PDA

View Full Version : Video Kamerada MiniDV mi, yoksa DVD mi Tercih Edilmeli?

Matematikçi
28-05-2006, 14:45
Şu aralar bir video kamera almayı düşünüyorum. Yaptığım piyasa araştırması sonucu iki farklı kayıt formatı olduğunu gördüm.
Biri kasetli yani MiniDV'ye kayıt, diğeri ise yeni çıkan DVD'ye kayıt olayı.
Hangisini tercih edecegim konusunda kararsız kaldım...
:düsün: :confused: :düsün:
Video kamera kullanan ya da bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim...
:roll:

İki kamerada yogunlastım:
DVD'li:
http://www.sonystyle.com.sg/sonystyle/jsp/bigproduct/bigproductdisplay.jsp?Level1=26947&Level2=2041&Level3=4190&MaterialNumber=2028003
MiniDV'li (kasetli):
http://www.sonystyle.com.sg/sonystyle/jsp/bigproduct/bigproductdisplay.jsp?Level1=26947&Level2=2041&Level3=4128&MaterialNumber=2026203

Erasure
28-05-2006, 15:39
Şu aralar bir video kamera almayı düşünüyorum. Yaptığım piyasa araştırması sonucu iki farklı kayıt formatı olduğunu gördüm.
Biri kasetli yani MiniDV'ye kayıt, diğeri ise yeni çıkan DVD'ye kayıt olayı.
Hangisini tercih edecegim konusunda kararsız kaldım...
:düsün: :confused: :düsün:
Video kamera kullanan ya da bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim...
:roll:

İki kamerada yogunlastım:
DVD'li:
http://www.sonystyle.com.sg/sonystyle/jsp/bigproduct/bigproductdisplay.jsp?Level1=26947&Level2=2041&Level3=4190&MaterialNumber=2028003
MiniDV'li (kasetli):
http://www.sonystyle.com.sg/sonystyle/jsp/bigproduct/bigproductdisplay.jsp?Level1=26947&Level2=2041&Level3=4128&MaterialNumber=2026203

Biraz daha seni düşündüreyim, şu anda söylediğin formatların dışında bir harddisk'li kameralar var, kaset vs kullanmıyor...

Öte yanda bu cihazlardan DVD'li bir kameram var, Sony 92-E ve yeni bir cihaz olmasına rağmen son derece memnunum, 20x optic, 800x digital zoom'lu ve DVD'ye kayıt yapıyor. Pratik ve güzel bir cihaz, oldukça araştırmıştım sonra bunda karar kılmıştım. Bilgisayarın varsa işin kolay kısa süre içinde filmlerini aktarabilirsin. Ayrıca DVD-RW kullandığımdan silerek boş medyayı hazırlamam 1 dk'dan az zaman alıyor. Dokunmatik ekran, super gece modu ve 16:9 kayıtları da var. Linkteki sony 605E Türkiye'de varmı bilmiyorum. Birde ses olarak Dolby Digital kayıt yapıyor, bu da güzel bir özellik, ayrıca su altında çekmek içinde özel bir sualtı kabı var.

Sonuç itibarıyla, kasetle uğraşmadan pratik bir şekilde işini halledebilirsin. Madem ki bunu almaya niyetlendin, DVD medya için Dual Layer'a sahip bir model seçerek kayıt süresini 2 kat arttırabilirsin. Bu önemli değil dersen benim gibi 5 tane boş DVD ile sürekli kayıt yapabilirsin.

Seçiminde başarılar, kolay gelsin...

Matematikçi
28-05-2006, 16:37
teşekkürler, harddisklilerde aslında cok guzel bir secenek olabilir...
Ustelik kaset veya dvd maliyeti de sıfır...
Biraz aratınca sony'nin 30gb'lik bir modelini buldum.
ustelik 7 küsür saatlik kayıt sıgabiliyormuş.
ABD fiyatı 950 $ civarı...
Cozunurluk de bayagı iyi...
http://www.sony.com.tr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR90E&site=odw_tr_TR&pageType=Overview&category=CAM+Hard+Disk+Drive

Erasure
28-05-2006, 17:04
teşekkürler, harddisklilerde aslında cok guzel bir secenek olabilir...
Ustelik kaset veya dvd maliyeti de sıfır...
Biraz aratınca sony'nin 30gb'lik bir modelini buldum.
ustelik 7 küsür saatlik kayıt sıgabiliyormuş.
ABD fiyatı 950 $ civarı...
Cozunurluk de bayagı iyi...
http://www.sony.com.tr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR90E&site=odw_tr_TR&pageType=Overview&category=CAM+Hard+Disk+Drive

Bu konuda karar vermeden evvel birde ufak öneride bulunayım, oldu ya harddiskli versiyonu aldın ve çekime de başladın. Buraya kadar herşey iyi hoş ama çektiğin filmi izlemek için sürekli cihazı tv'ye filan bağlamak zorundasın. Oysa bendeki gibi bir model'de işin güzel yanı, aleti yormadan DVD'yi çıkartıp dvd player'a takıp yoluma devam ediyorum. Birde çekilenleri eşe-dosta vermeye kalktığında epeyce uğraşacağına emin ol. Harddisk'li olduğuna göre USB'den bilgisayara bağlanacaktır. Tek dokunuşla DVD'ye kayıt diyor ancak bilgisayarda bunu olmasına pek ihtimal veremiyorum, verinin önce bilgisayara aktarılması sonrada boş medya'ya kayıt edilmesi lazım. Biraz uğraştırıcı olduğuna eminim.

Cihazın özelliklerine baktım, bence optik zoom'u hariç gayet iyi bir makina, yurtdışı fiyatı ise harika, bu fiyata ben 92-e almıştım. Sonuç itibarıyla son karar elbette sizin, seçimizinde başarılar, kolay gelsin...

haguan
28-05-2006, 18:40
oo baya ıyımıs bu yaw

gucluu
28-05-2006, 19:01
ben de daha harddiskliler yok iken DVD / MiniDV arasında MiniDV den yana tercihimi kullanmıştım.

DVD liler kayıt yaparken datayı sıkıştırıyor. MPEG4 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

MiniDV olduğu gibi kayıt yapıyor.

Birde DVD liler 30dk kayıt yapabiliyor bir DVD ye (yani bu DVD ler sokaktan aldığınız DVD değil ebatı felan ufak o zamanlar pahalıydılar şimdi fiyatları nedir bilmiyorum.)

Ben bilgisayarla aram iyi olduğu için DVD ye kaydetme işini kendim yaparım deyip MiniDV seçmiştim.

Ancak harddiskliler eğer bilgisayarınız var ise ve DVD ye ben kendim dönüştürürüm diyorsanız bence de çok daha mantıklı.

Umarım yardımı olmuştur

ghetto
29-05-2006, 11:06
Birde Sanyo nun high definition mini dv kamerası var , bir incelemeni tavsiye ederim ; özellikle diğer kameralarla arasındaki farkın anlatıldığı animasyonlara bir bak...

head
05-06-2006, 12:46
Selam,
ms movie maker programıyla cd'ye kayıt yaptım ama vcd playerım bu kayıdı görmüyor.Üstelik cd oluştururken 1,5 saat bekledim.Nero ile vcd oluşturayım dedim.Nero programı da bu kayıdı görmüyor.Acaba winanp programı mı işi bozuyor?
Yardımcı olacak arkadaşlara simdiden teşekkürler.

cash
07-06-2006, 09:57
Ben Panasonic DVD D300 aldım... Aslında NV GS 280 alacaktım...

Her ikisi de 3.1 MP... Ayrıca Sadece Panasonic markasının bazı modellerinde olan 3 CCD özelliği bu bahsettiğim kameralarda mevcut...

NV GS 280 modeli mini dv.. Fiyatı biraz daha hesaplı.. Ben DVD D^300 ü çok çok hesaplı olarak bulduğum için aldım. Yoksa NV GS 280 de süper bir kamera..

Tv niz sadece Pal sistemi destekliyorsa, Rusya'dan ucuza alabilirsiniz. Eğer Tv niz multi sistemse, ABD fiyatları daha uygun...

petal
07-06-2006, 12:56
kesinlikle dvd tercih edilmeli... mini dv den pc ye aktarım yaparken görüntü kaybı mutlaka gerçekleşiyor... ayrıca dvd kayıtları minidv ye göre daha kaliteli... bende sony dvd 403 var... daha önce canon minidv de kullandım... aralarında mukayese bile yapamam.....

çaycı
07-06-2006, 14:00
artık kaset mi kadı ki.. elbet harddisk daha hoş görünüyor yalnız okadar kullanışlı olmayacak(en azından çek seyret dvd deki kadar rahat olmaz)
oyuzden dvd li bir de optik zoomdan feragat edip minumum 1 MP olan bi kamera alırsan hem fotonu çekersin hemde en kalitede görüntünü..( megapixel arttıkça optik zoom düşüyor)
benim favorim sony105e ama sd-xd kart girişi yok:(

SALESMAN
17-10-2006, 11:01
ben de daha harddiskliler yok iken DVD / MiniDV arasında MiniDV den yana tercihimi kullanmıştım.

DVD liler kayıt yaparken datayı sıkıştırıyor. MPEG4 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

MiniDV olduğu gibi kayıt yapıyor.

Birde DVD liler 30dk kayıt yapabiliyor bir DVD ye (yani bu DVD ler sokaktan aldığınız DVD değil ebatı felan ufak o zamanlar pahalıydılar şimdi fiyatları nedir bilmiyorum.)

Ben bilgisayarla aram iyi olduğu için DVD ye kaydetme işini kendim yaparım deyip MiniDV seçmiştim.

Ancak harddiskliler eğer bilgisayarınız var ise ve DVD ye ben kendim dönüştürürüm diyorsanız bence de çok daha mantıklı.

Umarım yardımı olmuştur

bende sony HC 42 modeli mini dv var kaseti pc ye aktarmayı denedim olmadı,

kendi usb kablosunu kullandım ama nasıl yapılacağını bulamadım aktarabilen varsa nasıl yapılacağı konusunda bilgi veririse memnun olurum.

callaway76
28-10-2006, 15:28
merhaba,

çektiğiniz videoyu mini dv kasetten pc'ye aktarmanın en doğru ve de en zahmetsiz yolu bunu bir firewire (iLink veya ieee 1394 de deniyor) kablo ile yapmaktır..

mini dv kasetteki görüntüyü usb ile aktarmak çok ciddi kalite kaybına yol açar; zaten firewire arayüzünün geliştirilmiş olmasının temelinde kalite kaybını aktarmak yattığından mini dv kasetten usb aktarımı yapmak işin doğasına da ters..

firewire kablonun bir ucunu kameraya diğer ucunu da pc ye taktığınız vakit size otomatik olarak ne yapmak istediğiniz sorulur ve transferi kolayca başlatabilirsiniz..

1 saatlik çekim pc'de *.avi formatlı raw video olarak 11 gb civarında yer kaplar.. daha sonra bunu örneğin bir divx encoder ile sıkıştırıp küçültmek elinizde.. ben 11 gb'ı 700 mb'a sıkıştırıyordum.. bunun uzun bir işlem (birkaç saat) olduğunu da unutmayın.. makinenizdeki cpu ne kadar hızlıysa işlem de o kadar kısa sürer..

varjan
06-05-2007, 17:12
Bende Mini DV kamera var, ieee 1394 kart da aldım.........
Bilgisayara atmayı başardım, ama bir sorunum var 60 dk. lık kaseti 10 dk lık bölümler halinde atıyor..... Sony İmage Mixer programıda var ama olmadı bir türlü, hadi ayırmasını anlıyorum ama birisi onları nasıl ekleyeceğim hakkında bilgi verirse sevinirim.......
Programın ve kameranın içindeki tüm ayarlara baktım ayırmayla ilgili bir yer yok...... Deli olucam, illa bir sorun çıkacak.......
Capture ile ilgili başka bedava program tavsiyesi olan varsa tabiki sorunumu çözecek çok sevinirim......
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler........

:)

Erasure
06-05-2007, 18:23
Bende Mini DV kamera var, ieee 1394 kart da aldım.........

Bilgisayara atmayı başardım, ama bir sorunum var 60 dk. lık kaseti 10 dk lık bölümler halinde atıyor..... Sony İmage Mixer programıda var ama olmadı bir türlü, hadi ayırmasını anlıyorum ama birisi onları nasıl ekleyeceğim hakkında bilgi verirse sevinirim.......

Programın ve kameranın içindeki tüm ayarlara baktım ayırmayla ilgili bir yer yok...... Deli olucam, illa bir sorun çıkacak.......
Capture ile ilgili başka bedava program tavsiyesi olan varsa tabiki sorunumu çözecek çok sevinirim......
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler........

:)

Virtual Dub ile yapabilirsin. Detayları resimleri ile beraber http://www.dvd-guides.com/content/view/14/59/ adresinde, bunun haricinde ben Sony Vegas kullanıyorum ama bu program biraz ileri özelliklerinden dolayı her makina da çalışmayabilir veya tam tersi kullanımı ilk kez kullanmak isteyen için fazlaca karışık diyebilirim. Virtual Dub ücretsiz ve bunu linkteki adımları ile kolayca yapabileceğinizi sanıyorum. Bir başka alternatif olarak Nero'nun Vision programı da benzer yapıda ve menüleri vs'si kolay adımlarla yapılabiliyor. Kolay gelsin...

pltz
06-05-2007, 20:04
Şu günlerde tüplü televizyonlar ortadan kalkıyor. Yerini plazma ve LCD televizyonlar alıyor. Şu anda varolan kameralarla çekilen videoları, Şarlo filmleri misali sessiz sinema dönemi nostalji filmleri gibi izleyeceğiz yakında. O yüzden yeni çıkan high definition kameraların fiyatlarının düşmesini beklemek daha doğru gibi geliyor bana. Şu anda bu kameraların ilk örnekleri Teknosa'da 2000 YTL civarında satılıyor. Ama yakında düşecektir.

Desperado
18-11-2009, 00:20
Onumuzdeki gunlerde bir video kamera almayi planliyorum; bir onerisi olan var midir acaba?
Sanirim Sony dusunurum marka olarak, belli bir modeli onerebilecek biri olur belki diye dusundum...

Erasure
18-11-2009, 00:35
Onumuzdeki gunlerde bir video kamera almayi planliyorum; bir onerisi olan var midir acaba?
Sanirim Sony dusunurum marka olarak, belli bir modeli onerebilecek biri olur belki diye dusundum...

bütçeniz nasıl, ne kadar limit var...

Desperado
20-11-2009, 21:29
Valla 1000-2000 arasi dusunuyorum sn Erasure... Bu arada, internetten baktim biraz, Canon'un da iyi modelleri varmis sanirim...

imge
14-12-2013, 06:18
AL bir nokia lumia nın en son serisi bilmem kaç mp olan telfonunu gece karanlıkta bile çekiyor manyak alet hem telefon hem her dk yanında taşıcağın son kalite kamera hemde 41 mp