Sayfa 2/17 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 135 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Küçükbaş Hayvancılık(Koyun ve Keçi)

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by Turbey35 Yazıyı Oku
    Sayın Pit...

Siz hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama, İzmir'de üreticiler tarafından kurulmuş olam Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, süt üreticilerinin sütlerini bildiğim kadarı ile alıyor. Hatta eskiden 125 kuruş idi, Şimdi ise 145 kuruş olduğunu bir yerlerden okumuştum. Burada bu sütleri alan dondurmacı ve tatlıcılar var. Bizzat satan kişilerden duydum. Ayrıca Keçi peyniri çok lezzetli, değerli ve sağlıklıdır. Seferihisar'a kurduğu Keçi çiftliği ile bu iş her gün İstanbul dan İzmir'e gelip giden Funda Baltalı hanım var. Bence takdiri şayan bir iş yapıyor. Ayrıca ürettiği sütü işleyerek peynir de yapıyor, çok da lezzetli. Google'den aratırsanız bulursunuz. Sonuçta paranın yanında çok da azimli olmak gerekiyor.

http://www.izmirkoyunkeci.org.tr/
    biliyorum sn Turbey,
    destek dahil keçi sütünü 1,95 e satan çiftlikçi bir abim var ama gerçekten sizinde dediğiniz gibi çok azim gerektiriyor.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

Alıntı Originally Posted by Pit Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan arkadaşlar olarak burada bilgi ve tecrübelerimizi paylaşalım istedim.
    Ben başta hobi gibi başladığım küçükbaş hayvancılığı artık ciddi boyuta getirdim gibi.
    Başlangıçta saanen keçisi alarak giriştim bu konulara. Ama saanen keçisi yetiştiriciliği ve bundan süt eldesi oldukça zor.Bende şuan 10 adet keçi var ama inanın veteriner kadar bilgi sahibi oldum. Saanen keçileri hangi yaşta olurlarsa olsunlar oldukça hassas hayvanlar. Sürekli önleyici hekimlik faaliyetleri yapmanız lazım. Bunu çok iyi yapsanız bile yıllık en iyimser %10 kayıbı öngörülerinize katmanız lazım. Bu nedenlerden dolayı saanen keçisi sayımı arttırmıyorum.Oğlaklardan damızlık satarak rakamı bu civarda tutacağım.Bu keçilerden (oğlaklardan fırsat bulabilirsek) aldığımız süt bana ve tüm ailemin peynir ihtiyacını karşılamakta.
    Şuan çobanımın baktığı 50 civarında sakız ve tahirova cinsi koyunlarım var. Bu koyunlar halihazırda gebeler ancak sonraki koç katımını Suffolk cinsi damızlık koçumla yapacağım.Ortaya çıkacak yavruları merak ediyorum açıkcası. Suffolk koyunun erkekleri iyi bakılması durumunda 150 kg a ulaşabilmekteler. Bende koç zayıf,daha önceki sahibi iyi bakmamış.Şuan 100 kg.Kuzuları da 100 günde 40 kg mı geçebilmekteler.
    et amaçlı küçükbaş besisinde hetorisis'ten (melez azmanlığı da diyebiliriz) faydalanmak için uygun bir baba hattı kullanmak dünyada çok uzun yıllardır yapılan bir uygulamadır. fakat bir hataya düşüyorsunuz sevgili pit...

ya da şöyle sorayım size... sakız ve tahirovanın tekli kuzu doğumlarında kuzu ağırlıklarını araştırdınız mı? suffolk kuzuları kaç kg doğuyor? suffolk kuzularının kafa yapısı nasıl, sakız ve tahirovaya göre nispeten iri mi?

eğer suffolk kuzuları bariz şekilde sakız ve tahirova kuzularından iri ise işiniz kolay olmayacak doğumda! "zor doğumlar" sizi bekleyecek bir dahaki doğumda... halk arasında "hayvanın çatısı" diye tabir edilen doğum kanalı suffolk kuzularının geçemeyeceği kadar dar olacağından damızlık analarınızı kaybedeceksiniz... belki sezaryen yapacaksınız... ya da ilkine doğum yapacak anne adayı koyunlarınızın canına okuyacaksınız! birkaç doğum yapmışlar daha rahat kuzuluyorlar...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

Evet haklisiniz.bizim orada da celepler ve restorancilar kuzu alirlar.kuzunun karkas verimine gore dediginiz fiyatlar olabiliyor.
    Iyi bakimla bircok koyun turu 2 yilda 3 yavru verebiliyor.
    Yerli irklardan acipayam koyunu var,karkas verimi diger yerli irklara gore iyidir.
    Bakalim suffolk sakiz kirmasi kuzular nasil olacak.
    Sutte dediginiz gibi arz fazlasindan ve alicalrin trost olusturmasindan dolayi kar etmek oldukca zor.bir de buyukbasin gebelik suresi 9 aydir ve ikiz orani dusuktur.kucukbas 5 ay ve yuksek ikiz oranina sahiptir.
    "koyun türü" değil de "koyun ırkı" ibaresini kullanırsak yanlışa düşmeyiz...

2 yılda 3 yavru meselesini biraz açalım isterseniz...

genelde şu doğum aralıkları uygulanır:

yılda bir doğum
    yılda iki doğum
    2 yılda 3 doğum
    3 yılda 5 doğum (cornell university - star system)

yılda bir doğum, bizim köylümüzün ve pek çok ülkenin uyguladığı sistem...

yılda 2 doğum da ise damızlık anaların birkaç senede "pert!!" oldukları için genelde tercih edilmeyen ama kuzu fiyatlarının yüksek seyrettiği dönemlerde uygulanan bir sistem...

2 yılda 3 doğumda amaç tüm analardan 2 yılda 3 doğum almak değildir... sürü 3'e bölünür. her 8 ayda bir doğum yaptırılmak amaçtır. bir grup grup dinlenirken diğer iki grup kuzulatılır. böylelikle her 8 ayda bir elinizde kuzu olacağından sürekli nakit akışı sağlamış olursunuz... (aslında tam açıklayamadım ama isterseniz sonra daha uzun yazmaya çalışırım)

3 yılda 5 doğum ise çok iyi bir sürü takibi gerektiren ve büyük sürülerde uygulamanın daha kolay olduğu bir sistem... ben, bizim işletmelerin bu sistemi şu anda uygulayabileceklerini düşünmüyorum...

ikizlik oranına gelirsek... eğer koç katımı öncesi hem anaları hem de babayı iyi bir yemleme programına tabi tutarsanız ikiz ve üçüz kuzularınızın olma ihtimali oldukça yüksektir... yeter ki yem rasyonlarınızdaki değerler uygun olsun...

bizim şu anda türkgeldi ırkına ait koyun sürümüzde tekli doğum oldukça az, genelde ikiz, bazı koyunlarımızda da üçüz doğum oranımız var. doğum sonrası kuzu ölümlerimiz oldukça az... daha sonra fotoğraf paylaşmaya çalışırım...

şu anda ülkemizde et kalitesi (mermerleşme ya da mozaikleşme) anlamında en iyi koyun ırkı trakyanın kıvırcık koyunudur.

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Sen bi ara zeytinyağı işine girmiyormuydun
    Halen o isun icindeyim abi.o isin yogun kismi 4 ay oldugu icin sonrasina da ek isler yapiyorum.

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by cetvel Yazıyı Oku
    "koyun türü" değil de "koyun ırkı" ibaresini kullanırsak yanlışa düşmeyiz...

2 yılda 3 yavru meselesini biraz açalım isterseniz...

genelde şu doğum aralıkları uygulanır:

yılda bir doğum
    yılda iki doğum
    2 yılda 3 doğum
    3 yılda 5 doğum (cornell university - star system)

yılda bir doğum, bizim köylümüzün ve pek çok ülkenin uyguladığı sistem...

yılda 2 doğum da ise damızlık anaların birkaç senede "pert!!" oldukları için genelde tercih edilmeyen ama kuzu fiyatlarının yüksek seyrettiği dönemlerde uygulanan bir sistem...

2 yılda 3 doğumda amaç tüm analardan 2 yılda 3 doğum almak değildir... sürü 3'e bölünür. her 8 ayda bir doğum yaptırılmak amaçtır. bir grup grup dinlenirken diğer iki grup kuzulatılır. böylelikle her 8 ayda bir elinizde kuzu olacağından sürekli nakit akışı sağlamış olursunuz... (aslında tam açıklayamadım ama isterseniz sonra daha uzun yazmaya çalışırım)

3 yılda 5 doğum ise çok iyi bir sürü takibi gerektiren ve büyük sürülerde uygulamanın daha kolay olduğu bir sistem... ben, bizim işletmelerin bu sistemi şu anda uygulayabileceklerini düşünmüyorum...

ikizlik oranına gelirsek... eğer koç katımı öncesi hem anaları hem de babayı iyi bir yemleme programına tabi tutarsanız ikiz ve üçüz kuzularınızın olma ihtimali oldukça yüksektir... yeter ki yem rasyonlarınızdaki değerler uygun olsun...

bizim şu anda türkgeldi ırkına ait koyun sürümüzde tekli doğum oldukça az, genelde ikiz, bazı koyunlarımızda da üçüz doğum oranımız var. doğum sonrası kuzu ölümlerimiz oldukça az... daha sonra fotoğraf paylaşmaya çalışırım...

şu anda ülkemizde et kalitesi (mermerleşme ya da mozaikleşme) anlamında en iyi koyun ırkı trakyanın kıvırcık koyunudur.
    Degerli paylasimlar icin cok tesekkurler sn cetvel.suffolk tahirova ve merinosu arkadasim denedi.dogumda sorun olmadi.kuzularda oldukca kisa zamanda gelisti.suffolk sakizi denemedik ama veterinerimizde benzer uyariyi yapti.ancak ikiz durumunda sorun olmayabilecegini soyluyor.tek kuzuda sezaryan riski olabildigini ve sezaryanda koyunlarin dayanamadigini soyluyor.
    Suan koyunlar kendi koyunuda olan dogma buyume bir cobanda ama bende yakinen takip etmeye calisiyorum.

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Ikizlik ve ucuzluk icin uyguladiginiz yem rasyolarinizi paylasabilir misiniz sn cetvel?

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

Ikizlik ve ucuzluk icin uyguladiginiz yem rasyolarinizi paylasabilir misiniz sn cetvel?
    özel bir rasyon kullanmıyoruz ama koyunun ya da koçun bir günlük enerji ihtiyacını kaliteli ve dengeli ve şekilde karşılıyoruz.

her koyun ırkının günlük yaşam payı + verim payını düzenli vermeniz, onların koç katımından önce gebeliğe hazırlanmalarına imkan tanımanız, kuzulama dönemine kadar da yağlanmalarına imkan vermeden düzgün ve yeterli beslenmelerini sağlamanız yeterli olacaktır.

koçlarda, sıfat öncesi beslemeye önem verilmeli. çünkü koçlarda sperma üretiminin aksamaması, spermalarda anomalilere önlemek için yemleme çok önemli. spermatozoitler'de (baş veya kuyruk problemleri -çiftbaşlılık, çiftkuyrukluluk, iri başlılık- vs) görülen anomaliler, yumurtanın döllenmesini engellediği için, döl tutmada sorunlara ve kısırlıklara sebep olmakta...

aslında koyunlarda kısırlık problemleri, genelde beslemedeki sorunlar nedeniyle olmakta (üreme organlarında bir sıkıntı yoksa), bu da gereksiz maddi kayıplara sebep vermekte...

koçların kaliteli sperma üretimi için sıfat öncesi 2 aylık dönemde kaliteli yemleme bu sorunlara set çekecektir.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

ikiz kuzulardan bir örnek

kuzulardan genel bir görünüm

harem ağamız!!

harem ağası ve yardımcıları!... bu genç damızlık erkekleri arayıcı koç olarak kullanıyoruz.

Sayfa 2/17 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •