RSS olarak izle

BORA YAŞAR

Kapitalizm.... Buraya kadar mı?

Rating: 3 votes, 3.67 average.
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]B20 toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir" dedi.
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]Sözün bittiği nokta...
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]Anlaşılan, kapitalizmin, insanı ve insana dair sorunları es geçen, insana sadece bir müşteri ve emek sömürü konusu olarak gören yanı, artık geldiğimiz noktada, bir simge kapitalistin bile kabul sınırını zorlamakta.

Eşit olmayan gelir dağılımı ve yüz milyonlarca insanın insanca olmayan yaşam standardının yarattığı huzursuzluk ortamı, milyar dolar seviyesinde serveti olan zengin insanları bile rahatsız etmiş durumda.

Onlar da böyle bir dünyada kimseye huzurlu bir yaşam olamayacağının idraki içinde. Bu temelde artık kendilerini yaratan sistemi baş suçlu olarak iafde etmeye başlamış görünüyorlar.

Mantıklı ve akıllı bir adım. Sözde kalmadığı sürece inandırcılığı bile hazır.
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#141823][FONT=helvetica]Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan da Antalya'da G-20 toplantısında yaptığı konuşmada isverene seslenerek, "Biraz daha az kazanın. Kazancınızı dar gelirlilerle paylaşın..Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. " komutu vermiş...

Son on yılda insanların yaşadıkları yerleri bile terkedip geçim ve huzur kaygısı ile mülteci durumuna düşüp, tabir caizse tuzu kuru ülkeleri ve o ülkede yaşayan insanları rahatsız etmeleri, giderek, daha insani ve eşit paylaşım konusunu bir başka önemde ortaya getirmiş bulunmakta.

Kapitalizmin en büyük motivasyonu ve ölçütü "kar"dır. Bir işin, bir ticari,sınai ve hizmet faaliyetinin insanlığa hayırlı, yararlı, faydalı olması değil, kar doğuran faaliyet olmasına bakılır sürdürülebilmesi için.

Bu temel bakış açısını, motivasyonu ve güdüyü değiştirebilecek bir ideoloji ve bir sistem gerekli. Devletlerin üzerinde yapılanmayı düşünebilecekleri bir sistem. Hepimizin aklında uygun bir sistem vardır biliyorum. Kavga da o noktada çıkmakta zaten. Kapitalizmi bu gün geldiğimiz noktada hemen her belanın temelinde yatan eşitsizliğin nedeni olarak gösteren Ali Koç acaba hangi sistemi öneriyor...Maurice Duverger'vari yumuşak (taze fırından çıkma) bir "sosyal kapitalizm mi?" :)

Yoksa....

Kanuni'nin o bildik beyitinde dediği gibi:

[FONT=comic sans ms]"Kadd-i dildâra kimi ar'ar dedi kimi elif
Herkesin maksudu bir ammâ rivâyet muhtelif "[/FONT]
[/FONT][/COLOR]

Updated 15-11-2015 at 14:15 by BORA YAŞAR

Etiketler: ali, duverger, koç, maurice, muhibbi
Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

 1. Avatarı
  [FONT=Comic Sans MS]
  Eskiye kıyasla kolaya alışmış tecrübesiz kalabalık ve cahiliz,
  her ne olacaksa çoook sancılı olacak gibi, yada :)
  [/FONT]
  [video=youtube;pxPppEzE71M]https://www.youtube.com/watch?v=pxPppEzE71M[/video]