RSS olarak izle

pinky'nin yeri

Galen Kristalli Radyo - Transistör öncesi.

Bu yazıya oy ver
1951-1965 İTÜ Gümüşsuyu Yurdunda kullandım. İTÜ Radyosu ve İstanbul Radyosunu alırdı. Yurt ile Spor Salonu arasına anten çekmiştim. Topraklama kullanmazdım. İngiliz ordu malı çok sağlam bir kulaklık takardım.

Yorum

 1. Avatarı


  Radyonun içi.
 2. Avatarı
  Resimde görülen kırmızı tutucunun diğer ucu sivri bir çelik iğnedir. Bu iğne karşısındaki kristalin üzerinde bir ses bulunana kadar gezdirilir. Diğer taraftan yuvarlak düğme bir istasyon aramak için gezdirilir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kristal_diyot
 3. Avatarı


  Gerekli bilgiler
 4. Avatarı
  Çok çok eski elektrik istemeyen radyolar bunlar, şimdi bize gülerler cereyansız radyo olur mu diye. :he:

  Paylaşım için çok teşekkürler, efendim.
 5. Avatarı
   Alıntı Originally Posted by reha kaya
  Çok çok eski elektrik istemeyen radyolar bunlar, şimdi bize gülerler cereyansız radyo olur mu diye.

  Paylaşım için çok teşekkürler, efendim.
  Beğendiğinize sevindim.
 6. Avatarı


  Radyomu İngiliz ordu malı müstamel (2.el) bir kulaklıkla dinliyordum. Çok sağlam (üstüne bassan kırılmaz) ancak telsiz sesi kalitesinde. Yüksek Kaldırımda bir eskiciden almıştım. O tarihte şimdiki gibi kulaklıklar yoktu.
 7. Avatarı
   Alıntı Originally Posted by reha kaya
  Çok çok eski elektrik istemeyen radyolar bunlar, şimdi bize gülerler cereyansız radyo olur mu diye.
  İstanbul Çamlıca'da bisikletlere aydınlatma için dinamo takmazlar. Fener ampulüne bir kısa anten bağlarlardı.

  İstanbul Radyosunun güçlü yayınından ampul yanardı.

  Şimdi Çamlıca tepesine Cami yaptıranlara tiyö olsun.
 8. Avatarı
  50-54 arasi,bir bobin,bir galenli transistor ve bir kulaklikla mukavva kutu icine yaptigimiz boyle iki radyo ile kuzguncuk sirtlarindaki bir sinif arkadasimin evinin bahcesinden--mukemmel parlak bir gecede-bogaza nazir,galenin kirmizi ucu ile karsisindaki kristal uzerinde dolasirken,TESADUFEN rahmetli zeki muren in ilk radyo konserini yakalamis ve konser sonunda,buyulenmis olarak --kim bu muthis ses diye birbirimize saskin saskin sormustuk..istasyonlari boyle arardik.ayri bir istasyon arama dugmemiz yoktu.semasini unuttum.ogrenip tekrar denemek isterdim.
 9. Avatarı
  Değerli Pinky... pilsiz radyo+ telsiz kulaklığıyla başladığım elektronikte, pilli,tek transistörlü, uzun dalga, derken 10 transistörlü, orta kısa uzun nihayetinde fm dalgaya kadar ilerledim.bilumum radyo telsiz alıcı-verici -dedktör-elektronik alet televizyon teyp pikap bunlarda kesmedi.kedi köpek kuş zili..konuşan ziller.. entegrelerin içine program gömülmesi.. nihayetinde teyp kasetine görüntü kaydetmeyi başardım. milli eğitime müracaat ettim. bana öğrenci pasaportu verdiler.. y.dışına gidip,elektronik mühendisi adayı olmaya kadar ilerledim...en son bir iddia üzerine yeni bir radyo alıp 5 dakikada, radyodan millete cep telefonlarıyla ve araç telefonlarıyla sevgilileriyle konuşan , eşlerini aldatan bir kadın ve bir erkeği millete dinlettim...
  bende pratik zeka vardı, ama para yoktu... okyanusu geçtim bir kaşık suda boğuldum.
  ülkem bir bilim adamı adayını kaybetti maalesef.
  içim sızladı yukarıdaki radyoyu görünce...anlatmak istedim.
  selam ve saygılar, ellerinizden öperim...