PDA

View Full Version : Sadece aptallar 8 saat uyur

cem_ozgur
16-06-2006, 09:43
Bu cümle, uyduruk kişisel gelişim kitaplarının verim arttırma cümleciği mi yoksa gerçek payı var mı?

Bugünlerde uyku süresine takmış durumdayım. Sanki boşa giden bir zamanmış gibi geliyor. Kendi adıma ne zaman 8 saatten az uyusam ertesi gün sersem gibi oluyorum. Yani başlıktaki önermenin tam tersi oluyor :) Bir taraftan da, uykunun süresi mi önemli kalitesi mi, diye de düşünüyorum. Yani verimi artırıp süreyi kısaltabilmek mümkün olsa idi yaşanabilir ömrümüzü uztabilirdik.

Bu konu ile ilgilenen arkadaşların tecrübelerini paylaşması dileği ile...

cem özgür

gemici
16-06-2006, 09:50
bence doğru...ama 30 yaş altı için geçerli değil

SALESMAN
16-06-2006, 10:03
bence doğru...ama 30 yaş altı için geçerli değil

bencede doğru ama önce sigarayı bırakmış olmak gerek .

win win win
16-06-2006, 10:09
Bu cümle, uyduruk kişisel gelişim kitaplarının verim arttırma cümleciği mi yoksa gerçek payı var mı?

Bugünlerde uyku süresine takmış durumdayım. Sanki boşa giden bir zamanmış gibi geliyor. Kendi adıma ne zaman 8 saatten az uyusam ertesi gün sersem gibi oluyorum. Yani başlıktaki önermenin tam tersi oluyor :) Bir taraftan da, uykunun süresi mi önemli kalitesi mi, diye de düşünüyorum. Yani verimi artırıp süreyi kısaltabilmek mümkün olsa idi yaşanabilir ömrümüzü uztabilirdik.

Bu konu ile ilgilenen arkadaşların tecrübelerini paylaşması dileği ile...

cem özgür
sayın cem özgür, bahsettiğiniz konuyla bende yıllardır ilgiliyim.Bu konuda bir çok kişiyle görüşmeler dashi yaptım.GÜNDE 4 saat uyuyandan 10-11 saat uyuyana ,bir çok kşiyle görüştüm.Çok ama çok zengin durumda olan kişi,; 4 saat uykuyla yetinebiliyor.Hayatında sabah 5 ten sonra yattığına ailesinden kimse şahit olmamış.Lakin adam şu anda alzhaiemer teşhisiyle karşı karşıya...10 saatin altında uyuduğunda beyni uyuşan bir yakınımda obezite var....
Bu konuda - bende nasıl en az uykuyla yetinirim -diye yaptığım çalışmalar yastığın ve yatağın muhakkak çok iyi seçilmesi geretiğini gösterdi.maximum tasarruf yastıkla olduğuna şahitim.Oksijenli bol ortam,iyi bir yastık ve yatak kesin 5- 6 saati yeterli kılıyor...saygılarımla...

buzzy
16-06-2006, 10:34
böyle bir tespit saçma geliyor kulağa..ve kaba..

cem_ozgur
16-06-2006, 15:45
böyle bir tespit saçma geliyor kulağa..ve kaba..
Böyle bir tespit kesinlikle kaba. Bu başlığı piyasada satılan bir kitaba atfen ve sorgulama amacı ile başlattım.

cem_ozgur
16-06-2006, 15:51
sayın cem özgür, bahsettiğiniz konuyla bende yıllardır ilgiliyim.Bu konuda bir çok kişiyle görüşmeler dashi yaptım.GÜNDE 4 saat uyuyandan 10-11 saat uyuyana ,bir çok kşiyle görüştüm.Çok ama çok zengin durumda olan kişi,; 4 saat uykuyla yetinebiliyor.Hayatında sabah 5 ten sonra yattığına ailesinden kimse şahit olmamış.Lakin adam şu anda alzhaiemer teşhisiyle karşı karşıya...10 saatin altında uyuduğunda beyni uyuşan bir yakınımda obezite var....
Bu konuda - bende nasıl en az uykuyla yetinirim -diye yaptığım çalışmalar yastığın ve yatağın muhakkak çok iyi seçilmesi geretiğini gösterdi.maximum tasarruf yastıkla olduğuna şahitim.Oksijenli bol ortam,iyi bir yastık ve yatak kesin 5- 6 saati yeterli kılıyor...saygılarımla...
Sayın win win win,
Özetle uyku kalitesini artırabilirsek (bol oksijen, uygun yatak ve yastık) 5-6 saatin yeterli olacağını söylüyorsunuz. "Uygun"dan kastınız ortopedik olabilir mi acaba?

akuarist
16-06-2006, 23:13
başlığı okuyunca kendimi çok kötü hissettim. 10-11 saat uyuyan biri olarak :)

krokodil
16-06-2006, 23:34
başlık çok acımasız herhalde bu başlığı yazanın keyfi yerinde..alet edevatı trampet çalıyor ..yada sıkıntısız bir hayat yaşıyor..yada türkiyede yaşamıyor...yada ne bileyim......

bu stresde..egsoz ve türlü gazların dumanı içinde.. florasant tüplerin yaydığı ışıklar altında geçen mesai saatleri sonunda eğer 4 saat uyku yeterse bravo valla....

ben dertlerimden kurtulmak için uykuya sığınıyorum..ne edeyim bu saatten sonra içki ve gaptagonmu alayım....:D

benim kriterlerim belli 4-6 saat yeterli olacak uyku için....stressiz bir iş ve sosyal hayat, bolca para, bol yeşillik, temiz, kaliteli hava..vs.vs..

eee bütün bunlarda gazoz ağacı derseniz bekleyin.. öbür dünyada uyku zaten yok..hem klimalı ortamda hemde barbükülü odalarda bol bol uyanık kalırsınız:D :D :D

cem_ozgur
18-06-2006, 23:32
başlık çok acımasız herhalde bu başlığı yazanın keyfi yerinde..alet edevatı trampet çalıyor ..yada sıkıntısız bir hayat yaşıyor..yada türkiyede yaşamıyor...yada ne bileyim......

bu stresde..egsoz ve türlü gazların dumanı içinde.. florasant tüplerin yaydığı ışıklar altında geçen mesai saatleri sonunda eğer 4 saat uyku yeterse bravo valla....

ben dertlerimden kurtulmak için uykuya sığınıyorum..ne edeyim bu saatten sonra içki ve gaptagonmu alayım....:D

benim kriterlerim belli 4-6 saat yeterli olacak uyku için....stressiz bir iş ve sosyal hayat, bolca para, bol yeşillik, temiz, kaliteli hava..vs.vs..

eee bütün bunlarda gazoz ağacı derseniz bekleyin.. öbür dünyada uyku zaten yok..hem klimalı ortamda hemde barbükülü odalarda bol bol uyanık kalırsınız:D :D :D
Sayın Krokodil,

Trampet münasebetlerinizden bahsetmek yerine üstteki yazıları okusaydınız başlığın nereye gönderme yapılarak seçildiğini anlardınız.

Sayın win win win gibi uygulanabilir önerileriniz varsa yazın, başımız üzerinde yeri var; aksi takdirde zamanımızı daha verimli değerlendirmenin yollarını aradığımız bir ortamda zaman kaybı oluşuyor.

Matematikçi
18-06-2006, 23:37
Normal bir is gününde gece 5 - 6 saat arası uyuyorum...
ama aksam tv seyrederken uzanırsam bazen uyuya kalıyorum... (Tabi bunu saymayız di mi :) )

tractact
19-06-2006, 15:58
Ben de her sabah 06:50 gibi uyandığımda bu akşam erken yatıcam diyorum ama yine de 01:00'den aşağı yatamıyorum bir türlü :)

Ballıkcı
19-06-2006, 16:19
Elde olsa keşke;
Stressiz bir ortam, bol oksijen ve üzerinize örtebilecek bir örtü (uyurken insanın üzerine yazın bile kar yağar der annem) yatak, yastık vs olsa iyi olur sadece uyku saati düzenide çok önemli bir kişiye 6 saat çok rahat yeter emin olabilirsiniz amma; düzenli uyuyan bir kişiye örnegin birgün 12 de yat 6 da kalk, ertesi gün 3 te yat 10 da kalk sersem gibi olur insan saygılarımla dost tavsiyesi olumlu imkanlara sahip olan arkadaşlar fazla uyumayın dünya nimetlerinden uykunuzu almış dinç olarak sonuna kadar faydalanın heleki günün en gzel saatleri güneşin doğuşundan yükselmeye başladığı saatlere kadar olan zamandır.

Nos
22-06-2006, 00:03

:) Büyüksün Sayın Krokodil :D :D :D

nrguven
17-07-2006, 13:51
allahıma şükür ben zaten o kadar uyumuyorum hiç de sevmem çok uykuyu seveni de sevmem 6 saat idealı hattâ 4 saat bile alıştıktan sonra yetişkin bi insan için yeterlidir bu yaş 30 filan değil yani ben şu an 23 yaşındayım ve 18 yaşımdan beri 4 saat uykuyla çok zinde gün geçirdiğim günleri biliyorum hâlen de öyle

Beşinciboyut
17-07-2006, 14:36
Az ye, az uyu, az konuş. Peki limit ne?
Azı yarar, ortası karar, çoğu zarar.

varjan
17-07-2006, 14:41
Cümlenin aslı şu olmalıydı bence ;

Erkekler 6 saat
Kadınlar 7 saat
Ahmaklar 8 saat uyur........

Realtor
21-07-2006, 09:33
Selamlar,

Çok yorulur vucudunuzu hırpalarsanız cok uyursunuz
Az calısır az hırpalarsanız az uyursunuz

Ben 7 saatlik duzeni oturttum ama fiziksel yorgunluk oldugunda uyku ihtiyacı hemen artıyor.

Uyku vucudun kendi kendini tamir ettiği suredir. Ne kadar ihtiyacınız varsa o kadar uyursunuz zaten.

Cok uyuma ihtiyacınız varsa gunluk yaşamınızı sorgulayın once. Gunluk yaşamı iyileştirmeden uyku duzeni iyileşmez.

Babadağlı
21-07-2006, 09:49
Uyku sorununuz varsa bir de kan testi yaptırmayı deneyin. Size tavsiyem gün içinde çekirdekli kuru üzüm yemeniz.
Önemli bir etken, değil 8 saat 18 saat de uyusanız uykunuzu alamazsınız eğer böyle bir probleminiz varsa.

ctitiz
22-07-2006, 00:26
genelde 5 saat ile yetinebiliyorum, bazan dahada az uyuyorum ve gün içi eksikliğini hissetmem. Bazanda uyurumda, uyurum:) Derin uyumamın az uyku ile yetinmemi sğladığını düşünmüşümdür hep....

Bu arada bende bir düzen yok galiba ve beni katogorize edip herhangibir sınıfa koyamayacaklar.

selamlar

hexedemical
24-08-2006, 07:37
buyrun kitabını okuyun :)
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=9925&productid=kkashna4#tablnk

dent
24-08-2006, 07:57
:) hem krokodil abime destek olsun,hemde izlenimlerimi anlatayım;
şehir ortamı,kirlilik ,gürültü ve özellikle hava durumu(nem ve kirlilik) uykuyu drek etkiliyor. aradabir memleketime,karadenize giderim,kaçta yatarsam yatayım saat:6.00 da çakı gibi ayaktayım.İstanbuldaki 10 saatlik uykudan sonra bütün gece Tyson'la box maçı yapmış gibi olmak yerine zinde ve keyfi yerinde olmakta cabası;)
Netice;hava,su,stres faktörü önemli:düsün:

Sarı
24-08-2006, 08:13
1 haftadır 2-3 saat uyuyorum ama aptal aptal dolaşıyorum.
8 saat uyuyanların yanına buda eklensin..:D

son_azrail
24-08-2006, 08:29
bende ortalama 6 saat uyuyorum ama APTAL OLMAK İSTİYORUM......8 saat uyku ne güzel olurdu şimdi uyuyor olsam:)

Desperado
17-12-2006, 15:17
bunyeye ve yasa gore degisir uyku ihtiyaci...
6 saatin alti veya 8 saatin ustu bana yaramiyor...

BUSHIDO
17-12-2006, 15:23
Ben bu konuda bir is bolumu yapmaktan yanayim.

Vucudumun ne kadar uykuya ihtiyaci oldugunu vucudum belirliyor ve uyanik oldugum sureyi nasil degerlendirecegimi ise ben belirliyorum.

Gunde kac saat uyudugumuz degilde, uyanik anlarimizi nasil degerlendirdigimize odaklansak!

Sevgilerimle.

kemal
17-12-2006, 15:59
Vücudun uyku ihtiyacı yaşa, bünyeye, ortama ve uyanıkken yaşanan hayatın kalite ve kantitesine göre değişiyor.

Erdal Demirkıran'ın kitabını ben de okudum. Haklılık payı var. Ama genelleme yapmak yanıltıcı olabilir.

Aynı saatte yatıp kalkanlar, düzenli yaşayanlar daha az uykuyla yetinebilirler.

Hastalığı, kilo sorunu olanlar, sigara ve içki kullananlar, sağlıklı ve yeterli beslenemeyenlerde de farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Spor yapıp yapmamak, gününü hareketli mi yoksa masa başında oturarak mı geçirmek de sonuca tesir eder.

Uyuduğunuz mekan, oksijen ve mutlak sessizlik (ya da gürültü) durumu, yatağın köteğin hali de önemli.

Yatmadan önce ılık bir duş almak faydalı olur.

Yaylada üç saatlik uykuyla çivi gibi ayakta olursunuz; büyük şehirlerin kirli havasını soluyanlara 8 saat bile yetmeyebilir.

Tabi kafa da sorunsuz olacak. Stresi, düşmanı, borcu-harcı, ailevi sorunları vb. olanları uyku bile tutmaz. Onlar bu tasnifin dışında kalırlar.

kentuf
17-12-2006, 18:35
Vücudun uyku ihtiyacı yaşa, bünyeye, ortama ve uyanıkken yaşanan hayatın kalite ve kantitesine göre değişiyor.

Erdal Demirkıran'ın kitabını ben de okudum. Haklılık payı var. Ama genelleme yapmak yanıltıcı olabilir.

Aynı saatte yatıp kalkanlar, düzenli yaşayanlar daha az uykuyla yetinebilirler.

Hastalığı, kilo sorunu olanlar, sigara ve içki kullananlar, sağlıklı ve yeterli beslenemeyenlerde de farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Spor yapıp yapmamak, gününü hareketli mi yoksa masa başında oturarak mı geçirmek de sonuca tesir eder.

Uyuduğunuz mekan, oksijen ve mutlak sessizlik (ya da gürültü) durumu, yatağın köteğin hali de önemli.

Yatmadan önce ılık bir duş almak faydalı olur.

Yaylada üç saatlik uykuyla çivi gibi ayakta olursunuz; büyük şehirlerin kirli havasını soluyanlara 8 saat bile yetmeyebilir.

Tabi kafa da sorunsuz olacak. Stresi, düşmanı, borcu-harcı, ailevi sorunları vb. olanları uyku bile tutmaz. Onlar bu tasnifin dışında kalırlar.

borsacı için uyku reçetesi yazacak olsan ne yazarsin kemal abi.:)

kemal
17-12-2006, 20:25
borsacı için uyku reçetesi yazacak olsan ne yazarsin kemal abi.:)

Sevgili Kentuf, geceleri rahat uyumak isteyen borsacılara reçetem şöyle olabilir:

-Kredi kullanmayın.
-Tüyo ve dedikodulara kulaklarınızı tıkayın.
-Paranızı işletmesi için kimseye vermeyin; hiç kimsenin de hiçbir şekilde parasını almayın. (Ne çalıştırmak için, ne -faizli ya da faizsiz- borç, ne de emanet.)
-Ödünç hisse senedi almayın ve vermeyin.
-Borsacı olduğunuzu en yakınlarınıza bile söylemeyin.
-Spekülatif kağıtlardan, patron şirketlerinden, şaibeli hisse ve yönetimlerden uzak durun.
-Paranızı teslim ettiğiniz -aracı kurum ya da banka, her neyse- yere dikkat edin. (En büyüklerle çalışın.) Takasbanktan portföyünüzü kontrol edin. Senetlerinizi satılmaması için bloke edin.
-Zırt pırt bedelli sermaye artıran şirketlerden uzak durun.
-Kar etmeyen, para kazanamayan, kazansa da göstermeyen, gösterse de dağıtmayan şirketleri iyi tanıyın. Bunların patronları art niyetli ve sizi keriz olarak gören kişilerdir; uzak durun.
-Gözaltı pazarındaki şirketlerin hiç yanına bile uğramayın.
-Birikiminizin tamamını borsaya getirmeyin.
-Eğer kirada iseniz önce bir ev alınız. İlk ev ihtiyaçtır, zarurettir, şarttır.
-Eğer öğrenciyseniz borsaya olan ilginiz tahsil hayatınıza zarar vermesin.
-Ailenizi, eşinizi ve çocuklarınızı borsa yüzünden ihmal etmeyin.
-Borsa her şey demek değildir. Borsa yüzünden hayatın güzelliklerini ıskalamayın.
-Borsa ile ilgili hiç kimseyle tartışmayınız.
-Kimseye kağıt falan tavsiye etmeyiniz.
-Günlük işlemlerden uzak durun. Gereksiz yere risk almayın. Kendi paranızla -o da hepsiyle değil, bir kısmıyla- iş yapın.
-Asli işiniz neyse ihmal etmeyin, ikinci plana atmayın, onu hor görmeyin.
-Borsaya gereğinden fazla önem vermeyin, borsayla yatıp borsayla kalkmayın.

Doktor Kemal.

JoNaThAn
17-12-2006, 20:26
ben bikere 34 saat uyudum..

hastaydım ama baya..komada gibi..baya bi dinlendim ama.kalktığımda gündem değişmişti.tam 1 gün eksik yaşadım..hala onun eksikliğini hissediyorum hayatımda..

MuDo
17-12-2006, 20:43

hastaydım ama baya..komada gibi..baya bi dinlendim ama.kalktığımda gündem değişmişti.tam 1 gün eksik yaşadım..hala onun eksikliğini hissediyorum hayatımda..

Hiç uyanmadan mı???

JoNaThAn
17-12-2006, 20:47
Hiç uyanmadan mı???

:)

komada gibiydim..mideme ağrılar giriyordu..ne uyanıktım ne de uykuda..ağrıların girdiğini duyuyordum ama gözlerimi açamıyordum yorgunluk ve bitkinlikten..bilinçliydim ama kesik kesik.öle gitti..

kentuf
17-12-2006, 20:55
Sevgili Kentuf, geceleri rahat uyumak isteyen borsacılara reçetem şöyle olabilir:

-Kredi kullanmayın.
-Tüyo ve dedikodulara kulaklarınızı tıkayın.
-Paranızı işletmesi için kimseye vermeyin; hiç kimsenin de hiçbir şekilde parasını almayın. (Ne çalıştırmak için, ne -faizli ya da faizsiz- borç, ne de emanet.)
-Ödünç hisse senedi almayın ve vermeyin.
-Borsacı olduğunuzu en yakınlarınıza bile söylemeyin.
-Spekülatif kağıtlardan, patron şirketlerinden, şaibeli hisse ve yönetimlerden uzak durun.
-Paranızı teslim ettiğiniz -aracı kurum ya da banka, her neyse- yere dikkat edin. (En büyüklerle çalışın.) Takasbanktan portföyünüzü kontrol edin. Senetlerinizi satılmaması için bloke edin.
-Zırt pırt bedelli sermaye artıran şirketlerden uzak durun.
-Kar etmeyen, para kazanamayan, kazansa da göstermeyen, gösterse de dağıtmayan şirketleri iyi tanıyın. Bunların patronları art niyetli ve sizi keriz olarak gören kişilerdir; uzak durun.
-Gözaltı pazarındaki şirketlerin hiç yanına bile uğramayın.
-Birikiminizin tamamını borsaya getirmeyin.
-Eğer kirada iseniz önce bir ev alınız. İlk ev ihtiyaçtır, zarurettir, şarttır.
-Eğer öğrenciyseniz borsaya olan ilginiz tahsil hayatınıza zarar vermesin.
-Ailenizi, eşinizi ve çocuklarınızı borsa yüzünden ihmal etmeyin.
-Borsa her şey demek değildir. Borsa yüzünden hayatın güzelliklerini ıskalamayın.
-Borsa ile ilgili hiç kimseyle tartışmayınız.
-Kimseye kağıt falan tavsiye etmeyiniz.
-Günlük işlemlerden uzak durun. Gereksiz yere risk almayın. Kendi paranızla -o da hepsiyle değil, bir kısmıyla- iş yapın.
-Asli işiniz neyse ihmal etmeyin, ikinci plana atmayın, onu hor görmeyin.
-Borsaya gereğinden fazla önem vermeyin, borsayla yatıp borsayla kalkmayın.

Doktor Kemal.

Hocam eline ,koluna ,bilgine sağlık :) .Hesabımızı nasıl ödememiz lazim .mardin,uçak alıp virman yapsak olurmu:D

homer
17-12-2006, 20:57
gece 6saat,ogle vaktide 1-2 saat uyumayi deneyin.

kemal
17-12-2006, 21:02
Hocam eline ,koluna ,bilgine sağlık :) .Hesabımızı nasıl ödememiz lazim .mardin,uçak alıp virman yapsak olurmu:D

:) :) :) :) :D :D :D :D :roll: :roll: :roll: :roll:

krokodil
18-12-2006, 23:11

benim babamda perşembe akşamı yatmış pazar sabahı uyanmış birliğine mesaisine gitmiş boş boş bakınıyormuş bu millet nerde diye ..sonra ayıkmış pazar sabahı olduğunu..onu bu hale getirende hastalık değil benim 40 gün 40 gece ağlamammış....:D

haguan
19-12-2006, 03:02
benim babamda perşembe akşamı yatmış pazar sabahı uyanmış birliğine mesaisine gitmiş boş boş bakınıyormuş bu millet nerde diye ..sonra ayıkmış pazar sabahı olduğunu..onu bu hale getirende hastalık değil benim 40 gün 40 gece ağlamammış....:D

nasıl yanı ya perşembeden pazaramı :oley: :D:D :eek:

haguan
19-12-2006, 03:08
:D
http://www.youtube.com/watch?v=12PsUW-8ge4

http://www.youtube.com/watch?v=12PsUW-8ge4

Sound
18-01-2007, 00:44
Uyku ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir.
Ben günde 8 saat uyamazsam dinlenemiyorum yorgun oluyorum.
10 saat uyuyan tandıklarımda var gerçi dışardan bakınca pek aptal gibi durmuyorlar ama tabi IQ testi yapmadan bişeyde söyleyemem :)

Bir aptal olarak uyku süresinin kişiden kişiye farkettiğini gözlemledim.

uykuyla zeka arasındaki ilişkiyi tam bilmiyorum ama uykuyla ruhsal hastalıklar arasında ilişki olduğunu okumuştum.

bazı kişilerde uykusuz kalınca yada yeterince dinlenemeyince kaygı düzeyinin arttığı hatta 10 gün uykusuz kalan bi adamın tam bir hasta gibi davrandığını okumuştum.

Eğer kendinizi dinlenmiş hissediyorsanız bana göre kaç saat uyuduğunuzun bi önemi yok.

Gerçi kendinizi bir aptal gibi hissetmek biraz acı verici olabilir ama insan zamanla onada alışıyor.
yeterki kendinizi olduğunuz gibi kabul edin nede olsa aptallarında yaşama hakkı vardır :D

cem ozgur
08-02-2007, 13:40
Başlıkta adı geçen kitap öğrendiğim kadarı ile uyku merkezini tetikleyen hipotalamus'un eğitimi üzerine. Fındık kadar olan bu merkezin eğitilmesi ile insanın 3-4 saatte sanki 8 saat uyumuş gibi insanın dinlenebileceği iddiası üzerine kurulu.

Farkında olarak ya da olmayarak insanın kendini motive ederek daha az uyumaya alıştırmış ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan, performansında eksilme olmayan arkadaşlar var mıdır acaba?

cem ozgur
17-03-2008, 01:06
İyi bir uyku için 5 öneri!
İyi uyuyamama nedenleriniz ve iyi uyuma önerilerimiz...

İyi ve kesintisiz uyku, iyi uyanmaya ve tazelenmeye neden olur. Buna rağmen, geceleriniz hayal kırıklıkları ve yarım uykularla doluysa, yaşamınızı kontrol edin. Akşam 7’den sonra expresso içiyor ya da yatağınızı home office gibi kullanıyorsanız bu tür bir sorun yaşayabilirsiniz. Buna benzer yanlış davranışlar uykusuzluğa neden olan şeyler olabilir.

İyi uyuyamama nedenleriniz ve iyi uyuma önerileri..

Sindirim bozuklukları hastalıkları

Yatma vakti süt ve bisküviler iyi bir seçenek olabilir. Bu yumuşatıcı yöntemler birkaç kalori daha fazla alınmasına neden olabilir. Oprah, akşam 8’den sonra yememek gerektiğini belirtiyor, bunun kilo vermede de etkili olduğunu ifade ediyor. Siz diyet divası olmasanız bile, geç yemek asla iyi bir fikir değildir. Amerikan Uyku Akademisine göre, eğer yatmadan önce çok fazla yerseniz gece uykunuz boyunca sindirim devam eder. Diğer taraftan REM uykusu sırasında devam eden sindirim reflü gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Uyku boyunca sindirim mide asitlerinin yemek borusuna doğru geri kaçmasına, yanma, tıkanma ve öksürüğe neden olabilir.

Tedavi: Yatma saatinizden 2-3 saat önce çok fazla yemek ya da atıştırmalık yemeyin. Bu durum kaçınılmazsa, yatmadan önce yiyeceğiniz tüm yemeklerinizin hafif olmasına dikkat edin. Reflü nedeniyle burundan boğazınıza bir sıkıntı varsa, ilaç kullanmanız gerekebilir.

Yatak odasındaki ışık düzeni

Herkes yatak odasını tahrik edecek şekilde düzenlemeyi sever. Bu düzenlemenin size kıvılcım verecek kadar olduğunuzdan emin olun. Teknolojik aletlerin aşkınızı öldürmesine izin vermeyin. Her ev ortalama bir elektromanyetik parazitlerle doludur, bunlar her elektrikli alet tarafından üretilir. Quantum fiziği teorisine göre, havamız elektrikle yüklüdür ve uyku sorunlarına neden olur. İster teknoloji bağımlısı ister ortalama bir müşteri olun, uyuduğunuz yerde TV, radyo, CD player, telsiz telefon, GSM hatta bir bilgisayar, yazıcı, tarayıcı ve faks gibi aletler bulundurmayın.

Bu tür elektrikli araçlar - özellikle TV ve Bilgisayar ekranı- açıkken ve kapandıktan sonra bile yüksek elektromanyetik enerji yayarlar. Siz de havadaki elektronik dalgalar üzerinize yapışır.

Tedavi: Elektrikli aletlerinizi kapatın. Yatak odanızda hiç elektrikli alet olmaması en iyisidir. Olması gerekiyorsa, TV ve bilgisayarınızın üzerini bir şeyle örterek elektromanyetik parazitlerin havada olmasını azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeksiz bitkiler de elektromanyetiği tutar. Dijital saatler yüksek miktarda EMI (Elektromanyetik enerji yayar) ve başınızın yanından uzak tutmalısınız. Dijital saatinizi odanın sizden uzak bir köşesine koyun ya da dijital olmayan bir saat kullanın.

Midenizin üzerine mi yatıyorsunuz?

Uyurken içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın. Araştırmalara göre, en iyi uyuma pozisyonu sırt üstü yatış ya da anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonudur. Her iki durumda da vücudunuz dinlenir, organlarınız rahat çalışır. Her iki yatış da omurganızın ve vücudunuzun düzgün olmasını sağlar. Eğer yüzü koyun yatmayı tercih ediyorsanız, sağlığınızı olumsuz etkileyecek rahatsızlıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Siz yüzlerce saat harika uyurken, narin yüzünüz yastığınızın üzerinde kalacak. Bu durum kırışıklıkların artmasına, yüzünüzün sarkmasına ve yumuşamasına, boynunuzda oluşacak travmadan, omurga ve bel ağrısından bile söz etmiyoruz.

Tedavi: Uyku pozisyonunuzu değiştirin. Bu şekilde yatmaya çalıştığınızda midenizin olduğu yere sizi rahatsız edecek ufak top gibi bir şey yerleştirebilirsiniz.Bu eski alışkanlıklarınızı bırakmanızı ve otomatik olarak yeni pozisyona uymanızı sağlar.

Kandaki kortizol seviyesinin yükselmesi

Aşırı kilonun uyku azlığı ile ilgili olduğu yapılan araştırmalarda tespit edildi. Bu aşırı uyumanın zayıflamanıza yardımcı olacağı anlamı taşımaz. Buna göre eğer yeterince uyuyamıyorsanız, stres faktörleriniz ve hormonal sisteminiz gözden geçirilmeli. Kortizol gibi stres hormonunuzu artıran bir durum olabilir. Kandaki kortizol hormonunun yükselmesi olumsuzdur. Stres hormonunun yükselmesi iştahı da artırır, özellikle şekerli ve karbonhidratlı gıdalar yemek istersiniz. Bu durum bel çevresinin kalınlaşmasına da neden olabilir. Bunu yeterince kontrol edemezseniz, diyabet ve enfeksiyon hastalığına yakalanabilirsiniz. Araştırmalara göre kan basıncının yükselmesi ve kortizon seviyesi arasında bir korelasyon olduğu saptanmıştır.

Tedavi: Uyku zamanınızı sıklaştırın. Uygun bir saatte yatağınıza gidin ve alarmdan korkmuyorsanız saatinizi sabaha ayarlayın. Vücudunuzun en zinde olduğu saatte kalkın. Hormonlarınız uykuda olduğunuzu görecek ve kilonuz normale dönecek.
Uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu, periyodik kol ve bacak hareketi

İnsanlar uyku sorunlarının hayatlarının bir parçası olduğunu sanabilir ve bu nedenle doktoruyla bunları paylaşmaz. Ancak bu tür rahatsızlıkların tıbbi tedavileri vardır ve uykunuz düzenlenebilir. Horlama sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Büyük bir sorunun işareti olabilir. Uyku Araştırmaları Vakfı’na göre, uyku apnesi akciğerlerdeki hava akışının zaman zaman engellendiğini gösterebilir. Çoğu zaman boğazdan güçlükle soluk alıp verme durumu saatte 50 kez tekrarlıyorsa uyku apnesinden şüphelenilir. Horlama ve nefes almada zorluk sorunun belirtileridir. Obezite, sigara, alkol ya da hipertiroid, birinin sırtında uyuma, hava kaynaklı anahtar faktörlerdir.Uyku apnesi tehlikeli olabilir, böyle bir şüpheniz varsa doktor ile görüşün.

Huzursuz bacak sendromu; bacak kaslarınızın ve dizlerinizin derinlerinde garip ve huzursuz edici hisler duymanızdır, özellikle geceleri sürekli bir yerden bir yere hareket ettirerek rahatlamak istersiniz. Hasta bacak spazmı nedeniyle bacağınız refleks olarak hareket ettirebilir ya da tekmeleme tarzı hareketler yapma gereği hissedebilir, kişi rahat bir gece uykusu çekemez.

Periyodik kol ve bacak hareketi sorunu; Spazm nedeniyle kişi bacak ve kolarını yüzlerce kez hareket ettirmek ister ve sürekli uyanır. Uykuda yatak örtüsünün toplanmış olması, uyku sırasında refleks olarak tekmeleme ve sıçrama, gece boyunca kaç kez uyandığının farkında olmama gibi belirtiler gözlenebilir.

Tedavi: Eğer bu uyku bozukluklarından herhangi birinin sizde olduğundan şüpheleniyorsanız bunlar mümkün olduğu kadar kısa sürede doktorunuzla paylaşın. Size rahat bir uyku çemkenizi sağlayacak öneriler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verecektir.
(gercekgundem.com)

nunu74
06-09-2009, 22:28
valla ben en az 10 saat uyumazsam, o gunu gunden saymam.

nunu74
06-09-2009, 22:32
Başlıkta adı geçen kitap öğrendiğim kadarı ile uyku merkezini tetikleyen hipotalamus'un eğitimi üzerine. Fındık kadar olan bu merkezin eğitilmesi ile insanın 3-4 saatte sanki 8 saat uyumuş gibi insanın dinlenebileceği iddiası üzerine kurulu.

Farkında olarak ya da olmayarak insanın kendini motive ederek daha az uyumaya alıştırmış ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan, performansında eksilme olmayan arkadaşlar var mıdır acaba?

benim hipotalamus doktora bile yapsa yine de ise yaramaz.:D.

Caretta
07-09-2009, 01:00
valla ben en az 10 saat uyumazsam, o gunu gunden saymam.

benim hipotalamus doktora bile yapsa yine de ise yaramaz.:D.

boyle bayanlar evde kalir...kazara evlenmemislerse tabi...:he::he::he:...

fuiqo
07-09-2009, 01:11
gece 2 de yatip sabah 9 a doğru kalkıyorum. tatil günlerinde ise bıraksalar akşama kadar uyurum. Uyku gibi güzel bir şey yok bence. Helede rüyalar şuanki yaşantımdan daha güzel daha az stresliler bu yüzden uyumak bana göre daha iyi bir seçim. Belli bir yaşın üstündeki insanlar 4-5 saat uyuyorlar üstelik kalktıklarında çok dinç olduklarını söylüyorlar. Ben 4 saat uyku ile güne başladığım zamanlar uyur gezer gibi oluyorum ve zevksiz bir gün geçiriyorum.

torpeo
07-09-2009, 01:42
Ben gün içinde çalışarak geçirdiğim zaman kadar kendime vakit ayıramazsam işte o zaman ölmüş gibi hissediyorum kendimi. Çalışmak için mi geldim ben bu dünyaya yahu çekilin durumları oluşuyor. Çocukluğumdan beri gece en erken yattığım saat 02:00 dir. rekorum 3 gün. 3. gün algılarımın çok normal olduğunu söyleyemicem ama inanılmaz bi uykusuzluk çekmedim. Dönemsel uyku olayını araştırmak lazım bi de. Açıkçası bu bana daha mantıklı geliyor. Günün herhangi bi saatinde çekilin uykum geldi yatıcam diyebilmeliyiz ve bu olay meşru olmalı bence. :)

nunu74
07-09-2009, 07:01
Ben gün içinde çalışarak geçirdiğim zaman kadar kendime vakit ayıramazsam işte o zaman ölmüş gibi hissediyorum kendimi. Çalışmak için mi geldim ben bu dünyaya yahu çekilin durumları oluşuyor. Çocukluğumdan beri gece en erken yattığım saat 02:00 dir. rekorum 3 gün. 3. gün algılarımın çok normal olduğunu söyleyemicem ama inanılmaz bi uykusuzluk çekmedim. Dönemsel uyku olayını araştırmak lazım bi de. Açıkçası bu bana daha mantıklı geliyor. Günün herhangi bi saatinde çekilin uykum geldi yatıcam diyebilmeliyiz ve bu olay meşru olmalı bence. :)

eh yani bu kadar olur.vallahi ruhumu okudunuz.:he:.
benim bazen gece olmadan uykum gelir, bazen bir kase yogurt yerim, yine de cin gibi olurum. bazen oglene kadar uyumak isterim, bazen sabah erkenden kalkip temiz hava almak.
yani kisaca istedigim zaman uyumak, istedigim zaman uyanmak isterim. bunun karsiliginda diger tum sosyal aktivitelerden feragat edebilirim.:he:.

armagedon
07-09-2009, 08:27
kapitalizmin eseri daha az uyu bol çalış sömürül :) yokyaaaa ben 10 saat uyurum aptalda olurum {ama ben cin gibiyim } ne olcak şimdi ?

yağmur
08-10-2009, 05:36
8 Saat değil ama 6 saat iyi bence.. birde temiz havalı karanlık odada ve iyi bir yatakta uyumak çok önemli ...
Erken kalkmak dahada önemli gibi...

nunu74
08-10-2009, 06:38
einstein günde 10 saatten fazla uyurmus.

JAKO
08-10-2009, 06:59
einstein günde 10 saatten fazla uyurmus.
Uyurken saat mi tutulur?
Uyumuşken, ömür boyu uyunur.
:he:

ardahan
08-10-2009, 08:23
Einsteinın o kadar yattığına inanmam. Research yapan bir bilimadamı ister istemez kendisini saatlerce labaratuarda bulur. Belki bir masa ya başını dayayıp sandalye üzerinde uyur.

Fizikcileri çok iyi bilen, yurtdışında bir çok arkadaşı fizik merkezli elektrik/elektronik, bilgisayar araştırmaları yapan biri olarak yazıyorum.

Erbabı 3-4 saat yeterlidir uyku için demiş.

drcz
08-10-2009, 09:20
Bazen fazla uyumak iyidir. Her zaman akıllı gezineceğine bazen uyu abtal takıl!....

REST
08-10-2009, 09:22
Günde kaç saat uyursanız uyuyun...
Gece uyuyun.
İnsan vucudu kendini toparlamak için geceleri çalışır.
Gün ışığında tüketir...gece şarj eder.
REST

Figo
08-10-2009, 09:39
Günde kaç saat uyursanız uyuyun...
Gece uyuyun.
İnsan vucudu kendini toparlamak için geceleri çalışır.
Gün ışığında tüketir...gece şarj eder.
REST

rest'e katılıom
gece karanlıkta uyurken vücut melatonin hormonu salgılarmış.(gece 23:00 ile 05:00 arası)
Bu hormonda hücre yenileyici bağışıklık sistemini düzenleyici etki var.
Kansere karşı koruyucu bi hormon, tümörlerin büyümesini engellio.
Mesela körler hep karanlıkta oldukları için onlarda kanser çok daha az görülüyormuş.
Gerçi bunların hapları da çıktı, bende var ama fazla kullanmadım doğal olarak salgılanması en iyisi.

nunu74
10-10-2009, 22:00
Einsteinın o kadar yattığına inanmam. Research yapan bir bilimadamı ister istemez kendisini saatlerce labaratuarda bulur. Belki bir masa ya başını dayayıp sandalye üzerinde uyur.

Fizikcileri çok iyi bilen, yurtdışında bir çok arkadaşı fizik merkezli elektrik/elektronik, bilgisayar araştırmaları yapan biri olarak yazıyorum.

Erbabı 3-4 saat yeterlidir uyku için demiş.

einstein'dan bahsediyoruz, fizik merkezli elektrik/elektronik, bilgisayar araştırmaları yapanlardan degil:he:

oktay G
16-07-2013, 18:31
bende 6 saate yakın uyurum ,fazlada bir sıkıntı olmuyor ,ömür uykuda geçmesin :super:

tabor
21-07-2013, 15:28
peki uykumuzun bir kısmını gün ışığında geçirip gözümüzü kalın birşeyle örtsek aynı etki olmuyor mu ?

rest'e katılıom
gece karanlıkta uyurken vücut melatonin hormonu salgılarmış.(gece 23:00 ile 05:00 arası)
Bu hormonda hücre yenileyici bağışıklık sistemini düzenleyici etki var.
Kansere karşı koruyucu bi hormon, tümörlerin büyümesini engellio.
Mesela körler hep karanlıkta oldukları için onlarda kanser çok daha az görülüyormuş.
Gerçi bunların hapları da çıktı, bende var ama fazla kullanmadım doğal olarak salgılanması en iyisi.