Sayfa 3/14 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 105 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Kadın Cinayetleri

Esas

Çocuk Gelinlerin Umudu Oldu

Kader gibi kendiside küçük yaşta evlendirilen,evlendiği eşinden ayrılan Adıyamanlı 53 yaşındaki Emine Kardeş,Adıyaman da, Adıyaman Kadın ve Çocuk Hakları Derneği kurdu,derneğin başkanı olan Emine Kardeş kurduğu dernekle 3 yılda 500 kız çocuğun
    erken yaşta evlendirilmesine engel oldu.
    BAŞKA ÇOCUK GELİNLER OLMASIN diyerek mücadele ediyor.
    Tebrikler, Emine Kardeş

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/0...lara-umut-oldu

Acısını 'bal eyledi' kızlara umut oldu

GÜLCAN DEMİRCİ 08.06.2011

Kahtalı Emine 13'ünde gelin, 14'ünde anne 31'inde dul kaldı. Yılmadı, okudu ve öğretmen oldu. Sosyal yardım projelerinde yer alıp kız çocuklarına yardım etti

Emine Kardeş 13'ünde gelin, 14'ünde anne oldu. 31'inde ise dul kaldı... Hayata yeniden başladı; bir yandan çocuklarına baktı, bir yandan okudu. Şimdi, "Başka çocuk gelinler olmasın" diyerek mücadele ediyor. Devletin de desteklediği projesiyle, 200 kızın kaderini değiştirdi... Adıyaman Kahtalı Emine Kardeş, 13 yaşındayken babası tarafından zorla evlendirildi. Ne olduğunu anlayamadan 14 yaşında anne oldu. 18'ine geldiğinde artık ikisi kız üç çocuk annesiydi. Yıllarca çektiği koca dayağı, eşinin 1996'da başka bir kadınla birlikte olmaya başlamasıyla son buldu. Kahta'ya, baba evine dönen Kardeş, 2000'de, 31 yaşındayken eşinden boşandı. Dışarıdan ilk ve ortaöğretimi ardından liseyi bitirdi. Halk Eğitim Merkezi'ne giderek el sanatları eğitimi de aldı. Sincik ilçesinde nakış ve piko üzerine öğretmenlik yapmaya başladı. Kahta'da 'Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek' projesine katılan Kardeş, aile hekimliği uygulaması kapsamında 4 doktora saha elemanı olarak destek verdi. Şimdi 42 yaşında olan Kardeş, çocuklarına da hem analık hem babalık yaptı. Bu sıkıntılı süreçlerde rahatsızlanan Kardeş'in bir böbreği alınmak zorunda kaldı. Kızı ile birlikte geçen yıl ÖSS'ye giren Kardeş, işletme fakültesini, kızı ise çocuk sağlığı ve gelişimi bölümünü kazandı. Kardeş, maddi sıkıntılar nedeniyle sadece kızının kaydını yaptırabildi.

ÇOCUK GELİNLERİN UMUDU OLDU
    Evliliğini "Hiç tanımadığım biri beni aldı götürdü. Gezmeye gidiyorum sandım. 14 yaşında anne oldum. Aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor" diyerek, gözyaşları içinde anlatan Emine Kardeş, "Yaşadıklarımı başka kızlar yaşamasın" diyerek müthiş bir mücadeleye atıldı. Kahta'da, 2009'da Kadın ve Çocuk Hakları Derneği'ni kurup, hayatını yeni "çocuk gelinlerin olmaması" için mücadeleye adadı. 'Zorunlu ve Erken Yaşta Evliliği Hayır' isimli projeyi hazırlayan Kardeş, 2001'de İçişleri Bakanlığı'nın onayını alarak köy köy gezmeye başladı. Zorla evlendirilmek istenen kızların eğitim masraflarını karşıladı. Kız çocuklarını okutmayan ailelere maddi yardım yaptı. Kardeş, İçişleri Bakanlığın'dan aldığı maddi destek yetmeyince başkalarına yardım edebilmek için bankadan 5 bin lira kredi çekti.

"MEDİNE'Yİ KURTARAMADIM"
    Kardeş'in Kahta'da açtığı bu bayrak şimdi Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır'da tüm çocuk gelinlerin umudu oldu. "İnsanlar bana haber gönderiyor. Zorla evlendirilmek istenen kızlar beni arıyor. 'Bizi okula göndermiyorlar. Ailemiz bizi zorla evlendirmek istiyor. Emine Abla bize yardım et' diyorlar" diyen Kardeş şimdiye kadar 200'ün üzerinde genç kıza yardım elini uzattı. Bu mücadelesi zaman zaman başına dert açtı. Tehditler aldı ama yılmadı. Kardeş "Savaşım sonuna kadar sürecek. Yeter ki çocuklar gelin olmasın" diye konuşuyor. Erkeklerle konuştuğu gerekçesiyle geçtiğimiz yıl babası ve dedesi tarafından diri diri gömülen Medine'yi kurtaramadığını belirten Kardeş, şunları anlatıyor: "Olaydan önce birisi bana Medine'nin sürekli dayak yediğini ve hiç okula gönderilmediğini söyledi. Birkaç kez Medine'nin ailesine gittim. Ancak aile bana tepki gösterdi. 'Birkaç gün sonra tekrar giderim' dedim ve bu olay meydana geldi. Medine'yi kurtaramadım. Başka Medineler ölmesin, dövülmesin diye ev ev, köy köy, geziyorum."
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Esas

http://www.muhalifgazete.com/haber/8...-sok-ceza.html
    inş,bundan sonra çocuklarımız elimizden kayıp gitmeyecek,bu kanayan yara son bulacak...

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Çocuklara nikah kıyan imamlar işten atılacak

[email protected]
    16 Ocak 2014

ARANACAK NUMARA 444 43 06
    Ankara Barosu olarak üç yıldır kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek üzere Gelincik Projesi yürüttüklerini anlatan Başkan Aksoy, Türkiye'nin her yerinden aranabilen telefon numarasıyla 20 bin kadına el uzattıklarını söyledi. Baro olarak, 444 43 06 numarayı arayan tüm kadınlara hukuki destek verdiklerini, kadınların arkalarında bir avukat olduğunu bilmenin gücüyle cesaret bulduklarını vurgulayan Aksoy, aynı yöntemin küçük kız çocukları için de uygulanabileceğini anlattı.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jul 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    9,784
    Blog Yazıları
    11

Esas

Keşke, ağır suçlar için Türkiye'ye yeniden infaz yasası geri gelse diye düşünüyorum...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Bu da iş değil hani...

Haber, sanki "kadının intikamı alındı" havasında.

Başlığın amacı, olaya sosyal bir gerçeklik temelinde yaklaşılırken, kadını birey olarak eşit hale getirme yolunda (sosyal, hukuki, siyasi) neler yapılabiliri tartışmaktır.

Öc alma, ayağından asmak vs. başka sosyal neticeler doğuran diğer konulardır.

Duhul
    Jul 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    9,784
    Blog Yazıları
    11

Esas

"Olaya yaklaşım" açısından haberi ekledim sadece,
    ancak yaptırımlarda caydırıcı olursa hiç fena olmaz düşüncesindeyim ...

Sayfa 3/14 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •