının cebinden 65 ytl çıkar.Cevap 65 tir...Mantıklı değil mi???

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 22:42
bu tip matematiksel sorularda zarar sadece alınan sahte paranın miktarına eşittir...50 ytl...

15 ytl ekstra masraf çıkıyor ayakkabı satıcısına...

cem_ozgur
29-03-2006, 22:44
Bu durumda da 35 ytl lik ayakkabı her halükarda zarar .15 ytl para üstünü de verdi (diğer dükkan sahibinin parası bu).Etti 50 zaten.Fakat sahte 50 ytl yi diğer dükkan sahibi bozmuştu,bozduğu paranın 15 ytl si dolandırıcaya geçmişti,satıcının elinde hala 35 ytl diğer dükkan sahibinin bozduğu para var.Onu geri verir.35 ytl yi diğer dükkan sahibine verir.15 ytl ona borcu kalır satıcının,üstüne onu da öder.Yani ayakkabı satıcısının cebinden 65 ytl çıkar.Cevap 65 tir...Mantıklı değil mi???

Bence değil. Satıcının elinde 35 YTL yok ki? Dolandırıcıdan aldığı sahte 50YTL var. Zaten tüm zarar da o.

yeter
29-03-2006, 22:47
Tüm zarar 50 YTL. tersinden düşünürsek sahte para veren müşteri 35 ytl ayakkabı ve 15 ytl nakit olmak üzere toplam 50 ytl karda. 2. dükkan sahibininse zararı tazmin ediliyor. O zaman mecburen müşterinin elde ettiği 50YTL kar kadar dükkan sahibi zarar etmek zorunda

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 22:50
Sahte 50 ytl yi komşusuna bozdurmadımı,bu parayla para üstü verdi 15 ytl.Verdiği para sahte değil gerçek yani bir kayıp.Gerçek 35 ytl de elinde kaldı.Komşusu parasını geri istediğinde elindeki 35 ytl yi verdi.Adama 15 ytl borcu kaldı.35 ytl ayakkabı.Satıcı hem dolandırıcıya hem de komşusuna 15 er ytl ödemiyormu?

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 22:52
Tüm zarar 50 YTL. tersinden düşünürsek sahte para veren müşteri 35 ytl ayakkabı ve 15 ytl nakit olmak üzere toplam 50 ytl karda. 2. dükkan sahibininse zararı tazmin ediliyor. O zaman mecburen müşterinin elde ettiği 50YTL kar kadar dükkan sahibi zarar etmek zorunda

Tamam da 2. dükkan sahibinin zararını tazmin için; dolandırıcıya 2. dükkan sahibinin cebinden çıkan 15 ytl yi verdi,o 15 ytl satıcının cebinden çıkmadı.O yüzden satıcı 2 defa 15 ytl zarar eder bence...

cem_ozgur
29-03-2006, 22:58
Sahte 50 ytl yi komşusuna bozdurmadımı,bu parayla para üstü verdi 15 ytl.Verdiği para sahte değil gerçek yani bir kayıp.Gerçek 35 ytl de elinde kaldı.Komşusu parasını geri istediğinde elindeki 35 ytl yi verdi.Adama 15 ytl borcu kaldı.35 ytl ayakkabı.Satıcı hem dolandırıcıya hem de komşusuna 15 er ytl ödemiyormu?
Satıcı komşudan 50 YTL almıştı, sonra 50 YTL'yi geri ödedi. Yani komşu ile alacak, verecek yok. Burda kar/zarar yok.
Müşteri ise sahte bir 50YTL karşılığında ayakkabı+15YTL aldı. Bu aynı zamanda satıcının kaybı, yani 50YTL.

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 23:06
50 ytl yi ödedi ödemesine ama ayakkabının para üstünü komşusundan aldığı para ile ödedi.Ordan 50 ytl dolandırıcı bunu dolandırmış oldu.Fakat komşusundan aldığı bozuk 50 ytl den 35 ytl kaldı elide çünkü 15 ytl yi para üstü dolandırıcıya verdi.Bu durumda komşusuna borcunu yani 50 ytl yi ödeyebilmesi için 15 ytl daha koyması lazım ki 35 ytl ye,borcunu kapatsın.Gerçek 15 ytl yi 2 defa(bir komşusuna,bir de dolandırıcıya) ödüyür.O yüzden 65 ytl zarar da olması lazım...

ÇELEBİOĞLU
29-03-2006, 23:07
Yav şu sorunun cevabı olsa kafayı yiyecem valla...

KARAHAN
29-03-2006, 23:16
Yav şu sorunun cevabı olsa kafayı yiyecem valla...

dostum tam 20 sene matematik egitimi aldım...bu soruların kalıbını dogasını bilirim...açık açık anlattım...mantıgını anlattım...zarar 50 ytl dir...zararı n sebebi ise sadece ve sadece sahte paradır...şöyle düşün o para gerçek olsaydı bu alışverişten zarar ortaya çıkacakmıydı...hayır...günde 100 kere yan komşuya para bozduran esnaf var kepenk kapatırdı:)yine de anlamadıysan lütfen gerçek paralar ile güncel örnekleme yaparak dene derim...saygılarımla...

p.s:bu topiğe tek yıldızı ben vardim,sebebi ise bu soruları soran topixc sahibinin matematik yetisi hiç hoşuma gitmedigi içindir...yanlış anlaşılmasın...

KARAHAN

yeter
29-03-2006, 23:17
parayi teslim alir.

1. durum
Müşteri sahte 50YTL
Ayakkabıcı 2 adet 50YTL +35YTL ayakkabı
Dükkan sahibi 10 adet 5YTL =50YTL

2. durum
müşteri 0 YTL
Ayakkabıcı 2 adet 50YTL + 50YTL+35YTL ayakkabı
Dükkan sahibi 10 adet 5YTL =50YTL

3. durum
müşteri 0 YTL
Ayakkabıcı 2 adet 50YTL +10 adet 5YTL + 35YTL ayakkabı
Dükkan sahibi 50YTL

3. durum
müşteri 15YTL+35YTL ayakkabı
Ayakkabıcı 2 adet 50YTL +7 adet 5 YTL
Dükkan sahibi 50YTL

4. durum
Ayakkabıcı 1 adet 50YTL + 1 adet 50YTL+7 adet 5 YTL
Dükkan sahibi 1 adet 50YTL

5. durum
Ayakkabıcı 1 adet 50YTL +7 adet 5 YTL (Sahte 50YTL atılır)
Dükkan sahibi 1 adet 50YTL

-------------------

Soru yukarda örnekle açıklanmıştır. Sahte 50YTL kırmızı ile işaretlenmiş olup adım adım el değiştirmesi gösterilmiştir.
ilk durumda müşterinin sahte 50YTL si var. Yani gerçek anlamda hiç parası yok. Ayakkabıcının ise kasasında (hesap kolaylıuğı olsun diye ) 100YTL var 35 ytl ayakkabı olmak üzere 135YTL parası var. Düklkan sahibi ise 10 adet 5 YTL yani 50YTL si var. Son adımda dükkan sahibinin sahte para ile tüm kasaında yine 135YTL var. Ancak bunu yırtıp atınca ilk duruma göre pası 85YTL oluyor. Yani 135-85=50YTL zarar. Para bozdurulan dükkan sadece kafa karıştırmak için ortaya konmuş.

ekselans
30-03-2006, 09:19
parayi teslim alir.

hiç kuşkusuz a şıkkı
Zarar edilmesine sebep tel şey Sahte 50 Ytl dir.
Alışverişte hesabında başka bir yanlışlık görünmüyor

buzzy
30-03-2006, 10:07
ayakkabı fiyatı = 35 ytl
para üstü = 15 ytl
sahte para = 50 ytl
ayakkabı fiyatı + para üstü = sahte para = zarar = 50 ytl

MEMDUH
30-03-2006, 10:43
arkadaşla sorunun cevabı hiçbiridir sahte 50 ytl komşuya bozdurulmuş sonra komşu gelmiş sahte demiş karşılığında verdiği parayı geri almış bu takasta kar veya zarar söz konusu değil ayakkabı alan adam 15 ytl artı bir ayakkabı karda satıcı ise bir ayakkabı ve 15 ytl zararda ayakkabıdaki zararı sattığı fiat değildir orada karıda vardır maliyetini bilemeyiz 35 ytl de olabilir diğer aldığı ayakkabılara karşılık eşentiyonda gelmiş olabilir yani satıcının zararı 15+?=hiçbiri umarım herkes anlamıştırda yeni mevzulara yol alabiliriz

ÇELEBİOĞLU
30-03-2006, 10:49
Burda amaç sayısal bakımdan kafa karıştırmak...Yoksa ayakkabı eşantiyonmuş falan diye düşünürsek bu soru çözülmez.Sonuç olarak bir matematik sorusu ve matemaktiksel bir cevabı olmalı...

MEMDUH
30-03-2006, 11:19
SAYIN CELEBİOĞLU arkadaşım matamatiksel cevabı= satıcı ayakkabıyı 34 ytly almış bir ytl karla 35 ytl ye satışa cıkartmış sahte paraya sattığı ve para üstüde verdiği için 34+15=49 ytl zarar etmiş ancak cevaplarda 49 ytl olmadığı için cevap -e- şıkkı olmalı hiçbiri

ÇELEBİOĞLU
30-03-2006, 11:24
sn. memduh arkadaşım satıcıya siz mi sattınız ayakkabıyı 34 ytl den.Nerden biliyosunuz 34 ytl ye alıp 1ytl kar koyduğunu Allah Allah..

Cellux
30-03-2006, 12:28
parayi teslim alir.

Ayakkabi 35 tl+15 tl para ustu musteriye=50 tl
Sahte para yan komsuda
Para bozuldugunda kalan 35 kunduracıda
Para iade edildiginde bu 35 e 15 ekleyip komsu dukkan sahibine iade.
Kunduracının cebinden cikan ayakkabi+15 tl=50 tl
Yalniz soruda capanoglu aranmak istenirse, sahte para ile kunduraciyi tokatlayan kunduraci para bozdurmaya gittiginde kasayi bos birakir mi?:gulen:
Capanoglunun turev ve integralleriyle ugrasanlar maliyet hesabi, aradan gecen 10 dk. da sahte paranin sirkulasyonu gibi konularla mesgul olabilirler.:D

bilinmezki
30-03-2006, 12:51
yan komşuya sahte parayı değiştirmek için 50 lira verdi
müşteriye de 35 liralık ayakkabı ve para üstü olarak 15 lira verdi (35+15=50)
toplam 100 lira zararı var..

Cellux
30-03-2006, 12:59
yan komşuya sahte parayı değiştirmek için 50 lira verdi
müşteriye de 35 liralık ayakkabı ve para üstü olarak 15 lira verdi (35+15=50)
toplam 100 lira zararı var..
Sn. bilinmezki,
Komsu dukkana iade edilen 50 tl nin 35 i zaten oradan alinmisti, dolayisiyla ilave olarak odenen 15 tl zararin bir kismidir. Ayakkabinin degeri de zararin 2. kismidir.
Toplami 50 tl dir.
Zararin da neresinden donulse kardir.:)

bilinmezki
30-03-2006, 13:03
evet yanlış düşünmüşüm..

Cellux
30-03-2006, 13:20
evet yanlış düşünmüşüm..
Sn. bilinmezki,
Yanlis dusuncenin uygulamaya gecirilmemesi erdemlerin en buyuklerinden biridir.:tamam:

San Francisco
30-03-2006, 19:45
Evet a şıkkı diyenler doğru bilmiş oldu. Çözenleri tebrik ederim.
Sn Yeter'ê de alternatifli açıklamaları için teşekkür ederim.

San Francisco
30-03-2006, 20:29
BİR SAAT ÖNCE OKUDUM AMA UNUTTUM. NEDEN UNUTUYORUZ?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre beynimiz yaklaşık bir milyar nörondan (sinir hücresi) oluşuyor.

Bilgilerin nöronlara yüklenebilmesi öğrenmedir. Nöronlara yüklenen bu bilgilerin bulundukları yerden çağrılabilmesi ise hatırlama dediğimiz süreçtir. Nöronlara yüklenmiş olan bilgi kümeleri arasında bağlantının oluşması zekayı ortaya çıkarır. Hafıza, öğrenebilmeyi ve hatırlamayı bilmeyi kapsar.

Vücut hücrelerimizin önemli bir bölümü belirli bir süre içinde ölmekte ve yerlerine yenileri yapılmaktadır. Beyin hücreleri ise varlıklarını sürdürmektedir. Çocukluğumuzdan kalma birçok bilgiyi hatırlamamızın nedeni de budur. Beyin hücresinin ölmesi demek onun taşıdığı bilginin ömür boyu kaybedilmesi demektir.

Beyin kapasitesi beyindeki nöron sayısı ve bu nöronlar arasındaki bilgi iletebilme yoğunluğu demektir.

Beynin ihtiyaç duyduğu en temel iki kaynak oksijen ve glikozdur. Bol oksijen beynin etkili çalışmasını sağlar ve beyin etkili çalışmaya devam ederse etkinlik derecesi sürekli artar. Glikoz ise doğru beslenme ile karşılanır.

