Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Kredili Hesap Kapatma

Esas Kredili Hesap Kapatma

Kredili hesap kapatma nasıl olmalı? Özellikle imzalanan kredi senetlerinin iptal prosedürünü bilen var mı acaba?

Esas

Kredi kartında aidata iade kararı
    Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER), Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin, Hüseyin Demir isimli tüketicinin başvurusu üzerine 25 YTL tutarındaki aidatın geri ödenmesine karar verdiğini bildirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
    Güncelleme: 20:33 TSİ 09 Şubat 2007 CumaİSTANBUL - TÜ-MER’den yapılan yazılı açıklamada, Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin dün verdiği kararda, kart bedelinin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bulunduğu belirtilerek, Hüseyin Demir’e ait kredi kartından alınan 25 YTL üyelik ücreti ile ilgili davada karara ilişkin gerekçeler arasında sözleşmenin kanun maddelerinde belirtilen “en az 12 punto ve koyu siyah harflerle” düzenlenmediği, tüketici aleyhine haksız şartlar içerdiği ve kart hamilinin haklarını zedeleyici, kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verdiğinin kaydedildiği aktarıldı.

Açıklamada, gerekçeye ilişkin, ilgili kanun maddelerine dayanılarak hazırlanan “Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmelik” ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 23 Kasım 2005 kararında belirtilen “Satıcı, sağlayıcı ve kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız sözleşme şartları geçersizdir. Tüketici sözleşmedeki haksız şartın gereğini yerine getirmez. Hukuken haksız şartlar batıldır, yani geçersizdir” hükmüne göre tüketici ile banka arasındaki sözleşmenin tüketici aleyhine haksız şartlar içerdiği görüşünün yer aldığı belirtildi.

Karar gerekçesinde Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesinin emsal kararı da gerekçe gösterilerek davanın kabulüne ve tüketiciden alınan 25 YTL üyelik ücretinin iadesine karar verilmesi gerektiğinin kaydedildiği, Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin söz konusu gerekçeler ve tüm dosya kapsamına göre davanın kabulüne, banka tarafından alınan 25 YTL üyelik ücretinin tüketiciye geri ödenmesine, yargı yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verdiği bildirildi.

TÜKETİCİ DEMİR’İN DİLEKÇESİ
    Tüketici Hüseyin Demir’in Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına verdiği 27 Aralık 2006 tarihli dilekçesinde, söz konusu kredi kartını talebi olmamasına rağmen banka yetkililerinin okula gelerek kendisine verdiğini, kredi kartı sözleşmesini imzaladığını ancak kendisine bir nüshasının verilmediğini ve bu nedenle okuyamadığını, sözleşme şartlarını bilmediğini ve dolayısıyla sözleşme şartlarından olan üyelik ücretinden bilgisi olmadığını kaydettiği aktarıldı.

Demir’in dilekçede, kredi kartı kendisine verilirken banka yetkililerinin hiçbir ücret alınmayacağını ifade ettiklerini, bu taahhütlere rağmen 2006 yılında kendisine bilgi verilmeden hesabından 25 YTL üyelik ücretinin haksız olarak alındığını belirterek ilgili kanun maddeleri gereğince alınan ücretin iadesini talep ettiği bildirildi.

Yapı ve Kredi Bankası, kredi kartları hizmeti için uygulanan üyelik aidatına ilişkin, kredi kartının hayatı kolaylaştıran çağdaş bir bankacılık ürünü olduğu, yıllık kart ücretinin de verilen bu hizmetin bedeli olarak alındığı değerlendirmesinde bulundu.

Yapı Kredi Bankası, son dönemde kamuoyunda tartışılan, kredi kartları hizmeti için uygulanan yıllık kart ücretleri konusunda bir açıklama yaptı.

Açıklamada, dünyanın her yerinde para yerine kullanılan kredi kartlarının ayrıca taksitlendirme, puan kazandırma, nakit çekme, kredilendirme, üye iş yeri kampanyalarından yararlanma, aylık hesap bildirim cetveli gönderimi, 7/24 müşteri hizmeti, seyahat sigortası, alışveriş sigortası ve asistans gibi pek çok faydasının bulunduğu kaydedilerek, söz konusu hizmetleri sunmanın ticari bir faaliyet olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, yıllık kart ücreti uygulamasının, Bankacılık Kanunu’nun 144. maddesi hükmü ile yetkili kılınan Bakanlar Kurulunun 16.10.2006 tarih ve 2006/11188 sayılı kararı dahilinde yürütüldüğü ifade edildi.

Kredi kartının hayatı kolaylaştıran çağdaş bir bankacılık ürünü olduğu belirtilen açıklamada, yıllık kart ücretinin de, verilen bu hizmetin bedeli olduğu savunuldu.

Smyrna Guest

Esas

valla o iş biraz zor dostum, ben çalıştığım kurumda maaşımı finansbanktan
    alıyorum, ilk finansbanka geçtiğimizde hiç unutmam izmirde tatildeyim baktım alsancakta bir bankamatikten para çekecek oldum verdim kartı bir baktım çekebilceğim bakiyeden 1 milyar civarı bir meblağ fazla para var!! heralde ek bi ödenek çıkmıştır, aradım iş yerinden arkadaşı ondan öğrendim daha önce hiç duymamıştım böyle bir olayı, kpattırayım dedim, kapattılar 2-3 ay sonra yine ek hesabı açmışlar;
    -kapatın kardeşim istemiyorum, ben kapattıkça siz açıyorsunuz
    -beyefndi yabileceğimiz bir şey yok kurumla anlaşmamız böyle
    -olsun sonuçta bu benim kişisel hesabım, benim adıma açılmış normal bir müşterinin yaptığı şeyi yaptık aynı sözleşmeleri imzaladık kurumla hiç bir ilgisi yok sadece maaş yatırıyor, beni bağlamaz yaptığınız anlaşma.

velhasıl kapattılar 2 ay sonra yine aynı şey, ne kadar meraklılar para vermeye

Esas

bu kadar meraklı olmaları ek hesapların yüksek faizinden kaynaklanıyor, KULLANMASANIZ bile sabit kullanım ücreti alınıyor, para eçkerseniz de %4 -6 gibi uçuk rakamlarla faiz alınıyor,, onun yerine 1000 ytl lik bi likit fon bulundursanız daha iiyi derim...

Esas

Vatandaşlarımız, kredi borcunun tamamını erken kapatabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı devrim gibi uygulamaları içeriyor. Çalışmada vatandaşlarımızı sevindirecek uygulamalar yer alıyor.

Kredi uygulamalarında tüketiciler, 14 gün içinde gerekçesiz ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak.

Ayrıca, tüketiciler, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek veya kredi borcunun tamamını erken kapatabilecek.

Bu durumda kredi veren, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapacak. Öte yandan, kredinin erken ödenmesi durumunda kredi veren erken ödeme tazminatı da talep edebilecek.

Tüketicilere, açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak. Zorunlu sigortalarda veya tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilecek.

Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketiciden buna ilişkin ücret veya masraf talep edilemeyecek.

Tüketiciler, konut finansmanında vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını da erken ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapacak.

Taslağa göre, sözleşmedeki şartlar sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemeyecek ve temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmayacak.

Vatandaşlara sipariş edilmeyen malların gönderilmesi yada hizmetlerin sunulması durumunda da, tüketiciye karşı herhangi bir hak ileri sürülemeyecek. Bu hallerde, tüketicinin sessiz kalması yada mal veya hizmeti kullanmış olması sözleşmenin kurulmasına yönelik kabul beyanı olarak yorumlanamayacak.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/...-gibi-uygulama

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •