RSS olarak izle

BORA YAŞAR

Bir Büyük Osmanlı Ressamı : KULLARI...

Rating: 3 votes, 3.67 average.
[FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][COLOR=#666666][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit]
[/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Osmanlı-Türk resminin tarihi, Avrupa ile kıyaslanınca çok yeni sayılır.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Bunda, en büyük etmenin din olduğunda geniş bir kabul olduğu söylenebilir.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]19. Yüzyılda Osmanlı'da resim sanatının gelişiminde sarayın ve özellikle iki padişahın büyük etkisi ve desteği olduğu da bir gerçek.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Kendisi de bir ressam olan Abdülaziz ve İkinci Abdülhamit.

Bu padişahlar döneminde, İstanbul'da, özellikle de asker (subay) ve öğretmenler önlerine koydukları fotoğraf ve manzara konulu kartpostalları tuvaller üzerine birebir kopyalayarak başladılar resime.

Bunlara ve bu döneme "primitif ressamlar" denilmekte.

[COLOR=#333333]Hüseyin Giritli, Hilmi Kasımpaşalı, Salih Molla, Fahri Kaptan, Ahmed Bedri, Ahmet Şekur, Necip Selahattin, Aşki, Munip, Ahmet Ziya Sam, Mustafa, Şefik, Şefki, Osman Nuri gibi sanatçılar primitifler olarak adlandırılırlar.
[/COLOR][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Resim halk tarafından tanınan ve satın alınan bir meta olmadığından o dönemin bazı ressamları, takdir ve doğal olarak maddi destek görmek üzere eserlerini saraya gönderirlerdi.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Gönderdikleri bu resimleri de padişaha bir saygı gösterisi olarak tuvalin üzerinde "Kulları" diye boya ile imzalarlardı.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Yani "padişahın kulları"...
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Bir dönemin en çok eser veren ressamı olarak böylelikle doğdu "Kulları" adı.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Dört sene önce Meclis Balkanı Cemil Çiçek'in girişimiyle , Dolmabahçe Sanat Galeririsinde "İhtişam ve Tevazu: Padişahın Ressam Kulları" adı altında bir sergi açılmıştı.[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Sergide, Türk resminin ilk temsilcileri Osman Nuri ve Şeker Ahmed paşalarla, Süleyman Seyyid, Osman Hamdi, Ahmed Emin beyler gibi önemli isimlerle onların yetiştirdiği sanatçılara ait 40 tablo sergilenmişti.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Cumhuriyet, sadece vatandaşı değil, ressamı sanatçıyı da "kul" olmaktan kurtardı.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Yavaş yavaş yarattığı kültür devrimi ve ekonomik gelişme ile, sanatın destekçisi artık "burjuvazi" oldu.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Ancak bir çok dalda devletin desteği hala sürüyor.
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Bu da bir nevi "kulları" olayının devam ettiğinin göstergesi.[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=inherit][SIZE=3][FONT=comic sans ms]Tüm sanat dallarında devletin yardımını çekmeden, sanatı, halkın kendi özgür irade, beğeni ve ekonomik gücü ile desteklediği günler gelmeden, sanatın gerçekten özgür olduğunu söylemek olanaksız.[/FONT][/SIZE][/FONT]
[/FONT]
[/FONT]

[/FONT][/COLOR]
[FONT=inherit]
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=inherit][COLOR=#90949C][FONT=inherit][FONT=inherit]
[/FONT]
[/FONT][/COLOR]

[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=inherit][COLOR=#90949C][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT][/COLOR]
[/FONT]

Updated 05-07-2016 at 19:40 by BORA YAŞAR

Kategoriler
Kategori edilmemiş

Yorum

 1. Avatarı
  [IMG]https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13615108_10153866413748337_1836976518736139184_n.jpg?oh=3ff89d2a9be02d6eed2a2b6abd145df4&oe=57FCF477[/IMG]
 2. Avatarı
  [FONT=Comic Sans MS]"Kulları imzasının tablolar üzerinde kullanılmasına dair bir kriterin de bulunmadığına değinen Gören, Kulları başta olarak kullananlar; kulları Ziya veya isim başta kulları sonra; Ahmet Kulları, başta kulları, isim, semt; Kulları Ahmet Hamdi Üsküdar gibi, Kulları, yer, isim; Kulları Gelibolulu Süleyman , Kulları, yer, rütbe veya yer, kulları, isim: Sultanselimli kulları Hayri…vs örneklerinde de görüldüğü gibi çok çeşitli kullanım biçimleri görülmektedir.

  Kulları imzasının takvim anlamında ilk kullanım tarihi ise şimdiye kadar yapılan araştırmalardan çıkartılmak istenirse 1860 yıllarına tekabül etmektedir. Daha öncesinde bu şekilde bir imza görülmemektedir. Mekteb-i Harbiye, Mühendishaneyi Hümayun, Darüşşafaka, Deniz Harp Okulu, Mekteb-i Behiye… gibi okullarda saraya tablolar hediye edilmektedir. 1860 yılında Saray Ressamlığı kurumsal olarak başlamış, yaveran sınıfının oluşması süreci hem başlatmış hem de beslemiştir. Saraya sunulan ilk tablonun tarihi belgeler üzerinde yapılan araştırmada 1884 yılı bulunmuştur. 1877 – 1908 arasından Abdülhamit’in Yıldız Sarayına geçmesiyle yaveran sınıfı ressamlarının Padişaha tablo sunumları her yıl düzenli olarak yapılmıştır.

  Bunun dışında kulları imzası her zaman Padişaha sunumu göstermemektedir. Halife Abdülmecit ve bazı bürokratlara yapılan sunumlarda da aynı imza görülmektedir. Devlet kurumları dışında da kulları imzası geçen tablolar bulunmaktadır. Bunu nasıl anlamalıyız: Saraya gelen tabloları Padişah hediye olarak vermiş olabilir, 1908 Yıldız Sarayı yağmasından sonra Saray dışına çıkmış, sivil koleksiyonlara dahil olmuş olabilir veya okullarda hazırlanan tablolardan bazıları padişaha sunulmamış olabilir."[/FONT]

  [url]http://nevinmeric.com/padisahin-ressam-kullari-panelinden-akilda-kalanlar.gbt[/url]