RSS olarak izle

Rizzi

Yunanistan default'a çok yakın

Bu yazıya oy ver
Aranan suçlu bulundu. Aslında yabancıların Kasımdan beri satmasında ki en büyük nedenlerden biriydi, zira cari açık her zaman vardı, bir şekilde finanse edildi. Ab tanımlı borç stoğu GSYH'a oranı %45 lere düşmüş, Maastricht kriterlerini bile karşılamış. Büyüme devam ediyor, vs, vs.
20 Haziran'da kesinlikle karara varmak için toplanması gereken AB Maliye bakanları toplantısı 19'a çekildi. Almanya ve Fransa karşı iki saftalar. Almanya 7 yıla yayılan farklı bir ödeme planı üstünde duruyor. Detayları çok bilmiyorum ama S&P bu planın dahi kabul edilmesinin kendisi için "default" anlamına geldiğini açıkladı.
Kısaca Fransa'nın dediği olmazsa kabul edilme ihtimali yüksek plan dahi "default" a çıkıyor. "Hard default" olarak adlandırılan gün ise 29 Haziran. Yunanistan'ın 13 milyar ödeme yapması gerekiyor.

Arjantin Yunanistan arasındaki benzerlikler

Arjantin battığında borç stoğunun GSYH'ye oranı %62 iken Yunanistanda %114. Kamu borcu oranı Arjantinde %6,4 iken Yunanistan'da %12,7. iki ülkede parasını başka yabancı bir ülke parasına eşitlemiş. Arjantin batarken dolara endeksli peso kullanırken, Yunanistan euro'da.
Yunanistan'ı nasıl kurtarırlar bilemem ama euro'dan çıkması gerektiği kesin. Bulgaristan'da AB'ye girdi ama Leva kullanıyor, Macaristan Forint, ingiltere pound, örnekler çoğaltılabilir.
Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

  1.  Avatarı
    Eline sağlık sağlık Rizzi
  2.  Avatarı
    Bu hafta içi durum şekillenir.
    Anlaşılan AB ülkeleri kanunların geçtiğini görmeden, defaulta çıkacak plana bile evet demediler.