PDA

View Full Version : VOB döviz işlemleri ne zaman uygun?

BULL MARKET
24-05-2006, 20:57
Bugünlerde yaşanan dalgalı piyasada ytl nin kaybetme riskinin artmasıyla beraber, bence elde bulunan ytl lerin ki bu genel olarak faizde yatan veya hazine bonosu olur fon olur farketmez, bozdurunca eline ytl geçecek cinsten yatırımın diyelim, satınalma gücünün korunması açısından vob döviz gerçektende eşsiz bir araç, bu konuyu burada, özelliklede ytl nin değer kaybı yaşadığı günlerde yazıp çizmek lazım diyorum, dövizde oluşabilecek genel beklentiler ve trendler ile beraber incelenmesi gerektiği kanaatindeyim, saygılar.

BULL MARKET
24-05-2006, 21:09
Konuyu açtım ama şimdi vakit darlığından uzun uzun meseleye başlaangıç için bişeyler yazamayacağım, kısaca şu açık ki, bugünlerde vob da döviz uzun pozisyon çok da yerinde olurdu, ama eldeki ytl nin değer kaybı riskine istinaden, varsın ytl yatsın getirisini yapmaya devam etsin, ama bi %10 u kadar uzun yapmanın mantıklı olduğunu düşünenlerdenim, henüz geç kalınmış değil, aslında tam zamanı, çünkü dövizdeki hareketin başlangıcını kimse tam olarak öngöremezdi, ama şimdi durum hafiften değişmeye başladı, ilk önceleri doların 1.4200 lerdeki direncini çabuk geçmesi de uyandırmadı, hatta şimdi 1,500-1,535 direncinide kırmak üzere ve sanırım böyle giderse 1,650 ye hareket başlayabilir, olay global çerçevede de kartopuna dönüşmesi ihtimali olduğu yorumları üzerine, yada az da olsa beklentisi üzerine , dirançler yavaş yavaş ve teker teker çok kısa zamanda kırılmaya başlamasıyla, az ihtimal verilen riskli durumu ortadan kaldırmaya yönelik işlemleri yapmanın zamanı geldiği kanaatindeyim, tabii döviz uçup gitmezse çok iyi olur, olan sigorta bedeline olur ama sonuçta çok da fazla kayıp yaşamaktan daha iyi ve vantajlı görünüyor, tamam, bu noktada her ihtimal ele alınmalı, fakat en az ihtimallerin bile ilerde büyük kayıplar yaşatmasına izin vermemek gerek diyorum, maliyet ne olursa olsun, korunma amaçlı işlemler, dövize direk talepten daha güzel ve daha mantıklı diyorum, saygılar.

mondas
24-05-2006, 21:26
Dövizde long pozisyon için en azından borsaların yukarı yönlü tepki vermesinin beklenmesi daha uygun olabilir. Olumlu bir hava dövizi biraz gevşetecektir. Şu günlerde döviz borsa gibi hareket ediyor. Ters pozisyon can sıkabilir. Ben henüz hedef kestiremiyorum ancak gün için destek-direnç bölgelerinden al-sat denenebilir.

BULL MARKET
25-05-2006, 12:35
Dövizde long pozisyon için en azından borsaların yukarı yönlü tepki vermesinin beklenmesi daha uygun olabilir. Olumlu bir hava dövizi biraz gevşetecektir. Şu günlerde döviz borsa gibi hareket ediyor. Ters pozisyon can sıkabilir. Ben henüz hedef kestiremiyorum ancak gün için destek-direnç bölgelerinden al-sat denenebilir.

Yani evet, dediğinizi haftanın ilk günü olmasa bile salı çarşamba olur ve endeks bi tepki yapar dolar az biraz durulur diye bekledim, ama sanırım piyasada dolara talep durmaz, haliyle arz da daralmışken, fiyat hareketi en ufak geri gelişte dahi hemen yukarı yapıveriyor, endeks desen keza öyle, ne bulursa satan aracı kurumlar mı istersin, satıp aşağıdan alayım diyen mi istersin, yorumlarda körüklüyor bu işi, yok efendim global çerçevede henüz durmadı, yahu elbet durmaz, biz düşüyoruz, bowespa açılıyor, onlar bize bakıp düşüş yapıyorlar, sabah açıyoruz gözü bi bakmışın bowespa ekside, hadiii bizim açılış -1000-1500 oluvermiş, dünya yuvarlak, olmazki şimdi bu iş, bu işi tetikleyenler belli ama sanırım bizede ceza kesmeden bırakmazlar, bu açıdan bakıncada endekse tepki gelir diye beklersek biraz hatalı olabilirde, nitekim bugüne kadar olduğu gibi, bir beklentim var oda dow jones un toparlanma sürecine giripde çıkmaması, ama onlarda çok ağır kardeşim, daha bir haftayı bulur ortalamalara oturması, bide oturmasa gör sen curcunayı, neyse konu uzun ve çatallı olmuş zaten, demekki vakit nakit diyorum, bu dövizin durması için son gün bugün , yoksa haftayada süre gider bu durum diyorum, yinede kimseyi etkilemesin, saygılar.

mondas
25-05-2006, 18:21
Evet, volalitenin çok yüksek olduğu zamanlarda en ufak bir haber bile beklenmedik hareketlere yol açıyor. O yüzden yurtdışına fazla bakar olduk şu sıralar. Normalde volaliteyi severim ama son zamanlarda gerçekten aşırı volalite var DOW bile çok fazla volatilite içindeydi dün. O yüzden alım satım kararları doğru olsa bile zararla sonuçlanabiliyor dikkat etmek lazım. Ben son 2 gündür dolarda al-sat yapıyorum. Daha doğrusu sat-al :) Bugün 1.5620 den shortlayıp 15500 dan kapattım örneğin, küçük bir kâr ama endeksteki volalite yüzünden burada takılıyorum biraz bunun gibi işlemlerle. Aslında endeks al sinyali vermeye başladı, bugün alım yapacaktım ama yurtiçi ve yurtdışı piyasalar biraz daha soluklansın sonra bakarım dedim. Belki iyi bir yukarı tepki fırsatını kaçırıyorum ama emin adımlarla gitmek istiyorum. Dövizde aşağı yönde baskı görebiliriz yarın bence. Bugün SPOT 1.5685 en yüksek , 1.5290 en düşüktü . 1.5385 den kapattı. 1-2 kez aşağıyı ve yukarıyı test etti. 400 puana yakın bant içinde hareket etti. al-sat fırsatları olabilir yine... Saygılar...

BULL MARKET
25-05-2006, 23:26
Evet, volalitenin çok yüksek olduğu zamanlarda en ufak bir haber bile beklenmedik hareketlere yol açıyor. O yüzden yurtdışına fazla bakar olduk şu sıralar. Normalde volaliteyi severim ama son zamanlarda gerçekten aşırı volalite var DOW bile çok fazla volatilite içindeydi dün. O yüzden alım satım kararları doğru olsa bile zararla sonuçlanabiliyor dikkat etmek lazım. Ben son 2 gündür dolarda al-sat yapıyorum. Daha doğrusu sat-al :) Bugün 1.5620 den shortlayıp 15500 dan kapattım örneğin, küçük bir kâr ama endeksteki volalite yüzünden burada takılıyorum biraz bunun gibi işlemlerle. Aslında endeks al sinyali vermeye başladı, bugün alım yapacaktım ama yurtiçi ve yurtdışı piyasalar biraz daha soluklansın sonra bakarım dedim. Belki iyi bir yukarı tepki fırsatını kaçırıyorum ama emin adımlarla gitmek istiyorum. Dövizde aşağı yönde baskı görebiliriz yarın bence. Bugün SPOT 1.5685 en yüksek , 1.5290 en düşüktü . 1.5385 den kapattı. 1-2 kez aşağıyı ve yukarıyı test etti. 400 puana yakın bant içinde hareket etti. al-sat fırsatları olabilir yine... Saygılar...

Dolar bugün 1.5385 mi kapadı? son rakamlara bakmamıştım, bi ara 1.5485 falandı baktığımda ama esas olarak endeks 30 haziran a kilitlendim son anlarda, yarın yukarı yapar bu demiş ve az bir miktar riskli de olsa uzun yapmak için uğraştım ve oldu, bakalım dolarıda yarın daha iyi takibederim heralde, düşsün de uzun yapayım diyordum, saygılar.

mondas
25-05-2006, 23:33
Dolar bugün 1.5385 mi kapadı? son rakamlara bakmamıştım, bi ara 1.5485 falandı baktığımda ama esas olarak endeks 30 haziran a kilitlendim son anlarda, yarın yukarı yapar bu demiş ve az bir miktar riskli de olsa uzun yapmak için uğraştım ve oldu, bakalım dolarıda yarın daha iyi takibederim heralde, düşsün de uzun yapayım diyordum, saygılar.

Yarın açılışla birlikte en az 100 puan daha düşer gibi. Yarın 15000 lere kadar bile gevşeyebilir diye tahmin ediyorum. Uygun bir aralıktan al-sat yaparım belki bende. Çok volatil olacak gibi dikkatli olmak lazım... Yanlış etkilemiş olmayayım, benim düşüncem bu yönde sadece :) Saygılar...

BULL MARKET
26-05-2006, 23:47
Yarın açılışla birlikte en az 100 puan daha düşer gibi. Yarın 15000 lere kadar bile gevşeyebilir diye tahmin ediyorum. Uygun bir aralıktan al-sat yaparım belki bende. Çok volatil olacak gibi dikkatli olmak lazım... Yanlış etkilemiş olmayayım, benim düşüncem bu yönde sadece :) Saygılar...

Evet, bugün fena değildi sn mondas, gün sonu tekrar yukarı doğru oldu ama sonuçta sanırım pazartesi aşağı yukarı oyuna devam görünüyor, bakalım memleket açısından da sanırım yukarı yapmaktan vazgeçmesi daha hayırlı, varsın biz fazla kazanmayalım, pazartesi 15150-15500 arası olsa ne güzel olur, tabii düşerek kaparsa daha iyi, fakat baktığım bazı değerlere göre fazla aşağı gelme durumu kısada şimdilik yok, yinede yukarı gitmesin de, ne olursa olsun diyorum, saygılar.

mondas
29-05-2006, 13:48
Bugün hareket bandı biraz düşük. Fazla oynamadan 15400-15200 arasında günü böyle devam ettirir sanıyorum. Bugün trade fırsatı pek oluşmadı.

BULL MARKET
30-05-2006, 22:59
30/05, 18:00:41

İzmİr, 30 mayıs (reuters) - vadeli İşlemler ve opsiyon borsası'nda (vob) bugünkü toplam işlem
hacmi, dünkü 40.02 milyon ytl'ye göre yüzde 40 artarak 55.83 milyon ytl'ye, toplam açık pozisyon
sayısı ise haziran vadeli dolar kontratında yeni açılan pozisyonların etkisiyle, 2,470 adet artarak
82,152 adete yükseldi.
yurtdışı borsalardaki kayıpların yanı sıra, döviz ve faizdeki artışların da etkisiyle spot hisse
senetleri piyasasında, bugün sert düşüş yaşandığını belirten bir piyasa yetkilisi, vob yatırımcısının
doların en yakın vadesi olan haziran kontratında yeni pozisyon açmayı tercih ettiğini söyleyerek,
piyasaların, bu hafta açıklanacak olan fed toplantı tutanakları ile mayıs ayı enflasyon rakamlarını
beklediğini kaydetti.
döviz kontratlarında bugün toplam 28.79 milyon ytl hacim ve 1,928 artışla 59,396 adet açık
pozisyon oluştu.
dövizde aktif olan haziran 2006 vadeli dolar kontratının uzlaşma fiyatı önceki seviyeye göre yüzde
0.68 artarak 1.5530 ytl'ye yükseldi.
endeks kontratlarında 26.99 milyon ytl hacim, 552 artışla 21,953 adet açık pozisyon oluştu.
ulusal 30 endeksin <.xu030> haziran vadesinde, uzlaşma fiyatı önceki seviyeye göre yüzde 3.10
azalarak 46.150 ytl'ye geriledi.
altın kontratlarının haziran vadesinde uzlaşma fiyatı yüzde 5.57 artışla 33,275 ytl'ye yükseldi.
faiz ve emtia kontratları ile 9 nisan 2008 vadeli gösterge tahvilde bugün işlem gerçekleşmedi.

Bakın millet vob un kıymetini anlamaya başladı, şimdi zamanıdır diyorduk zaten, bakalım gelişemeler fazla sert olmasa bari, saygılar.

mondas
30-05-2006, 23:30
Bakalım , yarın d&#246;viz y&#252;kselir b&#252;y&#252;k ihtimalle. Trade fırsatı oluşacak geniş bir band i&#231;inde hareket edebilir gibi geliyor bana. İşlem hacminin artması olumlu gelişme ger&#231;ekten, darısı altın ve diğerlerinin başına :)

BULL MARKET
31-05-2006, 11:00
Yav dolar longlayanlar yavaştan rahatladı bile, bakalım buraya topik açtık kimse ilgilenmiyor, ama daha evvel dediğim gibi, bu konu bir müddet sonra önemini çok fazla artıracağa benzer, cümle alem gelip döviz nasıl longlanıyor diye merak edecek, saygılar.:D

BULL MARKET
01-06-2006, 00:43
Dövizde yukarı hareket hızlanmaya başaladı, ekonomide dengeler henüz çok kısa vadede oturacak görüntüsünden uzaklaşmaya başaldı, yarın dövizde hareket dahada sertleşir mi demeye başladım, eğer öyle olursa haftaya yeni bir türbülansa girebiliriz, bu sefer kendi iç dinamiklerimiz sayesinde, saygılar.

BULL MARKET
02-06-2006, 11:06
Dolar 1600 lere gelmekte zorlandı, satışlarla karşılaştı diyen var, alışlar gücünü kaybetti diyen var, ama bence ağr aksak da olsa 1600 ler olacak gibi, longlarıda bankalararası 1600 olunca yavaştan azaltıp, aşağıdan tekrar alma fırsatı olur mu ki, saygılar.

mondas
02-06-2006, 11:32
Dolar 1600 lere gelmekte zorlandı, satışlarla karşılaştı diyen var, alışlar g&#252;c&#252;n&#252; kaybetti diyen var, ama bence ağr aksak da olsa 1600 ler olacak gibi, longlarıda bankalararası 1600 olunca yavaştan azaltıp, aşağıdan tekrar alma fırsatı olur mu ki, saygılar.

Bende 15650 (haziran vob fiyatı) shortlamıştım baktım &#231;ıkış oldu bir kısmını 15750 de zararlı verdim devamı gelir diye vob fiyatı 15900 leri g&#246;rd&#252;. Bug&#252;n de 15430 haziran geri kalan shortlarımı alım yaparak kapattım. Birinden zarar birinden k&#226;r oldu boşa &#231;alıştım vesselam. Şu an longlamak kafamdan ge&#231;iyor ama yatayda duruldu, olacakları izlerim sadece sanırım. Yukardan shortayıp biraz aşağıdan kapamak fikri daha cazip geliyor bana hep. Bu arada endekse dokunmaz oldum yoyo gibi oldu , sabah bakıyorsun 1500 puan aşağıda akşam bakıyorsun 1000 puan yukarıda bi - bir + ,teknik analizini yapmak zorlaştı :gulen:

BULL MARKET
02-06-2006, 11:51
Bende 15650 (haziran vob fiyatı) shortlamıştım baktım çıkış oldu bir kısmını 15750 de zararlı verdim devamı gelir diye vob fiyatı 15900 leri gördü. Bugün de 15430 haziran geri kalan shortlarımı alım yaparak kapattım. Birinden zarar birinden kâr oldu boşa çalıştım vesselam. Şu an longlamak kafamdan geçiyor ama yatayda duruldu, olacakları izlerim sadece sanırım. Yukardan shortayıp biraz aşağıdan kapamak fikri daha cazip geliyor bana hep. Bu arada endekse dokunmaz oldum yoyo gibi oldu , sabah bakıyorsun 1500 puan aşağıda akşam bakıyorsun 1000 puan yukarıda bi - bir + ,teknik analizini yapmak zorlaştı :gulen:

Dövizde yine iyisin, doğru hareketler bence, ama şu endeks yok mu, adamı hırt etti, ta yapanları yanıltmaya çalıştıkları belliydi, ne zaman belli oldu, geçen gün açılışta eksi yaparak ve sonrasında toplamalarıyla, şimdi zaten endeks 30 en az 50000 leri görmeye gidiyordu, tekrar aynı moda döndürdüler, ama sanırım yinede vob endeks 30 da panik işlemler yapmamalı, ayın sonuna ayarlamalı, bu ay endeks fazla yukardan işlem görecek gibi durmuyor, ama bakalım noolcak, esas dövizde dönüş olacak mı yoksa buralardan al satlarla idare edecek miyiz onu düşünüyorum, endeks düşerde çıkarda, poz kapatacak fırsatı bol olur diyorum, saygılar.

BULL MARKET
02-06-2006, 12:03
Doları bence 1530-1545 seviyelerinde longlamak fena olmaz sanırım, tabii gelirse, haftaya enflasyon verilerini ben pek iyi tahmin etmiyorum, beklenti genel olarak ,t&#252;fe 0,93 ile 1,06 arasında, &#252;fe 1,70-1,80 aralığında, şimdi s&#252;rpriz bir gelişmeyle aynen diyorum ki t&#252;fe 1,30, &#252;fe de 2,0 geliveriyormuş, sen g&#246;r piyasaları o zaman, kimse yerinde oturamaz, hisseler tabanları g&#246;r&#252;r, endeksler diplerini test eder, zaten faiz %18 leri buldu bile, sanırım faiz &#231;ıkar %20 lere, dolar 1600 lere, enflasyon da bu gidişle olur %20-25, ben b&#246;yle d&#252;ş&#252;n&#252;yorum, ama heralde bu ay ne kadar saklasalarda, ge&#231;en ay sakladıkları kadar saklayamayacaklar enflasyon verilerini, bu sefer de rakamları artırmazlarsa, bi dahaki ay dahada fena olur yoksa, ger&#231;i bunların a&#231;ıkladıkları verilerde hep sa&#231;ma sapan kalemler var ama, demir gitmiş, &#231;imento gitmiş, ekmeğin hammaddesi gitmiş, petrole zammı bu ay yaptılar g&#252;ya, yinede d&#252;ş&#252;k &#231;ımaması lazım, saygılar.

mondas
02-06-2006, 12:08
Dövizde yine iyisin, doğru hareketler bence, ama şu endeks yok mu, adamı hırt etti, ta yapanları yanıltmaya çalıştıkları belliydi, ne zaman belli oldu, geçen gün açılışta eksi yaparak ve sonrasında toplamalarıyla, şimdi zaten endeks 30 en az 50000 leri görmeye gidiyordu, tekrar aynı moda döndürdüler, ama sanırım yinede vob endeks 30 da panik işlemler yapmamalı, ayın sonuna ayarlamalı, bu ay endeks fazla yukardan işlem görecek gibi durmuyor, ama bakalım noolcak, esas dövizde dönüş olacak mı yoksa buralardan al satlarla idare edecek miyiz onu düşünüyorum, endeks düşerde çıkarda, poz kapatacak fırsatı bol olur diyorum, saygılar.

Endekste sadece TA yapanlar değil Temel Analiz yapanlarda zor durumda kaldı. Bir olumlu veri geliyor hemen 1000-1500 puan yukarı bir olumsuz veri daha hızlı geri. Sular durulmadan endekste işimiz zor , VOB kaldıracının keskin yüzü kendini gösterebilir her an. Dövizde ben de kararsız kalıyorum, borsa gibi hareket ediyor. Dalgalı harekete uyum sağlamaya çalışıyorum. TMSF dolar satıyor mesela şu sıralar , yukarı yön frenlendi biraz o yüzden. Ama ben endekste de dövizde de grafiğe bakarak karar veriyorum. Aşırı volaliteyi sevmiyorum fazla. Dikkatli olmak lazım.

mondas
02-06-2006, 12:18
Doları bence 1530-1545 seviyelerinde longlamak fena olmaz sanırım, tabii gelirse, haftaya enflasyon verilerini ben pek iyi tahmin etmiyorum, beklenti genel olarak ,tüfe 0,93 ile 1,06 arasında, üfe 1,70-1,80 aralığında, şimdi sürpriz bir gelişmeyle aynen diyorum ki tüfe 1,30, üfe de 2,0 geliveriyormuş, sen gör piyasaları o zaman, kimse yerinde oturamaz, hisseler tabanları görür, endeksler diplerini test eder, zaten faiz %18 leri buldu bile, sanırım faiz çıkar %20 lere, dolar 1600 lere, enflasyon da bu gidişle olur %20-25, ben böyle düşünüyorum, ama heralde bu ay ne kadar saklasalarda, geçen ay sakladıkları kadar saklayamayacaklar enflasyon verilerini, bu sefer de rakamları artırmazlarsa, bi dahaki ay dahada fena olur yoksa, gerçi bunların açıkladıkları verilerde hep saçma sapan kalemler var ama, demir gitmiş, çimento gitmiş, ekmeğin hammaddesi gitmiş, petrole zammı bu ay yaptılar güya, yinede düşük çımaması lazım, saygılar.

Enflasyon verileri yüksek gelecek ama beklentileri ne kadar aşacak asıl o piyasaya tepki oluşturacak dediğin gibi. Yoksa piyasa şu an ki beklentileri fiyatlamış durumda. http://www.ntvmsnbc.com/news/374981.asp 24 banka ve aracı kurum beklentisi TÜFE’de yüzde 0.93, ÜFE’de yüzde 1.71 imiş. Bu beklentilere göre yüksek gelirse dolar tekrar yukarı çıkar. Beklentinin altında geleceğini sanmıyorum ya, olaki gelirse borsa sert yukarı hareket yapar , dolar gevşer. Aslında volalite çok yüksek olmasa bu kadar kısa vadeli bakmazdım endekse, gerçi hoş işlem yapmıyorum sadece bakıyorum :) Sular durulsun da o zaman long mu short mu artık pozisyonu ayarlarız :) Dolarda da long göz kırpıyor bana ama hadi hayırlısı :)

mondas
02-06-2006, 16:48
T&#220;FE %1.88

TEFE %2.77

ABD verileri a&#231;ıklanmadan &#246;nce, 15450 den bir miktar dolar longlamıştım, 15:30 daki veriler gelince gevşedi ama enflasyon rakamları beklenenin &#252;zerinde gelince &#231;ıktı tekrardan. Pazartesi kapatırım heralde...

libra
04-06-2006, 19:45
TÜFE %1.88

TEFE %2.77

ABD verileri açıklanmadan önce, 15450 den bir miktar dolar longlamıştım, 15:30 daki veriler gelince gevşedi ama enflasyon rakamları beklenenin üzerinde gelince çıktı tekrardan. Pazartesi kapatırım heralde...

Bence dolar longları uzun vadede - vade sonunu -bekleyebilir. Her ay ufak ufak artışın 2007 sonuna kadar duracağını sanmam. Enflasyon artışları domino etkisi ve yabancı çıkışlarıyla aratacak gibi..

mondas
04-06-2006, 23:54
Bence dolar longları uzun vadede - vade sonunu -bekleyebilir. Her ay ufak ufak artışın 2007 sonuna kadar duracağını sanmam. Enflasyon artışları domino etkisi ve yabancı &#231;ıkışlarıyla aratacak gibi..

Dolar &#231;ok dalgalı, k&#226;rı g&#246;rd&#252;n m&#252; kapatacan pozisyonu :) tekrar aynı yerden işlem yapmaya fırsat tanıyor. &#199;arşamba g&#252;n&#252; merkez bankasının m&#252;dahale etme ihtimali de konuşuluyor. Yukarı &#231;ıkış olacaksa da geri &#231;ekilmelerle olacaktır diye d&#252;ş&#252;n&#252;yorum. Vade sonunu beklemekte longda iyi olmaz bence, dolar vob &#246;nden gidiyor, vade sonu eşitleneceği i&#231;in daha &#246;ncesinden kapatılmalı.

libra
05-06-2006, 08:36
Dolar çok dalgalı, kârı gördün mü kapatacan pozisyonu :) tekrar aynı yerden işlem yapmaya fırsat tanıyor. Çarşamba günü merkez bankasının müdahale etme ihtimali de konuşuluyor. Yukarı çıkış olacaksa da geri çekilmelerle olacaktır diye düşünüyorum. Vade sonunu beklemekte longda iyi olmaz bence, dolar vob önden gidiyor, vade sonu eşitleneceği için daha öncesinden kapatılmalı.

