PDA

View Full Version : Forex Takibi

uur99
24-10-2012, 16:42
Tüm hisse.net sakinlerine merhaba,

Çok kısa bir zaman önce sayın Fxtrader'ın açtığı topikten öğrendiklerimle forex'te demo hesapta işlem yapmaya başladım. Bu işte daha çok yeniyim, hiç bir iddiam yok, bu topiği açmamda ki en büyük neden günlük olarak pariteleri takip edip, sisteme uygun bir şekilde işlem yapmak. Aynı zamanda da burada karşılıklı bir paylaşım ortamı yaratarak, gözden kaçırdıklarımızı birbirimizle paylaşıp, güzel fırsatları yakalama yüzdemizi artırmak amacındayım. Gidişatı hep birlikte göreceğiz.

Burada şu an takip ettiklerimle beraber, zamanla bu listeden çıkarıp veya listeye yeni eklemelerim de olacak. Şu an için paritelere tamamen teknik odaklı yaklaşıyorum, temelle pek ilgilenmiyorum. Buradan sakın temel analiz işe yaramaz gibi bir anlam çıkarılmasın, zaten doğruluğu global olarak kanıtlanmış bir şeyi benim reddetmem gibi bir durum olamaz.Sadece buna odaklı değilim. Ancak gidişatı etkileyecek çok net haberler olması durumunda bu konuda bilgisi olan arkadaşlarında yardımını beklerim.

Size kısaca genel anlamda kullanacağım sistemden bahsetmek istiyorum. Paritelerde devamlı şekilde, 4 saatlik ve günlük grafiklerde, nadir olmak kaydı ile de saatlik ve haftalık grafiklerde direnç ve destek çakışmaları arayacağız. Çakışmalar da şu an için kullandığım ögeler , Fibo düzeltme seviyeleri, 150 ve 365 günlük hareketli ortalama ve büyük düz rakamlar.

4 saatlikten daha küçük grafiklere pek bakmamamın 2 nedeni var, birincisi ve en önemlisi güvenilirlikleri az, ikincisi ise devamlı ekran başında olmak gerekmesi. Eğer 4 saatlik ve günlüklere yoğunlaşırsak, yüksek iş temposunda bile pariteleri düzenli bir şekilde takip edebiliriz.

Bu çakışmalara sahip pariteleri not edip devamlı izlemede tutacağız ve parite bu çakışma noktalarına geldiğinde ya da bu noktaları geçip tekrardan geçtiği destek/direnç noktasını test etmesini ve bu test sırasında bir formasyon oluşturmasını bekleyeceğiz. Aradığımız formasyonlar çekiç, ters çekiç, yutan ayı ve yutan boğa. Formasyon oluşmadan da işleme gireceğimiz noktalar olabilir ancak asıl amacımız bu olacak.

84 sayfalık topikte saatlerce süren videoları izledikten sonra kafamda ancak oturmuş bir sistemi burada her ayrıntısıyla yazıya dökmem imkansız, o yüzden ilgilenen arkadaşlara sayın Fxtrader'ın açtığı Adım Adım TA topiğini baştan sona okuyup izlemelerini öneririm; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=57957

Kendisinin bu konuda paylaşımlarda da bulunduğu şahsi bir sitesi de var ancak reklama girer diye buraya yazamıyorum, ilgilenen arkadaşlar benimle iletişime geçerse özelden yardımcı olurum. Ya da direkt olarak sayın Fxtrader'ada özelden ulaşabilirler.

Forex'e başlamamı sağlayan ve sistemini büyük bir emekle saatlerce süren videolarla bizlere anlattığı için sayın Fxtrader'a buradan sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Sizlerinde katkılarını her zaman beklerim. Zaten topiği açma amacımız bu. Yalnız lütfen sadece parite ismi ile değil, neden o pariteyi seçtiğinizi gerek temel gerekse teknik anlamda açıklamanız. Neden bu pariteyi seçtiğinize dair net bir açıklama olmadan lütfen bir paylaşımda bulunmayınız çünkü burada bizim amacımız devamlı şekilde her gün öğrenerek,tecrübe ederek teknik görüşlerimizi geliştirmek.

Umarım yararlı bir topik olur herkes adına.

uur99
24-10-2012, 17:00
Vakit kaybetmeden takibimde olan ilk pariteyle başlamak istiyorum.

http://img341.imageshack.us/img341/8443/tinlyme.png (http://imageshack.us/photo/my-images/341/tinlyme.png/)

CADJPY paritesi günlük grafik. 81.000 büyük düz rakamı ve fibo 61.8 çakışma halinde.

Parite bir süredir 79.000 ile 81.000 büyük düz rakam arasında gidip gelmekte ve bir kanal oluşturmakta. Alttan da yükselen trend çizgisi baskıladığı için sıkışmaya başladı gibi.
Görmek istediğim setup buralarda bir kaç gün daha sıkışıp 81.000 büyük düz rakamını yukarı kırması ve kırarken de bir formasyon oluşturması.
Yükselen trend çizgisini aşağı kırması halinde ise ilk desteği fibo 50, sonrasında da kanalın alt bandı 79.000 büyük düz rakamı olarak görünüyor.

Ayrıca trend desteği kırılıp aşağı yaparsa altta da 150 günlük ema ile 79.000 büyük düz rakamı çakışma halinde. Bu ihtimal de aklımızda bulunsun.

Bu paritenin durumu 4 saatlikten de incelenebilir. Günlüğe çok benzer bir durum söz konusu. Ancak unutmayalım ki, işleme hangi zaman dilimi grafiğine dayanarak girdiysek, takibini de o grafikte yapmamız gerekiyor.

İzlemedeyiz.

uur99
24-10-2012, 17:09
NZDJPY günlük grafikte izlemede tuttuğum ikinci parite.

http://img69.imageshack.us/img69/8463/tinlyme1.png (http://imageshack.us/photo/my-images/69/tinlyme1.png/)

Görüldüğü üzere üçlü bir çakışma söz konusu; Fibo50 + Ema150 + Ema365

Fiyatın bu noktaya gelip bir formasyon oluşturmasını bekleyeceğiz ancak genele baktığımızda yatay bir piyasa var, bu işimizi bozabilir biraz.

Bu arada bir önceki mesajda eklemeyi unuttum, sarı kesikli çizgi Ema150'yi, düz mor çizgi ise Ema365'i temsil etmekte.

Bu paritede de izlemedeyiz.

Asmiltak
24-10-2012, 17:54
Hayırlı olsun.

uur99
24-10-2012, 21:07
Hayırlı olsun.

Teşekkür ederim :)

btd
24-10-2012, 22:07
slm bende forekse yeni katıldım tavsiyeleriniz dikkat edilmesi gerekenler vs tavsieleriniz varmı tşkler

uur99
24-10-2012, 23:30
slm bende forekse yeni katıldım tavsiyeleriniz dikkat edilmesi gerekenler vs tavsieleriniz varmı tşkler

Size verebileceğim en iyi tavsiye ilk mesajımda link'ini belirttiğim topiğe en baştan başlayıp sonuna kadar yazılanları okumanızı ve videoları izlemeniz olur.

Evet ciddi bir zaman ve emek gerekiyor bunun için ancak kesinlikle buna değer. Hele ki teknik analiz konusunda yeni iseniz.

uur99
25-10-2012, 23:44
Şunu da eklemeden geçmeyelim, ana trend tersi yönde işlem açmamaya gayret göstermeliyiz.

Eurgbp kısada ciddi bir düşüşe geçti, belirttiğimiz seviyelerde destek bulup, bu seviyelerde de alım için uygun çekiç veya yutan boğa oluşturup işleme girersek çok dikkatli olmalıyız çünkü ana trend tersinde bir işlem açmış oluyoruz. O yüzden stop'u yakın tutup, biraz kar görüldüğü anda pozisyonu kapamak mantıklı olur gibi geliyor. Vur-kaç taktiği işlemeli bence burada.

uur99
25-10-2012, 23:57
Güvenilirliği az ancak GBPCHF günlükte parite düşen trend çizgisine kafayı çarpacak sanki :he:

uur99
27-10-2012, 21:48
Güvenilirliği az ancak GBPCHF günlükte parite düşen trend çizgisine kafayı çarpacak sanki :he:

Düşündüğümüz gibi şimdilik bu düşen trend çizgisi yükselişi bir mumluğunada olsa yükselişin hızını kesmiş gibi duruyor.

Son hareketindeki gibi belirli bir yükselişin ardında bu düşen trend çizgisine gelip burada satım için bir formasyon oluşturursa, önceden belirttiğim gibi çok güvenilir olmasa da işleme girilebilir.

uur99
27-10-2012, 21:57
Devamlı jpy'lerden gidiyoruz ama bakalım hayırlısı :he:

http://img24.imageshack.us/img24/3912/tinlyme2.png (http://imageshack.us/photo/my-images/24/tinlyme2.png/)

GBPJPY 4 saatlik grafite bir düşüş yaşandı ve parite şu an tam 128.000 büyük düz rakamda destek buldu. Bu büyük düz rakamın üstünde beklediğimiz bir alım için formasyon oluşursa yine denenebilir gibime geliyor. Ana trend'de hafif alım yönlü, bu yüzden şansımız biraz daha yüksek olabilir.

Yalnız GBPCHF'de olduğu gibi bu işlemde riskli bir işlem, bizim aradığımız asıl setuplar değil bunu da belirtmiş olayım.

uur99
27-10-2012, 22:04
Şu an başka bir şey göremiyorum ben pek.

CADJPY izlemeye devam.

NZDJPY belirttiğimiz noktadan uzaklaşıyor, yine de izlemede.

EURGBP belirttiğimiz noktada düşüş hızını kaybetti, yeşil mum oluştu. Aynen takipte, formasyon bekliyoruz.

GBPCHF ve GBPJPY paritelerindede spor niyetine izlemedeyiz :he:

Yeni hafta için sayın Fxtrader'ın yapacağı videoları bekliyorum, bizim göremediklerimizi eminim ki o görmüştür.

hknx30
28-10-2012, 04:28
Şu an başka bir şey göremiyorum ben pek.

CADJPY izlemeye devam.

NZDJPY belirttiğimiz noktadan uzaklaşıyor, yine de izlemede.

EURGBP belirttiğimiz noktada düşüş hızını kaybetti, yeşil mum oluştu. Aynen takipte, formasyon bekliyoruz.

GBPCHF ve GBPJPY paritelerindede spor niyetine izlemedeyiz :he:

Yeni hafta için sayın Fxtrader'ın yapacağı videoları bekliyorum, bizim göremediklerimizi eminim ki o görmüştür.

Selamlar,

GBPCHF long=EURGBP short ya da USDCHF short=EURUSD long hepsi aynı anlama geliyor çünkü EURCHF kuru neredeyse 1 yıldır 1.20-1.21 aralığında İsviçre merkez bankası tarafından kontrollü olarak sabit tutuluyor.

O yüzden içinde CHF olan hiçbir pariteyle ilgili işlem yapmanızı tavsiye etmem onun yerine EUR ile işlem yapın CHF'ye göre daha düşük swap ve spread farkı ödersiniz.

Kolay Gelsin

uur99
28-10-2012, 12:51
Selamlar,

GBPCHF long=EURGBP short ya da USDCHF short=EURUSD long hepsi aynı anlama geliyor çünkü EURCHF kuru neredeyse 1 yıldır 1.20-1.21 aralığında İsviçre merkez bankası tarafından kontrollü olarak sabit tutuluyor.

O yüzden içinde CHF olan hiçbir pariteyle ilgili işlem yapmanızı tavsiye etmem onun yerine EUR ile işlem yapın CHF'ye göre daha düşük swap ve spread farkı ödersiniz.

Kolay Gelsin

Bilgi için çok teşekkür ederim.

Bu tarz güzel paylaşımları her zaman bekliyorum, amacımız birbirimizin eksiklerini tamamlayarak bu konuda daha iyi olmak.

uur99
30-10-2012, 11:05
Şu an için devamlı inceliyorum ancak gözüme takılan bir şey yok pek şimdilik.

uur99
30-10-2012, 14:55
Takip ettiğimiz CADJPY 4 saatlikte devasa bir yutan ayı oluşmuş bakalım düşüşün devamı gelecek mi.

uur99
31-10-2012, 12:14
cadjpy'de görünüm bozuldu,

nzdjpy'de tam bir yatay piyasa durumu var, bizim istediğimi bir formasyon oluşsa bile riskli,

Diğerlerinde de şu an için bir numara yok,

4 saatlik ve günlükleri takipteyim.

uur99
01-11-2012, 22:00
Bilmeyenler için bir önemli, bilenler içinde bir hatırlatma olsun;

Yurtdışıyla bizim kurumlar arasında kurumların açılış kapanış saatlerinin farklı olmasından dolayı parite grafiklerinde çok ciddi farklılıklar oluyor.

Ben şu an yeni olduğum için bu işte demo hesapta işlem yapıyorum ancak gerçek hesap açacağım zaman büyük ihtimalle yabancı firmalarla çalışacağım gibi gözüküyor, çünkü bizim saat dilimimizde adam gibi bir ülke yok, ya avrupa ya da amerika ile aynı parite grafiklerini görmek istiyorum.

Sayın fxtrader'da yabancı bir kurumla çalışıyormuş, ibfx'ti sanırım, senelerdir kullandığını ve en ufak bir problemle karşılaşmadığını söyledi kendisi. Aklında soru işareti olanlara duyurulur.

arshadkoda
15-11-2012, 17:01
yeps thats are great

uur99
01-12-2012, 20:08
Arkadaşlar topiği açtıktan sonra işlerim dolayısı ile pek ilgilenemedim, ancak bu süre zarfında demoda güzel tecrübe edindim ve gerçek hesaba geçmek için işlemlere başladım, sonlanmasını bekliyorum. Bundan sonra eğer vakit bulabilirsem işleme girdiğim pozisyonları burada paylaşacağım.

Bu hafta içi demo hesapta dikkatimi çeken bir pozisyon vardı kısaca ondan bahsetmek istiyorum.

http://i.imgur.com/Jucqb.png

NZDJPY 4 saatlik grafikte kırmızı ok ile işaretlediğim bir yutan boğa formasyonu var. Öncelikle bizim sistemimize uygun olan özelliklerinden bahsedelim.

İlk olarak 4 saatlikte ve günlükte parite yükseliş trendinde, yükseliş trendinde alım işlemi açarak trendi arkamıza almış oluyoruz.

Oluşan yutan boğa belirli bir düşüşün son noktasında yani dibinde oluşmuş ve ayrıca oluştuğu yerde güzel bir destek noktası(Fibo23.6 seviyesi ve bu seviyenin önceden destek olarak çalışması) olması bir başka olumlu özellikleri.

Kritik nokta ise oluşan yutan boğanın kapanış itibarı ile hem günün en yüksek seviyelerinden kapaması, hemde kesikli turuncu çizginin(direnç noktası) üstünde kapanış yapması. Eğer bu noktanın altında kapanış yapmış olsa idi bizim için pek bir anlamı olmayacaktı.

Eğer işleme girmek istiyorsak bu formasyon oluşumu ile formasyonun zirve noktasının 10 pip üzerine alım emri girerek formasyonun teyitlenmesini bekleyecektik ve görünüme bakılırsa alım emrimiz gerçekleşecekti. Gerçekleştikten sonra ise ilk direnç noktasını belirleyip(grafikte üzerinde ilk hedef noktası yazan kesikli turuncu çizgi) fiyat bu seviyeye geldiğinde ya pozisyondan tamamen çıkacaktık ya da pozisyonun yarısını kapatıp, yarı karı cebe atıp, diğer yarısının stop noktasını başa baş noktamıza çekerek bu işlemden para kaybetme olasılığımızı ortadan kaldıracaktık.

Son olarakta şunu belirtmek istiyorum tekrar, #19 nolu mesajda belirttiğim gibi yabancı kurumlarla Türkiye'deki kurumların grafiklerinde farklılıklar oluşabiliyor. Bunun en güzel örneğini şimdi anlattığım pozisyonda görebiliriz. Bu görüntü Türkiye'deki bir kurumun demo hesabındandır, ancak hesap açtığım yabancı kurumun grafiğinden baktığımda bahsettiğimiz yutan boğa oluşmamış gözüküyor. Bu detay akıllarımızın bir köşesinde dursun.

uur99
03-12-2012, 23:10
EURCAD paritesinde günlük grafikte Ema365 ve 1.30000 büyük düz rakamı çakışıyor. Parite bu noktada takılabilir.

http://i.imgur.com/EKxhP.png

uur99
03-12-2012, 23:27
GBPCAD 4 saatlikte Fibo50 ile 1.6000 çakışması var. Eğer bu noktada satışlar gelip istediğimiz formasyon oluşursa soluğu Fibo38.2 seviyesinde alabilir.

Alım yönlü bir formasyonda ise 1.60138 seviyesinin geçilmiş olması tercih sebebidir bence :he:

http://i.imgur.com/WyTaD.png

uur99
04-12-2012, 16:37
Dün gece gönderdiğim Eurcad H4'te ufakta olsa bir yutan boğa oluştu, formasyonun 10 pip üzerinden alım yaptım. Parite bu noktada takılır diye tahmin ettim ancak devam ediyor yoluna şimdilik.

Yutan boğa pek istediğimiz bir yerde oluşmadı, dip yerine zirvede oluştu ve mum büyüklüğü de iyi değil. Ancak yinede şansımı denemek istedim ve portföyümün %0,5' ini riske atarak alım yaptım. İlk aşamada takılabileceğini düşündüğüm nokta 1.30218 noktası. Parite eğer bu fiyata gelirle kar'ımı alıp pozisyonu tamamen kapayacağım çünkü pekte güvendiğim bir işlem değil bu.

Bu arada işlemleri takip etmek isteyen arkadaşlar için söylüyorum, ben ibfx ile çalışmaya başladım, yabancı firma olduğu için türk kurumların grafikleri ile farklılık gösteriyor. Daha öncede bu detaydan bahsetmiştik zaten.

hknx30
04-12-2012, 17:19
Dirence yaklaştığımız için riske etmedim, 1.30196'dan pozisyonu kapadım. Formasyon 1,30066'da oluşmuş 10 pip üzerinden alım yapmıştım. 120 pip kar'la ayrıldık bu işlemden.

Kanada merkez bankası 15 dk önce faizleri sabit bıraktığını açıkladı o yüzden CAD biraz değer kazandı.

uur99
04-12-2012, 17:38
Şu an Eurcad'da çok şanslıyız, satış yaptıktan sonra hızla düşmeye başladı parite, şimdide ters çekiç görünümü oluşuyor, Gbpcad'da ise yutan ayı görünümü var ve boyutları + oluşma yerleri gayet güzel. Saat 18.00'de bu barların kapanışını bekliyorum.

uur99
04-12-2012, 17:38
Kanada merkez bankası 15 dk önce faizleri sabit bıraktığını açıkladı o yüzden CAD biraz değer kazandı.

Bilgi için çok teşekkür ederim.

egee
05-12-2012, 08:53
Şu an Eurcad'da çok şanslıyız, satış yaptıktan sonra hızla düşmeye başladı parite, şimdide ters çekiç görünümü oluşuyor, Gbpcad'da ise yutan ayı görünümü var ve boyutları + oluşma yerleri gayet güzel. Saat 18.00'de bu barların kapanışını bekliyorum.

Burada alış/ satış işlemlerinizi, emri girdiğiniz andaki değerler ile paylaşacak mısınız?

uur99
05-12-2012, 11:37
Burada alış/ satış işlemlerinizi, emri girdiğiniz andaki değerler ile paylaşacak mısınız?

Elimden geldiği kadar yazmaya çalışacağım burada işleme girdiğim gibi.

uur99
05-12-2012, 12:46
GBPCAD 4 saatlikte Fibo50 ile 1.6000 çakışması var. Eğer bu noktada satışlar gelip istediğimiz formasyon oluşursa soluğu Fibo38.2 seviyesinde alabilir.

Alım yönlü bir formasyonda ise 1.60138 seviyesinin geçilmiş olması tercih sebebidir bence :he:

http://i.imgur.com/WyTaD.png

Dün dikkat çektiğimiz GBPCAD paritesi 4 saatlikte, takılacağını tahmin ettiğimiz noktada çok güzel bir yutan ayı formasyonu oluştu(grafikte okla gösterilen yer) ve dün düşündüğümüz gibi, Fibo38.2 seviyesine kadar düştü parite. Güzel bir işlem oldu bizim için.

http://i.imgur.com/MLQvx.png

uur99
05-12-2012, 12:50

Gbpcad'ı iyi değerlendirdik.

Eurcad'da ise beklediğimiz ters çekiç oluştu ancak kapanış itibariyle biraz sıkıntılıydı. Destek noktasının altında kapatamadı. Buna rağmen denemek için formasyonun 10 pip altına sell stop koydum ancak parite bir sonraki mumda bu noktaya kadar düşmedi ve formasyon teyitlenmedi. Bu yüzden dün sadece 1 işleme girmiş olduk.

uur99
05-12-2012, 13:12
NZDJPY paritesi günlükte 68.000 ile 67.000 seviyesi arasında kanal oluşturdu. Takip etmeye başladım.

http://i.imgur.com/KOnwQ.png

uur99
05-12-2012, 14:53
GBPCHF D1'de güzel direnç çakışmaları var, bu pariteyi de takibe aldım.

uur99
05-12-2012, 15:07
EURUSD'de yutan ayı oluştu. Oluştuğu yer güzel zirvede ve daha öncede bu noktada parite iki defa zirve yapıp düşmüş. Formasyonun 10 pip altına, 1.3063'e sell stop girdim. %2 riske attım.

http://i.imgur.com/xEQrw.png

uur99
06-12-2012, 15:29
EURUSD pozisyonu hala açık. Eğer terse yatırıp yukarı giderse karşılacağı pek bir direnç bulamıyorum o yüzden direnç seviyelerine H1'de bakmaya başladım. H1'de 1.3089 seviyesi iyi çalışıyor.

H4'te son oluşan yeşil mum gözümü korkutuyordu ancak neyseki mum kapanmadan satışlar geldi. Şu an için devam.

NZDJPY'de kanal yukarı kırıldı ancak ne H4'te ne de günlükte istediğimiz formasyon oluşmadığı için pozisyona girmedim.

uur99
06-12-2012, 16:59
EURUSD paritesindeki pozisyonumu 1.30311 seviyesinden kapadım. İstediğimiz satışlar sonunda geldi. Bu pozisyondan +31.5 pip kazançla ayrılıyorum.

1.3000 büyük düz rakama çok yaklaştı parite burada destek bulabilir. Ayrıca 1.3023 seviyesi de potansiyel destek olarak duruyor. Bu yüzden daha zorlamak istemiyorum.

Düşüş devam edebilir aslında ancak gereğinden fazla riske gerek yok, kar cebe yakışır.

uur99
06-12-2012, 17:45
USDJPY'deki kanal çok milimetrik gidiyor, takibimde. Özellikle H4'te hoş bir görüntü var.

GBPCHF'de ilginç senaryolar oluşabilir. Büyük düz rakam, ema150, ema365, düşen trend çizgisi ne ararsanız var :)

uur99
06-12-2012, 18:20
EURUSD göçtü resmen.

Biraz daha bekleseymişim turnayı gözünden vuracakmışım ancak yapacak bir şey yok. Gereksiz riske girmeyerek uzun vadede biz kazançlı çıkacağız.

uur99
08-12-2012, 15:43
Bu hafta güzel geçti ancak biraz şanssızdım, çok daha fazla kazanabilirdim ancak riski en az seviyeye indirmeye çalıştığımdan kazancımızda sınırlı kaldı. Üzülmüyorum ancak çünkü önceden de belirttiğim gibi uzun vadede bu şekilde davranarak kazançlı çıkacağımı düşünüyorum.

Bu hafta iki işleme girdim, ikisi de gerçekten iyi gitti. İkisini de burada grafiklerle paylaşmıştım, biri GBPCAD diğeri de EURUSD paritesindeydi.

Bu hafta sonu itibariyle pek bize göre bir oluşum göremiyorum ancak takip ettiğim pariteler mevcut. Eğer işleme girersem, girdiğim anda burada paylaşmaya gayret göstereceğim.

teknik oyuncu
09-12-2012, 01:09
Kolay gelsin sayın uur99, başarılar dilerim.

uur99
09-12-2012, 10:46
Kolay gelsin sayın uur99, başarılar dilerim.

Merhaba sayın teknik oyuncu,

Sizi buralarda görmek ne güzel :)

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

uur99
10-12-2012, 14:42
GBPCHF paritesi günlük grafikte, parite düşen trend çizgisiyle ema365 arasında sıkışıyor.

Şu an bulunduğu yerde birde ema150 ile 1.5000 büyük düz rakamı da direnç olarak çalışıp beraberinde satış baskısı getiriyor. Parite gittikçe sıkışıp ema365'in üzerinde güzel bir satış yönlü formasyon oluşursa işleme girebilirim, pek öyle gözükmese de düşen trend çizgisini de yukarı kırabilir. Bu durumda yine uygun yerlerde uygun formasyonları arayacağım.

http://i.imgur.com/cI4nb.png

uur99
10-12-2012, 14:50
USDJPY paritesinde günlük ve 4 saatlikte güzel bir kanal oluşturduğunu belirtmiştim.

Şu an kanal içinde ilerliyor. Kanal yukarı ya da aşağı kırmaya niyetlenirse bu noktalar da formasyon arayacağım. Kısa vadeli trendimiz yukarı olduğundan, trendi arkamıza almak adına yukarı yönlü bir işlem açmayı tercih edebilirim ancak haftalığa baktığımızda önünde önemli dirençleri olduğunu görebiliyorum. Bu olumsuzluğu göz önünde tutmalıyız.

Kırılma anında tekrar değerlendireceğim durumu.

uur99
10-12-2012, 19:47
GBPCHF günlükte bugünün mum kapanışıyla beraber yutan ayı oluşursa ve özelikle günlükteki ema150'nin altında kaparsa işleme girmeyi düşünüyorum.

Daha önce belirttiğim gibi söz konusu formasyon oluşursa günlük grafikte güzel bir yerde oluşmuş olacak(düşen trend çizgisi+ema150), ayrıca haftalık grafikte de bu seviyede 1.5000 büyük düz rakam ve düşen trend çizgisi çakışması var ve buda satış baskısını destekler nitelikte.

Günlük mum gece 2'de kapanıyor, saat kurup kalkacağız akşam görünüşe göre :he:

An itibariyle,

GBPCHF günlük;
http://i.imgur.com/ASGEG.png

GBPCHF haftalık;
http://i.imgur.com/20SNi.png

uur99
11-12-2012, 11:03
GBPCHF'de beklediğimiz formasyon gerçekleşmedi. Hatta şu an düşen trend çizgisini yukarı kırmaya çalışıyor. Şu an bizlik bir şey yok. Diğer paritelerle beraber izlemedeyiz.

uur99
11-12-2012, 11:57
Kısa süreli bir elektrik kesintisinden dolayı girdiğim işlemi biraz gecikmeli yazıyorum.

GBPCHF 4 saatlikte yutan boğa niteliğinde bir çekiç oluştu ve %1 riske atarak uzun pozisyon açtım. Hatta biraz geç bile kaldım, alım yapmam gereken yerin 6-7 pip üzerinden açtım pozisyonu. Bu parite de H4'ü takip etmiyordum.

Oluşan çekicin boyu güzel, kapanış seviyesi de güzel ancak paritede düşüş trendi hakim olduğu için trende karşı bir işlem açtım, ayrıca yutan boğa ve çekiçleri dip noktalarında görmek istiyorum, bu tarz yerlerde değil, bu yüzden yüksek miktarda girmiyorum.

İşler terse giderse düşen trend çizgisi ve aşağısındaki 1.5000 büyük düz rakamının destek görevi görmesini bekliyorum. Bu önemli bir avantaj.

Şu an için durum böyle;

http://i.imgur.com/EVNEQ.png

uur99
11-12-2012, 12:37
Pozisyonu biraz geç fark ettiğim için 6 pip yukarıdan almak zorunda kaldım. Normalde oluşan formasyonun 10 pip üzerinden alım yapıyordum, bu işlemimizde de alım yaptığımız seviye 1.5041 olması gerekirdi ancak 1.5047'den işleme girebildim.

Stop noktamız her zamanki gibi oluşan formasyonun 10 pip altı. Ancak belki orayı beklemeden büyük düz rakamı aşağı kırdığı anda pozisyonu kapatabilirim.

Bir kar al noktası belirlemek için önünde takılabileceği dirençlere göz gezdiriyorum ancak şu an için dişe dokunur bir şey bulamadım. Sanırım duruma göre değerlendireceğiz. Eğer biraz yükselirse kafama göre belirli bir noktada pozisyonun yarısını kapatarak yarı kar'ı cebe attıktan sonra stop noktasını da başa baş'a getiririm ve böylece bu işlemden zarar yazma şansımı sıfıra indirmiş olurum.

İşlem terse giderse de ne yapacağımız belli, ne kadar kaybedeceğimiz belli. Worst case scenario'muzda belli. Böyle sistemli ve bilinçli hareket etmek her zaman önemli bence. Duygulara yer yok. Tamamen sistemimize uygun, grafiğe uygun hareket edeceğiz.

ahzel
11-12-2012, 12:56
Sayın uur99 bende sizin gibi fxtrader ın sayfasını farkettim. tüm videoları indirdim (toplam 103). önümüzdeki haftadan sonra hepsini izleyip sanal olarak hesap açıp uygulamaya çalışacağım. o zaman sizi burada yalnız bırakmayacağım kabul ederseniz. ama aklımda temel sorular var. mesela 50 pip kar elde edildi. reel kazanç kaç olacak. 100 dolar yada tl ya kaç lot alınacak. neys videoları izleyelimde bunları zamanla öğeniriz heralde. başarılar bol bereketli kazançlar.

uur99
11-12-2012, 14:08
Sayın uur99 bende sizin gibi fxtrader ın sayfasını farkettim. tüm videoları indirdim (toplam 103). önümüzdeki haftadan sonra hepsini izleyip sanal olarak hesap açıp uygulamaya çalışacağım. o zaman sizi burada yalnız bırakmayacağım kabul ederseniz. ama aklımda temel sorular var. mesela 50 pip kar elde edildi. reel kazanç kaç olacak. 100 dolar yada tl ya kaç lot alınacak. neys videoları izleyelimde bunları zamanla öğeniriz heralde. başarılar bol bereketli kazançlar.

Merhaba sayın ahzel,

Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim ve katılımlarınızı her zaman beklerim, vaktim olduğunca da sorularınızı cevaplamaya çalışırım.

