PDA

View Full Version : Vob'da kazananlar-kaybedenler

jojo
03-03-2012, 09:16
Vob'a başlamayı düşünen arkadaşlardan zaman zaman değişik başlıklara aşağıdaki sorular geliyor:

-Vob'da düzenli kazanç elde edenler var mı?

-Vob'u tavsiye eder misiniz?

-Vob'da kazanmanın kuralları nelerdir?

-Nasıl bir strateji izliyorsunuz?

-Hangi stratejilerden kar veya zarar ettiniz?

Gibi...

Vob konusunda tecrübeli olan arkadaşların yeni başlayan veya başlamayı düşünenlere bilgi ve tecrübelerini aktarmalarının faydalı olacağını düşünüyorum.. Forumda çok değerli bilgi ve tecrübeye sahip çok sayıda katılımcı olduğunu biliyorum.

nedim972
03-03-2012, 10:27
kesinlikle güzel bir başlık olmuş sn jojo...hayırlı olsun..

Vallis
03-03-2012, 11:09
Güzel başlık..hayırlı olsun..

jojo
03-03-2012, 16:43
ANİDEN GERÇEKLEŞEN BÜYÜK ZARARLAR KONUSU:

Vob'daki portföyümüzü en fazla etkileyen faktörlerden biri "ani ve büyük ölçekli zararlar" dır.

Day trader veya scalper olabilirsiniz
Günlük 500 puan veya daha fazla bir ortalamayı bir dönem boyunca yakalamış olabilirsiniz.
Fakat, ani ve büyük zarar birden bire oluşur, geçmiş karların tamamını veya önemli bir bölümünü bir anda götürür.

Bu durum stop loss noktasını kaçırmanızdan veya aynı yönde (piyasanın ters yönünde) pozisyon artırmaktan kaynaklanabilir.
"Piyasa buradan döner, buradan döner" derken 5.000-10.000-20.000 puan zarar yazmak mümkündür. Trader'in beyni gerçekleşen olayı hazmedinceye kadar işten geçmiş olur..İnsan beyninin yaşanan şoku atlatıp normal algılama düzeyine ulaşması belirli bir zaman alır ve piyasanın hızı genelde insan beyninin uyum sürecinden çok daha fazladır.(mesela, endekste 48.000 görüldükten sonra 60.000'in üzerine çıkıldı, kafalar hala 48-52 bin seviyesinde kaldı. Daha önce de 70 binlerden 48 bine inerken kafalar 60-70 bin seviyelerindeki fiyatlara takılmıştı..Kaldı ki, bu Vob'a göre çok yavaş bir harekettir. Vob'da yüksek kaldıraç kullanıldığında hisse tarafında yavaş görünen bir hareket Vob oyuncusuna 100 kat daha hızlı olarak yansıyabilir, parasal ve psikolojik olarak)

Ani ve büyük hareketler büyük çoğunlukla düşüş yönünde gerçekleşir. Özellikle piyasaların teknik anlamda ve iç dinamikler bakımından doygunluk ya da şişkinlik döneminde gelen kötü haberler ani ve büyük çaplı çöküşlere yol açar.

Ani yükseliş veya sıçrayışlar ise daha nadir görülür. Ani yükselişlerin geri çekilmesi daha kısa sürede olmakta, ani düşüşlerin toparlanması ise daha uzun süre almaktadır..

Düşüşler çok daha hızlı, yükselişler ise göreceli olarak daha ılımlı olmaktadır.

İşte, ayuların vadeli işlem piyasalarında boğalara kıyasla daha uzun süre hayatta kalabilmelerinin nedenlerinden bir tanesi budur.

Ayrıca, çakma olmayan gerçek ayular (ben değilim) portföylerinin 15-20 minik parçaya bölerek işlem yapar ve temkini hiçbir zaman elden bırakmazlar. Böyle olunca da ani ve büyük zararlar onlara o kadar da "ani ve büyük zarar" olarak yansımaz.

Bence böyleyken böyle..

Bear_Bull
03-03-2012, 19:10
Yeni başlık hayırlı olsun.

Vob'a başlamayı düşünen arkadaşlardan zaman zaman değişik başlıklara aşağıdaki sorular geliyor:

Vob konusunda tecrübeli olan arkadaşların yeni başlayan veya başlamayı düşünenlere bilgi ve tecrübelerini aktarmalarının faydalı olacağını düşünüyorum.. Forumda çok değerli bilgi ve tecrübeye sahip çok sayıda katılımcı olduğunu biliyorum.

Yeni başlayacakların Başlamadan ve balıklama soru sormadan önce http://www.hisse.net/forum/forumdisplay.php?f=60&s=&pp=25&daysprune=-1&sort=lastpost&order=desc 7 sayfalık Vob ile ilgili açılmış başlıkları hızlıca tarayıp ilgilerini çekebilecek başlıkları detaylı okumalarını sorularının tüm cevaplarını bulamazlarsa sorularını ondan sonra güncel ve hızlı ilerleyen başlıklarda sormaları bence daha uygun olur.
Normal olarak aynı sorulara 10 larca kez cevap vermiş birisi tekrar aynı soru karşısına gelince, bıkmış olduğundan seans içinde cevap vermiyor, soruyu soranda beni kaale bile almadılar diye düşünüyor.
Halbuki forumun tozlu raflarında o cevaplardan tonlarca var.

nic
03-03-2012, 22:59
Vob'tan kazanmak, düzenli kazanmak, altın vuruş yapmak vb. şeyler mümkün değildir.Bu saydıklarımızdan hepsi gerçekleşebilir ancak 100'de 500 tesadüftür.Sistemler, üstadlar, yılların borsacıları, tüyolar vb. gibi şeylerin tamamı geleceği görmek demektir ve dünya üzerinde böyle bir teknoloji, kuram, ilahi güç yoktur.Vob'tan para kazanmış biri olarak sadece ve sadece döviz kontratlarında işlem yapılmasını tavsiye ederim.Tavsiye ederim etmesinede şöyle şartlarım var;
1-Politikayı çok iyi takip edeceksin,
2-Bu işin bütün teknik araç ve gereçlerini bileceksin,
3-Duygularını yok edecek zombi gibi olacaksın,
4-Zaman ayıracaksın,
5-Ve yeni başlıyorsan en az 1 yıl bu işin içine girmeden dışardan takip edeceksin,

bunları en iyi şekilde yapabiliyorsan borsa risk almaya değecek bir yerdir evini satıp yatırabilirsin, ancak yukardakileri iyi yapabiliyorsan zaten buraya gerek yoktur ."benim 5000 liram var, bi deneyelim, öğreniriz, para boşta duracağına" gibi yaklaşımlar sizi rezil eder.Neden böyle konuşuyorum çünkü borsa en ufak noktası, ayrıntısı bile sizin elinizde olmayan bir yapıdır ve özünde matrix gibidir.Tamamen profesyonellik gerektirir, profesyonel olduktan sonra bile şansınız %25'dır.Yani bu işe sıfırdan girecek adama ben bu işi yapacağına gidip limon satmasını tavsiye ederim.Borsa kumarhane bile olamaz kumarda bile %50 şans vardır burda yoktur.Zaten öyle bişey olsa bu kadar aracı kurum, tv, forumlar,üstadlar vb. gibi oluşumların hiç bi anlamı kalmaz bunların hepsi parayı götürür hayatlarını yaşarlar.

m.tolga
04-03-2012, 08:02
bütün söylemler olumsuz, yarından itibaren bütün piyasalardan çekiliyorum

White Knight
04-03-2012, 17:33
bütün söylemler olumsuz, yarından itibaren bütün piyasalardan çekiliyorum

Forum çok olumsuz, kar/kazanç durumunun herkes için kötü olmadığını düşünüyorum. Biraz dinlenip kendi bildiğiniz yoldan işlemlerinize devam edin bence.

sagopa kajmer
04-03-2012, 18:27
potansiyel bir vob zade/zede olmanın eşiğindeyim.spot piyasada yaklaşık 99 dan beri al sat yapıyorum.yaklaşık 13 yıl olmuş.ama hala tek kontrat işlem yapmış değilim.kaldıraçlı piyasanın büyüklüğü beni korkutuyor.biçok defa şöyle 20-30 bin tl ayırıp evde ekran başında vob yapayım dedim kendi kendime.ve akabinde de vazgeçtim.ama olur da hayatın kalan kısmını garantiye alırsam o zaman mutlaka yapmayı düşünüyorum.metastock-finnet active charts ve matriks teknik analiz modüllerinde gözleri bozacak kadar teknikle uğraştıktan sonra insan bu mevzunun meyvesini almak istiyor.teknik analize ayırdığım zamanı ders çalışmaya ayırsaydım şimdi çok farklı yerlerde olabilirdim çünkü.madem biz bu yolu seçtik,onun nimetlerini almaya çalışmak lazım.ama bir de işin şu gerçeği var ki bu teknik analiz hakaten çok çok verimli bir şey olsaydı bir aracı kurumun aylık belli bir ücret karşılığında teknik analistliğini yapmazdı ekranda "teknik analiz uzmanı" kimseler.

sonperde29
05-03-2012, 19:53
borsada toplasan 3-4 senelik tecrübem var,
ama hiç kontrat açmışlığım kapamışlığım yok,

ama genelde vob topiğine takılıyorum, muhabbetin hası ve kaliteli insanlar olduğu için.

bir bilmeyen olarak gözlemlediğim,
donuna kadar alırlarda, dibine kadar kazanırsında,
insan iradesini zorlayan bir yer, o yüzden kendime güvenip hesap açtıramıyorum.

katar
13-03-2012, 16:07
tüm kaldıraçlı sistemlerden uzukdurun...

darkrevenger
20-03-2012, 23:07
hocam şöyle bir soru sormak istiyorum, mevcut kapanışın 12 pips altına şarta bağlı sat emri vermiştim fakat bu emir gerçekleşmedi, ve kapanış fiyatı bir anda 24 pips aşağı düştü,

eğer verdiğim sat emri istediğim şekilde aşağı 12 pipsde gerçekleşmediyse aşağı 12 pipsten sonraki ilk fırsatta gerçekleşmesi için şarta bağlı serbest emir mi vermem gerekiyor? bunu nasıl çözebilirim?

örnek vermek gerekirse fiyatlar 76,00 iken 75,700'e gelirse 75,700'den SAT girmiştim fakat fiyatlar bir anda 75,50 düşmüş olsun ve benim 75,700'den girdiğim sat gerçekleşmemiş (rakamlar sallama örnek olması açısından verdim)

umarım sorumu anlatabilmişimdir. soruma cevap verirseniz çok sevinirim...