Vade sonu eşitleneceği için daha öncesinden kapatılmalı derken haklısın ben de uzun vade derken onu kastettim. Vadeden birkaç gün önce kapatmak ve farkı zarar olarak görmemek lazım .

Ama eğer vob spottan düşükse vade sonu beklenebilir hatta vade sonu için fazladan kontrat bile alınabilir.

Dediğin iniş çıkışlara adaptasyon her zaman her şey için geçerli. Dolar sürekli artsa da her gün al sat yapıp kar artırılabilir.

Ben uzun vadede doların hissedilir artışı olacağını sandığım vurguluyorum.

BULL MARKET
05-06-2006, 10:08
Sanırım dolar longalaklayarak sonuca gidenler şimdi ço memnun:)

mondas
05-06-2006, 12:08
Sanırım dolar longalaklayarak sonuca gidenler şimdi &#231;o memnun:)

Memnun :) bu seferde short d&#252;ş&#252;nmeye başladım, merkezde toplantı yaklaştık&#231;a gevşer gibi. Toplantıdan d&#246;vize m&#252;dahale kararı &#231;ıkacağını sanmıyorum, bu işi haber vererek yapmazlar. Ama beklenti gevşetir gibi... pozisyon a&#231;madan beklemedeyim şimdilik...

mondas
05-06-2006, 13:30
5 dakikalık bir grafik koyayım, topiğe katılımı artırmada yardımcı olur belki :)

http://img110.imageshack.us/img110/4281/usdtry3zk.jpg (http://imageshack.us)

BULL MARKET
05-06-2006, 15:37
Bak bu 5 dakikalık çok iyi oldu sn mondas, şimdi ben diyorum ki, dolarda işlemler arttı ya, bu işide endeks30 gibi açılışlarda sert aşağı sert yukarı hareketler yapabilirler gibi gelmeye başladı, ben bu yüzden seyre geçtiğinizi taktir ediyorum, bakalım ben dolarda şortlamayı düşünmüştüm ama, sanırım yarına bırakabilirimde, birde uzun vade longları kapamadan bunu yapamamanın sıkıntısı büyük, maliyet artıyor, bakalım noolcak, fazla hevesli olmamak lazım gerçektende, aslında vob un en büyük eksisği, bizim gibi al sat yapanlara, hem long hem şort yapma imkanı vermemesi, diyorum ki, ikinci bir hesabınız olacak, oradan ekstradan ters poza girebileceksiniz, yani biraz vob un amacına ters ama, işlem hacmi artmış olur, fenada olmazdı hani, saygılar.

mondas
05-06-2006, 20:06
Bak bu 5 dakikalık &#231;ok iyi oldu sn mondas, şimdi ben diyorum ki, dolarda işlemler arttı ya, bu işide endeks30 gibi a&#231;ılışlarda sert aşağı sert yukarı hareketler yapabilirler gibi gelmeye başladı, ben bu y&#252;zden seyre ge&#231;tiğinizi taktir ediyorum, bakalım ben dolarda şortlamayı d&#252;ş&#252;nm&#252;şt&#252;m ama, sanırım yarına bırakabilirimde, birde uzun vade longları kapamadan bunu yapamamanın sıkıntısı b&#252;y&#252;k, maliyet artıyor, bakalım noolcak, fazla hevesli olmamak lazım ger&#231;ektende, aslında vob un en b&#252;y&#252;k eksisği, bizim gibi al sat yapanlara, hem long hem şort yapma imkanı vermemesi, diyorum ki, ikinci bir hesabınız olacak, oradan ekstradan ters poza girebileceksiniz, yani biraz vob un amacına ters ama, işlem hacmi artmış olur, fenada olmazdı hani, saygılar.

Uzun vadeli long d&#252;ş&#252;n&#252;yorsanız ama diğer yandan kısa vadeli al-sat da yapmak istiyorsanız , farklı vadelerde işlem yaparak ger&#231;ekleştirebilirsiniz. En yakın iki vade olabilir. Hem bu yayılmaya da girdiği i&#231;in diğer s&#246;zleşmenin teminatı daha d&#252;ş&#252;k oluyor.

Merkez toplantısı ger&#231;ekleşsin de bir, o zamana kadar yapacağım işlemler &#231;ok sağlıklı olmayabilir diye d&#252;ş&#252;n&#252;yorum, o y&#252;zden izlemeyi tercih ediyorum. İzleyici kalmak &#231;ok hoşuma gitmese de piyasa beni buna mecbur bırakıyor zaman zaman :hmm:

BULL MARKET
05-06-2006, 22:53
Uzun vadeli long düşünüyorsanız ama diğer yandan kısa vadeli al-sat da yapmak istiyorsanız , farklı vadelerde işlem yaparak gerçekleştirebilirsiniz. En yakın iki vade olabilir. Hem bu yayılmaya da girdiği için diğer sözleşmenin teminatı daha düşük oluyor.

Merkez toplantısı gerçekleşsin de bir, o zamana kadar yapacağım işlemler çok sağlıklı olmayabilir diye düşünüyorum, o yüzden izlemeyi tercih ediyorum. İzleyici kalmak çok hoşuma gitmese de piyasa beni buna mecbur bırakıyor zaman zaman :hmm:

Evet ama diğer vadeler şimdilik genelde işlemsiz , adam kanser oluyor işlem gerçekleşsin diye beklerken, örneğin aynı şeyi endeks 30 ağustos vadelide denediydim, gördüğü işlemde çakılı kalıyor mubareğim, diğer taraf iniyor çıkıyor , gidiyor geliyor, bunda tık yok, satışa yazdığız duruyor öylece saatlerce, e haliyele adamıda kötü kötü konuşturup, sinir harabiyeti yapıyor, ben gelemem öyle işlere, genelde zaten hep aktif alır aktif satarım, öyle beş on kuruşa tenezzül edipde tahtada beklemeyi hiç sevmiyorum, alıcammı, alıcam, satıcam mı satıcam, o an ne görüyor, beklediğim seviye işlem görüyormu? verdim gitti, yada aldım gitti, bu yüzden diyorum, bana ikinci bir hesap şart:D , şimdi birinin üstünden yapmayı planlıyorum, hanıma diycem aç telefonu şurdan şurdan al, ve yine satış anı gelincede aç telefonu şurdan şurdan sat, bir kulağı benim telefonda emirlerimi dinleyecek, bir kulağıda emir verdiği yeri, emirleri benden anlık duyup, anlık o fiyata kendi telefonuyla emri verip gerçekleştirecek, başka alternatif bulamadım şimdilik:D , ama tabii ikna etmek mesele, çabuk sıkılır sanırım, bana sıkıntı yaratmayacak biri lazım, saygılar.

mondas
05-06-2006, 23:18
Evet ama diğer vadeler şimdilik genelde işlemsiz , adam kanser oluyor işlem ger&#231;ekleşsin diye beklerken, &#246;rneğin aynı şeyi endeks 30 ağustos vadelide denediydim, g&#246;rd&#252;ğ&#252; işlemde &#231;akılı kalıyor mubareğim, diğer taraf iniyor &#231;ıkıyor , gidiyor geliyor, bunda tık yok, satışa yazdığız duruyor &#246;ylece saatlerce, e haliyele adamıda k&#246;t&#252; k&#246;t&#252; konuşturup, sinir harabiyeti yapıyor, ben gelemem &#246;yle işlere, genelde zaten hep aktif alır aktif satarım, &#246;yle beş on kuruşa tenezz&#252;l edipde tahtada beklemeyi hi&#231; sevmiyorum, alıcammı, alıcam, satıcam mı satıcam, o an ne g&#246;r&#252;yor, beklediğim seviye işlem g&#246;r&#252;yormu? verdim gitti, yada aldım gitti, bu y&#252;zden diyorum, bana ikinci bir hesap şart:D , şimdi birinin &#252;st&#252;nden yapmayı planlıyorum, hanıma diycem a&#231; telefonu şurdan şurdan al, ve yine satış anı gelincede a&#231; telefonu şurdan şurdan sat, bir kulağı benim telefonda emirlerimi dinleyecek, bir kulağıda emir verdiği yeri, emirleri benden anlık duyup, anlık o fiyata kendi telefonuyla emri verip ger&#231;ekleştirecek, başka alternatif bulamadım şimdilik:D , ama tabii ikna etmek mesele, &#231;abuk sıkılır sanırım, bana sıkıntı yaratmayacak biri lazım, saygılar.

Farklı firmadan aynı isme hesap a&#231;ılamıyor mu ki VOB da? :)

BULL MARKET
06-06-2006, 00:54
Farklı firmadan aynı isme hesap açılamıyor mu ki VOB da? :)

Olmaz, ben sorduydum, vobda tek hesabın olacakmış, ben bu işi aşacak bi formül bulurum da, şimdi pek alakadar olmuyorum, saygılar.

mondas
06-06-2006, 01:28
Olmaz, ben sorduydum, vobda tek hesabın olacakmış, ben bu işi aşacak bi formül bulurum da, şimdi pek alakadar olmuyorum, saygılar.

anladım , ilginçmiş :) VOB'un bu engel için sebebi ne acaba?

mondas
06-06-2006, 12:05
Merkez'in alacağı kararın beklentisi doları gevşetmeye devam ediyor.

10 dklık grafik

http://img162.imageshack.us/img162/9688/usd6qk.jpg (http://imageshack.us)

Birde faiz artırımı yapmayacağız diye açıklama yapıyorlarmış :) o zaman seyredin doları :)

mondas
06-06-2006, 15:49
Faiz artırılacak beklentisi, TMSF'nin dolar satması, bunlarla dolar gevşedi ama yine de g&#252;&#231;l&#252; duruyor sanki. Merkez olaki faiz artırmazsa dolar tekrar zirvelere merhaba der sanıyorum :)

gamble
06-06-2006, 16:05
Vob için 2 ayrı kurumda hesap kullanılabiliyor.yeterki paran olsun.

BULL MARKET
06-06-2006, 22:42
Vob için 2 ayrı kurumda hesap kullanılabiliyor.yeterki paran olsun.

Ben o kadar üsteledim olmaz dediler, bak şimdi sinirlendim, en kısa zamanda, hesabım olmadığını söyleyip bide başka yerden deneyeyim, sordun mu adamı böyle uzaklaştırıyorlar demek ki, saygılar.

BULL MARKET
06-06-2006, 22:56
Bence bu para kurulundan kocaman bi fos çıkacak, yani piyasaları bugünlerde etkileyecek bir karar çıkmasına izin vereceklerini sanmıyorum, bu yüzden sonuçtan doların yukarı yapması büyük ihtimal oldu gibi, fazileri yükselttiklerini varsaydığımda da aynı şekilde doların yine yukarı yapacağı sonucuna varıyorum, bakalım noolcak, ama dediğim gibi, piyasaları gerginleştirmektense, açıklama aynen şu olabilir, yada olmalıdır diyeyim;

Piyasalar gerek faiz gereksede dövizde, kısa vadede olması gereken fiyat aralığı ve oranları, gerekli seviyelere kadar satın almıştır, bundan sonra volatilite nin düşeceğini ve sert hareketleri beklemeyen mb, herangi bir müdahaleden ziyade, arz ve talebin dengeye girmeye başladığı sonucuna vararak, önümüzdeki aylarda da enflasyonun etkilerinin yine piyasalar tarafından fiyatlanmasını uygun görmüştür, özellikle faizide ulaşılan seviyelerin, ilerki aylarda tekrar gevşemeye meyilleneceği tahminiyle, bu seviyelerin şimdilik sorun yaratmayacağı, hatta daha fazla hedefleri saptıran etkisi olmamasını beklediğimizden, artırım veya azaltmaya gidilmesine gerek olmadığı yönünde karara varılmıştır, bu konuda ilerki günlerde gerekli çalışmalar ve sonuçlar kamuoyuna duyurulacaktır.... falan filan şeklinde yuvarlamalar olacağını tahmin ediyorum ve sanırım da doğrusu bu olurdu, saygılar.

mondas
06-06-2006, 23:38
D&#246;viz biraz daha yukarı deneyecek gibi, toplantı,tmsfnin satışı biraz geciktiriyor. Merkezden nasıl bir karar &#231;ıkacağı da &#246;nemli tabii ama faizleri fazla artırmak da zarar vereceği i&#231;in makul bir oran &#231;ıkmasını bekliyorum. 0,50 iyi gibi. Dow o &#231;ok konuşulan 11.000 desteğinin altına sarkıp tekrar yukarı &#231;ıktı, teknik olarak iyi g&#246;z&#252;km&#252;yor. &#220;flesen bir t&#252;rb&#252;lans daha &#231;ıkacak bir ortam var. Dolar biraz daha gevşerse long deneyebilirim. Toplantı sonrası ani hareketler olabilir. Yine de hafif kararsızlık var bende, yarın &#246;nemli.

BULL MARKET
07-06-2006, 01:10
Hedge fonların Dow jones ta, çok sağlam bir piyasa ile karşılaştığı yorumlarına yer verilmeye başlandı, hedge fonlar, satışlar yıkamıyor dow u diyorlar, alışlarla tekrar dow a geri dönüveren hedge fonları çok konuşuyorlar, kısda alışlar, dow un kısada tekrar daha fazla bir yukarı hareketinin bile doğmasına sebep olabilecek bir gelişmeye dönebilirmiş, evet, yakında dünyada bir kısa ralli başlayabilir, buna da hazır olun derim, saygılar.:tamam:

mondas
07-06-2006, 11:22
TMSF satıyor, dolar geriliyor
TMSF Başkanı Ertürk, son 10 günde piyasaya 1 milyar dolarlık döviz sattıklarını söyledi.

devamı:
http://www.ntvmsnbc.com/news/375880.asp

mondas
07-06-2006, 21:04
Ben 0.50 gibi bir oran beklerken, MB Faizi 1.75 puan artırdı, yarın döviz ne kadar düşecek bakalım? Longlamak için kararı beklemeyi tercih etmekle iyi yapmışım. Düşsün bakalım düştüğü yere kadar, long için bir seviye düşünürüm.

mondas
07-06-2006, 23:30
Faiz artışını ilk başta endeks olumlu algılayacaktır bence, sonraki hareketi tahmin etmek g&#252;&#231; ama dow ,bow d&#252;ş&#252;şte. Yukarı hareket sınırlı olacaktır bence, hatta aşağıya d&#246;nebilir. Dolarda ise ne yapacağıma karar veremedim, sert hareketler olacaktır arada kaynamayı istemem :) Bakalım, yarın epey hareketli olacağa benziyor...

BULL MARKET
08-06-2006, 15:53
Trichet faizi 25 puan artırdı, dolar sözleşmeleri aynen geri olmaya başladı, saçma geldi bana, çünkü anlaşılan , 1600 leri görmeden bi yere gitmek yok, ama aşağı ama yukarı, saygılar.

BULL MARKET
10-06-2006, 00:32
Dolarda ciddi ciddi bir gerilim seziyorum, sanki bu sakinliğin ardından tekrar büyük gürültü koparacak gibi geliyor bana, direk yukarıdan vazgeçti ama, geri gelişlerde çok sınırlı kalmaya başladı, bence uzun vade longalaklar tam bu havada çok doğru iş olduğunu ispat ediyor, geri gelse bile yabancılar piyasayı silip süpürüyor bence, bu durum bir ay daha devam etmez sanırım, tmmuz sonuna kadar yeni dalga gelebilir, belkide daha kısa zamanda, saygılar.

BULL MARKET
13-06-2006, 00:09
Evet, sanırım dünya borsalarında ki düşüşler devam edecek, ve bu düşüşler aslında faiz yükseltme moduna giren dünyanın gelişen ve gelişmekte olan ekonomilerinin bir sonucu, bu sonuç aynı zamanda, gelişmekte olan ekonomiye sahip ülkelerin para birimini de vurmakta, kısaca ülkemizde de dolara tekrar yukarı hareket gelmesi neredeyse kaçınılmaz bir hal almaya doğru gidiyor, üstüne birde kendi ekonomik gidişatımızı eklenirse, yani gelecek ay enflasyon verileri kötü gelmeye devam ederse, aynı zamanda ihracat ithalat dengesi düzelmeye yüz tutmazsa, yani ihracatın ithalatı karşılama oranı artmazsa yada düşmeye devam ederse, bizim ytl değer kaybetmeyecekde ne değer kaybedecek diyorum?
Şimdi bu son durumlara görede, vobda döviz sözleşmesi yapmanın avantajı olduğunu bir kere daha üstüne basarak söylemekte fayda var, en azından döviz sözleşmesiyle kendimizi sigortalamaya devam etmek çok fayda sağlayabilir, risk her zaman bu kadar çok etkenlerle beraber olmuyor, riski azaltmak için vob döviz sözleşmeleri bence bu dönemde bulunmaz bir seçenek olması son derce normal, iyi gözlemleyip, doğru adımlar ve sözleşmeler yapmak gerekir diyorum, saygılar

mondas
13-06-2006, 11:36
1 saatlik dolar grafiği
Buralardan biraz short deneyeceğim....
VOB 16130 larda
http://img160.imageshack.us/img160/7093/usd6we.jpg (http://imageshack.us)

BULL MARKET
19-06-2006, 01:04
Eee, bu hafta para kurulu tekrar toplanıyormuş, acaba noolur, şimdi bide dolar 1600 leri sollayıp duruyor arada bir, diyorum ki kısada düşüş yaparmı? longlar tehlikeye girecek derecede düşmez sanırım, saygılar.

libra
19-06-2006, 08:13
Eee, bu hafta para kurulu tekrar toplanıyormuş, acaba noolur, şimdi bide dolar 1600 leri sollayıp duruyor arada bir, diyorum ki kısada düşüş yaparmı? longlar tehlikeye girecek derecede düşmez sanırım, saygılar.

Faiz artarsa kısa vadede dolar azalır ama uzun vadede artar diyorum.

mondas
21-06-2006, 13:05
Dolar longcular memnun mu? :D Ben de dünden beri değişik fiyatlardan short pozisyon açmaya başladım, dolarda aşırılıkları görünce dayanamıyorum işlem yapıyorum :) Dolar/ytl de teknik analiz iyi çalışyor mu pek emin değilim ama çoğunlukla grafiklere bakarak karar veriyorum, umarım bu sefer zarar yazmam. Kısa vadeli düşünüyorum. Günlük grafikte yükselen takoz formasyonu gördüm. Formasyonun tamamlanmasını beklemek lazım normalde.

http://img149.imageshack.us/img149/6062/usdtry9yj.jpg (http://imageshack.us)

BULL MARKET
22-06-2006, 00:21
Dolar longlarından şimdiye kadar memnunuz:) , ama bundan sonra takibedilmesi gereken önemli noktalar var kanaatindeyim, malum göstergelerle bu işler pek sağlıklı olmuyor, birazda bu seviyelerde ekonomi yönetiminin hedefleri önem kazanmaya başladı bence.
Nedir bu hedefler?, öncelikle mb başkanı doları serbest piyasa fiyatlandırıyor, tamamen dalgalı kurdayız ve piyasaya etki yapmamız söz konusu değil diyor, buraya kadar tamam, bu noktada başka ilginç açıklamalar kafa karıştırıcı, bir çok açıklamada ise defalarca enflasyon ehdeflemesinden vazgeçilmeyecek ve revizyon yapılmayacak deniyor, iyide, doların bu seviyelerde alıp başını gitmesiyle bunu nasıl başaracaklar acaba, ellerinde sihirli değnek yok, öyleyse ya buralardan doları baskılamanın yolunu bulacaklar, yada dolar ama yavaş ama bugünkü gibi ani hareketlerle alıp başını gidecek, gidersede enflasyon hedeflemsi tutmayacak otomatikman, faizler yükselecek, malların fiyatı artacak, akaryakıta zam yapılmak zorunda kalınacak, cari açık sorun yaratacak, bu seviyelerden daha yüksek dolar kurunun ihracatçıya olumsuz etkileri baş göstermeye başlayacak vs vs, o yüzden bu seviyeler aşılırken neye göre aşıldığı ve durumun sadece dış açıklar ve enflasyon endişesine bağlı olup olmadığına bakmak gerekecek, sonuçta bu seviyeler aslında doların olması gerekn noktaların altında, fakat ekenomi yönetimi bu durumun daha fazla durgunluğa sebebiyet vermesini engellemk isteyecektir diyorum, aksi halde orta vadede resesyon atlatılabilir olmaktan çıkacak, bunu ise şimdi değil, önümüzdeki sonbaharda telafi edilemez noktalara gelerek ödeyeceğiz, bu yüzden şimdiden sıkı para politikası uygulanmaya hızla devam edilmelidir, bu durumda da dolara bu seviyelerden müdahaleler gelmeli, bunların etkili olup olmadığı gözlenmeli, piyasada faizler bu seviyelerde kabullendirilip, daha falza artışı talep eden banklaları baskılamaya başlanmalı, gerekirse yeni ve daha yüksek miktarlı borçlanmaya gidilmeli ve bankalrın sesi kesilmeli, bankaların faiz ateşi ile oynamasına müsade edilmemelidir, bunlar olursa dolar longlarımdan vazgeçerim hatta şort bile giyrim, ama yok ekonomi yönetimi şimdiye kadar çok yiy oynadığı rolü bu noktalarda terse çevirmeyi başaramazsa, daha fazla longalaklarım vesselam, şu anda ytl nin değer kaybı yeteri kadar bazı kesimleri memnun etmiştir, bundan sonrası testiyi kırar diyorum, akıllar başa gelirse iyi, yok gelmezde her kesim kendini düşünürese, memeleket telafisi zor bir duruma düşebilir, bu durummda da taktir edersiniz en güvenli liman, en saygın yatırım aracı olur, ben ne yapayım ipin ucu kaçınca faizi, bonoyu , ytl yi, geçer akçe neyse odur cebimdeki mantığı işlemeye başlar, bunun sonunu da daha evvel çok kereler gördük, bakalım noolcak, saygılar.

