PDA

View Full Version : SatranÇ

KMX
30-07-2006, 23:20
Forumda satranç başlığı altında bir bölüm yok sanıyorum. Böyle bir bölümüm açılmasını öneriyorum.

KMX

Detay
31-07-2006, 00:15
guzel fikir... hatta turnuvalarda yapalım

Red Kit
31-07-2006, 01:58
Bugüne kadar satrançla ilgili hiç başlık açılmadı ya da hatırlayamadığım kadar çok az yazı var. Bir satranç başlığı açılsın, yazılsın ilgi artsın sonra açarız.

Kuzeyli
31-07-2006, 10:15

önerinize katılıyorum.

Red Kit
31-07-2006, 10:20
Öneriye katılıyorum demekle değil satranç konusunda bir başlık açıp konuşmaları sürdürmekle öneriye katılabilirsiniz.

gzmnc
31-07-2006, 17:02
Satranç herzaman ilgimi çekmiştir. çok iyi olmamakla birlikte oynamayı severim. kendimi geliştirmek için birara epey bilgi toplamıştım onları paylaşmak istedim:))

İ.Ö 4000 :
Mısır'da Kraliçe Nefertiti'ye ait pramitin üzerindeki plaka kayıtlar, satrançla ilgili bilinen ilk dökümanlardır.

İ.Ö 13'üncü yüzyıl :
Troya Kuşatması sırasında Palamades'in bu oyunu bildiği ve bu nedenle "Tahta At" ile tuzak kurma fikrini geliştirip uyguladığı bilinmektedir.

İ.Ö 218 :
Kartacalı Hannibal Romalılar'a karşı fillerle kuzeyden saldırma stratejisini geliştirip başarılı bir biçimde uyguladı. Ancak, iklim koşullarını hesaba katmamış olması, yüksek askeri ve satranç dehasının yanında yaşının genç oluşunun getirdiği deneyimsizlikten kaynaklanıyordu.

İ.S 380 :
Satrançla ilgili bulunan ilk yazılı belgelere, Hint hükümdarı II. Chandragupta zamanında ve "Çaturanga" adlı Sanskritçe oyunda rastlanmaktadır.

531 - 579 :
Bu dönemde yaşayan İran Şahı I. Hüsrev'e satranç takımı hediye edildi ve oyun "Çatrang" adını aldı.

600 :
Hindistan'ın Pencap bölgesinde oyunun normları bugünkü biçimini aldı. Aynı yıl Araplar'ın İran'ı istila etmesi ile oyun Arap ve İslam dünyasında kabul gördü ve adı "Satranj" olarak değişikliğe uğradı. Yine bu yıllarda satrancın, Çin'de "Sat-RanÇu" adıyla oynanmaya başlandığı bilinmektedir.

714 :
Said İbn-i Cubayır'ın satrancı körleme oynadığı bilinmektedir.
800 :
Emevi Devleti, satrancı İspanya'ya taşıdı. Harun Reşid, Fransa Kralı Charlemagne'ye satranç takımı armağan etti.

834 - 842 :
İlk satranç problemi Bağdat'ta Halife Muttasım Billah tarafından hazırlandı.

946 :
Bulunduğu çağın en güçlü satranççısı olarak Türk Assuli kabul edilmektedir.

1000 :
Satranç, Bizanslılar, Ruslar ve Vikingler tarafından da oynanmaya başlandı.

1011 :
Firdevsi'nin ünlü "Şehname" sinde satranç oyununa geniş biçimde değinilmektedir.

1061 :
Kilise, satrancı İslam kültürünün bir parçası olarak ilan etti ve oynayanları aforoz etti.

1200 :
Fransız romanı "Huon de Bordeaux" da, Huan, Kral Ivory'nin kızıyla, kazanırsa geceyi birlikte geçirmek ve yenilirse başının kesilmesi koşuluyla satranç oynadı.

1283 :
"Akıllı Alfons'un Oyunları" adlı kitap, bilinen ilk satranç kitabıdır.

1475 :
Avrupa'da oyunun içine Kraliçe (Vezir) ve Papaz (Fil) dahil edilerek, oyunun üstünde bulunan İslam kültürünün bir parçası olma gerekçesi ve dolayısıyla da aforoz edilme tehlikesi ortadan kaldırıldı. Bu da satranç zekasının en despot kafa yapılarını bile ikna ederek düzeltebildiğinin diğer bir işaretidir.

1492 :
Kristof Kolomb, Marco Polo'nun doğu serüvenlerini okuduktan sonra çok etkilenmiş, yaşam biçimini buna göre yönlendirmiş ve uzun deniz yolculuklarına çıkarken yanına aldığı eşyaların arasına satranç takımını da koydu.

1495 :
İlk pratik satranç kitabı İspanya'da Lucena tarafından yazıldı. El yazması olarak 20 bin kopyasının çoğaltıldığı bilinmektedir.

1510 :
Yavuz Sultan Selim, şehzade iken sivil kıyafetle Safevi Devleti'nin başındaki Şah İsmail ile ünlü satranç karşılaşmasını yaptı. Yavuz Sultan Selim, 1514'de Safevi Devleti'ni devirdiğinde, elde edilen ganimetler arasında 8 bin adet satranç takımının bulunduğu arşivlerde yer almaktadır.

1575 :
İlk uluslararası satranç müsabakası Madrid'te Kral II. Philip'in sarayında yapıldı.

1700'ler :
Satranç kafeleri moda haline gelmeye başladı.

1747 :
Fransız Philidor, Suriyeli Stamma'yı 8-2 yendi.

1749 :
Philidor'un yazdığı "Analyze des Echecs" de satranç, tarihi belgelere dayanılarak anlatıldı. Bu belgelere göre Heredot, Euripedes, Pliostratus, Homer, Virgil, Aristotle, Seneca, Plato, Ovid, Horace, Quintilian ve Martial'ın satranç oynadığından söz edilmektedir.

1769 :
İlk satranç makinesi "Türk", Baron Von Kempelen tarafından icat edildi.

1783 :
Philidor aynı anda üç kişi ile oynayarak ilk çoğul gösteriyi gerçekleştirdi.

1790 :
Sir William Jones'un "On the Game of Chess" adlı kitabı yayımlandı.

1793 :
Eyles Irwin'in "Account of the Chinese Game of Chess" adlı kitabı yayımlandı.

1795 :
Philidor öldü. Verdoni, Sarratt ve Deschalpelles sonraki otuz yılın en güçlü satranççıları oldular.

1801 :
Captain Cox'un "On the Burmha Game of Chess" adlı kitabı yayımlandı.

1804 :
İlk posta yolu ile oynanan satranç oyunu Breda ve Hague oyuncuları arasında gerçekleşti.

1813 :
9 Haziran 1813 tarihinde, dünyada ilk kez Liverpool Mercury gazetesi satranca köşe ayırdı.

1824 :
Londra - Edinburg arasında yazışmalı satranç maçı oynandı ve Edinburglular iki galibiyet, iki beraberlik ve bir yenilgi ile maçı kazandılar.

1836 :
İlk satranç dergisi olan "La Palamade" Paris'te yayımlandı.

1844 :
İlk telgraf ile maç Baltimore ve Washington DC kentleri arasında oynandı.

1854 :
İlk problem yarışması Londra'da yapıldı. Walter Grimshaw kazandı. Yarışmaya yalnızca İngilizler katıldı.

1857 :
Murphy aynı anda 51 yarışmacıya karşı oynadı.

1859 :
Rusya'da ilk satranç dergisi "Shakhmatny Listok" yayımlandı.

1876 :
New York'ta parlak ödüllü turnuva gerçekleşti.

1878 :
Telefonla ilk satranç maçı İngiltere, Derbyshire'de gerçekleşti.

1881 :
"British Chess Magazine" yayımlanmaya başladı. (Kesintisiz olarak hala yayımlanmaktadır)

1883 :
Londra turnuvasında, Thomas Bright Wilson'ın tasarımladığı satranç saatleri kullanılmaya başlandı.

1886 :
İlk resmi dünya şampiyonluk maçı Steinitz ve Zukertot arasında gerçekleşti. (+10 = 5-5) skorla Steinitz Dünya Şampiyonu oldu.

1887 :
Londra satranç ligi kuruldu.

1895 :
İsviçre Zürih'te yapılan turnuvada Dr. J.Muller'in geliştirdiği "İsviçre Sistemi" denilen eşlendirme kullanıldı.

1902 :
İlk radyo ile satranç karşılaşması Atlantik'te gerçekleşti.

1924 :
Uluslararası Satranç Federasyonu FIDE kuruldu. (Federation Internationale des Eches)

1928 :
Uluslararası Yazışmalı Satranç Federasyonu IFSB kuruldu. (International Fernschach Bund)

1945 :
ABD - SSCB arasında radyo ile satranç maçı oynandı. (Maç, İkinci Dünya Savaşı'nın bitimini kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenmişti.)

1950 :
FIDE satrançta unvanları vermeye başladı. (IGM, IM gibi.)

1951 :
Yirmi yaş altı Dünya Şampiyonluğu maçları başladı.

1952 :
Kenneth Harkness, turnuvalarda "kuvvet puanı" (rating) hesaplamalarını gerçekleştirdi.

1953 :
Yazışmalı Satranç Federasyonu unvan vermeye başladı.

1957 :
Bayanlar, satranç olimpiyatlarına dahil edildi. Avrupa şampiyonası yapıldı.

1958 :
Bilgisayarlarda satranç oynanmaya başlandı.

1971 :
Avrupa Gençler Şampiyonası yapıldı.

1972 :
Fischer, dünya şampiyonluğunu Ruslar'dan alan ilk batılı dünya şampiyonu oldu.

1975 :
Fischer satrancı bıraktı ve milyonlarca doları reddetti.

1976 :
Satranç bilgisayarları evlerde kullanılmaya başlandı.

1996 :
Kasparov dünyanın en gelişmiş bilgisayarı olan IBM Deep Blue'yu 4-2 yendi.

1997 :
Kasparov geliştirilmiş IBM Deep Blue'ya karşı 3-1/2-2-1/2 skorlarla maçı kaybetti. Bu olay dünya satranç tarihinde bir dünya şampiyonunun bilgisayara karşı kaybettiği ilk maç olarak tarihe geçti.

gzmnc
31-07-2006, 17:14
Açık hat: Üzerinde er bulunmayan dikey.
Açarak Şah: Bir taşın oynayarak, diğer bir taşın önünü açarak şah çekmesi.
Açmaz: Yerinden kaldırılınca kendi Şahını rakibin atağına açık bırakan bir alet veya bir erin durumunu anlatan deyimdir.
Ağır Taşlar: Vezir ve Kaleler.
Ağır Parti: Tarafların iki saat civarında zaman aldıkları oyun tarzı.

Aletler: Şah ve erler dışındaki taşlara verilen isim.

Aktif Satranç: Taraflara verilen toplam sürenin 30 dakika olduğu oyunlar.
Armageddon: Eleme usulü maçlarda eşitlik bozulmayınca Siyahın 5 Beyazın ise 6 dakika aldığı oyun tarzıdır. Berabere halinde beyaz maçı kaybetmiş sayılır.

Askılı Erler: 4. yatayda olan, diğer erler tarafından desteklenmeyen ve geçer olmayıp yarı açık hatta bulunan yanyana iki ere verilen isim. Bu tanım Steinitz tarafından getirilmiştir.

Ajurne: Oyunun sonra devam edilmek üzere ertelenmesi 1994 yılında satrancı daha hızlandırmak amacıyla bu uygulamaya son verilmiştir.

Ayrık Er: Komşu dikeylerinde aynı renkten başka er bulunmayan er.
Azınlık Akını: Er sayısının rakipten az olduğu kanatta bir veya daha fazla er sürüşüyle saldırı düzenlemek.

Bekleme Hamlesi: Taraflardan birinin kendi pozisyonu değişikliğe uğratmayacak bir hamle yapması.

Boğmaca Matı: Şahın kendi taşlarıyla sıkıştırılması sonucunda At'a yapılan mat

Caissa ("Kaisa"): Mitolojide satranç ilahesi.

Çatal: Bir erin iki taşa karşı aynı anda saldırısı.

Çifte Şah: Bir taşın hareketiyle hem kendisinin hem de önünüğü açtığı taşın şah çekmesi durumu.

Çifte Vuruş: İki tehdit birden yapılması. Çifte tehdit de denebilir.

Çoban Matı: Oyunun ilk hamlelerinde Vezir ve Fil ile f7 ve f2 kareleri üzerinde yapılan mat. Örneğin: 1. e4 e5 2. Fc4 Ac6 3. Vf3 d6?? 4.Vf7 mat
Daimi Şah: Sürekli şah veya devamlı şah. Şahlardan birinin rakibin şah tehditlerinden doğru oynanması halinde kurtulamama durumu.
Değirmen: Açma şahı kullanarak kurulan taktik bir motif.
Değişme: Tarafların taş alıp vermeleri.
Diyagonal (çapraz): Yanyana ve aynı renkli kareler.

Diyagram: Satranç konumlarının bir şekilde gösterilmesi.

Döner Turnuva: Turnuvadaki tüm oyuncuların birbiriyle oynadığı turnuva sistemi.

Duble Erler: Bingeç erler. Aynı renkte iki erin bir dikey üzerinde bulunması.

En Passant ("e.p" "Geçerken"): İlk karesinde bulunan bir Piyonun iki sürülmesi sonrası, yanyana pozisyon elde ettği rakip Piyon tarafından alınabilmesi durumu. Bu hak ilk hamlede kullanılmazsa ilerleyen aşamalarda bir daha o durum için kullanılamaz.
Er zinciri: Bir çaprazüzerinde aynı renkten birkaç erin sıralanmasıdır. Örneğin c7, d6, e5, f4 gibi.

Etüd: Taraflardan birinin (genelde beyazlardır)oyunu kazanmak veya beraberliği sağlamak zorunda olduğu özel dizilmiş bir durumdur.
Feda: Belli bir amaç uğruna taraflardan birinin sahip olduğu taştan vazgeçmesi.

Fianchetto: Filin büyük çaprazüzerinden gelişmesi.
Figür: Taş, alet. Erler haricindeki diğer taşlar için kullanılan ifade.
Fischer Satrancı: Erlerin yine ön tarafta olduğu ve gerideki taşların her oyunda farklı konumda dizildiği satranç.

Fischer Saati: Zaman sıkışıklığını engellemek amacıyla her hamlede belli miktar zaman ekleyen saat.

Fora: Daha kuvvetli oyuncunun rakibine verdiği materyal avantajı.
Gambit: Hızlı gelişim veya başka sebeplerle er veya taş feda edilmesi.
Geçer Piyon: İlerleyişi rakip Piyon'larla engellenemeyen Piyon
Geri Er: Bir er zincirinde bir başka er tarafından korunulamayan erdir.

Giyotin Sistemi: Tarafların tüm zamanının başta verilen zamanla sınırlı olduğu oyun tarzı. Bu oyun tarzı oyunculara zamanları 2 dakikadan az olduğu zaman uygun konumlarda hakemden berabere talep etmek gibi karışık bazı haklar vermektedir.

GM: Grand Master, Büyükusta

Hafif Taşlar: Filler ve Atlara verilen genel isim.

IM : International Master, Uluslararası Usta.

Informator: Yugoslavların 3 ayda bir çıkardığı içinde o dönemlerde oynanmış önemli oyunlar bulunan süreli yayın.

J'adoube ("Jadub"): Herhangi bir taşı düzeltirken, oynama zorunluluğunda kalmamak için söylenen söz. Düzeltiyorum anlamına gelir.
Kalite: Kale ile hafif bir figür arasındaki kuvvet farkı. Bir hafif aleti rakibin Kalesiyle değişmeye kalite kazanmak denir.
Kanat: Satranç tahtası iki kanattan oluşur. Vezirin bulunduğu yarıya Vezir kanadı, Şah'ın bulunduğu yarıya Şah kanadı denir.
Knock-out sistem: Eleme usulü satranç turnuvası. Genelde 2 oyun üzerinden maçlar yapılır ve eşitlik halinde süre azaltılarak devam edilir.

Kombinezon: Hamle zorunluluğu içeren ve içinde feda olan hamle serisi.
Kompansasyon: Feda edilen taşa karşı elde edilen girişim üstünlüğü.

Konumsal Satranç: Sırf hesaplamaya dayalı değil de uzun vadeli değerlendirmelere dayalı oynanan satranç.

Karşı Saldırı: Saldırıyı savunmadaki tarafın saldırıylala yanıtlaması.

Konsültasyon (Danışma) Partileri: Tarafların (veya yalnız bir tarafın) 2-3 kişi tarafından oluşturulduğu oyunlara denir. Taraflar farklı yerlerde bulunurlar ve taşları hareket ettirme şansına sahiptirler. Günümüzün modası bir insanın bir bilgisayar! yardımıyla oynadığı konsultasyon oyunlarıdır.

Körleme: Tahtaya bakmadan, notasyon aracılığıyla oynanan oyun.

Manevra: Figürleri daha iyi konumlara getirebilmek veya rakip kampta bir takım zayıflıklar yaratmak amacıyla yapılan taş dolandırımına denir.

Mat Ağı: Şahın, açık bir yerde, mat tehlikesini içeren kuvvetli hücumlara uğramasıdır.
Materyal: Taşlar için kullanılan genel ifade.

Medyan: Turnuva sonunda eş puan ile bitiren oyuncular arasında eşitlik bozma sistemi. Eşit puanla bitiren tüm oyuncuların rakiplerinin puanları en yüksek ve düşük atılmak üzere toplanır. Yüksek katılımlı turnuvalarda en alt ve üstten iki oyuncu da çıkartılabilinir.

Merkez: d4, d5, e4, e5 karelerine verilen ad.
Notasyon: Bir oyunun, daha önceden belirlenmiş koordinat kurallarına göre yazılması.

Olimpiyat: İki yılda bir oynanan uluslararası takım dünya birinciliği. 2000 yılında İstanbul’da düzenlenmiştir.

Opozisyon: Oyunsonunda iki şahın özel bir konumda bulunması.

Piyon: Er
Problem: Taraflardan birinin mat ettiği düzenlenmiş konumlar.

Rating: Satrançta oyuncuların seviyesini belirleyen puan sistemi.

Saptırma: Taşın savunmadan veya görevinden uzaklaştırılması.
Satranç Körlüğü: Açık, basit bir hamlenin oyuncunun gözünden kaçması. .

Simultane: Çok masa gösterisi. Bir ustanın pek çok sayıda rakibe karşı aynı zamanda oynamasıdır.

Solkoff: Turnuva sonunda eş puan ile bitiren oyuncular arasında eşitlik bozma sistemi. Eş puanla bitiren oyuncuların oynadıkları rakiplerin puanları toplanır.

Sütun: Dikey
Şah Çekme: Kış çekme
Taşlar: Şah, Vezir, Kale, Fil, At ve erlerin tümünü kaplayan bir deyimdir.
Tempo: Bir tempo = bir hamle birimi. Tempo kaybı zaman kaybını ifade etmek için kullanılır.
Terfi: Erin (Vezir, Kale, Fil veya At) çıkması.

Tuşe: Dokunduğu taşı oynama gerekliliği.

Varyant: Sürdürüm veya devam yolu. Belli bir amacı güden hamle zinciri.
Yarı Açık Hat: Üzerinde yalnız bir er bulunan dikey.
Yıldırım Oyunu: Taraflara genelde en çok 5 dakikanın verildiği hızlı oyun tarzı.

Zayıf Kare: Rakip aletlerin hücumu karşısında savunulması zor olan karelerdir. Genelde bu tür kareler er desteğinden de yoksundurlar.
Zeitnot (Zaman kıtlığı, Tzaytnot): Saatle oynanan oyunlarda zaman sıkışıklığını ifade için kullanılır.
Zugzwang (Almanca, tsugtsvang): Oyun sırasında bir hamle yapmak gerekliliğinin çekinilecek olduğu durumlara denilir.

KMX
31-07-2006, 18:41
Ben yaklaşık bir aydan beri yahoo'nun satranç bölümünde oynuyorum. Önce sizi kimse rakip kabul etmiyor. Özellikle advanced ve intermediate bölümünde adam yerine koyan yok. Puan toplarsanız yavaş yavaş sizi aralarına alıyorlar. Ben şimdiye kadar 50 karşılaşma yaptım. Onsekizini kaybettim. Bu 18 karşılaşmanın dördünü internet bağlantısının kopması yüzünden kaybettim. 2-3 ay içinde intermediate bölümünde kabul edilmeyi umuyorum. Elbette bu performansa bağlı. Hissenet üyeleri orada online maç yapabilirler.

KMX

amadeus
31-07-2006, 19:32
bende oyun.superonline.com da online satranç oynuyorum. oldukça güzel tavsiye ederim

minnosh
31-07-2006, 19:42
minnosh tatil donüşü bu başlık altında olacak.

kedi sözü:) mırrrrrr

kuzucuk
31-07-2006, 20:57
iyi fikir. yahoda bir ara bende puanlarımı bayağı yükseltmiştim, daha sonra şifremi kaybettim, geçen tekrar sıfırdan başladım.
satranç , poker , pişti her borsacının bilmesi gereken oyunlar (pişti olmasada olur)
sabır , strateji , öngörü , empati açılarından naçizane..

Kuzeyli
31-07-2006, 21:16
Öneriye katılıyorum demekle değil satranç konusunda bir başlık açıp konuşmaları sürdürmekle öneriye katılabilirsiniz.

sn.Red Kit dövseydiniz:hayır:

bikmisbroker
31-07-2006, 21:54
sn.Red Kit dövseydiniz:hayır:

http://tcwozere.co.uk/smileys/smackbutt.gif :D http://tcwozere.co.uk/smileys/smackbutt.gif

BOZKIR
31-07-2006, 22:08
http://tcwozere.co.uk/smileys/smackbutt.gif :D http://tcwozere.co.uk/smileys/smackbutt.gif

BaBo büyüksün :gulen:

BOZKIR
31-07-2006, 22:11
Santranç insan zekasının sınırlarında oynanan bir oyundur.

Santranç süre sınırı olmadan oynanırsa zevkli oluyor bence.saatler günler belkide haftalar..

1-2 saatin içine sıkıştırılmış bir tür dama mantığı ile oynanan maçtan bir şey anlamıyorum..

Detay
31-07-2006, 22:26

:D :D :D :D :D

Kuzeyli
31-07-2006, 22:40

:aglayan: :aglayan:

kemal
30-12-2006, 23:27

Her turnuvaya varım. Buradan herkese hodri meydan diyorum.

Santranç insan zekasının sınırlarında oynanan bir oyundur.

Santranç süre sınırı olmadan oynanırsa zevkli oluyor bence.saatler günler belkide haftalar..

1-2 saatin içine sıkıştırılmış bir tür dama mantığı ile oynanan maçtan bir şey anlamıyorum..

Süreli süresiz benim için farketmez. 3 dakikalık da oynarım; 2 saatlik de. Süresiz de. (Tercihim 10 dakikalık; işimiz gücümüz var.)

Forumda satranç başlığı altında bir bölüm yok sanıyorum. Böyle bir bölümüm açılmasını öneriyorum.

KMX

Bu öneri kabul edilirse ben de o topiğe yazmayı vaad ediyorum.

Ben yaklaşık bir aydan beri yahoo'nun satranç bölümünde oynuyorum. Önce sizi kimse rakip kabul etmiyor. Özellikle advanced ve intermediate bölümünde adam yerine koyan yok. Puan toplarsanız yavaş yavaş sizi aralarına alıyorlar. Ben şimdiye kadar 50 karşılaşma yaptım. Onsekizini kaybettim. Bu 18 karşılaşmanın dördünü internet bağlantısının kopması yüzünden kaybettim. 2-3 ay içinde intermediate bölümünde kabul edilmeyi umuyorum. Elbette bu performansa bağlı. Hissenet üyeleri orada online maç yapabilirler.

KMX

Yahoo'daki maçlarım 10.000'in üzerinde. :) :) :) :) :)

iyi fikir. yahoda bir ara bende puanlarımı bayağı yükseltmiştim, daha sonra şifremi kaybettim, geçen tekrar sıfırdan başladım.
satranç , poker , pişti her borsacının bilmesi gereken oyunlar (pişti olmasada olur)
sabır , strateji , öngörü , empati açılarından naçizane..

Taş ve kağıt oyunlarının çoğunu unuttum. Yalnız tavla oynarım; herkesle ve her düzeyde.

BaBo büyüksün :gulen:

BaBo'nun büyüklüğü tartışılmaz; ne var ki ben ona layık vefalı bir dost olamadım. Yazık bana!..:aglayan: :aglayan: :aglayan: :aglayan:

Temmuz ayında topik açılıyor. Kemal sene sonunda mesaj yazıyor. Jetonu köşeli bunak herif, ne olacak!. :gulen: :gulen: :gulen: :gulen:

Ali Baba
30-12-2006, 23:29
Kemal hocam sizi tavlada bi yenememistik. Önceki sene düzeltme gecelerindeydi yanlis hatirlamiyorsam.

Zarmi tutuyorsunuz nedir. :D

Satranc oynamayali yillar oldu üniversite yillarinda mahalle kahvesinde herkes kaat oynarken biz satranc oynardik birden o günler aklima geldi. :)

kemal
30-12-2006, 23:35
Kemal hocam sizi tavlada bi yenememistik. Önceki sene düzeltme gecelerindeydi yanlis hatirlamiyorsam.

Zarmi tutuyorsunuz nedir. :D

Satranc oynamayali yillar oldu üniversite yillarinda mahalle kahvesinde herkes kaat oynarken biz satranc oynardik birden o günler aklima geldi. :)

Tavlada benden oyun alabilirsiniz, parti (set) de alabilirsiniz; fakat maçı vermem. :D :D :D :D :D

Varyemez dostum da o önceki sene yapılan turnuvada beni keko zannetmişti. :D :D :D :D

Ali Baba
30-12-2006, 23:42
Müsait bir zamanda oynayalim o zaman.

Oyun set vs alabilirim ama maci biraz zor hehehe. :D

kemal
30-12-2006, 23:46
Müsait bir zamanda oynayalim o zaman.

Oyun set vs alabilirim ama maci biraz zor hehehe. :D

Olur, bayramın sonlarına doğru oynayabiliriz.

mme
31-12-2006, 00:01
Taş ve kağıt oyunlarının çoğunu unuttum. Yalnız tavla oynarım; herkesle ve her düzeyde.

Briç favori oyunum.

Ali Baba
31-12-2006, 00:13
Olur, bayramın sonlarına doğru oynayabiliriz.

Tamam anlastik:)

dent
31-12-2006, 00:41
Briç favori oyunum.

king derim:)

mme
31-12-2006, 00:52
king derim:)

King çıplak.:D

Kingi de severim ve bayağı da iddialıyımdır. Ama briçin yeri bir başka. Briç, oyunların king'idir.:)

kemal
31-12-2006, 01:36
King çıplak.:D

Kingi de severim ve bayağı da iddialıyımdır. Ama briçin yeri bir başka. Briç, oyunların king'idir.:)

Satranç kralların oyunu, oyunların da kralıdır. Alternatifsiz.

Saxofon
31-12-2006, 05:52
Benim de vaktim varken oynamışlığım olduydu. Çok vakit alıyor. Hastalık yapıyor.

Yahoo'daki kullanıcı adım usd_fx (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=usd_fx&intl=us&consolidater=chess.yahoo)

harkonnen
31-12-2006, 18:03
benim de lisedeyken derecelerim vardı satrançta. 7-8 senedir yahoo da oynuyorum. ordaki adım sedakin :)

mgdv2001
31-12-2006, 18:13
:D avatarım sanırım her şeyi anlatıyor satrançla benim ilgim açısından

Detay
31-12-2006, 19:05
yahu ne oynuyoruz bır karar versek dıyelım
:D:D:D:D:D
king satranc batak tavla bılardo farketmez..

rekorb
31-12-2006, 19:27
Alekhin Açılışı
1.e4 Af6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/alekhine.gif

Alekhine savunmasının temeli beyaz piyonları kışkırtmaya dayanmaktadır. Bu açılışta siyahın amacı beyazın ilerlemiş piyonlarının yarattığı zayıflıklardan yararlanmaktır. Burada beyazın amacı ilerlemiş olan piyonların yarattığı alan avantajını kullanmaktır. Bu avantaj taşların daha hızlı ve rahat olarak manevra yapmasını sağlar. Siyahın etkin olabilmesi için beyazın oluşturmuş olduğu zayıf kareleri kullanması gerekli olacaktır.

Benoni Açılışı
1.d4 c5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/benoni.gif

Benoni yarı açık e hattına baskı uygulamayı hedefleyen bir açılıştır. Bazı varyantlarda at ideal e5 karesine oturabilir ve karşı oyun sağlayabilir.

Caro-Kann Açılışı
1.e4 c6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro.gif

Bu açılış adını iki Alman oyuncunun [Horatius Caro] ve [Marcus Kann] bileşiminden almaktadır. Bu açılış oldukça sağlam pozisyonlar oluşturur. Botwinnik ve Karpov gibi dünya şampiyonları bu açılışı oldukça önemli maçlarda kullanmıştır. Açılışın temel amacı Fransız savunmasında olduğu gibi 1...c6 ve 2...d5 ile merkezde mücadeleye etmektir. Fakat bunu yaparken Fransız savunmasında olduğu gibi c8 filinin önü kapatılmaz.

1.e4 c6 2.d4 d5 hamlelerinden sonra üç temel alternatif vardır.

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro2.gif

Klasik Varyant
3. Ac3 dxe4 4.Axe4

A. 4...Ff5 5.Ag3 Fg6 6.h4 h6 7.Af3 Ad7 8.h5 Fh7 9.Fd3 Fxd3 10.Vxd3 e6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro7.gif

B. 4...Ad7 (Karpov Varyantı) 5.Ag5 Agf6 6.Fd3 e6 7.A1f3 Fd6 8.Ve2 h6 9.Ae4 Axe4 10.Vxe4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro8.gif

Değişme Varyantı
3. exd5 cxd5

Rubinstein Varyantı 4.Fd3 Ac6 5.c3 Af6 6.Ff4 Fg4 7.Vb3 Vd7 8.Ad2 e6 9.Agf3

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro3.gif

Panov-Botvinnik Atak 4.c4 Af6 5.Ac3 e6 6.Af3 Fe7 7.cxd5 Axd5 8.Fd3 0-0 9.0-0

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro4.gif

İlerleme Varyantı
3. e5

Kanat Atağı 3...Ff5 4.Ac3 (4.h4 h5 5.c4 e6 6.Ac3 Ae7 7.Af3 Ad7) 4...e6 5.g4 Fg6 6.Age2 c5 7.h4 h6 8.Fe3 Ac6 9.f4 Vb6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro6.gif

Short Variation (Nigel Short.) 3...Ff5 4.Af3 e6 5.Fe2 c5 6.0-0 Ae7 7.dxc5 Aec6 8.a3 Fxc5 9.F4 Fe7 10.c4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/caro5.gif

rekorb
31-12-2006, 19:31
Dört At Açılışı
1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Ac3 Af6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/4knights.gif

Fransız Savunması
1.e4 e6
2.d4 d5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/french.gif

Beyazın üç ayrı seçeneği var:

3. exd5 exd5 (Değişme Varyantı)
3. Ac3

3... dxe4 (Rubinstein Varyantı)
3... Fb4 (Winawer Varyantı)
3... Af6 (Klasik veya Steinitz Varyantı)

3. Ad2 (Tarrasch Varyantı)
3. e5 (İlerleme veya Nimzoviç Varyantı)

Grünfeld Açılışı
1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/grunfeld.gif

Hollanda Defansı
1.d4 f5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/dutch.gif

İki At Savunması
1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 Af6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/2knights.gif

İngiliz Açılışı
1.c4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/english.gif

İskoç Açılışı
1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.d4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/scotch.gif

rekorb
31-12-2006, 19:37
İspanyol Açılışı
1.e4 e5 2.Af3 2.Ac6 3.Fb5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/ruy.gif

Merkez Açılışı
1.e4 e5 2.d4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/centregame.gif

Nimzo Hint Açılışı
1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/nimzo.gif

Şah Gambiti
1.e4 e5 2.f4

http://www.satranc.net/pictures/acilis/kings_gambit.gif

Şah Hint Savunması
1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 Fg7

http://www.satranc.net/pictures/acilis/kid.gif

Sicilya Savunması
1.e4 c5

http://www.satranc.net/pictures/acilis/sicilian.gif

Siyah çeşitli alternatiflere sahiptir

Şveningen Varyantı

1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 d6 6.Be2 Be7 7.0-0 Nc6 8.Be3 a6 9.f4 Qc7 10.Qe1 Bd7

http://www.satranc.net/pictures/acilis/sd_scheven.gif

Dragon Varyantı

1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 g6 6.Be3 Bg7

http://www.satranc.net/pictures/acilis/sd_dragon.gif

Najdorf Varyantı

1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6

http://www.satranc.net/pictures/acilis/sd_najdorf.gif

Taymanov Varyantı

1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 e6 5.Nc3 a6 6.Be3 Qc7 7.a3 b5 8.Be2 Bb7

http://www.satranc.net/pictures/acilis/sd_taimanov.gif

Vezir Hint Açılışı
1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 b6 4.g3 Fb7

http://www.satranc.net/pictures/acilis/qid.gif

Saxofon
01-02-2007, 03:36
Yahoo Satranç İstatistiği (linkli sayfaların açılması için yahoo'ya login olmak lazım)
KMX (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=karlmarx2002&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
mgdv2001 (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=mgdv2001&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
Sedakin (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=sedakin&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
Saxofon (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=usd_fx&intl=us&consolidater=chess.yahoo),

Denk gelirsek oynarız.

mutlu
01-02-2007, 11:14
yahooya üye birisi yahoo'da online satrança nasıl giriyor?
aşama aşama yazabilecek varsa memnun olurum
saygılar

pinky
01-02-2007, 11:22

KMX

Sayın KMX forumda satranç topiği var. Saygılar.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=4924

mutlu
01-02-2007, 12:36
Sayın KMX forumda satranç topiği var. Saygılar.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=4924

sayın pinky

verdiğiniz link ile satranç bölümüne giriliyor. ana sayfadan girmek isteyenlere adres verecek olursanız:

dünya/teknoloji/oyunlar/ ---???

oyunlar' ın altında: ogame- Online Scrabble - King,Batak,Blackjack.Canı sıkılanlar için... bölümleri var.

SATRANÇ İÇİN NEREDEN GİRİLECEK? GÖREMEDİM.
YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM.:super:

pinky
01-02-2007, 12:43
sayın pinky

verdiğiniz link ile satranç bölümüne giriliyor. ana sayfadan girmek isteyenlere adres verecek olursanız:

oyunlar' ın altında: ogame- Online Scrabble - King,Batak,Blackjack.Canı sıkılanlar için... bölümleri var.

http://img377.imageshack.us/img377/4459/satranxz6.jpg (http://img377.imageshack.us/my.php?image=satranxz6.jpg)

pinky
01-02-2007, 12:51
sayın pinky

Üye KP
Özellikleri değiştir

http://img379.imageshack.us/img379/3802/konuxb2.jpg (http://img379.imageshack.us/my.php?image=konuxb2.jpg)

Bütün özellikleri gösteri seçin.
Sonra da değişiklikleri kaydedin
Saygılar

mutlu
01-02-2007, 15:17
tamamdır teşekkürler.
belki de yeniden satranç bölümü açılmasının sebebi "benim gibi ayarları bozuk" olunmasındandır .

pinky
01-02-2007, 16:36
Ayarlarınız bozuk değil de, tercihiniz farklı olabilir.

mgdv2001
02-02-2007, 13:40
Yahoo Satranç İstatistiği (linkli sayfaların açılması için yahoo'ya login olmak lazım)
KMX (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=karlmarx2002&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
mgdv2001 (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=mgdv2001&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
Sedakin (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=sedakin&intl=us&consolidater=chess.yahoo),
Saxofon (http://profiles.games.yahoo.com/games/profile2?name=usd_fx&intl=us&consolidater=chess.yahoo),

Denk gelirsek oynarız.

Ben e-kolay net satrançta oynuyorum efenim sizleride beklerim nick'im de aynıdır yahoo'da bazı bağlantı problemleri oluyor bide satranç takımına alışamadım antipatik geliyor

neuromancer
02-02-2007, 15:51
Yıllardan beri yahoo'da satranç oynarım. Bir ara pogo'da da oynadım ama hem kullanılan altyapı hem de rakip bulabilme açısından yahoo daha iyi. Yaklaşık bir yıldır az oynuyorum.

Yahoo ile ilgili izlenimlerimin bir kısmını yazmak isterim. Birincisi programlarla oynayanlara dikkat edin. Bazıları yahoo ekranının yanında satranç programı açıyorlar ve ona oynatıyorlar. Hiç şansınız olmuyor tabi. Bunu nasıl anladım peki? Bende de satranç programları var hatta bir tanesinin adresini vereyim. Bedava indirilebilir. Pratik bir program açılış çalışmak için çok işe yarıyor. Ayrıca oynanmış bir oyunu analiz etmek için kullanılabilir.

http://www.mayothi.com/download.html

Devam edeyim; oynanan oyunları yahoo'da kendi mail adresinize gönderebilirsiniz. Ben de her oynadığım oyunu adresime göndertip analiz ederdim. Bu analizlerde farkına vardım ki bazı oyuncular sürekli hatasız bir şekilde programın hamlelerini yapıyor. Ondan sonra oynamaya başlarken anlaşmaya başladım program yok di mi, temiz oynıyacaz şeklinde! Sözüne güvenmekten başka çare yok. En azından olayın farkında olduğunuzu anlar. Belki vijdan yapar. :).

Bir de sınırsız süre içinde oynanamak gerekiyor. Birkaç kazanacağım oyunu bundan dolayı masayı terkettim. Süre sınırsız, rakip yenileceğini anlayınca 10 dakikada bir hamle yapıyor. Mesela hintlilere karşı hiç de iyi duygulara sahip değilim. Birkaç kere başıma geldi.

Bir keresinde de yendiğim bir macar yahoo messanger'dan virüs gönderdi. Şükür ki etkisi sınırlı kaldı.

Eski doğu bloku ülkelerinden çok iyi satranççılar çıkıyor. İranlılar da iyi. Düzgün oynayabiliyorsunuz.

ayyan
02-02-2007, 16:10
..

Bir de sınırsız süre içinde oynanamak gerekiyor. Birkaç kazanacağım oyunu bundan dolayı masayı terkettim. Süre sınırsız, rakip yenileceğini anlayınca 10 dakikada bir hamle yapıyor. Mesela hintlilere karşı hiç de iyi duygulara sahip değilim. Birkaç kere başıma geldi.

Bir keresinde de yendiğim bir macar yahoo messanger'dan virüs gönderdi. Şükür ki etkisi sınırlı kaldı.

Eski doğu bloku ülkelerinden çok iyi satranççılar çıkıyor. İranlılar da iyi. Düzgün oynayabiliyorsunuz.

3-5 dkka arası ideal .. hem rakibin program kullanma şansı azalıyor .. tabii ben yine yeniliyorum o ayrı :)