PDA

View Full Version : Hosting , domain name(alan adı) Hizmeti ?

ghetto
21-07-2006, 18:59
Web de incelediğim kadarıyla bu konuda oldukça fazla girişimci :dolar: ve sunulan hizmet var ...

Ama sorun , nerden başlamalıyız konusu ? :confused:

Bir web sayfası kurulumu temel olarak ; alan adı tescili ve hosting (siteyi yayınlama) şeklinde olduğunu biliyorum....

Şimdi , bazı sorularım var ama bunun dışında da karşılaşabileceğimiz problemlerden veya piüf noktalarından da bahsederseniz çok memnun kalırım. :tamam:

1. Güvenli olmasını istediğimiz alan adı tescili nasıl yapılır , güvenliden kastım gelecekte adıma tescil edilen bir ismin(alan adının) daha çok ücret verene satılması gibi bir durumla karşılaşmamak isteğidir....
Böyle bir durumun yaşanıp yaşanmadığını bilmiyorum ama olası bir problem gibi duruyor .

a. Güvenli bir Alan adı tescilini nereden yaptırabilirim ?
b. Alan adı tescili için Güncel fiyatlar hangi civarlardadır ?
c. Alan adı için devamlı ödeme yapılır mı , yoksa birdefaya mı mahsustur ?

2. Hosting sorusu

a. Alan adımı tescil ettirdim diyelim , sıra hosting bulmakta ama birton hosting var hangisi veya hangi özellikleri ihtiva eden hostingi seçmeliyim

* aklımdan giriş seviyesinde bir hizmet alımı geçiyor ama ilerde band genişliğini ve limitini arttırmak istersem problem yaşamak istemiyorum .
* Düz bir site olacak ; tanıtım amaçlı bir site yani güvenlik uygulaması ssl...vs gereksiz (hatta site , hazır şablonlardan yapılacak )
* Ayrıca site yavaş olmasın istiyorum bunun için hangi özellikleri istemeliyim ve bu özellikleri Türkiye de bir hosting firmasında bulabilirmiyim ? çünki vaadedilen hızların Türkiye de sağlanabileceği konusunda şüphelerin olduğunu duydum...

b. Hosting açısından Giriş seviyesinde bir hizmetin bedeli hangi civarlardadır ? (güvenli bir hosting ciden :) )

3. Diyelim hosting hizmeti alınan firmadan memnun kalmadık ve başka bir hosting/server a siteyi taşıdık acaba eski serverda ki site ile bir uyuşmazlık veya web sayfamızın isiminde bir çakışıklık olabilir mi ?

4. Bunların dışında yapılan web sayfasını güncel tutabilmek için hangi mekanizmayı/software tavsiye edersiniz , yani herakşam internet sitesindeki bir sayfayı güncellememiz gerekirse , kullanabileceğimiz en uygun ve en problemsiz yazılım hangisidir ?

:confused: :confused: :confused: :confused:

Bu konularda nette bazı bilgiler var ama birkısmı güncel değil ve bir kısmı reklam amaçlı :( ... Eminim hisse.net forumunda bu konuların içinde olan ve güncel problem veya deneyimlerinden bahsedebilecek kişiler vardır ...

neeldo
21-07-2006, 19:48
1.Öncelikle aldığınız domainin kullanıcı panelinin sizin tarafınızdan yönetilmesi gerekir.Domaini aldığınız yerin kontrol paneli verip vermediğine dikkat ediniz.

a.www.isimtescil.net adresinden güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.
b.Yukarıdaki siteden piyasanın altı bir fiyatla 5.99$ a yapabilirsiniz.
c.Alan adı için yılda bir kere ödeme yapılır.Bir yıllık süre bittiğinde yeniden ödeme yaparak süreyi uzatabilirsiniz.

2.a)Öncelikle hosting alacağınız yerin bir firma olmasına özen gösterin.İnternette hostin satan birçok yer firma değildir ve olası problemlerde karşınızda muhattap olacak kimseyi bulamazsınız.O yüzden öncelikle buna dikkat edin.Fiyatlar genelde band genişliği ve alan boyutuna göre değişmekte ve linux ve windows server olup olmamasına bağlı olarak değişmekte.Ayrıca sitenizin formatına göre php yada asp olup olmamasına göre dikkatli tercih yapın bazi hostingler php yi bazıları asp yi desteklememekte.Her ikisini destekleyen hostinglerde mevcut.

*Sağlam bir firmada band genişliği ve limit artırmada ücretini ödemeniz koşuluyla sorun çıkarmayacaktır.

*Ciddi bir hosting firması güvenlik uygulamalarını zaten kurup güncelleyecektir.

*Hostin firmaları Türkiyede olsada %90 ının kiraldığı server Amerikadadır.Bu yüzden kaliteli bir hosting firmasında hız konusunda sorun yaşamazsınız.Dünyadaki standartlarla aynı olur.

b.Firmaya göre fiyatlar değişmekte alan,band genişliği,linux yada windows server olup olmamasına göre fiyatlar değişmekte.Ne kadar bir alana ihtiyacınız var?Mesela 50 mb alan 5 gb trafik yıllık 50 ytl civarı.Tabiki daha ucuz fiyatlara bulabilirsiniz.

3.Sitenizi taşımanız durumunda siteniz asp ise hosting in asp yi destekleyip desteklememesi önemli.Php ise yine aynı şey geçerli.Html ise her server html yi desteklemekte.Bunun dışında hiçbir sorun olmaz.

4.Güncelleme konusunda cuteftp programını kullanabilirsiniz.Sitenizi macromedia dreamweaver programı ile yapabilirsiniz bunun dışında Frontpage ile yapabilirsiniz ve bu programlarla sitenizi yeniden oluşturabilirsiniz.Basit bir html sayfası yapacaksanız ve yeni başlıyorsanız içinde hazır şablonlarında bulunduğu webpage maker isimli programı kullanabilirsiniz.Bu programla güncellemeside kolay olacaktır.

Not:Hosting alırken olası problemlerde destek alabilmek için ciddi firmaları tercih ediniz sadece sitesine bakıp almayınız.Firma olup olmadığına bakınız ve destek verip vermediğini araştırınız.Yoksa telefonlarınıza cevap vermezler ve madur durumda kalırsınız.

ghetto
21-07-2006, 20:28
Teşekkür ederim , Neeldo .

Bu konuda ekleyeceğiniz hertürlü bilgiyi ve tavsiyeyi de bekliyorum arkadaşlar.

ayyan
22-07-2006, 22:01
güncellemelerle ilgili ek olarak..
ciddi sitelerin büyük cogunlugunda asp-php türü hazır scriptler kullanılmakta..
bu scripti bir kere kurdugunuzda admin bölümnden istediginiz değişikliği yapmanız mümkün..*istediğiniz derken script hazır olarak geldiği için belirli kalıpları var..
bu tarz scriptleri ücretsiz olarak Türkçe veya ingilizce asp-php sitelerinde bulmanız mümkün kanımca.. kolay gelsin..