BULL MARKET
23-06-2006, 18:40
Merkezin müdahalesi işe yaramadı, demekki serbest dalgalı kur sistemi, eğer tehlike varsa, kontrolsüz olarak çok daha fazla yukarılara gidebilecek, geçtiğimiz yılda aynen bu kontrolsüzlükle, 1300 lerde çakılı kalmayı yeğliyordu, ipin ucu kaçtımı serbest kurda daha fazla aşağı ve daha fazla yukarı hareketler olacağı kesinleşti, şimdi ben bu doların bi kaç milyon dolar işlemlerle, önümüzdeki genel seçimlere kadar yukarı trendini koruyacağını öngörüyorum, bu durumda bi hayli zaman var ve bu zaman içinde çok çok yukarılara gidebileceği neredeyse kesin, baksanıza soros bile global piyasalarda dalgalanma daha uzun süre devam edecek diyor, öyleyse bu uzun süre içinde seçime kadar kendime hedef olarak dolarda 3 ytl yi belirledim, bu şimdi size çok gelebilir, ama bence belkide 4 ytl yi bile görebiliriz.
Serbest kurda olası risklerde doların olması gereken değerinden çok çok daha fazla değerlere ulaşabildiği, serbest kur sistemine geçerken pek çok kereler bahsedildi, yazıldı çizildi, şimdi bu durumu değerlendirmek üzere, ppk pazartesi acil toplantı yapacak deniyor, bu şimdiye kadar yapılmalı idi, çünkü mb piyasalara müdahale etmekte geç kalmıştır, yaptığı müdahalede dövizin ateşini bundan sonra düşürmeye yetmesi imkansız, o halde müdahalesiz nasıl olacak bu iş, belkide tekrar sabit kur sistemine geçmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum, bu global çalkantıda en mantıklı iş bence volatilite riski en az seçenek olan sabit kur sistemidir, belkide bunu dalgalı geçeceği tahmin edilen ve etkileriyle birlikte 2 yılı bulabilecek bir sürede ki bu süre içinde bir seçim olacağınıda görürsek, ço çok isabetli olur, ama bunu yapacak bir vizyona sahip ekonomi yönetimi göremiyorum, bu yüzden döviz ayağı bu tarihten itibaren kopmuştur, birde serbest kurda döviz çok yuykarılara gidince vatandaş tarafından hücumu da yaşanacak ve sonuç tam bir kaos olacağını düşünürseniz, geldiğimiz nokta gerçekten kritik, ama son bi hamle ile PPK başarılı olursa, ardından da önümüzdeki hafta fed in tolantısı piyasaları rahatlatıcı karar alırsa, bizdede dolar aşağı ralliye, borsa yukarı ralliye sert başlar diyorum, bu yüzden pazartesi ve salı günleri hem dolar sözleşmeleri, hemde endeks sözleşmeleri için ortada bir durumdur, bu iki gün içinde sert dalgalanma olmasada daha sonrasında olabileceğini düşünerek, pozisyon artırmamalı ve beklemede kalmak mantıklı diyorum, şimdi ben bugün dolarda risk azaltmasına gitmedim, çünkü longlarım hala karlı, ama endeks sözleşmelerimin bir kısmını kapadım, artık beklemedeyim, önümüzdeki hafta pazartesi ve salı günleri döviz değerlenmeye devam edebilir, bu pazartesi ppk nın düşüneceği bir durum, fakat bazı şeyler düşünmekle olmuyor, birazda bunun böyle olmasını istediler gibi geldi bana, ama sonuçları kötü olursa tüm millet çekecek vesselam, geçer akçe neyse ona geçiş daha çok hız kazandı, henüz bu hız çoluk çocuk tüm milletçe dövize saldırmadan da dinmez, çünkü dalgalı piyasanın gerçeği budur, önemli olan bu gerçeği yönetebilmektir, şimdiye kadarda mb son derece akılcı bir şekilde, dövizde ki hareketlerin ağır ağır yukarı yapmasını sağlamayı başardı, yani milleti uyandırmadan döviz hareket etti, bundan sonrada bu hareket böyle ağır ağır yukarı olursa, tıpkı sabit kurdakine benzer bi şekilde yukarı trend oluşturulur, ama tek farkla, millet başatan katılmaz bu işe, ne zaman katılır işte o zaman sert hareket yukarı yapmaya başlar ve en az çıkışa başaladığı yerden katettiği mesafe kadar bir yol alır, işte bunlar kontrol edilse yeter diyorum, sonuçta herkez artık kabul ettiki döviz artık geçtiğimiz iki üç yıldaki seviyeleri terkedecek ve yeni seviyelerde dalgalanacak.
Bundan sonra aklımızın bir köşesindeki şey, yani dolara yatırım her zman bu ülkede en iyi ve sağlam, aynı zmanda da satınalma gücünü kaybetmeyecek geçer akçe olduğunu bir kez daha ispatlamıştır, bu üretim bu finans piyasası ve bu cari açıklarımız olduğu sürece ki asıl önemli olan biz bu sorunları halledecek kapasitede bir ülke olmadık ve kalıplaşmış anlayışlarımzla olamayacağız, işte bu nedenlerle dolar daha çok çok uzun seneler boyu ülkemizin tek hakimi olmaya devam edecektir, bunu engelleyemezsiniz, engellesenizde malların takası el altından dolarla alınıp satılır vesselam, biz ytl nin değerini korumak için ağırlığımızı koyacak ekonomik güce ulaşamadıktan sonra, malesef bu böyle sürüp gidecek ve kimse önüne geçemeyecek, belkide bilinçli olarak geçmeyecek, saygılar.:tamam:

BULL MARKET
23-06-2006, 20:14
Ben biraz geç de olsa uyandım sayılır, bu mb nin piyasaya alım müdahalesi sonrasında gün içi longalaklayıp kapayarak kazanç sağlamak fena fikir değil, hatta yeni longalak bile düşünülüyorsa müdahaleden sonra yapılırsa, düşük seviyeden long yaptığının resmidir bile denebilir, çünkü mb müdahaleyi çıkışı durdurmak için yapmıyor, yavaşlatmak için yapıyor, yani çıkış trendi var ve bunu bir süreliğine geri çekerek, çıkışın sertliğini hafifletiyor, bu durumda müdahaleler sonrası yapılan longalaklar başarılı, tespitimi sizlerlede paylaşmak istedim, saygılar.

mondas
23-06-2006, 22:11
Ben biraz geç de olsa uyandım sayılır, bu mb nin piyasaya alım müdahalesi sonrasında gün içi longalaklayıp kapayarak kazanç sağlamak fena fikir değil, hatta yeni longalak bile düşünülüyorsa müdahaleden sonra yapılırsa, düşük seviyeden long yaptığının resmidir bile denebilir, çünkü mb müdahaleyi çıkışı durdurmak için yapmıyor, yavaşlatmak için yapıyor, yani çıkış trendi var ve bunu bir süreliğine geri çekerek, çıkışın sertliğini hafifletiyor, bu durumda müdahaleler sonrası yapılan longalaklar başarılı, tespitimi sizlerlede paylaşmak istedim, saygılar.

Güzel tespit Sn Bull Market, ben de her gün keşke longlasaymışım deyip hayıflanıyorum, ama tren kaçtıktan sonra arkasında bakıyoruz işte :) Belki bir durakta binip bir sonraki durakta inme fırsatı bulur muyum acaba :)

Aylar önce DOLAR 1300 lerdeyken herkes YTL aşırı değerli MB faiz düşürmeli diye bas bas bağırırken doları ucuz buluyorsanız ,gidin dolar alın dediler bir çok kez, sorunu hafife alarak. (örneklerden biri : http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/03/12/ekonomi/ekonomi1.html )
Sorun doların düşük olması değildi YTL nin aşırı değerli olmasıydı. "Dalgalı kur sistemi bu, fiyatı piyasa belirliyor" dediler piyasayı yönlendirenin kendileri olduğunu unuttular. Alın size dalga! Şimdi piyasa bizi yönetiyor. Stopajı neden düşürdüler? At kontrolünüzden çıkarsa siz atı değil at sizi yönetir. O zamanlar bu sorunu daha ciddiye almalıydılar.

Bu seferde doların çıkışına yine dalgalı kur sistemi bu olur, normal dediler. Enflasyon verilerini 1 ayla ölçmeyiz hedefimiz aynı dediler. Ama daha yeni yeni durumun ciddiyetini anlıyorlar.

Bu seferki toplantıdan ne çıkacak bakalım... saygılar...

serkanurus
26-06-2006, 13:11
Kesinlikle katılıyorum seçimlere kadar long pozisyon almak fakat aradaki dalgalanmalardan yararlanmak için al-sat a girmek uygun görünüyor 3 ytl dolar için çok yüksek fakat enflasyonda patlama olursa neden olmasın....

BULL MARKET
26-06-2006, 18:49
Farkındamısınız bilmem, tv ler bangır bangır mb dolara müdahaleye başladı nidaları atamıyor, müdahale anını anlık yayınlasalar ya cuma günkü gibi, yapmazlar:D çünkü longalakçılar çıktı ortaya bu sefer, şimdi diyorum ki ben, longalakları bugünkü gibi düştükçe artırmak ve artı yaptıkça bir kısmını realize etmek gerek:D , çok hoş oldu şu vob döviz olayı, anlaşılan dövizde git gel hareketler daha çok uzun zaman sürecek, döviz sözleşmeleri iyi paralar kazandırabilir, en güzel yön tahmini bence dövizde yapılır, müdahaleyi öğren al, çıkınca sat, hatta çıkışta biraz biraz şort giy, ondan sonra düşünce kapat longalakla, ama bunun maliyeti beni düşündürüyor, fakat al sat yapmak ve yukarı pozları korumak sanırım çok güzel olacak, aşağıdan aldın, bugün çıkmadı mı, yarın çıkar arkadaş nasıl olsa, gönlünü ferah tut o kadar, sabırlı olmak lazım, bu vob dövizde en doğru hareket bu bence, hele şimdi birde haziran vade sonu yaklaşıyor, spotla fark ne olacak bakalım, bugün saçmalamaya başladı, bu dalgalanmada bişeyler olmazsa başak zaman olmaz diyorum, saygılar.:tamam: :tamam:

serkanurus
26-06-2006, 23:07
Arkadaşlar şöyle bişey var, Merkez Bankası döviz satım ihaleleri 500 milyon dolar maksimum ama unutmayın ki önceki günün MB kapanış kurundan daha düşük fiyatla döviz satmaz yani bu demek oluyor ki bugün MB kapanış kuru 1,6824/1,6942 serbest piyasada ise kapanış 1,6700/1,6710 bu kapanışlara göre MB yarın 1 kuruş döviz satmaz. Serbest piyasayı yarın MB bugünkü kapanış kuruna veya üzerine getirebilirler ki istedikleri döviz likiditesini alsınlar bundan dolayıdır ki yarın dövizde alıcılı bir seyir olabileceğini düşünüyorum

BULL MARKET
27-06-2006, 19:37
Dövizde sanki beklentiler öncesi spekülatif bir aşağı hareket sezdim bugün, yani piyasaya alış yönünde girmeyerek talebi canlı tutmayan dolar heveslileri, yakın zamanda tekrar doları kapışmaya başlayacak seviyeleri yakalamaya uğraşıyor, bunlardan gerçekten korkulur, şimdi longalaklamaya yarın mı başlasam yoksa yarın akşamı mı beklesem, yada perşembeyi mi beklesem düşünüyorum, ama yarın uygun bir gün olabilir diyorum, bakın vade sonuda yaklaştı, sanırım ağustos longalaklamak daha iyi olacak gibi, saygılar.

serkanurus
27-06-2006, 21:34
Dövizde sanki beklentiler öncesi spekülatif bir aşağı hareket sezdim bugün, yani piyasaya alış yönünde girmeyerek talebi canlı tutmayan dolar heveslileri, yakın zamanda tekrar doları kapışmaya başlayacak seviyeleri yakalamaya uğraşıyor, bunlardan gerçekten korkulur, şimdi longalaklamaya yarın mı başlasam yoksa yarın akşamı mı beklesem, yada perşembeyi mi beklesem düşünüyorum, ama yarın uygun bir gün olabilir diyorum, bakın vade sonuda yaklaştı, sanırım ağustos longalaklamak daha iyi olacak gibi, saygılar.
Bull Market bence enflasyon belli olduğunda döviz uçmuş olabiliryani önümüzdeki çarşambaya kadar ama bir yanda da Merkez Bankası var işte düşerken yapmadığı sert müdahaleyi çıkarken yapıyor ve cephanesini bitiriyor bakalım % 3 enflasyon geldiğinde ne yapacak sadece küçük bir tahmin bu %3

BULL MARKET
27-06-2006, 21:44
Bull Market bence enflasyon belli olduğunda döviz uçmuş olabiliryani önümüzdeki çarşambaya kadar ama bir yanda da Merkez Bankası var işte düşerken yapmadığı sert müdahaleyi çıkarken yapıyor ve cephanesini bitiriyor bakalım % 3 enflasyon geldiğinde ne yapacak sadece küçük bir tahmin bu %3

Bencede % 3 , aşağısını beklemek ayıp olur, saygılar.

serkanurus
27-06-2006, 23:44
Bull Market bak şahidim ol sen benim :), herkes merkez dövize müdahale etsin derken ben etmesin bu dövizler bize lazım diyorum, ileride acısı çıkacak :) bi haftada harcadı 5 milyar dolar bakalım ne olcak

BULL MARKET
30-06-2006, 00:23
eee, yarın artık pusuya yatanlar dolar düştükçe girermi piyasaya, tahminim yarın yine sinsiliğe devam, pazartesi akşama doğru gerçek yüzlerini göstermeye başlarlar, salı merkezi sallamaya başlarlar, çarşambayı sel alırsa şaşırmam, bişeyler değişti demek için çok erken, yada değişti demek doğru olmaz diyorum, bakalım noolcak, sanırım enflasyon dizginlenebilir masalını okumaya kalkacaklar, bu söz fed den sonra moda olursada şaşmam, ama modası geçer elbet, bilindiği üzere moda çok hızlı değişir:) , saygılar.

think
30-06-2006, 00:26
yssssssst :)

semerkandi
30-06-2006, 00:58
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1058021&postcount=1010

USD i&#231;in yorumum aynen ge&#231;erli
kapanışlar itibariyla tabii ki

saygılarımla

BULL MARKET
30-06-2006, 22:08
Bu ay vob döviz işlemlerinde patlamayla geçti, genel olarak longalaklar yüz güldürdü, şimdi son mb müdahale kararlarıyla dolar şortlarını giyip oturanlar bayaa bi memnun galiba, bakalım vob döviz işlemleri artmaya devam edecek mi, bence dövizde hareket, ekonomimizdeki son durum biraz netleşene kadar devam edeceğe benziyor, o halde vob döviz cazibesini koruyacak diyebiliriz.

Şimdi sanırım kısa vadede dövizde her iki yöndede hareketler olabilir ve buda döviz işlemlerinin dahada artmasını sağlar kanaatindeyim, biraz daha dikkatli olmak ve gelişmeleri iyi analiz ederek, fiyat hareketlerine odaklanmak kazanç sağlayabilir.

Uzun vadede doların yönünün yukarı olduğu konusunda hala diretiyorum, çünkü ülke ekonomisinin geldiği noktanın resmi henüz tam otuemuş değil diyorum, bu durumda ytl nin değeri orta ve uzun vadede henüz ne olur kimse resmi net görmüş olamaz, fakat şimdilik yönün yukarı olduğu konusunda pek bi değişik gelişme yaşanmadı ve kısada sadece mb nin son tavrı durumu belirlemeye yöneliktir, sonrasında tekrar ne olur ve kesin rakamlar vermek şimdiden yanıltıcı, en azından mb ne zamana kadar sürdürebilecek bu durumu diyebiliriz.

Şimdi en iyisi fazla risk almadan, gelişmelere göre pozları korumalı ve yeni pozlarıda oluşacak yeni görünümlere göre yarlamaya çalışmaktan vazgeçmemeli, bu vob döviz hem sağlıklı hemde kazançlı olmaya devam edecek diyorum, saygılar.

BULL MARKET
03-07-2006, 19:54
Dövizde şimdi maliyetler biraz düşündürmeye başladı, ama sanırım bu haftanın sonuna doğru tekrar dolar sözleşmeleri 1650 seviyelerinde gerçekleşecek ve kısada olumlu hava dövizde fazla aşağı hareketi getirmeyecek diye düşünüyorum, serbest piyasada ve bankalararası 1550-1600 arası dalgalanabilir gözüken doların, vob da gün içihareketleri fazla aşaağı yukarı olmuyor hernedense, bu yüzden parakazanmak güç, ama ssabırla biraz daha düşüşünü beklersem, longalaklamakta geçikmem ve sanırım temmuz sonunda çok iyi bir durumda olurum diye düşünüyorum, saygılar.

mondas
04-07-2006, 00:33
D&#246;vize m&#252;dahale olunca yorum yapmakta g&#252;&#231; oluyor. Dolar 1540lara dayandı, hangi seviyede MB yeterli diyecek acaba? Tamam, likiditeyi sağlamalı sıkışıklık olduğunda ama m&#252;dahalelerde aşırıya ka&#231;tı bence. Hani dalgalı kur sistemi vardı? Piyasanın nereye gittiğini g&#246;rmek i&#231;in en azından ara verseler bari.

Aşağıdaki grafik MB m&#252;dahaleleri ile oluşan d&#252;ş&#252;ş trendini g&#246;steriyor (1 saatlik)

http://img196.imageshack.us/img196/9302/usdtry9mk.jpg (http://imageshack.us)

BULL MARKET
04-07-2006, 22:15
Bu dövizde yukarı doğru harekette aşırıya kaçanlar şimdi aşağıya doğru aynı aşırılığı devam ettirebilirler diye düşünüyorum, bu yüzden şortlayanlar yukarı dönüş hareketi yapmadan kapamasalar iyi olur sanırım, benim uzun vade longalaklardan fazla sıkıntım yok, ama düşerse maliyet artırmaya gideceğim sanırım, hem tatile çıkmayıda planladım artık, temmuzda tatil yapayım dediydim, bu cuma kaçıyorum, internetten ve herşeyden uzak durmak istiyorum, bakalım son bi ayar çekeyim, telefonla günlük son durumu öğrenirim tepem atarsa rakamlara pozları kaparım artık ne yapayım.
Artık sıkıldım sessiz yerlere kafa dinlemeye gidip, arada bir gezmeye eğlenmeye çalışacağım, 20 gün kadar ertelemiş olmanın sıkıntısına girdim, bitmez bu piyasanın derdi, şimdide ab ve ingiltere faiz i ne yapacakmış?, hiç mi hiç merakım kalmadı, pilim bitik anlayacağınız, hepinize bol kazançlar, yarında uğrayabilirsem uğrarım buralara ama sanırım hazırlık yaparım, saygılar.

mondas
28-07-2006, 11:32
Dolar 1750 de g&#246;rd&#252;ğ&#252; tepe fiyatından 1500lere gelerek y&#252;kselişin yaklaşık %50 sini geri aldı. Şu an 1490 civarında bulunan dolar fibonacci %61,8 geri &#231;ekilme b&#246;lgesi olan 1460 civarına gelebilir. Ancak bu rakamlara &#231;ok da g&#252;venmemek gerek zira d&#246;vize bir baskı s&#246;z konusu , doğal ortamında değil.

Long pozisyon a&#231;mak i&#231;in uygun seviyeler benim i&#231;in. K&#252;&#231;&#252;k pozisyonlar a&#231;maya başladım VOBda. 1400-1450 civarına gelirse pozisyonu artırırım. Y&#252;kselişinin tamamını geri alarak 1300 civarına gelmesini pek beklemiyorum.

http://img222.imageshack.us/img222/7267/usdjf4.jpg (http://imageshack.us)

BURAKFX
28-07-2006, 12:13
Dunku Onemli Verilerin Sonuclari:
US Dayanikli Tuketim Mallari Siparisleri Temmuz 3.1%
vs. 2.0% bekleniyordu.
US Issizlik Basvurulari Temmuz 298bin vs. 310bin
bekleniyordu
US Devam Eden Basvurular Temmuz 2475K vs. 2458K
bekleniyordu
US Yeni Ev Satislari Temmuz 1131K vs. 1150K
bekleniyordu degisim olarak -3.0% vs. -6.4%
bekleniyorken.
US Help Wanted Index Temmuz 33 vs. 33 beklenirken.
NZ Bina Ruhsat Izni Haziran -13.6 vs. 12.7%
JP Issizlik Orani Temmuz 4.2% vs. 4.0% bekleniyordu
JP Tokyo CPI Ex Fresh Food Temmuz 0.4% vs. 0.4%
bekleniyordu

The National Institute of Economic Reseach
Ingilterenin buyume oranini bu yil 2.5% dusururken
2007 icin 2.6%lik bir buyume ongormekte. Ingiltere
economisinde ev fiyatlari yukari yonlu egilimini
surdururken teketici harcamalarida artmaya devam
ediyor. Bu baskilarla birlikte yukselen benzin
mailiyetleride enflasyona baski yapmaya devam ediyor.
Bu gelismelere ragmen onumuzdeki hafta BOE faiz
oranlarini buyuk ihtimalle yeniden 4.50%de birakicak.

FED in Beige Book raporlarindan sonra faiz oranlarinin
artik agustosta son bulacagina dair beklentilerin
artmasiyla dolar zayiflayarak 1.2770 seviyelerine
kadar gelmisti.Dunku gelen dayanikli tukeim mallari
siparislerinin beklenenden kuvvetli gelmesi ve uretim
faaliyetlerinin hizkesmeden devam etmesi kar
realizasyonlarini getirerek pariteyi 1.2680
seviyelerine kadar getirdi.

Bugun yine Amerikadan 15.30da cok onemli bir veri
aciklanicak. Amerikanin ikinci ceyrek buyume rakami
3.2% olarak bekleniyor. Ilk ceyrekte 5.6% buyume
kaydetmisti.

Hisse.netle birlikte forex ve future piyasalarinla ilgili gorus ve analizleri ve bilgi paylasimini yeni kurulan FOREXTURKEY yahoogrubuna katilaraktanda takip edebilirisiniz.
http://finance.groups.yahoo.com/group/forexturkey/

stockgeneration
28-07-2006, 12:56
mantıklı bir yerden long açmışsınız sayın mondas,
zaten 1.490 dan ilk tepkisini yapıyor şu anda, 1.5035 lere geldi. belki de 1.49 un altı olmayacak bir daha.
ben biraz daha bekleyip al sinyalini bekleyecegim. henüz vobda hiç döviz işlemi yapmadıgım için de biraz duraksıyorum.

mondas
28-07-2006, 13:06
mantıklı bir yerden long açmışsınız sayın mondas,
zaten 1.490 dan ilk tepkisini yapıyor şu anda, 1.5035 lere geldi. belki de 1.49 un altı olmayacak bir daha.
ben biraz daha bekleyip al sinyalini bekleyecegim. henüz vobda hiç döviz işlemi yapmadıgım için de biraz duraksıyorum.

Aslında VOB da döviz işlemleri daha zevkli. Tam 1/10 kaldıracı yansıtıyor. Birde dövizi rahat bıraksalar daha çok işlem yaparım ama rahat bırakmıyorlar ki :) baskı var üzerinde. Ben de çok müdahale olduğu için pek işlem yapasım yoktu ama fiyatlar uygun geldi gerçekten. Dediğiniz gibi 1500 üzerine doğru biraz yukarı tepki yaptı şu anda. Bakalım...

stockgeneration
28-07-2006, 14:16
Aslında VOB da döviz işlemleri daha zevkli. Tam 1/10 kaldıracı yansıtıyor. Birde dövizi rahat bıraksalar daha çok işlem yaparım ama rahat bırakmıyorlar ki :) baskı var üzerinde. Ben de çok müdahale olduğu için pek işlem yapasım yoktu ama fiyatlar uygun geldi gerçekten. Dediğiniz gibi 1500 üzerine doğru biraz yukarı tepki yaptı şu anda. Bakalım...

aslında haklısınız. fakat döviz yeni yeni hareketli olmaya başladı. 1300'lerde yatayken böyle fırsatlar yoktu. bundan sonra ben de döviş işlemleri kollayacagım.

mondas
02-08-2006, 09:45
Dolar spotta 1510 lara geldi. Şimdilik long pozisyonumu kapattım. Biraz seyredeyim. Artık dolarda yeni destek 1480 g&#246;z&#252;k&#252;yor.

cemko
02-08-2006, 11:17
Dolar spot piyasada 1.50 &#252;st&#252; kaldığı s&#252;rece vobta long pozisyonlar korunabilir d&#252;ş&#252;ncesindeyim...kısa vadede doların bir yukarı atak yapmasını bekliyorum...spotta 1.535-1.550 arasına giderse de short uygun bence..

BULL MARKET
14-08-2006, 14:35
Bugünlerde döviz longlamak iyi fikir gibi duruyor, vakti geldi diyorum ama bakalım, sabahtan biraz aldım, ne kadar tutarım bilmem, saygılar

The Boss
14-08-2006, 17:46
dolar i&#231;in referns olarak neyi alıyorsunuz? yani şu andaki piyasa tek başına yeterli bir kriter mi?

BULL MARKET
22-08-2006, 12:41
Bu iran ın nükleer meselesi dövizi longlatır mı acaba diyorum, bugün açıklama yapacakmış iran, saat 1530 da duruma göre dövizde bişeyler olabilir gibi geldi bana, saygılar.

dealer(sezgin)
23-08-2006, 20:40
seytan diyor; long yap dovızdede shortla. bu sallantıda denk gelırse. ıyı para ederdi.

uhu
15-09-2006, 09:29
biraz da dövize bakayım, uzun zamandır dolardan işlem yapmıyordum:cool: bugün sizce nasıl yön izler? endeksle yine ters mi?

mondas
15-09-2006, 10:53
biraz da dövize bakayım, uzun zamandır dolardan işlem yapmıyordum:cool: bugün sizce nasıl yön izler? endeksle yine ters mi?

Ben de endekste long pozisyon varsa ABD verilerini döviz long açarak bekleyerek bir nevi hedge etmekle ilgili bir teori düşünüyordum :) Trendlerde genelde ters hareket eder, yatayda pek belli olmuyor. 15:30 verilerinin de endeks trendine etkisi olacak ....

uhu
15-09-2006, 11:05
bugun yapılan yorumda euro/usd 1.27 seviyesinde seyretcekmiş...aşagı kırarsa 1.265 sevyiyesine oradan da 1,275 falan diyor :roll: ben long pozisyonu açtım:eek: ne olcak şimdi :düsün: seviyeye bakıyorum endeks iyi seviyede +da. euro/usd 1.2708 de ve düşüş trendinde... ne iş yaa..bilmedigim sulara yelken açtım hayırlısı :aglayan: :roll:

uhu
15-09-2006, 13:51
koptu euro/usd dengesi saldılar 1.27 nin altına..ne oluyo yaw anlmadım:düsün: olan bizim longlara oluyor..

mondas
15-09-2006, 14:45
koptu euro/usd dengesi saldılar 1.27 nin altına..ne oluyo yaw anlmadım:düsün: olan bizim longlara oluyor..

FX işlemleri mi yapıyorsunuz ? EURUSD longladınız anladığım kadarıyla

uhu
15-09-2006, 15:02
yok, o kadar aşmadık:p zaten 3 kuruş paramız var :) ben euro/usd hareketine g&#246;re dolar aldım da..yorumlara g&#246;re ters geldi işlemler..ben dolar longlamıştım bizim vobta...kapadım longu.. endeks oynuyorum batıyorum, doviz de oynadım bugun, bu da ugursuz geldi:D kafa karıştı iyice. 1.5 haftada portfoy&#252;n %35ini kaybedince insan ne yapacağını şaşırıyor:aglayan: :eek: :aglayan:

BULL MARKET
15-09-2006, 15:20
yok, o kadar aşmadık:p zaten 3 kuruş paramız var :) ben euro/usd hareketine göre dolar aldım da..yorumlara göre ters geldi işlemler..ben dolar longlamıştım bizim vobta...kapadım longu.. endeks oynuyorum batıyorum, doviz de oynadım bugun, bu da ugursuz geldi:D kafa karıştı iyice. 1.5 haftada portfoyün %35ini kaybedince insan ne yapacağını şaşırıyor:aglayan: :eek: :aglayan:

Birbuçuk haftada %35:eek: çok bu oran, dövizde uzun vadeli düşündüğüm pozisyon, şubat doları eğer dövizde biraz yukarı hareket olursa şortlamak, bu bana garanti getiri sağlayacak bi iş gibi geliyor ama, bakalım noolcak.

uhu
15-09-2006, 15:29
takip edemeyince, ve beklentilerin ters gelmesi adamı böyle batırıyor..:( :aglayan: :aglayan:
bu amerikan verileri beklenen şekilde gelirse bizim borsa yükselişe geçer, ytl de dolar karşısında yükselişe geçer belki, short lasam mı buradan doları :düsün: ..zaten endeks ve dogub yaktı..dolar da yaksa ne olur...:hmm: :aglayan:

uhu
15-09-2006, 15:33
veriler iyi geldi vob ekim dolar ı d&#252;şt&#252;

uhu
15-09-2006, 15:55
euro/usd 1.2669 seviyelerine geldi..1.26ya daha var :) ben biraz daha short a&#231;sam dolarda..bu abd verilerinden sonra doviz yorumu alabilir miyim acaba?

mondas
15-09-2006, 16:51
Panik işlemlerden uzak durmak en iyisi, seans sırasında anlık verilen kararların çoğu zarar ettiriyor. Seans açılmadan strateji hazır olmalı. %35 zararınız umarım en kısa zamanda kapanır. Aşağıda ilgi çekici bir çizelge sunuyorum, bir siteden alıp kaydetmiştim. Asimetrik kazanç deniyor, aldığımız riski unutmamak açısından arasıra bakmakta fayda var:

http://img172.imageshack.us/img172/8193/asimetrikkazanif6.jpg (http://imageshack.us)

Görüldüğü gibi kaybedilen kazancı yeniden elde etmek çok daha zor. Bu yüzden pozisyon büyüklüklerini ayarlarken dikkatli olmak gerekir. Saygılar..

uhu
15-09-2006, 22:53
sn mondas iyi dileğiniz için teşekkürler. inşaallah en kısa zamanda geri koyabilirim kazancımı:(
tabloya göre benim yaklaşık %56.6'lık bir kazanç elde etmem lazım :düsün: :eek:
vobtaki döviz, endeks kadar etkili değil...endeks düşüşte ve yükselişte daha hızlı hareket ediyor :mad: bu nedenle baya para kaybettim..bugün dolar alayım dedim, euro/usd yapısını yanlış yorumlayınca ilk anda zarar yazdık, ama sonra durumu düzeltim,ama kâr yok :hmm: sadece kuruma komisyon kazandırdım :) zamanlaa olur inşaallah :roll:

herkese iyi hafta sonları...
bu topici de arada ziyaret edin vob cular :):tamam:

uhu
19-09-2006, 10:00
ben vob'da d&#246;vize alışmaya başladım yaa:oley: :gulen: 1.27den aşağı sarkan euro/usd değeri, 1,265 seviyelerinden tekrar yukarı &#231;ıktı..ve 1,27yi kırdı..an itibariyle 1,2707..galiba 1,275'a kadar yolu var.. amerikan verilerinden inşaat verilerinin bizim borsayı olumsuz etkileyebilecegi, almanya aylık &#252;fenin %0.1 beklenirken %0.2 gelmesi...dax da artık satış baskının artması galiba, bizim borsayı d&#252;ş&#252;r&#252;r..bu nedenle vob da dolar aldım..maliyetim 1,4895 hayırlısı:d&#252;s&#252;n:

hey diğer vobcular arada buraya da uğrayın yaww:aglayan: :aglayan: beni burda yalnız bırakmayın, zaten yavaş yavaş vob topicleri kapanıyor..:aglayan:

uhu
20-09-2006, 10:19
galiba benden başka bu topici sahiplenen yok :confused::aglayan: :hmm:

loradon
20-09-2006, 10:40
galiba benden başka bu topici sahiplenen yok :confused::aglayan: :hmm:

Sakin olun sn Uhu, takipteyiz.. Cok fazla isin icine girince buyuk resmi gozden kacirabiliyoruz bazen, o yuzden biraz disaridan seyrediyoruz, uygun gordugumuz bir zamanda gelecegiz, merak etmeyin.. :tamam:

uhu
20-09-2006, 10:51
zaten sakinim :cool: vob da endeks oynamıyorum :oley: bu yönüyle baya rahatım hatta canım çok sıkıldığı için buraya birşey yazıyorum.. :o baya sıkıcıymış vob ta dolar oynamak..:hmm: kapadım pozisyonu 14940civarı ..senoryalarım tuttu..ama pek birşey kazanamadım...:aglayan: tecrübe kazandık :oley: ..
hem diğer topicte hem burda yazan olmayınca canım sıkıldı yaaww :D hadi bakiim yalnız bırakmayın beni vob semalarında:oley:

uhu
20-09-2006, 13:46
can sıkıntısından dolar longları kapatmıştım..spot galiba yönünü 1,48e çevirdi..önemli bir direnc burası ve euro /usd şuan 1.2672 de..belli dolar ben hala yıkılmadım ayaktayım diyor:oley: görcez...1,26 euro /usd paritesimi yoksa 1,48 dolar spotu mu:düsün: :cool: ben de can sıkıntısından buraya yazayım yine :o :roll: :hmm:

loradon
24-09-2006, 00:02
can sıkıntısından dolar longları kapatmıştım..spot galiba yönünü 1,48e çevirdi..önemli bir direnc burası ve euro /usd şuan 1.2672 de..belli dolar ben hala yıkılmadım ayaktayım diyor:oley: görcez...1,26 euro /usd paritesimi yoksa 1,48 dolar spotu mu:düsün: :cool: ben de can sıkıntısından buraya yazayım yine :o :roll: :hmm:

yazık olmuş sizin longlara Sn Uhu, çok güzel rakamlar gördü Cuma günü.. Piyasalar hareketleniyor, tetikte olmakta fayda var, her an yeni fırsatlar gelebilir.. Dikkati elden bırakmamak koşulu ile tabi..

Ali Baba
24-09-2006, 00:44
Vob da en rahat pozisyon,:D hiç pozisyon taşımamak. Kafa rahat oluyor. :D

BULL MARKET
24-09-2006, 03:37
Pazartesi dolar longlamayı unutmıycam:D , kaçırdık hareketi, takibi azıcık bıraköaya gelmiyor, cuma günü girmeye tırstım açıkçası, fakat pazartesi dövizde, özelliklede dolarda işlemlerim olacak, şimdilik açılışta longlar yüz güldürecek gibi duruyor ama kapanışa doğru yada 1.600 leri geçerse şortlamayı bile düşünürüm, bakalım piyasa dövizde pazartesi yada en geç salı günü volatilite hakkında kararını verecek ddiyorum, saygılar.:roll:

kinik69
24-09-2006, 04:41
stok taki dolarlar bozulup borsaya girme eğilimi gösterdi.borsadan hiç anlamayanlar bile (arkadaşım)dolar bozup borsaya girmek istedi.bu hareket vaz gecirdi. gecen pazartesi salı dünya dolar bozuldu.. bankalar baktı döviz borsaya akacak .müdahale.. bu haftada devam ederler ama onlarda risk almak istemez kağıtlar bedava olmuş daha engel olamaz. benim görüşüm 1400 lere gelir 1 ay içinde diye düşünüyorum. bol kazançar..

BULL MARKET
25-09-2006, 16:56
Dolarda ilginç bi gün oldu, alışlar vardı diyorum, benim gibi alıcıların alışları:) ama gün sonu kapanış iyi olmadı, fakat dolar piyasada artmaya başladı, bakalım yarın yukarda açılır heralde vob da:D saygılar.

bostonceltics
26-09-2006, 12:42
Herkesden &#246;z&#252;r dileyerek bir şey sormak istiyorum. Ama konu yerini bulamadığım i&#231;in buraya a&#231;tım. Ben CDS ile ilgili bilgi almak istiyorum. Bilgisi olan kişilere sorularım var ama yeri burası mı bilemediğim i&#231;in buraya sordum. &#214;ncelikle CDS'de garanti verilen o &#252;lkenin g&#246;sterge kağıdı mıdır? 5 yılık ve 10 yıllık CDS'lerde g&#246;sterge kağıt aynımıdır? Ayrıca bu konu ile ilgili T&#252;rk&#231;e kaynak nerede bulabiirim?

BULL MARKET
29-09-2006, 14:55
Dolarda saçma sapan hareketler sayesinde topiğimiz ıssız kalmış:) , ama borsa bugün iyi gibi ya şu sıralar dolar şortlamak fena olmaz diye düşünmeye başladım, akşama kapamak için:D arda bir sn mondas gelirdi topiğe, şimdi oda uğramaz oldu, doların bundan sonraki seyri hakkında yorum yapacak olan yok heralde, saygılar.

Dolar 1523,5 lar şort için uygun gibi ama bakalım

loradon
02-10-2006, 17:29
Dolarda saçma sapan hareketler sayesinde topiğimiz ıssız kalmış:) , ama borsa bugün iyi gibi ya şu sıralar dolar şortlamak fena olmaz diye düşünmeye başladım, akşama kapamak için:D arda bir sn mondas gelirdi topiğe, şimdi oda uğramaz oldu, doların bundan sonraki seyri hakkında yorum yapacak olan yok heralde, saygılar.

Dolar 1523,5 lar şort için uygun gibi ama bakalım

Valla VOB Ekim vade dolar kontratı için diyorsanız, aynı seviyenin long için uygun olduğunu düşünüyorum.. :gulen:

BULL MARKET
06-10-2006, 16:11
Valla son eur/ usd hareketine bakarak diyebiliriz ki bundan sonra eur/ ytl hızlı düşer, haftaya 1,6000 ytl lere düşen euro yu şortlamak çok güzel sonıç doğurabilir diye şortladım, hadi bakalım rastgele:D , saygılar

mondas
06-10-2006, 17:08
Valla son eur/ usd hareketine bakarak diyebiliriz ki bundan sonra eur/ ytl hızlı düşer, haftaya 1,6000 ytl lere düşen euro yu şortlamak çok güzel sonıç doğurabilir diye şortladım, hadi bakalım rastgele:D , saygılar

http://img81.imageshack.us/img81/8863/eurohi4.png (http://imageshack.us)

1840 ta ciddi desteği var. Ben daha çok yukarı harekete ihtimal veriyorum. Bu aralar döviz sözleşmelerinde hiç işlem yapmıyorum.

Bu topiğide unutmuşuz hakikaten yeni farkettim yazıları :)

stockgeneration
06-10-2006, 17:16
ben bugun dolar longladım biraz.. :)
endekste işlem yapmıyorum 36000-37200 aralıgından çıkmadan...
boş durmayalım dedim.. :)
kısmet..

mondas
06-10-2006, 17:27
http://img81.imageshack.us/img81/9508/usdeh3.png (http://imageshack.us)

Destek ilk &#246;nce 14875 sonra asıl ciddi desteği 14350 lerde. Dolarda da yukarı ihtimale daha &#231;ok ağırlık veriyorum. Al&#231;alan &#252;&#231;gen oluşmuş. 15440 direnci g&#252;&#231;l&#252; g&#246;z&#252;k&#252;yor. Endeks gibi d&#246;vizde epey dalgalı :).

lombik
11-10-2006, 11:20
vob nasıl para kazanılıyor halen anlamış değilim
birde surekli takip ve yazılan bi forum var mı ??

picador
17-10-2006, 21:24
Merhaba;

USD/Euro oranı, 0.79814 seviyesinde ve 200 g&#252;nl&#252;k hareketli ortalamasına değmiş durumda g&#246;r&#252;l&#252;yor (Finnet Datasına g&#246;re). Mayıs 2005-Mart 2006 d&#246;neminde 200 G&#252;nl&#252;k HO &#252;zerinde kalmasını saymazsak, Mayıs 2002-Mayıs 2005 d&#246;nemi boyunca, 3 sene boyunca 200 HO altında kalarak, uzun vadeli d&#252;ş&#252;ş trendinde olmuş. 0.80 civarından başlayarak, 3-5 sene vadeli tekrar uzun vadeli y&#252;kseliş trendine girerse, bu durumda spot piyasada uzun vadede USD veya EURO'nun nasıl etkilenebileceği hakkında g&#246;r&#252;şlerinizi alabilir miyim?
Teşekk&#252;rler!

BULL MARKET
19-10-2006, 15:27
Vall bu dolar şortları endeksin yukarı yaptığı zamanlar iyi kazandırıyo, yarında düşer bu dolar, bugün biraz şortladım:D

semerkandi
03-11-2006, 01:24
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1251086&postcount=23655

saygılarımla

misterno
14-11-2006, 19:13
benim anlamadigim bir sey var

eger VOB yaptigi islemlerle ithalatci ihracatcinin riskini minimize ediyorsa o zaman kur farkindan etkilenmekten neden agliyorlar? VOB yi kullansinlar olsun bitsin. Yoksa gormedigimiz baska bir sey mi var?

force197
22-11-2006, 01:59

eger VOB yaptigi islemlerle ithalatci ihracatcinin riskini minimize ediyorsa o zaman kur farkindan etkilenmekten neden agliyorlar? VOB yi kullansinlar olsun bitsin. Yoksa gormedigimiz baska bir sey mi var?

iyi noktaya bastınız.nasıl minimize ediyor onuda anlamış değilim.en uzak kontrat nisan 207 ve 1540 lardan işlem görüyor şirket bunu 1540 a aldı diyelim işler dah olumlu gitti dolar şimdi zaten 1470 000 lirada 70 000 lira fark var birde dolar olumlu gelişmelerle düşerse yandı gülüm keten helva .vadede doluyor kapamak zorundasın .onu öyle geçtik zararı cebe koyduk yine vade satın alacaz bir 50 -70 dahamı verecz fark bu nasıl korunmadır.ha olur 1 sene 2 sene vadeli dolar kontratı 30-40-50 bin lira fark verirsin kabullenirsin.diğer türlü kimse zararını minimize edemiyor etmeye kalkarsa durduk yerde zarar ediyor.vadeler kısa şirketler için spekler için sorun yok onalrın işine geliyor bu vadeler.

BULL MARKET
19-12-2006, 18:59
Vob da döviz işlemi yapılacak zaman gelmiş heralde, sanırım 1,5000 lere kadar bi düzeltme yapar artık, güven bu işlerde en önemli mesele, şu anda dünyada tüm para birimleri dolara karşı ne olacak, yada başka paraya karşı, işte bu soru varken, arada bir vadeli işlemlerde doları longlamayı ve shortlamayı unutmamamk lazım diyorum, ne güzel düşmüştü, uyanıpda longlamak varmış, ama hala geç kalmadığımı düşünerek bugün azbiraz pozisyon aldım, bakalım bu hafta bence biraz yükselecek diyorum, saygılar.:tamam:

trendfriend
05-01-2007, 22:09
Aralık 2007 USD kontratı satıp Şubat 2007 USDyi almak sizce başarılı olabilir mi? Yoksa beklemek mi gerekir? Ne dersiniz?

rasit
10-01-2007, 15:14
Seçimlerden koalisyon çıkarsa iyi olmaz.:confused:

merpet
14-01-2007, 18:23
arkadaşlar vob da d&#246;viz ne olur sizce..

kenten
18-05-2007, 17:32
19 mayısta bildik konuşmalar olur ortalık gerilir diye vob da siftahımı dolar longla yaptım
g&#246;relim bakalım

VOBiX
19-05-2007, 20:03

İhracatçı doların yükselmesini ister ve ticaretten kazanmak için.
Bir de uzun pozsiyonu varsa oradan da kazanmak ister. Biraz aç gözlülük oluyor.

İthalatçı da doalr düşsün ister bir de short pozisyon taşırım oradan da kazanırım der. Bu da açgözlülük.

VOBda kuru sabitlemeleri mümkün. Bu yüzden ihracatçının derdi yok.

Hepsi olmasa da VObu amaçla kullananlar var.

VOBiX
19-05-2007, 20:04
arkadaşlar vob da döviz ne olur sizce..

Düşer. Her zamanki gibi. Vade sonuna üç işgünü kala uzun pozsiyon alıp vade bitiminde uzlaşmayı beklemeden pozsiyonu kapatmak şubat ve nisan vadede kazandırdı.

VOBiX
19-05-2007, 20:07
19 mayısta bildik konuşmalar olur ortalık gerilir diye vob da siftahımı dolar longla yaptım
görelim bakalım

Karı görür görmez çıkarsanız iyi olur. Makasın VOB lehine yukarıda olması ve vade sonuna yaklaştıkça azalması gerektiği uzun pozsiyon için dez avantajdır.

19 Mayıs gerginliği de olmadı ve uluslarası piyasada dolar kuru 1.3270de bankalar arasında Cuma kapanışı 1.3300lerdeydi.

VOBiX
19-05-2007, 20:09
Aralık 2007 USD kontratı satıp Şubat 2007 USDyi almak sizce başarılı olabilir mi? Yoksa beklemek mi gerekir? Ne dersiniz?

Olur. Fakat Aralık vadedeki kısa pozsiyonu haziran vade bitmeden kapatmanız gerekecektir. Korelasyonu bozmamak için.

kenten
21-05-2007, 10:00
3 kuruşluk pozisyon açtım ya , devlet adamı basireti geldi heriflere

Karı görür görmez çıkarsanız iyi olur. Makasın VOB lehine yukarıda olması ve vade sonuna yaklaştıkça azalması gerektiği uzun pozsiyon için dez avantajdır.

19 Mayıs gerginliği de olmadı ve uluslarası piyasada dolar kuru 1.3270de bankalar arasında Cuma kapanışı 1.3300lerdeydi.

SirinZ
27-05-2007, 09:33
VOB bizim icin cok yeni oldugu halde, yabancilar icin 4-5 kusaklik bilgi birikimine sahip. Ben kisi olarak 8 senedir EUR/$ paritesinde vadeli islemler piyasasinda islem yapan kisiyim.

Bu piyasalarda temelanaliz ve Dunya para piyasalarindaki faiz oranlarida degerlendirmede onceliklerdir.

Turkiye bugunlerde siyasi gerginlik yasiyor fakat, Turkiye 2001 yil sonundan onceki mali yapiyla cok farkli bir ulke oldu. Eskiden ozellikle Anavatan partisi , Ciller cevresi ve Baykal baglantili kisilerin yaptiklari konusma ve sergiledikleri tavirla olusan dalgalanmaya bagli kazanc kayip:

Vadeli islemler piyasasinda olussa kaldirac oraninda sisitemin kaldirmasi guc olur.

Yil 1996. SHP baskani Karayalcin CHP ile birlesip baskanligi Deniz Baykal@a birakir. Baykal hemen Tansu Ciller'i suclayip hukumeti bozar. Hisse senetleri hukumet bozulmadan az once mantiksiz iniste. Cunku bilenler satista.

4 gece sonra 32. gun programi.Deniz Baykal Tansu Ciller icin bununla yan yana dahi gelinmez birlikte hukumet kesin olunmaz der. Olusturulmus olan belirsizlik ortamind her saf oyuncu hisselerle vedalasmisti.

32. Gun programinin sabahi ise; tum hisseler tavana kadar aliniyor. Oglende ogrendigimiz ise; Deniz Baykal- Tansu Ciller secim hukumeti kurmak icin anlasmislar.

Neden anlattim. Bugun yabancilarin Turkiye'deki yatirtimlari o gunlerden cok buyuk oranda fazla. Artik global Dunya ile butunlesmis Turkiye, o benzer senaryolara girerse, cikisi olmaz. Kisacasi ayni senaryalar olacak olursa, ulke bolunme asamasina gelmis demektir ki; hepimize ................

BULL MARKET
09-09-2007, 01:00
Sn paradoxx bir grafik postalamış bana, kendisine buradan teşekkür ederim, sanırım dolarda hareketliliğin artması muhtemel olan şu günlerde, vadelide döviz kontratları uygun olabilir.
http://img116.imageshack.us/img116/4539/dolarth8.jpg

BULL MARKET
18-09-2007, 23:57
Dolar vadeli kısa kontratlarımı kapttığıma üzülüyorum şimdi, bu saatten sonra kısa yapmak için geç mi değilmi biraz irdelemek lazım diyorum, saygılar.

BULL MARKET
27-09-2007, 01:01
Ekim vadeli dolar kontratlarında bugün dünkü kapanış olan 1,2365 un 0,10 ytl altında, yani 1,2255 seviyelerinde işleme başlamasını ve güniçinde 1,2055 ytl seviyelerine inmesini bekliyorum, serbest piyasada doların 1,2000 ytl altına düşmesini 1,1850 ile 1,1950 ytl aralığını görmesini bekliyorum.

Bakalım yarın doların bu düşüşü gerçekleşecekmi, her ihtimalde ekim vadelide short yapmayı düşündüm, birde bu serbest piyasada dolar 1,2000 ytl altına düşerse nasıl bir ses getirecek bakalım:) , saygılar.

misterno
01-10-2007, 23:50
Dolar en fazla 1-2 yila kadar 1YTL ye dusecek
Su an Pztesi aksami Amerikada ve Sali sabahi TR de dolarin daha da dusmesi buyuk ihtimal cunku emerging markets taki paralar degerlenmeye devam etti

hele bir de Amerika yeni faiz indirimine tekrar gitsin offf o zaman dolar 1.1 YTL ye duser

Turkiye ithal mala bogulacak ona guluyorum

caylakBOGA
10-10-2007, 23:29
$ da beklenti yıl sonu için nedir acaba?
1 ytl = 1 $ mi ne dersiniz?:he: