Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 27 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Türkiye'nin Petrolleri Yabancıların mı Oluyor?

Esas

Alıntı Originally Posted by uzay44 Yazıyı Oku
    Petrol yazısına devam edelim

Sevgili dostlar, bundan aylar önce “Türkiye’de petrol var mı” başlığı altında iki yazımı sizlerle paylaşmış ve “Türkiye bir petrol denizi” üstünde tezimi ortaya atmıştım.

Son iki hafta içinde dikkat ettiyseniz, farklı bölgelerde “petrol bulunduğuna” dair haberler basına yansıdı ve bazı bölgelerde “bulunan petrolün, Türkiye’nin yıllık ihtiyacının beş katına kadar çıkabileceği” konuşuldu!

Emin olun bu daha ilk hamle!

Saros Körfezi’nden, Akdeniz kıyılarına, Karadeniz’in çeşitli noktalarından, Güney Doğu’ya kadar daha birçok “noktada” inanılmaz “petrol ve doğalgaz” rezervi ortaya çıkacak!

Yalnız bütün bunlar olurken çok ilginç bir ayrıntı da dikkatli bakanların gözünden kaçmadı; bu kadar önemli bir olay, belki de düşen uçağımızın gündemin merkezine oturmasıyla, belki kasıtlı olarak, Türkiye’de hiç ama hiç tartışılmadı. Belki “son iki haftada” bulunan kaynakları, ilk defa burada okuyanlar bile olabilir!

Sevgili dostlar, aslında “potansiyelimiz” sadece “bilinen” klasik kaynaklar ile de sınırlı değil. Türkiye “petrol taşı” rezervinde Amerikalı yetkililere göre dünya üzerindeki en önemli 14 merkezden biri. Bakın bu konu ile ilgili Amerikan ve Türk gazetelerinde çıkan bir haber; “...Türkiye’de varlığı uzun yıllardır bilinen 5.8 milyar ton rezerve sahip petrol taşlarını gündeme getirdi. ABD Jeolojik Araştırmalar Servisi’nin (USGS) hesaplamalarına göre, Türkiye petrol taşı rezervinden 284 milyon tonluk petrol üretebilecek kapasitesi var. Rezervin 115 milyon tonu Bolu Göynük’te... Yıllık petrol tüketiminin 33 milyon ton olduğundan yola çıkarak Türkiye 8 yıllık tüketiminin tamamını petrol taşından karşılayacak bir potansiyel barındırıyor... ABD’nin yer altı zenginliklerinin envanterini çıkarmak da olan USGS’nin bütün dünyadaki petrol taşları rezervlerini değerlendiren 2005 tarihli bir raporu bulunuyor. Hemen hemen bütün ülkelerde petrol taşları bulunuyor. Ekonomik olarak işleme potansiyeli olanların sayısı ise çok sınırlı görülüyor. USGS’in raporunda Türkiye, petrol taşı bakımından önem taşıyan 14 ülke arasında değerlendiriliyor...”

Sevgili dostlar, bu gerçek ortada dururken Türkiye’de neler oluyor?

Ne olduğu çok açık; bu kaynaklar “elimizden alınmaya” ve yapılan düzenlemeler ile “kontrolü” yabancı şirketlere “transfer edilmeye” çalışıyor! Cumhurbaşkanı Sezer’in “engellediği” ama TBMM’den sorunsuz geçen ve hatta Irak Parlamentosu’ndan “silah zoruyla” geçirtemedikleri “petrol kanunundan” birkaç maddeyi yeniden hatırlayalım;

“...- Petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak için yapılan başvurunun değerlendirilmesinde, önceki yasanın ilk kriteri olan “talebin milli menfaatlere uygun olması” ölçütü yasadan çıkarılarak; öncelikle ülke yararını gözetme anlayışından vazgeçilmiştir.

- “Yabancı devletlerin doğrudan doğruya veya dolayısıyla idaresinde etkili olabilecekleri şirketler ile yabancı bir devlet için veya yabancı bir devlet namına hareket eden şahısların, petrol faaliyetinde bulunamayacakları, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacakları” hükmü yeni yasa ile çıkarılarak; stratejik öneme sahip bir konuda yabancı devletlerin belirleyici olması önündeki engeller ortadan kaldırılmıştır.

- Yabancı şirketlere ürettikleri petrol üzerinde sınırsız tasarrufta bulunarak, tamamını ihraç etme hakkı getirildi. Olağanüstü durumlarda bile üretilen petrolün ülke içinde kullanılması ve memleket ihtiyacını gözetme zorunluluğu kaldırıldı.

- Yabancı şirketlere sınır tanımaksızın her yerde faaliyette bulunma hakkı getirildi.

- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın mevcut yasada bulunan devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakkı kaldırılarak, özelleştirilmesinin önü açıldı.

- TPAO yabancı şirketlerle aynı statüde değerlendirilmeye alındı. Önceki yasada yer alan TPAO’nun diğer şirketlerden daha fazla arama ruhsatı alabilme hakkı, tasarı ile kaldırıldı. TPAO’nun ruhsat sayısındaki avantajlı konumu yok edildi...”

Evet, yanlış okumadınız, bu maddeler TBMM’den “aynen geçti”! Sezer olmasaydı, “iş bitmişti”! Uzun lafın kısası; Türkiye’de “inanılmaz bir kaynak var”! Buna aklımla, kalbimle, eldeki verilerle sonuna kadar inanıyorum. Tek sorun bunu “bize yedirmeden” nasıl çıkaracaklar! Bir “petrol kanunu” denemesi oldu, yine olacak! Türk Milleti olarak “uyanmalı” ve bu konunun üstüne gitmeliyiz! Yeraltı kaynaklarımızı çıkarabilirsek, ekonomik göstergelerimizin tamamı “değişir”! Değişir ama “bizim olanı, bize bırakmamak” için büyük bir savaş var!

Sonuç: Türkiye’de “dikkatör” bir rejim oluşmasına “neden” demokrasi aşığı “yabancılardan” hiç ses çıkmıyor! Acaba “Türkiye’de demokrasi olmasa, halk hiçbirşeye sahip çıkamasa” onlar için daha mı iyi olur! Zaten “petrol zengini” hangi ülkede “demokrasi” var ki! Demokrasi olsa “o ülkelerdeki diktatörlerin” petrol şirketleri ile “anlaşmaları” sorgulanabilir hale gelmez mi!

. .

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    4,141
    Blog Yazıları
    2

Esas

Taksim konusunda da belirtmiştim acaba altından ne çıkacak diye.. Belli oldu..

Bir tane bu yasayla ilgili protesto var mı?

Duhul
    May 2011
    İkamet
    FBC
    Gönderi
    6,256

Esas

2005 veya 2006 senesi yasa yapılmaya calışımıştı yukarıda ki yazıda da yazılmış c.başkanından gecmemişti.....

tpaonun hisseleri satılacaktı erkan mumcu cıkıp kardeşim siz devletin hazinesini satıyorsunuz demişti mecliste tv falanda konuştu çok net hatırlıyorum....

sonra başka bir konuşmasında devletin zaman içinde bir takım anlaşmalarla belirli saha ve bölgelerde petrol ve benzeri kaynakkları kullanma hakkı var bazısı gizli bazısı acık şah denizi ve bir kaç yer daha söylemişti....

bu yerler kalitesi çok yüksek ve yüksek rezervli bu hakların devrini kolaylaştırmak için kullanılıyor asıl amac bu....

bu yasa tam .... işi

bu mecliste muhalefet denen partileri de en az iktidar kadar suclu......

gelelim yasaya türkiyede zaten düzgün rezerv yok olanda maliyetini kurtarmıyo, batman bölgesinde cıkanında kalitesi yüksek degil.....

amac cıkartma maliyetini yabancı şirkete yıkmak şayet karadenizde acılan 1 kuyunun maliyeti 250 milyon$ + cıkartma ve rafineriye ulaşım maliyetide var.....

görünmeyen maliyet saymadım iyi yetişmiş arama ekibi arac ve techizat....

bu yasa sadece belirli yer ve arazilerin satışını kolaylaştırmak için....

akp iktidarı kadar tbmm otel olarak kullanan hiç bir iş yapmayan muhalefet vekillerine sormak gerek....

devlet bahçelinin bu konu hakkında be düşündügünü çok merak ediyorum.... ülke toprakları aleni tahsis edilirken el kaldırdımı acaba yada mecliste degilmiydi....

kılıctaroglu zaten konuşmaya mecali yok merak dahi etmiyorum...

akp ve rte zaten ne amac için orda oldukları belli...

Esas

yahu arkadaşlar sene olmuş 2013 siz hala neyin derdindesiniz pes bu çağda.

en fazla parayı kim veriyorsa onun olsun petrol çıkarma izinleri tabiki, Exxon Mobil'in 5 verdiği yere Koç Holding 3 veriyor ama yerli ona verelim demek bu halkın yararına mıdır ?

Sermayenin milleti olur mu ? Irak petrollerini siz herhalde Iraklılar çıkarıyor zannediyorsunuz ?

Esas

Alıntı Originally Posted by meleti Yazıyı Oku
    yahu arkadaşlar sene olmuş 2013 siz hala neyin derdindesiniz pes bu çağda.

en fazla parayı kim veriyorsa onun olsun petrol çıkarma izinleri tabiki, Exxon Mobil'in 5 verdiği yere Koç Holding 3 veriyor ama yerli ona verelim demek bu halkın yararına mıdır ?

Sermayenin milleti olur mu ? Irak petrollerini siz herhalde Iraklılar çıkarıyor zannediyorsunuz ?
    Irak gibi özgür bir ülke bile çıkartamazken biz nasıl çıkartacağız değilmi haklısınız!!!!!

Esas

Alıntı Originally Posted by akay Yazıyı Oku
    Irak gibi özgür bir ülke bile çıkartamazken biz nasıl çıkartacağız değilmi haklısınız!!!!!
    Ben öyle birşey söylemedim.Eğer yerli bir grup yabancıdan daha fazla para veriyorsa daha iyi şartlar sunuyorsa o alsın, ama yabancı bir grup imkanlar olarak yerli sermayeden daha fazlasını sunuyorsa bunu reddetmek enayiliktir.sen kendi evini yabancı birine satmayabilirsin o seni ilgilendirir.Fakat milyonların sahip olduğu hakkı sen en iyi şartlarda pazarlamak zorundasın, ortaçağ kafasıyla hareket edip vatandaşı zarara uğratmaya hakkı yok kimsenin.

Duhul
    Aug 2011
    İkamet
    Mudanya
    Gönderi
    7,513

Esas

Alıntı Originally Posted by meleti Yazıyı Oku
    Ben öyle birşey söylemedim.Eğer yerli bir grup yabancıdan daha fazla para veriyorsa daha iyi şartlar sunuyorsa o alsın, ama yabancı bir grup imkanlar olarak yerli sermayeden daha fazlasını sunuyorsa bunu reddetmek enayiliktir.sen kendi evini yabancı birine satmayabilirsin o seni ilgilendirir.Fakat milyonların sahip olduğu hakkı sen en iyi şartlarda pazarlamak zorundasın, ortaçağ kafasıyla hareket edip vatandaşı zarara uğratmaya hakkı yok kimsenin.
    Neden yerli veya yabancı bir şirket çıkartsın ki? Devletin imkanı mı yok? Petrol yeterince stratejik bir ürün değil mi?
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız!
    Not: Forumumuzda dini, siyasi ve futbol taraftarlığı içeren yazılar kabul edilmiyor!

Esas

Alıntı Originally Posted by thebaboli Yazıyı Oku
    Neden yerli veya yabancı bir şirket çıkartsın ki? Devletin imkanı mı yok? Petrol yeterince stratejik bir ürün değil mi?
    altın madeni dahi olsa işletmesini devletin yaptığı hiçbir kurumun tam randımanlı çalışamayacağını düşünüyorum.o yüzden özelleştirilmesi çok doğrudur, tabi tekel olarak tek bir gruba değil her saha için ayrı özelleştirme yapılarak rekabet teşvik edilmelidir.

yabancılardan bu kadar korkmak niyedir anlamak mümkün değil.Galataport'u Royal Carribean 3.5 milyar euro'ya aldı diye yeri göğü inletip iptal ettirenler, 702 milyon dolara yerli DOĞUŞ grubunun almasından mutlular mı şimdi ?DANIŞTAY o kararıyla şimdi bu millete 3 milyar euro zarar ettirerek iyilik mi yapmış oldu ? Eğer öyle ise kalsın ben almayayım o iyiliği, yabancılar değerinde ücret ödeyerek her yeri yağmalasınlar ben razıyım yeter ki bu ticaret bilmez zihniyet yerli gruplardan kazık yiyip yiyip sonra da vergileri bize dayamasın.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •