RSS olarak izle

Subjective

Mavi Kapak Toplamanın Altındaki Gerçek Nedir?

Rating: 6 votes, 4.50 average.
Doğa ve insanlara çok zararlı olan pet şişeler toplanmıyor da, neden kapakları toplanıyordu. Bu mavi kapaklar çok mu kıymetli idi. Hayır. Pet şişe üreticileri, ürettikleri bu zararlı maddeyi toplamak ve dönüştürmekle yükümlü idiler.
Ama bunları toplamak, biriktirmek ve dönüştürmek hem masraflı hem de zordu. Bu kadar zahmete girmektense, bürokrat ve politikacılarla kol kola girdiler ve bir çare buldular.
Pet şişe kapağını toplayan, aynı miktar şişeyi toplamış sayılacaktı. Öyle ya, ellerinde kapak olduğuna göre, elbette şişesi de vardı !. Peki bu kapaklar kime toplatılacaktı. Burada ikinci bir oyun devreye girdi. 500 kilo kapak getirilmesi halinde, özürlülere bir adet tekerlekli iskemle verilecekti. Böylece hayırsever halkımız, kandırılarak çöpçü gibi kullanıldı.
Tekerlekli iskemlede payımız olsun diye düşünen insanlar; ceplerine, çantalarına, ev ve iş yerlerine doldurdukları mavi kapakları, daha büyük toplama ünitelerine attılar. Kapaklar buradan üreticiye gitti. Üretici bu kapakları “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na” göstererek, aynı miktar pet şişe topladığını beyan etti. Hem cezadan kurtuldu, hem de teşekkür aldı.
Oysa tek bir şişe bile toplanmamıştı. Denizler, göller, akarsular, yollar, parklar, bahçeler pet şişeler ile dolmuştu ama ağızlarında tek bir kapak yoktu. Üretici, fabrikatör-akıllı iş adamı, çakma piyasadan aldığı en ucuz ve sağlık için zararlı birkaç tekerlekli iskemleyi, basın huzurunda vererek bir övgü de buradan aldı.
Bu yazımız ardından çok yorum aldık:
Pek çok kişi, kullanıldıkları için üzgündü. Üstelik bu kullanılmaya özürlüler de alet edildikleri için iki defa üzgündüler. Bu şekilde bir kullanılmaya araç olarak kullanılan bürokrat ve siyasiler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı için bir kez daha üzgündüler.
Kim bilir, nerede ve kaç defa daha kullanıldıklarını, aldatıldıklarını düşündükleri için de kızgındılar. Ama bir kesim daha vardı ki, yazılanları ciddiye almıyor, inanmıyor ve eski görüşlerinde direniyorlardı. Bu kişiler ya çok “iyi niyetli” ya da “niyetsiz”diler.
İşte bu yazı onlar için yazıldı;
Eski yönetmelik yürürlükten kaldırılarak, 24.8.2011 gün 28035 sayılı Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayınlandı. Adı “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” idi. Yeni yönetmeliğin 4. maddesinde “nelerin ambalaj ve nelerin ambalaj atığı” olduğunun “Ek.1 sayılı cetvelde” gösterileceği yazılı idi. “Ambalaj Tanımına İlişkin Örnekler” başlıklı Ek:1 sayılı cetvelin, 1. maddesinde “Ambalaj ve atık olarak kabul edilen maddeler” sayılmıştı.
Bunların arasında aynen şu madde vardı :
“Su, maden suyu, meyve suyu, şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları” Yani yalnızca “kapak” ibaresi vardı, kapağın ucunda olduğu şişelerin ismi geçmiyordu, yönetmelikten çıkarılmıştı. ve “kapak toplamak” yeterli idi. Halkı kandırmak ve dümenini yürütmek bu kadar kolaydı. İşte böyle yönetiliyor, böyle kandırılıyorduk. Bu yazımız da hala ayılmayanlara “kapak olsun!”
Etiketler: kapat, mavi, pet, şişe
Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

 1. Avatarı
  Hocam çok başarılı. Teşekkür ederim bilginiz için.
 2. Avatarı
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR="#800080"]Pet, şişe/ambalaj dönüştüğü içi sonradan da olsa toplanıyor, sonuç olarak para eden/dönüşen hiç bir şey çevrede kalmıyor, asıl saçmalıkk poşetlerrr ...

  Haa keşke bilinçli olsak da "nasılsa toplanıyor" diye saçmasak,
  ama nafile ...[/COLOR][/FONT]
 3. Avatarı
  [COLOR="#000000"][B] mavi kapak ile ilgili düşüncem[/B][/COLOR] ....

  [COLOR="#B22222"][B]doğrusu şu :[/B][/COLOR] 1 kilo hurda pet şişeyi , hurdacıya götürdüğünüz vakit , size kilo başına 1.25 tl para verir ,,, ( peşin ve nakit ) kolayı içtiğiniz vakit içi bittikten sonra kapağını kapatıp öyle çöpe atarız demi , parça parça değil veya su şişesi ...

  500 kilo kapak = 625 tl yapar al sana tekerlekli sandalye bedeli ,,, [COLOR="#006400"][B]kapak ayrı pet ayrı ( kimyasal diye bir şey yok ) hepsi aynıdır [/B][/COLOR],,, kapak toplamak çok yer kaplamayıp ( et kalınlığı fazla ve pratik olduğu için daha elverişlidir )

  fabrika sen 500 kilo plastik kapak getirdiğin için göbek atar ,, normalde 1 kg , sıfır pet hammaddesi 2 tl dir ... yani fabrika yine kar ediyor tekerlekli sandalye ile ...
  [COLOR="#000080"][B]bugün Türkiyede hurdacılık köşe olmuş vaziyette[/B][/COLOR] ,,, pet şişenin her şeyi para ve toplanıyor , kapağı gövdesi vb ,,,, öyleki 1 kg kağıt hurdayı 0.500 kuruşa sizden alıyorlar ,,,, hurdacılar doyduğu için artık kağıt pek toplamıyorlar ,,, yani burun kıvırıyorlar ,, ( en çok plastik meşrubat şişesi ve aliminyum kutu kola boşu tercih ediyorlar)

  [COLOR="#0000CD"][B] uygulama çok çok iyi ve başarılı oldu... bunun yanında , bir çok insana sevap işletip , tutumlu olmayı aşıladı ...[/B][/COLOR]

  hatta bu kapak olayından sonra ,, meşrubat vb üreticiler , kullandıkları şişe kapaklarının ağırlığını düşürdüler ,, yani tasarrufa gittiler , [COLOR="#000000"][B]" kapak olayından sonra kafaları dank etti anlıyacağınız"[/B][/COLOR]

  adı üzerinde [COLOR="#008000"][B]" geri dönüşüm"[/B][/COLOR]
 4. Avatarı
  "Yuh!" diyesim geldi. Olaya hiç de bu açıdan bakmayı düşünmemiştim.
 5. Avatarı
  Yalnız olayı bu şekilde kötüleyici yaklaşım, en başta geri dönüşümü baltalıyor. İyi bir işi kendi menfaatine istismar edenler olabilir, ama burada "iyi iş" ile istismarcıları ayıklamak lazım. Hiç olmazsa kapaklar toplanıyordu, insanlar bundan soğutulmasın. Kurunun yanında yaş da yanmasın.