İkinci olarakta çok doğru bir yolda olduğunuzu belirtmek isterim, size tavsiyem bütün videoları izleyin bitirin derim en kısa sürede. Çok faydalı bilgiler mevcut. Yalnız izlemek yetmez arada çok güzel yazılarda var, mutlaka onları da okuyun.

Benim gibi forex'in f'sinden anlamayan, hayatında parite grafiği açmamış bir adamı birkaç ayda gayet mantıklı işlemler yapabilir hale getirdi o videolar.

Yalnız sakın videolar bittikten hemen sonra gerçek hesap açma hatasına düşmeyin. Demoda bol bol pratik yapın. Kar al, zarar kes emirleri verin, bu emirleri kaldırın, değiştirin. Eliniz bu işlemleri yapmaya alışsın, hız kazanın. Metatrader platformu nasıl daha iyi kullanılır öğrenin, videolar izleyin, kendinizi geliştirin. Ben şahsen videolar bittikten yaklaşık 2-2,5 ay sonra gerçek hesap açtım. Size de en az 1 ay demoda kalmanızı öneririm.

Pip-kazanç-hacim konusu çok yakın bir zamana kadar benimde en büyük sorunumdu. Borsadan sonra fx hesaplamarı ilk başta çok zor geldi ancak sadece alışmanız gerekiyor o kadar anlaşılmayacak zor bir şey yok.

Sayın fxtrader'ın topiğinde bu konu konuşulmuştu. Başta sonra okursanız, bu konuda bir sıkıntınızın kalmayacağına inanıyorum ve bol şanslar diliyorum, kolay gelsin.

Yeri gelmişken sayın fxtrader'a tüm emeklerinden dolayı tekrardan sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

uur99
11-12-2012, 14:13
Bu arada GBPCHF'de işler istediğimiz gibi gitmedi.

Ancak önceden belirttiğim 1.5000 büyük düz rakam ve ema365 çakışması güzel destek oluşturdu ve parite önceden tahmin ettiğimiz gibi 1.5005'ten döndü.

Bu seviye aşağı kırılmadıkça pozisyonu kapatmayı düşünmüyorum. En azından 4 saatlikte son mumum kapanışına göre karar vereceğim. Eğer düşen trend çizgisinin üstünde kapatırsa bir şansımız olabilir gibi.

uur99
11-12-2012, 15:02
Saat 14.00 itibariyle 4 saatlik mum kapandı ve bu kapanış destek noktamızın altında olduğu için 1.4993 noktasından kapatmak zorunda kaldım pozisyonu. Bu işlemden -54 pip zararla ayrılıyorum. Bu sefer şansımız yaver gitmedi.

İşleme girmeden önce olumsuz olarak değerlendirdiğimiz nedenler ağır bastı sanırım.

Parite genel olarak düşüş trendindeydi ancak biz alım yaparak trende ters hareket ettik. Ayrıca formasyonun boyu ve kapanışı güzel olsa da, yutan boğa ve çekiçleri belirli bir düşüşün ardından dip noktada görmek istiyoruz, bu işlemimizde herhangi bir dip noktasında oluşmadı formasyon.

Ancak bu negatiflikleri göz önünde bulundurduğum ve risklerinin farkında olduğum için en başta söylediğim gibi pozisyonun miktarını az tuttum, normalde yüzde 2-3-4 riske atarken bu işlemde yüzde 1 riski atmıştım. Önceden de söylediğim gibi bilinçli olmak kaydıyla bu tarz zararları mutlaka edeceğim zaten, devamlı her pozisyonda kazanmak gibi bir gayemiz yok.

uur99
12-12-2012, 10:58
Dün arada paylaşmayı unuttuğum bir pozisyon var. GBPCHF ile uğraşmaktan buna fırsat kalmamış :he:

Biraz geç olsa da en azından işlemin mantığını anlatmak istiyorum.

http://i.imgur.com/N2U3b.png

İşleme girdiğimiz parite GBPNZD haftalık grafik. Görüldüğü üzere haftalıkta bir alçalan üçgen söz konusu ve bu üçgen boyut açısından güzel bir yutan ayı(grafikte beyaz okla işaret edilen mum) ile aşağı kırılıyor. Aşağıdaki 1.9000 büyük düz rakamı ilk önemli destek olarak göze çarpıyor. Ana hedefimiz bu nokta. Ancak bu noktaya gelmeden önce yükselen trend çizgisi destek görevi görebilir, bunu da göz önünde bulundurmalıyız.

Stop noktası formasyonun 15 pip yukarısı ancak bunu beklemeden alçalan üçgenin alt çizgisini yukarı kırdığında stoplayabilirim.

Kırılmanın ardından formasyonun yaklaşık 15 pip altından, 1.9210 noktasından satış yaptım. Duruma göre ilk direnç noktasında belirli bir kar alıp, kalan miktarında stop noktasını alış noktama çekebilirim.

Bu paritedeki oluşuma dikkatimi çektiği için sayın fxtrader'a sevgilerimi iletiyorum.

Vallis
12-12-2012, 11:08
Bende boyle bir parite yok:(((

uur99
12-12-2012, 11:59
Bende boyle bir parite yok:(((

Sayın Vallis,

Önceki mesajlarım da bu konudan bir çok kez bahsetmiştim.

Ben yabancı bir kurumla çalışıyorum. Çalıştığım yabancı kurumun grafikleri saat farkından dolayı, mum kapanış saatleri farklı olduğundan Türkiyede'ki kurumlara göre farklı oluyor.

Yabancı bir kurumla çalışmamın ana sebebi yabancı yatırımcılarla aynı grafiği izlemek çünkü ne Türkiye'de ne de bizim saat dilimimiz de olan ülkelerde forex pek yaygın değil, izlenmiyor, işlem yapılmıyor.

Ancak kullandığım sistem sadece yabancı kurum grafiklerinde geçerli diye bir şey yok, bu sistemi istediğiniz forex grafiğinde kullanabilirsiniz.

uur99
12-12-2012, 22:30
Tam GBPNZD'de kritik noktaya geliyoruz diye yazdım(stop noktası değişimini düşünerek) diğer köyde aynı anda sayın fxtrader'da stop noktasını aşağı indirdiğini yazdı. Denk gelmesi komik oldu :he:

İşler istediğimiz gibi gidiyor bu paritede, ilk destek noktasına çok geçmeden vardık. Sistemimiz gereği ilk destek/direnç noktasına gelindiğinde ya riskimizi azaltmamız ya da sıfırlamamız gerekiyor.

Açıkçası stop noktasını nereye çekmem gerektiği konusunda kararsızdım ancak sayın fxtrader 1.9380'e, yani oluşan üçgenin alt çizgisinin hemen üstü olarak belirlemiş ki gayet mantıklı gözüküyor, aynen bende bu şekilde hareket etmeyi uygun görüyorum. Ana hedefimiz hala 1.9000 büyük düz rakam.

An itibariyle görünüm;

http://i.imgur.com/y6uKi.png

ahzel
12-12-2012, 22:36
EURUSD paritesinde grafiğe baktığımda yarın satış fırsatı verecek gibi. Görebildiğim iki sebebi açıklayayım nacizane:
1-365 günlük ortalamaya çok yaklaştı daha önce o çizginin az altından dönmüş.
2-Geride kalan direnç noktasına da çok yaklaşmış.

uur99
12-12-2012, 23:14
EURUSD paritesinde grafiğe baktığımda yarın satış fırsatı verecek gibi. Görebildiğim iki sebebi açıklayayım nacizane:
1-365 günlük ortalamaya çok yaklaştı daha önce o çizginin az altından dönmüş.
2-Geride kalan direnç noktasına da çok yaklaşmış.

Bakalım. Takipteyiz.

Bir önceki zirvede satış yapıp güzel bir işlem yapmıştık, güzel bir yutan ayı oluşmuştu.

Bu yükselişte de sistemimize uygun bir formasyon oluşursa tadından yenmez :)

365 günlük ortalamaya çok yaklaştı demişsiniz de haftalık grafik harici bende 365 günlüğü geride bırakmış görünüyor. Acaba yabancı kurumlar grafikle beraber hareketli ortalamaları da mı farklı gösteriyor merak ettim. Bahsettiğiniz bu hareketli ortalamanın hesaplama şekli nedir fatih bey yazabilir misiniz? Belki farklılık oradan kaynaklanıyordur.

ahzel
12-12-2012, 23:21
Uğur bey;
matrikste açtım foreks izleme ekranım yok şimdilik. 365 günlük basit ortalama (hareketli ortalama bulamadım) değeri 1,3134 görünüyor bende.

mavipenguen
12-12-2012, 23:23
eurjpy uzun vadeli trend emareleri var sanki siz nedersiniz

uur99
12-12-2012, 23:26
Uğur bey;
matrikste açtım foreks izleme ekranım yok şimdilik. 365 günlük basit ortalama (hareketli ortalama bulamadım) değeri 1,3134 görünüyor bende.

Farkımız şüphelendiğim noktadan kaynaklanıyormuş :).

Benim ekranda üssel hareketli ortalamalar açık.

ahzel
12-12-2012, 23:26
ben göremiyorum sadece matrikste olanlara bakabiliyorum 10 gün sonra demo hesap açmayı düşünüyorum o zaman daha çok paylaşım yapabilirim.

uur99
12-12-2012, 23:30
eurjpy uzun vadeli trend emareleri var sanki siz nedersiniz

Sayın mavipenguen uzun vadeli trend emareleri var sözünüzü biraz daha açıklayarak yazabilir misiniz?

Kendi adıma konuşursam, üzerinde çok çalıştığım ve uzmanlaşmak istediğim bir sistem var, onun dışında işlem açmıyorum pek.

uur99
12-12-2012, 23:32
ben göremiyorum sadece matrikste olanlara bakabiliyorum 10 gün sonra demo hesap açmayı düşünüyorum o zaman daha çok paylaşım yapabilirim.

Bence hemen açın, 5 dakikanızı almaz programı kurmak. İndirdikten sonrada illa işlem açmanıza gerek yok, sadece piyasayı takip etmek içinde indirebilirsiniz.

En iyisini siz bilirsiniz tabii.

Benim ki dost tavsiyesi :)

ahzel
12-12-2012, 23:43
Farkımız şüphelendiğim noktadan kaynaklanıyormuş :).

Benim ekranda üssel hareketli ortalamalar açık.

dost ;) hoca hareketli ortalama kullanıyordu sanki bir iki videoya göz ucu ile bakarken gözüme takılmıştı. yanlış mı hatırlıyorum? demoyu hangisinden açayım dost tavsiyesi olandan olsun :) özeldende yazabilirsin reklam olmasın diyorsan.

mavipenguen
12-12-2012, 23:48
Sayın mavipenguen uzun vadeli trend emareleri var sözünüzü biraz daha açıklayarak yazabilir misiniz?

Kendi adıma konuşursam, üzerinde çok çalıştığım ve uzmanlaşmak istediğim bir sistem var, onun dışında işlem açmıyorum pek.

sayın uur99 günlük ve haftalıklarda düşüş trend çizgisini yukarı kırdığını söylemek istedim.grafik atmayı bilmediğim için bağışlayın daha açık ifade edemiyorum..bu sebeple uzun vadeli bir yükseliş trndi başlatmış görüntüsü veriyor bana .

uur99
12-12-2012, 23:52
dost ;) hoca hareketli ortalama kullanıyordu sanki bir iki videoya göz ucu ile bakarken gözüme takılmıştı. yanlış mı hatırlıyorum? demoyu hangisinden açayım dost tavsiyesi olandan olsun :)

Sayın fxtrader üssel hareketli ortalama kullanıyor.

Herhangi bir kurumun sitesinden indirebilirsiniz demoyu hiç farketmez. Hepsi aynı. Google'a forex yazın, çıkan sitelerden hangisini beğeniyorsanız ordan indirin.

Ancak sayın fxtrader'la ve benle aynı grafiklere bakmak istiyorsanız http://www.ibfx.com/ 'dan indirmeniz gerekiyor zira Türkiye'deki kurumların demolarını indirirseniz farklı grafikleri inceliyor olacağız.

uur99
12-12-2012, 23:57
sayın uur99 günlük ve haftalıklarda düşüş trend çizgisini yukarı kırdığını söylemek istedim.grafik atmayı bilmediğim için bağışlayın daha açık ifade edemiyorum..bu sebeple uzun vadeli bir yükseliş trndi başlatmış görüntüsü veriyor bana .

Evet anladım ne demek istediğinizi. Grafikte de görebiliyorum tespitinizi.

Belirttiğiniz gibi belki de uzun vadeli yükselişte başlamış olabilir, göreceğiz.

fxtrader
13-12-2012, 12:11
güzel analizler..devam sn uur

uur99
13-12-2012, 12:25
güzel analizler..devam sn uur

Sayenizde hocam :)

Teşekkür ederim :)

uur99
18-12-2012, 20:56
Dün arada paylaşmayı unuttuğum bir pozisyon var. GBPCHF ile uğraşmaktan buna fırsat kalmamış :he:

Biraz geç olsa da en azından işlemin mantığını anlatmak istiyorum.

http://i.imgur.com/N2U3b.png

İşleme girdiğimiz parite GBPNZD haftalık grafik. Görüldüğü üzere haftalıkta bir alçalan üçgen söz konusu ve bu üçgen boyut açısından güzel bir yutan ayı(grafikte beyaz okla işaret edilen mum) ile aşağı kırılıyor. Aşağıdaki 1.9000 büyük düz rakamı ilk önemli destek olarak göze çarpıyor. Ana hedefimiz bu nokta. Ancak bu noktaya gelmeden önce yükselen trend çizgisi destek görevi görebilir, bunu da göz önünde bulundurmalıyız.

Stop noktası formasyonun 15 pip yukarısı ancak bunu beklemeden alçalan üçgenin alt çizgisini yukarı kırdığında stoplayabilirim.

Kırılmanın ardından formasyonun yaklaşık 15 pip altından, 1.9210 noktasından satış yaptım. Duruma göre ilk direnç noktasında belirli bir kar alıp, kalan miktarında stop noktasını alış noktama çekebilirim.

Bu paritedeki oluşuma dikkatimi çektiği için sayın fxtrader'a sevgilerimi iletiyorum.

Yoğunluk dolayısı ile haftalıkta ki pozisyonum hakkında paylaşım yapamadım, ancak fırsat buluyorum.

Hafta sonu gelmeden önce, parite ilk destek noktasına ulaştığında(yükselen trend çizgisi) stop noktamı maliyetime çekerek riski sıfırlamıştım.

Daha önceden de belirttiğim gibi ana hedefim 1.9000 büyük düz rakamıydı ancak yükselen trend çizgisi iyi destek oluşturdu ve düşüşe izin vermedi. Bu yüzden maliyetten stop yedik. Kar ya da zarar yok.

Yalnız şunu söylemeliyim ki haftalık grafikten işleme girmek ilginç bir tecrübe oldu benim için. Özellikle yoğun temposu olanlar için ideal. Günlük olarak birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli oluyor işleminizi takip etmeniz için. Bundan sonra haftalık grafiklere daha alıcı bir gözle bakacağım.

uur99
21-12-2012, 20:36
Noel tatilinde piyasa da hacim ve volatilite olmayacağı düşüncesine dayanarak 2012 yılı içerisinde başka pozisyona girmeyeceğim.

2013 senesi içerisinde girdiğim tüm pozisyonları, bazıları gecikmelide olsa burada paylaşacağım. Amacım burayı bir günlük gibi kullanıp,ileride gerektiği zaman hangi pozisyona ne için girdiğimi buradan kontrol etmek ve ana amacım, bu bir sene sonunda portföyü yüzde kaç artırmış/azaltmış ya da kaç işlemden zararla, kaçından da karla çıktığımı açık bir şekilde görmek.

Umarım 2013 sonunda bu mesajımı alıntılayarak bu bir yılın değerlendirmesini yapabilirim.

Kullandığım sistem hakkında düşüncelerim şu an için her ne kadar olumlu olsa da, bu şekilde bir günlük yaparak sistemin gerçekten işe yarayıp yaramadığını da kendim test etmiş olacağım. Şu an için, bu bir yılın sonunda para kazanmasam bile, bu şekilde disiplinli davranarak en azından para kaybetmeyeceğimi düşünüyorum. Umarım işler yolunda gider.

Şimdiden herkesin yeni yılını kutluyorum, hepimiz için bol kazançlı bir yıl olur umarım.

slayttan
25-12-2012, 17:02
başarılarının devamını diler,
mutlu seneler dilerim uğurcum.

uur99
26-12-2012, 19:26
başarılarının devamını diler,
mutlu seneler dilerim uğurcum.

Çok teşekkür ederim, size de mutlu seneler :)

2013'te hep beraber güzel paralar kazanmak dileğiyle ...

uur99
04-01-2013, 14:35
Yeni yılda pariteleri takip etmeye devam ediyorum, şu ana kadar gözüme çarpan bir kaç pariteyi paylaşmak istiyorum;

http://i.imgur.com/VFLRL.png

USDCHF paritesi günlük grafikte 0,9339 seviyesinde üçlü bir çakışma mevcut, ema150+ema365 ve fibo61.8. Bu noktanın direnç olarak çalışma ihtimali yüksek. Belirli bir yükseliş sonunda bu noktada oluşan satış yönlü bir formasyon bekleyeceğim. Eğer formasyon gerçekleşirse ve yönünü de aşağı çevirirse altta 0,92000 büyük düz rakamı ilk destek noktası olarak gözüküyor. Daha önceden bu seviyenin destek olarak çalıştığını da rahatlıkla görebiliyoruz. Yine her zaman ki gibi, eğer pozisyon açarsak ve seviye bu noktaya gelirse ya bir kısım kar alacağım ya da pozisyonu tamamen kapayacağım.

uur99
04-01-2013, 14:52
Saygıdeğer hocamın dikkat çektiği EURUSD günlük grafikte güzel gözüküyor.

http://i.imgur.com/k34AT.png

1,3000 büyük düz rakam, fibo50 ve ema365 üçlü çakışması var, parite burada destek bulabilir. Yalnız unutmayalım destek bulması bize yetmiyor, pozisyon açmamız için burada destek bulduktan sonra birde alım yönlü bir formasyon oluşması gerekiyor. Eğer yönünü yukarı çevirirse ilk direnç noktası olarak yukarıda oluşturduğu kanalın alt bandı mantıklı gözüküyor.

uur99
07-01-2013, 19:57
EURUSD paritesi destek buldu ancak formasyon oluşmadı, o yüzden işleme girmedik.

Bir gözüm devamlı MT4'te ama şu an görebildiğim kadarıyla bana uygun bir oluşum yok. Yeni yılın ilk günleri sakin geçiyor.

uur99
09-01-2013, 20:49
Bugün gözüme çarpan bir pariteyi kısaca paylaşayım;

http://i.imgur.com/KyacA.jpg

EURNZD paritesi günlük grafik. Neredeyse iki haftadır bir düşüş trendi hakim. Geçmişte bir çok kere destek bulduğu 1,5464 seviyesine hızla ilerlemekte. Bu seviye ayrıca fibo seviyelerinin de çakışma noktası.

Bu noktaya yakın bir noktada uzun vadeli bir destek bulmasa bile bir tepki geleceğini düşünüyorum, eğer istediğimiz formasyonlardan birisi oluşursa pozisyon açabilirim. Şimdilik yakın takipte.

sezgininal
10-01-2013, 12:54
EUR/USD Analizi

EUR/USD paritesi dün 1.3140 seviyesindeki önemli direnç seviyesini kıramadıktan sonra 1.3036 seviyesine kadar geriledi. Bugün sonuçlanacak ECB para politikası toplantısı öncesinde paritede 1.3040-1.3140 aralığındaki seyrin devamı beklenebilir. ECB toplantısından çıkacak karar ve açıklamalara göre paritenin 1.3040-1.3140 bandının dışına çıkması olası gözüküyor.

ECB toplantısıyla ilgili olarak piyasa beklentilerine baktığımızda ; ECB'nin gösterge faiz oranını %0.75 te sabit tutması ve önümüzdeki süreçle ilgili piyasaya güven verecek sinyaller vermesi bekleniyor. Ancak küçükte olsa ECB'nin gösterge faizleri %0.50 seviyesine indirme olasılığı da bulunuyor. Hatırlanacak olursa ECB başkanı Mario Draghi aralık ayı toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, 2013 yılı içerisinde faiz indirimi yapılabileceğinin sinyalini piyasalara vermişti. ECB eğer bugün enflasyon vurgusu yapmazsa, faiz indirimi ocak ayı toplantısında olmasa da şubat yada mart ayında yapılacak toplantıda yapılabilir. Bu gelişmeler ışığında Eur/Usd paritesinin de volatilitenin oldukça yüksek olacağı bir gün bizi bekliyor. Ecb kararının ardından stratejilerimizi kullanıcılarımız ile paylaşacağız.

teknikfx.com dan alıntı.

bugun 15:30 da yapılacak toplantıya dikkat...

uur99
10-01-2013, 14:35
EUR/USD Analizi

EUR/USD paritesi dün 1.3140 seviyesindeki önemli direnç seviyesini kıramadıktan sonra 1.3036 seviyesine kadar geriledi. Bugün sonuçlanacak ECB para politikası toplantısı öncesinde paritede 1.3040-1.3140 aralığındaki seyrin devamı beklenebilir. ECB toplantısından çıkacak karar ve açıklamalara göre paritenin 1.3040-1.3140 bandının dışına çıkması olası gözüküyor.

ECB toplantısıyla ilgili olarak piyasa beklentilerine baktığımızda ; ECB'nin gösterge faiz oranını %0.75 te sabit tutması ve önümüzdeki süreçle ilgili piyasaya güven verecek sinyaller vermesi bekleniyor. Ancak küçükte olsa ECB'nin gösterge faizleri %0.50 seviyesine indirme olasılığı da bulunuyor. Hatırlanacak olursa ECB başkanı Mario Draghi aralık ayı toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, 2013 yılı içerisinde faiz indirimi yapılabileceğinin sinyalini piyasalara vermişti. ECB eğer bugün enflasyon vurgusu yapmazsa, faiz indirimi ocak ayı toplantısında olmasa da şubat yada mart ayında yapılacak toplantıda yapılabilir. Bu gelişmeler ışığında Eur/Usd paritesinin de volatilitenin oldukça yüksek olacağı bir gün bizi bekliyor. Ecb kararının ardından stratejilerimizi kullanıcılarımız ile paylaşacağız.

teknikfx.com dan alıntı.

bugun 15:30 da yapılacak toplantıya dikkat...

Bilgi için teşekkürler.

uur99
10-01-2013, 20:37
Bugün gözüme çarpan bir pariteyi kısaca paylaşayım;

http://i.imgur.com/KyacA.jpg

EURNZD paritesi günlük grafik. Neredeyse iki haftadır bir düşüş trendi hakim. Geçmişte bir çok kere destek bulduğu 1,5464 seviyesine hızla ilerlemekte. Bu seviye ayrıca fibo seviyelerinin de çakışma noktası.

Bu noktaya yakın bir noktada uzun vadeli bir destek bulmasa bile bir tepki geleceğini düşünüyorum, eğer istediğimiz formasyonlardan birisi oluşursa pozisyon açabilirim. Şimdilik yakın takipte.

Dikkat çektiğim noktaya çok yakın bir yerde destek buldu, ancak istediğim seviye test edilmediği için pozisyon açmıyorum.

uur99
10-01-2013, 20:43
Bu gece için GBPNZD ve NZDCHF günlük kapanışları izleyeceğim.

İlkinde olası bir çekiç, ikincisinde ise olası bir yutan ayı oluşabilir.

Birbiriyle korelasyon içinde olan pariteler olduğu için içlerinde birini de seçme durumum olabilir.

Kapanışlar güzel gelirse pozisyona girebilirim.

uur99
11-01-2013, 03:24
EURAUD paritesi günlük grafikte 1.2556 noktasına buy stop emri girdim.

http://i.imgur.com/xIZ81.jpg

Paritede güzel bir destek noktasında, kapanış itibariyle de güzel bir yutan boğa oluştu. Formasyonun 10 pip yukarısına alım emrini girdim.

Stop noktam formasyonun 10 pip altı ancak, 1.2500 büyük düz rakamı aşağı kırılırsa pozisyonu kapamayı düşünüyorum ve bu yüzden stop noktamda 1.2480'de.

Sayın hocama özellikle stop noktası konusundaki yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım işlem gerçekleşir ve 2013'ün ilk işleminden biraz para kazanabiliriz.

uur99
11-01-2013, 17:35
EURAUD paritesi günlük grafikte 1.2556 noktasına buy stop emri girdim.

http://i.imgur.com/xIZ81.jpg

Paritede güzel bir destek noktasında, kapanış itibariyle de güzel bir yutan boğa oluştu. Formasyonun 10 pip yukarısına alım emrini girdim.

Stop noktam formasyonun 10 pip altı ancak, 1.2500 büyük düz rakamı aşağı kırılırsa pozisyonu kapamayı düşünüyorum ve bu yüzden stop noktamda 1.2480'de.

Sayın hocama özellikle stop noktası konusundaki yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım işlem gerçekleşir ve 2013'ün ilk işleminden biraz para kazanabiliriz.

Parite güzel gitti, direnç noktasına gelindiği için pozisyonumun yarısını 1.2638 noktasından, +82pip kar ile kapadım, kalan yarısının zarar kes noktasını da maliyete taşıdım. Şu an bu işlemden zarar etme olasılığım kalmadığı gibi, bu pozisyondan karla ayrılacağım artık garanti.

Şu an için görünüm;

http://i.imgur.com/Owa8f.jpg

Kalan yarısını da gidişata göre karar vereceğim.

uur99
12-01-2013, 14:09
Şu an için forex'te uygulamaya çalıştığım sisteme uygun olmayan hiç bir pozisyon açmıyorum ancak pariteleri incelerken gözüme EURGBP'deki TOBO takıldı.

Güzel tarafı formasyonun haftalık grafikte oluşması. Tecrübe amaçlı takip edelim.

http://i.imgur.com/MM1Vo.jpg

uur99
12-01-2013, 20:30
Haftalıkları ve günlükleri inceledim, bir kaç pariteyi notlarıma ekledim. Haftaya bekleyerek başlıyorum.

EURAUD günlükteki yarı pozisyonumu koruyorum, ancak olası bir geri çekilmede ema365 destek olarak çalışmazsa bu noktanın biraz aşağısı benim için zara kes noktasıdır.

2013 iyi başladı, umarım aynı şekilde devam eder.

uur99
14-01-2013, 13:37
Parite güzel gitti, direnç noktasına gelindiği için pozisyonumun yarısını 1.2638 noktasından, +82pip kar ile kapadım, kalan yarısının zarar kes noktasını da maliyete taşıdım. Şu an bu işlemden zarar etme olasılığım kalmadığı gibi, bu pozisyondan karla ayrılacağım artık garanti.

Şu an için görünüm;

http://i.imgur.com/Owa8f.jpg

Kalan yarısını da gidişata göre karar vereceğim.

Haftalıkları ve günlükleri inceledim, bir kaç pariteyi notlarıma ekledim. Haftaya bekleyerek başlıyorum.

EURAUD günlükteki yarı pozisyonumu koruyorum, ancak olası bir geri çekilmede ema365 destek olarak çalışmazsa bu noktanın biraz aşağısı benim için zara kes noktasıdır.

2013 iyi başladı, umarım aynı şekilde devam eder.

Geri çekilme gerçekleşti, şu an için ema365'te destek buldu, ancak ben daha fazla para kaybetmemek adına zarar kes noktamı H1'deki desteklere bakarak ema365'in biraz daha yukarısına koymuştum o yüzden 1,2640'tan +84 pip'le pozisyon kapandı.

Sonuç bakımında bu işlemi özetleyecek olursak, 1,2556'dan uzun pozisyon açtığım EURAUD paritesinde, fiyat ilk dirence(ema365) geldiğinde yarı kar alıp kalan miktarın stop noktasını maliyete çektim, sonrasında fiyat daha da yükseldi, daha da yükselince artık olası bir geri çekilişte maliyete kadar beklemek mantıksız olacağından uygun bir destek noktasının altına stop noktamı yükselttim ve ufak bir geri çekilmeyle kalan pozisyonumda kapandı. Toplamda +83 pip kazançla bu pozisyonumu kapamış oldum.

uur99
21-01-2013, 01:19
Bu haftaya da bekleyerek başlıyorum, yine not aldığım pariteler mevcut ancak şu an için bir şey yok. İzlemedeyim.

sezgininal
21-01-2013, 13:24
EUR/USD Analizi

Eur/usd paritesinde geçen hafta 1.3250-1.3400 bant aralığında hareketler görüldü. Küresel piyasalardaki haber akışının azalmasına bağlı olarak yatay bant hareketi yapan eur/usd paritesinde bu hafta bant hareketinin sonuna gelinmesi beklenebilir. Özellikle Euro bölgesinden gelecek haberler ve yoğun verileri akışı bu hareketin hangi yönde olacağını belirleyecektir. Bugüne baktığımızda ise Eurogroup toplantısını izliyor olacağız. Eurogroup toplantısından piyasalar her ne kadar büyük beklentiler içerisinde olmasada , gelecek açıklamalar volatiliteyi arttırıcı etki yapabilir. Bugün ayrıca Abd piyasalarının kapalı olması piyasaların gözünün tamamen Euro bölgesine çevrilmesine neden olabilir. Bu gelişmeler ışığında eur/usd paritesinde 1.3250 desteği kırılmadıkça yukarı yönlü seyrin devamını bekliyoruz.1.3400 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış yapılması durumunda ise kademeli olarak 1.3430 ve 1.3480 seviyeleri hedef konumda olabilir.

teknikfx.com dan alıntı

uur99
25-01-2013, 03:20
http://i.imgur.com/l8IXt5x.png

NZDCHF günlük grafikte 0.7759 seviyesine sell stop emri girdim.

Grafikten de görüldüğü gibi üst bantta bir yutan ayı oluştu. İlk hedef ema150 gibi duruyor.

Ancak erken stop yapabileceğimiz bir nokta olmadığından, bulunduğu kanalın üst ve alt bantları net olmadığından ve çakışan dirençler söz konusu olmadığından riski az tutuyorum.

Vagator
25-01-2013, 13:32
Şu an için forex'te uygulamaya çalıştığım sisteme uygun olmayan hiç bir pozisyon açmıyorum ancak pariteleri incelerken gözüme EURGBP'deki TOBO takıldı.

Güzel tarafı formasyonun haftalık grafikte oluşması. Tecrübe amaçlı takip edelim.

0,85 ten kapanış ve 200 pips kar, teşekkürler tecrübe için (demo hesapta yaptım, ilk defa uzun vadeli pozisyon taşıdım, doğru analiz ve basitlikle neler olabileceğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim kendi adıma)

uur99
25-01-2013, 15:17
0,85 ten kapanış ve 200 pips kar, teşekkürler tecrübe için (demo hesapta yaptım, ilk defa uzun vadeli pozisyon taşıdım, doğru analiz ve basitlikle neler olabileceğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim kendi adıma)

Ben teşekkür ederim sayın Vagator, bundan sonrada katılımlarınızı beklerim.

uur99
25-01-2013, 15:21

Yaklaşık 2 hafta önce EURGBP haftalık grafikte oluşan tobo'ya dikkat çekmiştim, gayet güzel gitmiş bu arada ve formasyon hedefine de çok az bir mesafe kalmış.

Bu tobo gibi haftalıklarda oluşan, grafiğe bakan çoğu insanın rahatlıkla fark edebileceği kadar net elle çizilmiş gibi olan formasyonlara dikkat etmek lazım. Ayrıca zaten önceden belirttiğim gibi grafik haftalık olduğu için güvenilirliği daha fazla.

Haftalıkları düzenli olarak kontrol ediyorum, bu tarz bir durum yakalayabilirsem yine burada paylaşırım.

Son durum bu şekilde;

http://i.imgur.com/Kr4M6Zv.png

uur99
25-01-2013, 15:27
Bu arada bir blog açtım, blog'da burada olduğu gibi tartışma-anlık pozisyon paylaşma gibi bir amaç olmasa da 2013 senesi içinde girdiğim/gireceğim tüm pozisyonları, biraz gecikmelide olsa orada nedenleriyle paylaşacağım.

Amacım orayı sadece işlemlerimden oluşan bir günlük olarak tutmak. Burasıda bir nevi günlük gibi ancak blog sadece girilen pozisyonların toplandığı bir yer olsun istiyorum. Sade ve net.

http://fxtakibi.blogspot.com/

uur99
25-01-2013, 23:12

Grafikten de görüldüğü gibi üst bantta bir yutan ayı oluştu. İlk hedef ema150 gibi duruyor.

Ancak erken stop yapabileceğimiz bir nokta olmadığından, bulunduğu kanalın üst ve alt bantları net olmadığından ve çakışan dirençler söz konusu olmadığından riski az tutuyorum.

Bugün başta güzel gitti işlem ancak sonradan destek bulup tekrar satış seviyeme geldi, buralardan da bu haftayı kapatacak gibi.

H4'ten izliyorum işlemi, buradaki ema150 iyi destek oldu gibi gözüküyor. Umarım H4 grafikteki kanalın mum düşükleri direnç olur ancak şu an ki durumu pek sevmedim, o yüzden stop noktamı 0.7810 seviyesine çektim.

uur99
28-01-2013, 15:18

Bugün başta güzel gitti işlem ancak sonradan destek bulup tekrar satış seviyeme geldi, buralardan da bu haftayı kapatacak gibi.

H4'ten izliyorum işlemi, buradaki ema150 iyi destek oldu gibi gözüküyor. Umarım H4 grafikteki kanalın mum düşükleri direnç olur ancak şu an ki durumu pek sevmedim, o yüzden stop noktamı 0.7810 seviyesine çektim.

http://i.imgur.com/wYlVJdK.png

NZDCHF paritesi günlük grafikteki olan pozisyonumu 0.7690'dan kapadım. Bu işlemden +68 pip kazançla ayrılıyorum.

Güvendiğim bir pozisyon olsaydı mutlaka en azından yarı pozisyonla da olsa devam ederdim ancak en başta saydığım nedenlerden dolayı zaten riskli bir işlemdi. Yazdığım hedefe ulaştığı içinde artık riske atmak istemedim ve kârımı cebime koydum.

Geçtiğimiz 2 hafta içerisinde şanssızlık eseri 2 tane güzel pozisyonu kaçırdım ama bu işlemle moralim biraz olsun yerine geldi :)

uur99
01-02-2013, 20:41
Ocak ayını iki işlemle kapadım, ikisi de olumlu sonuçlanıp para kazandırdı.

Biri EURAUD günlük grafik, +84 pip, diğeri de NZDCHF günlük grafik + 68 pip kazanç.

İki tane de çok net pozisyonu kaçırdım. Sonradan takip ettiğimde ikisininde olumlu sonuçlandığını gördüm.

Özetleyecek olursak Ocak ayına dönüp baktığımda toplamda dört adet işleme girerdim, dördü de olumlu sonuçlandı. Ancak dediğim gibi yalnızca ikisinden faydalanabildim.

Güzel bir ay geçirdim, umarım önümüzdeki aylarda işlem adedim artar diye düşünüyorum ama önemli olan toplam işlem adedi değil, girdiğim işlemlerin kazanç yüzdesi. İkisi de kazandıracaksa ayda iki kere işleme gireyim razıyım açıkçası.

uur99
01-02-2013, 23:43
Ocak ayında kaçırdığım iki adet pozisyondan bahsetmek istiyorum. İşleme girememiş olsam da tecrübe açısından değerlendirme yapmakta fayda var.

İlk işlem GBPJPY paritesi 4 saatlik grafik.

http://i.imgur.com/E6XmCLZ.png

Okla işaret edilen mumda bir yutan boğa formasyonu oluşmuş ve kendinden önceki 3 adet mumu yutmuş. Formasyon mumunun oluşum yeri iki yönüyle gayet iyi.

İlk olarak 4 saatlikte daha net olmak üzere parite belli bir çıkışın ardından bir kanal oluşturmuş ve alım yönlü formasyonumuz da kanalın alt bandında, belirli bir düşüşün ardından oluşmuş.

Oluşum yeri bakımından ikinci iyi özelliği ise ikili destek çakışması olan ema150 ve 140.000 büyük düz rakamının üzerinde oluşmuş olması. Ayrıca formasyon mumu boyut ve kapanış bakımından da iyi durumda.

Günlük grafiğe baktığımızda paritenin bir çıkış trendi içerisinde olduğunu görebiliyoruz, eğer işleme girseydim alım yaparak trendi de arkama almış olacaktım.

Eğer işlem açmış olsaydım hedef noktam kanalın üst bandı olurdu. Bu hedefe kadar da ince düz turuncu çizgiyle çizdiğim küçük çaplı direnç hariç pek bir engel gözükmüyor.

Olumsuz olarakta bir kaç özelliğini söylemeden geçmeyeyim. İlk olarak bahsettiğimiz kanalın alt ve üst bantları düzgün değil, çok ihlal var, bu yüzden güven vermiyor. İkinci olarakta net bir erken stop olanağı pek yok gibi görünüyor.

Sonda saydığım bir kaç olumsuz özellik harici eğer girseydim güzel bir işlem olurmuş, ki hedefine de varmış, para kazandırırmış.

__________________________________________________ __________________________________________________ _______

http://i.imgur.com/o8a0jBu.png

http://i.imgur.com/GhfDOJR.png

İkinci kaçırdığım işlem ise EURCAD paritesi 4 saatlik ve günlük grafik.

Bu işleme sayın Kayhan bey dikkatimi çekmişti, ben ekran başında olduğum sırada malesef artık çok geç olmuştu. 4 saatliği kaçırdıktan sonra günlükteki formasyonla da işleme giremedim, basiretim bağlandı resmen.

4 saatlik grafikte okla işaretli yerde görüldüğü üzere bir yutan boğa oluşmuş ve kendinden önceki 4 mumu, günlükte ise 3 mumu yutmuş.

Bu pozisyonda dikkatimi ilk çeken 4 saatlikte erken stop yapılabilir olması (kesikli çizgi).Yine bir olumlu özellik alım yapılarak trendi arkamıza almak.

Bu işlemdeki en büyük çekincem, formasyonun herhangi bir destek-direnç çakışmasında oluşmamış olması olurdu.

Özetleyecek olursak, bu işlemde kesinlikle denenebilir-girilebilir bir pozisyondu.

Maalesef bu iki güzel pozisyonu değerlendiremedim ancak hatalarımdan ders çıkardım ve artık pariteleri daha düzenli ve disiplinli kontrol etmeye başladım. Umarım bundan sonra böyle güzel fırsatları kaçırmayız.

uur99
03-02-2013, 14:26
Forex ile ilgili araştırma yaparken şu blog'a rastladım; http://www.myfxstyles.blogspot.com/

Gerçekten incelemeye değer gözüküyor. Sonuçlar muazzam. Ancak sistemiyle ilgili herhangi bir bilgi vermemiş. Sadece sonuçlar var.

Vagator
04-02-2013, 17:29
Forex ile ilgili araştırma yaparken şu blog'a rastladım; http://www.myfxstyles.blogspot.com/

Gerçekten incelemeye değer gözüküyor. Sonuçlar muazzam. Ancak sistemiyle ilgili herhangi bir bilgi vermemiş. Sadece sonuçlar var.

Bu arkadaşa sordum nasıl yaptın hoca bunları diye, eleman nijeryalı bir vatandaş, başka sitelerde 2007 senelerinden yazılarını buldum, herşeyimi kaybettim intihar etmek istiyorum falan diye yazmış, sonra nasıl olduysa birden çok başarılı olmuş, 2010 senesinde nijeryalıların parasını toparlayıp yönetmiş , kendisinin dediğine göre fon yöneticisi olmuş,Fxboom diye bir EA nın reklamı için yazılar yazmış (ki bu Fxboom da tamamen repaint kullanan dolandırıcılık ürünü bir paçavra) , neyse uzun lafın kısası kullandığı herhangi bir robot ea falan yok, dediğine göre mum çubuk formasyonları destek direnç ve fibonacci kullanıyor, bu yöntemi de 500 $ karşılığı çok cüzzi bir fiyata verebileceğini söylüyor :). Son 1 haftalık performansını istedim kendisinden pek öyle içaçıcı değil ama yine de artıda, neyse işte bir istihbarat elemanı gibi yaptığım araştırma sonucunda düşüncem bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa gerçek değildir. Bol kazançlar (Alıntı yaptığı İnstaforex platformuyla özel bir ilişkisi var tam çözemedim, ortağı falan olabilir, belki sonuçlar şaibelidir belli olmaz :) )

uur99
04-02-2013, 18:10
Bu arkadaşa sordum nasıl yaptın hoca bunları diye, eleman nijeryalı bir vatandaş, başka sitelerde 2007 senelerinden yazılarını buldum, herşeyimi kaybettim intihar etmek istiyorum falan diye yazmış, sonra nasıl olduysa birden çok başarılı olmuş, 2010 senesinde nijeryalıların parasını toparlayıp yönetmiş , kendisinin dediğine göre fon yöneticisi olmuş,Fxboom diye bir EA nın reklamı için yazılar yazmış (ki bu Fxboom da tamamen repaint kullanan dolandırıcılık ürünü bir paçavra) , neyse uzun lafın kısası kullandığı herhangi bir robot ea falan yok, dediğine göre mum çubuk formasyonları destek direnç ve fibonacci kullanıyor, bu yöntemi de 500 $ karşılığı çok cüzzi bir fiyata verebileceğini söylüyor :). Son 1 haftalık performansını istedim kendisinden pek öyle içaçıcı değil ama yine de artıda, neyse işte bir istihbarat elemanı gibi yaptığım araştırma sonucunda düşüncem bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa gerçek değildir. Bol kazançlar (Alıntı yaptığı İnstaforex platformuyla özel bir ilişkisi var tam çözemedim, ortağı falan olabilir, belki sonuçlar şaibelidir belli olmaz :) )

Baştan sona incelediğimde bende gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünmüştüm ilk başta ancak insan yinede merak ediyor tabi nedir ne değildir diye :)

Instaforex'i fotoğraflardan gördüğüm gibi biraz araştırmıştım, ilk olarak sunduğu 1:1000 kaldıraç baş döndürüyor :biggrin: Hele ki Türkiye'deki yasal miktarın 1:100 olduğunu düşünürsek. Blog'un sahibi nijeryalı arkadaşta bu kurumla çalışıyor screenshotlar'dan anlayabiliyoruz. Bağlantısı var mıdır bu kurumla oda dediğiniz gibi şüpheli.

İlginç bir durum, bakalım, izlemeye devam edelim neler olacak :biggrin:

Araştırmanızı bizimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ediyorum.

uur99
05-02-2013, 20:52
Bugün EURUSD paritesi 4 saatlik grafikte ufak bir zarar ettim. Yaklaşık -0.8%'lik bir zarar oldu.

Aslında benim çalıştığım kurumun grafiğinde formasyon oluşmadı ancak diğer sitede Kayhan hocamın paylaştığı bir grafikti ve denenebilir gördüğüm için girdim. Erken stop yapılabilir olduğu için riski de azdı zaten.

Ayrıntılı yakın bir grafik koyamıyorum çünkü dediğim gibi benim platformumda oluşmadı formasyon. Ancak Kayhan beyin takip etmemiz amaçlı koyduğu görüntüyü burada da görsellik olması adına paylaşmak istiyorum.

http://i.imgur.com/UEoZTyL.png

Kötü bir pozisyon değildi aslında ancak her zaman her işlemden kazançla ayrılamayacağımız bir gerçek. Zaten miktar olarak da çok ufak bir zarar oluştu.

Vagator
06-02-2013, 01:02
http://f1302.hizliresim.com/16/5/jtq6y.jpg

EURAUD paritesinde bir tobo ve dipten dönüş sinyali olabilir, uzun vadeli takip edilebilir

uur99
06-02-2013, 17:01

EURAUD paritesinde bir tobo ve dipten dönüş sinyali olabilir, uzun vadeli takip edilebilir

Sayın Vagator ilginç bir oluşuma dikkat çekmişsiniz tebrik ediyorum sizi.

Oluşumdan biraz detaylı bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce haftalık grafikte oluşan bir tobo var karşımızda. Haftalıkta oluşması güvenilirliği açısından çok önemli. Her ne kadar omuzları ve genel görünümü muntazam olmasa da, haftalık grafiğe bakan çoğu trader'ın dikkatini çekecek görünümde. Gizli, saklı, zor görünen bir durumu yok, bakıldığında herkesin fark edebileceği nitelikte. Bu da çok önemli.

Daha da dikkat çekici olanı 2003'ten beri, yani son 10 yılın grafiğinde en dipte oluşmuş olması ;

http://i.imgur.com/T7dXij3.png

Daha yakın çekimden bakarsak olumlu birkaç tarafını daha görmemiz mümkün.

http://i.imgur.com/PWX5sUD.png

Boyun çizgisi aşıldıktan sonra önünde iki önemli direnç varmış(1.3000 büyük düz rakam ve 1.2925 seviyesi) ve bu ikisini de şu an geçmiş gözüküyor. En önemli nokta ise bu haftaki mum ile bu iki seviyeyi de test etmiş ve yönünü yukarı çevirmiş. Ayrıca bu haftaki mum ile, haftalık kapanışına göre değişiklik göstermek ile beraber, şu an için küçükte olsa bir çekiç oluşturmuş gözüküyor ama haftalık kapanış seviyesi oldukça kritik. Çekicin oluşacağı yer(eğer oluşursa) pek çekiçleri görmek istediğimiz bir nokta değil o yüzden işlemin bu özelliğini de olumsuz yanları arasında belirtmekte fayda var.

Bir başka olumlu nokta ise eğer işleme girersek ve işler terse giderse paritenin daha da düşmesini engelleyebilecek çok yakın da iki önemli desteğimiz var ve ayrıca yakında bu tarz önemli desteklerin bulunması bize erken stop yapma olanağı da sağlıyor.

Özetleyecek olursak, eğer haftalık mum kapanışı istediğim gibi olursa yukarı da saydığım nedenlerden ötürü işleme girmeyi düşünebilirim. Yalnız şunu belirtmek istiyorum, işleme girmeyi düşünmemin tek sebebi bu haftaki mum ile beraber oluşabilecek çekiç formasyonu. Sistemimiz dışındaki başka durumlarda işlem açmayı düşünmüyorum.

Cuma günü kapanış olduktan sonra tekrar durum değerlendirmesi yaparız.

Vagator
06-02-2013, 17:49

Bugün temel veriler AUD için kötü geldi, gece yarısından sonra açıklanacak birkaç veri daha var, bu geceden sonra yönünü daha net çizebilir

oziwan
06-02-2013, 17:57
Instaforex Rus şirketidir.Bu Nijeryalı arkadaş bu şirketin IB'sidir büyük olasılıkla.Sanırım bir kısım Nijeryalı SPAM mail ile dolandırıcılık yapmaktan sıkılıp,şansını forexte denemeye başladılar.:)

Vagator
08-02-2013, 20:36
http://www.youtube.com/watch?v=hN_Qw53DKL0

Forex her zaman yapılıyordu, eskiden bu işin nasıl yapıldığını gösteren bir video

uur99
11-02-2013, 03:40
EURAUD paritesi haftalık grafikte oluşan tobo'nun son haftalık mumunda bir formasyon oluşmadığı için işleme girmiyorum.

Vagator
18-06-2013, 17:04

1,4235 görüldü stoploss yapılıp tekrar işleme girilmeyle birlikte yaklaşık 8000 puan kar

Vagator
03-08-2013, 16:28
http://p1308.hizliresim.com/1d/3/r2qn5.png

Gümüşün 20.60 denemeden önce 18.50 yi görme şansı var

dr.v
04-08-2013, 11:49

Oluşumdan biraz detaylı bahsetmek istiyorum.

Her şeyden önce haftalık grafikte oluşan bir tobo var karşımızda. Haftalıkta oluşması güvenilirliği açısından çok önemli. Her ne kadar omuzları ve genel görünümü muntazam olmasa da, haftalık grafiğe bakan çoğu trader'ın dikkatini çekecek görünümde. Gizli, saklı, zor görünen bir durumu yok, bakıldığında herkesin fark edebileceği nitelikte. Bu da çok önemli.

Daha da dikkat çekici olanı 2003'ten beri, yani son 10 yılın grafiğinde en dipte oluşmuş olması ;

http://i.imgur.com/T7dXij3.png

Daha yakın çekimden bakarsak olumlu birkaç tarafını daha görmemiz mümkün.

http://i.imgur.com/PWX5sUD.png

Boyun çizgisi aşıldıktan sonra önünde iki önemli direnç varmış(1.3000 büyük düz rakam ve 1.2925 seviyesi) ve bu ikisini de şu an geçmiş gözüküyor. En önemli nokta ise bu haftaki mum ile bu iki seviyeyi de test etmiş ve yönünü yukarı çevirmiş. Ayrıca bu haftaki mum ile, haftalık kapanışına göre değişiklik göstermek ile beraber, şu an için küçükte olsa bir çekiç oluşturmuş gözüküyor ama haftalık kapanış seviyesi oldukça kritik. Çekicin oluşacağı yer(eğer oluşursa) pek çekiçleri görmek istediğimiz bir nokta değil o yüzden işlemin bu özelliğini de olumsuz yanları arasında belirtmekte fayda var.

Bir başka olumlu nokta ise eğer işleme girersek ve işler terse giderse paritenin daha da düşmesini engelleyebilecek çok yakın da iki önemli desteğimiz var ve ayrıca yakında bu tarz önemli desteklerin bulunması bize erken stop yapma olanağı da sağlıyor.

Özetleyecek olursak, eğer haftalık mum kapanışı istediğim gibi olursa yukarı da saydığım nedenlerden ötürü işleme girmeyi düşünebilirim. Yalnız şunu belirtmek istiyorum, işleme girmeyi düşünmemin tek sebebi bu haftaki mum ile beraber oluşabilecek çekiç formasyonu. Sistemimiz dışındaki başka durumlarda işlem açmayı düşünmüyorum.

Cuma günü kapanış olduktan sonra tekrar durum değerlendirmesi yaparız.

http://u1308.hizliresim.com/1d/4/r3qr0.jpg

Sayın uur99 06.02.2013 te yazmışsınız. Tebrikler....

uur99
18-10-2013, 00:20
Sayın dr.v,

Biraz geç oldu sanırım ancak teşekkürler :)

Sanırım bazen ihtiyacımız olan işleri karmaşık hale getirmeden teknik analizi en basit hali ile yorumlamak :)

bloodsoldier
29-04-2014, 01:11
audcad 4 saatlik ve günlükte trendini kırdı ve satışa döndü dikkatinize

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.