PDA

View Full Version : TIRE-Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj San.

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Objektif
13-12-2012, 10:56
Yeni başlık hayırlı olsun.

Not: Sürekli olarak hakaret eden bir takım kendini bilmezler nedeniyle bu topik buraya alınmıştır. Bu kişiler şu an adli takibat sürecinde olup IP adresleri yetklili mercilere teslim edilmiştir. Forumu okuyan siz değerli üyeler ve okuyucular için başlığın moderasyona alınması elbette hoş değil ancak bunu engellemek de yine sizin elinizde. Küfür ve hakaret içeren yazıların sağ alt köşesinde yer alan yönetime bildir butonuna sadece bir kere basarak bu tür yazıların kanunu harekete geçirmeden önce engelletir ve diğer başlıklarda olduğu gibi Tire başlığının da serbestçe yazılıp çizilebilen bir başlık olmasını sağlayabilirdiniz. Neyse her işte bir hayır vardır, böylece en azından bu başlığın takipçiler artık daha dikkatli olacaktır diye düşüneceğiz.

kalimero
13-12-2012, 16:23
valla çok üzüldüm ne oldu kim ne yazdı :S çok sinir bir hisse yıllardır buradayız bazen gerilinebiliniyor ama yeri burası olmamalı umarım en kısa zamanda hisse de topikte değerini bulur...

emmi
14-12-2012, 00:52
küfür, hakaret vb. şeyler muhakkak ki hoş şeyler değil, fakat TİRE 'de uzun süre yaşananlar sonrası ise pek de haksız sayılmazlar, öyle ya yaşanan hergün bir tecrübe ve başına gelmeyen bir şey bilmezmiş...

tayfa61
15-12-2012, 11:21
OOOOOOOOOOOOo bi de öğretmen okuyup onayladıktan sonra isterse yayınlayacakmış.Sitede Faşizme geçildi de benim mi haberim olmadı?

KARADENIZ
15-12-2012, 18:52
OOOOOOOOOOOOo bi de öğretmen okuyup onayladıktan sonra isterse yayınlayacakmış.Sitede Faşizme geçildi de benim mi haberim olmadı?

Size demokrasinin 100% uygulandigi yerlerde demokratik demokratik yazilar yazmaniz dilegiyle...

dany.osman
16-12-2012, 13:07
Tirenin işi zor en son 2009da 2.50lerde görmüştük oradaiken pahalı olduğunu düşünüyordum hala öyle halka açıklık oranı çok yüksek bıyıklı yabancılar malın tamamını toplamadan hiç birşey olamaz gel gitle %5 10 anca verir gibi görüntü var

murattim
16-12-2012, 23:51
sayın dany.osman enyakın zamanda inşallah

tenessih
17-12-2012, 20:05
yillardir, tirenin her arsivlenisi sonrasi ilk mesaji ben atardim, bu sefer yetisemedim,
neyse hisse gozalti pazarina dusecegine, forumdaki sayfamiz moderasyonlu bolume dussun:)
acik soylemek gerekirse 2009 senesinden beri tire topiginde hisseyi tasiyanlar veyahut almak isteyenler için faydali olabilecek tek bir temel analize yada teknik analize dayanan akliselim bir mesaj yoktu. sadece kendi hatamizin bedelini odediğimizi farketmeyen arkadaslarin aglamalari ve lanet okumalari vardi. dolayisiyla topigin ortadan kaldirilmasiyla kaybettiğimiz bir "bilgi" yoktur. bu hisseyi tasiyarak kaybettiğimiz parayi belki geri kazanabiliriz fakat zamani asla geri kazanamayacagiz. bu sekilde enazindan artik yeni yazi yazilmis mi diyerek girdigimiz sayfadaki sacmasapan mesajlari gorup zaman kaybetmeyecegiz.

herkese iyigeceler...

MALIMALI
18-12-2012, 12:07
Bukadar sıkıntıların üst safaya geldiği bir hisede güzel günleri gelmesi bence yakın demektir.
sabır

kalimero
19-12-2012, 15:25
yillardir, tirenin her arsivlenisi sonrasi ilk mesaji ben atardim, bu sefer yetisemedim,
neyse hisse gozalti pazarina dusecegine, forumdaki sayfamiz moderasyonlu bolume dussun:)
acik soylemek gerekirse 2009 senesinden beri tire topiginde hisseyi tasiyanlar veyahut almak isteyenler için faydali olabilecek tek bir temel analize yada teknik analize dayanan akliselim bir mesaj yoktu. sadece kendi hatamizin bedelini odediğimizi farketmeyen arkadaslarin aglamalari ve lanet okumalari vardi. dolayisiyla topigin ortadan kaldirilmasiyla kaybettiğimiz bir "bilgi" yoktur. bu hisseyi tasiyarak kaybettiğimiz parayi belki geri kazanabiliriz fakat zamani asla geri kazanamayacagiz. bu sekilde enazindan artik yeni yazi yazilmis mi diyerek girdigimiz sayfadaki sacmasapan mesajlari gorup zaman kaybetmeyecegiz.

herkese iyigeceler...

iyi yazmışsın cidden ama çok alışmıştık birbirimize :) zaten 3 - 4 yıldır şurada daimi olan 3 - 4 kişi vardı Tire 3 -4 e gidecek diye bekleşen,birde Tire de teknik analiz işe yaramadığından yazılmıyor olmasın.en azından bazen kademe görüyorduk o bile iyi geliyordu kimi zaman :) .. sn. yöneticiler bu olay olduysa mutlaka haklısınızdır da ne zaman açılır sayfa tekrardan ? hisse gittiği zaman demeyin daha çok bekleriz yoksa :)

design53
21-12-2012, 16:32
Teknik güzel çalışıyor ama adamlar fitil fitil alana kadar sabırla bekliyor ve mutlu sona götüryorlar. Az kişi görecek buradaki mutlu sonu ama hedefim büyük ve beklicem :)

MALIMALI
21-12-2012, 17:50
Teknik güzel çalışıyor ama adamlar fitil fitil alana kadar sabırla bekliyor ve mutlu sona götüryorlar. Az kişi görecek buradaki mutlu sonu ama hedefim büyük ve beklicem :)

Doğru söylüyorsun bu hsse senedinde feryat edenler kadar beklendğinde çok farklı yerde olacak bu topik

entsurgery
23-12-2012, 14:37
Arkadaşlar yeni ceo değişikliği başarısızlık göstergesi mıdır ? Yeni ceo ile umutlanmak gerekir mı ? Dışarıda olduğu gibi bizdede anlam ifade eder mı ?

entsurgery
23-12-2012, 14:51
Tekniğin güzel çalıştığı falan yok hala düşen trend te yoksa kimsenin yüzüne bakmadığı sened olmazdı sektörün diğer kağıtları gibi davranırdı.

entsurgery
23-12-2012, 15:32
Değerli tire ortakları ,bir senedin fiyat artışı arkasında yarattığı karlılığın olduğu söylenir.4 yıl zarar eden şirketin bu yıl kar açıklamaya başlamış olması bir başlangıç sayılabilir.fakat dunya markası mondi nin sahipliğinde buişi bilen şirket olarak böyle zarar açıklamak ,şirketi 200 milyon dolar üzerinden satın almak ,yarıyarıya şirketin deger kaybetmesine engel olmamak ,sektör lider şirketiyim deyip,sektör ve şirket büyüme hedefleri ve vizyonu hakkında yatırımcılarına bilgi veren ceo ortada yokken hangi umutla insanlar bu hisse senedine yatırım yapacak ?bir şirket kendi hissesine sahip olmazsa hiç bir analist raporu ortada olmaz.enson 2004 yılı gedik yatırımın raporunu gördüm.bu kadar düşük kar marjlı şirket ise bu işi iyi bilen mondi nasil böyle kötü yatırım yapar?hissenin böyle yerlerde sürünmesinin şirkete ne faydası var?hadi düşük fiyatlardan hisse oranını arttırdı diyelim onuda yapmadı.o yüzden ben bu geçenlere dikkatinizi çekmek istedim teşekkürler.

camözü
24-12-2012, 15:43
Sayfa degismis birakdigimiz yerde kaldik. Biraz canlansan .yeni topik hayirli olsun.

entsurgery
24-12-2012, 18:26
arkadaşlar enson satırda gerçekler diye çıkacaktı.fakat görüyorum ki tüm ortaklar kızgın ve küskün .bu nedenle forum sessiz. size bir hatırlatma yapayım.2007 de mondi şirketi 0.05 dolar hissebaşı fiyatla aldı.bu şu anda tl olarak 9 tl ye denk geliyor.kendiside çok büyük zarar etti.bu durum kimseye yaramıyor.o zamanki ceo yeni satın almalarla büyüyeceklerini nakit akışı için şirketi almadıklarını ifade etmişti.oyüzden mondi şirketi iyi yönetirse tekrar yatırımcı kendisine çekecektir.

entsurgery
26-12-2012, 13:21
arkadaşlar forum heyecanını kaybetmiş.sabıkalı topikte yer almanın verdiği kızgınlıkta önemli.fakat biz bu hissenin ortağıyız.daha seviyeli bilgilerimizi paylaşabiliriz.küfredilen bir yönetim bize fayda sağlamaz.hepimiz hissenin değer kazanması için ortak olduk.bugün sanki yeni yıl selamı yolluyor gibi.

camell
26-12-2012, 15:54
tire de ufak bir hareket var...imkb ye uyma hareketi olabilir..takaslarda euro menkulun alımları dikkat çekiyor..

entsurgery
26-12-2012, 16:02
sayın forum yöneticisi tire forumdaşları ne zaman bu cezadan kurtulacak.hissemiz sahipsiz gibi duruyor .

explosion
26-12-2012, 19:56
hayret ..hisse 13 gormus ama kmse yorum yapmamis..yoksa topic baska yere mi tasindi yine?

entsurgery
26-12-2012, 20:04
Sayın moderator topik ne zaman normalleşecek soruma yanıt vermediniz ve değerlendirmeleriniz çok geç
Oluyor.

KARADENIZ
26-12-2012, 20:07
Sayın moderator topik ne zaman normalleşecek soruma yanıt vermediniz ve değerlendirmeleriniz çok geç
Oluyor.

Hisse ile ilgili spekulasyonlar bitip, forum uyeleri, ona buna yonetime sirkete kufur etmeyi biraktiginda.

entsurgery
26-12-2012, 20:13
Tire:2009:%-27 /2010:-%18/2011:-%44/2012:+10 % olarak 5 yıllık periyotta ise%-58 tire %+40 İMKB ise arttı.Negatif korelasyonun halası görülüyor.

camell
26-12-2012, 21:35
hayret ..hisse 13 gormus ama kmse yorum yapmamis..yoksa topic baska yere mi tasindi yine?
yeterki hissemiz yukarı gitsin,hiç konuşmasakda olur:)

camell
26-12-2012, 23:34
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( ŞGBF-Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ).

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( ŞGBF-Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri )
Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri
Adı Soyadı Görevi Mesleği Son 5 Yılda Ortaklıkta Üstlendiği Görevler Son Durum İtibariyle Ortaklık Dışında Aldığı Görevler Ortaklıktaki Sermaye Payı (%) Temsil Ettiği Pay Grubu Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Olup Olmadığı Yer Aldığı Komiteler ve Görevi
Carsten LANGE YÖNETİM KURULU BAŞKANI İŞLETMECİ 63,39
Thomas OTT YÖNETİM KURULU ÜYESİ İŞLETMECİ CEO RECYELED CONTAİNERBOARD CORRUGATED PACKAGİNG 63,39
Herwig STURZENBECHER YÖNETİM KURULU ÜYESİ İŞLETMECİ FİNANCE DİRECTOR RCB AND CORRUGATED PACKAGİNG 63,39
Atilla KURAMA YÖNETİM KURULU ÜYESİ İŞLETMECİ
Gülsüm AZERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ İŞLETMECİ
Suat TATAR MURAKIP AVUKAT

saygun01
27-12-2012, 00:40
yarın açıldıktan 5-10 dk içinde 1,08 bandına geri gelmezse şaşarım.

tenessih
27-12-2012, 01:42
Sn Karadeniz merhabalar,
tire sayfasini uzun yillardir takip eden biri olarak, forum kurallarina uygun olmayan yazilari ve küfürleri yönetime ilk ben bildirdim,
bu sekilde sizler icin de zor olmuyor mu hergelen mesaji okuyup degerlendirmek?
eski seklimize geri dönsek zaten bizler uygun olmayan mesajlari sizlere bildirmeye devam edeceğiz,
iyi calismalar...

airspor
27-12-2012, 10:07
Sevgili karadeniz, sessiz sedasız yıllardır bu sayfanın sadık bir takipçisiyim. Daha önce yazılan haddini aşan bir çok şeyi hissime ve hisseme tercüman olduğu için keyifle okuyordum.Bunu dışarıdan bakınca anlamak biraz zor gelebilir ,anlayabilmek için bu hisseden bir kaç lot tecrübe etmek gerekir diye düşünüyorum. Şu ana kadar hiç yazmamıştım yazmaya da gerek görmemiştim ama bu uygulama gerçekten kabul edilebilir değil. En kısa zamanda normal şartlar altında yeniden görmek dileğiyle.

vahhun
28-12-2012, 17:37
Paramı ve vaktimi harcadığıma üzülmüyorum da ; çok şenlikli bir yerdi burası.Yanıyor yanıyor buna yanıyorum.

entsurgery
30-12-2012, 13:48
Şimdilik çok sessiz görünsede, yeni yılda hisse, üzerindeki karabulutları göstereceği ekonomik performansla dağıtacaktır.4 yıl sonra operasyonel kar bir başlangıç olabilir.her ne kadar düşük kar marjlı sektör olsada bu sektöre yabancı ilgiside en son satın alma ile görülmüştür.

entsurgery
30-12-2012, 13:59
Hala hisse teknik olarak düşen yatay trend te ve oyüzden can acıtıcı etkisi şiddetli oluyor.yükselen trend yaklaşıyor .ama dönüş işaretini henüz vermiş değil.

kalimero
31-12-2012, 17:24
hissedaşlarım yeni yıl umuyorum bizlere ve kağıtçı kağıdımıza yarar ve tavan tavan günler görürüz..en kısa zamanda zararlarımızın kapanmasını diliyorum ..

entsurgery
01-01-2013, 15:00
Sayın kalimero tavan tavan günler geride kaldı.bunun için ne bir beklenti var,nede teknik görüntü.yeni yıl mesajınızı çok dikkatli? yazmışsınız teşekürler .yoksa denetimden çıkmak zor olacak.tavan tavan yükselişi değil ,yavaş yavaş yükselişi , temel verileri esas alan yükselişi tercih ederim.

gokhan224
02-01-2013, 13:28
Tire'yi bir süredir takip ediyorum. Kötü göstergeleri nedeniyle elim almaya bir türlü gitmedi. Şu andaki bilançoya göre fiyatı zaten yüksek, hissenin yükselmesi için edeceği karı yükseltecek bir şey olması lazım, bildiğim kadarıyla böyle birşey de yok. Spekülatif yükselme olursa olur.

vahhun
02-01-2013, 15:08
Sayın Cendere'den alıntıdır.

--2011 de takasları günlük izlerken,2012 de bunu 2 gün sonra öğrenmeye mahkum ettiler,
--2013 te ise şu an itibariyle, Emeklilik fonları ve Yatırım fonları dışında takas bilgileri görünmüyor,
--Küçük yatırımcı tamamen kör oldu,
--Yazık ettiler borsadan tamamen soğudum, zararlarımı bi çıkarsam temelli terkedeceğim,
--Bedava verilen grafiklerde artık paralı olmuş durumda,
--Zaten yakında yabancı borsanın tamamına hakim olacak, bizlere yeni ve tehlikeli platformları gösterecekler,
--Bunlarda türev fonlar ve varant piyasaları olacak,
--Varant piyasasında borsa hisseleri kimde ise belirleyicide o olacağından orası tam bir tuzak olacak,

saygun01
03-01-2013, 11:27
tirede beklenen gün bugün mü yoks hadi yayırlısı

camözü
03-01-2013, 12:11
Yine onaylancaksa yorum.Kisa tire kir direncleri ytd

kalimero
03-01-2013, 15:23
işte şimdi bu hisseyi toplamaya başladılar,umarım kademeleri dolduranlar tüm mallarını kaybederler..

camell
03-01-2013, 16:36
Tire ilk defa uykusundan uyandı.hacim güzel.bilmeyenler için söyleyeyim;
tire yükselecekse günlük % 2 lik artışlar ve güzel hacimlerle yükselecektir.kimse hemen tavan beklemesin...tabi güzel bir haber gelmedikten sonra..

nooy
03-01-2013, 19:09
1,16 yı kırmadığı sürece yükseliş beklemeyin

entsurgery
05-01-2013, 00:24
İlk hedef 1.20 üzerinde kaldığı sürece trend değişiminden bahsedilebilecek.önümüzdeki hafta olumlu geçebilir.hala trend yok.

entsurgery
05-01-2013, 00:35
Sn moderator cezamız hala bitmedi mı? Tire ortakları ,bundan sonra ortak bilinci ile hareket ederek ,seviyeli bilgi paylaşımını esas alacaklardır.hissemiz böyle izole kalmasın,ortak olarak sorumluluğumuzu bilelim.

cüneytt
05-01-2013, 00:55
1,16 yı kırmadığı sürece yükseliş beklemeyin

1,16 dan sonra 1,17...1,18...1,19...1,20 diye gider... sonra 1,22'yi aşabilirse teyitli...1,27 gelir...burayıda aşabilirse yine teyitli...1,34 gelir...burayıda aşabilirse Allah Kerim...

yani sözün özü...bilenler bilir...bunun her kademesi hem dirençtir..hemde destek....yaaa

bol kazançlar

son samuray
07-01-2013, 01:15
alacam da hangi hisseyi alsam bedelli açıklıyor....

fx28
07-01-2013, 11:35
http://f1301.hizliresim.com/15/7/hqwdh.png (http://bit.ly/c25MCx)

seladin
07-01-2013, 17:30
alacam da hangi hisseyi alsam bedelli açıklıyor....
bu artık bedelli yapmaz heralde ben de düşünüyorum ancak endeks korkutuyor

entsurgery
07-01-2013, 18:12
-karton ambalaj talebinin ülkemizde %30 oranında 3 yıl içinde artması bekleniyor.kişi başı 4kg olan tüketimin 2016 ya kadar 6kg 'a çıkması( avrupa ort 8-15kg kişi başı)son 11yıl da karton ambalaj büyümesi %6.9 ile Türkiye onu %6.2 ve%4.2 ile hollanda ve ingiltere izliyor.Fransa Almanya ve ispanyada %0.2-3 daralma olmuş.Avrupada2013 -2014-2015 te sırasıyla %1.7-%1.9-%2.1 karton ambalaj üretiminin artacağı öngörülüyor.

ah-ser
07-01-2013, 22:20
daha önceki tire başlığı neden kapatıldı

ebubekir23
07-01-2013, 23:30
Karton ambalajda yabancı sermaye yatırımları artacak
07 Ocak 2013 Pazartesi 08:06
Son Güncelleme: 15:12
Türkiye ekonomisinin büyüme grafiğine paralel olarak, oluklu mukavva, karton ve ambalaj sektöründe yüksek talep artışı beklentisinin yabancı yatırımları artıracağı belirtiliyor.

Sedat ALP

İZMİR - Karton ambalajın Türkiye ekonomisinin parlayan sektörü olması sektörde yabancı yabancı yatırımcı akınına yol açtı. Özellikle sektörün Avrupa'daki büyük gruplarının Türkiye'de yatırım için araştırma yaptığı belirtiliyor. Oluklu mukavva, karton ve ambalaj sektöründe önümüzdeki 3 yıl içinde sektörde talebin yaklaşık yüzde 30 oranında artması beklenirken bu durumun uluslararası büyük şirketlerin dikkatini çekmiş olduğu ifade ediliyor. Avrupa Karton Üreticileri Derneği'nin (European Carton Makers Assosiation-ECMA) 'Avrupa Ambalaj Kartonu Endüstrisine Bakış-2012 Raporu'na göre; 2000-2011 yılları arasında Avrupa'daki ana pazarlarda karton ambalaj çıktısı en çok artan ülke Türkiye oldu. Rapora göre, Türkiye karton ambalaj kullanımını 2016'ya kadar yüzde 29 arttırarak, Avrupa'da açık ara en çok büyüyen pazar olacak. Araştırmaya göre son 11 yılda Türkiye'deki artış oranı yüzde 6.9 olurken, karton ambalaj çıktısının artışında ikinci sırada yüzde 6.2 ile Hollanda yer aldı. Daha sonraki en yakın büyüme oranı ise yüzde 4.3 ile İngiltere'de sağlanırken, Fransa'da binde 2, Almanya'da binde 3, İspanya'da binde iki ve İskandinav ülkelerinde ise yüzde 1.5'lik daralma oldu.

Oluklu mukavvada ağırlık yabancılara geçti

Son yıllarda artan yatırımlarla birlikte oluklu mukavva pazarında ağırlığın yabancı şirketlere geçtiği belirtiliyor. Benzer şekilde karton sektöründe de yabancı ilgisinin arttığı ve uluslararası büyük oyuncuların sektöre girme iştahının yüksek olduğu gözleniyor. Avusturyalı Maier Meinhof İzmir'de Süper Pak'ı alarak Türkiye pazarına giren ilk yabancı oldu. Olmuksa'da Sabancı Holding sahip olduğu yüzde 43.73 oranındaki payını tamamını İspanyol I. P.Container Holding S.L şirketine sattı. Kaplamin Ambalaj'ın yabancı ortağı SCA Packaging International BV paylarını DS Smith'e sattı. Abalıoğlu Holding ise iştiraki Dentaş Ambalaj'ın yüzde 79.6'lık hissesini 110 milyon dolarlık bedelle Avusturyalı Dunapack'a sattı. Tire Kutsan'ı Mondi Packaging Europe, Kroma'yı ABD merkezli Matthews International alırken, Atkasan'da da SCA Packaging International B.V ile Çukurova ortak oldu.

Yeni satın almalar bekleniyor

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Başkanı ve ECMA Başkan Yardımcısı Alican Duran, Türkiye ekonomisindeki dinamizm, Ortadoğu pazarlarına yakınlık, genç nüfusu ve kişi başına düşen karton kullanımının düşük olması gibi özelliklerin Avrupalıların gözünden kaçmadığını, bütün bu özelliklerin aritmetiğini yapan uluslararası büyük grupların Türkiye'de yatırım yapmanın çok değerli olduğunu tespit ettiğini belirtti. Avrupa'nın en büyüğü olan Avusturyalı Maier Meinhof'un İzmir'de Süper Pak'ı alarak sektöre ilk giren firma olduğunu belirten Duran, Dentaş ve Tire Kutsan'ı da yine Avusturyalı şirketlerin aldığını, büyük oldukları için hızlı hareket eden bu şirketleri başka uluslararası yatırımcılarında izleyeceğini belirterek, "Bunlar daha büyük olduğu için hızlı hareket ettiler. Ama ben şahsen biliyorum diğer Avrupalı büyük gruplar da takip edecek. Yeni satın almalar bekleniyor. Sektör zaten bölünmüş bir sektör. Yeni konsalidasyonlar kaçınılmaz" diye konuştu.

Yabancı yatırımların özellikle oluklu mukavvada etkili olduğunu, sektörde ağırlığın yabancılara geçtiğini vurgulayan Duran, "Oluklu da girişlerin hızlı olmasının nedeni daha harcı alem bir iş, uzaktan kumandası kolay bir iş ve daha büyük grupların olduğu bir iş. Karton ambalaj direkt müşterinin satış teşkil ettiği ve daha kaliteli bir ürün.
Olukçular daha hızlı hareket etti ama benzer gelişme karton sektöründe de olacak. 3-5 senede sektör hızla şekillenecek. Herkes şu anda çok ciddi niyetlerle Türkiye'yi inceliyor. Avrupa'daki bütün büyük grupların Türkiye'de yatırım yapma ilgisi var. Ama ne kadar hızlı hareket edeceklerini bilmiyoruz. Yabancı girişlerinin artması ile birlikte Türkiye'de çok daha dinamik, gelişmiş ve daha fazla istihdam sağlayan ve buradan ihracat yapan bir sektör olacak" şeklinde konuştu.

Sektör büyüklüğü 600 milyon euro

ECMA'nın 'Avrupa Ambalaj Kartonu Endüstrisine Bakış-2012 Raporu'na göre; kişi başına düşen karton ambalaj tüketiminin en düşük olduğu ülke Türkiye. Bu konuda henüz çok yol alması beklenen Türkiye'de, şu anda 4 kilogram civarında olan kişi başına karton ambalaj tüketiminin 2015 yılına kadar 6 kilogram olması bekleniyor. Avrupa'da kişi başına tüketim 8 ile 15 kilogram arasında değişiyor. Kişi başına tüketimin ileriki yıllarda daha fazla artacak olması Türkiye'nin önemini arttırıyor. ECMA'nın araştırmasına göre Türkiye'de karton ambalaj sektörü yaklaşık 600 milyon euro büyüklüğünde. 11 ECMA ülkesi içi yapılan tahmine göre 2013'te Avrupa'da karton ambalaj üretimi yüzde 1.7, 2014 yılında yüzde 1.9 ve 2015 yılında yüzde 2. 1 artacak. Ülke bazında ise 2016'ya kadar karton ambalaj artışı yüzde 29 oranla en
fazla Türkiye'de olacak. Almanya'da artış yüzde 21, İngiltere'de yüzde 14, Fransa'da yüzde 10.3, olacak. Artan yatırımlarla birlikte oluklu mukavva pazarında ağırlığın yabancı şirketlere geçtiği belirtiliyor. Karton sektöründe de yabancı ilgisinin arttığı ve uluslararası büyük oyuncuların sektöre girme iştahının yüksek olduğu gözleniyor.

Hisse devri hareketlendi

• Avusturyalı Maier Meinhof Süper Pak'ı aldı.
• Olmuksa'da H.Ö. Sabancı Holding'in payını İspanyol International Paper Container Holding S.L aldı.
• Kaplamin Ambalaj'ın yabancı ortağı SCA Packaging International BV paylarını DS Smith'e sattı.
• Dentaş Ambalaj'ın yüzde 79.6'lık hissesini Avusturyalı Dunapack aldı.
• Tire Kutsan'ı Mondi Packaging Europe aldı.
• Kroma'yı ABD merkezli Matthews International aldı.
• Atkasan'da SCA Packaging International B.V ile Çukurova ortak oldu.
http://www.dunya.com/karton-ambalajda-yabanci-sermaye-yatirimlari-artacak-177226h.htm

metoo
08-01-2013, 12:37
tirenın motoru zayıf eski model yenilemesi lazım eski gazını alabılmesı için

fx28
08-01-2013, 12:39
http://f1301.hizliresim.com/15/7/hqwdh.png (http://bit.ly/c25MCx)

bu tiren zor hareket eder lakin sanki hareketlenecek gibi.

camözü
08-01-2013, 13:00
ILLAHA habermi olmali cikisina bu haberler düsüslerinde neden düsmüyo düsme sebebimiz diye

seberay
08-01-2013, 17:01
Yukarıdaki haberler güzel fakat şu çıkış ne zaman başlar.

ah-ser
08-01-2013, 23:35
Yukarıdaki haberler güzel fakat şu çıkış ne zaman başlar.
1,08 den 1.18 e çıktıya, daha nasıl yükselsin.

entsurgery
09-01-2013, 01:10
Biraz daha zamana ihtiyac var, hala trend yok.

seberay
10-01-2013, 17:51
Dostum siz yenisiz herhalde 4 yıldır buradayım 1.18 beni kurtarmaz. Epeyce yol alması lazım.

1,08 den 1.18 e çıktıya, daha nasıl yükselsin.

kalimero
11-01-2013, 12:54
Dostum siz yenisiz herhalde 4 yıldır buradayım 1.18 beni kurtarmaz. Epeyce yol alması lazım.

yeni yeni :) bu arada moderasyonlu bölüm az da olsa uğurlu geldi..pek şikayetci değilim yeter ki çıksın yeter ki zararlarımız kara dönüşsün...

Jah
11-01-2013, 15:23
Sayin Moderator,

Burasi guzel. Bizi burdan hic cikarmayin:)

tenessih
11-01-2013, 15:32
butun bosluklar dolar fakat bazilarinin dolmasi 1,5 sene surer

vahhun
11-01-2013, 16:38
RAPOR-PİYASALARDA GELİŞMELER/BEKLENTİLER(GALATA YATIRIM) 11.01.2013 10:31:00
Galata Yatırım ( http://www.galatayatirim.com ) Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten: "Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmeyerek %0,75 olarak bıraktı. Yurt dışı borsalarda karışık seyirler izlenmekle birlikte İMKB cephesinde kar realizasyonlarını devamı gözlendi İMKB ‘de kısa vadeli teknik göstergeler yeniden yön degiştirerek aşağı yönlü seyri desteklendigi gözlenmektedir. 80.500 -78.700 destek seviyeleri olmakla birlikte ilk direnç seviyesi ise 81,000 olarak takip edilmeli. Destekler : 80,500 – 80,000 – 78,700 Dirençler : 81,000 – 82,000 – 83,500 GÜNLÜK HİSSE SENEDİ ÖNERİLERİHİSSE KAPANIŞ ALIŞ SATIŞEGGUB 22,85 22,70 23,10DOHOL 1,01 0,98 1,03 TİRE 1,16 1,14 1,18 "

balgi
13-01-2013, 02:10
gece gece bende tire topiğini arıyordum... aram motoru olmasa moderasyona alındığından haberim olmayacaktı.. elimde yok ama hiç ekranımdan çıkarmadım 3 yıldır...

moderasyon hayırlı olsun.. netekim uğurlu gelmiş :)

camell
14-01-2013, 15:33
yavaş yavaş 1,21 i gördü...bu yavaşlıkla ay sonunda 1,25 e gelir...yıl sonunda da hedef 1,50...

tenessih
14-01-2013, 15:51
Mondı tıre kutsan ıso 14001 ve ohsas 18001 sertıfıkalarını almaya hak kazandı - basın acıklaması

konuya ılıskın olarak yapılan basın acıklaması asagıda bulunuyor:

" turkıye'nın en buyuk 500 sanayı kurulusundan bırı olan mondı tıre kutsan, ıso
14001 cevre yonetım sıstemı ve ohsas 18001 ıs saglıgı ve guvenlıgı
sertıfıkalarını almaya hak kazanarak toplam kalıteyı odak noktasında tutan bır
sanayı sırketı oldugunu bır kez daha kanıtladı. Denetımlerı llyod's,
akredıtasyonu ıse ukas tarafından gerceklestırılen sertıfıkasyon sureclerını
basarıyla tamamlayan mondı tıre kutsan, tesıslerınde "surdurulebılır cevre
performansı" ve "sıfır zarar" hedeflerının acık ve basarılı sekılde
uyguladıgını da kuresel nıtelıkte belgelemıs oldu. Mondı oluklu mukavva ambalaj
coo'su carsten lange ıse konuyla ılgılı olarak "mondı tıre kutsan ıso 14001 ve
ohsas 18001 sertıfıkalarını alarak ıs saglıgı, cevre ve guvenlık kosulları
alanında turkıye'nın kalıte lıderı olma hedefını belgeledı" acıklamasını
yaptı.
ıso 14001 cevre yonetım sıstemı, ozunde dogal kaynak kullanımının
azaltılması, topraga, suya, havaya verılen zararların mınımum duzeye
ındırılmesını amaclayan, rısk analızlerı tabanında kurulan bır yonetım
modelıdır.
Ohsas 18001, en onemlı ınsan kaynakları sorunlarından bırı olan
calısanların emnıyetlı ve saglıklı bır calısma ortamına sahıp olup olmamaları
sorununa degınmektedır. Kurulusların daha ıyı rekabet kosullarına ulasabılmesı
amacıyla calısanların ıs saglıgı ve guvenlıgı konusunda planlı ve sıstemlı
calısmalar yurutmelerı ıcın bır yonetım modelı sunan ohsas 18001, bsı (brıtısh
standards ınstıtute = ıngılız standartlar enstıtusu) tarafından yayınlanmıs
olan "ıs saglıgı ve guvenlıgı" standardıdır.
Mondı grup'un oluklu mukavva
ambalaj ıs kolunda faalıyet gosteren mondı tıre kutsan, turkıye'de 6 adet kutu
ve 1 adet kagıt fabrıkası, 1200 calısanı ve 700'u askın musterısı ıle yaratıcı
ve yenılıkcı cozumler sunarak turk oluklu mukavva ambalaj sektorunun lıder
tedarıkcısı konumundadır. Mondı tıre kutsan; ızmır / tıre, ızmıt, manısa,
corlu, adana ve karaman'da bulunan altı kutu fabrıkası ve tıre'de bulunan kâgıt
fabrıkasıyla sahıp oldugu cografı cesıtlılıgın avantajını musterılerıne
sagladıgı servıs kalıtesıyle ortaya koymaktadır. Mondı tıre kutsan sektorunde
fsc (forest stewardshıp councıl = orman yonetım konseyı) sertıfıkasına sahıp
ılk fırmadır. Daha fazla bılgıye http://www.mondıgroup.com ve
http://www.mondıgroup.com.tr adreslerınden ulasabılırsınız.
28 ulkede
faalıyet gosteren ve 2011 yılında 5,7 mılyar euro'luk gelır elde eden mondı,
uluslararası bır kâgıt ve ambalaj grubudur. Grubun en onemlı operasyonları orta
avrupa, rusya ve guney afrıka'da bulunmakta olup, 2011 sonu ıtıbarıyla mondı
23.400 kısıyı ıstıhdam etmıstır.
Mondı, orman yetıstırıcılıgınden
baslayarak; odun hammaddesınden seluloz ve kagıt uretımı, gerı kazanılmıs kagıt
ve ambalaj kagıdı, oluklu mukavva ambalaj ve sanayı tıpı torba uretımıne kadar
tum ambalaj ve kagıt uretım faalıyetlerını gerceklestıren, tamamıyla entegre
bır yapıdadır. Grup esasen ambalaj kâgıdı, donusturulmus ambalaj urunlerı ve
kaplanmamıs bırıncı sınıf kâgıt (ufp) ımalatı konusunda faalıyet
gostermektedır.
Borsada ıkılı kotasyona sahıp olan mondı, jse lımıted'de
(johannesburg borsası) mondı lımıted ıcın mnd kısaltması ıle ve londra
borsası'nda ıse mondı plc ıcın mndı kodu ıle bırıncıl kotasyon lıstesınde ıslem
gormektedır. Grup, 2008'den bu yana global endekslere, ftse4good ıngıltere ve
avrupa'ya ve 2007 yılından berı de jse'nın sosyal sorumlu yatırım (socıally
responsıble ınvestment /srı) endeksıne dâhıl olmak suretıyle surdurulebılırlıgı
ıle tanınmaktadır. "

-matrıks-

vahhun
14-01-2013, 18:00
Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri olan Mondi Tire
Kutsan, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve
Güvenliği Sertifikalarını almaya hak kazanarak toplam kaliteyi odak
noktasında tutan bir sanayi şirketi olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Denetimleri Llyod’s, akreditasyonu ise UKAS tarafından
gerçekleştirilen sertifikasyon süreçlerini başarıyla tamamlayan Mondi
Tire Kutsan, tesislerinde “Sürdürülebilir Çevre Performansı” ve
“Sıfır Zarar” hedeflerinin açık ve başarılı şekilde uyguladığını da
küresel nitelikte belgelemiş oldu. Mondi Oluklu Mukavva Ambalaj COO’su
Carsten Lange ise konuyla ilgili olarak “Mondi Tire Kutsan ISO 14001
ve OHSAS 18001 sertifikalarını alarak iş sağlığı, çevre ve güvenlik
koşulları alanında Türkiye’nin kalite lideri olma hedefini belgeledi”
açıklamasını yaptı.
ISO 14001 ve OHSAS 18001 Sertifikaları Hk.
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, özünde doğal kaynak kullanımının
azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye
indirilmesini amaçlayan, risk analizleri tabanında kurulan bir yönetim
modelidir.
OHSAS 18001, en önemli insan kaynakları sorunlarından biri olan
çalışanların emniyetli ve sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olup
olmamaları sorununa değinmektedir. Kuruluşların daha iyi rekabet
koşullarına ulaşabilmesi amacıyla çalışanların iş sağlığı ve güvenliği
konusunda planlı ve sistemli çalışmalar yürütmeleri için bir yönetim
modeli sunan OHSAS 18001, BSI (British Standards Institute = İngiliz
Standartlar Enstitüsü) tarafından yayınlanmış olan "İş Sağlığı ve
Güvenliği" standardıdır.

fx28
16-01-2013, 11:38
http://e1301.hizliresim.com/15/j/j00jf.png (http://bit.ly/c25MCx)

unal1917
16-01-2013, 16:51
vay beee..rüya gibi, tire'de artıya geçtim iyi mi??
darısı başınıza!!!

minerte
17-01-2013, 02:58
http://e1301.hizliresim.com/15/j/j00jf.png (http://bit.ly/c25MCx)

düşüşlerde bayağı hızlı ama:grrr::seyt:

vahhun
17-01-2013, 12:11
Murat Ülker Tire Kutsan ı Mondi'ye sattığı zaman ne demişti.Şirketi 12 kat pahalıya sattık.Şimdi de bunun acısını bizlerden kat ve kat fazlası ile çıkarıyorlar.Bu da yetmedi şimdi de merdiven altı gibi çalışıyor diyebileceğimiz Mondi yönetimi benim gibi o kadar çok kaz yakalamış ki kümesteki kazlar misali bizi habire yolup duruyor.

seberay
17-01-2013, 14:38
Amin bende dört gözle böyle bir yazı yazmayı umut ediyorum.
darısı başınıza!!!

anes55
17-01-2013, 16:47
UZUNDA ;

http://img450.yukle.tc/images/9891tire.jpg (http://bit.ly/V0BZqe)

KISA da;

http://img448.yukle.tc/images/5612tirekisa.jpg (http://bit.ly/V0BZqe)

anes55
17-01-2013, 16:49
benim tahmini büyük direncim 1.32 de sarı çizgi geçerse tekrar değerlendiririz....ytd...

http://img446.yukle.tc/images/2717sea_tire.jpg (http://bit.ly/V0BZqe)

anes55
17-01-2013, 22:47
Teknik analizlerim vardı ne oldu bir hatam mı oldu acaba????herhangi bir hakaret veya kötü bir laf etmedim ama???

hitmann
18-01-2013, 23:45
Yaklaşık 10 iş günündeki hacimin fazlalığını yorumlayacak arkadaş varmı. Lotlar elmi değiştiriyor tamamen

hitmann
19-01-2013, 00:25
admin yorumlarımız neden yayınlanmıyor???

Money Maker
20-01-2013, 07:25
Yaklaşık 10 iş günündeki hacimin fazlalığını yorumlayacak arkadaş varmı. Lotlar elmi değiştiriyor tamamen

Bu hacimle birlikte benimde hisseye olan ilgim arttı, biraz daha araştırıp fırsat bulursam yakında aranıza katılırım.

camözü
20-01-2013, 13:50
Tire 1,12 desdek !! kirmadigi sürece !!!Hedef 1,35 ytd

isokarcan
21-01-2013, 09:57
Bu hacimle birlikte benimde hisseye olan ilgim arttı, biraz daha araştırıp fırsat bulursam yakında aranıza katılırım.

Aynı görüşteyim çok bekletti sırası geliyor sanki ...

vahhun
21-01-2013, 15:22
Şimdi de aynı sözü yazabilecekmisiniz bakalım.Tire de kar etmek diye bir şey yoktur.Satıp karı cebe koymadan kar ettim diyemezsiniz.

darısı başınıza!!!

vahhun
22-01-2013, 16:58
moody's 28 ocak'ta telekonferans düzenleyecek. Başlıklardan biri de 'Türkiye yatırım yapılabilir seviyeye yaklaşırken

On Monday, 28 January 2013 Moody's Investors Service will hold a teleconference and live webcast hosted by Burak Cerrahoglu, Assistant Vice President - Business Development to discuss Turkey at the cross-roads: Credit Dynamics of an Emerging Cross-Over Market.

The discussion will be led by:

David Staples - Managing Director, Corporate Finance Group
Carola Schuler - Managing Director-Banking, Financial Institutions Group
Sarah Carlson - Vice President-Senior Credit Officer, Sovereign Risk Group

The following topics will be discussed:

• Shifting closer to an Investment grade sovereign rating•
Can Turkey achieve sustainable growth and manage its external vulnerabilities?
• The credit linkages between our sovereign views and our assessments of banks and corporates
• How Turkey’s previous crisis contributed to banks being more strongly positioned for weathering the recent global financial crises
• How the corporate sector and its access to international capital is being impacted by Turkey’s strengthening profile

Kaynak:http://www.moodys.com/newsandevents/...00000006327/ed

entsurgery
23-01-2013, 17:49
değerli tire yatırımcıları hala düşen yatay trendteyiz.Can acıtıcı etki sürüyor.Ama yükselen trend başladığında ,(AZ KALDI ) oyun yeniden başlayacak.uluslararası, kendini yaptığı işte kanıtlamış,itibarlı bir şirket bu şekilde lokal olarak, türkiyedeki varlığını kötü yönetemez.o zaman ya satacak,yada karlı bir şirket haline getirecek.

soldier81
23-01-2013, 23:43
değerli tire yatırımcıları hala düşen yatay trendteyiz.Can acıtıcı etki sürüyor.Ama yükselen trend başladığında ,(AZ KALDI ) oyun yeniden başlayacak.uluslararası, kendini yaptığı işte kanıtlamış,itibarlı bir şirket bu şekilde lokal olarak, türkiyedeki varlığını kötü yönetemez.o zaman ya satacak,yada karlı bir şirket haline getirecek.

Yükselen trende ne kadar az kaldı acaba???

entsurgery
24-01-2013, 10:50
ben 3-4 hafta içinde trend dönüşünü bekliyorum,gerçekleştiğinde tire yatırımcıları ile paylaşacağım.

camell
25-01-2013, 09:40
çoğu sanayi kağıdı harekete geçti ama bizim tire hala 1,20 yi kıramadı.korkum şu;bugün yarın gelecek olan bir imkb düzeltmesinde bizim tire yine 1,10 lara döner.bizde yine aylarca beklemeye devam ederiz...

bakadur
31-01-2013, 11:31
bu kadar sakin bir hisse neden moderasyonlu bölümde ?

vahhun
31-01-2013, 13:09
Sonunda senedine sahip çıkmaya başladı.Bildim bileli sanırım son 5 senedir ilk defa .

***TIRE***İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Hisse Alım Satım Bildirimi )
Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 Sayılı Tebliği kapsamında Mondi Corrugated BV tarafından Borsamıza gönderilen hisse senedi alış satış işlemlerine ilişkin açıklama ilişikte yer almaktadır.

bakadur
31-01-2013, 15:37
Mondı tıre kutsan, ızmıt fabrıkasını yenıledı, uretım kapasıtesını artırdı - basın acıklaması

konuya ılıskın olarak yapılan basın acıklaması asagıda bulunuyor:

" turkıye'de oluklu mukavva ambalaj sektorunun lıder tedarıkcısı ve turkıye'nın
en buyuk 500 sanayı kurulusu arasında 182'ncı sırada yer alan mondı tıre
kutsan, ızmıt fabrıkasının teknolojık altyapısını basarıyla yenıledı.
Fabrıka'nın yerlesımı optımıze edılırken, yenı bır otomatık konveyor sıstemı
ıle bes renklı rotary kalıp kesım makınesı kurularak uretım kapasıtesının
yuzde 12 artırılması hedeflenıyor.
14001 cevre yonetım sıstemı ve ohsas
18001 ıs saglıgı ve guvenlıgı sertıfıkalarını alan mondı tıre kutsan'ın ızmıt
fabrıkası'nın uretım kapasıtesını artırmasıyla ılgılı bır acıklama yapan mondı
tıre kutsan ceo'su carsten lange "bu adımlarla ızmıt fabrıkamız daha da
modernlestı; bızler ıse musterılerımızın ıhtıyaclarını daha ıyı karsılayabılır
olduk ve marmara bolgesı'nın lıder oluklu mukavva ambalaj tedarıkcısı olarak
konumumuzu daha da pekıstırdık" dedı.
"

-matrıks-

camell
31-01-2013, 16:11
.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 Sayılı Tebliği kapsamında Mondi Corrugated BV tarafından Borsamıza gönderilen hisse senedi alış satış işlemlerine ilişkin açıklama ilişikte yer almaktadır.

Bildirimlerin Borsamız tarafından KAP'a aktarılarak kamuya duyurulmuş olması, içeriğinin Borsa tarafından incelendiği, teyit ya da tekeffül edildiği anlamına gelmez.

Tablo Başlığı

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=258135

vahhun
31-01-2013, 16:17
Tire mondi yönetimi 30/01/2013 tarihinde 1,1097 fiyat aralığından 623 289 adet alış işlemi gerçekleştirmiş.Ortaklık payıda % 66,66 sınırını aşmış.BU BİR MİLAT

vahhun
31-01-2013, 17:21
Türkiye'de oluklu mukavva ambalaj sektörünün lider tedarikçisi ve
Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 182'nci sırada yer
alan Mondi Tire Kutsan, İzmit fabrikasının teknolojik altyapısını
başarıyla yeniledi. Fabrika'nın yerleşimi optimize edilirken, yeni bir
Otomatik Konveyör Sistemi ile Beş Renkli Rotary Kalıp Kesim Makinesi
kurularak üretim kapasitesinin yüzde 12 artırılması hedefleniyor.
14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği
sertifikalarını alan Mondi Tire Kutsan'ın İzmit Fabrikası'nın üretim
kapasitesini artırmasıyla ilgili bir açıklama yapan Mondi Tire Kutsan
CEO'su Carsten Lange "Bu adımlarla İzmit fabrikamız daha da
modernleşti bizler ise müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi
karşılayabilir olduk ve Marmara Bölgesi'nin lider oluklu mukavva
ambalaj tedarikçisi olarak konumumuzu daha da pekiştirdik" dedi.

camözü
31-01-2013, 19:17

Bildirimlerin Borsamız tarafından KAP'a aktarılarak kamuya duyurulmuş olması, içeriğinin Borsa tarafından incelendiği, teyit ya da tekeffül edildiği anlamına gelmez.

Türkiye'de oluklu mukavva ambalaj sektörünün lider tedarikçisi ve
Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 182'nci sırada yer
alan Mondi Tire Kutsan, İzmit fabrikasının teknolojik altyapısını
başarıyla yeniledi. Fabrika'nın yerleşimi optimize edilirken, yeni bir
Otomatik Konveyör Sistemi ile Beş Renkli Rotary Kalıp Kesim Makinesi
kurularak üretim kapasitesinin yüzde 12 artırılması hedefleniyor.
14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği
sertifikalarını alan Mondi Tire Kutsan'ın İzmit Fabrikası'nın üretim
kapasitesini artırmasıyla ilgili bir açıklama yapan Mondi Tire Kutsan
CEO'su Carsten Lange "Bu adımlarla İzmit fabrikamız daha da
modernleşti bizler ise müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi
karşılayabilir olduk ve Marmara Bölgesi'nin lider oluklu mukavva
ambalaj tedarikçisi olarak konumumuzu daha da pekiştirdik" dedi.

Tablo Başlığı

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=258135

entsurgery
31-01-2013, 21:31
%66 oranını geçen anahissedar mondi son yaptığı alımla şirketin arkasında durduğunu gösterdi.İzmit fabrikasında gittiği kapasite ve modernizasyon yatırımı ile gücünü göstermeye başladı gibi !!!

vahhun
01-02-2013, 18:28
Tire eski günlerine geri dönüyor mu acaba. Kapasite artırımına gidiyor ayrıca İzmitteki fabrikalarını da üretime açıyor. Bundan sonra Bu Tire çok konuşulacak demektir. Bu kağıtta belkide fırsat kaçıyor.

camell
02-02-2013, 11:36
çoğu sanayi kağıdı harekete geçti ama bizim tire hala 1,20 yi kıramadı.korkum şu;bugün yarın gelecek olan bir imkb düzeltmesinde bizim tire yine 1,10 lara döner.bizde yine aylarca beklemeye devam ederiz...
evet borsanın yaptığı düzeltme ile tire 1,10 u gördü.harbiden düşmeye çok meyilli bir kağıttayız. aynı şekilde yükselmeye karşı uzak duran bir kağıttayız. fakat bu sefer çok çabuk 1,18 e geldik.kağıdın patronunun kağıt alması bunda olumlu rol oynadı...umarım bu yükselme hırsı bu hafta da devam eder.

camell
03-02-2013, 10:53
http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=519&hisse=TIREEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

Kazim
04-02-2013, 15:18
http://i45.tinypic.com/11143va.png

Euro grafigine gore kritik yerlerdeyiz...

financier
05-02-2013, 11:53
http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=519&hisse=TIREEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

foreksin bu sayfasını artık açamıyorum...sizde açılıyor mu acaba ? ya da takasları görebileceğim başka bir site var mıdır ?

soldier81
05-02-2013, 18:58

Ne açıdan kritik yerdeyiz. Aşağımı yoksa yukarımı ???

vahhun
08-02-2013, 18:36
Aramıza bir kartoncu daha katıldı.

Şirketimiz ortaklarından Yıldız Holding A.Ş., Fransa ve Belçika karton ambalaj sanayi sektöründe faaliyet gösteren LGR International SA şirketi ile 7 Şubat 2013 tarihinde bir 'Hisse Satış Sözleşmesi' imzalamış olduğunu böylece, Şirketimiz sermayesinin %23.63' üne tekabül eden 391.821.793 adet hissesinin tamamının 8,000,000 Avro (Sekiz Milyon Avro) bedel karşılığında satış ve devrinin yapılması üzere anlaşmaya vardıklarını Şirketimize bildirmiş, söz konusu hisse devrinin gerekli yasal izinler alındıktan sonra geçerlilik kazanacağına dair tarafımıza bilgi vermiştir.

vahhun
08-02-2013, 19:10
Şu Murat Ülker çok akıllı adam.Pişiriyor pişiyor satıyor.Sonu inşallah mondi gibi olmaz.

Şirketimiz ortaklarından Yıldız Holding A.Ş., Fransa ve Belçika karton ambalaj sanayi sektöründe faaliyet gösteren LGR International SA şirketi ile 7 Şubat 2013 tarihinde bir 'Hisse Satış Sözleşmesi' imzalamış olduğunu böylece, Şirketimiz sermayesinin %23.63' üne tekabül eden 391.821.793 adet hissesinin tamamının 8,000,000 Avro (Sekiz Milyon Avro) bedel karşılığında satış ve devrinin yapılması üzere anlaşmaya vardıklarını Şirketimize bildirmiş, söz konusu hisse devrinin gerekli yasal izinler alındıktan sonra geçerlilik kazanacağına dair tarafımıza bilgi vermiştir.

soldier81
11-02-2013, 21:04
Sn moderatör, şu kağıdı normal topiğine taşıyın. Böyle bir yararı olmuyor.

DADASHCEMO
12-02-2013, 17:48
Bu sefer 1,20 kıracak gibi duruyor.

cüneytt
12-02-2013, 20:44
http://s3.postimage.org/xklwpt1ib/cbia003wkssqcvcqp.jpg (http://postimage.org/)
image (http://postimage.org/)

camell
13-02-2013, 10:07
tire dün güzel bir hacimle,uzun zamandır yapmadığı bir günlük yükseliş yaptı.bugün devamının gelmesini diliyorum...nedense içimdeki bir his,kağıt bugün yoluna devam edecek diyor. inşallah bu yükseliş iyi bir bilançonun habercisi olur..

beykent
13-02-2013, 16:20
allah hepinize sabır versin arkadaşlar bu kagıdı tam 5 yıl taşıdım hatta forumdada defalarca yazdım e bırkaçkerede banlandı agzımı tutamadıgım ıcın ve en sonunda kagıttan cıktım. 1,16 dan tamamını verdım bır kısmınıda 1,18 den vermıstım bu kagıdın ne yapmak ıstedıgını ısveçli bilim adamalarının araştırması lazım. kagıdı nerden alıp nereye getırdıler ve hala ses yok herzamankı gıbı 2 ayda bır yuzde 3 5 yapıyo sonra sızım sızım gerı gelıyor . 1,36 u gecerse ve ben bu kagıdı yakalayabılırsem belkı yenıden donerım. malıyetım 2,20 idi :)) saygılar.

zetax
13-02-2013, 21:19
Sn moderatör, şu kağıdı normal topiğine taşıyın. Böyle bir yararı olmuyor. böyle olduğuna göre yönetimin var bi bildikleri

beykent
14-02-2013, 12:13
maksimum 15 trilyon toplam kar acıklar zaten karlı gelecegıde ortada ancak bu kagıdı hıcbısey hareketlendırmıyorki 4 dönemdir sözde karlı bi şirket.. işin tuhaf tarafı bu sene sermaye arttırmak zorunda ancak yeni kanunla bölünmelerde kagıt 2 liranın altında kalmasını yasakladılar nasıl olcak bu kagıt sermaye arttırcak merak konusu...

dieanddark
14-02-2013, 14:54
http://s3.postimage.org/xklwpt1ib/cbia003wkssqcvcqp.jpg (http://postimage.org/)
image (http://postimage.org/)

Bu kagıdın artık toplanacak neyi var.. 100 milyon lot gözüküyo ne yapıyolar 2 yıldır koca bir zamandan beri zarardayız.. Ha gitti ha kaçtı ha aldılar diye diye 2 yıl geçti

soldier81
14-02-2013, 18:28
Çok çıktıya kar realizasyonu başladı. :)

accx
15-02-2013, 18:38
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( ŞGBF-Ortaklık Yapısı )

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( ŞGBF-Ortaklık Yapısı )
Son Durum İtibariyle Sermayenin % 5 ve Fazlasına Sahip Ortaklar İle Tüzel Kişi ve Yabancı Ortaklar Arasında Dağılımı

Ortağın Ticaret Unvanı/Adı Soyadı Sermayedeki Payı (TL) Sermayedeki Payı (%)

MONDİ Corrugated B.V. 133.694.800,00 66,85

Diğer 66.305.200,00 33,15

TOPLAM 200.000.000,00 100,00

IMKB

(15/02/2013 - 17:37:51)

beykent
18-02-2013, 17:08

Son Durum İtibariyle Sermayenin % 5 ve Fazlasına Sahip Ortaklar İle Tüzel Kişi ve Yabancı Ortaklar Arasında Dağılımı

Ortağın Ticaret Unvanı/Adı Soyadı Sermayedeki Payı (TL) Sermayedeki Payı (%)

MONDİ Corrugated B.V. 133.694.800,00 66,85

Diğer 66.305.200,00 33,15

TOPLAM 200.000.000,00 100,00

IMKB

(15/02/2013 - 17:37:51)

bunun anlamı nedirki ?? allah sizlere sabır versin bu kagıt ben dahil çok fazla yatırımcısını çok fazla magdur etti... bu sene son senesı sermaye arttırımı ıcınn .yenı cıkan yasada sermaye arttıran kagıtlar 2 lıranın altında kalamıcak falan dıyordu tire nasıl bır sermaye arttısı dusunuyorkı?? gerçi o alışkındır sermayeyi halkın sırtına yuklemeye allah sonunuzu ve sonumuzu hayır etsin...

camell
18-02-2013, 20:36
*MONDİ TİRE KUTSAN'IN VERGİ DAİRESİNE SUNDUĞU TABLODA 2012 YILI 12 AYLIK DÖNEM NET KARI 7.336.278 TL
18 Şubat 2013 17:42

accx
19-02-2013, 09:36
Tekrar-mondi tire kutsan'ın vergi dairesine sunduğu tabloda 2012 yılı 12 aylık dönem net karı 7.336.278 tl

(19/02/2013 - 06:27:03)

nooy
19-02-2013, 14:25
kar acıkladı ama zarar etmeye devam

motoguzi
19-02-2013, 15:38
arkadaşlar tire konsolide bilanço açıklıyormu son tarih nedir bilen varmı

verbal
19-02-2013, 16:56
bu senet neden düştü arkadaşlar ben anlamadım.

Parmuzoğlu
19-02-2013, 19:54
Tekrar-mondi tire kutsan'ın vergi dairesine sunduğu tabloda 2012 yılı 12 aylık dönem net karı 7.336.278 tl

(19/02/2013 - 06:27:03)

Bu kar kötümü neden bugün satış yedi?

veli
19-02-2013, 20:48
herkeze selam arkanıza yaslanın ve tire show u seyredin 1,80 e yolculuğumuz başlamıştır.

DADASHCEMO
20-02-2013, 12:33
herkeze selam arkanıza yaslanın ve tire show u seyredin 1,80 e yolculuğumuz başlamıştır.

0,80 daha yakın duruyor şu an ki rakama. Bende isterim gitsin oralara ama... Gitmiyor işte...

beykent
20-02-2013, 17:16
Arkadaşlar kagıt son ceyrekte zarar etmıs gorunuyor 3. Ceyrek te karı 11 trilyondu yuvarlak hesap şimdi 7,2 trilyon.. 14-17 arası beklyodu mıllet.. Bu kagıdın allah yatırımcısına sabır versın... 5 yıl surundum ve sattım en son buralardan ..

veli
21-02-2013, 01:29
0,80 daha yakın duruyor şu an ki rakama. Bende isterim gitsin oralara ama... Gitmiyor işte...

tire sabır kağıdıdır yavaş ve hantal yapısı var oda patron kağıdı olduğundandır hiç bir spek kağıda bulaşamaz o yuzden aksiyon işlemler göremeyiz fiyatı piyasa değil patron belirliyor firma hep büyüyor fakat yatırımcısına birşey vermekte istemiyor butun kazançları özel yönetim kalemine çekip kar oranını minimize etmeye çalışıyor saten tirenin karından hisse senedi yukselmeyecektir ama şirket büyümede doygunluk seviyesine geldiğinde iş değişecek ama tarih patrounun elinde patronun elinde %100 bedelli yapacak kozu bulunmakta ve firma uluslararası bir firma oldugundan kendisi için her zaman kaynak bulup bedelli olarak sermaye arttırımında bulunabilecek güçte bu yüzden tireden 2 hisse alıyorsan 2 tl de kenara koyman ve ya buna hazırlıklı olman gerekiyo
ALLAH bize sabır versin yolumuz uzun bekleyeceğim ve göreceğim bakalaım neler olacak ne kadar bilirsen bil şansın önüne geçemezsin .

isokarcan
22-02-2013, 19:26
1,20 den sattığımı 1,13 ten tekrar aldım hayırlısı bakalım ...bu kağıtta direnç falan hikaye patron toplamaya çalışırken elindekini kaptırıyor sonra daha çok baskı yapıyor.. endeks düzeltmesi bitince yükselen trendle iyi yerlere gidecek diye düşünüyorum ...tamamen şahsi görüşüm olup asla y.t.d.

soldier81
26-02-2013, 20:23
Bir 6 ay daha bu seviyelerde (1,07-1,12) geliiir gideeer. Ezberledik artık..YTD.

veli
27-02-2013, 11:13
bu işlem hızıyla gidersek kapanışta en az işlem yapma rekoru kıracağız :)

soldier81
07-03-2013, 18:32
Ya arkadaş Allah Aşkına şunu normal topiğe alın. Zaten bir şey bildiğimiz yok. En azından orada yazan çizen grafik, takas yapıştıranlara bakıyorduk. Bir beden mi var bu kağıt yazan yok. Cezası bitmedi mi hala..Canımsınız yav.

veli
11-03-2013, 02:31
hisse 1,50 nin üzerine çıkınca normal yerini alır çünkü bu sayfada çok fazla hakaretli yazılar yazıldı saten mini yatırımcılar olarak biz devamlı suçu başkasında ararız . saten sunu hepimizin bilmesi gerekir oynayan kaybeder bu piyasada çekirdek gibi adamı yerler o yuzden borsadan uzak kalmakta fayda var borsa oynamaktan sa bizim gibi insanların fazlalık paramızla ufak ufak almak para kazanmasakta tasaruf etmiş oluruz ama tabi mali yapısı iyi bir kaç şirketten :)

soldier81
12-03-2013, 14:46
işlem hacmi 796.632 tl diyorda. Bu kağıdı kim alıyor kim satıyor anlamış değilim.

soldier81
13-03-2013, 22:32
Az kaldı. Hacim de artıyor gibi. İnşallah yükselişe geçer..

vahhun
15-03-2013, 13:33
Birinci seans bitti,işlem hacmi 21 189 TL.Bu dediğiniz kağıttamı işlem hacmi artıyor sizce.Siz hayal tacirliği yapıyorsunuz.Bırakın artık hayal satmayı lütfen.Hiçbir yatırımcının ister büyük olsun ister küçük yatırımcı olsun bu senete güven kalmadı artık.

yabancı
16-03-2013, 18:18
hepyerınde saydı

EMLEKHÜYÜK
16-03-2013, 19:57

Yükselmesi ve yükselişinde anlamlı olması için mali verilerin iyi olması veya başka bir temel beklentisinin olması gerekir.
Yoksa zor dostum :)

vahhun
18-03-2013, 11:59
Takaslarda Tire nin % 67 si şirketin kendisinde gözüküyor ancak kalan % 33 nün en az % 10 u yine kendi kontrollerindeki hesaplarda olduğunu düşünüyorum.Dolayısı ile Tire nin piyasa değeri 1 lira olsada 10 lira olsada patron için hiçbirşey farketmez zaten %75 i kendi elinde.Bu yüzden tahta da sürekli yaptıkları şey yukarıdan milleti mallandırıp aşağı fiyatlardan lotları geri alması arasındaki kısır döngüde yıllar yılı gidip gelmesi.

Kazim
20-03-2013, 10:46
1. fani geçtik mi acaba?

http://i48.tinypic.com/2em31ir.png

vahhun
20-03-2013, 12:57
Bu işlem hacmi ile giderse endex 100 den çıkar bu kağıt.Zaten mondi yönetiminin de derdi bu.Senedi gözden ırak yapma derdindeler.Hem böylelikle kredili işlem yapanlarında belini bükecekler.Kredisiz kağıdı kim taşımak ister ki.

camell
20-03-2013, 21:50
bu günki hareketin devamı yarın gelmeezse bugünün hiçbir değeri kalmaz.artık düzenli bir yükseliş trendine girmesi lazım.bedelli öncesi yeni ky lazım kağıda:)

barbarar
21-03-2013, 12:26
tire bugün ne yapmaya çalışıyor açıklayanınız varsa sevinirim

vahhun
21-03-2013, 13:44
Mynet te bir arkadaş bakın ne yazmış dünkü işlemlerle ilgili.Ben çok güldüm ağlanacak halimize.

Sattılar tireleri, döktürdüler pireleri, ağzınız açık seyrettiniz, gene satamadınız dimi, başkasının hamallığını yapmayın buralardan kurtulmaya bakın karlı iken satın, son pişmanlık para etmezzzzz sonra pirelere DTT yetmezzz

tenessih
21-03-2013, 17:48
1,10 a kadar cekmeseler bari...

ogzhany
21-03-2013, 18:17
sayın hisse net adminleri tirenin cezası ne zaman bitecek acaba. kağıdımız bugün %4 ekside ama kimse ile nedenini konuşamıyoruz. moderasyonlu bölüme geçeli bir hayli zamanda oldu. en azından yeniden bir değerlendirmeye tabi tutarsanız size minnettar olacağız.

tenessih
22-03-2013, 16:21
patronun mallar denizbankta dururdu, deutschebank a aktarmadan once,
son 3 ayda denizbank in takas payi 4.700.000 artmis,
deutsche deki pay ayni
digerleri, ilk bes harici %21e dusmus...

buda burda bulunsun, normal bir tahta olsa mal mi toplaniyor derdim, tire mevzubahis olunca birsey diyemiyorum,
yoplansa nolur busaatten sonra toplanmasa neolur...

patronun paraya ihtiyaci olmadigina gore, toplasada hisse degeri artacak anlamina gelmiyor,

malum patron dunyadevi olunca hicbir grup ta kagidi hareketlendirmek icin tahtaya girmeye cesaret edemiyordur.

neticede hersey patronun istedigi gibi devam ediyor...

bizlerde kaybolan yillarimiza yanmaya devam ediyoruz.

hakkımızda hayirlisi,

selamlar.

beykent
26-03-2013, 15:46
selam arkadaşlar öncelikle bu kagıdı 5 yıldır taşıyanlardan birisiyim.. tire kutsan forumundada baya bi yazdım malıyetım 2.20 5 yıl evvel 16,000 lot bedellisine alanda katlanmıştım... ta ki 2 ay evveline kadar tuttum kagıtları. daha sonra birazını 1.20 den daha buyuk kısmınıda 1.14 den sattım ve cıktım.. hem 5 ylım gıttı hemde paramın yarısı .. bende sızler gıbı hep bır umıt bekledım. aha cıktı aha cıkacak yan yattı camura battı zarar sona erdı kara gectı falan baktımkı yok . cunku ben abılerımızden tire kutsanı bılırım. bu kagıt 2008 yılında mondıye gecmeden once yatırımcısına cok kazandıran bır şirket iken 2008 yılından sonra mondi packinge sartılmasıyla kagıdın hayatı bitti. 5 yıldır sureklı dususte ve hangı svıyeden alırsan al daha altını gösterdiler. ben ne yaptım artık dayanılmaz bır hal aldıktan sonra bu kagıdı sattım ve olanca param ıle 6,46 dan thy aldım bugun 7,50 lira ve ilkkez iş bankası kar hanemde yeşil kar yazısı gordum. Tire kutsan artık yerli sermaye olmaktan cıkıp mondi pacing e geçmiş global bir firma oldugundan 10 15 ayaklı bir şirketin sadece 1 ayagını temsil etmektedir. dolayısıyla adam bıreysel bazdaki karlılıgı degil global olarak total karlılıgı üzerinden düşünülmektedir. Bu kagıdın yatırımcısını fazlasıyla magdur ettıgını kızdırdıgını kusturdugunu hatta ıyan ettırdıgını en ıyı bılenlerdenım. forum kurallarınıda ıhlal edıp yasaklandıgım ceza aldıgım ve profılımın kapandıgı zamanlar vardır bunlar içinde forum yönetiminden özür dilerim. Allah hepinize sabır ve hayırlı kazanclar vesin. herne kadar şirket verileri bunu göstermesede....bu yazım moderatörden onay alırmı bılmıyorum ama zor bir hissedesiniz.. ÜLKER ortaklıgı bıraktıgındA 2 lira idi bugunkü fiyatı ise 14 lira civaında.. saygılar.

balgi
29-03-2013, 00:19
selam arkadaşlar öncelikle bu kagıdı 5 yıldır taşıyanlardan birisiyim.. tire kutsan forumundada baya bi yazdım malıyetım 2.20 5 yıl evvel 16,000 lot bedellisine alanda katlanmıştım... ta ki 2 ay evveline kadar tuttum kagıtları. daha sonra birazını 1.20 den daha buyuk kısmınıda 1.14 den sattım ve cıktım.. hem 5 ylım gıttı hemde paramın yarısı .. bende sızler gıbı hep bır umıt bekledım. aha cıktı aha cıkacak yan yattı camura battı zarar sona erdı kara gectı falan baktımkı yok . cunku ben abılerımızden tire kutsanı bılırım. bu kagıt 2008 yılında mondıye gecmeden once yatırımcısına cok kazandıran bır şirket iken 2008 yılından sonra mondi packinge sartılmasıyla kagıdın hayatı bitti. 5 yıldır sureklı dususte ve hangı svıyeden alırsan al daha altını gösterdiler. ben ne yaptım artık dayanılmaz bır hal aldıktan sonra bu kagıdı sattım ve olanca param ıle 6,46 dan thy aldım bugun 7,50 lira ve ilkkez iş bankası kar hanemde yeşil kar yazısı gordum. Tire kutsan artık yerli sermaye olmaktan cıkıp mondi pacing e geçmiş global bir firma oldugundan 10 15 ayaklı bir şirketin sadece 1 ayagını temsil etmektedir. dolayısıyla adam bıreysel bazdaki karlılıgı degil global olarak total karlılıgı üzerinden düşünülmektedir. Bu kagıdın yatırımcısını fazlasıyla magdur ettıgını kızdırdıgını kusturdugunu hatta ıyan ettırdıgını en ıyı bılenlerdenım. forum kurallarınıda ıhlal edıp yasaklandıgım ceza aldıgım ve profılımın kapandıgı zamanlar vardır bunlar içinde forum yönetiminden özür dilerim. Allah hepinize sabır ve hayırlı kazanclar vesin. herne kadar şirket verileri bunu göstermesede....bu yazım moderatörden onay alırmı bılmıyorum ama zor bir hissedesiniz.. ÜLKER ortaklıgı bıraktıgındA 2 lira idi bugunkü fiyatı ise 14 lira civaında.. saygılar.

film şeridi gibi geçti...

vahhun
30-03-2013, 16:20
Tam bir korku filmi.Daha kötüsü film daha bitmedi.

film şeridi gibi geçti...

Alim
01-04-2013, 23:37
Arkadaşlar bu işi bir türlü çözemedim ve bir türlüde aklım yatmıyor.IMKB ye kayıtlı Organize sanayide ki dükkanlar bile çıktı !!!!!!

vahhun
03-04-2013, 17:27
Pazartesi günkü takaslar da Gedik -20 137,Sanko -423 lot satmış .Global +10 000,İş Bank +858 lot almış.Başka da ne alan var ne de satan.Bu hisse bu kadar işlemle gider mi hiç.Toplam da 35 000 TL lik işlem var takasta.Ama günlük işlem hacmine bakarsanız 1 000 000 TL nin üzerinde.

accx
05-04-2013, 10:44
TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

Ortaklığın Adresi : TOKİ Mahallesi, Ödemiş Yolu Üzeri No:28, 35900, Tire, İzmir

Telefon ve Faks No. : Tel: 232 - 512 13 99 Faks: 232 - 512 05 30

Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : Tel: 212 - 272 07 04 Faks: 212 - 272 09 01

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır

Özet Bilgi : Ortaklığın Faaliyetlerine İlişkin Değişiklikler hk.

AÇIKLAMA:

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Şirketimiz, oluklu mukavva ambalaj piyasasındaki lider tedarikçi olarak konumunu güçlendirmek amacıyla, üretim alanındaki işleyiş ve faaliyetlerini optimize etmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir. Bu sürecin bir parçası olarak, İzmit Fabrikasının teknolojik altyapısını otomasyon projesi ile güçlendirmiş olup, Manisa Fabrikasının üretim kapasitesi de, Tire Fabrikasına transfer edilmektedir. Bununla beraber, Şirketimiz, Türkgücü Köyü Yolu Üzeri 1. Km, 59850, Çorlu adresindeki Çorlu Fabrikamızın ve ilgili varlıklarının satışı hususunu da değerlendirmektedir. Şirketimiz, bu hususla ilgili olarak, muhtemel alıcı adayları ile görüşmelere başlayarak, gizlilik sözleşmeleri çerçevesinde muhtemel alıcı adayları ile bilgi paylaşımında bulunmayı değerlendirmektedir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

IMKB

(05/04/2013 - 10:40:50)

accx
05-04-2013, 10:49
Mondi tire, çorlu fabrikası ve ilgili varlıklarının satışı hususunu değerlendiriyor

(05/04/2013 - 10:43:54)

MedwiG
05-04-2013, 10:50
http://666kb.com/i/ccylla51iuetw9tc5.gif

MedwiG
05-04-2013, 10:58
Mondı tıre, corlu fabrıkası ve ılgılı varlıklarının satısı hususunu degerlendırıyor - kap

mondı tıre kutsan kagıt ve ambalaj sanayı a.s.'nın kamuoyu aydınlatma
platformu'nda (kap) yayınlanan acıklaması asagıda bulunuyor:

"sırketımız, oluklu mukavva ambalaj pıyasasındakı lıder tedarıkcı olarak
konumunu guclendırmek amacıyla, uretım alanındakı ısleyıs ve faalıyetlerını
optımıze etmeye yonelık calısmalar yurutmektedır. Bu surecın bır parcası
olarak, ızmıt fabrıkasının teknolojık altyapısını otomasyon projesı ıle
guclendırmıs olup, manısa fabrıkasının uretım kapasıtesı de, tıre fabrıkasına
transfer edılmektedır. Bununla beraber, sırketımız, turkgucu koyu yolu uzerı 1.
Km, 59850, corlu adresındekı corlu fabrıkamızın ve ılgılı varlıklarının satısı
hususunu da degerlendırmektedır. Sırketımız, bu hususla ılgılı olarak, muhtemel
alıcı adayları ıle gorusmelere baslayarak, gızlılık sozlesmelerı cercevesınde
muhtemel alıcı adayları ıle bılgı paylasımında bulunmayı degerlendırmektedır. "

oriyen73
05-04-2013, 10:59
Tireciler gözünüz aydın

seyis
05-04-2013, 11:15
240 milyon piyasa değeri olan bir şirket..

Çorlu daki eski fabrikayı satıyorum diyor..

ne kadar eder bu arsa tahminen?

kaç dönümdür?

esen kalın.

bakadur
05-04-2013, 11:19
bu haberle tavan kitlemiyecen de daha neyle kitliyecen yuh !!!

cüneytt
05-04-2013, 11:41
moderasyondan çıksak iyi olur bence; hayırlısı.

bol kazançlar.

YARDIM SEVER
05-04-2013, 11:55
Bundan sonra ne olur acaba 1,20 altına düşermiyiz

isokarcan
05-04-2013, 12:24
daha gözümüzün aydığı bişey yok patron istediği kadar toplayanakadar bıktırmaya devam eder diye düşünüyorum asla ytd...

nooy
05-04-2013, 12:25
2. seansta 1.16 ya geri gelebilir dikkatli omakta fayda var

MedwiG
05-04-2013, 13:40
1.seans açığa satışlar :

http://666kb.com/i/ccypw75cc43l5poap.jpg

Parmuzoğlu
05-04-2013, 13:58
Tireciler gözünüz aydın

Uzun süredir takibimde olan bir hisse değil, büyük düşüşünden önce bir müddet alıp satmıştım. Bildiğim kadarıyla da çok uzun zamandır 1'küsürlerde hareket ediyor öyle çok agresif bir hareketi olmadı, ayıptır sorması bu neden moderasyona alındı?

soldier81
05-04-2013, 15:15
Bu arsa ne kadar eder? Bilgisi olan var mı?

emekli27
05-04-2013, 15:36
başladığı yere geri oturacak herhalde

Recep Usta
05-04-2013, 15:36
2012 yılı en yüksek gördüğü değer 5 nisan 2012 tarihine ait. zamanlama manidar :) umarım bu yıl da aynısı olmaz.

not: geçmişinden ders almayanlar onu tekrar yaşamaya mahkumdur. ytd.

altima
05-04-2013, 15:40
1,22 kırıldı diye atlarsan, 1.18 olunca bakarsın yükselsin diye.
en yakın destek kaçtadır?

tenessih
05-04-2013, 16:40
bu tirenin dinazorlari vardir, adamlar bıkmadan usanmadan bekler 5 yildir, kaderine terkedilmis tireye hapsedilmis halde... maliyetler yuksek, cikamazlarda kol kesip, cunku kesilecek olan kol degil govdenin yarisidir. govdenin yarisini kesmekle tamamini kesmenin farki olmadigindan beklerler inatla o günü... o gün bugün müydü? hic sanmam... bugun aragaz günüydü... hikayeden haberle %10 yapsak sonra geri bassak ne olur sorusunun cevabini ogrendiler tahtayi yapanlar... bunun bir faydasi olmus mudur? umarim olmustur...

tenessih
05-04-2013, 16:57
diğer yandan bu haber sadece çolu fabrikasının satış haberi değil,
iyice irdelemek satır aralarını guzel okumak lazım, yillardir habersizlikten hareket etmeyen hissede 4-5 haber ayni anda verilmiş, bunu hayra mi yormak lazim, yoksa kotu bir haber mi bakis acisina gore degisir
1- adamlar manisa fabrikanin uretim kapasitesini, tire fabrikaya aktariyor. neden? tire fabrika ve manisa arasi cok uzak degil ayni bolgede iki fabrika yerine manisay,i kapatip tirede devam edecekler, busekilde maliyetleri dusurup manisa fabrikayi da satacaklar mi?
2-tire, izmit ve adana fabrikalariyla devam edip, hem corlu hem manisayi satacaklar mi?
3- corluyu makine parkiyla birlikte bir rakibe mi satacaklar? bu durumda bir satis haberi gundeme gelir mi? ( arsa degil fabrika satisi)
4- uretim de optimizasyona bu sekilde safra atarak gitmeleri, sirketin karlilik yapisini uzun vadede nasil etkiler?
5- butun dunyada olcek ekonomisine sürüme dayali oynayan mondi turkiye'de kuculmeye mi gidiyor?
6- kuculmeye gitmesinin sebebi, verimli calismaya baslamis gorunup sirketi satmak ve ulkeden cikmak mi? yada gercekten zarar mi ediyormus yillardir?

bu sorularin cevaplari irdelendiginde bu haberin iyi mi kotu mu oldugu daha iyi yorumlanir,
bir arkadas sormus, corlu arazisi ne kadar eder diye, turkgucu koyunde 150TL m2 fiyati olsa 40donum arazi olsa 6trilyon eder heralde maximum... fabrika olarak satacaklarsa calisir vaziyette durum degisir tabi :)

qondol
05-04-2013, 17:19
bence gelen arsa haberi ile bedelli öncesi mal çıkıyorlar.çok dikkatli olun derim.

tenessih
05-04-2013, 17:37
sn moderatorler,
forumda uzun suredir hersey sakin gorunuyor, belki artik sizlerin de moderasyonlu bolumden tireyi cikarmayi degerlendirebilmenizin zamani gelmistir,
tesekkurler.

tenessih
05-04-2013, 18:02
MONDI TIRE, CORLU FABRIKASI VE ILGILI VARLIKLARININ SATISI HUSUSUNU DEGERLENDIRIYOR - KAP

MONDI TIRE KUTSAN KAGIT VE AMBALAJ SANAYI A.S.'NIN KAMUOYU AYDINLATMA
PLATFORMU'NDA (KAP) YAYINLANAN ACIKLAMASI ASAGIDA BULUNUYOR:

"SIRKETIMIZ, OLUKLU MUKAVVA AMBALAJ PIYASASINDAKI LIDER TEDARIKCI OLARAK
KONUMUNU GUCLENDIRMEK AMACIYLA, URETIM ALANINDAKI ISLEYIS VE FAALIYETLERINI
OPTIMIZE ETMEYE YONELIK CALISMALAR YURUTMEKTEDIR. BU SURECIN BIR PARCASI
OLARAK, IZMIT FABRIKASININ TEKNOLOJIK ALTYAPISINI OTOMASYON PROJESI ILE
GUCLENDIRMIS OLUP, MANISA FABRIKASININ URETIM KAPASITESI DE, TIRE FABRIKASINA
TRANSFER EDILMEKTEDIR. BUNUNLA BERABER, SIRKETIMIZ, TURKGUCU KOYU YOLU UZERI 1.
KM, 59850, CORLU ADRESINDEKI CORLU FABRIKAMIZIN VE ILGILI VARLIKLARININ SATISI
HUSUSUNU DA DEGERLENDIRMEKTEDIR. SIRKETIMIZ, BU HUSUSLA ILGILI OLARAK, MUHTEMEL
ALICI ADAYLARI ILE GORUSMELERE BASLAYARAK, GIZLILIK SOZLESMELERI CERCEVESINDE
MUHTEMEL ALICI ADAYLARI ILE BILGI PAYLASIMINDA BULUNMAYI DEGERLENDIRMEKTEDIR. "

-MATRIKS-

ilgili varliklari derken makine parkini kastettigine gore, calisir halde fabrikayi satmayi planlamislar. 6milyon TL civari arsa olsa (40 donum civari olabilecegi varsayimiyla 40.000*150TL) 4milyon binasi (10bin m2 kapali alan oldugu varsayimiyla 10.000*400TL m2birim fiyati) makine parkiyla birlikte kabaca, bu tahmini m2 lerin dogruya yakin olabilecegi varsayimiyla 15-20milyon TL gibi arsa bina makine parki bedeli cikar.
sektorden cekilmeyip sadece arsa bina ve makine parkini satacaklarina gore, musteriler kendilerinde kalacaktir dolayisiyla fiyat bunun uzerine cikmaz diye dusunuyorum. buradaki rakamlarin tamami uydurma olup kabaca kendi tahmini rakamlarimi yazdim.

detayli bilgisi olan veyahut detayli bilgiye ulasabilecek olan arkadaslarla birlikte bir beyin firtinasi yapabiliriz.

bir de bu manisa fabrikasinin bosaltilmasi ve corlunun satilmasinin planlanmasi isinin belki bize olumlu yansiyacak tarafi, bu araziler ve makine parklarinin muhasebesel olarak "değerlemeye" tabi tutulacagi olur. guncel degerlerine yaklasirsa bu sirketin defter degerini de arttir mi? bunu konunun uzmani arkadaslar yorumlarsa sevinirim. bir de belki sacma gelecek fakat bu sekilde bir degerlemede, defter degeri artarsa, 2014 sonuna kadar yapilmasi planlanan sermaye arttirimindan busekilde kurtulma sansimiz olur mu*? yoksa bunun konuyla bir ilgisi yok mu?

tenessih
05-04-2013, 18:24
http://www.mondigroup.com.tr/PortalData/1/Resources/downloads/2009_konsolide.pdf mondinin internet sitesinde 38.sayfada asagidaki bilgiler var. kapali alan 17500m2 imis. arazi de 35bin m2. bir de simdi degerlendirelim.

Grup, Olkusan Oluklu Kutu Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait Çorlu Türkgücü Köyü Yolu üzerinde
bulunan 35.490 m2 alan üzerinde kurulu Oluklu Mukavva Kutu Tesisi, 11.898 m2 fabrika binası,
4.000 m2 depolar ve eklentileri, 1.545 m2 idari binası; ve mevcut makine ve ekipmanları ile birlikte
Fon Finansal Kiralama Şirketi aracılığı ile 10 yıl geri ödemeli olarak 31 Ocak 2007 tarihinde satın
almıştır. Söz konusu sabit kıymetler, bilanço tarihi itibarıyla toplam sabit kıymetlerin net defter
değerinin 10.608.600 TL’sini oluşturmaktadır (31 Aralık 2008: 11.232.934 TL).
Bilanço tarihi itibarıyla finansal kiralama işlemine konu edilen varlıkların net defter değeri
17.435.809 TL’dir (31 Aralık 2008: 18.902.909 TL).

tenessih
05-04-2013, 18:36
alttaki bilgi de 2011 faaliyet raporundan (http://www.mondigroup.com.tr/PortalData/1/Resources/downloads/2012_uploads/2011_Faaliyet_Raporu.pdf) 42.sayfa

Grup 31 Ocak 2007 tarihinde Olkusan Oluklu Kutu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait Oluklu Mukavva
Kutu tesisini müşteri portföyüyle birlikte 17.400.000 TL’ye satın almıştır ve satın alımdan oluşan
şerefiye 4.000.000 TL olarak hesaplanmıştır. Grup cari dönemde, şerefiye üzerinde herhangi bir değer
düşüklüğü emaresi tespit etmemiştir.

ozbek1
07-04-2013, 20:45
1.22 den satarak kurtuldum
yatırım tavsiyesi değildir
1.23 ü bekledim bekledim gelmedi çektim 22 ye salladım
hiç pişman değilim
hatta 1.115 yazsammı dedim kendi kendime tekrar alım için almadığıma da memnunum
kalanlara bol kazanç
benden kim aldıysa bollluk bereketini görsün

camell
08-04-2013, 08:55
1.22 den satarak kurtuldum
yatırım tavsiyesi değildir
1.23 ü bekledim bekledim gelmedi çektim 22 ye salladım
hiç pişman değilim
hatta 1.115 yazsammı dedim kendi kendime tekrar alım için almadığıma da memnunum
kalanlara bol kazanç
benden kim aldıysa bollluk bereketini görsün
bu kağıttan kurtulunmaz..illaki alırsın.belkide 1,30 dan alırsın ama illaki alırsın..
bence bu kağıt artık güzel hareketlerini yapmaya başlayacaktır.bu patrondaki sabır kimsede yok...3 yıldır kağıdı süründürüyor...bir tek lot mal vermedi,aksine mal aldı....güzel günler yakın:)

accx
09-04-2013, 10:13
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Gelir Tablosu )

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Gelir Tablosu )
Kapsamlı Gelir Tablosu

Dipnot Referansları Cari Dönem Önceki Dönem Cari Dönem 3 Aylık Önceki Dönem 3 Aylık

Finansal Tablo Türü Konsolide Konsolide Konsolide Konsolide

Dönem 01.01.2012-31.12.2012 01.01.2011-31.12.2011 GG.AA.YYYY - GG.AA.YYYY GG.AA.YYYY - GG.AA.YYYY

Raporlama Birimi TL TL TL TL

SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER

Satış Gelirleri 20 417254184 401784507

Satışların Maliyeti (-) 20 -326885427 -324634385

Ticari Faaliyetlerden Brüt Kar (Zarar)

Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Gelirler

Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Giderler (-)

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Brüt Kar (Zarar)

BRÜT KAR/ZARAR 90368757 77150122

Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-) 21 -42714348 -36945398

Genel Yönetim Giderleri (-) 21 -31042835 -27261659

Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-)

Diğer Faaliyet Gelirleri 22 12797619 2667426

Diğer Faaliyet Giderleri (-) 22 -6322533 -3615176

FAALİYET KARI/ZARARI 23086660 11995315

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Kar/Zararlarındaki Paylar

Esas Faaliyet Dışı Finansal Gelirler 23 11814622 17845323

Esas Faaliyet Dışı Finansal Giderler (-) 24 -16225666 -25727744

SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI/ZARARI 18675616 4112894

Sürdürülen Faaliyetler Vergi Gelir/Gideri -6649340 -2503844

- Dönem Vergi Gelir/Gideri 26 -1335766

- Ertelenmiş Vergi Gelir/Gideri 26 -5313574 -2503844

SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI 12026276 1609050

DURDURULAN FAALİYETLER

DURDURULAN FAALİYETLER VERGİ SONRASI DÖNEM KARI/ZARARI 25 -33153

DÖNEM KARI/ZARARI 12026276 1575897

DİĞER KAPSAMLI GELİR:

Finansal Varlıklar Değer Artış Fonundaki Değişim

Duran Varlıklar Değer Artış Fonundaki Değişim

Finansal Riskten Korunma Fonundaki Değişim

Yabancı Para Çevrim Farklarındaki Değişim

Emeklilik Planlarından Aktüeryal Kazanç ve Kayıplar -2469297 -2764950

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Ortaklıkların Diğer Kapsamlı Gelirlerinden Paylar

Diğer Kapsamlı Gelir Kalemlerine İlişkin Vergi Gelir/Giderleri

DİĞER KAPSAMLI GELİR (VERGİ SONRASI)

TOPLAM KAPSAMLI GELİR 9556979 -1189053

Dönem Karı/Zararının Dağılımı

Azınlık Payları

Ana Ortaklık Payları 12026276 1575897

Toplam Kapsamlı Gelirin Dağılımı

Azınlık Payları

Ana Ortaklık Payları 9556979 -1189053

Hisse Başına Kazanç 27 ,0006 ,00008

Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç

Sürdürülen Faaliyetlerden Hisse Başına Kazanç 27 ,0006 ,00008

Sürdürülen Faaliyetlerden Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=272766

IMKB

(09/04/2013 - 10:10:03)

accx
09-04-2013, 10:13
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Bilanço )

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Bilanço )
Bilanço

Dipnot Referansları Cari Dönem Önceki Dönem

Finansal Tablo Türü Konsolide Konsolide

Dönem 31.12.2012 31.12.2011

Raporlama Birimi TL TL

V A R L I K L A R

DÖNEN VARLIKLAR 174436024 170589359

Nakit ve Benzerleri 4 2304899 2403111

Finansal Yatırımlar

Ticari Alacaklar 7 112532451 114040451

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar

Diğer Alacaklar 8 168944 323279

-İlişkili Taraflardan Diğer Alacaklar 28 0 13098

-Diğer Ticari Alacaklar 8 168944 310181

Stoklar 9 52717578 48853359

Canlı Varlıklar

Diğer Dönen Varlıklar 18 6712152 4969159

(Ara Toplam)

Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklar

DURAN VARLIKLAR 151843273 128415056

Ticari Alacaklar

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar

Diğer Alacaklar

Finansal Yatırımlar

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar

Canlı Varlıklar

Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller 10 1508583 1508583

Maddi Duran Varlıklar 11 133040531 102619630

Maddi Olmayan Duran Varlıklar 12 2701274 547595

Şerefiye 13 4000000

Ertelenmiş Vergi Varlığı 26 14459333 19155583

Diğer Duran Varlıklar 18 133552 583665

TOPLAM VARLIKLAR 326279297 299004415

K A Y N A K L A R

KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 152799331 135699056

Finansal Borçlar 6 71071445 65413926

Diğer Finansal Yükümlülükler

Ticari Borçlar 7 69450127 62586276

-İlişkili Taraflara Ticari Borçlar 28 15511088 14308310

-Diğer Ticari Borçlar 7 53939039 48277966

Diğer Borçlar 8 4703499 3974762

Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin Karşılık 17 2612091 2337321

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar

Devlet Teşvik ve Yardımları

Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü 26 1335766

Borç Karşılıkları 15 2173952 729509

Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler 8 1452451 657262

(Ara Toplam)

Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklara İlişkin Yükümlülükler

UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 18404089 17786461

Finansal Borçlar 6 5969692 8136663

Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin Karşılık 17 12434397 9649798

Diğer Finansal Yükümlülükler

Ticari Borçlar

Diğer Borçlar

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar

Devlet Teşvik ve Yardımları

Borç Karşılıkları

Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü

Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler

Ö Z K A Y N A K L A R 155075877 145518898

ANA ORTAKLIĞA AİT ÖZKAYNAKLAR 155075877 145518898

Ödenmiş Sermaye 19 200000000 200000000

Karşılıklı İştirak Sermaye Düzeltmesi (-)

Hisse Senedi İhraç Pirimleri 19 780647 780647

Hisse Senedi İhraç Maliyetleri 19 -832591 -832591

Sermaye Enflasyon Düzeltmesi Farkları 19 17766158 17766158

Değer Artış Fonları

Yabancı Para Çevrim Farkları

Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler 3185797 3185797

Geçmiş Yıllar Kar/Zararları -77850409 -76957010

Net Dönem Karı/Zararı 12026275 1575897

AZINLIK PAYLARI

TOPLAM KAYNAKLAR 326279297 299004415

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=272765

IMKB

(09/04/2013 - 10:09:53)

accx
09-04-2013, 10:14
Tire kutsan'ın 2012 yılı konsolide net dönem karı 12.026.275 tl(önceki 1.575.897 tl)

(09/04/2013 - 10:10:41)

accx
09-04-2013, 10:14
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Faaliyet Raporu )

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Faaliyet Raporu )

01/01/2012 - 31/12/2012 döneminine ait faaliyet raporumuz ilişikte pdf dosya olarak verilmektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=272771

IMKB

(09/04/2013 - 10:10:58)

moneyes
09-04-2013, 10:33
hacim yapacağına birazda tavan yap

ogzhany
09-04-2013, 11:57
sayın yöneticiler tirenin artık moderasyondan çıkma vakti gelmedimi?

mselim123
09-04-2013, 12:32
kimselerde yok

ARES3379
09-04-2013, 12:37
guzel kar acıkladı önu acık hıssenın olanlara bol kazanclar

MedwiG
09-04-2013, 13:57
1.seans açığa satışlar :

http://666kb.com/i/cd2sbdziut8mredvp.jpg

ceaszede
09-04-2013, 14:49
bu acıga satış bilgilerine nereden ulaşıyorsun,asagıda yazmıssın ama ana kaynagı neresi onu bulamadım

1.seans açığa satışlar :

vahhun
09-04-2013, 16:21
Kağıdı tekrar kanal içerisine aldılar.Kısa vadede 1,21 - 1,28 bandında,daha sonra 1,28-1,40 bandı ve 1,40-1,58 bandında ilerleyecektir.Hedef zirve 1,85 diye düşünüyorum.

vahhun
09-04-2013, 16:26
Cuma günü açıkçıları boğmadılar. Ama bugün açıkçıların canına ot tıkadılar.

1.seans açığa satışlar :

http://666kb.com/i/ccypw75cc43l5poap.jpg

1.seans açığa satışlar :

Kazim
09-04-2013, 16:37
grafigi guncelliyelim...

http://i47.tinypic.com/207uwr9.png

1. fani geçtik mi acaba?

http://i48.tinypic.com/2em31ir.png

camell
09-04-2013, 16:50
1,24 den döndü ve 1,27 göründü..hadi yürü be koçum..

MedwiG
09-04-2013, 18:36
Bugün hissede yapılan işlemler : Net Alıcı & Satıcı Aracı Kurumlar :

http://666kb.com/i/cd2zdjz0b7w0kqbid.jpg
http://666kb.com/i/cd2zdw3ygifoy4151.jpg

balgi
09-04-2013, 19:35
1,24 den döndü ve 1,27 göründü..hadi yürü be koçum..

inşallah yürür de 3 yıldır bekleyen garipler biraz sevinir..

tenessih
10-04-2013, 02:28
3 yil mi? :) cok iyimsersin...

oriyen73
10-04-2013, 09:54
Sayın yöneticilerimiz günaydın artık moderosyondan çıkma zamanı gelmedi mi sizce saygılar

tenessih
11-04-2013, 17:11
Seçtiğiniz hisseyle ilgili bir haber yayınlanmıştır.

HİSSE : TIRE
SAAT : 11.04.2013 17:08:19

KAP : MONDI TIRE KUTSAN KAGIT VE AMBALAJ SANAYI A.S. / TIRE [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 11.04.2013 17:02:32

BU HABERIN KAP `IN SITESINDEKI ORJINAL HALI VE EKLI DOSYALARINI GOREBILMEK ICIN ASAGIDAKI LINK`I TIKLAYINIZ! HTTP://WWW.KAP.GOV.TR/YAY/BILDIRIM/BILDIRIM.ASPX?ID=273298 KAP : MONDI TIRE KUTSAN KAGIT VE AMBALAJ SANAYI A.S. / TIRE [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 11.04.2013 17:02:32 OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) --------------------------------------------------------------------------------------------- ORTAKLIGIN ADRESI : TOKI MAHALLESI, ODEMIS YOLU UZERI, NO:28, TIRE,IZMIR TELEFON VE FAKS NO. : TEL: 232 - 512 13 99 FAKS: 232 - 512 05 30 ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : TEL: 212 - 272 07 04 FAKS: 212 - 272 09 01 YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS ACIKLAMA MI? : HAYIR OZET BILGI : BAGIMSIZ DENETIM SIRKETI SECIMI HK. --------------------------------------------------------------------------------------------- ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR: SERMAYE PIYASASI KURULU`NUN SERMAYE PIYASASINDA BAGIMSIZ DIS DENETLEME HAKKINDAKI YONETMELIGI`NIN 14`UNCU MADDESI UYARINCA, SIRKETIMIZ DENETIM KOMITESI, DRT BAGIMSIZ DENETIM VE SERBEST MUHASEBECI MALI MUSAVIRLIK A.S.`NIN, SIRKETIMIZIN 2013 FAALIYET YILI ICIN BAGIMSIZ DENETIM SIRKETI OLARAK SECILMESINI ONERMIS OLUP, YONETIM KURULU`MUZ BU ONERIYI UYGUN GORMUS VE DRT BAGIMSIZ DENETIM VE SERBEST MUHASEBECI MALI MUSAVIRLIK A.S.`NIN SIRKETIMIZIN 2013 FAALIYET YILI ICIN BAGIMSIZ DENETIM SIRKETI OLARAK SECILMESINE VE BU SECIMIN YAPILACAK ILK OLAGAN GENEL KURUL TOPLANTISI`NDA PAY SAHIPLERININ ONAYINA SUNULMASINA, OYBIRLIGI ILE KARAR VERILMISTIR. ---------------------------------------------------------------------------------------------

KAP : MONDI TIRE KUTSAN KAGIT VE AMBALAJ SANAYI A.S. / TIRE [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 11.04.2013 17:01:45

BU HABERIN KAP `IN SITESINDEKI ORJINAL HALI VE EKLI DOSYALARINI GOREBILMEK ICIN ASAGIDAKI LINK`I TIKLAYINIZ! HTTP://WWW.KAP.GOV.TR/YAY/BILDIRIM/BILDIRIM.ASPX?ID=273297 KAP : MONDI TIRE KUTSAN KAGIT VE AMBALAJ SANAYI A.S. / TIRE [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 11.04.2013 17:01:45 OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) --------------------------------------------------------------------------------------------- ORTAKLIGIN ADRESI : TOKI MAHALLESI, ODEMIS YOLU UZERI, NO. 28, TIRE, IZMIR TELEFON VE FAKS NO. : TEL: 232 - 512 13 99 FAKS: 232 - 512 05 30 ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : TEL: 212 - 272 07 04 FAKS: 232 - 272 09 01 YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS ACIKLAMA MI? : HAYIR OZET BILGI : RISKIN ERKEN SAPTANMASI KOMITESI HK. --------------------------------------------------------------------------------------------- ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR: 1. SERMAYE PIYASASI KURULU`NUN SERI: IV NO:56 SAYILI KURUMSAL YONETIM ILKELERIN BELIRLENMESINE VE UYGULANMASINA ILISKIN TEBLIGI`N SERI: IV, NO.63 SAYILI TEBLIG ILE DEGISIK 4.5.1. MADDESI GEREGINCE, `RISKIN ERKEN SAPTANMASI KOMITESI` OLUSTURULMASINA, 2. SERMAYE PIYASASI KURULU`NUN SERI: IV NO:56 SAYILI KURUMSAL YONETIM ILKELERININ BELIRLENMESINE VE UYGULANMASINA ILISKIN TEBLIGI`NIN 4.5.3. MADDESI GEREGINCE, RISKIN ERKEN SAPTANMASI KOMITESI`NIN IKI UYEDEN OLUSMASINA VE BASKANLIGA BAGIMSIZ YONETIM KURULU UYESI MEHMET ATILA KURAMA`NIN, UYELIGE YONETIM KURULU UYESI HERWIG STUERZENBECHER`IN SECILMESINE, 3. YONETIM KURULUMUZCA HAZIRLANAN EKLI `RISKIN ERKEN SAPTANMASI KOMITESI GOREV ALANLARI VE CALISMA ESASLARI`NIN SIRKETIMIZIN INTERNET ADRESINDE YAYINLANARAK, KAMUYA DUYURULMASINA OYBIRLIGI ILE KARAR VERILMISTIR. --------------------------------------------------------------------------------------------- -KAP-

tenessih
11-04-2013, 17:16
Kap : Mondı tıre kutsan kagıt ve ambalaj sanayı a.s. / tıre [] ozel durum acıklaması (genel) 11.04.2013 17:02:32

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=273298

kap : Mondı tıre kutsan kagıt ve ambalaj sanayı a.s. / tıre [] ozel durum acıklaması (genel) 11.04.2013 17:02:32

ozel durum acıklaması (genel)
---------------------------------------------------------------------------------------------

ortaklıgın adresı : Tokı mahallesı, odemıs yolu uzerı, no:28, tıre,ızmır
telefon ve faks no. : Tel: 232 - 512 13 99 faks: 232 - 512 05 30
ortaklıgın yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımının telefon ve faks no.su : Tel: 212 - 272 07 04 faks: 212 - 272 09 01
yapılan acıklama ertelenmıs acıklama mı? : Hayır
ozet bılgı : Bagımsız denetım sırketı secımı hk.

---------------------------------------------------------------------------------------------
acıklanacak ozel durum/durumlar:

Sermaye pıyasası kurulu'nun sermaye pıyasasında bagımsız dıs denetleme hakkındakı yonetmelıgı'nın 14'uncu maddesı uyarınca, sırketımız denetım komıtesı, drt bagımsız denetım ve serbest muhasebecı malı musavırlık a.s.'nın, sırketımızın 2013 faalıyet yılı ıcın bagımsız denetım sırketı olarak secılmesını onermıs olup, yonetım kurulu'muz bu onerıyı uygun gormus ve drt bagımsız denetım ve serbest muhasebecı malı musavırlık a.s.'nın sırketımızın 2013 faalıyet yılı ıcın bagımsız denetım sırketı olarak secılmesıne ve bu secımın yapılacak ılk olagan genel kurul toplantısı'nda pay sahıplerının onayına sunulmasına,

oybırlıgı ıle karar verılmıstır.

ceneee
11-04-2013, 17:47
nerdeyse 2 yıldır beklediğim hissede gözyaşartıcı hareketler )))) admin yeter artık çektiğimiz çile yıllardır çilelerimizi paylaştığımız ortaklarımızla bırakta sevinçlerimizi de paylaşalım ))))) ama böyle de iyi sonra normal foruma geçerizde hisse gitme

krakatau
11-04-2013, 21:55
http://k1304.hizliresim.com/18/c/lzmx6.png (http://bit.ly/c25MCx)

kalimero
12-04-2013, 15:28
3 yil mi? :) cok iyimsersin...

:) aynı galiba 2009 girmiştik ..hala bekliyoruz bakalım..çıkmadı da moderasyondan ,hayırlısı biz zarar kapıycaz bazıları iki katı yapacak :) vayy be ne hisse ama ..

vahhun
13-04-2013, 16:49
Hemen hemen tüm aracı kurumlarının yükseliş tirendin de bulunduğunu söylediği Tire Kutsan için , şu ortamda bu topiğin tüm üyeler ve yorumlara açık olması gerekmez mi sizce.

camell
13-04-2013, 17:25
:) aynı galiba 2009 girmiştik ..hala bekliyoruz bakalım..çıkmadı da moderasyondan ,hayırlısı biz zarar kapıycaz bazıları iki katı yapacak :) vayy be ne hisse ama ..
Evet 4 sene oldu.ilk defa dun artiya gectim.gercl eksi kapattim.al sat yapmayida unutmusum....pazartesi al satlara baslayacagim....yol uzun gibi..

balgi
13-04-2013, 22:55
http://i.imgur.com/zknaCFy.png

mustii.33
14-04-2013, 22:14
Bilanço güzel, çorlu fabrika ile değerlendirme söz konusu. 1,28 e kadar sarkmalar normal, 1,26 destek. 1,35 direnç. Birkaç gün dinlenip devam etmek isteyebilr gibi. ytd

Kırçıl
14-04-2013, 23:36
http://k1304.hizliresim.com/18/g/m3018.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

tire şimdilik ıyı duruyor hacımde artışın devamaı gerekır 138 140 üzeri kapanış yapmaya başladığında yolcu koltuğunda yert ayırttırmaya değer 183 e kadar .........

Kırçıl
14-04-2013, 23:36
http://k1304.hizliresim.com/18/g/m3018.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

kalimero
15-04-2013, 02:14
Evet 4 sene oldu.ilk defa dun artiya gectim.gercl eksi kapattim.al sat yapmayida unutmusum....pazartesi al satlara baslayacagim....yol uzun gibi..

sn. camell ,sizide biliyorum ama siz bir ara satıp gittiniz sanki ;) al-sat larda başarılar,siz alsatlara başladıysanız ilco ' nun da gelmesi yakındır gibi :)

camell
15-04-2013, 15:16
sn. camell ,sizide biliyorum ama siz bir ara satıp gittiniz sanki ;) al-sat larda başarılar,siz alsatlara başladıysanız ilco ' nun da gelmesi yakındır gibi :)
evet bir ara sattım.sonra gene 1,32 den yakalandım.uzun zaman sonra maliyeti gördüm...şimdilik beklemeyi tercih ediyorum.kağıdı 1,31-1,32 ye sıkıştırdılar.sat sat diye haykırıyor tahta....

camell
15-04-2013, 15:32
Hemen hemen tüm aracı kurumlarının yükseliş tirendin de bulunduğunu söylediği Tire Kutsan için , şu ortamda bu topiğin tüm üyeler ve yorumlara açık olması gerekmez mi sizce.

bencede artık moderatorlu bolumden çıkmak lazım...bu ceza kime anlamadım??

tenessih
15-04-2013, 15:43
o ne be, toplandiniz beni mi kandiriyorsunuz:) hani hepimiz hic satmamis bekliyorduk, nasil artiya gectin camell im benim maliyet neden 2 lerde? sen arada gizlice alsat yapmissin bizden habersiz.... ilco da gelmesin adamin agzindan olumlu birsey cikmaz , dusmeye baslariz yine...
selamlar

tenessih
15-04-2013, 17:54
corlu fabrika satilir, manisa da kapatilip tire deki kapasiteye eklenirse eger... devlet dairesi gibi hantal yapisindan kurtulursa, ki bu halde bile 5 senelik ugras sonucu kar yazmaya baslamislarsa eger... bundan boyle pek sıkıntı olmaz diye umud etmekten baska yapacak sey kalmadi...

mustii.33
15-04-2013, 22:25
1,30-135 arası hareketi 1,-2 gün daha görebiliriz. Şu an için flama formasyonu hazırlığı var gibi. ytd

kalimero
16-04-2013, 13:20
o ne be, toplandiniz beni mi kandiriyorsunuz:) hani hepimiz hic satmamis bekliyorduk, nasil artiya gectin camell im benim maliyet neden 2 lerde? sen arada gizlice alsat yapmissin bizden habersiz.... ilco da gelmesin adamin agzindan olumlu birsey cikmaz , dusmeye baslariz yine...
selamlar

yok yaaww ben hiç satmadım :) en son bi 2010 yada 11 de bir haftalığına çıktım sonra girdim yine ..

bu arada bu tire'n de :) ne zaman şurdan satsaydım,şurdan tekrar alsaydım keşke formasyonu biter,şurdan girseydim keşke çıkmasaydım formasyonu başlar kağıt o zaman gider :)

camell
16-04-2013, 14:18
selamlar
hatırlarsan,bir gazatede fos haber çıkmıştı.ama o haberle kağıt ertesi sabah tavan açılmıştı.o gün 2,28 den çıkmıştım...ama sonra gene aldım:)

accx
16-04-2013, 17:14
BİLGİ NOTU-MONDİ TİRE KUTSAN, 2013 HEDEFLERİNİ 25 NİSAN'DA İSTANBUL'DA BASIN İLE PAYLAŞACAK

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 182’nci sırada
yer alan Oluklu Mukavva ambalaj sektörünün lider tedarikçisi Mondi
Tire Kutsan’nın 2012 finansal verilerini ve 2013 hedeflerini
paylaşacağı basın toplantısı, Mondi Tire Kutsan CEO’su Carsten
Lange’nin önderliğinde 25 Nisan Perşembe günü İstanbul Modern Sanat
Müzesi’nde gerçekleştirilecek.
Mondi Tire Kutsan’ın “Kutu Kutu Proje” adını verdiği tasarım
yarışmasının startının da verileceği ayrıca tüm Türkiye’nin “Prof.
Zihni Sinir” olarak tanıdığı İrfan Sayar’ın da katılacağı basın
toplantısı saat 10:00'da gerçekleştirilecek. Toplantı İstanbul
Modern Sanat Müzesi'nde yapılacak.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

(16/04/2013 - 13:32:35)

vahhun
17-04-2013, 12:38
Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 182’nci sırada
yer alan Oluklu Mukavva ambalaj sektörünün lider tedarikçisi Mondi
Tire Kutsan demiyorlar mı? tüylerim diken diken oluyor. Pabucumun lideri.

MedwiG
17-04-2013, 16:26
Kap : Mondı tıre kutsan kagıt ve ambalaj sanayı a.s. / tıre [tıre] genel kurul toplantısı cagrısı 17.04.2013 16:25:55

genel kurul toplantısı cagrısı

adres tokı mahallesı, odemıs yolu uzerı no:28, 35900, tıre, ızmır
telefon 232 - 5121399
faks 232 - 5120530
yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımı telefon 212 - 2720704
yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımı faks 212 - 2720901
yapılan acıklama guncelleme mı? Hayır
yapılan acıklama ertelenmıs bır acıklama mı? Hayır
ozet bılgı 2012 olagan genel kurul toplantısı hk.

karar tarıhı 17.04.2013
genel kurul turu olagan
hesap donemı baslangıc tarıhı 01.01.2012
hesap donemı bıtıs tarıhı 31.12.2012
tarıhı ve saatı 15.05.2013 14:00
adresı flatofıs, otakcılar caddesı, no.60, 34050, eyup, ıstanbul
gundem genel kurul toplantı gundemını ıceren davet yazısı ekte sunulmustur.
Gundem maddelerı arasında tıcarı unvana ılıskın ana sozlesme tadılı hususu var mı? Hayır
gundem maddelerı arasında faalıyet konusuna ılıskın ana sozlesme tadılı hususu var mı? Hayır
gundem maddelerı arasında sırket merkezıne ılıskın ana sozlesme tadılı hususu var mı? Hayır

2012 olagan genel kurul toplantısı

sırketımızın, 2012 yılına aıt olagan genel kurul toplantısı, 15 mayıs 2013 carsamba gunu saat 14.00'de, sırket genel mudurlugunun bulundugu flatofıs, otakcılar caddesı, no.60, 34050, eyup, ıstanbul adresındekı flatofıs toplantı hızmetlerı toplantı salonları'nda tahsıs edılen ozel salonda yapılmasına karar verılmıstır.

kalimero
17-04-2013, 16:31
hatırlarsan,bir gazatede fos haber çıkmıştı.ama o haberle kağıt ertesi sabah tavan açılmıştı.o gün 2,28 den çıkmıştım...ama sonra gene aldım:)

Hürriyet gazetesi,,daha sonra gazeteyle yazıştık falan,bayan gazeteci adını unuttum,ing. metni atmıştı,orada 100milyon euro yazıyordu ama yine de yalanladılar vs. vs. ben ondan çok önce hatta bedelliden de önce girdim sonra en son 9 aralık 2009 du galiba girdiğim son bedelli :) haber sonrasıydı hala burdayız :) 25 in de de böyle bi haber gelmez inşAllah,içip içip kafa bir milyon oluyorlar sonra o kafayla 100 milyonlarca yatırım yapıyorlar :)

Dip Not : sen o zaman bas bas bağırdın kaçın kurtulun diye hatırlıyorum,poritino vardı bide o da baya bi zarar edip çıkmıştı,en son vob da takılıyordu o galiba :) kazanıyor ki gelmiyor buralara ..

accx
17-04-2013, 17:09
***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Genel Kurul Toplantısı Çağrısı )

***TIRE***MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Genel Kurul Toplantısı Çağrısı )

Adres TOKİ Mahallesi, Ödemiş Yolu Üzeri No:28, 35900, Tire, İzmir

Telefon 232 - 5121399

Faks 232 - 5120530

Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Telefon 212 - 2720704

Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Faks 212 - 2720901

Yapılan Açıklama Güncelleme mi? Hayır

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? Hayır

Özet Bilgi 2012 Olağan Genel Kurul Toplantısı hk.

EK AÇIKLAMALAR:

2012 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

Şirketimizin, 2012 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 14.00’de, Şirket Genel Müdürlüğünün bulunduğu Flatofis, Otakçılar Caddesi, No.60, 34050, Eyüp, İstanbul adresindeki Flatofis Toplantı Hizmetleri Toplantı Salonları’nda tahsis edilen özel salonda yapılmasına karar verilmiştir.

Karar Tarihi 17.04.2013

Genel Kurul Türü Olağan

Hesap Dönemi Başlangıç Tarihi 01.01.2012

Hesap Dönemi Bitiş Tarihi 31.12.2012

Tarihi ve Saati 15.05.2013 14:00

Adresi Flatofis, Otakçılar Caddesi, No.60, 34050, Eyüp, İstanbul

Gündem Genel Kurul Toplantı gündemini içeren davet yazısı ekte sunulmuştur.

Gündem Maddeleri Arasında Ticari Ünvana İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır

Gündem Maddeleri Arasında Faaliyet Konusuna İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır

Gündem Maddeleri Arasında Şirket Merkezine İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274652

BIST

(17/04/2013 - 16:25:59)

balgi
18-04-2013, 00:10
bumu şimdi.. :) bekleme mevkii nede olsa :)

vahhun
18-04-2013, 13:57
Şimdi artık moda haline geldi. Çoğu şirket bankerliğe soyundu. Tire de tahvil ihracına başlarsa şaşmamak gerekir. Bize yedireceğine devlet tahvili faizi üstü %4-5 lerle nitelikli yatırımcılara yedirebilir bunlar.

mustii.33
19-04-2013, 16:46
http://l1304.hizliresim.com/18/m/m7jzp.jpg

vahhun
23-04-2013, 17:13
Ne tireymiş be, yıllar önce yapılan operasyonun acısı daha çıkmamış anlaşılan sabırla bekleyen KY de pek kalmamıştır sanırım..(Benim 1,5 yılım doldu) 20 000 endekste bile bugünkü değerinin çok üstündeydi..Hadi bizleri bezdirmeyi başardılar kendileri bezmedimi acaba..

vahhun
23-04-2013, 17:19
Alıntıdır.

2009'dan beri TIRE'deyim, hem yüksek maliyetliyim, hem de yüklüyüm. 3 sene evvel başka yerde TIRE'nin stratejik geleceği hakkında yazmıştım. Temel öngörüm henüz yanlışlanmasa da, bir detayda yanılmış olabilirim.

Mondi hakkında vaktiyle bir araştırma yapmıştım ve bir yabancı borsa/ekonomi sitesinde bir köşe yazısı bulmuştum. Mondi'nin başka bir ülkedeki bir şirketi satın alışı ardından attığı adımlarla ilgiliydi. Haber sitesi de yabancı, olaylar da yabancı bir ülkede, makale de İngilizce. Bizimle tek alakası, aktörün Mondi olması, aynı Tire'deki gibi bir satın alma olayı, ve ardından gelişmelerin Tire'yi andırması. Başlık "Klasik Mondi Stratejisi" gibi bir şeydi.

Yazara göre, Mondi girdiği her şirkette küçük/büyük tüm ortakları saf dışı ederek şirketin tek sahibi ve hakimi konumuna geliyordu. Bu Mondi'nin genel stratejisiydi. Nitekim o şirkette de önce büyük paydaşların hisselerini almış, şimdi ise küçük yatırımcıların hisselerini alma aşamasındaydı. Detayları hatırlamıyorum ama Mondi tüm küçük yatırımcıların hisselerini satmaları için ya çağrıda bulunmuştu, veya tahtayı kapatmış (kapanmasına yol açmış) ve küçük yatırımcılarla büyük bir toplantı ayarlayarak hisselerini Mondi'ye satmaya ikna etmekle meşguldü.

Bu yazıyı okuyunca, Mondi'nin TIRE'yi aldıktan sonraki gelişmeleri de göz önüne alınca, "Mondi, TIRE'yi kottan çıkaracak" diye bir yazı yazmıştım. Çok tepki çekmişti, gülenler falan da oldu. O sırada ben kendi stratejimi açıklamıştım ve hala da buna sadığım. Yanılgım şurada oldu: Mondi'nin tüm payları ele geçirme arzusunu, senedi kottan çıkararak gerçekleştireceğini düşünmüştüm. Oysa başka yollar da var. Türkiye'de senedi kottan çıkarmak veya benzeri Ali Cengiz oyunları o kadar kolay değil artık. Petrol Ofisi'nin yabancı hakim ortağı bunu denemişti ve ters tepmişti. Ama senet üzerinde baskı kurmanın önünde ne engel var? Senedi 10-20 sene (pratikte sonsuza dek) dibin dibinde tutarsın, matematiksel kesinlikle senetlerin %99.999 kısmını ele geçirirsin. Basit. Eğer hakim ortak stratejik olarak senetlerin tümünü ele geçirmeye odaklanmışsa, ne teknik ne temel analizin bir önemi yoktur artık.

Şimdi bazıları bunu tartışmaya açıyor. Borsadan çıkarsa ne karı var? Bankalardan yüksek faizli kredi alacağına borsada kalıp milletten topladığı parayı kullansa daha akıllıca değil mi? Vs. vs. Evet doğru daha akıllıca, ama şirketin üst düzey stratejisi payların %100'üne sahip olmaksa, elden ne gelir? Herhalde adamlar aptal değil. Kendilerine göre bir hesapları var ki, tüm dünyada bu stratejiyi güdüyorlar ve Mondi'nin bu konuda adı çıkmış. Küçük hissedarların senetlerini almaya çalışınca "Tam Mondi'ye göre bir hareket" diye başlık atıyorlar.

Ama ben o %0.001 içinde olacağım. Ya beni 10-20 sene sonra elimdekileri satmam için masaya çağıracaklar, ki o zaman iyi para isteyeceğim. (Benim maliyetim TÜFE'ye endeksli olarak artar, üstüne bir de senede %3 stok maliyeti eklerim, bir de buna az da olsa kar ekleyeceğim). 10-20 sene sonra fiyatım ne olur hiç bilmiyorum.

Veya TIRE el değiştirir ve yeni gelen hakim ortak borsaya açılma stratejisi güder.

Veya tüm hisseleri (benimkiler hariç) topladıktan sonra, artık düzgün kar gösterip iyi temettü dağıtmaya başlarlar, ki o zaman hayat boyu temettü ortağı olarak kalırım.

Veya battı balık yan gider...

vahhun
23-04-2013, 17:20
Alıntıdır.

Zayf ihtimalle (bence), belki de Mondi'nin bu genel yaklaşımı hakkında yanılıyorumdur.

*Belki okuduğum haber-analiz uydurmadır. - Zayıf ihtimal, çünkü analiz kehanete veya şahsi görüşe değil, geçmişteki vaki olaylara ve güncel bir olaya dayanıyordu ve tüm taşlar yerine oturuyordu. Mondi'nin Türkiye'deki hareketiyle de bire bir örtüşüyor.

* Belki Mondi'nin TIRE'ye girmesiyle başlayan çöküş süreci, Mondi'nin senetleri toplaması değildir de, TIRE'nin bir operasyondan yeni çıkmış olmasından dolayıdır, yani güç toplama sürecidir. - Zayıf ihtimal, çünkü..

"Operasyon" olarak isimlendirilen hareket klasik bir spek operasyonu değildi. Daha çok, Mondi'nin diğer büyük ortakları şirketten kovalama operasyonuydu. Mondi'nin Ülker'den bir kısım payları alarak TIRE'ye girmesiyle başladı, diğer ortakları dışarı çıkarmak için birinci ve ikinci bedelliyi yapmasıyla gelişti. Bu konuda Mondi ve Ülker anlaşmalı hareket ettiler sanıyorum. Çünkü ikinci bedellide Ülker rüçhan haklarını kullanmayacağını ilan etti ve tüm rüçhan kuponlarını Mondi'ye devretti. Ama QVT Funds bedelliye itiraz etti. QVT, TIRE'den çıkmamak için çok uğraştı ve iş iki devin -Mondi ve QVT'nin- çarpışmasına dönüştü. QVT kaybedeceğini tahmin etmiş olmalı ki, ilk bedelli süresince (Nisan 2009 boyunca) deli gibi satış yaptı. TIRE'nin son zirvesinden paraşütsüz inişi QVT'nin bu satışına denk geliyor. Ama bu satıştan sonra dahi QVT hala büyük pay sahibiydi (öyle iki-üç hafta satarak bitirebilmesi mümkün değil.) Bu aşamada QVT Funds, TIRE'yi mahkemeye verdi. Sonuçta QVT mahkeme sonucunu beklemeden -tahminimce Mondi ile anlaşarak- çıkmak zorunda kaldı. Birinci bedelli akabinde grafikte bir konsolidasyon sürecinden sonra, 18.12.2009-08.02.2010 arasında 1.5 aylık geçici bir yükselme var. Bu bölge, Mondi'nin QVT'ye çıkış kapısı aralamasıdır. Sanırım QVT'nin çıkışı anlaşmalı oldu (yenilgi anlaşması yani). Orada QVT de çıktı, ve Mondi ile küçük hissedarlar başbaşa kaldı... ve baskı süreci başladı, bugüne kadar da devam etti. Öyle görünüyor ki, devam da edecek. Mondi-Ülker-QVT üçlüsünün hareketlerine bakarak, bunun klasik bir spek operasyonu olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Operasyon KY'yi değil, BY'leri muhatap alıyordu çünkü. Dolayısıyla, TIRE'nin şu zavallı hali operasyon sonrası dinlenme sürecine benzemiyor.

* Belki Mondi paylara %100 sahip olma stratejisini istisnai olarak Türkiye'de uygulamaz. - Bu da zayıf ihtimal, çünkü Mondi'nin TIRE'ye girmesinden şu ana kadar olan her şey bu stratejiyle tam örtüşüyor. TIRE'de bu stratejiye aykırı bir gelişme olmadıkça bu fikrin bir dayanağı yok. Bu aykırılıklar neler olabilir?
(1) İstikrarlı ve kalıcı bir yükseliş...
(2) Bedelli. - Bir yandan (teoride) küçük yatırımcının TIRE'deki yatırımını arttırması manasına geldiği için Mondi'nin temel stratejisine aykırı, diğer yandan (pratikte) küçük yatırımcıyı kaçırtıcı bir gelişme olduğundan stratejiye uygun. O yüzden bedelliyi net olarak konumlandıramıyorum.
(3) Mondi'nin TIRE'ye başka bir büyük ortak alması. - Zamanında QVT'yi tekme tokat kovan Mondi mi bunu yapacak?

Veya Mondi'nin başka bir şekilde bu stratejiye aykırı davranması. Neler olabilir şu an aklıma bir şey gelmiyor ama sanırım öyle bir hareketi gördüğümde tanırım.

Öte yandan, Mondi'nin şirketteki payları %67, halka açık diğer paylar %33 görünüyor. Yani (saftirik gözle bakarsak) bu ne perhiz bu ne lahana turşusu gibi bir durum var. Heheheee...

(Borsaya yeni olanlar için not: Halka açık kısmın % kaçı gerçek halkın, % kaçı Mondi'ye proxy olarak çalışan kurumların, onu bir Allah bilir bir de Mondi bilir. Mondi'nin kendi adına senet toplaması kendi stratejisine ihanet olur zaten. Mondi'nin topladığını gören piyasa senede sahip çıkar ki, bu da Mondi'nin en istemediği şey.)

Bunlar da tahminlerim: Perde arkasındaki bu toplama sürecinin bittiğini nereden anlayacağım biliyor musunuz? Ne zaman ki elinde büyükçe pay bulunan ucube kişi ve kurumlar peydahlanır ve sırayla senetlerini Mondi'ye borsa dışında "satarlar" (müvekkiline devir yaparlar), o zaman anlayacağım ki, Mondi borsadan senet toplama aşamasını geçti ve ikinci perde başladı. İkinci perdede Mondi, kalan %0.01 senetlerin sahipleriyle bire bir ilişkiye geçerek toplamaya başlayacak, veya belki de onları sonsuza dek kendi haline bırakacak. Zira kalan %0.01 ile tahtaya ne bir spek girebilir, ne de o pay sahiplerinin yapabileceği bir şey vardır. Bir sivilce olarak kalırlar. Tedavi etsen de olur, etmesen de olur. Gerçi o %0.01 yüzünden (kottan çıksa dahi) SPK denetiminden çıkamazlar, ki bu da Mondi için sanırım çok rahatsız edici bir durum olur. O yüzden, kalanlarla muhakkak bire bir ilişkiye geçerek toplamaya devam etmelerini bekliyorum.

Daha sonra da üçüncü perde başlar ki, o da TIRE'nin "uyuz" maskesini atıp gerçek yüzüne kavuşmasıdır. - Ne kadar karlı bir şirket olacak, temettü verecek mi, ne kadar verecek, ne olacak... meçhul.

Keşke kottan çıksaydı. Hiç olmazsa beklemeden direkt ikinci perdeye geçerdik.

Bak Mondi elimdekileri artık alacaksan al, yoksa böyle foyanı ortaya dökerim.

vahhun
23-04-2013, 17:21
Alıntıdır.

Final analiz:

Mondi'nin TIRE'yi %100 ele geçirmeyi planladığı varsayımıyla;

* Çok kısa vadeli vur-kaçlar için her senet gibi TIRE de fırsatlar sunabilir.
* Kısa-orta vadeli al-sat için çok riskli. Stop kullanmak elzem.
* Orta-uzun vade (5 seneden az) için en kötü senet diyebilirim.

* Çok uzun vadeli / evladiyelik gerçek yatırımlara gelince, orada durup iyi incelemek lazım:

Mondi senetleri toplayabilmek için baskı kurarken, senedi ederinin çok altında tutuyor. Mondi'nin yumuşak karnı işte bu! Bu baskı, gerçek yatırımcılara çok iyi bir fırsat penceresi açıyor. Eninde sonunda o "üçüncü perde" başlayacak ve TIRE gerçek yüzüyle ortaya çıkacak. Dolayısıyla TIRE'nin hem bu günkü gerçek ederini, hem de gelecekteki potansiyelini iyi hesaplamak lazım.

TIRE, bugünkü "uyuz şirket" maskesiyle bile 234 mio piyasa değerinin çok üzerindedir. Kaldı ki, ciddi bir modernizasyon ve yatırım sürecinden geçiyor. Mondi ise global bir piyasa lideri. TIRE'nin geleceğinin (senet olarak değil, şirket olarak) çok parlak olacağı bariz görünüyor. Senet olarak ne olur bilmiyorum - kottan çıkmazsa kalan %1 yatırımcılar tarafından kapışılmış olur. Kottan çıkarsa da yatırımcılar için yine bir şey farketmez. Zira onlar senedi al-sat için tutmuyorlar ki zaten.

Bu arada Mondi'yi tebrik etmek lazım: Senet toplama işini modernizasyon ve yatırım süreciyle bir arada yapıyor. Uyuz şirket maskesi takmak için en elverişli dönemdir bu.

Sonuçta gerçek yatırımcılar için senedin bugünkü fiyatı çok çekici bence. Ben olsaydım 1 TL civarına indikçe evladiyelik kenara atardım. Oops - ben yatırımcıyım zaten.

Gerçek yatırımcılar! Böyle fırsatlar nadir çıkar. TIRE'yi mercek altına alın derim.

vahhun
23-04-2013, 17:22
Alıntıdır.

Uyarı:

1. Verdiğim tüm vadeler atmasyondur. Yaklaşık bile olsa bir vade verebilmek için elimde veri yok. 4 senedir topluyorlar. Devamı 1 ay da sürebilir, 5 sene de sürebilir.

2. Geri dönüşsüz (tekrar dağıtmamacasına) topladıklarını düşünüyorum. Yani bu bir spek toplaması değil. Toplama işi bittikten sonra tekrar dağıtım öncesi hisse yükseltilecek -hatta kotta kalacak- diye bir garanti yok. Bu ayrıntıya dikkat çekerim.

3. Öte yandan, senet ne olursa olsun, şirketin çok (ama çok) yükseleceğini düşünüyorum. Gerçekten iyi iş yapan ve kar eden bir şirketin karı -legaliteden sapmadıkça- sadece ötelenebilir fakat yok edilemez. Mondi gibi kurumların ise legaliteden sapması muhaldir. Yani gerçek kar bilançolara yansıyacak, dolayısıyla ister istemez temettüsünü de verecekler - diye düşünüyorum.

Kısaca al-satçıları güldürmeyeceğini, ama yatırımcıları çok güldüreceğini düşünüyorum. O yüzden, sadece yatırımcıların bulaşması gereken bir hisse olduğu kanaatindeyim.

Bunlar dışında bazı riskler de var. Mesela, grup politikası gereği Mondi %99 payı kafi görmeyip illa tam %100 paya sahip olmak isteyebilir. Böyle bir şey olursa, kalan %1'i silkelemek için Mondi çeşitli havuç ve sopa yöntemlerine başvurabilir. Ülker ve QVT birer fil idi. Ülker havuç yöntemiyle, QVT sopa yöntemiyle silkelendi. Bizler ise karıncalarız. Bunları da iyi tartmak lazım.

Ben kimseye ne korku ne de gaz vermek istemem. Geçmiş yazılarımda sadece sesli düşündüm. Tamamiyle büyük bir yanılgı içinde de olabilirim. Garanti verebileceğim tek şey samimiyetimdir - internette "samimiyet garantisi" de nasıl oluyorsa... Ancak şu var ki, ben tek başıma da olsa bildiğim yolda gideceğim. Sorumluluğu bana ait.

Lütfen her şeyi kendiniz tartıp biçin.

vahhun
24-04-2013, 12:59
Takaslarda bizim menkul ün 2 437 000 lotu gözüküyor. Bu zamana kadar hiç dikkatimi çekmedi. Daha öncesini bilen arkadaşlar yazabilir mi acaba. Murat Ülker in eski senetleri mi bunlar; yoksa Tire ye olan ilgisi tekrar mı depreşti.

Reyiz
24-04-2013, 15:22
25 nisanda tire yıllık beklenti ve hedeflerini açıklayacak. eldeki duran varlık satışı için yarın bir gelişme olabilir. bilgini olsun

tenessih
24-04-2013, 22:35
Moderasyonsuz bolume gecis hayirli olsun, yarin bakalim basin toplantisinda bir supriz cikacak mi? Belki yine 100milyonlarca euroluk yatirim yapacagiz deyip sonrada tercume hatasi derler

cüneytt
25-04-2013, 13:02
oooo mondi!!! modiden çıkmış...:) güzell...:) bunun şerefine şöyle 1 tavan çekse ne güzel olur değilmi...:)

bol kazançlar.

cüneytt
25-04-2013, 14:43
Mondi tire kutsan ceo’su lange, 5 yilda 150 milyon tl’den fazla yatirim yaptiklarini acikladi

konuya iliskin olarak yapilan basin aciklamasi asagida bulunuyor:

"turkiye'de 5 adet kutu ve 1 adet kâgit fabrikasi, 1100 calisani ve 700'u askin
musterisi ile yaratici ve yenilikci cozumler sunarak turk oluklu mukavva
ambalaj sektorunun lider tedarikcisi konumunda bulunan mondi grubunun oluklu
mukavva ambalaj is kolunda faaliyet gosteren mondi tire kutsan ceo'su carsten
lange, 5 yilda 150 milyon tl'den fazla yatirim yaptiklarini acikladi.
Turkiye'nin 2023 yilinda almanya ve italya'nin ardindan dunyanin en buyuk 3.
Oluklu mukavva uretici olacagini da belirten carsten, "turkiye pazarina ilk biz
girdik, simdi tum avrupalilar turkiye'ye yatirim icin firsat kolluyor" dedi.
Kendisinin dormtund'lu oldugunu belirten carsten, "tipki borussia dortmund gibi
bizde mondi tire kutsan olarak turk sanayisinin sampiyonlar ligindeyiz"
aciklamasini yapti.
1. Herkese merhaba, hos geldiniz. 2012 yili itibariyla
mondi grup, turkiye oluklu mukavva ambalaj pazarinda 5'inci yilini tamamladi.
Mondi grubun kisa tanitimiyla toplantimiza baslamak istiyorum.
2. Ambalaj
ve kâgit malzemeleri uretimi konularinda faaliyet gosteren mondi grup 2012'de
kaydettigi 5,8 milyar €'luk cirosuyla 30 ulkede faaliyet gostermektedir.
Grubumuzun en onemli operasyonlari orta ve avrupa'nin gelismekte olan ulkeleri,
rusya, guney afrika ve turkiye'de bulunmaktadir ve 2012 sonu itibariyla mondi
25.700 kisiyi istihdam etmektedir. Orman yetistiriciligi ile odun
hammaddesinden seluloz ve kâgit (ambalaj kâgidi ve kaplanmamis birinci sinif
kâgit) uretiminden baslayip, ambalaj kâgidinin oluklu mukavva ambalaja, sanayi
tipi torbalara, ekstruzyon (sikma) kaplamalarina ve release kaplamaya
donusturulmesine kadar tum ambalaj ve kâgit uretimi faaliyetlerini
gerceklestiren mondi, ayni zamanda yenilikci tuketim mallari ambalaj cozumleri,
gelistirilmis filmler ve hijyen urunleri ogeleri tedarikcisidir.
3. Mondi
tire kutsan ise mondi'nin oluklu mukavva ambalaj is kolundaki birimidir ve 5
adet kutu ile 1 adet kâgit operasyonu, 1100 calisani, 700'u askin musterisi ve
turkiye'de sundugu yaratici ve yenilikci cozumleri ile turkiye oluklu mukavva
ambalaj sektorunun lider tedarikcisidir.
Mondi tire kutsan'in
operasyonlari, tire/izmir, izmit, corlu, adana ve karaman'da bulunan bes kutu
fabrikasi ve tire'de bulunan kâgit fabrikasiyla cografik olarak genis bir alana
yayilmis olup bu tesisler sayesinde musterilerimize kaliteli hizmet
sunabilmekteyiz. Is ortaklarimiza en iyi urunleri ve servisleri sunabilmek
amaciyla felsefemiz, "musteri odaklilik", "inovasyon" ve "surdurulebilirlik"
kavramlarina dayanmaktadir.
Mondi tire kutsan sadece mondi grubun
icerisindeki cok onemli operasyonlardan biri degil, ayni zamanda turkiye'nin de
en onemli sanayi sirketlerinden biridir. Turkiye'de en buyuk 500 sirket
arasinda 182. Sirada yer almaktadir. Son bes yilda nereden nereye geldigimizi
tum ayrintilariyla sizlere anlatmadan once mondi tire kutsan'in tarihcesi ve
mondi grubun turkiye oluklu mukavva ambalaj pazarindaki bes yillik hikâyesinden
cok kisaca bahsetmek isterim.
4. Tire kutsan, 1974 yilinda dunya bankasi
destegi veya finansmaniyla ve izmir tireli girisimciler tarafindan kuruldu.
Tire kutsan'in hisseleri 1991 yilinda imkb'de islem gormeye basladi. Ulker
grubu 2000 yilinda tire kutsan'in cogunluk hisselerini devraldi. Ardindan
2007'de mondi grup, tire kutsan'in %53,56 hissesini satin aldi; zaman icinde
mondi, payini %66,85'e cikardi. Kalan %33,15'lik bolum ise halka acik durumda.
Hepinizin bildigi gibi son on yildaki yuksek buyume orani ve onumuzdeki yillar
icin sahip oldugu potansiyeli ile turkiye, uluslararasi bircok sirketin cekici
buldugu bir ulkedir; bu uluslararasi sirketlerden biri olan mondi de bizim
turkiye oluklu mukavva pazarina girmemizi saglamistir. Tire kutsan'in, mondi
ile bir araya gelmesi sirketin buyumesini ve daha basarili olmasini sagladi.
Mondi ile yapilan is birligi sayesinde iki firsat elde edildi: Birincisi,
turkiye'ye yabanci sermaye kazandirilmis oldu; ikincisi ise turkiye ambalaj ve
oluklu mukavva sanayisi, lider bir uluslararasi kâgit ve ambalaj sirketinin
bilgisinden yararlanma firsatini buldu.
2010 yilinda ise sirket unvaninin
mondi tire kutsan kâgit ve ambalaj sanayi a.s. Olmasina karar verildi ki bu da
mondi'nin turkiye'ye verdigi stratejik onemi vurguluyordu. Tire kutsan adini
koruyarak, sirketin mirasini ve tarihini muhafaza etmek ve turk sanayisine olan
destegimizi de gostermek istedik.
Mondi tire kutsan, turkiye'deki hemen
her sektor icin gecerli olan dinamik ve yuksek rekabet kosullari icinde,
basindan itibaren dogru bir strateji tespitine ve bunun icin gerekli olan
organizasyonel yapilanmaya odaklanmistir. Rekabet gucunu artirici kurumsal bir
yapilanmayi temin etmek adina onemli degisimlere hazirlandik. Gectigimiz 5
yilda hem bulundugumuz sektorden hem de baska sektorlerden bircok calisan mondi
tire kutsan ailesine katildi. Bircok fabrikamiz yeni yatirimlarla buyumesini
surdurdu. Mtk olarak, uretim tesislerimizi modernlestirmeyi, artan talebi
karsilayacak sekilde kapasite artisini hedefleyen cesitli yatirimlar
gerceklestirdik. Ornegin mondi tire kutsan izmit fabrikasinda
gerceklestirdigimiz ve 2013 basinda tamamladigimiz modernizasyon projemiz
sonrasinda fabrika kapasitemizde %12'lik artis elde ettik. Tire kâgit
fabrikamizda kurdugumuz anaerobik su aritma tesisi ile cevre iyilestirme
projesi yatirimi gerceklestirmis olduk. Cevresel atiklari bertaraf edecek ve
boylece cevresel ayak izimizi kucultecek tam donanimli bir aritma tesisinin
yenileme islemini tamamladik. Felsefemiz, kesintisiz gelismeyi icermektedir.
Calisanlarimizin ve yuklenicilerimizin guvenligi, oncelik verdigimiz cok onemli
bir konudur. Son 5 yilda fabrikalarimizda gorulen modernizasyon calismalari ve
bunlarin sonucunda elde edilen surekli verimlilik artisina ek olarak
odaklandigimiz en onemli alanlardan biri de calisanlarimizin guvenligi ve
sagligidir. Sifir zarar felsefesine kendimizi adamis bulunuyoruz ve hedefimiz,
calisanlarimizin ve yuklenicilerimizin, fabrikalarimiza guven icerisinde
varmasi, guven icinde calismasi ve ailelerine ve evlerine guven icinde
donmelerini saglamaktir.
5. Mondi, 2007 yilinda tire kutsan'i satin
aldiginda 5 yil icerisinde oluklu mukavva konusunda en onemli tedarikci olmayi
hedeflemistik ve bu hedefi hem sektorde hem de mondi icinde basardigimizi
soyleyebildigimiz icin mutluyuz. Mondi tire kutsan 5 yilda %42 buyudu. 2012
yil sonu itibariyla satis gelirimiz 417 milyon tl'yi asarken bu rakamin %7'si
ihracattan gelmekte. Ayni sure zarfinda uretimimiz % 23 oraninda artarak 355
milyon metrekareden 436 milyon metrekareye cikti.
Hizmet verdigimiz
sektorlerin basinda; gida, yas sebze ve meyve, kozmetik ve hijyen urunleri,
beyaz esya, otomotiv, et ve sut urunleri ile tekstil gelirken, yeni ve yaratici
cozumler ile bu sektorlere yeni sektorler katmayi da ihmal etmedik. Mtk'nin
turkiye pazarindaki ciraklik ve kalfalik donemini bitirdigi ve 5'inci yilsonu
itibariyle artik ustalik donemine girdigi soylenebilir.
6. Turkiye'de
oluklu mukavva pazari nasil diye soracak olursaniz, oluklu mukavva ambalaj
uretimi turkiye'de 2012 yili sonu itibariyle 1,7 milyon tona veya bir baska
deyisle 3 milyar 300 milyon metrekareye ulasmistir. Gozumuzu daha uzun vadeye
dikiyoruz ve 2023 hedefine odaklaniyoruz. 2023'te turkiye'nin, avrupa pazarlari
arasinda 3. Siraya yerlesecegi ongoruluyor. Ilginc olan bir diger faktor ise
kisi basi oluklu mukavva tuketimidir. Turkiye'de oluklu mukavva tuketimi su an
kisi basi 21 kg'dir. Avrupa ulkelerinde kisi basi ortalama oluklu mukavva
tuketimi 42 kg'dir ve turkiye pazari yuksek bir potansiyele sahiptir.

7. Son yillarda oluklu mukavva sektoru genellikle yabanci satin alimlarina
sahitlik etmistir ve kisa vadede pazarda konsolidasyonlarin, birlesmelerin ve
satin almalarin surmesi muhtemeldir. Sektorun ana oyunculari ozellikle avrupali
dev oluklu mukavva ureticileri ile ortaklik kurmakta. Avrupa'daki yuksek
duzeyde rekabetci ozellikler sergileyen pazarin turkiye'de de devam etmesini
bekliyoruz. Turkiye ekonomisindeki dinamizm, orta dogu pazarlarina yakinlik,
genc nufus ve kisi basina dusen oluklu mukavva kullaniminin dusuk olmasi gibi
ozellikleri sebebiyle, buyuk uluslararasi gruplarin turkiye'de yatirim yapmanin
degerini kavrayacaklarini ongormekteyiz. Turkiye oluklu mukavva sektorunde
faaliyet gosteren baska sirketlerin yabanci yatirimcilar icin hâlâ ilgi cekici
olmasi, 5 yil once aldigimiz kararin dogru bir yatirim karari oldugunu teyit
etmektedir.
8. Onumuzdeki yillarda turkiye'deki genel gdp artisi
dogrultusunda oluklu mukavvaya olan talebin artmasini, bununla birlikte bu
talebin sofistike, yuksek kaliteli cozumlerin gelistirilmesini saglamasini
bekliyoruz. Turkiye sadece onemli bir pazar degil, ayni zamanda onemli bir
ihracat ulkesidir. Yukselen pazarlardaki artisa paralel olarak burada uretilip
bizim kutularimiz icerisinde paketlenen urunler daha uzun mesafeler kat
edecektir. Bundan dolayi, gelecekte daha kaliteli ve daha iyi tasarimli oluklu
mukavva kutulara giderek artan sekilde gereksinim duyulacaktir.

Mondi tire kutsan her zamanki gibi urunleri rafa hizli ve verimli bir sekilde
yerlestirmek uzere yenilikci ambalaj cozumleri gelistirmeye yogunlasmaya devam
edecektir. Tuketicileri, musterilerimizin urunlerine cekerek bu urunleri
almalarini saglayan, gorsel bakimdan cazip, musterilerimiz icin yuksek
gorunurluk sergileyen ve urunleri teshire hazir sekilde sunan ambalaj cozumleri
gelistirmeye de calisacagiz. "

-matriks-

kalimero
25-04-2013, 15:02
ovvvvv moddan çıkmışız :) hayırlı olsun ,umarım yükseliş moduna girer artık :)

alimler
25-04-2013, 15:51
hareket olması gerekmiyormuydu?

vahhun
25-04-2013, 16:48
Mevzubahis olan Tire. Fenerbahçe bu akşam Benfika maçını kazanır mı demek gibi bir şey.

hareket olması gerekmiyormuydu?

alimler
25-04-2013, 17:02
Mevzubahis olan Tire. Fenerbahçe bu akşam Benfika maçını kazanır mı demek gibi bir şey.

hareket oluyor gibi:)

vahhun
25-04-2013, 17:14
Modaratörümüzün de zamanlaması harika yani. Cuk oturdu.

hareket oluyor gibi:)

accx
25-04-2013, 17:31
MONDİ TİRE KUTSAN/LANGE: ŞİRKETİMİZ 5 YILDA %42 BÜYÜDÜ, 2012 YIL SONU İTİBARIYLA SATIŞ GELİRİMİZ 417 MİLYON TL’Yİ AŞTI

Mondi Tire Kutsan CEO'su Carsten Lange, bugün düzenlediği basın
toplantısında şirketin performansını değerlendirerek, "Mondi Tire
Kutsan 5 yılda %42 büyüdü. 2012 yıl sonu itibarıyla satış gelirimiz
417 milyon TL’yi aşarken bu rakamın %7’si ihracattan gelmekte. Aynı
süre zarfında üretimimiz % 23 oranında artarak 355 milyon metrekareden
436 milyon metrekareye çıktı" dedi.
Lange, konuşmasında şunları söyledi:
"Ambalaj ve kâğıt malzemeleri üretimi konularında faaliyet
gösteren Mondi Grup 2012’de kaydettiği 5,8 milyar ¬’luk cirosuyla 30
ülkede faaliyet göstermektedir. Grubumuzun en önemli operasyonları
Orta ve Avrupa’nın gelişmekte olan ülkeleri, Rusya, Güney Afrika ve
Türkiye’de bulunmaktadır ve 2012 sonu itibarıyla Mondi 25.700 kişiyi
istihdam etmektedir. Orman yetiştiriciliği ile odun hammaddesinden
selüloz ve kâğıt (ambalaj kâğıdı ve kaplanmamış birinci sınıf kâğıt)
üretiminden başlayıp, ambalaj kâğıdının oluklu mukavva ambalaja,
sanayi tipi torbalara, ekstrüzyon (sıkma) kaplamalarına ve release
kaplamaya dönüştürülmesine kadar tüm ambalaj ve kâğıt üretimi
faaliyetlerini gerçekleştiren Mondi, aynı zamanda yenilikçi tüketim
malları ambalaj çözümleri, geliştirilmiş filmler ve hijyen ürünleri
öğeleri tedarikçisidir.
Mondi Tire Kutsan ise Mondi’nin Oluklu Mukavva Ambalaj iş
kolundaki birimidir ve 5 adet kutu ile 1 adet kâğıt operasyonu, 1100
çalışanı, 700’ü aşkın müşterisi ve Türkiye’de sunduğu yaratıcı ve
yenilikçi çözümleri ile Türkiye oluklu mukavva ambalaj sektörünün
lider tedarikçisidir.
Mondi Tire Kutsan’ın operasyonları, Tire/İzmir, İzmit, Çorlu,
Adana ve Karaman’da bulunan beş kutu fabrikası ve Tire’de bulunan
kâğıt fabrikasıyla coğrafik olarak geniş bir alana yayılmış olup bu
tesisler sayesinde müşterilerimize kaliteli hizmet sunabilmekteyiz. İş
ortaklarımıza en iyi ürünleri ve servisleri sunabilmek amacıyla
felsefemiz, “Müşteri Odaklılık”, “İnovasyon” ve “Sürdürülebilirlik”
kavramlarına dayanmaktadır.
Mondi Tire Kutsan sadece Mondi Grubun içerisindeki çok önemli
operasyonlardan biri değil, aynı zamanda Türkiye’nin de en önemli
sanayi şirketlerinden biridir. Türkiye’de en büyük 500 şirket arasında
182. sırada yer almaktadır. Son beş yılda nereden nereye geldiğimizi
tüm ayrıntılarıyla sizlere anlatmadan önce Mondi Tire Kutsan’ın
tarihçesi ve Mondi Grubun Türkiye Oluklu Mukavva Ambalaj pazarındaki
beş yıllık hikâyesinden çok kısaca bahsetmek isterim.
Tire Kutsan, 1974 yılında Dünya Bankası desteği veya finansmanıyla
ve İzmir Tireli girişimciler tarafından kuruldu. Tire Kutsan’ın
hisseleri 1991 yılında İMKB’de işlem görmeye başladı. Ülker Grubu 2000
yılında Tire Kutsan’ın çoğunluk hisselerini devraldı. Ardından 2007’de
Mondi Grup, Tire Kutsan’ın %53,56 hissesini satın aldı zaman içinde
Mondi, payını %66,85’e çıkardı. Kalan %33,15’lik bölüm ise halka açık
durumda. Hepinizin bildiği gibi son on yıldaki yüksek büyüme oranı ve
önümüzdeki yıllar için sahip olduğu potansiyeli ile Türkiye,
uluslararası birçok şirketin çekici bulduğu bir ülkedir bu
uluslararası şirketlerden biri olan Mondi de bizim Türkiye oluklu
mukavva pazarına girmemizi sağlamıştır. Tire Kutsan’ın, Mondi ile bir
araya gelmesi şirketin büyümesini ve daha başarılı olmasını sağladı.
Mondi ile yapılan iş birliği sayesinde iki fırsat elde edildi:
Birincisi, Türkiye’ye yabancı sermaye kazandırılmış oldu ikincisi ise
Türkiye ambalaj ve oluklu mukavva sanayisi, lider bir uluslararası
kâğıt ve ambalaj şirketinin bilgisinden yararlanma fırsatını buldu.
2010 yılında ise şirket unvanının Mondi Tire Kutsan Kâğıt ve
Ambalaj Sanayi A.Ş. olmasına karar verildi ki bu da Mondi’nin
Türkiye’ye verdiği stratejik önemi vurguluyordu. Tire Kutsan adını
koruyarak, şirketin mirasını ve tarihini muhafaza etmek ve Türk
sanayisine olan desteğimizi de göstermek istedik.
Mondi Tire Kutsan, Türkiye’deki hemen her sektör için geçerli olan
dinamik ve yüksek rekabet koşulları içinde, başından itibaren doğru
bir strateji tespitine ve bunun için gerekli olan organizasyonel
yapılanmaya odaklanmıştır. Rekabet gücünü artırıcı kurumsal bir
yapılanmayı temin etmek adına önemli değişimlere hazırlandık.
Geçtiğimiz 5 yılda hem bulunduğumuz sektörden hem de başka
sektörlerden birçok çalışan Mondi Tire Kutsan ailesine katıldı. Birçok
fabrikamız yeni yatırımlarla büyümesini sürdürdü. MTK olarak, üretim
tesislerimizi modernleştirmeyi, artan talebi karşılayacak şekilde
kapasite artışını hedefleyen çeşitli yatırımlar gerçekleştirdik.
Örneğin Mondi Tire Kutsan İzmit Fabrikasında gerçekleştirdiğimiz ve
2013 başında tamamladığımız modernizasyon projemiz sonrasında fabrika
kapasitemizde %12’lik artış elde ettik. Tire Kâğıt fabrikamızda
kurduğumuz anaerobik Su Arıtma Tesisi ile çevre iyileştirme projesi
yatırımı gerçekleştirmiş olduk. Çevresel atıkları bertaraf edecek ve
böylece çevresel ayak izimizi küçültecek tam donanımlı bir arıtma
tesisinin yenileme işlemini tamamladık. Felsefemiz, kesintisiz
gelişmeyi içermektedir. Çalışanlarımızın ve yüklenicilerimizin
güvenliği, öncelik verdiğimiz çok önemli bir konudur. Son 5 yılda
fabrikalarımızda görülen modernizasyon çalışmaları ve bunların
sonucunda elde edilen sürekli verimlilik artışına ek olarak
odaklandığımız en önemli alanlardan biri de çalışanlarımızın güvenliği
ve sağlığıdır. Sıfır zarar felsefesine kendimizi adamış bulunuyoruz ve
hedefimiz, çalışanlarımızın ve yüklenicilerimizin, fabrikalarımıza
güven içerisinde varması, güven içinde çalışması ve ailelerine ve
evlerine güven içinde dönmelerini sağlamaktır.
Mondi, 2007 yılında Tire Kutsan’ı satın aldığında 5 yıl içerisinde
oluklu mukavva konusunda en önemli tedarikçi olmayı hedeflemiştik ve
bu hedefi hem sektörde hem de Mondi içinde başardığımızı
söyleyebildiğimiz için mutluyuz. Mondi Tire Kutsan 5 yılda %42
büyüdü. 2012 yıl sonu itibarıyla satış gelirimiz 417 milyon TL’yi
aşarken bu rakamın %7’si ihracattan gelmekte. Aynı süre zarfında
üretimimiz % 23 oranında artarak 355 milyon metrekareden 436 milyon
metrekareye çıktı.
Hizmet verdiğimiz sektörlerin başında gıda, yaş sebze ve meyve,
kozmetik ve hijyen ürünleri, beyaz eşya, otomotiv, et ve süt ürünleri
ile tekstil gelirken, yeni ve yaratıcı çözümler ile bu sektörlere yeni
sektörler katmayı da ihmal etmedik. MTK’nin Türkiye pazarındaki
çıraklık ve kalfalık dönemini bitirdiği ve 5’inci yılsonu itibariyle
artık ustalık dönemine girdiği söylenebilir.
Türkiye’de oluklu mukavva pazarı nasıl diye soracak olursanız,
oluklu mukavva ambalaj üretimi Türkiye’de 2012 yılı sonu itibariyle
1,7 milyon tona veya bir başka deyişle 3 milyar 300 milyon metrekareye
ulaşmıştır. Gözümüzü daha uzun vadeye dikiyoruz ve 2023 hedefine
odaklanıyoruz. 2023’te Türkiye’nin, Avrupa pazarları arasında 3.
sıraya yerleşeceği öngörülüyor. İlginç olan bir diğer faktör ise kişi
başı oluklu mukavva tüketimidir. Türkiye’de oluklu mukavva tüketimi şu
an kişi başı 21 kg’dır. Avrupa ülkelerinde kişi başı ortalama oluklu
mukavva tüketimi 42 kg’dır ve Türkiye pazarı yüksek bir potansiyele
sahiptir.
Son yıllarda oluklu mukavva sektörü genellikle yabancı satın
alımlarına şahitlik etmiştir ve kısa vadede pazarda
konsolidasyonların, birleşmelerin ve satın almaların sürmesi
muhtemeldir. Sektörün ana oyuncuları özellikle Avrupalı dev oluklu
mukavva üreticileri ile ortaklık kurmakta. Avrupa’daki yüksek düzeyde
rekabetçi özellikler sergileyen pazarın Türkiye’de de devam etmesini
bekliyoruz. Türkiye ekonomisindeki dinamizm, Orta Doğu pazarlarına
yakınlık, genç nüfus ve kişi başına düşen oluklu mukavva kullanımının
düşük olması gibi özellikleri sebebiyle, büyük uluslararası grupların
Türkiye'de yatırım yapmanın değerini kavrayacaklarını öngörmekteyiz.
Türkiye oluklu mukavva sektöründe faaliyet gösteren başka şirketlerin
yabancı yatırımcılar için hâlâ ilgi çekici olması, 5 yıl önce
aldığımız kararın doğru bir yatırım kararı olduğunu teyit etmektedir.
Önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki genel GDP artışı doğrultusunda
oluklu mukavvaya olan talebin artmasını, bununla birlikte bu talebin
sofistike, yüksek kaliteli çözümlerin geliştirilmesini sağlamasını
bekliyoruz. Türkiye sadece önemli bir pazar değil, aynı zamanda önemli
bir ihracat ülkesidir. Yükselen pazarlardaki artışa paralel olarak
burada üretilip bizim kutularımız içerisinde paketlenen ürünler daha
uzun mesafeler kat edecektir. Bundan dolayı, gelecekte daha kaliteli
ve daha iyi tasarımlı oluklu mukavva kutulara giderek artan şekilde
gereksinim duyulacaktır.
Mondi Tire Kutsan her zamanki gibi ürünleri rafa hızlı ve verimli
bir şekilde yerleştirmek üzere yenilikçi ambalaj çözümleri
geliştirmeye yoğunlaşmaya devam edecektir. Tüketicileri,
müşterilerimizin ürünlerine çekerek bu ürünleri almalarını sağlayan,
görsel bakımdan cazip, müşterilerimiz için yüksek görünürlük
sergileyen ve ürünleri teşhire hazır şekilde sunan ambalaj çözümleri
geliştirmeye de çalışacağız."

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

(25/04/2013 - 17:10:10)

alimler
25-04-2013, 17:37
tire güzel kapattı yarın daha iyiolur umuyorum..hadi tire eski permonmansınla göster kendini,lotlar havada uçuşurdu,hey gidi günler heyyy

camell
25-04-2013, 21:58
Nihayet topik degismis.kagitta tekrar harekete geçti. Yarın zorlu bir gun olucak.bakalim 1, 35 i aşabilicezmi....

CALLI
25-04-2013, 22:20
http://j1304.hizliresim.com/18/t/mg42y.png

ist34
26-04-2013, 07:40
Moddan çıkışı kutladık her beraber :)

entsurgery
26-04-2013, 08:10
Yeni normal tartışma platformuna dönüldüğü için moderetöre teşekkürler.zaten tire yatırımcılarıda haberleri döktürmüşler.sirkette uzun süredee beri ceo düzeyinde bilgi vererek normale döndü.olması gereken buydu.fakat hala yatay trendteyiz,can acıtıcı dönem sona ermedi.

vahhun
26-04-2013, 10:57
Umarım Fenerbahçe nin gerçekleştirdiği başarıyı Tirede de görme imkanımız olur.

yakupdelibas
26-04-2013, 13:59
sayın vahhun deva topiğine ugramaz oldunuz ?

vahhun
26-04-2013, 14:25
Karaselvi canımdan bezdirdi. Şimdi de penguen gıda topiğinde ki üyeleri bezdirme peşinde..:wave:

sayın vahhun deva topiğine ugramaz oldunuz ?

yakupdelibas
26-04-2013, 14:28
Karaselvi canımdan bezdirdi. Şimdi de penguen gıda topiğinde ki üyeleri bezdirme peşinde..:wave:

deva topiğindekiler sizi seviyorlar hatta sizin için vaffun nerde diye takılıyorlar :))

vahhun
26-04-2013, 14:53
Sayın Yakupdelibaş aslında Karaselvi ye minnettarım. Kötü komşu ev sahibi yaparmış Deva dan ayrılarak 1,20 ortalama ile buradayım artık. Deva nın daha 7 haftası var. Tekkemiz artık burası. Bakalım çorbamızı içebilecek miyiz. Bu arada Syn Küçükağa nın sağlığı yerinde. Kozal topiğin de. Saygılar.

deva topiğindekiler sizi seviyorlar hatta sizin için vaffun nerde diye takılıyorlar :))

cüneytt
26-04-2013, 20:43
Umarım Fenerbahçe nin gerçekleştirdiği başarıyı Tirede de görme imkanımız olur.

direklerden dönme başarısınımı...:)....eeee gösteriyor zaten...fener bile eline su dökemez bu konuda....yalanmı.

vahhun
27-04-2013, 09:54
Bu da mı gol değil hakim bey!!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=86icqZk0ToY (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=86icqZk0ToY)

direklerden dönme başarısınımı...:)....eeee gösteriyor zaten...fener bile eline su dökemez bu konuda....yalanmı.

cüneytt
27-04-2013, 10:27
bu sefer umutluyum....aşarsa 137'yi...1,48'i yeni bir trend yakalar..bence. hayırlısı.

vahhun
27-04-2013, 13:34
Aklıma bilinen Şair Eşref fıkrasını getirdi bu fiyatlar.

Şair Eşref, muhalifliği nedeniyle kaymakamlık görevinden el çektirilince, sıkıntı içine düşmüş.
Ne yapsın, mezarlıkta bahşişle dua okuyuculuğu gelmiş aklına.
Ancak o sektör eskiler tarafından işgal edilmiş halde olduğundan bir yer bulabilmek için fiyatını epey kırmış.
Düşmanları İzmir Valisine bu durumu şikayet etmişler.
Vali çağırmış Şair Eşref'i huzura davet etmiş.
Hoşbeş Vali şaire hakkındaki şikayetler temelinde;
Duydum ki fiyat kırıp 5 kuruşa mezarlıkta dua okuyormuşsun.
Şair Eşref gülümsemiş.
- Doğrudur, demiş. Ama ettiğim duaları bir duysaydınız, valla on para bile vermezdiniz.

Not: Eskiden 1 kuruş 40 para ederdi.

HAYATTA ONEMLI OLAN SEY;
SADECE KENDIMIZ ICIN KAZANMAKTAN ZIYADE,
YAVASLAMAK ANLAMINA GELSE BILE
KENDIMIZLE BIRLIKTE
DIGERLERININ DE KAZANMASINA
YARDIM ETMEKTIR! ...

bu sefer umutluyum....aşarsa 137'yi...1,48'i yeni bir trend yakalar..bence. hayırlısı.

vahhun
28-04-2013, 13:03
Tire Pazarı

1991 yılında Tire Pazarında dedemin yanındayım. Dedem, dayımın yetiştirdiği kendi mahsülleri olan tere, maydonoz, marul, karnabahar, lahana, turpotu, snap, zeytin, zeytinyağı vb. tarım ürünlerini satıyor. karşı tezgahta yaşlıca bir teyze dağ kekiği, kekik suyu, iğnelik, dalgan (ısırgan otu), arapsaçı otu vb şeyler satmakta... Bir ara oğlu olduğunu sandığım çakır (mavi) gözlü birisi teyzenin yanına geldi. Kadın yüksek sesle ona çıkışıyordu. Sanırım gelen adam içkici ve aylak biriydi. Bir müddet kadının yanında oturdu. Sonra aniden pazarın aşağısına doğru hızla seyirtmeye başladı. Anladığım kadarı ile kadının cebine el atıp, ne denk geldiyse alıp, uzaklaşıyordu. Pazarcı kadın durumdan şüphelenmiş olacaki, ceplerini yokları ve tezgahtan pazar yolunun ortasına geçti. Avazının çıktığı kadar, hızla ordan uzaklaşmaya çalışan adama bağırdı;

"Üleen gök gözlü köpeen enciği, durda hu nalına anlının ota yerine çatam. Seni oracıkta fatam. Pusatlarını, etinlen kıyam, ünüğünü sıkam. Ne gıda pekmezin vasa saçıla. Kimi deyon leen gök gözlü köpen encii, zıkkımlan zıkkımlan oracıkta kaykıl, Allah olurmu senden gayıl..."

Tercüme;"Çakır gözlü köpek soyu oğlum! Biraz bekle ayağımdaki nalını alnının ortasına vurayım, kanını akıtayım. Elbiselerini etinle birlikte parçalayayım, boğazını sıkayım. Tüm kanını akıtayım. İç iç orada geber. Allah senden olmaz razı"

HAYATTA ONEMLI OLAN SEY;
KENDIMIZLE BIRLIKTE
YARDIM ETMEKTIR! ...

vahhun
28-04-2013, 15:18
TİRE KUTSAN,Ülker grubu tarafından Yıllarca kendi ürünlerinin ambalajlanması haricindeki diğer pazarlara yönelme düşüncesi olmadan çalışan,sonraki dönemlerde fason üretim maliyetlerinin ucuzlaması ile birlikte ülker grubu için önemini kaybedip satış kararı verilerek satılan bir şirket....

TİRE yatırımcısı için genel bir analiz yapalım!!

Bir yıl önce 150 milyon dolar ciro yapan şirket 2007 yılında 200 milyon dolara satılıyor)
Hal böyleyken satış tarihinden bir yıl önce 150 milyon dolar ciro yapan şirketi satışa çıkarlıyor ve bu sektörde dünya devi olan MONDI 2007 yılında Tire Kutsan'ın yüzde 54'ünü 106 milyon dolara satın alıyor,yani şirketin o haliyle tamamının değer tespiti aşağı yukarı 200 milyon dolara tekabül ediyor.normal şartlarda bakıldığında bir yıl önce 150 milyon dolar cirolu bir şirketin tamamının 200 milyon dolar gibi değer tespiti ile satılması anormal gelebilir ,ancak satış görüşmeleri esnasında ortaya koyulan tablo ve bu tabloya göre hazırlanan stratejiden ötürü bu satıştan ötürü hem alanın hemde satanın memnun olduğu geçen süreç içinde anlaşılıyor....geliştirilen strateji nedeniyle .yatırımcı için asıl kabus bundan sonraki dönemde başlıyor,,satın alınan yılın sonrasındaki dönemde yıl sonu bilançosu 63 milyon zararla noktalanıyor.bir sonraki yıl zararı 23 milyon.. derken!!!!sonrası tam kabus!!! ,aynı yıl içinde iki kez , nerdeyse ülker grubuna ödenen para kadar bedelli sermaye arttırımı yapılıyor....bahsettiğim süreci izlediğimizde ortaya çıkan tabloya dikkatlice bakın!!!..adamlar şirketi satın alıyor 200 milyon dolar fiyat biçilen şirkete verdikleri para ortada ve aldıktan1 yıl sonra 63,ondan sonraki yıl 23 milyonluk bir zarar...ve giderlerin büyük kısmı üst düzey yönetim gideri.

Özetlemek gerekirse ; Kendi sektöründe dünya devi mondi(Mondi - Europe) 106 milyon dolar para veriyor,o dönemde dolar tl kuru 1.30 civarında, tl bazında 140 milyon gibi bir rakamı ödüyor ve satıştan bir yıl önce 150 milyon dolar cirosu olan bir şirketi satın aldıktan bir yıl sonra 63 milyon gibi bir zarar rakam açıklıyor ...!!!.En acemi yatırımcı bile böyle bir tuzağa düşmez.Olay gayet net ortada!!!size yazdığım bilgilerin hepsi tek tek analiz ediliyor,gelecek yıllar için gereken tüm stratejiler hazırlanıyor ve satın alındıktan sonra bu stratejiler uyğulamaya konularak evvela şirketten elde edilen gelirler üst düzey yönetici giderleri adı altında patronların cebine aktarılıyor ,iki bedelli sermaye arttırımı ile kendilerine düşen bu payla beraber yatırımcıdan toplanan paralarla şirketin borçları ödenerek oparasyon tamamlanıyor..

Tire hissesinde şuan pozisyonu olanlar için bundan sonraki dönem için söylenecek en önemli şey,6 yıllık dönem için yapılan oparasyon tamamlanmıştır,,MONDI grubu cebinden çıkan parayı telafi etmiş ve bundan sonraki dönem içinde türk ekonomisinden nemalanmak için gereken özeni gösterecektir..bunun emareleride uzun bir zarar döneminden sonra azda olsa kar rakamlarının ortaya çıkmasıdır, 6 yıl önce 200 milyon dolar bedel biçilen,şuan yeniden değerlendirmeye alınması halinde bu değerin çok üzerinde fiyat biçileceği kesin olan şirket 7 yıl önceki değerinden işlem görmektedir..ayrıca önümüzdeki günlerde yeniden yapılanma çalışmaları doğrultusunda şirketten gelebilecek olumlu açıklamalara ek olarak ana ortak MONDI grubuyla ilgilide bazı haberlerin gündeme taşınması sözkonusu olabilir ...!!!!kısaca izah etmeye çalıştığım nedenlerden ötürü TİRE kısa ve orta vadede borsada şirketlerin değerlenme potansiyeli açısından beklenti analizlerinin içine dahil edilmeye başlanacaktır..

HAYATTA ONEMLI OLAN SEY;
KENDIMIZLE BIRLIKTE
YARDIM ETMEKTIR! ...

camell
29-04-2013, 00:36
Bu kagit cok yakinda bedelliye gidecek.dolayisi ile yeni yatirimcilar cekmesi gerekiyor.o yuzden yukselis trendinin devam edecegini dusunuyorum...

bafıcı
29-04-2013, 00:47
Bu kagit cok yakinda bedelliye gidecek.dolayisi ile yeni yatirimcilar cekmesi gerekiyor.o yuzden yukselis trendinin devam edecegini dusunuyorum...

bedelliye gideceğini nerden biliyorsunuz.zaten üst üste iki bedelli yaptı.eşeğin aklına karpz kabuğu getirmeyin:bad: