Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 18 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yüzyılın hamlesi!Yüzyılın Topiği! Şah! Mat! Sarıkız!

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    3,121

Esas Yüzyılın hamlesi! Şah! Mat! Sarıkız!

Evet Arkadaşlar! uzun bir aradan sonra topik açma gereği duydum. Altında aklımızın ermediği büyük bir oyun planlanıyor (gibi). Bu oyunun büyüklüğünü hayal etmek bile (belki) imkansız.... her desteği acımasızca buruşturup kenara atıyorlar...
    Gelecek yıl içinde yüzyılın hamlesini şimdiden görecek zekaya sahip insanlar için kısa not düşüyorum.
    A, B, C grubu şeklinde 3 insan profili çiziyorum, yorumu size bırakıyorum.......
    A grubundakiler; her destek noktasından düşen trende sarıkız alarak yatırım yapıyorlar ( genel yatırımcı modeli)
    B grubundakiler ; 900-1000 doları bekliyor. Özellikle 900 doları bekleyerek burdan mal alarak 1800-1900-2500 dolardan satmayı planlıyorlar (biraz teknik, temel, bilgi birikimi olan mantıklı yatırımcı modeli)
    C gurubundakiler; bu gruptaki insanlar hem A grubundakileri, hemde B grubundakileri ,ezerek pastanın tamamını almayı planlayan grup olarak hayal edelim.
    A grubunu es geçiyorum. Direk B ve C grubunu ele alıyorum. C, B yi nasıl mat eder?
    B, 900 dolardan aldığını 800 dolardan satmaz ama 700 yada 600 dolardan satararak C grubunun ekmeğine yağ sürebilir.
    Bu oyun gerçekten aklımızın alamayacağı kadar büyük ise altın 600-700 dolara kadar çakılabilir yüzyılın volesini C grubundakiler vurabilir. Ben 600-700 doları bekliyorum demiyorum sadece ve sadece ben gerçekten çok zekiyim diyenin aklının ne beklediğini bilmek istiyorum. Yüzyılın süprizini yaparak 2000 yılındaki fiyatı olan 300-400 dolara kadar düşerse ne olur? C grubuda tabi ki mat olmuş olur.
    C grubundakiler X bilinmiyen bir grup tarafından mat edilmiş olur

Benim kuramım şu diyen yazsın. Not düşsün. Grafik eklesin, Analiz yapsın, Bizlere ışık tutsun, Okuyalım, Bilgilenelim.
    ne borsa, ne faiz, ne dolar, hedefte olan sarıkız. ben hedefi 12 den vururum diyen gelsin
    Son düzenleme : pazarcışükrü51; 27-06-2013 saat: 02:29. Sebep: imla....

Esas

Altının çıkarma maliyeti ne kadar peki. Dünya üzerinde talep bitecekmi peki. Şişme bir balondu şimdi gazınımı alıyorlar. Su kosullarda gecerli olan uretilen altının satılmadıgı stoklarda spekulatorler tarafından biriktirlen altının satıldıgı asikar. Peki ne kadar daha sürecek. Bu yaklasımında KOZAL hissesinin bu kadar hızlı düstüğüne acıklık getirir. Peki faaliyetini durdurursa ne olur. YTD

2001 – 2002 yıllarında altın madencilerinin altın çıkartma maliyeti ons başına 180$ civarındaydı. 2005’e gelindiğinde bu rakam 250$’a yükselmişti. Aynı rakam 2009’da 457$, 2011’deyse 657$’a tırmandı.
    Thomson Reuters GFMS Altın Raporu’na göre, 2012’nin ilk yarısında madenlerden çıkartılan altın miktarında kayda değer bir artış olmadı (üretim, sadece %0,1 artarak 1.366 tona yükseldi). Ancak çıkartılan cevherin kalitesi (saf altın içeriği) 2005’ten bu yana %23 düştü. 2012’deyse %4 daha gerilemesi bekleniyor. Aynı rapora göre 2012 ortalama altın çıkartma maliyeti de 727$ olarak gerçekleşecek.
    Özetle, altın madenciliği sektöründe altın çıkartma maliyeti artıyor, çıkan cevherin altın içeriği azalıyor ve genel giderler yükseliyor.
    Altın çıkartma maliyetine doğrudan etki eden bazı harcama kalemleri var. Bunların arasında, işçilere ödenen maaşlar, akaryakıt ve/veya elektrik giderleri, makine ve techizat bakım/onarım giderleri ve diğer sarf maddeleri (örneğin patlayıcılar) bulunuyor.

Altın Fiyatı ve Altın Üretme Maliyetleri (Yeşil çizgi: Altın fiyatı; Kırmızı çizgi: Altın üretme maliyeti)
    Kaynak: Thomson Reuters GFMS

Ancak maliyetler bundan ibaret değil. CIBC’nin verdiği bilgiye göre, en az maden çıkarma maliyeti kadar bir maliyet de madencilik şirketlerinin işlerini sürdürebilmesi için gerekli. Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, 700$ olarak kabul edilen maden çıkartma maliyetinin üzerine, ons başına 275$ yatırım amaçlı kapital, 150$ yeni maden inşa etme kapitali, 125$ maden arama ve proje geliştirme maliyeti, 50$ genel giderler, 200$ da vergi ve diğer resmi harçlar ekleniyor. Böylece 1 ons altının gerçek maliyeti 1.500$’a çıkıyor. Buna 200$’lık şirket kâr payı da eklenince, altın için fiyat tabanı 1.700$’a tırmanıyor.
    Özetle, 1.700$ civarında altın alanlar, temel analiz bakımından taban noktasında alım yapmış oluyorlar. Uzun vadede altın fiyatının bu seviyenin altına inmesi imkansız. Çünkü fiyat uzun süre 1.700$’ın altında kalırsa bazı madencilik şirketleri faaliyetlerini durdururlar; altın arzı azalır; fiyat da kendiliğinden yükselir.
    Ancak tabii kısa vadede fiyat hareketliliği altın fiyatını daha da aşağılara çekebilir. Önemli olan, bunun geçici bir düşüş olduğunu, fiyatın yükselmekten başka çaresinin olmadığını görmektir.
    Son düzenleme : Romatoid; 27-06-2013 saat: 02:10.

Esas

Alıntı Originally Posted by Romatoid Yazıyı Oku
    2001 – 2002 yıllarında altın madencilerinin altın çıkartma maliyeti ons başına 180$ civarındaydı. 2005’e gelindiğinde bu rakam 250$’a yükselmişti. Aynı rakam 2009’da 457$, 2011’deyse 657$’a tırmandı.
    ..
    bu tür maliyet hesapları nesnel değildir, zaten altına atfedilen değer çıkarma maliyetine kıyasla oluşan marjinal kar değil, insanlık tarihinde sahip olduğu itibardır.. dolar son 60-70 yılın baskın küresel değişim aracı, ondan evvel 200 yıl İngiliz sterlinini, ama altın 2800 yıl önceye gidiyor ve 3 milenyum boyunca altın sıfatını hak etmiş..

diğer herhangi bir meta gibi değerlendirilemez, ve üstelik arzı çok sınırlı, stoku eklediği yıllık %1.5 kadar bi şey..

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    3,121

Esas

altında çok ciddi arz fazlası oluştu.
    ABD deki altın yataklarından aylık 90 milyar $ altın çıkartılyor.1 yıllık altın girdisi 1 tirilyon dolar civarı . ayrıca güney afrika, peru, kanada, rusya hatta çin de bile ciddi altın rezervleri var. kümülatif olarak bunlardanda 3 trilyon dolarlık yıllık altın çıkıyor diye takmin ediyorum. yılda 300 yada 400 milyar dolarlık altın tüketimi. arz çok fazla. ye kürküm ye. kürkü yiyenler telef. tüketimde Hindistan başta olmak üzere diğer ülkeler eşlik ediyor. arz talep dengesinin üzerinde seyrediyor gibi görünüyor. zamanında rusya altına çökmüştü o yıl sert satışlarla altının onsu 237 dolara kadar düşmüştü. şimdi oyunun rengi farklı altına çöken çin. bütçe açığı yada likit sıkıntısını altın satarak gideriyor 6 aydır satıyor sata sata bitiremedi. büyük ihtimal ciddi altın stoğu olmalı. bir altı ay daha satarsa altın 900 dolara demir atar. orda işin rengi değişir kartlar başkalarının eline geçebilir ve oyunu değişik şekilde kugulanabilir bu durumda ne olur bilinmez ama kesinlikle titan savaşları olacaktır. titanlar birbirini boğazlayacaktır.

Esas

Pazarcılığa devam etmeniz herkes açısından daha faydalı olur.

Esas

Alıntı Originally Posted by Vacancy Yazıyı Oku
    Pazarcılığa devam etmeniz herkes açısından daha faydalı olur.

Esas

altın,6 ila 12 ay içerisinde,600-900 arasında dibini bulacaktır.....2 maksimum 3 yıl içerisinde 3000 ile 5000 dolar arasında olacaktır.....aralıklar biraz geniş oldu farkındayım.....yakın vade aşağıya, orta ve uzun vade yukarıya......bu daha anlamlı oldu....not olarak kalsın burada.......bence........saygılar herkese......

Esas

Neye dayanarak bu rakamları tespit ettiniz?

Alıntı Originally Posted by teacher Yazıyı Oku
    altın,6 ila 12 ay içerisinde,600-900 arasında dibini bulacaktır.....2 maksimum 3 yıl içerisinde 3000 ile 5000 dolar arasında olacaktır.....aralıklar biraz geniş oldu farkındayım.....yakın vade aşağıya, orta ve uzun vade yukarıya......bu daha anlamlı oldu....not olarak kalsın burada.......bence........saygılar herkese......

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •