Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 14 madde; 9 - 14 arası.

Konu: Kisiden kisiye borclanma neden yasak?

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Alıntı Originally Posted by mandrake Yazıyı Oku
    Benim sordugum vergisi verilmesin verilsin degil

Benim sorum neden yasak? Yani ben faiziyle borc vermek istiyorum saga sola millete. ABD de yasak degil, belge duzenliyorsun veriyorsun hatta internette siteler var hic tanimadigin insanlara veriyorsun borc

Neden TR de kisilere yasak ama bankalara degil?

Soru bu

Yassah kardeşim yassah...

(Latife tabi)

Esas

Bu, ben insanlardan neden mevduat toplayamıyorum sorusuna benziyor? Kardeşim Türkiye'de bu düzenleme yoksa Amerika'da var diye illa yasası mı çıkarılsın?

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Gönüllerde
    Gönderi
    69

Esas

Dostum sebebi çok basit, Türkiye'de orman kanunları geçer !
    Yani bu ülkede zengin ve elit kesim pastayı kimseyle paylaşmak istemez.
    Kanunlar ve hükümetlerden hep onlardan yanadır.
    İşçi yada vatandaş lehine en ufak düzenleme yapılamaz.
    Onların tek derdi alt sınıfı ölmeyecek kadar besleyebilecek bi mekanizmayı idame ettirmektir.
    Böylelikle fabrikalarına, bankalarına, büyük holdinglerine üniversite mezunu, 3-5 yabancı dil bilen karın tokluğuna çalışan kapitalist sistemin kölesi insan kaynağı sağlarlar.

Bankalar semirsin, yetmez ama evet daha fazla şişsinler domuz gibi çatlayana kadar kar oranlarını artırsınlar.
    Ama sade vatandaş aynı işi yapıp rakip çıkmaya kalkarsa adı "tefecilik" olur

Bankanın yaptığı "belgeli tefeciliktir" hepsi bu.
    Çünkü sistem bunu ister. Onlar semirir sen bakarsın.
    Sen ancak ölmeyecek kadar para kazanması gereken bir topluluksun tepedekiler için.
    Ülkenin kaymağı yukardakilerce çoktan bölüşülmüştür.

Alıntı Originally Posted by mandrake Yazıyı Oku
    Benim sordugum vergisi verilmesin verilsin degil

Benim sorum neden yasak? Yani ben faiziyle borc vermek istiyorum saga sola millete. ABD de yasak degil, belge duzenliyorsun veriyorsun hatta internette siteler var hic tanimadigin insanlara veriyorsun borc

Neden TR de kisilere yasak ama bankalara degil?

Soru bu

Esas

oysa bunu halka acsalar ve serbest olsa

tabiki kazandiginiz faizin vergiside mahsup edilir cunku herseyin dokumani var

benim anlamadigim bu soru simidye kadar neden sorulmamis

Cunku bankalar yillik %50 faizle para satiyor oysaki halk arasinda parasini %40 la satmak isteyen bir suru insan var. Alanda kazancli satanda kazancli ustune vergisinide verir

bu sistem neden yasak anlayamiyorum

Esas

Alıntı Originally Posted by liz22 Yazıyı Oku
    Bu, ben insanlardan neden mevduat toplayamıyorum sorusuna benziyor? Kardeşim Türkiye'de bu düzenleme yoksa Amerika'da var diye illa yasası mı çıkarılsın?
    Bankalarin mevduatciya verdigi faiz ile bankalarin borc almak isteyenden aldigi faiz arasinda ucurum varsa
    o zaman piyasada bir sorun var demektir

ABD de bu sorun cozulmus

Isteyen istedigine borcu istedigi faizden veriyor.

Alan memnun cunku banka faizlerinden dusuk

satan memnun cunku mevduattan fazla kazaniyor

Satan vergisini veriyor cunku kayit kuyut belli

Alan vergiden dusuyor cunku kayit kuyut belli

TR de sanayici FAHIS faiz vermesinin sebebi bu. Cunku bankadan baska kimse kredi karti cikaramiyor hickimse borc veremiyor

Ortada bir suru para var ve bir suru paraya ihtiyaci olan proje var ama bunlar birbirini ayni platformda bulamiyor.

Ne kredi skoru sistemi var ne de bunun tarihcesi tutulmus.

Cok sacma.

6. Esas P2P Lending Kişiden Kişiye Borç Verme

Kişiden kişiye borç vermenin yasal çerçevesi yok henüz ancak bu olmayacağı anlamına gelmez, finansal piyasalar çok kırılgan ve herkesi etkileyen özelliğe sahip olduğundan düzenleyici kuruluşların yeni icatlara temkinli yaklaşması mantıklı ancak uygulaması yapılmış, denenmiş ve başarılı olduğu görülmüş durumlarda da geç kalınmaması lazım. mevduat ve kredi faizleri arasındaki makasın tüketici aleyhine oldukça açık olduğunu düşünüyorum, zaten kişiye özel,kredibiliteye özel faiz çok fazla uygulanmıyor, genelde liste fiyatı herkese aynı şekilde sunuluyor, artipara da ihale usülü yeni bir metod uygulamaya çalışıyoruz, tahmin edersiniz ki bankalar bu işe balıklama atlamıyorlar... rekabetin olmadığı yerde tüketici kazanamaz... https://www.artipara.com/blog/turkiy...ne-duzeydedir/

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •