PDA

View Full Version : ...:::Bugün Seçim Olsa Kime Oy verirdiniz...:::

cautionary
22-09-2012, 16:37
Evet...Gündem sıcak..2013 de yerel, 2014 de cumbaba seçimi var...Bu iki seçim Türk siyasi tarihinin en önemli seçimi olacak..bu nedenle her oy çok kıymetli.

cautionary
22-09-2012, 16:43
Stratejik oy: Mesela tek başına iktidar görmek istiyorum....ama %50 filan alıpta dikta özentisine girmesin istiyorum birinci parti..Bu nedenle ikinciye veririm. Ya da aslında başka bir partiye vermeyi düşünüyorum, dağınık bir siyasi tablo görmemek için seçimi kazanması riskli olan birinciye partiye oy veriyorum...Ya da aslında baraj altında kalacak bir parti düşünüyorum, ama ümidim olmadığı için birinci partiye oy vermiyorum.

oyum çok net değil...kararsızım, duruma göre oyumun rengi değişebilir diyenler de bu seçeneği işaretleyebilir.

cautionary
22-09-2012, 16:57
Bu arada tüm forumdaşlardan ricam...konuda siyasete pek girmeyelim...sade bir anket olsun...yeterki katılım olursa iki ayda bir tekrarlarız.

bu arada forumun genel eğilimi gereği...AKP ye çıkan oyları 1,5 ile çarpmak doğru olur:)

ERCEYLAN
22-09-2012, 17:02
kime oy vereceğimi yaklaşık 1 hafta kala gidişata göre karar veririm.şimdiye kadar akp ye oy vermedim.ama olurda terör bir şekilde biter veya gözle görülür azalırsa tercihlerim arasında ilk sıraya yerleşir.eğer mhp nin başına konuşmasını bilen- saygın- özü sözü bir -birisi gelirse tercihim olabilir.

cautionary
22-09-2012, 17:30
Bu arada yeni üye sayısında gözle görülür bir artış başlarsa, anketi kaparım:he:

KARADENIZ
22-09-2012, 17:33
Kimse yorum yada aciklama sormamis...
Yalnizca kime ?????? diye sormus......
Bunun pazarlik yada yorum konusu oldugunu sanmiyorum.....
Ankete oylama yapilir, gecilir. Kimse neye ne dedigini gormez...
Ilerisini gerisini de konusmanin anlami yok.......

ITIRAZI OLAN ?

:yes:

ayhan53
22-09-2012, 17:34
Bu arada yeni üye sayısında gözle görülür bir artış başlarsa, anketi kaparım:he:

o zamanda yönetim açık tutar:he:
bak KARADENİZ aşağıda bekliyo hadi sıkıysa kapa:he:

ayhan53
22-09-2012, 17:34
Kimse yorum yada aciklama sormamis...
Yalnizca kime ?????? diye sormus......
Bunun pazarlik yada yorum konusu oldugunu sanmiyorum.....
Ankete oylama yapilir, gecilir. Kimse neye ne dedigini gormez...
Ilerisini gerisini de konusmanin anlami yok.......

ITIRAZI OLAN ?

:yes:

yok ben bişey demedim:he:

KARADENIZ
22-09-2012, 17:40

Ben Forum icin bunu demistim..... Gerci yukarida yazilani...
Yani yalnizca oyu kullan gec.... derken..

Aslinda insanlari sustur, icinden gecenleri soyleme. hele ki baskaldirma demek belkide benim en son isteyecegim sey.

Aksine, baskaldir. Seni zincire vurani yerden yere vur, duvardan duvara cal... demek YUREGIMDEN GECEN...

Lakin.. Hisse net bir ekonomi ve borsa forumu..
Yani siyasetin tartisildigi, meclis yada sokak ta yapilamayan IKTIDARIN / MUHALEFETIN / SOKAGIN dile geldigi, soze dokuldugu bir arena degil....
Amac bu.. amac bu ise, gonul istesede istemese de filtre calisir... sana da bana da sormaz.. sormamalidir...

Dedik ya... icinizden gecen ne ise, oylarsiniz biter.. Kimse de goremez neye ne dediginizi... Bari bu kadarina katilin....

cautionary
22-09-2012, 17:41

Avatarını görünce hep içim sızlar...Karadenizli in haşin, hoyrat, biraz da kaba saba bir dış görünüşü vardır...Genelde o kısmı bilinir. Ben ise, o hırçın çocuğun içindeki duygusal, hisli, vicadanlı, ama görünmeyen, pek de bilinmeyen yanını severim...Kimisinde birinci özellik, kimisinde ikincisi baskın oluyor.

ayhan53
22-09-2012, 17:51
bende kaçarım oylarımızı kullanalım

KARADENİZ gerekenleri söyledi

zorlamayalım.

mme
22-09-2012, 17:52
Bu anketin bir benzeri daha önce yapıldı mı? Yapıldıysa, ne zaman ve akabindeki seçimde ne gerçekleşti? Karşılaştırma açısından sordum.

ayhan53
22-09-2012, 17:53
Bu anketin bir benzeri daha önce yapıldı mı? Yapıldıysa, ne zaman ve akabindeki seçimde ne gerçekleşti? Karşılaştırma açısından sordum.

yapıldı ama ömrü vefa etmedi:)

KARADENIZ
22-09-2012, 17:56

Yapilmis olmasi degistirmez aslinda. Ulkem insani dun baska , bugun baska diyebilir, der, diyecektir de...

Elimizdeki sonuclar hicbir seye de numune olmayacaktir. Lakin dusunen insan okuyan insan vatanini seven insan ile var catlasin gul oynasin. lale devri buyuk vatan diyen , 1 koy uc al , alamazsan da bosver gitsin nasilsa unuturlar diyen RAKAMSAL OLARAK gorunecektir......

Haaaa, neye yarar ? hicbir seye.. keske yarasa...

recoba
22-09-2012, 17:59
Anket yeni açılmış. Görüşümüzü belirttik. "Yorum" açısından değil de burdan çıkacak sonuç ülke genelini ne kadar yansıtır bilinmez. Burdaki seçmen kitlesi ile sandık başına giden seçmen kitlesi çok farklı (Dağdaki çoban benzetmesi değil yanlış anlaşılmasın aman).
Yine de güzel olmuş; tşk.ler...

cautionary
22-09-2012, 18:12
Anket yeni açılmış. Görüşümüzü belirttik. "Yorum" açısından değil de burdan çıkacak sonuç ülke genelini ne kadar yansıtır bilinmez. Burdaki seçmen kitlesi ile sandık başına giden seçmen kitlesi çok farklı (Dağdaki çoban benzetmesi değil yanlış anlaşılmasın aman).
Yine de güzel olmuş; tşk.ler...

13 yıldır forumdayın..pek çok anket gördüm...AKP özelinde, buradan çıkan oyu 1,5 la çarpmak üç aşağı 5 yukarı doğru sonuç verir...ama önemli olan katılım....200 leri geçerse iyi bir ölçü olabilir.

Zahit
22-09-2012, 18:18
Uzun yıllar merkezden uzak tutulan,devlet imkanlarından faydalanamayan kesimler iktidar partisine oy vererek pastaya yanaştı..Bu büyük koalisyonun dağılması için daha doyum noktasına ulaşamadı..

kadirz_m
22-09-2012, 18:36
bu 4 şık yerine partileri yazsaydınız daha iyi olmazmıydı.. AKP tek kalmış, diğerlerinin ismi de olsaydı da hangisi oyları kapıyor görebilirdik belki..

KARADENIZ
22-09-2012, 18:37
13 yıldır forumdayın..pek çok anket gördüm...AKP özelinde, buradan çıkan oyu 1,5 la çarpmak üç aşağı 5 yukarı doğru sonuç verir...ama önemli olan katılım....200 leri geçerse iyi bir ölçü olabilir.

Henuz "33".. Hafta sonu etkisi olsa gerek.. Ben en az gunde 5.000 uyenin online/cevrimici oldugu bir Hisse.Net te en azindan 500 uyenin oylama yapacagini dusunuyorum...
Neden omasin, bu kadar da OT olmayiz ya....

KARADENIZ
22-09-2012, 18:38
bu 4 şık yerine partileri yazsaydınız daha iyi olmazmıydı.. AKP tek kalmış, diğerlerinin ismi de olsaydı da hangisi oyları kapıyor görebilirdik belki..

O zaman parti adi gecer parti tartismasina donerdi....Ama dediginiz gibi akp tek olunca yanlis olmus, durun bi el atalim...

KARADENIZ
22-09-2012, 18:39

O zaman parti adi gecer parti tartismasina donerdi....Ama dediginiz gibi akp tek olunca yanlis olmus, durun bi el atalim...

Simdi oldu mu ?

Vallis
22-09-2012, 18:46
Simdi oldu mu ?

Ben oy kullandığım için yeni seçenekleri göremiyorum.

kadirz_m
22-09-2012, 18:46
Simdi oldu mu ?

siz oldu diyorsanız olmuştur..
aslında cevap yazma olayını iptal edebiliyorsanız onu iptal edip sadece şıkların olduğu bir anket olabilir mi? tabi ben hiç anket açmadığım için bu yapılabilir mi bilmiyorum.. yoksa iktidar partisi demekle kimin kastedildiği, iktidar partisi dışında olunca hangisinin istendiği (sağ mı? sol mu? yoksa malum parti mi? vs.vs.) belli değil.. ben şahsen oy salladım ama ... neyse aması kalsın.. bakalım sonucu görelim..

Koray
22-09-2012, 19:06
Sadece parti isimlerinin olduğu ve yorum yazılamayan şıklar daha gerçekçi ve polemikten uzak olurdu, tabi isteniyorsa ...

KARADENIZ
22-09-2012, 19:27
Ben oy kullandığım için yeni seçenekleri göremiyorum.

Ne varki ben de goremiyorum...gormekte istemem :yes: birakin oyle kalsin.

siz oldu diyorsanız olmuştur..
aslında cevap yazma olayını iptal edebiliyorsanız onu iptal edip sadece şıkların olduğu bir anket olimabilir mi? tabi ben hiç anket açmadığım için bu yapılabilir mi bilmiyorum.. yoksa iktidar partisi demekle kimin kastedildiği, iktidar partisi dışında olunca hangisinin istendiği (sağ mı? sol mu? yoksa malum parti mi? vs.vs.) belli değil.. ben şahsen oy salladım ama ... neyse aması kalsın.. bakalım sonucu görelim..

Ben anlamadim, sanirim sizde anlamadiniz.... birakin alsin..

Sadece parti isimlerinin olduğu ve yorum yazılamayan şıklar daha gerçekçi ve polemikten uzak olurdu, tabi isteniyorsa ...

Parti ismi olunca olay baska mecraya tasiniyor... Bu iyidir... En azindan Hisse Net icin... Toplum bolunmus... birde forumu bolmeyelim :yes:

Koray
22-09-2012, 19:49
Parti ismi olunca olay baska mecraya tasiniyor... Bu iyidir... En azindan Hisse Net icin... Toplum bolunmus... birde forumu bolmeyelim :yes:

Toplumun bölündüğünü sanmıyorum diğer taraftan böyle bir anket açarak polemik'de başlatılmış oldu ...
Ancak hisse.net olarak haklısınız, bu işleri daha ciddi olarak yapan ihtisas sahibi firmalar var zaten :)

sagopa kajmer
22-09-2012, 20:32
oyumu kullandım,forumdaşlık vazifemi yerine getirdim :D

malum bir geyik vardır(doğru mu değil mi bilmiyorum)

ülkemizde yayın yapmaya başlayacak bir tv kanalı anket yaptırır önce.halk ne tür program sever;ona göre yayın akışımı hazırlayayım diye...çıkan cevap "ben belgesellere bayılırım,hep izlerim"
tv kanalı belgesel ağırlıklı bir yayına başlar..ama gel gör ki reyting sıralamasında hep geride çıkar.hemen durumu düzeltmeye kalkar,yayın şekli değişir :D

burada da oylama sonucu (şahsi fikrim) diğer partiler ağırlıklı çıkacaktır ama seçimlerde zıttı bir sonuç bekliyorum...

not:akp sempatizanı değilim.

cengaver
22-09-2012, 22:55
Oylayan sayısı düşük.Tüm üyelerin katılması gereken bir anket.

ayhan53
22-09-2012, 22:56
elimizden geleni yapıyoz:)

Filozof16
22-09-2012, 23:00
malum demokrat falan değiliz...demokrasiye ve seçimlere de karşıyız...
düşünce tarihinin büyük filozofları da halk iradesine her zaman karşı çıkmışlardır...

zaten..tüm dünyada genel eğilim küçük çıkarların ..ülke yönetiminde..oyla..seçimle ön plana çıkması şeklidedir..zaten ayakların baş olmasının da önüne geçilmesi istenmiştir...bu nedenlerle seçimlere ve halkın kararlarına itibar etmeyiz...

magurus
22-09-2012, 23:02
oyumu kullandım...sandıkta görüşmek dilegiyle....:yes:

cautionary
22-09-2012, 23:02
1000 kişiyi geçersek, belki hisse.net/forum bazı haber sitelerine haber olabilir...sansasyonel bir sonuç çıkabilir çünkü.

venguvac
22-09-2012, 23:33
kendime uygun şık bulamadım ki :)

Iktidar -- hayır
Iktidar dışındaki herhangi bir parti -- kim olursa olsun ama iktidar tekrar iktidar olmasın diye düşünmem
Stratejik oy -- stratejikte sayılmaz (başka bir partiye inat, başkasının oyununu bozma gibi bir derdim yok.)
Oy vermeyi düşünmüyorum -- oy vermeyi düşünüyorum

mme
22-09-2012, 23:36
Oy kullandıktan sonra parmağa/klavyeye boya da sürülüyor mu?:)

balgi
23-09-2012, 00:00
sessuzca oyumuzi verduk da, gideyruk :)

akcay
23-09-2012, 00:34
İktidara oy vermeyi düşünmüyorum.fakat iktidar dışındaki bir partiyede vermeyi düşünmüyorum. Hükumetin uygulamalarından memnun değilim ama onun yerine gelip ülkeyi daha iyi bir noktaya götürecek bir partininde olduguna inanmıyorum. Bilmiyorum benim gibi düşünen var mı?

uguraltun
23-09-2012, 00:37
Evet...Gündem sıcak..2013 de yerel, 2014 de cumbaba seçimi var...Bu iki seçim Türk siyasi tarihinin en önemli seçimi olacak..bu nedenle her oy çok kıymetli.

hakkmızda hayırlısı olsun...84 ncü olarak kulandım...sicil olarakda 84 lüydüm...uygun oldu..
elbette daha çok sözler konuşulacaktır..bencede en önemli seçimlerden biride olacaktır...ülke birlik ve beraberliğimizin sorgulandığı,terörün en çok tırmandığı bu ortamda herkes vicdanı ile kendisini sorgulamasıda gerekir..geldiğimiz ortamda herkesin kendisini başarı veya başarısızlıkda benimde katkım varmı diye sorgulamalı..

guneysu
23-09-2012, 00:39
Oy kullandıktan sonra parmağa/klavyeye boya da sürülüyor mu?:)
parmak ve klavye demode oldu artık.

forumun teknolojisi en üst düzeyde,

mausa damlatıyoruz boyayı.. :)

Hisseci 16
23-09-2012, 00:54
İktidara oy vermeyi düşünmüyorum.fakat iktidar dışındaki bir partiyede vermeyi düşünmüyorum. Hükumetin uygulamalarından memnun değilim ama onun yerine gelip ülkeyi daha iyi bir noktaya götürecek bir partininde olduguna inanmıyorum. Bilmiyorum benim gibi düşünen var mı?

bende tıpkı sizin gibi düşünüyorum hatta oy kullanmayida düşünmüyorum fakat bizim milletimiz maalesef balık hafızalı bir iki ay sonra herşeyi unutup devam eder milletçe hakkimizda hayırlısi olsun...

EZEL
23-09-2012, 00:56
kime oy vereceğime daha karar vemredim ama kime OY VERMEYECEĞİME kararım 3 temmuzda belli oldu...

EZEL
23-09-2012, 00:58
Oy vermeyi düşünmüyorum 8 9.20 %

bu arkadaşlar oy vermeyeceğim demekle iktidara oy vereceğim demek istemişler oluyorlar....

aminoasit
23-09-2012, 01:28
"oy" denen olayı bir de,
Ilya Ehrenburg'un "Paris Düşerken" adlı romanından okumak da yarar var... hele ki, günümüz teknolojisinde...

.

austin
23-09-2012, 01:44
Bu foruma takılanların eğitim seviyelerini düşünecek olursak çıkacak sonuç belli, şu anki durum pek değişmeyecektir.. Gerçek sonuçlar için bu anketin değilini almamız gerekir.. Çünkü Türkiyede eğitim seviyesi malum, cahil insan sayısı daha fazla.. Bunu küçümseme amaçlı söylemiyorum sadece bir gerçeğin tespitini yapıyorum. Son seçimdeki batı-deniz kenarı bölgeleri (eğitim seviyesi yüksek) ile diğer bölgelerin seçim sonuçlarını hatırlayın.. Bence seçime kadar yurtdışından bağımsız kendimize has büyük bir kriz(mesela bir emlak krizi yada sağlam bir devalüasyon) çıkmadıkça sonuç değişmeyecektir..

Bu arada oy vermeyi düşünmüyorum (9), sırf tepki olacak diye tasvip etmediğim bir partiye oy verip bu vebale ortak olmak istemiyorum.. Oy vermemek iktidara yarar geyiklerini de muhalefetin oy avcılığı olarak görüyorum. Oy vermeyenleri küçümsememek lazım o da bir tavırdır, yanlış hatırlamıyorsam geçen seçimde 6 milyondan fazla vatandaş oy vermedi ve sanırım parti olsalar seçimden 3. çıkıyorlardı.. Bu sayı her seçimde artarak devam ediyor. Bu da düzenin kokuşmuşluğuna bir cevaptır, anlayana tabii.. Umarım ilerde bu ülke benim oy verebileceğim bir parti görür..

INVENTOR
23-09-2012, 02:54
kendime uygun şık bulamadım ki :)

Iktidar -- hayır
Iktidar dışındaki herhangi bir parti -- kim olursa olsun ama iktidar tekrar iktidar olmasın diye düşünmem
Stratejik oy -- stratejikte sayılmaz (başka bir partiye inat, başkasının oyununu bozma gibi bir derdim yok.)
Oy vermeyi düşünmüyorum -- oy vermeyi düşünüyorum

Bilerek mi bu şekilde düzenlendi bu seçenek acaba?
- İktidar dışındaki bir parti.
- İktidar dışındaki herhangi bir parti.
Bu ikisi arasında fark var.
"Bu ankete oy vermeyi düşünmüyorum" seçeneği de benden olsun.. :he:

sagopa kajmer
23-09-2012, 10:53

%100 katılıyorum.chp nin terör konusunda hamlelerini malesef çok tehlikeli ve Türk varlığına sakıncalı buluyorum.mhp nin ise yeterli bir kadrosu olduğunu düşünmüyorum.diğer partiyi zikretmek bile saçma.

bir ara mustafa gül ü hazırladıklarını düşündüm hep çünkü boy boy haberleri her yandaydı ama onun da sesi soluğu pek yok.

hasretle yeni bir Hasan Tahsin bekliyorum.

mamiabi
23-09-2012, 11:23
Gerçek iktidarın seçimle belirlenmediğini düşünmek mümkün.
Dekoratif değişiklikler için CHP ile AKP arasında seçim yapmak insan aklına, vicdanına saygısızlık addedilebilir örneğin.
Mesele "AKP'nin alternatifi yok" değil.
Sistemin dayattığı demokrasicilik oyunu ile eğleşmek zorunda mı herkes?
Dayandığı kitlenin sesini çıkarlarını beklentileri temsil etmek açısından ayakları yere basan tek parti BDP.
Ama ne yazık ki onlar da silahların gölgesine sığınmış, dağın emrine amade gibi duruyorlar.
Gerçek muhalefet, iktidarı (hangi parti olursa olsun) vahşilikten biraz olsun alıkoyacak, batının ve tüm dünyanın egemen güçlerinin piyonu olurken (12 Eylül-ANAP-DYP-28 Şubat-AKP dönemi tam da budur, öncesi de belki istisna değildir) biraz olsun tedirgin edecek tek yöntem kuklaların arenası parlementoyu dışardan sallamak, halk temsili açısından meşruiyetini sarsmaktır fikri ile öyle oy verilmemeli seçimler boykot edilmelidir
Çağrım budur :)

EKaya
23-09-2012, 11:30
bu arada forumun genel eğilimi gereği...AKP ye çıkan oyları 1,5 ile çarpmak doğru olur:)

digerlerinde kat sayi degisikligi var mi ? :oley:

emrehan
23-09-2012, 12:10
Bende ikdidar dışına oy kullandım fakat muhalefet ve digerlerindende tiksiniyorum. Yuce rabbim tümünü YOK ETSIN....

sabah yildizi
23-09-2012, 15:30
Gerçek iktidarın seçimle belirlenmediğini düşünmek mümkün.
Dekoratif değişiklikler için CHP ile AKP arasında seçim yapmak insan aklına, vicdanına saygısızlık addedilebilir örneğin.
Mesele "AKP'nin alternatifi yok" değil.
Sistemin dayattığı demokrasicilik oyunu ile eğleşmek zorunda mı herkes?
Dayandığı kitlenin sesini çıkarlarını beklentileri temsil etmek açısından ayakları yere basan tek parti BDP.
Ama ne yazık ki onlar da silahların gölgesine sığınmış, dağın emrine amade gibi duruyorlar.
Gerçek muhalefet, iktidarı (hangi parti olursa olsun) vahşilikten biraz olsun alıkoyacak, batının ve tüm dünyanın egemen güçlerinin piyonu olurken (12 Eylül-ANAP-DYP-28 Şubat-AKP dönemi tam da budur, öncesi de belki istisna değildir) biraz olsun tedirgin edecek tek yöntem kuklaların arenası parlementoyu dışardan sallamak, halk temsili açısından meşruiyetini sarsmaktır fikri ile öyle oy verilmemeli seçimler boykot edilmelidir
Çağrım budur :)

%10 seçim barajı bu demokrasicilik oyunun devamını sağlamaktadır. Verilmeyen her oyun bu oyunun işine geleceğini düşünüyorum. Baraj altı partilerde de bence alternatifler mevcut.

Bana göre olması gereken:

1. %1 seçim barajı
2. Senato kurulması
3. Mecliste %1 geçen her partinin temsili.
4. Senatoda ilk 2 partinin temsili.
5. Birinci partinin tek başına iktidar olması.
6. Yasama görevinin meclis tarafından yapılması, mecliste kabul edilip senatoya gönderildikten sonra senatonun kabulunun ardından yasanın yürürlüğe girmesi.

Böylelikle yasama ve yürütme ayrılığı da sağlanmış olur. Meclisin deri koltuk üzerinde oturan saksı imajı da bir nebze düzelir. Bugünkü hali ile Meclis'in arpalık olduğunu düşünüyorum. Kapatılsa hiçbir şey kaybetmeyeceğimiz gibi epey de tasarruf ederiz.

Syg.

ayhan53
23-09-2012, 16:49
Alalım oyları

cafer76
23-09-2012, 17:39
bir gün B ve C isimli iki kişi A isimli kişinin önünü kesmişler ve B; A nın eline talip olmuş. C ise; kola fit olduğunu bildirmiş... sonuçta bizim A; B ile olan ilişkisine mantığının rızasıyla başlamış olması gerektiği gibi...

ZICO
23-09-2012, 17:50
ben izmirliyim bir izmirli olarak oyumu kullandım
ve kullandığım yerde bellidir bilmem anlatabildimmi

muratteknik
23-09-2012, 17:58
herhangi bir parti yerine direkt partiler olsa idi daha iyi olurdu..çünkü vereceğim herhangi bir parti değil...:he:

cautionary
23-09-2012, 18:07
Oylama gizlidir...Çekinmeden herkes oy verebiliri:) Fazla yoruma da gerek yok..bir hafta sonra oylama bittiğinde genel bir değerlendirme yaparız.

Ancak burada çıkacak sonucun bir ölçü olması için 1000 li katılım çok iyi olur...baştan 200 kişi minimum demiştik...ama 1000 olursa harika bir katılım olur.

Şu ana kadar ilk 10-15 oydan itibaren oyların dağılımında pek bir değişim olmadı...yarın borsanın açık olduğu gündüz saatlerinde, dağılımda radikal değişimler görebiliriz...Yarın akşama sonuç hakkında genel bir fikrimiz olur...Salıdan itibaren gelecek oyların genel dağılımı çok değiştireceğini düşünmüyorum.

fatihrustu
23-09-2012, 18:51
Oy kullanmamak sadece ve sadece AKP'ye yarar Çünkü onların oy tabanı mutlaka sandığa giderler ve götürürler. Onun için mutlaka her vatandaş oyunu kullanmalı ve mutlaka geçerli oy atmalıdır. Boş atılan her oy da AKP'ye yarar çünkü.

iNdiKaTÖr
23-09-2012, 19:12
Kol gibi ÖTV zamları oylamayı etkilemiş gibi.

Anketteki AKP oyları 4'e çarpılırsa gazetelerin manuplatif anketlerindeki rakamları ancak yakalar.

4, 5 yılda tiksindiğim politikacıları atacağım oyla üzebileceğim tek fırsatı kaçırmam. Boykot Türkiye'de marjinal bir eylemdir.

Memleketi yolda bulmadık, tek oy bile değerlidir.

ayhan53
23-09-2012, 19:13
Kol gibi ÖTV zamları oylamayı etkilemiş gibi.

sanırım rakı sogfrasındakiler topluca oy kullanmaya geldiler:he::he::he:

montania
23-09-2012, 19:14
sanırım rakı sogfrasındakiler topluca oy kullanmaya geldiler:he::he::he:

Aşağıda dikelenlere baktım, bir ben varım...

Benim de oyum hala Ajda PEKKAN'a...:kahkah:

Seçenekler arasında bulunmadığı için kullanamadım oyumu...:)

ayhan53
23-09-2012, 19:15
Aşağıda dikelenlere baktım, bir ben varım...

Benim de oyum hala Ajda PEKKAN'a...:kahkah:

oy kullanıp gitmişlerdir:)

montania
23-09-2012, 19:18
oy kullanıp gitmişlerdir:)

Sofraya da uğramıyorlar, yakalasam fikirlerine müracaat edeceğim de...:)

ayhan53
23-09-2012, 19:20
Sofraya da uğramıyorlar, yakalasam fikirlerine müracaat edeceğim de...:)

son zamlar çok etkiledi bi türlü uğrayamıyorlar:he:

montania
23-09-2012, 19:23
son zamlar çok etkiledi bi türlü uğrayamıyorlar:he:

Rakıya yapılan zam sofra dostlarını katiyyetle etkilemez...

Sofra'nın farkı da burada zaten...:)

madenci1
23-09-2012, 20:23
Ancak burada çıkacak sonucun bir ölçü olması için 1000 li katılım çok iyi olur...

Hiçbir ölçü olmaz, sadece forumdaki temayülü gösterir. O da belli zaten...

denizbir
23-09-2012, 20:32
- yanılıyorsam düzeltin .

bikaç sene evvelki secimde bu forumda yapılan ankette mevcut iktidar yuzde 50 civari olumlu oy almişti.

ben dahi bi çok kişi forumdakilerin sosyolojisinin iktidari pek desteklemeyeceğini bekliyorduk.

önceki ankette ki sonuç ilginçtir , sandiktan cıkan sonucu yansıttı.

bi cok kimse forumdakilerin ellerindeki poza göre oy kullandiği konusunda israrci idi , ve elbetee hakliydilar .

henüz erken , ancak buradaki anket kanaatimce yine olasi secimdeki sonuca paralel bi fikir verecek gibi.

fenada olmaz 10 yil yeter , az biraz değişim sart gibi; :)

BLUE_HORSE
23-09-2012, 20:34
Parmağa oy kullanıldıgına dair mürekkep ile bir nişan,işaret veriyormusunuz :he:

serkanozden
23-09-2012, 20:51
hepsini anladıkta stratejik oy ne ki?

cengaver
23-09-2012, 21:13
Şimdilik sonuç iktidar aleyhine.Aynı anketi seçimi kim kazanır şeklinde yapsak tam tersi bir sonuç çıkar.Bu da bizlerin paradoksu.

cantheman
23-09-2012, 21:15
Özür dileyerek yazmadan duramayacağım,istediğimiz kadar anket yapalım,sonuçta BİLGİSAYARLI SEÇİM SİSTEMİ...Son seçimlerde kendi oyum bile sandık dökümlerinde yoktu!!!!!!!!!!!

cautionary
23-09-2012, 22:09
hepsini anladıkta stratejik oy ne ki?

İlk sayfada açıklaması var.

aycanalp
23-09-2012, 22:24
oyumu kullandım,forumdaşlık vazifemi yerine getirdim :D

malum bir geyik vardır(doğru mu değil mi bilmiyorum)

ülkemizde yayın yapmaya başlayacak bir tv kanalı anket yaptırır önce.halk ne tür program sever;ona göre yayın akışımı hazırlayayım diye...çıkan cevap "ben belgesellere bayılırım,hep izlerim"
tv kanalı belgesel ağırlıklı bir yayına başlar..ama gel gör ki reyting sıralamasında hep geride çıkar.hemen durumu düzeltmeye kalkar,yayın şekli değişir :D

burada da oylama sonucu (şahsi fikrim) diğer partiler ağırlıklı çıkacaktır ama seçimlerde zıttı bir sonuç bekliyorum...

not:akp sempatizanı değilim.

Zit bir sonuc beklenmesi normalidir zaten. Bu ülkede GÜVENILEBILIR bir kurum kaldimiki insan secim sonuclarina güven duysun. Parmak sokulmadik yermi kaldi? :he:

ayhan53
23-09-2012, 22:24
Stratejik oy: Mesela tek başına iktidar görmek istiyorum....ama %50 filan alıpta dikta özentisine girmesin istiyorum birinci parti..Bu nedenle ikinciye veririm. Ya da aslında başka bir partiye vermeyi düşünüyorum, dağınık bir siyasi tablo görmemek için seçimi kazanması riskli olan birinciye partiye oy veriyorum...Ya da aslında baraj altında kalacak bir parti düşünüyorum, ama ümidim olmadığı için birinci partiye oy vermiyorum.

oyum çok net değil...kararsızım, duruma göre oyumun rengi değişebilir diyenler de bu seçeneği işaretleyebilir.

burada var açıklaması

balgi
23-09-2012, 22:29
Katılım pek yok...

filahum
23-09-2012, 22:40
adam bu kadar yol yapıyor kavşak köprü yapıyor yine de yaranamıyor gerçekten kediler nankörmüş (şaka şaka)

filahum
23-09-2012, 23:03
muhalefette kadro proje mi var diyorlar
akp kurulupta bir yıl dolmadan iktidar olduklarında kadrosu ve projesi mi vardı
bu kadar yanlış politika yürüten bir partiye oy vermek sorun olmuyor da muhalefete mi oy vermek rahatsız ediyor

cautionary
23-09-2012, 23:27
muhalefette kadro proje mi var diyorlar
akp kurulupta bir yıl dolmadan iktidar olduklarında kadrosu ve projesi mi vardı
bu kadar yanlış politika yürüten bir partiye oy vermek sorun olmuyor da muhalefete mi oy vermek rahatsız ediyor

Bence ilk dönemleri çok daha başarılıydı...kadro yoktu...yeme içme yoktu, düzen kurulmamıştı...ne olduysa ustalık döneminde oluyor.

EKaya
24-09-2012, 01:30
ne olduysa ustalık döneminde oluyor.

ya 'usta basilik' ? :beurk:

AUDİ+
24-09-2012, 01:38
Son miadlarını oynuyorlar diye düşünüyorum...

simatic
24-09-2012, 07:05
cok samımı goremıorum oylamayı ...keske bole bır sonuc cıksa..

cautionary
24-09-2012, 10:46
Bazı arkadaşlar, sonuçların çok bir şey göstermeyeceğini iddia ediyor...Bence rakamları doğru okuyabilirsek, en azından genel bir fikir edinebiliriz..Bence sonuçlar iktidar partisi açısından şöyle okunmalı.

İktidat partisi oy miktarı= (Alınan oy+Stratejik oylar/2)*1,5+ Oy vermeyeceklerin etkisnin dağıtılması

Bu formüle göre şimdilik sonuç şöyle=(17,31+12,02/2)*1,5+3,5=38,5

İktidar oyları biraz daha artacaktır anket bitene kadar..Buradan çıkacak sonuç, şu an %40 civarı bir oydur...Son günlerdeki terör ve ekonomik gelişmeler düşündüğünde, bir miktar oy kaybı gayet normal...Bence şu anda iktidar partisinin oyu %40 civardıır...Önümüzdeki haftalarda yapılacak güvenilir anketler de bu sonucu destekleyecektir.

Not: Profesyonel anketçi değilim, neden 1,5 ile çarpıldığı, stratejik oyların neden yarısı diye sorulabilir...kendimce çıkarımlarım ve gözlemlerim var..Ama bunlar daha çok subjektif yorumlara dayanıyor, bilimsel olduğu söylenemez tabii ki.

Kısaca 1,5 meselsini açıklayayım...Bu tür forumlarda genelde eğitim durumu iyi, gelir durumu nispeten üst seviyede insanlar var. Seçimlerde genelde bu kesimlerden alınan oyun 1,5 katı civarında oy alıyor iktidar partisii...rakam buradan geliyor...ama birisi çıkar da 1,4 ya da 1,6 katsayısı alınmalı derse, ona da olmaz, olamaz demem.

cafer76
24-09-2012, 11:04
Bazı arkadaşlar, sonuçların çok bir şey göstermeyeceğini iddia ediyor...Bence rakamları doğru okuyabilirsek, en azından genel bir fikir edinebiliriz..Bence sonuçlar iktidar partisi açısından şöyle okunmalı.

İktidat partisi oy miktarı= (Alınan oy+Stratejik oylar/2)*1,5+ Oy vermeyeceklerin etkisnin dağıtılması

İktidar oyları biraz daha artacaktır anket bitene kadar..Buradan çıkacak sonuç, şu an %40 civarı bir oydur...Son günlerdeki terör ve ekonomik gelişmeler düşündüğünde, bir miktar oy kaybı gayet normal...Bence şu anda iktidar partisinin oyu %40 civardıır...Önümüzdeki haftalarda yapılacak güvenilir anketler de bu sonucu destekleyecektir.

Not: Profesyonel anketçi değilim, neden 1,5 ile çarpıldığı, stratejik oyların neden yarısı diye sorulabilir...kendimce çıkarımlarım ve gözlemlerim var..Ama bunlar daha çok subjektif yorumlara dayanıyor, bilimsel olduğu söylenemez tabii ki.

Kısaca 1,5 meselsini açıklayayım...Bu tür forumlarda genelde eğitim durumu iyi, gelir durumu nispeten üst seviyede insanlar var. Seçimlerde genelde bu kesimlerden alınan oyun 1,5 katı civarında oy alıyor iktidar partisii...rakam buradan geliyor...ama birisi çıkar da 1,4 ya da 1,6 katsayısı alınmalı derse, ona da olmaz, olamaz demem.

bence stratejik oyların tamamına yakını iktidara oy kullanacak... oy kullanmayacağım diyenlerinde çoğunluğunun yine aynı eğilimde olacağını düşünüyorum... bu taslakta değerlendirme yaparsak 1.5 ile çarpmayada gerek kalmayacaktır zannımca

madenci1
24-09-2012, 11:54
Ben, stratejik oy kullanacağım yönünde ankete oy verdim. Fakat iktidar partisine kesin oy vermeyeceğim. Oy kullanmayacağım diyen niçin iktidar partisine oy versin?

uguraltun
24-09-2012, 12:33
Özür dileyerek yazmadan duramayacağım,istediğimiz kadar anket yapalım,sonuçta BİLGİSAYARLI SEÇİM SİSTEMİ...Son seçimlerde kendi oyum bile sandık dökümlerinde yoktu!!!!!!!!!!!

sevgiler saygılar..
benim endişemde budur..

tekas
24-09-2012, 13:32
Ben, stratejik oy kullanacağım yönünde ankete oy verdim. Fakat iktidar partisine kesin oy vermeyeceğim. Oy kullanmayacağım diyen niçin iktidar partisine oy versin?

''Bir şeyi alternatifsiz olarak görüyorsan,
onun dışındaki bir ihtimali hemen aklından uzaklaştırıyorsan,
bir yanın seni farkında olmasan da, usul usul ona doğru çeker'' :notr: diye de düşünülebilir.:)

Nova
24-09-2012, 13:52
İktidar oyları biraz daha artacaktır anket bitene kadar..Buradan çıkacak sonuç, şu an %40 civarı bir oydur....

Burdaki anketlerden çok alakasız çıkıyor sonuçlar. Son genel seçimlerden önce burada yapılan ankette chp açık ara birinci çıkmıştı mesela :) Kafaya göre yarıya böl üçle çarp istediğin rakama getir, iyi işmiş :)

Ha bu arada son 2009 yerel seçimlerde akp %38.8 oy aldı, %40 bile alsa oy oranını arttırmış olur bundan sonraki seçimde.

Zaten anketin tasarımı da hatalı, hangi şıkkın ne demek olduğu belli değil, mutually inclusive şıklar filan :)
Tek tek yazılır bu tur anketlerde parti isimleri, millet de ona göre işaretler.

Neyse. Burdaki anket sonucu ne olursa olsun akp geçen yerel seçimden daha fazla oy alır. Sözün özü bu.

iwontsmoke
24-09-2012, 14:00
bence de iktidar yine en az %45 oy alacaktır. benim tahminim %50 üstü alır. suriye politikası yada onun terörü artırmış olma durumu halkın umrunda olmaz. elit kesimler haric halkın buyuk çogunlugu kısa vade gelecegini düşünüyor. asgari ucretle bile olsa zar zor işe girmiş kişilerin %80 i yine iktidara oy verir. belki de dogrusu budur bilemiyorum 30 sene sonra halkın şimdi dogruyu yaptıgı ortaya çıkabilir. ben ikdidar partisine oy vermesemde genelde halkın genel kanaatlerinin uzun vadede haklı çıkacagını düşünüyorum. çünkü bireysel olarak herkes kendisi için en iyiye oy veriyor, bunu genellersekte toplum icin en iyisi ortaya çıkması gerekiyor.

Grandmaster
24-09-2012, 15:45
ıktidardaki muhalefetteki partilerin siyasi duruşlarından bagımsız soyluyorum,
iktidardaki parti 3. kez ve oyunu artırarak iktidara geldi.
yine tek basına iktidar olacaksa bile bi 10 puan oy kaybetmesi ülkenin yararına olacaktır diye düşünüyorum

merlin
24-09-2012, 16:09
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/644611_443366522382539_1483197947_n.jpg

BORA YAŞAR
24-09-2012, 17:38
bence de iktidar yine en az %45 oy alacaktır. benim tahminim %50 üstü alır.
....... ben ikdidar partisine oy vermesemde...................

Tahminin ikisi de size ait? :)

İkdidar partisine oy vermemenize gelince...Doğrusu hiç şaşırmadım.

Damat düğün gecesi sabahı kayınbabaya dertlenmiş...Kızın bakire değilmiş diye.

Yaşlı adam saf bir merakla sormuş;

- Damat bunun anası da böyle idi. Kim beceriyor bizim bu karıları?

iwontsmoke
24-09-2012, 23:22
Tahminin ikisi de size ait? :)

İkdidar partisine oy vermemenize gelince...Doğrusu hiç şaşırmadım.

Damat düğün gecesi sabahı kayınbabaya dertlenmiş...Kızın bakire değilmiş diye.

Yaşlı adam saf bir merakla sormuş;

- Damat bunun anası da böyle idi. Kim beceriyor bizim bu karıları?

evet haklısınız 2 tahmin de bana ait.:) aceleyle yazmıştım saçma olmuş biraz, farkedince bende güldüm sayenizde. hikayenizde güzelmiş ayrıca. ama dertlenmiyorum ben. dedigim gibi ben öyle düşünmüyorum ama bu iktidara halkın bu kadar sarılması uzun vadede ülkenin hayrına olabilir diye düşünüyorum. o yüzden kendimi o damat gibi hissetmiyorum sn.borayaşar. saygılar.

emperador
25-09-2012, 14:08
seçim olsa bunlar iktidarı kaybetse yerine gelecek iktidara acıyorum. çünkü para getirecek birşey kalmadı. özelleştirmeler bitti neredeyse. otobanlar ve köprüler kaldı para verecek olsa onlarıda satarlar. yerine başkası gelirse o dönemler zorlu olacaktır sonra muhalefeteki akpliler aa bakın bizden başkası yönetemiyor diyecekler.

ihsan eliaçık parti kursun direk veririm. dinle pek alakam yoktur ama adamın konuşmaları gayet mantıklı olması gereken gerçi bu düzende işi zor olur.

sovalye
25-09-2012, 15:48
Eğer biraz olsun yurdum insanını tanıyorsam ki bir çok yeri gezmiş bir insan olarak tanıdığıma inanıyorum. Bu anketteki kararsızlar, oy vermem diyenler, stratejik oy veririm ya da iktidar dışında bir partiye veririm diyenlerin bir çoğu seçim öncesinde televizyonlarda dönecek olan "Aynı tastan su içtik biz" türküsüyle duygularına yenik düşecekler ve tüm yaşanılan kötü olayları unutup yine aynı partiye oy vereceklerdir. Seçim sonunda bu iletiyi alıntılamayı düşünüyorum.

İnsanımız asla değişmez...

uguraltun
26-09-2012, 10:51
Eğer biraz olsun yurdum insanını tanıyorsam ki bir çok yeri gezmiş bir insan olarak tanıdığıma inanıyorum. Bu anketteki kararsızlar, oy vermem diyenler, stratejik oy veririm ya da iktidar dışında bir partiye veririm diyenlerin bir çoğu seçim öncesinde televizyonlarda dönecek olan "Aynı tastan su içtik biz" türküsüyle duygularına yenik düşecekler ve tüm yaşanılan kötü olayları unutup yine aynı partiye oy vereceklerdir. Seçim sonunda bu iletiyi alıntılamayı düşünüyorum.

İnsanımız asla değişmez...

insanımız asla değişmez..bizleri bir şekilde kamplara guruplara sınıflara bölerek..gerçekten toplumu ayrıştıran siyasilerin kendileridir..
insanların aklına birlik ve beraberliği sokmak yerine fitne fesadı ötekileştirme ve karalamalar gerçekten et ve tırnakmı olmuşuz yoksa içimizdeki kin ve nefret duygularına zirvemi yaptırmış anlamakta zorlanıyorum..
25 yıl askerlik mesleğimiz ne kadar güzeldi diye düşünürüm..askerler aynı elbiseyi giyer,eğitim alanında aynı eğitimi eziyeti,yağmuru sıcağı soğuğu beraber tenefüs ederler.sıray geçerler,yemekhaneye beraber giderler,kimse yanındakini alevimi sünnimi kürtmü diye sorgulamazlar,mangası için timi için takımı için birlikte ter dökerler,beraber sevinirler beraber üzülürler.birlikte pusuya düşerler,birlikte savaşırlar arkadaşı için komutanı için anası için vatanı için kendini siper eder.11 yıl manga tim klığı yaptığımdan anladığım en güzel dildir,hep eğitim alanlarında kalmışımdır,kantin gazino hizmetlerinde hiç bulunmayıp mehmetlerimle ,kursiyer ve öğrencilerimle (sb,astsb,atğm,uzman) hep çok mutlu olmuşumdur,,emekli olmuşum bakıyorum siyasetcilere bir araya gelmek birlikte yaşamak neden çok zor,,insanların sırtından kanından ve canından beslenirler ayrımcılığı körüklerler..bir şekilde duyguları ile inançları ile oynarlar..kendileri başarısız olmaya başladılarmıda ,başlarlar kendilerinde öncekileri karalarlar.eleştirmeye gelemezler,kendilerini dokunulmaz hissederler,verilen koltukları asla terk etmezler,ben başarısız oldum diyip ..gurur meselesi yapmazlar onuru ile koltuğunu bırakmazlar.böyle nereye kadar gideceğiz..
insanlarımız artık değişmeli....değişmeyi yeniliği,teknolojiyi,birlik ve beraberliğimizin önemini,çevremizdeki dost ve kardeş dediğimiz ülkelerinde ne olduğunu,gerçekten dostumuz ve kardeşimizi bilmeli,şıhların ağaların parmaklarını gösterdiği onların değil kendi gözleriyle görebileceklerini bilmeli,kardeşce yaşamayı,huzuru ve mutluğun kıymetini cumhuriyetimizin özgürlüğümüzün kıymetini vatanımızın değerini bilmeli.ezanın sesini bayrağımızın gönderdeki değerini bilmeli,bayramlarımızın değerini bilebilmeli..saygılar..

sovalye
26-09-2012, 11:20
Değişmedi, değişmiyor ve değişmeyecek...
Boşuna çırpınmayın, işte canım ülkemin özeti:

http://www.youtube.com/watch?v=aFINYC8SCHk

çingçangçong
27-09-2012, 07:53
niye oy vereyim ki? kendilerine yapılan zammı, kıyak emekliliği oy birliğiyle kabul ediyorlar, hepsi kendilerine ekstradan şöför, sekreter danışman kadrosu açılmasına hemen oybirliğiyle karar veriyor, hepsi makam araçlarını görülmemiş görgüsüzlükle en pahalısından bir tomofille değiştiriyor, oysuzum mutluyum, meclis bu ülkenin aynasıdır, birebir kopyasıdır. isveç değil burası, bu gerçeği kabullenirse insanlar daha huzurlu olurlar :)

Hisseci 34
27-09-2012, 08:17
AKP de trend çoktaaan değişti,
gözleri var görmezler,
kulakları var işitmezler,
ayakları var yere basmaz.

Muhalefet mi? Offff offf.
Anketler mi?
Hele bir yerel seçimleri görelim.
En iyi anket o olacak?

tarkan39
27-09-2012, 09:47
Son on yıldır internet ortamında yapılan hiçbir oylamada AKP nin 1. parti olduğunu görmedim,ama sandıktan hep önde çıktı.Bu konuyu bilim adamları ve proflar araştırsın bence :)

doga11
27-09-2012, 10:34
Son on yıldır internet ortamında yapılan hiçbir oylamada AKP nin 1. parti olduğunu görmedim,ama sandıktan hep önde çıktı.Bu konuyu bilim adamları ve proflar araştırsın bence :)

Çok araştıracak bir durum yok. Gelir düzeyi düşük olan insanlar ülkemizde çok ve onlardan oy oranı %90'ların üzerinde. Niye çünkü kömür var, yemek var, çeyrek altın var...

Bizler birçok şeyi görebiliyoruz ama millet aş derdinde. Sorun burdan kaynaklanıyor. Sanıyorlar ki AKP gidince böyle şeyler olmayacak.

uguraltun
27-09-2012, 11:57
AKP de trend çoktaaan değişti,
gözleri var görmezler,
kulakları var işitmezler,
ayakları var yere basmaz.

Muhalefet mi? Offff offf.
Anketler mi?
Hele bir yerel seçimleri görelim.
En iyi anket o olacak?

muhalafetin yeterince çalışmadığını,kendini yenilemediğini değerlendiriyorum..gerçekten ülkemizin geleceğini düşünüp samimiyetini halka gösterememeleri..en büyük eksiklik,,yoksa muhalefet partilerinden kopup giden insanlar mutlaka geriye dönecektir..iktidar bunun farkında kopuş olmasın diye vitrinini devamlı yenileme peşinde...benim tahminim çevreme baktığımda çok fazla bir kopuş olacağını sanmıyorum...

cautionary
27-09-2012, 14:45

Bu saatten sonra gelen oylar sonucu pek değiştirmez, benim gördüğüm, yukarıdaki mantıktan hareketle, iktidar partisinin oyu %38-39 civarlarında...2-3 ay sonra tekrarlarız oymayı.

Aslında stratejik ve oy vermeyeceğim diyen arkadaşlardan bir kaçı gelip mantığını yazabilir...bence oy vermeyecğim diyen adam, iktidara oy vermez, verse bile muhalefetten bir partşiye verir...Stratejik oy da, önemli ölçüde iktidara gider.

ayhan53
27-09-2012, 16:17
nedense katılımda az oluyor bi futbol anketi açtım 3.200 oy gweldi

özgün
27-09-2012, 17:50
akpli olmayıpta oy vermeyeceğim diyenler akp ye oy vermiş oluyorlar aslında. daha doğrusu oy vermeyenler seçimden 1. çıkacak partiye oy vermiş oluyor. o yüzden oy vermemek bir kaçış yada tepki değil.

boraeruyar
27-09-2012, 20:33
köşe başları çok iyi tutulmuş durumda, ayrıca kapitalist sistem müthiş iyi kullanılıyor. sn doga11 çok iyi açıklamış bizdensen kömür var, işvar, yardım var yurt var var var :)

sovalye
28-09-2012, 11:34
http://i50.tinypic.com/2rnkjkj.jpg

madenci1
28-09-2012, 14:23
başbakan'ın yaptırdığı ankete göre, iktidar partisinin oy oranı %52...
şimdiye kadar hiç yanlış çıkmadı.

madenci1
28-09-2012, 14:28
köşe başları çok iyi tutulmuş durumda, ayrıca kapitalist sistem müthiş iyi kullanılıyor. sn doga11 çok iyi açıklamış bizdensen kömür var, işvar, yardım var yurt var var var

oy gizli verilir, yukarıdakileri dünyadaki tüm gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerdeki bütün iktidarlar yapar.

iktidar partisinin yüksek oy almasının sebepleri yukarıda saydıklarınız değildir.

iktidar partisinin yüksek oy almasının sebebini muhalefette arıyacaksınız...

sovalye
29-09-2012, 12:39
nedense katılımda az oluyor bi futbol anketi açtım 3.200 oy gweldi

Sebebi bu olabilir mi? :

http://haber.gazetevatan.com/Haber/479837/1/Gundem#.UExAj8JRXFo

DoğuTürk
29-09-2012, 12:55
başbakan'ın yaptırdığı ankete göre, iktidar partisinin oy oranı %52...
şimdiye kadar hiç yanlış çıkmadı.

bu ara neden bu kadar sık anket yaptırıp açıklıyor acaba düşündünüz mü ?
daha önceden uzun aralıklarla anket açıklardı ; ben bir düşüş olacağına inanıyorum iktidar partisinin oylarında
şu an anketlerde toplumu yönlendirme seziyorum ; bizden başka kimseye veremezsiniz tarzı ...
halk belediye seçimlerinde kulak çekecektir bence , ustalık dönemi pek yakışıklı gitmiyor
zam yapmasak hazineden gidecek bu para diyor ; e - halktan gitsin o zaman ...............................................

madenci1
29-09-2012, 16:00
bu ara neden bu kadar sık anket yaptırıp açıklıyor acaba düşündünüz mü ?
daha önceden uzun aralıklarla anket açıklardı ; ben bir düşüş olacağına inanıyorum iktidar partisinin oylarında
şu an anketlerde toplumu yönlendirme seziyorum ; bizden başka kimseye veremezsiniz tarzı ...
halk belediye seçimlerinde kulak çekecektir bence , ustalık dönemi pek yakışıklı gitmiyor
zam yapmasak hazineden gidecek bu para diyor ; e - halktan gitsin o zaman ...............................................

Yukarıda yazdıklarınız bütün dünyada yapılıyor. Bilimsel anlamda öyle gelişmeler var ki, elektromanyetik dalgalar kullanılarak, insanların düşüncelerinin etkilenmesi konuları 1950'lerde araştılıp, deneyler yapılıyordu.
Kimbilir bugün neler yapılıyor?
Neticede bu siyasettir, Başbakan da bir siyasetçi, imam değil yani.
Elimizde bir gerçek var, Başbakan'ın açıkladığı anketler(hep aynı sıklıkla açıklanıyor, şimdi fazlalaştığı falan yok, zaten geçmişte de fazlaydı) hep doğru çıktı. Yukarıdaki ankette doğrudur. Gerçek bu...
Yapılan zamlar iktidarın oy oranını 1 puan bile düşürmez, böyle giderse belediye seçimlerinden çıkacak sonuç da yukarıdaki gibi olacaktır.

Büyüme oranı ile iktidarın oy kaybı arasında korelasyon vardır. Şimdi ismini hatırlamıyorum bir ekonomi profesörünün bir çalışması vardı :Buna göre; iktidar partisi yada bir koalisyonsa koalisyonun büyük ortağının 2 puan oy kaybetmesi, büyümenin 1 puan düşmesi ile mümkün oluyordu.

Mevcut şartlarda, belediye seçimlerinde iktidar partisinin %52 oyu, kesinlikle %38-39'a düşmez. Bunun dünyada örneği yoktur. Böyle bir şeyin olması için, büyümenin -2 veya -3'e düşmesi lazım.

Diğer taraftan büyümeyi -10'lara düşürecek bir kriz, iktidar partisini barajın altına bile götürebilir.

Benim kanaatim değişmez, 2009 seçimlerinde Akp'nin oyu %39 du. 2011'de ne oldu da %50 oldu? Petrol mü buldular, uzaya mekik mi gönderdiler?

Bunun cevabını iktidarda değil, muhalefette arayacaksınız.

Gerisi kafayı kuma gömmektir.

ikiondokuz
29-09-2012, 19:15
iktidar oyunu artırarak tekrar gelir.
kendileri çok iyi olduğundan değil, muhalefet çok kötü olduğundan :)
haklarını da yemeyelim, artıları eksilerinden çok fazladır.
iktidar yıpratır, muhalefet güç kazandırır normalde.
bir parti muhalefette yıpranıyorsa şapkayı önüne koyup düşünmeli, biz nerede hata yapıyoruz diye.
halkın oyunu kömürle yardımla alıyorlardan, bu halk salaktır mentalitesinden öte bir şeyler.
en iyiyi değil, en az kötüyü seçiyoruz. ve en az kötü hala bu arkadaşlar :)

szpilman
01-10-2012, 00:07
Korkarim 2023'e kadar once federasyon olacak sonra da K.Irak'taki Kurt devletinin resmen kurulmasi ve zenginlesmesi ile Turkiye sinirlari icindeki Kurt vatandaslar da o devlete baglanmak isteyecek ve Hakkari, Sirnak, Diyarbakir basta olmak uzere 10 kadar il Turkiye'den kopacak. Maalesef gorunen bu. Su internette gorup de "Olur mu canim oyle sey" dedigimiz haritalar gercek olacak. Hala bu iktidari ve ana muhalefeti destekleyenlerin iki kere dusunmesi gerekiyor. Oyun cok buyuk, Irak hukumeti "Biz de Amerika'dan yeni silahlar alip Turk ucaklarini dusurecegiz" diyebiliyor (K.Irak'taki kamplari vuran Turk ucaklarini kastediyor).
Biliyorum aranizda "Super guc olduk" masalina inanan cok (keske olsak), ama durum sadece Turkiye'yi gaza getirip Suriye'ye bulastirip iyice batakliga cekmekten ibaret. Akdeniz'de ucagimiz dusuyor, Amerikan gemisi gelip cikarmadan biz hicbirsey yapamiyoruz, onlar cikariyor. Veya RTE "NATO'nun Libya'da ne isi var" diyor, Fransa Ingiltere sallamayip Libya'yi vurup Kaddafi'yi deviriyor. Bunlar mi "Super Guc" oldugumuzun gostergeleri? Acik ve net soyluyorum, bu iktidar ve muhalefet boyle ucuz oy avcisi siyaseti izlerse biz bu topraklarda tutunamayiz. Biliyorum karamsar gorunuyor ama herkesin de siyasi tercihlerini belirlerken biraz daha uzaga bakmasini ve mumkunse haberleri minimum duzeyde TV'den takip etmesini dilerim. Belli basli TV'lerin hepsi kontrol altinda ve bize sadece gormemizi istediklerini yansitiyorlar.

sovalye
01-10-2012, 10:50
Hani o çok kızdığımız ve beğenmediğimiz Yunanlılar, bankaların yaptığı en ufak eft, havale ücretleri zammında sokaklara iniyorlar, hatta olayı abartıp bankaların camlarını kırıyorlar. Hükümetlerin yaptığı her türlü yanlış politikalar ve zamlar için caddelere inip haklarını arıyorlar. Tamam haklarını, tasvip etmediğim bir şekilde şiddetle ve zorbaca arıyorlar ama yine de yapılan haksızlıklar için yasal haklarını kullanıp meydanlarda protesto edebiliyorlar. Bu yüzden de hükümet ve bankalar geri adım atıyor.

İtiraf etmemiz gerekiyor ki biz milletçe haklarımız aramıyoruz. O yüzden de neredeyse dünyanın en yüksek banka ek ücretlerini ve masraflarını ödüyoruz. Bizim bu özelliğimizi bilen yabancı işadamları ve patronlar bizim bankalarımızı alabilmek için ağızlarının suları akıyor. Çünkü banka masraflarını ne kadar arttırsalar da ses çıkarmayan ve hakkını aramayan(hatta hakkını arayana; -pis anaşik, -pis gomunist diye aşağılayan) bir yapıya sahibiz. O yüzden, bankalar krizde bile hep yüksek kar oranları açıkladı.

Muhalefetin kafası gerçekten de şu anki hükümet kadar çalışmıyor o konuda eleştirilerde haklılık görüyorum. Mesela muhalif partiler şu an iktidarda olsalardı hükümetin yaptığı gibi nisanda %20+ekimde %10 yapılan doğal gaz zammını tek kalemde %30 yapardı halktan tepki toplardı. Ama bu iktidar cumhuriyet tarihinin en zeki ve sinsi iktidarı olduğu için bu zammı 6 ay içinde parti parti yapıyor. Görüldüğü üzere halktan hiç tepki gelmiyor. Muhalefet bu kadar zekice ve sinsice hareket edemez çünkü çok naifler.

Muhalefette olan partilere Gustave Le Bon'un 1845 yılında yazmış olduğu 'Kitlelerin Psikolojisi' kitabını defalarca okumasını önerebilirim. Çünkü Mevcut hükümetin başarısındaki sır; bu kitabı bire bir uygulayabilmelerinde yatmaktadır.

Futbol başkanı için sokaklara dökülen halkımız bu zamlar için dökülmez, dökülmeyecektir de. O yüzden yabancı sermaye için örneği zor bulunan bir ülke olarak cazibemizi korumaya devam edeceğiz.

Syg...

uguraltun
01-10-2012, 11:52
değerli arkadaşlarım,siyasetle işimiz olmasada,ikiondokuzun dediği gibi,,muhalefet yok..kötüyü seçiyoruza katılıyorum..
muhalefet çözüm üretemediği sürece,,kendi halinde geçinen kesimde düzen bozulmasın önceki hükümetler dönemini bildikleri içinde sessiz kalmayı tercih ediyor..çok iyide teşkilatlandıklarını ve devamlı yönlendirme çalışmalarıda başarılı olmakta.
emekli olduktan sonra iki yıldır halkın içine karıştım.25 yıl hizmet ettik emekli olduk.kahve yaşantımız dışarda sosyal bir yaşantım olmadı.kahveye gidiyorum kimsenin umurunde değil,,kahvemiz kalabalık sayılr,çoğunluklada tanışmışımdır,çoğunlukla öğretmen çalışan kesim ve orta yaş insanlar,özelikle milliyetci duygulara sahip olduğunu söyleyen bir kahve,geçen yıl ne 24 erin şehit edilmesinde,ne afyondaki patlamada,nede bingöldeki saldırıdan,nede şemdinlide bir ay devam eden saldılardan bahseden olmuştur..ben sadece üzüntü ile izliyorum..dünkü salon konuşmasında şiirlere ağlayan insanları..bir ayda kaybettiğimiz şehitlerede ne kadar ağladığını göremedikten sonra,barzaniye seninle gurur duyuyoruz seslerini duyduktan sonra... ben ne kadar üzüldüğümü anlatamam...Allah göz vermiş görsünler diye...

JoNaThAn
01-10-2012, 20:21
Başarılı olan 2 parti var; onlar oylarını artırır. Ancak bir tanesi çeşitli sebeplerle bağımsız adaylarını kullanıyor. Sanırım 50-60 milletvekili sokacaktır en az. Diğeri ise iktidar partisidir. Dünyada ilk defa, bir ülke vatandaşlarını adeta tek ve farklı bir bayrak altında toplamayı başarabilen ender bir stratejisi var. Bu adeta bir fanatizm, yaşam biçimi haline geldi ülke insanları için. Kimse müdahale etmesin, ülke var olduğu sürece tek başına sonuna kadar iktidar olarak kalacaktır.

Diğerleri şarampole gider; hem yerel seçimlerde, hem genel seçimlerde. Hele ki, yerel seçimler tam bir felaket olacaktır bu iki parti dışındakilere. Türkiye'nin geleceği net ve de şüphesizdir.

ayhan53
01-10-2012, 20:24
Korkarim 2023'e kadar once federasyon olacak sonra da K.Irak'taki Kurt devletinin resmen kurulmasi ve zenginlesmesi ile Turkiye sinirlari icindeki Kurt vatandaslar da o devlete baglanmak isteyecek ve Hakkari, Sirnak, Diyarbakir basta olmak uzere 10 kadar il Turkiye'den kopacak. Maalesef gorunen bu. Su internette gorup de "Olur mu canim oyle sey" dedigimiz haritalar gercek olacak. Hala bu iktidari ve ana muhalefeti destekleyenlerin iki kere dusunmesi gerekiyor. Oyun cok buyuk, Irak hukumeti "Biz de Amerika'dan yeni silahlar alip Turk ucaklarini dusurecegiz" diyebiliyor (K.Irak'taki kamplari vuran Turk ucaklarini kastediyor).
Biliyorum aranizda "Super guc olduk" masalina inanan cok (keske olsak), ama durum sadece Turkiye'yi gaza getirip Suriye'ye bulastirip iyice batakliga cekmekten ibaret. Akdeniz'de ucagimiz dusuyor, Amerikan gemisi gelip cikarmadan biz hicbirsey yapamiyoruz, onlar cikariyor. Veya RTE "NATO'nun Libya'da ne isi var" diyor, Fransa Ingiltere sallamayip Libya'yi vurup Kaddafi'yi deviriyor. Bunlar mi "Super Guc" oldugumuzun gostergeleri? Acik ve net soyluyorum, bu iktidar ve muhalefet boyle ucuz oy avcisi siyaseti izlerse biz bu topraklarda tutunamayiz. Biliyorum karamsar gorunuyor ama herkesin de siyasi tercihlerini belirlerken biraz daha uzaga bakmasini ve mumkunse haberleri minimum duzeyde TV'den takip etmesini dilerim. Belli basli TV'lerin hepsi kontrol altinda ve bize sadece gormemizi istediklerini yansitiyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=MHeGBYJYA9Y

bilalx
02-10-2012, 16:32
kendime oy vermeyi düşünüyorum :)

ümiter
02-10-2012, 17:29
bence olay şiir okumakta bitiyor.. okuyup ağlatırsan % 40 cepte..

iNdiKaTÖr
02-10-2012, 21:41
180 kişi makarna, bulgur istemiyor öyle mi?

Pasta yesinler o zaman.

oktay G
06-01-2013, 20:58
Hani o çok kızdığımız ve beğenmediğimiz Yunanlılar, bankaların yaptığı en ufak eft, havale ücretleri zammında sokaklara iniyorlar, hatta olayı abartıp bankaların camlarını kırıyorlar. Hükümetlerin yaptığı her türlü yanlış politikalar ve zamlar için caddelere inip haklarını arıyorlar. Tamam haklarını, tasvip etmediğim bir şekilde şiddetle ve zorbaca arıyorlar ama yine de yapılan haksızlıklar için yasal haklarını kullanıp meydanlarda protesto edebiliyorlar. Bu yüzden de hükümet ve bankalar geri adım atıyor.

İtiraf etmemiz gerekiyor ki biz milletçe haklarımız aramıyoruz. O yüzden de neredeyse dünyanın en yüksek banka ek ücretlerini ve masraflarını ödüyoruz. Bizim bu özelliğimizi bilen yabancı işadamları ve patronlar bizim bankalarımızı alabilmek için ağızlarının suları akıyor. Çünkü banka masraflarını ne kadar arttırsalar da ses çıkarmayan ve hakkını aramayan(hatta hakkını arayana; -pis anaşik, -pis gomunist diye aşağılayan) bir yapıya sahibiz. O yüzden, bankalar krizde bile hep yüksek kar oranları açıkladı.

Muhalefetin kafası gerçekten de şu anki hükümet kadar çalışmıyor o konuda eleştirilerde haklılık görüyorum. Mesela muhalif partiler şu an iktidarda olsalardı hükümetin yaptığı gibi nisanda %20+ekimde %10 yapılan doğal gaz zammını tek kalemde %30 yapardı halktan tepki toplardı. Ama bu iktidar cumhuriyet tarihinin en zeki ve sinsi iktidarı olduğu için bu zammı 6 ay içinde parti parti yapıyor. Görüldüğü üzere halktan hiç tepki gelmiyor. Muhalefet bu kadar zekice ve sinsice hareket edemez çünkü çok naifler.

Muhalefette olan partilere Gustave Le Bon'un 1845 yılında yazmış olduğu 'Kitlelerin Psikolojisi' kitabını defalarca okumasını önerebilirim. Çünkü Mevcut hükümetin başarısındaki sır; bu kitabı bire bir uygulayabilmelerinde yatmaktadır.

Futbol başkanı için sokaklara dökülen halkımız bu zamlar için dökülmez, dökülmeyecektir de. O yüzden yabancı sermaye için örneği zor bulunan bir ülke olarak cazibemizi korumaya devam edeceğiz.

Syg...
haklısınız,
bizim millet koyun oldugu sürece sırtına semer vuran çok olur ,yunana laf ediyoruz ,yunan kadar cesaretli olamıyoruz