Öğrenmeyi geliştirmek için belleği de geliştirmek gerekmektedir. Bu yeteneklerimizi geliştirmenin ilk yolu beynimizi korumaktır. Beynimizi etkileyen en olumsuz etkenler, beyin hasarı ve strestir. Yorgunluk ve uykusuzluk da beynimizi etkileyen faktörlerdendir. Günde 7 saatten az uyumak beynin, öğrenme, bellek ve dikkat gibi işlevlerini yavaşlatmaktadır. Yaşantımızdan stresi bütünüyle atmak mümkün olmasa da en aza indirmek için çaba göstermemiz gerekmektedir.

Uzmanlara göre; olumsuz düşünceler beynin büyük düşmanlarındandır. Gelecekle ilgili sürekli olumsuz tahminlerde bulunmak, sürekli genellemeler yapmak, kendini aşırı suçlamak gibi düşünceler beynin işlevlerini yavaşlatıp azaltmaktadır. Fiziksel ve ruhsal rahatlama ise beynin kapasitesini artırarak hafızayı kuvvetlendirmektedir. Beyni olumsuz düşüncelerden arındırıp rahatlamak için önerilen başlıca yöntemlerden en önde gelenleri spor yapmak, müzik dinlemek ve müzik aleti çalmaktır.

Beyni geliştirmenin en iyi yöntemi onu çalıştırmaktır. Aynı kaslar gibi beyin de çalıştıkça gelişmektedir. Beyin çalıştıkça, yeni şeyler öğrendikçe nöronlar arasında yeni bağlantılar oluşur. Uzun süre öğrenme sürecine ara verildiğinde beyindeki bazı bağlantılar kaybolmaya başlar. Buna bağlı olarak da öğrenme güçleşir ve bellek zayıflar. Uzun süre kitap okumayan bir öğrencinin ders çalışmaktan soğuması ve okulun açıldığı ilk haftalarda zorlanması, nöronlar arasındaki bağlantıların kaybolmasına bağlıdır. Her gün az da olsa yeni bilgiler öğrenmek beyni geliştirmektedir.

Güçlü bir hafızaya sahip olabilmek veya hafızamızı güçlendirebilmek elimizde. Yapmamız gerekenler özetle;

a-) Dengeli beslenmek,

b-) Sağlıklı bir yaşam,

c-) Hayatımızdaki stresi en aza indirmek,

d-) Okumak, araştırmak, bulmaca çözmek ve beynimizi yavaşlatan unsurlardan uzak durmaktır.

Albert Einstein'ın; Bir kişi günde 15 dakika bir konuda çalışırsa bir yılda o konuda uzman olur, 5 yıl çalışırsa ülke çapında bir uzman olur sözünü de unutmamakta fayda var.

San Francisco
30-03-2006, 20:41
Nüfus memuru bir eve giriyor. Evin büyüğüne çocuklarınız varmı? Yaşları kaç? diye soruyor
Adam 3 tane var yaşlarını siz bulun diyor.
İp uçları vermeye başlıyor.
Yaşlarının çarpımı 36
Toplamı karşı evin kapı numarası

Nüfus memuru bu kadar bilgi yetmez deyince, adam en büyük oğlum sarışın diyor. Bunun üzerine nüfus memuru buldum diyor.

Adamın çocuklarının yaşları kaç?

M.Işılak
30-03-2006, 21:21
2-2-9

Çözüm birazdan....

M.Işılak
30-03-2006, 21:28
Olabilecek bütün ihtimaller aşağıda... Yanlarında yazan sayı da toplamları... Toplamları aynı olan sadece 2 durum sözkonusu. (Bilgi yeterli değil sözü birden fazla çözüm olduğunu gösteriyor) 1-6-6 durumunda büyük olanlar ikiz olduğu için devre dışı kalıyor; ve 2-2-9 çözümü doğru cevap oluyor...

1-1-36 : 38
1-2-18 : 21
1-3-12 : 16
1-4-9 : 14
1-6-6 : 13
2-2-9 : 13
2-3-6 : 11
3-3-4 : 10

San Francisco
30-03-2006, 22:26
SAYIN CELEBİOĞLU arkadaşım matamatiksel cevabı= satıcı ayakkabıyı 34 ytly almış bir ytl karla 35 ytl ye satışa cıkartmış sahte paraya sattığı ve para üstüde verdiği için 34+15=49 ytl zarar etmiş ancak cevaplarda 49 ytl olmadığı için cevap -e- şıkkı olmalı hiçbiri

sn. memduh arkadaşım satıcıya siz mi sattınız ayakkabıyı 34 ytl den.Nerden biliyosunuz 34 ytl ye alıp 1ytl kar koyduğunu Allah Allah..

:tamam: :D :D :D Harika..

buzzy
30-03-2006, 22:33
Nüfus memuru bir eve giriyor. Evin büyüğüne çocuklarınız varmı? Yaşları kaç? diye soruyor
Adam 3 tane var yaşlarını siz bulun diyor.
İp uçları vermeye başlıyor.
Yaşlarının çarpımı 36
Toplamı karşı evin kapı numarası

Nüfus memuru bu kadar bilgi yetmez deyince, adam en büyük oğlum sarışın diyor. Bunun üzerine nüfus memuru buldum diyor.

Adamın çocuklarının yaşları kaç?
bu olay Türkiye'de ise nüfus memuru kafa göz Allah ne verdiyse adama dalar:D :roll:

istanbul 000
31-03-2006, 00:31
Olabilecek bütün ihtimaller aşağıda... Yanlarında yazan sayı da toplamları... Toplamları aynı olan sadece 2 durum söz konusu. (Bilgi yeterli değil sözü birden fazla çözüm olduğunu gösteriyor) 1-6-6 durumunda büyük olanlar ikiz olduğu için devre dışı kalıyor; ve 2-2-9 çözümü doğru cevap oluyor...

Peki ama neden toplamları karşı evin kapı numarası diyor? O ev tek ise karşı ev çift numara, ev çift ise karşı ev tek numara. Karşı ev tek ise toplam çift olmalı ve bu durumda ikiz olup çift toplamı olan 1-1-36 ve 3-3-4 var. Olmadı ama şimdi...

Halbuki karşı ev çift ise toplam tek olmak zorunda ve bu durumda küçük olanları ikiz olup da toplamları tek olan 2-2-9 yegane çözüm. Yani sağlamasını da böyle yapıyoruz demek ki :)

(Hala forex'e takılmış vaziyetteyim, aslında beni saymayın...:))

kentuf
31-03-2006, 00:40
Beyler yarın öğleden önce geleceğum .saat onikiyi geçtu.:p

H@voc
31-03-2006, 00:50
1^sonsuz matematikte niye belirsizdir (yada tanımsız) ??

1*1*1*1*1*1*1............1*1*1*1*1...........1*1*1 *..... = belirsizmiş...

niyekine?.....

matematiksel olmayan bir cevap buldum ben..

San Francisco
01-04-2006, 08:38
Sn H@voc; cevaplandırmak için çok iyi bir matematik bilgisi gerektirir.
Bu nedenle matematiksel çözümünü başka bir yerden buldum. Ama matematiksel olmayan çözümünüde merak ediyorum doğrusu

MEMDUH
01-04-2006, 19:30
Olabilecek bütün ihtimaller aşağıda... Yanlarında yazan sayı da toplamları... Toplamları aynı olan sadece 2 durum sözkonusu. (Bilgi yeterli değil sözü birden fazla çözüm olduğunu gösteriyor) 1-6-6 durumunda büyük olanlar ikiz olduğu için devre dışı kalıyor; ve 2-2-9 çözümü doğru cevap oluyor...

büyük demeyipde en büyük derken ikiz olma olasılıklarını saf dışı bıraksak o zaman secenek sayısı dörde iner verilenlerin haricinde bir ipicu daha olmalı demekki karşı evin kapı numarası 13 ki otamatik olarak seçenek sayısı ikiye düşüyor memurda bir ipucu daha istiyor ipucu olarak büyük oğlum dediğinde büyüklerin ikiz olmadığı anlaşılıyor evet cevap bencede 2-2-9 misilak arkadaşım seni kutluyorum ilk cevabı bulduğundan inşallah doğru cevap budur

Desperado
01-04-2006, 21:18
niyekine?.....

1 uzeri sonsuzun matematikte belirsiz oldugunu ilk defa duyuyorum. Bunu nerden okudunuz acaba? Benim bildigim kadariyla 1 uzeri sonsuz 1 dir. Uslu sayilarda belirsiz olan "sifir uzeri sifir"dir

H@voc
01-04-2006, 23:54
1 uzeri sonsuzun matematikte belirsiz oldugunu ilk defa duyuyorum. Bunu nerden okudunuz acaba? Benim bildigim kadariyla 1 uzeri sonsuz 1 dir. Uslu sayilarda belirsiz olan "sifir uzeri sifir"dir

garip ama belirsizmiş işte.,herhangi bir türev içeren mat. kitabından bir daha bakarsanız görürsünüz..

sn. san francisco matematiksel ispatına bende baktım kitaptan ama nafile sanki biz anlamayalım diye ugraşmışlar,,......'' n<epsilom kadar 1 e sagdan yaklaşırsak soldan limiti aşmadan düz git ama seri ol orda bi daha sor...'' gibi bişey bu ispatlardan anladıgım..

ama ben anladım niye belirsiz oldugunu..adamlar sonuç 1 degildir demiyor belirsizdir diyor yani 1 olabilir de olmayabilirde..

benim türk işi çözümüm şu:

1^sonsuz işlemini pratikte yapmaya çalışırsak,, başlıyoruz çarpmaya 1 leri ama bir türlü yazacagımız şu 1 lerin sonunu getiripte =1 yazamıyoruz(isterseniz hesap makinasında deneyin, ben denedim pili bitti.:hmm:

yani = işaretine hiç ulaşamıyoruz dolayısıyla sonuç 1 midir in midir cin midir bilemiyoruz..yaaa:) :D

ayrıca hazır elime almışken bir ispat daha yaptım,, yaptıgım bu ispata göre barcelona-batman belediyespor maçının sonucu da belirsizdir...sebep aynı..n<epsilom yani.:D:p :)

yeter
02-04-2006, 00:24

niyekine?.....

matematiksel olmayan bir cevap buldum ben..

Ben şöyle bir yanıt buldum. Yanıt yine de ıraksama konusunu içeriyor.
0 dan başlayarak 1 e dek sürekli sayıyı arttıralım. Ancak bu sayı 1 e ne kadar yaklaşırsa yaklaşsın asla 1 olmasın. Şöyleki.. 0.99 sonra 0.9999 ve 0.999999 diye devam etsin. 9 ları sonsuza dek arttırabiliriz. Bu ise neredeyse "1" demektir. Bu durumdaki rakamlardan herhangi birini sürekli kendisi ile çarpalım. Örneğin 0.99x0.99x0.99x0.99 vs... Soonuç olarak görülecek ki her çarpma da sonuç biraz daha sıfır a yaklaşacak ve bir süre sonra da sıfır olacaktır. Hesap makinası ile denenebilir. Zaten 1 den küçük rakamların sürekli kendisi ile çarpılması da sıfır sonucunu verir.

Şimdi de 1 den daha büyük rakamlarla 1 e yaklaşalım. Örneğin 1.1 1.01 1.0001 ve 1.0000001. Şimdi bunlardan birini sürekli hesap makinası ile çarpmaya başladığımızda bir süre sonra hesap makinası sonsuz değeri verip işleme devam edemeyecek.

Buradan şu ilginç sonuç çıkıyor. 1 e çok yakın ama 1 den çok çok küçük 1 rakamı kendisi ile çarparken 0 yani yokluk elde edilirken 1 e çok yakın ama 1 den çok çok az da büyük olan rakamı çarptığımızda sonsuz elde ediyoruz. Bu durumda 1 rakamı tam 1 dengesizlik noktası oluşturuyor.

Şöyle denebilir. Uçurumun tam kenarında yarısı dışarda olan bir top veya otomobil burada durur mu yoksa aşağı mı uçar? Kısacası bunun %100 şu olur gibi bir yanıtı olmayacak. Tam bir belirsizlik durumu...

istanbul 000
02-04-2006, 02:15
Buradan şu ilginç sonuç çıkıyor. 1 e çok yakın ama 1 den çok çok küçük 1 rakamı kendisi ile çarparken 0 yani yokluk elde edilirken 1 e çok yakın ama 1 den çok çok az da büyük olan rakamı çarptığımızda sonsuz elde ediyoruz. Bu durumda 1 rakamı tam 1 dengesizlik noktası oluşturuyor.

Şöyle denebilir. Uçurumun tam kenarında yarısı dışarda olan bir top veya otomobil burada durur mu yoksa aşağı mı uçar? Kısacası bunun %100 şu olur gibi bir yanıtı olmayacak. Tam bir belirsizlik durumu...

Bir arkadaşın geçenlerde Kafe T&T'de dediği gibi:

"Dolar 1.35'i geçerse yükselecek, geçemezse düşecek!" :)

buzzy
03-04-2006, 23:00
matematİk Yalan S&#214;ylemez...... :)
> >
> > A = 1
> > B = 2
> > C = 3
> > &#199; = 4
> > D = 5
> > E = 6
> > F = 7
> > G = 8
> > Ğ = 9
> > H = 10
> > I = 11
> > İ = 12
> > J = 13
> > K = 14
> > L = 15
> > M = 16
> > N = 17
> > O = 18
> > &#214; = 19
> > P = 20
> > R = 21
> > S = 22
> > Ş = 23
> > T = 24
> > U = 25
> > &#220; = 26
> > V = 27
> > Y = 28
> > Z = 29
> >
> >
> > ------------------------
> > Z =29
> > E = 6
> > K =14
> > A = 1
> > BaŞari = 50%
> >
> >
> > &#199; = 4
> > A = 1
> > L =15
> > I =11
> > Ş =23
> > M =26
> > A = 1
> > K =14
> > BaŞari = 95%
> >
> >
> > -------------------------
> > D = 5
> > E = 6
> > N =17
> > E = 6
> > Y =28
> > İ =12
> > M =16
> > BaŞari = 90%
> >
> >
> > -------------------------
> > Y =28
> > A = 1
> > L =15
> > A = 1
> > K =14
> > A = 1
> > L =15
> > I =11
> > K =14
> > BaŞari = 100%
> >
> >
> > T =24
> > O =18
> > R =21
> > P =20
> > İ =12
> > L =15
> > BaŞari = 110%

ekselans
06-04-2006, 18:20
Soru

5 Makine 5 Civatayı 5 Dakikada &#220;retiyor .

100 Makine 100 Civatayı Ka&#231; dakikada &#252;retir ?

yeter
06-04-2006, 18:52
Soru

5 Makine 5 Civatayı 5 Dakikada Üretiyor .

100 Makine 100 Civatayı Kaç dakikada üretir ?
Yine 5 dakikada üretir.

H@voc
06-04-2006, 22:38
Soru

5 Makine 5 Civatayı 5 Dakikada &#220;retiyor .

100 Makine 100 Civatayı Ka&#231; dakikada &#252;retir ?

5 makina 5 dk da sadece 5 civata mı &#252;retiyormuş.?

cevap veriyorum: t&#252;rkler &#252;retir..:D :) :p

istanbul 000
07-04-2006, 00:23
Yine 5 dakikada üretir.

Bir makine bir civatayı beş dakikada üretiyorsa zaten o şirket batar... ;)

ekselans
07-04-2006, 09:33
:D
sn yeter cevap için teşekkür ederim.Tebrikler.....

Sn İstanbul - H@voc

Mizahi yaklaşımınız için size ayrıca teşekkür ederim :)

San Francisco
13-04-2006, 23:48
1 odada aynı renk 3 priz var diger odada kırmızı mavi beyaz 3 ampul var tek
bir deneme hakkımız ve odaya bir defa bakma hakkımız var hangi priz hangi
ampule ait ?

M.Işılak
14-04-2006, 01:05
1 odada aynı renk 3 priz var diger odada kırmızı mavi beyaz 3 ampul var tek
bir deneme hakkımız ve odaya bir defa bakma hakkımız var hangi priz hangi
ampule ait ?

Ampuller uzanıp dokunabileceğimiz yükseklikte mi?

;) ;) ;)

buzzy
14-04-2006, 01:07
Önce birinci prize takarız yarım saat bekler birinciyi kapatıp ikinci prize takarız daha sonra içeri gireriz sıcak olan ampul 1. priz ,yanan 2.priz ,hiç bi değişiklik olmayan 3.prizden yanıyodur.
bu klasik bir soru:)

San Francisco
26-04-2006, 21:32
Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Su&#231;lanan &#252;&#231; sekreter şunları s&#246;ylediler:

Canan: "Belgeyi Ayşe sızdırdı".
Ayşe: "Canan doğru s&#246;yl&#252;yor"
Banu: "Ben sızdırmadım..."

Bu &#252;&#231; sekreterden en az biri yalan, en az biride doğru s&#246;ylediğine g&#246;re belgeyi kim sızdırdı?

ekselans
26-04-2006, 21:39
Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Suçlanan üç sekreter şunları söylediler:

Ayşe: "Canan doğru söylüyor"

Bu üç sekreterden en az biri yalan, en az biride doğru söylediğine göre belgeyi kim sızdırdı?

canan yalan söylese
ayşe de yalan söylemiş olur.

ihtimal dahilinde cananın yalan söylemediği ve doğru söylediği ortaya çıkıyor.

Ayşe Canan'ın sözünü doğruluyor.
En az biri doğru söylediğine göre

Geriye BAnu kalıyor :roll:

BORSAHİSSE
26-04-2006, 21:39
valla yanıltıcı olabilir soru ama bende ayşse demek istiyorum..

petal
26-04-2006, 21:41
banu "sızdırmadım" diyerek doğruyu
diğerleri yalan s&#246;yl&#252;yor
yani bilgi sızdıran CANAN

yeter
26-04-2006, 21:51
Doğru yanıt Canan. ilkinde yanıtı yanlış yazmışım..

BORSAHİSSE
26-04-2006, 22:08
Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Suçlanan üç sekreter şunları söylediler:

Ayşe: "Canan doğru söylüyor"

Bu üç sekreterden en az biri yalan, en az biride doğru söylediğine göre belgeyi kim sızdırdı?

bunların hepsi yalancı yawwwwww:D :D :D :D

ekselans
26-04-2006, 22:10
Allahta seni güldürsün iyimi

petal
26-04-2006, 23:08
bence doğru yanıt
yani bilgiyi sızdıran San fransisco :):)

M.Işılak
27-04-2006, 01:18
bence doğru yanıt
yani bilgiyi sızdıran San fransisco :):)

Tutarlı...

Canan yalan söylemiş oluyor, Ayşe yalan söylemiş oluyor, Banu doğru söylemiş oluyor...

Evet, evet... San Francisco bilgiyi sızdıran...

BORSAHİSSE
27-04-2006, 19:18
san francisco ortalarda yok sanırım sucu kabullendiii:D :D :D

bilgiyi sızdıran o ozaman:gulen: :gulen:

bms1
28-04-2006, 12:27
bilgiyi Canan sızdırmış olsa;
canan - ayşe - banu +

bilgiyi Ayşe sızdırmış olsa;
canan + ayşe + banu +

bilgiyi Banu sızdırmış olsa;
canan - ayşe - banu - oluyor;

yani Canan olmalı...

San Francisco
28-04-2006, 20:05
G&#252;zel bir yaklaşım..:) Bilgiyi &#252;&#231;&#252; de sızdırmasa idi ihale &#252;zerimde kalacaktı. Neyse ki Canan beni kurtardı.. :)

BORSAHİSSE
28-04-2006, 23:30
Güzel bir yaklaşım..:) Bilgiyi üçü de sızdırmasa idi ihale üzerimde kalacaktı. Neyse ki Canan beni kurtardı.. :)

:D :D :D
saygılar...

San Francisco
29-04-2006, 08:55
Teşekkürler M@RCO1972 .. Sevgilerle...
Şimdi de bir zeka testi:D :D :D
Okul öncesi çağdaki çocuklar bu testi hemen çözmüşler. Ben Çözemedim.:düsün:

petal
29-04-2006, 08:58
Teşekkürler M@RCO1972 .. Sevgilerle...
Şimdi de bir zeka testi:D :D :D
Okul öncesi çağdaki çocuklar bu testi hemen çözmüşler. Ben Çözemedim. :düsün:
walla cevap harika :)

San Francisco
29-04-2006, 09:01
Sayın Petal dediğiniz gibi cevap harika
Okul &#246;ncesi &#231;ocuklar az şey bildiklerinden daha yalın d&#252;ş&#252;n&#252;p cevaba daha kolay gidiyorlar. Ama bizlerin kafası dolmuş olup bir s&#252;r&#252; şey d&#252;ş&#252;n&#252;nce cevabı bulamıyoruz.

evidence
30-04-2006, 03:10

:roll: :roll: güzeldi

kentuf
15-05-2006, 22:59
Sayın san francisco eğer mümkünse beyin sporumuza kaldığımız yerden devam edebilirmiyiz.Biliyorum tatsız bir durumdan forumdan uzaklaştırıldınız şimdi cezanız bitti.Lütfen sizi yıllarca tanıyan biri olarak sizden ricam foruma geri dönmeniz.Benim için tanımadığım güdüğü kütüğü belirsiz hiç bir kişinin önemi yoktur.Öyle biri benim için forumda olsa ne olur olmasa ne olur .Benim için tanıdığım içini hissetmiş olduğum hangi düşünce yapısında olduğunu bilebildiğim insanların önemi vardir.Ufak bir yanlış anlamanın kurbanı ben olmayayim bence geri dönün ve yazın lütfen.

ekselans
20-06-2006, 13:19
Ali ile Veli aynı yılın, aynı ayın, aynı g&#252;n&#252;, aynı anneden doğmuştur. Bunlar kardeş, fakat ikiz değildir. Bu nasıl olur? :)

bms1
20-06-2006, 13:51
&#220;&#231;&#252;z d&#246;rd&#252;z.. lerden ikisi ise ikiz olmazlar.