Sayfa 1029/1300 İlkİlk ... 29529929979101910271028102910301031103910791129 ... SonSon
Arama sonucu : 10396 madde; 8,225 - 8,232 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırımcı 2

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    5,454

Esas

Ben tekrar tekrar halil hocama tşklerimi iletiyorum..
    En kötü zamanlarda desteği için..

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Duhul
    Jun 2014
    İkamet
    Uzak Doğu
    Gönderi
    62

Esas

Dudu hocam,
    Yegenime (gelecek ay ins 2 yaşına basacak) üniversiteye başladığında hediye olsun şimdiden diye çok değil ama 600liralık (cumhuriyet altını yerine) froto aldıydım. Hesaplamadım gerçi Necip hocaya sormak lazım bir araba parası eder mi diye (gönül ister ki ford mustang alabilsin ). Üzerine ekleme ben yapmayacağım, babası yaparsa karışmam Okuma yazmayı öğrensin en küçük talebeniz olacak inş İlk işim üzüm çeşitlerini öğretmek olacak ama, topiği anlayabilsin diye

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    19,321
    Blog Yazıları
    45

Esas

Alıntı Originally Posted by babinsky Yazıyı Oku
    Fordta üzüm etkisi devam ediyor
    Ya yukardan mal yedirme projesi
    Ya da bir beklenti.
    Doktorum benim en az siz kadar seviniyorum desem inanırsınız değil mi ?

Benim üç beş lot için değil haa...

Alıntı Originally Posted by babinsky Yazıyı Oku
    Ben tekrar tekrar halil hocama tşklerimi iletiyorum..
    En kötü zamanlarda desteği için...

Şimdi okudum bunu estağfurullah doktorum ne demek...
    Son düzenleme : Halil64; 30-09-2014 saat: 20:31.

Esas

Benim sahip olduğum hissede hala lot başı 0,40 TL. zarardayım. İnanın rahatım, yaklaşık 20 aydır tutuyorum hisseyi. Uzun vadeli yatırım yaptım. Bütün alt yapıyı ona göre hazırladım. Yatırım yaptığım paraya ihtiyacım yok. Bütün sistemi ''sanki o para hiç yokmuş gibi'' kurdum. Gelirim-giderim, ödemelerim, yaşam tarzım, ihtiyaçlarım ve ihtiyaç duyacaklarım... Sitem çalışıyor yani, çark dönüyor. Bana uzun vadeli yatırımı keyifle ve hevesle izlemek kalıyor. 36 yaşındayım, hep tutumlu ve kendini geliştirmeye çalışan biri oldum. Yaklaşık 10 yıl birikim yapıp şimdi o toplu parayla yatırım yapıyorum. (herkesin dirhemi, kantarı kendine göre tabii ) Ağacı değil de ormanı görebildiğiniz, gelecekle ilgili hayal kurabildiğiniz zaman başarının ve mutluluğun geleceğine inanıyorum. Saygılarımla.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Alıntı Originally Posted by xxx
    Merhabalar sn druars
    Dyo için ne düşünüyorsunuz
    Bir de inceleme biçiminiz çok etkileyici
    Yol gösterebilir misiniz. Nasıl yapmak lazım .
    Merhaba

Hangi hisseyi bakarsan bak firsatlarla dolu. Onemli olan bu firsat icin aldigin risk.
    Peter Lynch Borsada tek basina kitabini okuyun. Piyasaya ve sirketlere cok guzel bir bakis kazandiriyor.

Sirket incelemeye uygunsa?
    Ilk yaptigim isyatirim sitesinden son 5 yillik ayni donem bilancolarini karsilastirmak oluyor. Kari esas faaliyetinden mi? Borc yapisi bankalara mi ticari mi? borc orani odeme gucu? Satislardaki artis, stoklardaki satisla degisim en cok baktigim yerler. Bu 10 dk surer.

Sonra genel fikir sahibi oldugun sirketin faaliyet raporu ve bilancosunu okurum. Ozellikle dipnot, yonetici maaslarina odaklanirim. Kafamda soru isareti olursa o konuda diger kaynaklara yonelirim.
    Google bu konuda cok faydali. Bazen genel kurullari okumakta faydali. ortaklarin hisse alip satmalarida cok onem veririm. Bunlari yaparken kafamda bu sirket saglam patronu adam mi? kari devam ettirebilir mi? en onemlisi kari arttirabilit mi? bunun cevabini ararim. Bazen rakip sirketin faaliyet raporunda mukemmel bilgiler bulurum. Dedigim gibi bilanco ve sirket duzgun oldukca is kolay.

Bu isler 10 dk ile bir gun surebilir. Bunu belirleyende sirketin temettu politikasi, okuduklarimdaki kuskuya bagli. Gulmeyin ama bakab temettu vermiyor kar patlamasi yasiyor diye patronuyla ilgili magazin haberlerini bile okudum. Akmerkez gibi fiyati dusuk seyrederken kafama oturmadiysa google earthden yerine bakarim avm ye giderim rakiplerini incelerim.

Ben doktorum bu islerden anlamam ama yukaridaki kitaptan bir vizyon sahibi oldum. Yaptikca, uyguladikcada isler cok kokaylasti.

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    19,321
    Blog Yazıları
    45

Esas

Alıntı Originally Posted by onur_35 Yazıyı Oku
    Tüm uzun vadeli yatırımcılara selamlar.

1 sene önce internet üzerinde uzun vadeli yatırım ile ilgili araştırma yaparken tesadüfen Halil hocamın konusunun 1. cildine rasgeldim ve ilk sayfadan itibaren okumaya başladım. Ekim 2013'den itibaren biriktirme yoluyla Buhur rasyosuna uyan(mükemmel bir terim ) hisse senetlerini fiyatına bakmadan ayın 15'ine denk gelecek şekilde toplamaya başladım. Biriktirme şekli şöyle:

3x Romanov ırkı Henry'nin yavruları. (Kuzudan kuzu)
    3x Traktör
    2x En büyük ağır abi
    2x Çimento
    1x Girişim
    5x 808 fon(yedek cephane)

1 yıl içerisinde ortalama bir maliyet oluştu. Bazı günler hisse güncel fiyatı maliyetlere yaklaşıp altına sarkinca korkmuyor değilim ama Necip Bey'in önceki sayfalarda paylaştığı bir grafikte kritik sure sınırı olan 2 yılı, 2. temettüleri ve 2. karneleri heyecanla bekliyorum. Gıpreşmek yok . Al-izle. Yavrularıda analarının yanına kattım mı 10-15 70-80 sene içerisinde Allah kaza-bela vermezse huzurlu ve daha müreffeh hayat standardına kavuşmayı umuyorum.

Bizleri aydınlattığınız ve günlük-aylık al-sat stresinden kurtardığınız icin başta Halil hocam olmak üzere tüm uzun vadeci forumdaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla.
     Alıntı Originally Posted by dudu Yazıyı Oku
    Ben de 28 yasinda baslamistim.
    Erken yasda akli basina gelmis, murekkep yalamis, yazilani anlayabilen, sn brug'un dedigi gibi topige ve topic jargonuna hakim yeni baslayanlari gorunce heyecanlaniyorum.
    Basarilar dilerim.
    Syg,
     Alıntı Originally Posted by bruglione Yazıyı Oku
    Topige ve Terimlere hakimiyetinizden dolayi Kutlarım

Onur kardeşim,

Fazla söze gerek yok, 2 cilde yakın kitap okumuşsunuz.

Sadece benim değil, dostların da dikkatini çekmiş, UVY 1. cildin başından okuduğunuz her cümlenizden belli.

Hayırlı olsun, sürünüz ağıllara sığmasın.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bu islerde yeni anlaminda..Borclanmaktan da odu patlar.

Buralarda bi rontgenci olsa, % 3'den 100.000'i kemiksiz alirdi...
    Hocam oglan benim kafasan desenize

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    5,454

Esas

Sn dolares pardon druars bende sizi arıyordum
    Biraz dolar borcu isteyecektimde

Sayfa 1029/1300 İlkİlk ... 29529929979101910271028102910301031103910791129 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •