PDA

View Full Version : Madem ekonomimiz sağlam temellere oturmuştu...

observer
27-05-2006, 10:45
O zaman neden son dalgalanmada en çok biz etkilendik...
O zaman neden ilk sarsıntıda piyasa % 10-11 reel faiz istemeye başladı...

Ntv nin haberi:
25 Mayıs 2006

Gelişmekte olan hisse senedi borsalarında son bir ayda en çok düşüş yüzde 20.4’lük değer kaybıyla İMKB’de yaşandı. Dolar karşısında en çok değer yitiren de YTL oldu.

Enflasyon endişesinin artması ve Fed’in faizleri yükseltmeye devam edeceği beklentisinin güçlenmesi nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda yaşanan çalkantıdan en fazla etkilenen ülke Türkiye oldu. Gelişmekte olan hisse senedi borsalarında son bir ayda yaşanan düşüşün başını yüzde 20.4’lük değer kaybıyla İMKB çekti. Son bir ayda, Arjantin Borsası yüzde 18.6, Rusya Borsası yüzde 14.6, Brezilya Borsası yüzde 9.9 ve Meksika Borsası yüzde 7.6 düştü.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde son bir ayda yaşanan düşüşte, YTL, yüzde 16.7’lik kayıpla başı çekti. Son bir ayda, dolar Brezilya Reali karşısında yüzde 9.5, Güney Afrika Randı karşısında yüzde 8.2, Arjantin Pesosu karşısında ise yüzde 1.5 artarken, Rusya Rublesi karşısında yüzde 1.3 değer kaybetti.

NTV

son_azrail
28-05-2006, 08:10
ekonomimiz sağlam temellere olsa bile hala kredibilitemiz düşükkk....

observer
28-05-2006, 10:38
o zaman şu soruları sormak lazım: ekonomisi sağlam olanın kredibilitesi neden düşük olur? Ya da olur mu?
Ya da ekonominin sağlam olma kriterlerinde piyasa profesonellerinin bilgi eksikliği mi var, reel faizi birden bu kadar artırdılar?
Yoksa piyasa profesyonelleri herşeyin farkında da ondan mı bu şekilde davrandılar...

Matematikçi
28-05-2006, 10:59
dünya üzerinde komşularıyla dogru düzgün ticaret yapamayan, sürekli onlarla aralarına düşmanlıklar serpilen, dünyanın en karışık cografyasında bulunan bir ülkeye yatırım yapan, elbette çekinir.
Dolayısıyla kredibilitesi de sorunlu olur...
YTL'nin "fazla deger yitirmesi" ise "fazla degerli oldugu" icindir...
Simdi hükümetin de öngördügü kararını buldu...

observer
28-05-2006, 11:09
dünya üzerinde komşularıyla dogru düzgün ticaret yapamayan, sürekli onlarla aralarına düşmanlıklar serpilen, dünyanın en karışık cografyasında bulunan bir ülkeye yatırım yapan, elbette çekinir.
Dolayısıyla kredibilitesi de sorunlu olur...

Haklı olabilirsiniz fakat bu yatırımcı (!) 10 gün önce bu coğrafyadan çekinmiyordu birden üzerine çekingenlik mi geldi, bu kadar reel faiz ister oldu?

YTL'nin "fazla deger yitirmesi" ise "fazla degerli oldugu" icindir...
Simdi hükümetin de öngördügü kararını buldu...
Bu konuda kaçırılan nokta şu bence: YTL değerini bulsun iyi hoş güzel... çünkü dediğiniz gibi değerli...
Ama bir para birimi 5 günde %13,5 değer kaybediyorsa o zaman ben gene sorarım: Madem değerini buluyor, herşey çok normal, ülkenin en güzide bankalarının gn md leri boy boy tv lere gazatelere çıkıp MB müdahale etmeli diye ağlaşıyor?
Acaba neden???

Matematikçi
28-05-2006, 11:21
Demek ki öngörülenin dışında açık pozisyonu var. Kendi haline aglıyor...

ON4 dk
28-05-2006, 11:56
..............Madem değerini buluyor, herşey çok normal, ülkenin en güzide bankalarının gn md leri boy boy tv lere gazatelere çıkıp MB müdahale etmeli diye ağlaşıyor?
Acaba neden???

:düsün:
Acaba hangi bankalar; Satılanlar mı?(!) Satılmayanlar mı?

Çetin Sürel
28-05-2006, 12:01
acaba bu banka gn müdürleri vatanı milleti ne kadar seviyorlar

observer
28-05-2006, 12:03
Dünyada ençok açık pozisyon bulunan para şu anda Japon yeni. Sebebi malum. sıfır faiz... Bizde dolardaki açıkla kıyaslandığında 10 lar hatta yüzlerce katla ifade edilebileceği konuşuluyor...
Aylar önce Japon MB çıkıp ben bu faizleri yükseltmeye başlıyorum arkadaş dedi. Herkes ayağını ona göre denk alsındı bunun anlamı...
Piyasa ne yaptı? Hiçbişey...
Japon yeni uzun süre (3 ay kadar) yatay gitti son bir ayda ise % 5 değer kazandı.
Bizim Merkez Bankası şimdi çıkıp ben dolar/lira 2 ytl olsa da müdahale etmeyecem arkadaş dalgalı kur izliyorum dese ne olur?
Ekonomimiz sağlam temellerde olduğu için soruyorum bunları...

son_azrail
28-05-2006, 13:43
japon ekonomisi çok sağlam temellimi deflasyonu bir sorun olarak görmediğiniz içinmi böyle diyorsunuz?kredibilite bence sağlam temelli ekonomilerin ardaşık yoıllardada bunu sağlamasıyla kazanılır...ilkc günden değil....bugun sağlam temellere oturtursunuz ama kredibiltenizin artması sağlam temellere oturtuğunuzu dünya aleme duyurmanızla olur...buda en fazla 10 yıl alır gibime geliyor...11nci yılda kredibilitenizin gücünden bahsedebilecek bir ülke olursunuz bence....

observer
28-05-2006, 14:34
Japon ekonomisi sağlam temelli bir gelişmiş ülke ekonomisi evet...
ama benim örneğimin nedeni bu değildi. Japon yenindeki açık ile bizdeki açık açısından kıyasladım. Japon yeninde açığı olan hiç benzer durumlar oluştuğunda hiç telaşa kapılmyor. Ama Bizde dolar açığı olan adam dolar bütün dünyada değer kaybederken paçaları tutuşuyor...
Bana garip geldi... :rolleyes:

Dünyada baba parası yiyen haşarı oğlan gibi davranan ülkeler vardır.
Bunlar ne yaparlar ? Mesela Abd nin dünyada herkesin malını seve seve satın aldığı bir dönemde kocaman büyüklükte bir cari açık verir... Bir beceridir bu çünkü Abd bütün emörcing ülkelere kıyak geçmiştir. Fakat bu oğlan dur yahu olur mu bugün hesaplar benden demiştir...

Sonra oğlan cari açığım var ama finanse ediyorum diye kaygılanmaz... Nasıl eder bunu fianse? Özelleştirme ile eder...
Nedir özelleştirme? Babadan kalma yükte hafif pahada ağır malları elden çıkarmaktır...
Çıkarsın mesele değil. Ama bu mallardan elde ettiği para ile zevk-ü sefa içinde yaşamaktan öte bi kaygı taşımamaktadır oğlan...
Bir de dışardan direk yatırım çekiyorum demektedir... Bu da göze sürme kadar bişeydir. Mesela 10 milyar dolar değildir. Önceki döneme göre iki katına çıktığı için sevinir. Verdiği açığın %42 si kadardır halbuki...
Ama aynı dönemde dünyadaki likidite 5 kat artmıştır. Yani birilerinin cebinde 5 kat fazla para olmuştur... Fakat o birileri çok cimridir ve paralarını bu oğlana getirip teslim ederken gönülsüz davranmaktadırlar... Ne de bu oğlanın ürettiği mallara itibar etmektedirler. İlle de bu oğlan benim malımı alsın diye diretmektedirler. Daha yiyecek baba parası çoktur oğlanda çünkü...

Oğlanın elinden bi iş gelmemektedir. Bir zenaatı yoktur. Babadan kalma tarım gibi konuları da hazır yerken çoktan unutmuştur. Turistlerden kazandıkları da dışardan yapılan spekülasyonlarla bi yükselip bi düşmektedir. Oğlan bundan hiçbişey anlamamaktadır...
Teknolojik aletlere pek meraklıdır ama bi tanesinin bile nasıl çalıştığından haberdar değildir.
Ah oğlan garip oğlan kel oğlan keltoloş oğlan ...
:rolleyes:

observer
28-05-2006, 15:05
Oğlanın biri çok çalışmış didinmiş kazandıkları ile evini ocağını malını mülkünü yaşadığı çevreyi bir güzel düzenlemiş. Herşeyin en yenisi en iyisi en modernine erişmiş...
Oğlan bunları yaparken etrafında oğlana mal satanlar ihya olmuş...
Bir ekonomik dinamizm dönemi yaşanmış. Para ondan ona bundan buna el değiştirip gezmekte imiş.
Gün gelmiş oğlan hala çok çalışmakta imiş, çok kazanmakta imiş fakat oğlan kazandığı parayı harcayacak yer bulamamakta imiş... Neye elini atsa bundan bende var neden alacağım ki diyormuş...
Bu durum etrafında oğlana mal satanların canını sıkmaya başlamış. oğlan artık dükkanlara gitmez olmuş... Evine, işine kapanıp çalışmayı sürdürmüş. Fakat oğlanın kazandığı paralar artık sisteme geri dönmememekte imiş. Oğlan kazandıkça biriktirmeye başlamış.
Oğlanın etrafında ona mal satanlar çaresiz mallarını satacak yabancı oğlanlar aramaya başlamış ve bulmuşlar... Fakat bunlar da bi süre sonra kazandıklarını bi türlü harcayacak yer bulamamaya başlamışlar ve biriktirme yolunu seçmişler. Böylece ekonomik olarak kendi aralarında para el değiştirme hızı düşmeye devam etmiş. Bu yavaşlama oğlan ve çevresindekileri resesyona itmiş.

Bak gene soru soracam:
Şimdi bu resesyona giren mi daha makbul bi oğlandır yoksa yukarda anlattığım keloğlan mı daha makbul bi oğlandır?

