RSS olarak izle

BORA YAŞAR

Seçim Sonuçlarına Bir Bakış...

Rating: 3 votes, 3.00 average.
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]PKK kanlı eylemlerinin son seçimlerde HDP ne bir hayrı dokundu mu?
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]Medyada seçim sonuçlarını gösteren Türkiye haritasında lila renkte gösterilen Kürt vatandaşların çoğunlukta olduğu illerde 1 Kasım seçimlerinde HDP nin oyu % 9 ila % 24 puan arasında düşerken, bu oylar neredeyse tümüyle AKP ne gitmiş..
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]Yani HDP nin en fazla muhalif göründüğü (!), Kürtlerle uzlaşmayı bozan iktidar partisine. Bu garip bir çelişki değil mi?
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]7 Haziran seçimlerinin muzaffer partisi HDP, 5 ayda barajdan güç bela sıyırıp, % 3 oy ve 19 milletvekili kaybediyor.

Diyeceksiniz ki, PKK gibi terör örgütünün eylemleri neden HDP ne yarasın ki?

İyi polis-kötü polisi oynayan bu iki Kürt örgütünün amaçları farklı öyle ise.
Görünen o ki, Güneydoğu'da yaşayan vatandaş, yaşadıkları bölgenin kan gölüne çevrilmesinden, savaştan (!) mutlu değil.

Anlaşılan o ki, 7 Haziran seçimlerinin mağlubu Erdoğan ve AKP, PKK nın yardımı ile yarattıkları şiddet ortamından 1 Kasım seçimlerinde bekledikleri yararı sağlamış kaybettikleri iktidarı yeniden kazanmışlardır.

Bu açıdan AKP, terör örgütüne ne kadar teşekkür etse azdır.

Bir kaç genel itirazın dışında terör örgütünün yaptıklarını lanetleme-yen HDP de bir kısım Kürtlerden ve onlara geçen seçimde destek veren Türklerden bu kez destek görmediler.

Bakalım bu mesaj yeni dönemde HDP yöneticilerince dikkate alınacak mı?

PKK nın seçim sonuçlarına nasıl tepki vereceğini hep birlikte yakında göreceğiz...
[/FONT][/COLOR]

Updated 03-11-2015 at 08:51 by BORA YAŞAR

Etiketler: analizi, seçim
Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

  1.  Avatarı
    “Bu sonucun alınmasında en büyük etken, ne nedenle olursa olsun, PKK’nin çatışmalı süreç başlatması oldu. Devrimci siyaset strajesisi ile demokratik strateji çatışır dedik, kötü olduk. Sonuç ortada, Türkiye 7 Haziran şansını yitirdi, HDP büyük oy kaybına uğradı, olanlar onun kararı değilse bile, üzerine büyük gölge düştü. Dahası korkarım Kürt barış süreci bir kez daha başkanlık pazarlığına mahkum hale geldi.” (Nuray Mert- Cumhuriyet Gazetesi)