PDA

View Full Version : İMKB'ye Önümüzdeki 6 ay İçin Bakış Açınız ve Pozisyonunuz (?)

Cezve
04-02-2012, 20:15
Endeks 60.000'i yukarı kırdı...İzninizle bir anket açmak istiyorum.Önümüzdeki 6 ay için görüşünüzü ve şu anda hisse taşıyıp taşımadığınızı merak ediyorum...Seçenekleri iyice okuyup işaretlerseniz çok sevinirim...Yorumda yazarsanız eğer,işaretlediğiniz seçenek daha anlaşılır olacaktır...

Cezve
04-02-2012, 20:19
Endeksin 2012 yılında 80.000'i göreceğine inandığım için BOĞA'yım ve hisse taşımaktayım...:)

EKaya
04-02-2012, 20:33
endeksin, net bir yon tayininde bulunmadigini ama
boga ve ayi yonlu senaryolarin subat sonu ile agirliklarinin dagitilacagini dusunuyorum.

Mevcut vadeli gorusum ayi, kisa vadeli gorusum boga, duzeltme dalgasina kadar (tl long + senet).

Gerisini palam bilir... :japon:

loruhlano
04-02-2012, 20:54
Ağustos ayı ortalarına kadar devam edecek uzun vadeli bir boğa piyasası içindeyiz, düzeltmelerle yoluna devam edecektir..5000 puan civarında ilk düzeltme haraketi önümüzdeki hafta başlayıp, belirli periyotlarda, Fibonacci yükseliş ve düzeltme seviyelerine uygun olarak boğa piyasasının devam edeceği kanaatindeyim...

creed
04-02-2012, 22:37
açıkçası mart sonuna kadar endeksin 63-65 bin arasına gelmesini bekliyorum. fakat bizim dışımızda dün gece suriyede yaşanan olayların pembe tablolarda biraz kararnlığa sebep olacağı yönündeki şüphelerim artıyor. bu sebepten dolayı 60,000 altında yaşanacak düzeltme hareketlerinin 55,500 - 63,500 bandında bizi yatay bir seviyeye taşıyacağı düşüncesiyle yatırımlarımı değerlendirmeye çalışıyorum. tabiki hergün izlediğim ve takip ettiğim değerli dostlarımın görüşleriyle kendi yorumlarım çerçevesinde değişiklikler olacaktır.

saygılarımla
+++

merlin
05-02-2012, 00:16
Şunu görmek gerekiyor; Boğalık bitti artık. Parayı ayılar kazanıyor.Piyasanın kurallarına göre oynamak gerek.
Artık hisse al 10 sene bekle , köşeyi dönersin mantığının bitmesi gerek. Çünkü yok boyle bir şey .

Ben şahsen 1 sene sonra borsa şu olur diyemem. 100000 de olabilir, 30000 de , ikisi de bence mümkün. Çünkü kapital çok sıkıntılı günler geçiriyor. Ve kapitalle göbek bağı olan ülkemiz sıkıntılardan en çok etkilenen ülke dünyada. (öyle olduğunu , ayrışmamızın imkansız olduğunu 2008 de acı acı test ettik) .

Bu ortamda parayı doğru yerde alıp doğru yerde satan kazanıyor.

70000 den 48000 e bir solukta geldi. Oradan bir tepki vereceğini, tepkinin hedefinin 58000 ler olduğunu benim gibi amatör yatırımcı görüyorsa herkes görmeli. Az buz değil, 48000-58000 . %20 den fazla marj oynuyor o arada.
Sonra 58000 den yeniden 48000 e değdi. Sonra malum 61000 oldu. Bankalar çok kısa sürede %30 bıraktı.
THYAO %30-40 getirdi dipten mesela. Bunları yakalayamıyorsak ve borsanın 100 000 olmasını bekliyorsak para filan kazanmamız zor.

Ancak big-bang bence olacak. Ve bu hiç tahmin edilemeyen zamanda olacak. İnsanlar ya sert düzeltme beklerken adamlar şaşırtıp yukarı götürecek, ya da insanlar tamam buradan daha fazla düşmez derken gömecekler. İkiside bence %50 olasılık.
Piyasada nasılsa mantık kalmadı .

Şahsen 1 lot hissem bile yok şu an. Tamamını geçen hafta sattım. Şubatta borsa genelde kötü olur. O yüzden bir süre izlemedeyim. Kendimi zor tutuyorum :) Ama yok belki çok kısa vade al sat. Ama çok az risk. Sonrasına bakarım artık. Nereye giderse gitsin. (endeksle bağı zayıf ya da olmayan hisseler bunun dışında tabi) .
Hani diyorum , adamlar endeksi çevirirse, şubat sonu 70000 olursa ne kaybederim ki ? :) nasılsa ucuz kalan hisseler olur. Kaçan bir şey yok.

Neyse, ben ayılığa devam ediyorum :he:

emre yildiz
05-02-2012, 00:34
yükselişler hiç sahici gelmiyor kocaman bir sipekülasyon izliyorum/z %101 nakitteyim hatta nakitimi belli bir müddet gayrimenkulde değerlendirmeye başladım ...

avrupada çözüme yönelik somut bir adım atılamadı ...

parasal genişleme nereye kadar ...

bizim cari açığın durumu hala vahim seviyelerde...

falan filan ....(mikro ve makro ekonomiden anlamadığım cümlelerin sadeliğinden belli :) )

yalancı bahara inanmıyorum erken açan çeçiği kırağı vurur...

eğer şelale görürsem aha da burası dip olabilir dersem ordan gözlerimi yumup mala dalarım yoksa endeks sizin olsun borsa sizin olsun ....

artık seyirciyim ....

benim çapım neki palaya kafa tutayım ...

en kalbi duygularla sevgiler saygılar...

sabır_kaldıysa
05-02-2012, 00:36
ayılara ölüm :)

TomBombadillo
05-02-2012, 01:10
Ağustos ayı ortalarına kadar devam edecek uzun vadeli bir boğa piyasası içindeyiz, düzeltmelerle yoluna devam edecektir..5000 puan civarında ilk düzeltme haraketi önümüzdeki hafta başlayıp, belirli periyotlarda, Fibonacci yükseliş ve düzeltme seviyelerine uygun olarak boğa piyasasının devam edeceği kanaatindeyim...

Xtrader ın görüşleri bu şekilde, bunu biliyoruz
Sizin görüşünüz nedir ?

TomBombadillo
05-02-2012, 01:15
Şunu görmek gerekiyor; Boğalık bitti artık. Parayı ayılar kazanıyor.Piyasanın kurallarına göre oynamak gerek.
Artık hisse al 10 sene bekle , köşeyi dönersin mantığının bitmesi gerek. Çünkü yok boyle bir şey .
:

Köşeyi dönemeyebilirsin ama iyi kazanırsın
Testereden kurtulmanın tek yolu uzun vade
Doğru hissede bulunmak ise temel analizden geçiyor...

bruglione
05-02-2012, 01:37
boğayım, azılı boğa... o kadar boğa ki bireysel emeklilik hesabımdaki fonum %100 hisse senedinden oluşuyor...

TUNABEN10
05-02-2012, 02:10
Piyasalar dünya genelinde iyi görünmüyor, siyasi yönden de iç açıcı değil.
Piyasaların iyi olduğu yaklaşık sekiz bin puanlık yükselişte kötü haberler bıçak gibi kesildi, zamanı geldiğinde yine kötü verilerin birer birer gözümüze sokulacağı bir dönem gelebilir, diye düşünüyorum.

İran'a ambargonun 1 Temmuz'da başlanacağı tarih bir şeyler için ip ucu olmalı ABD de seçimlerin olması seçimlere kadar bazı gerçeklerin sümen altı edilmeye çalışılması yaşanabilir.

ABD için aşağıdaki veriler son ayda arka arkaya geldi.

ABD'de tarım dışı istihdam yükselişi beklenenden iyi geldi,
ABD'de konut icraları yüzde 34 geriledi.,
ABD'de imalat sanayi yedi ayın en hızlı artışını gösterdi,
ABD'de işsizlik geriledi, işsizlik oranının, son 3 yılın en düşüğünde olduğu yazıldı,
ABD' de bilanço rakamlarının beklenenden iyi geldi....

ABD bu büyük piyasanın en büyüğü konumunda ve bir şekilde piyasayı dağıtıp, piyasada dayılık yapıp, karşısındakine diz çöktürebiliyor. ABD arkasında Orta Doğu için güçlü bir AB birliğini isteyecektir.

Bize dönersek, şahit olduğum bir olayı anlatmak istiyorum. Markette alış veriş yapan bir vatandaş aldıklarını kredi kartı ile ödemek istedi, hesabı yetmeyince aldıklarının bir kısmını iade etmek durumunda kaldı. Sıra ban geldiğinde kasiyere, merakımdan, bu durumların önceden mi yoksa son zamanlarda mı daha çok yaşandığını sordum. Verdiği cevap, son dönemde daha çok oldu.

Bugün bir başlıkta. bir bankacıyla sohbet eden bir arkadaş konut kredilerinde ödemelerin aksadığı kendisine bankacı dostunun söylediğini ifade etmişti.

Öte yandan TV de reklamlarda uygun banka faizleriyle satışların reklamlarını görüyorum.
Bazı elektronik eşyaların düşük ve sabit dolarla reklamları veriliyor.
Bunlar bana faizlerin ve dövizin daha da aşağılara inebileceğini düşündürüyor.

Başlık ve anket güzel olmuş Sn cezve'nin eline sağlık.
Anketi oylayan görünmese daha iyi olurdu sanki, rahat olunurdu.

Temkinli boğa olmak gerekebilir.
Boğa kalamayıp, kağnı çekmek de var...Aralarında küçük!! bir nüans var.

Yer yer boğa oluyorum, piyasada %3 düşüşler gün içinde beni ayı yapmaya yeterli.

merlin
05-02-2012, 03:22
Köşeyi dönemeyebilirsin ama iyi kazanırsın
Testereden kurtulmanın tek yolu uzun vade
Doğru hissede bulunmak ise temel analizden geçiyor...

Testereyi bilmiyorum. Ben hiç yakalanmadım o dediğinize :)
Uzun vadenin bir sürü püf noktası var. Sanayinin 10-12 fk olduğu ortamda uzun vade için mal alınmaz diye düsünüyorum.
10 sene bekleyen adam mutlaka çok yüksekten satım fırsatı bulur. Ama satmazsa ve işler yoluynda gitmezse 10 sene sonra başladığı yerin de altına gelebilir.
Bakınız : banka hisselerinin son 5-6 senelik getirisi (sıfıra sıfır elde var sıfır. 10 liradan garanı okutan adamı alnından öpmek lazım mesela).

TomBombadillo
05-02-2012, 11:54
Testereyi bilmiyorum. Ben hiç yakalanmadım o dediğinize :)
Uzun vadenin bir sürü püf noktası var. Sanayinin 10-12 fk olduğu ortamda uzun vade için mal alınmaz diye düsünüyorum.
10 sene bekleyen adam mutlaka çok yüksekten satım fırsatı bulur. Ama satmazsa ve işler yoluynda gitmezse 10 sene sonra başladığı yerin de altına gelebilir.
Bakınız : banka hisselerinin son 5-6 senelik getirisi (sıfıra sıfır elde var sıfır. 10 liradan garanı okutan adamı alnından öpmek lazım mesela).

Doğrudur ama uzun vadeciliği de hisseyi al-unut olarak düşünmemek lazım.
Uzun vadeli hisselerde al-sat yapılabiir ve bence bunun için teknik analiz canavarı olmak da gerekmiyor
48 bin endekste birçok sanayi hissesi 6-7 f/k dan işlem görüyordu, şu an bile var

asgaridr
05-02-2012, 13:07
2013 4. ayına kadar yükseliş trendi devam edecek. 2012 6. ayına kadar 46.500 leri deneyecek. Buradan verdiğim tarihe (2013/4 )kadar 84.000 i görecek. beklentim bu yönde. %65 hissedeyim. Şu sıralar yükseldikçe alttan maliyetlendiklerimi kademeli olarak satıyorum. Yine de bu beklentilerim palanın uyguladığı orantısız gücün yönüne göre değiştirebiliyorum. Bu yüzden ayuluk yada boğalık konusunda bir hissim yok.

sabır_kaldıysa
05-02-2012, 13:21
2013 4. ayına kadar yükseliş trendi devam edecek. 2012 6. ayına kadar 46.500 leri deneyecek. Buradan verdiğim tarihe (2013/4 )kadar 84.000 i görecek. beklentim bu yönde. %65 hissedeyim. Şu sıralar yükseldikçe alttan maliyetlendiklerimi kademeli olarak satıyorum. Yine de bu beklentilerim palanın uyguladığı orantısız gücün yönüne göre değiştirebiliyorum. Bu yüzden ayuluk yada boğalık konusunda bir hissim yok.

46.500 leri görmesi için,çok büyük olumsuzlukların olması gerekmiyor mu?
endeksin olağanüstü gelişmeler olmadıkça o seviyelere döneceğini sanmıyorum açıkçası.

asgaridr
05-02-2012, 14:04
46.500 olur mu? daha önce de bazı topiklerde yazdım. Zaman tamamen torsiyone edici diye. Olumsuzluklar veya olumluluklar insan için. 2011 haziran ayında ABD dış işleri suriye ile Türkiye arasında savaş çıkabileceğine dair beyanlar vermişlerdi. En basit olumsuzluk çok çok küçük bir ihtimal olsa da savaş çıkmasa da bir gerginlik olabilir. Ya da İrana yaptırımların uzantısı ile Türkiye iran gerginliği olabilir. Aslında bütün bu yazdıklarıma gerek duyulmadan kötü herhangi haberler kullanılarak 46500 ler değil 40.000 ler ( son çıkışın %61.8 düzeltmesi) bile olabilir. Bu küçük balık sürüsünün hareketi ve bunu palanın konjonktüre uyarlama gücüne bağlı. Bu aralar düşüş beklentisi içine girdiğimizde palanın ters hareketi ile soluksuz 2-3 hafta yukarı hareketi deneyebilecek olması gibi. Aslolan stratejidir. Zamana hükmedemediğimiz gibi piyasaya da hükmetmemiz mümkün değil. Torsiyone olmaktansa akıma uymakta fayda var. Bu da strateji ile mümkün.

merlin
05-02-2012, 15:17
46.500 leri görmesi için,çok büyük olumsuzlukların olması gerekmiyor mu?
endeksin olağanüstü gelişmeler olmadıkça o seviyelere döneceğini sanmıyorum açıkçası.
46500 çok anormal bir rakam değil ki . Daha 3-4 hafta önce 48000 leri test ettik zaten.

rain07
05-02-2012, 15:35
Görüşüm AYI ve Maliyetim Çok Yukarıda Olduğu İçin Hisselerimi Satamıyorum.
seçeneğini işaretledim, en uygunu oydu.
ama maliyetim çok yukarılarda değil(portföyümde en az bulunan bir hisse hariç), görüşüm ayı fakat uzun vadeli hisse taşıyorum.
endeks 40000 de olsa 70000 de olsa hisselerimde hedefime ulaşmadan ayrılmayı düşünmüyorum.

ankete "görüşüm ayı fakat uzun vadeli hisse taşıyorum." seçeneği ilave edilirse tercihim o olurdu..
cümleten hayırlı kazançlar dilerim.

ssregitoss
05-02-2012, 23:22
bir kac şanslı işlem ile beklediğim üzerinde getiri elde ettiğim icin tüm pozisyonlarimi taşıyorum.bundan sonra endeksin yukari cikmasi benim kazanclarım icin bonus olacaktir.stop rakamının altına inerse garanti ettiğim karı alıp cıkacağim ve ayu cu olacam.

jtucker
06-02-2012, 01:15
Ağırlıklı olarak çok düşük F/K'lı (3,5 - 6) sanayi senetleriyle hisse taşımaya devam ediyorum.

laguna
06-02-2012, 16:34
endeks 200 günlük ortalamanın üzerinde kaldığı sürece primsiz endeks kağıtları iş yapar diye düşünüyorum...

şubat ayı yüksek ihtimalle yatayda geçecek(57-61 bin) .. mart ayının ikinci haftasıyla beraber hisse bazlı ralliler bekliyorum...

% 50 maldayım...

diğer % 50 lik oranla GARANda trade yapıyorum...

narmank
07-02-2012, 18:45
İMKB Şirketlerinden bireysel yatırımcıların temettü beklentileri ile şirketlerin kâr payı dağıtım politikalarını inceleyen çalışmaya katkıda bulunmaya davetlisiniz.
Bu ankete katılımınız ve görüşlerinizi paylaşmanız, akademik çalışmanın sonuçlarının güvenilirliğine önemli katkılar sunacaktır.
Ankete aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:
Ankete Başla (https://qtrial.qualtrics.com/WRQualtricsSurveyEngine/?SID=SV_afSt3QnPC712jze&_=1)
https://qtrial.qualtrics.com/WRQualtricsSurveyEngine/?SID=SV_afSt3QnPC712jze&_=1

Saygılarımla,
Narman Kuzucu
Marmara Üniversitesi (İng.) Muhasebe Finansman Doktora Programı

onur-newyork
13-02-2012, 02:14
tabikide bogayiz bol kazanclar herkese..

bayrağım
13-02-2012, 02:20
Boğa :yes:

Fade To Black
16-02-2012, 14:01
Görüşüm BOĞA Ama Tekrar Bir Realizasyon Beklediğim İçin Hissem YOK

Cezve
21-02-2012, 01:52
Oy kullanmayan kalmasın...Tekrar hatırlatalım.

bilalx
21-02-2012, 01:54
Ben hep yukarı yönlü olumluyum ve oyumu kullandım...