BULL MARKET
28-05-2006, 18:15
Eğer çok çalışıp kendini ve çevresini ihya eden oğlan, keloğlan ın babası gibi olsaydı yada olmak için uğraşsaydı, daha makbul olurdu diyorum, burada baba olmak çok önemli bir nokta bence, hep oğlan kalacaksan, boşa kürek çekme daha iyi, ha oğlan, ha keloğlan.Ha hasan kel, ha kel hasan gibi oluyor diyorum, saygılar.:D :cool:

akuarist
28-05-2006, 21:36
ekonominin iyi gitmesi demek sağlam temellere oturduuğunu göstermez.

bakın

2000 de 1 milyar $ civarında olan cari açık

2005 de 15,6
2006 da 25 milyar $

dalgalı kurda cari açığın bu denli artmasına karşın dövizin hala bu seviyelerde olması işin garipliği.bunu söyle açıklıyabiliriz:

yabancı türkiyede dolarını bozdurup reel yüksek faizden faydalanıyor. döviz bollaşıyor ve döviz kuru ucuzluyor.
daha sonra faizden faydalanan yabancı parasını tekrar dolara (euro vs...) ceviriyor. ve hem faizden hem döviz kurundan kazanıyor.

işte bu sıcak para denen olay ve bunun şu anda ulaştığı rakam 50 milyar $...

ve en ufak bir iç veya dış şok da ülke ekonomimiz sarsılıyor.

yani kimse ekonomi çok sağlam diye kendini kandırmasın..

saygılar...

astram
28-05-2006, 21:49
çok doğru söylüyorsun kimse kendi kandırıp deve kuşu gibi kafasını toprağa gömmesin,kötü giden işleri görmezden gelerek,3 kademe ileri gideceği belli olmayan imbk yatırım yaparsa her zaman için kaybetmeye mahkumdur.

observer
22-06-2006, 10:10
Bugünkü gelişme gerçekten iyi bir örnek...
Daha önce % 15 stopaj konusunda burnundan kıl aldırmayanlar dolar kotasyonlarını uzaya giderken görünce sabah alel acele bi açıklama yapıyor: yabancıya vergi yok yerliye de hadi kıyak geçtik % 10 a indirdik...

Birilerinin sıcak para kaçacak diye ödü kopmuş, gece gözlerine uyku girmemiş... sabah 'hadi şu açıklamayı yapalım da bari bu gece rahat uyuyalım' demişler :rolleyes:

Madem ekonomin sağlamdı, sağlam temellere oturtmuştun ne oldu sana güzelim böyle panikledin?

Sırada MB sını hizaya getirme süreci var...
Önümüzdeki günlerde yabancı istediği zaman MB dan ucuz döviz almanın provalarını yapacak ve MB sına nasıl davranması gerektiğini öğretecek...

Yok öle yabancının parası ile gerdeğe girmek...

observer
23-06-2006, 11:08
Ve MB müdahalesi de geldi.
Yabancı 'ha şööle hizaya gel bakim' dedi...
'Bundan sora başım sıkışınca ben kime gidecem' dedi...
'Ben yıllardır senin ekonomini ayakta tuttum şimdi sıra sende sen de beni gör bakim azcik' dedi...
Muhtemelen içerde de terse düşmüş yerlilerin baskısı vardı.
Onlarda 'Merkez Merkez kendine gel ben batarsam yanımda hepinizi suruklerim' dedi...

Eh bu işler böle..
Sen dayarsan arkanı sıcak paraya sonunda aleme olursun madara...
Faiz artırırsın olmaz vergi düşürürsün olmaz direk müdahale edersin olmaz.
Sonra 'ah ah biz nerede hata yaptık beeeyyy' dersin...
:rolleyes:

observer
30-06-2006, 10:05
Türkiye'nin durumunu güzel özetlemiş

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=yazardetay&tarih=30.06.2006&Newsid=80986&Categoryid=4&wid=7

bahmet
01-07-2006, 20:42
Türkiye'nin durumunu güzel özetlemiş

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=yazardetay&tarih=30.06.2006&Newsid=80986&Categoryid=4&wid=7
Konuyla alakası yok ama yazıya Süleyman Demirel ile başlaması ilginç.

linkinpark
02-07-2006, 21:18
Mayıs ayının ortalarındaki bu dalgalanma aslında bekleniyordu ama ne zaman olacağı belli değildi. Hatta hocalarımızdan biri(eski merkez bankacı) bizi geçen aralıkta uyarmıştı bu cari açıkla gitmez diye.Yahu biz adam gibi üretim yapıp bunu satarak döviz kazanmıyoruz ki. IMF bize siz ekonomizi dışa açın, içerde hammadde üretmenize gerek yok dışarıdan ithal edin diyor. Bunun parasını nasıl bulucaz diye soruyoruz, faizlerinizi artırın nasıl olsa borcunuz yüksek,zaten yüksek tutmak zorundasınız diye nasihat ediyor. Sonra cari açık veriyoruz,noldu yahu derken arkanızda biz olduğumuz sürece borçlanırsınız siz devam edin ithalata diyor. Bu arada biz dışardan gelen döviz bolluğunda sürdürülebilir bir büyüme için sanayi ve teknoloji politikası oluşturmak zorunda olduğumuzu hatırlamıyoruz bile . Hala emek yoğun sektörlerü kollamaya çalışıyoruz. Tekstilcimiz de uyanık, sektör batmak üzere bize KDV kolaylığı sağlayın diyor. Ama sonra ne oluyor? Bu indirim beklendiği gibi iç talebi azdırıyor ve enflasyonnun artışına neden oluyor. Uyanık tekstilci,fiyat istikrarının olmadığı bir ortamda malını nasıl ve kime satacaksın. Oysa daha önce bir sanayi politikamız olsa tekstille hiç uğraşmaz, daha sermaye yoğun sektörlere geçiş sürecinde olurduk(erinç yeldan'ın ingilizce makalelerinden birinde konuyu detaylı bulabilirsiniz,şu an adı aklıma gelmiyor) Bunları düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum.

observer
06-07-2006, 14:31
"Efendiler,
Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık, Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için, mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre uygun yapmak, yürümek, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi
istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatiyle, ecnebilerin planlarıyla yükseltilebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir."

Gazi Mustafa Kemal
6 Mart 1922, Büyük Millet Meclisi

observer
13-07-2006, 16:01
maliye bakanı konuşma yapıyor faizlerin artmasından dolayı faizden alınan vergilerden 400 mly ytl gelir elde edecez diyor.
gülsem mi ağlasam mı...
borçlanma maliyetinin ne kadar arttığından haberi yok veya hala bu millet ne verirsen onu yer modunda...
Açıklamayı da Londra dan yapıyor. Hey gidi...
Yabancılara küçük düşüyoruz ona üzülüyorum.

soros74
15-07-2006, 07:18
Ekonominin saglam temellere falan oturdugu yok. Borc parayla hayali bir refah seviyesi yasiyoruz. Kredi kartinin limitini geliri olarak goren bir zihniyete paralel olarak da borclanmayi gelir olarak goren bir devlet yonetimi var. Tabii ki bu bir yerde patlayacak ama nerede patlar, kimin kucaginda patlar, piyango kime vurur belli degil.

Kredi karti borclulari, borclarini odeyemeyince devlete kosup aglayarak borclarini sildiriyorlar ama devletin borclarini bu sekilde sildirme imkani yok. Aslinda sildirirsiniz de adamlar da bunun karsiligi ne ister iste orasi tehlikeli.

Aslinda adamlarin ne istedigi de onemli degil. Veririz kocaman bir taviz, bunu da halka reform diye yuttururuz gelir gecer.

Kibris`i veriyoruz adi reform oluyor...
ABye gore sozde ermeni soykirimini tanisak reformun kralini yapmis olacagiz.
Patrikhaneye ekumeniklik versek dunyadaki en reformist ulke olacagiz.

Biz bu kafayla 10 sene icinde Turkiye sinirlarini esasli bir sekilde revize ederiz....

bortev
16-07-2006, 15:21
Sağlıklı ekonomi konusuna değinildiği için karton topic'inde yazmıştım.buradada kısaca değinmek istiyorum.Sağlıklı ekonomiler tüm dünyada üretime dayalıdır,bizim gibi borç batağında değillerdir.sadece para ve maliye politikaları uygulayarak sağlıklı ekonomilere ulaşılamaz.yine sağlıklı ekonomiler için ağlıklı üretim modelleri gerekmektedir.sadece montaja ve yüksek maliyetli ara mallarının ithaline dayalı bir sanayi,çarpık bir turim yapılaşması,kısır politikalar nedeniyle yok olan ve ulusal olmayan bir tarım politikası! Ayrıca globalleşen günümüz dünyasında İzlanda, Hinditan, israil vb gibi küçük ülkelerin beceripte bizim yapamadığımız artık ekonomilerin sağlamlık ve gelişmişlik göstergesi olan, çağımızın en önemli üretimi. yani bilgi ve teknoloji üretimi. işte sağlıklı ekonomilerdeki olmazsa olmazlar.Atatürkün 1930 larda yaptırdığı tespitlere göre o günkü teknolojiyle 110 milyon insanı besleyebileceği bir Türkiye maalesef bugün 70 milyon insanını doyuramıyor.işte bizim sağlıklı ekonomimiz.lütfen dev aynasına bakıp, hayal alemine dalmayalım.AB ve ABD hapşırdığında bizim gibi ülkeler bırakın nezleyi, ağır grip oluyorlar.iyi günler. sevgiyle kalın.

mcman
16-07-2006, 20:40
maliye bakanı konuşma yapıyor faizlerin artmasından dolayı faizden alınan vergilerden 400 mly ytl gelir elde edecez diyor.
gülsem mi ağlasam mı...
borçlanma maliyetinin ne kadar arttığından haberi yok veya hala bu millet ne verirsen onu yer modunda...
Açıklamayı da Londra dan yapıyor. Hey gidi...
Yabancılara küçük düşüyoruz ona üzülüyorum.

Ya memleketimin Maliye Bakanı bunu söylediyse vay halimize, bu suna benziyo, adam seyyar satıcıyı sorar " elmanın kilosu ne kadar", adam cevaplar "1,5 lira " bizimki cıkısır " 3 kilo 5 liradan versen olmaz mı":roll:

observer
29-07-2006, 13:51
ATO’dan cari açık uyarısı
ATO’nun hazırladığı ‘Açıklarla Büyüme’ çalışmasında Türkiye’nin 100 dolarlık büyüme için 94,3 dolar cari açık verdiği belirtildi.

tüm haber için: http://www.ntvmsnbc.com/news/381012.asp

akuarist
30-10-2006, 20:02
bu haber için en iyi başlık burası heralde. İ melih Gökçek in başarılı olduğunu düşünenler bi okusun derim.

BOTAŞ iflasın eşiğinde
Türkiye’de kullanılan doğalgazın tamamını satın alıp dağıtan BOTAŞ, Rusya ve İran gibi ülkelere ödeme yapacak parası olmadığını açıkladı. BOTAŞ’ın bankalara olan kredi borcu da 1.7 milyar YTL’ye dayandı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/389345.asp

e-recep
30-10-2006, 22:00
bu haber için en iyi başlık burası heralde. İ melih Gökçek in başarılı olduğunu düşünenler bi okusun derim.

BOTAŞ iflasın eşiğinde
Türkiye’de kullanılan doğalgazın tamamını satın alıp dağıtan BOTAŞ, Rusya ve İran gibi ülkelere ödeme yapacak parası olmadığını açıkladı. BOTAŞ’ın bankalara olan kredi borcu da 1.7 milyar YTL’ye dayandı.

Aynı problem elektrik dağıtımında da söz konusu. Hükümet gerektiği kadar zam yapmayarak, populizme prim veriyor. Asıl bedelin üzerine bir de faiz bedelini ekliyor.

Sanırım bıçak kemiğe dayanana kadar da bu tutuma devam edilecek. Amaç ya Cumhurbaşkanlığı Seçimine, ya da Genel Seçimlere kadar durumu idare etmek, zaten alımgücü düşmüş olan vatandaşın, ekonomi idaresinden daha fazla soğumasına engel olmak. Eğer durumu idare edebilirlerse, ki çok zor, seçimlerden sonra korkunç bir zam tufanına hazır olsun herkes. Kimbilir belki de IMF'nin tayin ettiği yeni koloni valimiz verir bu müjdeyi.

--
Ekonomimiz aslında çok kötü durumda.
Peki neden? Çözümü nedir?
Aklınızdan geçen bir çok sorunun cevabı burada > http://e-recep.blogspot.com

akuarist
30-10-2006, 22:45
Aynı problem elektrik dağıtımında da söz konusu. Hükümet gerektiği kadar zam yapmayarak, populizme prim veriyor. Asıl bedelin üzerine bir de faiz bedelini ekliyor.

Sanırım bıçak kemiğe dayanana kadar da bu tutuma devam edilecek. Amaç ya Cumhurbaşkanlığı Seçimine, ya da Genel Seçimlere kadar durumu idare etmek, zaten alımgücü düşmüş olan vatandaşın, ekonomi idaresinden daha fazla soğumasına engel olmak. Eğer durumu idare edebilirlerse, ki çok zor, seçimlerden sonra korkunç bir zam tufanına hazır olsun herkes. Kimbilir belki de IMF'nin tayin ettiği yeni koloni valimiz verir bu müjdeyi.

--

botaşın sorunu satış fiyatlarını ucuz tutmasından daha çok belediyelerin ve diğer kurumların borcunu ödememesinden kaynaklanıyor. ankara büyükşehir belediyesinin botaşa 1 milyar $ borcu varmış haberde okursanız görürsünüz. melih gökçek bütün kullanıcılardan parayı her ay tahsil ediyor. ama bu paraları botaşa borcunu ödemek yerine kendi keyfine göre kullanmayı tercih ediyor...

e-recep
30-10-2006, 23:40
botaşın sorunu satış fiyatlarını ucuz tutmasından daha çok belediyelerin ve diğer kurumların borcunu ödememesinden kaynaklanıyor. ankara büyükşehir belediyesinin botaşa 1 milyar $ borcu varmış haberde okursanız görürsünüz. melih gökçek bütün kullanıcılardan parayı her ay tahsil ediyor. ama bu paraları botaşa borcunu ödemek yerine kendi keyfine göre kullanmayı tercih ediyor...
Sorun sadece belediyede olsa, BOTAŞ gazı çoktan keserdi. Ankaralılara da Melih Gökçek'i jurnallerdi. Gazı kesilen vatandaş da ayaklanırdı. Ama yapmadı, çünkü o belediye ve BOTAŞ arasında da bir bağ var galiba, yazılı olmayan organik bir bağ. :rolleyes:

Ancak görünen o ki artık sınıra yaklaşmışlar. Al gülüm ver gülüm devrinin bitmesine az kaldı. Artık fatura ödeme zamanı. Hem halk ödeyecek, hem de onun seçtikleri...

--

PAŞA
31-10-2006, 09:47
Al gülüm ver gülüm devrinin bitmesine az kaldı. Artık fatura ödeme zamanı. Hem halk ödeyecek, hem de onun seçtikleri...

İşin kötü yanı ne biliyor musun?
Eğer,tüm bu berbat ekonomik sistemin bu şekilde devam etmesine ,bu hükümet bilerek mi göz yumuyor ,yoksa bilmediğinden dolayı mı?..Her 2 durumdada felaket...Bu sistem üstlerine çökecek ve altından kalkamayacaklar...
Tabii olan yine halkıma olacak.Fatura yine bizlerden çıkacak...
O yüzden bunun sorumluları er-geç cezasını çekmeli...

observer
31-10-2006, 10:22
Eğer,tüm bu berbat ekonomik sistemin bu şekilde devam etmesine ,bu hükümet bilerek mi göz yumuyor ,yoksa bilmediğinden dolayı mı?..Her 2 durumdada felaket...Bu sistem üstlerine çökecek ve altından kalkamayacaklar...

Önemli bir nokaya değinmişsinz ben de şahsen aynı merak içindeyim uzun zamandır.
Şahsi düşüncem (ki uzun zaman kararsız kalmıştım bu konuda) bu adamların herşeyin farkında olduğu ve çok iyi politika yaptıkları...

Ekonomik sistemin ise çökeceğini sanmıyorum. Çünkü bizde olan bir dönüşüm. Ülkede tam bağımsızlık ve egemenlik değerleri el değiştiriyor... Daha önceden halka ait olan ve olması gereken bu değerler 2000 li yıllarda çok daha hızlanarak el değiştiriyor...
Ekonomik argumanlar bu değişimin geriye dönüşü olmaksızın işlemesi için uygun zeminlere oturtuluyor şu an... Dönüşüm bu yönde...Bu yüzden ekonomik sistem çökmez ama ne zamanki dönüşüme karşı cepheler oluşur ekonomik argumanlar yolu ile bu cephelerin çabaları artık daha kolaylıkla önlenir. Cepheler kolayca dağıtılır...
Bunları zannediyorum önümüzdeki yıllarda yaşayarak göreceğiz...
Halkın egemenliğine dayalı bir batı demokrasisi gerçekte olmayan birşeydir...
Dünyada gerçek anlamda halk egemenliğine dayalı ilk sistemi kuran Mustafa Kemal ile Türkiye olmuştur.
Batı dünyası 80 yıldır bundan zaten çok rahatsızdır. Ama açıkça dile getirilmez. Son yıllarda Abd nin Türkiye modeli islam devleti vurgularının nedeni Türkiyedeki dönüşümden yani kendi sistemlerinin bu ükede oturmakta ve geriye dönüşü olamayacağından artık emin olmalarındandır.
Ülkemiz çok yakında batı anlamındaki yani büyük sermayenin (en büyük olanı) egemenliğini baz alan demokratik sistemi kılcal damarlarında bile hissetmeye başlayacak...
Bunun etkilerini halk çok sonraları hissetmeye ve yaşamaya başlayacak ama tabi geç olacak...
Bu ülkenin ihtiyaç duyduğu tek şey toplumun çıkarlarını kendi çıkararının önünde geldiğini bilen ve yaşayan bireylerin yetişmesi ve çoğunlukta olması idi.
Ama özellikle 1980 lerden itibaren bunun değiştiğini ve toplumda kendi çıkarlarını toplum çıkarlarının üstünde görenlerin çoğaldığını ve çoğalmaya da devam ettiğini görüyoruz...
Bu da batı çıkarlarına daha kolay hizmet eden bir durum...
Sonuç olarak halklar hakettikleri biçimde yönetilirler...
Ve herzaman kurunun yanında yaş da yanar...

e-recep
31-10-2006, 17:46
Bence başta ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Zaten seçildiklerine bile şaşırdılar. Merkez Bankası da Serdengeçti'deydi. Onu azletmek öyle kolay bir hareket değildi (ama yapılmalıydı). IMF'nin telkinleri doğrultusunda hareket ettiler, zannettiler ki IMF, Türkiye'nin iyiliğini istiyor; ancak gün geçtikçe cenderenin farkına vardılar. Artık caymak, vazgeçmek için çok geçti. Bir daha ki seçime kadar günü kurtarmayı tercih ettiler. Gittiği yere kadar böyle kör topal gidecek. Sonra ne mi olacak? Arjantin 2002!

--

PAŞA
31-10-2006, 18:06
Önemli bir nokaya değinmişsinz ben de şahsen aynı merak içindeyim uzun zamandır.
Şahsi düşüncem (ki uzun zaman kararsız kalmıştım bu konuda) bu adamların herşeyin farkında olduğu ve çok iyi politika yaptıkları...

Ekonomik sistemin ise çökeceğini sanmıyorum. Çünkü bizde olan bir dönüşüm. Ülkede tam bağımsızlık ve egemenlik değerleri el değiştiriyor... Daha önceden halka ait olan ve olması gereken bu değerler 2000 li yıllarda çok daha hızlanarak el değiştiriyor...
Ekonomik argumanlar bu değişimin geriye dönüşü olmaksızın işlemesi için uygun zeminlere oturtuluyor şu an... Dönüşüm bu yönde...Bu yüzden ekonomik sistem çökmez ama ne zamanki dönüşüme karşı cepheler oluşur ekonomik argumanlar yolu ile bu cephelerin çabaları artık daha kolaylıkla önlenir. Cepheler kolayca dağıtılır...
Bunları zannediyorum önümüzdeki yıllarda yaşayarak göreceğiz...
Halkın egemenliğine dayalı bir batı demokrasisi gerçekte olmayan birşeydir...
Dünyada gerçek anlamda halk egemenliğine dayalı ilk sistemi kuran Mustafa Kemal ile Türkiye olmuştur.
Batı dünyası 80 yıldır bundan zaten çok rahatsızdır. Ama açıkça dile getirilmez. Son yıllarda Abd nin Türkiye modeli islam devleti vurgularının nedeni Türkiyedeki dönüşümden yani kendi sistemlerinin bu ükede oturmakta ve geriye dönüşü olamayacağından artık emin olmalarındandır.
Ülkemiz çok yakında batı anlamındaki yani büyük sermayenin (en büyük olanı) egemenliğini baz alan demokratik sistemi kılcal damarlarında bile hissetmeye başlayacak...
Bunun etkilerini halk çok sonraları hissetmeye ve yaşamaya başlayacak ama tabi geç olacak...
Bu ülkenin ihtiyaç duyduğu tek şey toplumun çıkarlarını kendi çıkararının önünde geldiğini bilen ve yaşayan bireylerin yetişmesi ve çoğunlukta olması idi.
Ama özellikle 1980 lerden itibaren bunun değiştiğini ve toplumda kendi çıkarlarını toplum çıkarlarının üstünde görenlerin çoğaldığını ve çoğalmaya da devam ettiğini görüyoruz...
Bu da batı çıkarlarına daha kolay hizmet eden bir durum...
Sonuç olarak halklar hakettikleri biçimde yönetilirler...
Ve herzaman kurunun yanında yaş da yanar...

Çok güzel özetlemişsiniz...
20yy başında Atatürk gibi bir deha çıktı ve kurtulduk..Geçen yüzyıldan bu yüzyıla devam edebilen tek ihtilal Anadolu İhtilali olmuştur.Bu da batının bizi daha çok hedef almasına yol açmıştır.
Mutlaka ulusal olması gereken 3 şey vardır.Eğitim ,ekonomi ve savunma..
Eğitimimizi maalesef ele geçirdiler...Şimdi ekonomiyi tamamen ele geçirmek üzereler....
Bu çok uzun vadeli bir planın parçaları...Yüksek faiz-düşük kur politikası ,bizim ekonomimizin çöküşünün son evresi için bir stratejidir.
Çekirge 2 kez sıçradı (2 devalüsyon ) ,3.de her şeyi teslim edeceğiz...
Allah sonumuzu hayır etsin...

PAŞA
31-10-2006, 18:10
Bence başta ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Zaten seçildiklerine bile şaşırdılar. Merkez Bankası da Serdengeçti'deydi. Onu azletmek öyle kolay bir hareket değildi (ama yapılmalıydı). IMF'nin telkinleri doğrultusunda hareket ettiler, zannettiler ki IMF, Türkiye'nin iyiliğini istiyor; ancak gün geçtikçe cenderenin farkına vardılar. Artık caymak, vazgeçmek için çok geçti. Bir daha ki seçime kadar günü kurtarmayı tercih ettiler. Gittiği yere kadar böyle kör topal gidecek. Sonra ne mi olacak? Arjantin 2002!

--

Dediklerinize katılıyorum ,tek farkla....Bence hala ,hiçbirşeyin farkında değiller.Birkaç senedir ,global harekete bağlı olarak ,tüm dünyada meydana gelen küçük ekonomik düzelmeden,Türkiye'de nasibini aldı.(Geçici de olsa)..Ve bunlar kendilerinin bir şey başardığını zannediyorlar.

akuarist
31-10-2006, 21:14

--

sayın e-recep buna göre imf bu tarz çıkar ilişkili bürokrasiye gözmü yumuyor yani? Ben imf nin şimdiye kadar Türkiyedeki yolsuzlukları eleştiren bir tutumu olduğunu gördüm.

radyolog
31-10-2006, 21:21
Dediklerinize katılıyorum ,tek farkla....Bence hala ,hiçbirşeyin farkında değiller.Birkaç senedir ,global harekete bağlı olarak ,tüm dünyada meydana gelen küçük ekonomik düzelmeden,Türkiye'de nasibini aldı.(Geçici de olsa)..Ve bunlar kendilerinin bir şey başardığını zannediyorlar.

en anlaşılabilir bu şekilde özetlenebilirdi:)

ilave etmekte yarar var :

orada burada dolaşan ÖZELLİKLE KÖRFEZ SERMAYESİ bazı göbek bağları nedeni ile ülkemize GELİR GİBİ YAPTI HANİ bazıları şunun bunu dizinin dibine oturdu ya var ya o şahıslar SAKALLI CÜBBELİ YANINDA KELEŞİ OLAN VS

eeee zamanı gelecek gidecekler

ne zaman mı???

GELİŞEREK DEĞİŞTİM :oley: SAFSATALARINI ATANLARINDA BİR SON KULLANMA TARİHLERİ VARDIR ELBETTE

akuarist
31-10-2006, 22:48

BOTAŞ iflasın eşiğinde

24 saat bile geçmedi bu posttan sonra :)

Doğal gaza % 5.8 zam
BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatlarına yüzde 5.8, sanayide kullanılan doğal gaza ise 5.4 oranında zam yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/389509.asp

e-recep
01-11-2006, 00:34
Bunun doğru olduğuna inanmak istemiyorum, bu yönetim bu kadar 'tın tın' olamaz. Ancak 'geliriniz artmadı ise bize oy vemeyin' gibi söylemler sizin savınızı haklı kılıyor. Köylünün cebinde kasabaya gidecek minibüs parası bile yok. Ve adam kalkmış ne diyor. :gulen:

---

e-recep
01-11-2006, 00:44
sayın e-recep buna göre imf bu tarz çıkar ilişkili bürokrasiye gözmü yumuyor yani? Ben imf nin şimdiye kadar Türkiyedeki yolsuzlukları eleştiren bir tutumu olduğunu gördüm.
Haklısınız. IMF, paracıkların bu tür yolsuzluklarla heba edilmesine hoş gözle bakmaz, ister ki o paracıklar faiz veya kar adı altında az gelişmiş ülkelerden, gelişmiş ülkelere aksın.

---

TaNGo
01-11-2006, 01:55
Bu kadar kör olduklarına inanmıyorum, belki de inanmak istemiyorum. Ben her şeyin farkında olduklarına, ama asıl amaçlarına hizmet edecek her yolun mübah olduğunu düşündüklerini düşünüyorum. (Biliyorsunuz, onlar için bir çok şey amaç değil araç..)

PAŞA
01-11-2006, 14:02
Bu kadar kör olduklarına inanmıyorum, belki de inanmak istemiyorum. Ben her şeyin farkında olduklarına, ama asıl amaçlarına hizmet edecek her yolun mübah olduğunu düşündüklerini düşünüyorum. (Biliyorsunuz, onlar için bir çok şey amaç değil araç..)

Peki aynı gemide olduğumuzu düşünemeyecek kadar aptal mı bunlar..Gemi batarsa ,onlarda ,amaçlarıda batar..

TaNGo
01-11-2006, 23:43
Peki aynı gemide olduğumuzu düşünemeyecek kadar aptal mı bunlar..Gemi batarsa ,onlarda ,amaçlarıda batar..
Batan geminin mallarını Araplara satarlar onlar da.. :gulen:

TaNGo
02-11-2006, 10:01
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1249001&postcount=471

Buradaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim..

alvardar
02-11-2006, 16:43
Araplar deyince aklıma geldi. Bir ara Öger Telekom'un TT'nin satış bedelini peşin ödeyeceğini yazılıp çiziliyordu basında. Galiba o iş yattı tabi hükümetin beklediği milyar dolarlar da.
Özelleştirmeler sayesinde devletin satış geliri elde etmesi dışında personel giderlerinin de azalması gerekiyor. 2007 bütçesini bilen varsa personel giderleri 2005 veya 2006'ya göre ne durumda?

TaNGo
05-11-2006, 17:57
Araplar deyince aklıma geldi. Bir ara Öger Telekom'un TT'nin satış bedelini peşin ödeyeceğini yazılıp çiziliyordu basında. Galiba o iş yattı tabi hükümetin beklediği milyar dolarlar da.
Evet. Haber Haziran sonundan kalma ama herhangi bir değişiklik olduğunu sanmıyorum.

Oger peşin ödemeyi, devlet Avea jestini erteledi

GÜLÇİN ÜSTÜN Ankara

Türk Telekom'un (TT) yüzde 55'lik bölümünü alan Oger Telecom, yaklaşık 5.5 milyar dolarlık kalan borcunun haziranda yapılması beklenen ödemesini erteleyince kamudan beklediği jest de ertelendi. Devlet, Avea'daki Telecom Italia hisselerini almak isteyen Oger Telecom'a onay için 'Bekle' dedi. Avea hisselerinin alınmasına onay almak için Oger'in olağanüstü toplamak istediği genel kurulun, kamu temsilcilerinin itirazı sonucu iptal edildiği ortaya çıktı.
TT Genel Müdürü Paul Doany, devir bedelinin peşin ödenmesi konusunda, "Durum üç ay önceye göre farklı. Kısmi ödeme yapabiliriz" demişti.
Oger Telecom, yüzde 55'lik TT hissesi için 4 taksitle ödeyeceği borcunu bir defada haziranda ödeyecekti. 5.5 milyar dolarlık ödeme karşılığında, Avea'daki yüzde 40'ın üzerindeki Telecom Italia hisselerinin alınmasına kamu temsilcileri onay verecekti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2006/06/30/ekonomi/eko03.html

alvardar
07-11-2006, 17:36
Evet. Haber Haziran sonundan kalma ama herhangi bir değişiklik olduğunu sanmıyorum.

Oger peşin ödemeyi, devlet Avea jestini erteledi

GÜLÇİN ÜSTÜN Ankara

Türk Telekom'un (TT) yüzde 55'lik bölümünü alan Oger Telecom, yaklaşık 5.5 milyar dolarlık kalan borcunun haziranda yapılması beklenen ödemesini erteleyince kamudan beklediği jest de ertelendi. Devlet, Avea'daki Telecom Italia hisselerini almak isteyen Oger Telecom'a onay için 'Bekle' dedi. Avea hisselerinin alınmasına onay almak için Oger'in olağanüstü toplamak istediği genel kurulun, kamu temsilcilerinin itirazı sonucu iptal edildiği ortaya çıktı.
TT Genel Müdürü Paul Doany, devir bedelinin peşin ödenmesi konusunda, "Durum üç ay önceye göre farklı. Kısmi ödeme yapabiliriz" demişti.
Oger Telecom, yüzde 55'lik TT hissesi için 4 taksitle ödeyeceği borcunu bir defada haziranda ödeyecekti. 5.5 milyar dolarlık ödeme karşılığında, Avea'daki yüzde 40'ın üzerindeki Telecom Italia hisselerinin alınmasına kamu temsilcileri onay verecekti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2006/06/30/ekonomi/eko03.html

http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=16733'den son paragraf:

Ote yandan gelecek hafta Türk Telekom'un Oger'e devrinin 1 .yılı doluyor. Dolayısıyla ilk taksit ödemesi olan ana para 1.05 milyar $'ın da gelecek hafta ödenmesi gerekiyor.

alvardar
07-11-2006, 17:38
Şu elektrik zammı da olmadı gitti (!). Medyanın aylardır devam ettirdiği elektriğe zam yapılsın baskısı işe yaramamış gözüküyor. Eee doğalgaz zammı ile yetinsinler artık. :mad: