Anket Sonuçlarını Gör: 1 lisan 1 insan, 2 lisan 2 insan. Sizin sevgi lisanınız hangisidir?

Oylayan
7. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Sevmiyorum ki

0 0%
  • Sevilmiyorum ki

1 14.29%
  • Onaylayıcı kelimeler

0 0%
  • Nitelikli Beraberlik

0 0%
  • Hediyeler, jestler

0 0%
  • Hizmet eylemleri

1 14.29%
  • Fiziksel temas

0 0%
  • Carpe diem! A'nı yaşa, ko gitsin! Alayı aynı bunların...

2 28.57%
  • Boş iş bunlar

1 14.29%
  • Elmayı seviyorum diye elma beni sevmeli mi?

2 28.57%
  • Kim beni sevmez ki

0 0%
  • Herkesi seviyorum, yaradandan ötürü

0 0%
Sayfa 1/9 123 ... SonSon
Arama sonucu : 66 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 12/12/2013 Sizin sevgi diliniz hangisidir?

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Question 12/12/2013 Sizin sevgi diliniz hangisidir?

Sizin sevgi diliniz hangisi

İlişki deyince beklentilerimiz genelde benzerdir. Öncelikle sevilmeyi, önemsenmeyi bekleriz. Değer görmek, ilgi, destek ihtiyacımız, ilişkiden beklentilerimizden bazılarıdır. Kişiden kişiye önceliklerimiz fark etse de, hepsinin toplamında bize mutluluk verecek bir ilişkiye ihtiyaç duyarız.

Saygı"O"nun, güvenBizim, sadakatBenim
    hepimiz için ilişkinin olmazsa olmazlarıdır.

Araştırmalar kadınların ve erkeklerin ilişkiden beklentilerinin benzer olduğunu ancak genel anlamda öncelik sıralarının farklı olduğunu gösteriyor. Örneğin, erkeklerin öncelik listesinde kadının kendisine güvendiğini hissettirmesi ve kendisini desteklemesi daha üst sıralarda yer alırken, kadın eşinin kendisine ayırması gereken vakitle ilgili beklentisini daha üst sıralara yerleştirebiliyor.
    Fakat bu benzerlikler beraberinde kocaman bir soru işaretini de getiriyor; Kadın ve erkeğin bir ilişkiden beklentilerinin bu kadar benzer olmasına rağmen, nedir alıp veremedikleri? Neden her ilişki mutlu mesut, huzur içinde gitmiyor? İki insan aynı evin içinde birbirini severken ve sevgi beklerken, neden sevilmediğini hissediyor?

Yağmur ve Ersoy’un ilişkisi de aynı girdabın içinde tükenmek üzere. İkisi de birbirini çok seviyor, gözlerinden belli. Ama ikisinin şikayetleri de benzer. Yağmur “ Ersoy’un beni sevdiğini hissetmiyorum” diyor. “Bir kere sürpriz yapmaz. Eve bir çiçek alıp gelmez. En son ne zaman baş başa bir yemek yediğimizi bile hatırlamıyorum. Bir yere gitme fikri hep benden çıkar, onda da mutlaka arkadaşlarımızı peşimize takar. Sonra da sen hiç bana güzel sözler söylemiyorsun, sarılmıyorsun diye şikayet eder. Çocuk gibi….”
    Ersoy da aynı Yağmur gibi sevildiğini hissetmediğinden şikayetçi; “Yağmur, sevgisini göstermeyen bir ailede büyümüş. Sorunun ana kaynağı bu sanırım.” diye anlatıyor. “Sevgisini hiç dile dökmez, göstermez. Ben ona sevildiğini hissettirmek için elimden geleni yapıyorum. Sık sık sevgimi söze dökerim. Sarılırım. TV seyrederken bile sarılmak dokunmak isterim. O yorulmasın diye ev işlerine yardım ederim. Ama ne yapsam ona yetmiyor. Bazen aradığının ben olmadığımı düşünüyorum”.

Ersoy ve Yağmur, birbirlerini çok sevmelerine rağmen, birbirlerinin ilişkiden beklentilerini ve sevgi dillerini doğru analiz edememişler.Yağmur, Ersoy’un duygularını aktarma yolunun sevgi sözcükleri ve fiziksel temas olduğunu ve dolayısıyla ancak kendisi de aynı şekilde karşılık verdiğinde Ersoy’un sevildiğini hissedeceğini anlayamamış. Ersoy da, Yağmur’un sevgiyi kendisine ayrılan vakitle ölçtüğünü, ufak jestlerin ve sürprizlerin Yağmur’a kendisini özel hissettireceğini çözememiş.

İlişkilerden beklentilerimiz benzer olsa da, sevgi dillerimiz farklılıklar gösterebiliyor. Gary Chapman 5 Sevgi Dili” adlı kitabında , sevgiyi hissetmek ve hissettirmek için kullandığımız dilleri 5 gruba ayırır;

· Onaylayıcı kelimeler;
    Sevgiyi söze dökmek, partnerimize iltifat etmek, beğendiğimiz yanlarıyla ilgili geri bildirim vermek vs. “Seni seviyorum” veya “seni özledim” gibi hisleri yansıtan cümleler veya olumlu bulunan davranışları takdir etmek, öncelikli sevgi dili onaylayıcı kelimeler olan bireyler için önemlidir.

· Kaliteli Zaman Geçirmek (Nitelikli Beraberlik);
    Partnerimize onunla zaman geçirmek istediğimizi hissettirmek, kaliteli sohbetler için zaman ayırmak, birlikte geçirilecek zamanlar için özen göstermek ilişkiyi beslemesinin yanı sıra öncelikli sevgi dili kaliteli zaman geçirmek olan bireylere önemsendiğini ve değer gördüğünü hissettirir.

· Hediyeler, Jestler;
    Özel günler bir çok insan için önemlidir ve özellikle bu günlerde beklentiler artar. Özel günlerin yanı sıra zamansız verilen hediyeler, planlanan sürprizler ve jestlerle, partnerimize aklımızda olduğunu ve onu mutlu etmek adına zaman ayırdığımızı hissettirebiliriz.

· Hizmet Eylemleri;
    Partnerimizin üzerindeki yükü azaltmak veya hayatını kolaylaştırmak adına, bir takım hizmet eylemleriyle onu önemsediğimizi, destek verdiğimizi hissettirebiliriz. Yorucu bir günün ardından onun için hazırladığımız sıcak bir çayın veya onun yerine bulaşıkları yıkamayı önermenin değeri paha biçilemez.

· Fiziksel temas;
    Cinselliğin bir ilişkinin önemli bir parçası olduğu tartışılmaz. Kaliteli bir cinsel yaşamın yanı sıra duygusal dokunuşlar , nedensiz kucaklaşmalar ve öpücükler, sevgiyi hissettirmenin en etkili yollarından biridir.

Ersoy’un öncelikli sevgi dili fiziksel temas ve onaylayıcı kelimeler. Yağmur’a sevgisini dokunarak ve söze dökerek ifade etmeye çalışıyor. Ancak yağmur için öncelikli sevgi dili fiziksel temas olmadığı için, beklediği karşılığı almamak onu üzüyor. Ersoy’un bir diğer sevgi dili ise, hizmet eylemleri. Ev işlerinde Yağmur’a yardım ederek elinden geleni yaptığına inanıyor. Oysa, Yağmur’un öncelikli sevgi dili kaliteli zaman geçirmek ve ardından hediyeler, jestler geliyor.

Ersoy, Yağmur’u sevdiğini hissettirmek için küçük sürprizler düşünse, hediyeler alsa ya da baş başa yemekler planlasa, Yağmur ‘un sevildiğini hissetmesine bir engel kalmayacak. Yağmur da Ersoy’a sevdiğini hissettirmek için sevgi sözcüklerini ve beden dilini kullansa, ikisi de seven ve sevildiğini hisseden bir çift olarak yaşama imkanı bulacaklar.

İlişkilerde bu uyumu yakalamak çok da zor değil. Yeter ki salt kendi penceremizden bakmaktan vazgeçelim. Partnerimizin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için, onun bize sevgisini nasıl ifade ettiğini gözlemlemek yeterli. Sevdiğimiz insanı mutlu etmek için sevgimizi ifade etmenin yeni yollarını öğrenmek çok da zor olmasa gerek.

12 Aralık 2013 - 00:00

Yaşam Koçu ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol Şen
    İlişki Perisi

Bugün bu yazıyı gördüm ve 00:00'da yazılması da ilginç En son geçen sene bugün 12/12/2012 yine saat 00:00'da 119 fotograf ile 2006-2009 arasında yaşadıklarımızı özetlemiştim. Sonuçta beni az çok tanıyan herkesin de bildiği gibi mahkemeye verdi ve cezalandırıldım. Mahkemeye aramızda geçenleri gösteren video, fotograf, sms, e-posta gibi birtakım kanıtları sunmadım, karşı taraf ise bir takım suçlamalarda bulundu. Kendisine 5 yıl boyunca yazmam, kendisini aramam yasak. Beni sevip sevmediğini bilemiyorum, niye sevsin ki? "O" herkese bana baktığı gibi bakıyor, benim elimi tuttuğu gibi tutup, beni öptüğü gibi öperken "Seni seviyorum!" diyebiliyor, sevgi sözcükleri kullanabiliyor sonra da 2 satırla terk edebiliyor. Bu nasıl sevgi???

Zaman zaman kitapçıda buluşurduk ve Gary Chapman kitabını kendisini beklerken alıp BiR solukta okumuş; kendimin ve kendisinin sevgi dillerini kafamda tartmıştım.

i-ked yoruldu ama Nitelikli Beraberlik olan sevgi dilinin oranı da değişti.. Sevildiğime de inan-a-mıyorum, sadece BiR kişi "O" da neredeyse hemen herkesi seviyor... 1 kişi herkesi sevebilir mi?

Ne tuhaf! Çok tuhaf!

Daha neler feda etmeliyim sevdiğimi ifade edebilmek için...
    Son düzenleme : i-ked; 12-12-2013 saat: 23:25. Sebep: Anket süresi 19 gün ve tek seçim gizli tasnif.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Sevdiğine ağlamak ya da sevdiğini ağlatmak konusunda sevgi dili nedir?
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    Gölgeler İçindeyim...
    Gönderi
    1,151

Esas

Sevginin dilini araştırmak bence nafile bir çaba gibi, sevgi planlı yada herhangi bir anda beklenmeden gelişebilir fakat sonrasında spontane gelişir ve tamamen doğaçlama konuşmaya başlar, bu dili çözmeye yada planlamaya başlamışsak veyahut planlı ve araştırılan bir sevgi diliyle karşı karşıya kalmışsak sevgi baskı altında ve erimekte olan bir buz dağı şekline dönüşmüştür.Normal bir sevgide; bir bakış veya bir büyük elmaslı kolye kişilerde aynı etkiyi yaratabilir-yaratmalıdır hiçmi hiç farkı yoktur tesir altındaki kişi açısından, kaldıki fark yaratmışsa eğer sevgiden ziyade planlanmış bir ilgiden beklentiden söz edilebilir.Sonrasında zaten sevginin dilinide lehçesinide tartışmaya da gerek yoktur...saygılar.

Ankete cevap veremedim Hiçbiri diyorum

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Boş iş bunlar

Bu şık "Hiçbiri" anlamına gelebilir.

Özellikle terkedilmişler

Son düzenleme : i-ked; 13-12-2013 saat: 00:27.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    Gölgeler İçindeyim...
    Gönderi
    1,151

Esas

''Boş iş bunlar'' olsaydı -el cevap bu konuda klavye yormak niye ?Düşünmek ve yazdıklarımızın önemli yerlerini seçip koyultmak yer yer, niye...?
     Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku
    Boş iş bunlar

Bu şık "Hiçbiri" anlamına gelebilir.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Öyle seçmedim zaten ama bir zamanlar "Boş işler" olarak görürdüm çünkü sanıyordum ki Mevla'ya olan aşk bana yeter...

Belki Leyla'dan Mevla'ya değil de Mevla'dan Leyla'ya gittiğimden veto yedim.

Şimdilerde?

Ne Mevla ne de Leyla, hiçbiri tarafından sevilmiyorum...

Güven ve özgüven yerlerde...

Papatya falı, sevmiyor, sevmeyecek, sevmiyor, sevmeyecek...

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Question Saat 19:00 ve TÜTEV'de Etkinlik Dönüşü - Vefa Nedir

19:00'daki etkinlik dönüşünde radyoda çalan parça:

http://www.dailymotion.com/video/xt1...in-remix_music

Hasret Sardı Dört Bir Yanı
    İçim Titriyor Bakma Sevdalı
    Ya Ayrılığa Alışmalı
    Ya da Oturup Hasrete Karışmalı

Çek Bi Okka Acı Ordan Kan Durmadan
    Hüzünleri Dök Masaya En Kralından
    Merhem Bulamadım Bu Kuytu Kırgınlığa
    Ben Artık Anladım Bu Kış Kavuşmaz Bahara

Benden Sonra Sen Kim El Kaldırsın
    Sevgili Olamadık Arkadaş Kalamadık
    Ardından Hala Yatağım Dağınık
    Hasret Sardı Dört Bir Yanı

İçim Titriyor Bakma Sevdalı
    Ya Ayrılığa Alışmalı
    Ya da Oturup Hasrete Karışmalı

Çek Bir Okka Acı Ordan Kan Durmadan
    Hüzünleri Dök Masaya En Kralından
    Merhem Bulamadım Bu Kuytu Kırgınlığa
    Ben Artık Anladım Bu Kış Kavuşmaz Bahara

Bas Git Diyor Şeytan Aklımda Sen Varsın
    Benden Sonra Sen Kimler El Kaldırsın

----------------------------------------
    Şu an altta da başbakan İstanbul Şeb-i Arus kapsamında pozitif mesajlar verip duruyor. Ayrımcılık, ötekileştirme, Mevlana, Yunus ... sayıyor.

Sevgi lisanım

Sevilmiyorum ki!!! Artık konuşulmayan bir lisan!

Bir çift göz, o gözlerde de ben yani biz... Kimi bakışlar özlediğim... Vefasız olan sevdiğim...

Vefa nedir, bilir misin?
    Vefâ arkanda bıraktığını, giderken yaktığını YABANA atmamandır.
    Vefâ; dostluğun asaletine,
    bir DUA sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet KATMAMANDIR.
    Vefâ; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife ALMAMAN, ulvi güzellikleri dünyaya SATMAMANDIR.

(Hz. Mevlana)

Kod:
    Vefâ; dostluğun
    asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır.
    Vefâ; sana emek vermiş insanı üç günlük insana satmamandır . Vefa;
    seninle ölüme giderim diyen insanı yarı yolda bırakmamaktır.
    Bu -10/-15 derecelik havalar da ortaokul, lise dönemimdeki arkadaş çevremi özlettiriyor. Onlara karşı da ben vefasızım
    Son düzenleme : i-ked; 13-12-2013 saat: 22:37.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Duhul
    May 2010
    İkamet
    Anket Diyarı :)
    Gönderi
    8,435
    Blog Yazıları
    22

Esas

hayırlı olsun kardeşim...

Sayfa 1/9 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları