Sayfa 2/240 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1915 madde; 9 - 16 arası.

Konu: 1.000 tL yi 5.000 tl yapma

Esas

Varant işinin bilmeyenler ve ekran başında olamayanlar için nasıl riskli olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermek istiyorum müsadenizle;

Çok yakın bir arkadaşım 2011-2012 arası 7-8 ay gibi bir sürede kendi anlatımıyla hem varant işini tam kavrayamadığından, hem de ekran başında sürekli oturamadığından 400bin TL'sini 22bin TL yapmış. Sonra yaklaşık 1,5 sene olaya küsmüş ve ara vermiş. 15 Kasımdan bu yana 2 aydır tekrar başlamış ve 22bini 100bin yapmış.
    Sütten ağzı yanan biri olarak tavsiyeleri;
    1. Varantı ertesi güne taşımamaya çalışın, hele haftasonuna asla varantla girmeyin.
    2. Fiyatı 40 kuruş altında olan varantlara bulaşmayın. Çünkü bu varantlarda bir kuruşluk hareket için endeksin yaklaşık 400 puan değişmesi lazım. Sizin kâr etmeniz için 2 kuruş hareket lazım (şu anki kotasyon 29-30 diyelim yani 30'a alabiliyorsunuz, 31'e satmanız için kotasyonun 31-32 olması lazım, yani 2 kuruşluk hareket, yani 800 puanlık endeks değişimi) her gün de 800 puanlık değişimi denk getirmek mümkün olmayabilir, zararına satmayım deyip ertesi güne saklarsın, bu sefer de % 3 civarında günlük zaman değeri kaybı girer. (Bu fiyattaki varantların günlük zaman değeri kaybı % 3 civarında olur)
    3. Vade sonuna 1 aydan az zaman kalan varantlara pek bulaşmayın, bulaştıysanız da ekran başından kalkmayın.
    4. Stop loss çok çok ama çoook önemli. Zararına mı satayım deyip bekledikçe günlük zaman değeri kaybı nedeniyle sıfıra doğru yol alırsınız. Unutmayın borsada fırsatlar tükenmez, hele varantta doğru tarafta yer alırsanız borsa düşmüş, çıkmış, kriz olmuş vs. sizi çok bozmaz.

Herkese bol kazançlar, Rasim Bey topiğinizi meşgul ettiysem kusura bakmayın, varant konusunda hiçbir fikri olmayan arkadaşları biraz olsun aydınlatmak istedim.

Esas

hayırlı olsun bol kazanclar dileğimle

Esas

Alıntı Originally Posted by rasim1983 Yazıyı Oku
    asLa vaz geçmem başka çarem yok.eLimden geLen sadece bu.
    hayırlı olsun dostum topik

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ÜNYE
    Gönderi
    4,966

Esas

Alıntı Originally Posted by MESUTK Yazıyı Oku
    hayırlı olsun başlığın.

umarım sen de kazanırsın seni takip edenler de
    tesekkür ederim

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ÜNYE
    Gönderi
    4,966

Esas

Alıntı Originally Posted by platones Yazıyı Oku
    hayırlı olsun dostum topik
    tesekkürler platones dün baLığı kaçırdın dilerim daha sonrakiLeri kaçırmazsın.sabah 100 puan bile vadeli eksi acsa snin sattığın 3-4 kademe yukarıdan acar.

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ÜNYE
    Gönderi
    4,966

Esas

Alıntı Originally Posted by ridvan Yazıyı Oku
    hayırlı olsun bol kazanclar dileğimle
    tesekkürler ridvan

Esas

Alıntı Originally Posted by rasim1983 Yazıyı Oku
    tesekkürler platones dün baLığı kaçırdın dilerim daha sonrakiLeri kaçırmazsın.sabah 100 puan bile vadeli eksi acsa snin sattığın 3-4 kademe yukarıdan acar.
    olsun dostum her daim varant oynamak bana yaramıyor, dün kapnırken azıcık bir kağıttan aldım haftaya perşembeye kadar varant yok o gün olsun tekrardan poz alırım

8. Thumbs up

Alıntı Originally Posted by munans Yazıyı Oku
    Varant işinin bilmeyenler ve ekran başında olamayanlar için nasıl riskli olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermek istiyorum müsadenizle;

Çok yakın bir arkadaşım 2011-2012 arası 7-8 ay gibi bir sürede kendi anlatımıyla hem varant işini tam kavrayamadığından, hem de ekran başında sürekli oturamadığından 400bin TL'sini 22bin TL yapmış. Sonra yaklaşık 1,5 sene olaya küsmüş ve ara vermiş. 15 Kasımdan bu yana 2 aydır tekrar başlamış ve 22bini 100bin yapmış.
    Sütten ağzı yanan biri olarak tavsiyeleri;
    1. Varantı ertesi güne taşımamaya çalışın, hele haftasonuna asla varantla girmeyin.
    2. Fiyatı 40 kuruş altında olan varantlara bulaşmayın. Çünkü bu varantlarda bir kuruşluk hareket için endeksin yaklaşık 400 puan değişmesi lazım. Sizin kâr etmeniz için 2 kuruş hareket lazım (şu anki kotasyon 29-30 diyelim yani 30'a alabiliyorsunuz, 31'e satmanız için kotasyonun 31-32 olması lazım, yani 2 kuruşluk hareket, yani 800 puanlık endeks değişimi) her gün de 800 puanlık değişimi denk getirmek mümkün olmayabilir, zararına satmayım deyip ertesi güne saklarsın, bu sefer de % 3 civarında günlük zaman değeri kaybı girer. (Bu fiyattaki varantların günlük zaman değeri kaybı % 3 civarında olur)
    3. Vade sonuna 1 aydan az zaman kalan varantlara pek bulaşmayın, bulaştıysanız da ekran başından kalkmayın.
    4. Stop loss çok çok ama çoook önemli. Zararına mı satayım deyip bekledikçe günlük zaman değeri kaybı nedeniyle sıfıra doğru yol alırsınız. Unutmayın borsada fırsatlar tükenmez, hele varantta doğru tarafta yer alırsanız borsa düşmüş, çıkmış, kriz olmuş vs. sizi çok bozmaz.

Herkese bol kazançlar, Rasim Bey topiğinizi meşgul ettiysem kusura bakmayın, varant konusunda hiçbir fikri olmayan arkadaşları biraz olsun aydınlatmak istedim.
    Varantın risklerini çok güzel özetlemiş arkadaş. Varant sonuçta pozisyonları hedge etmek için kullanılan bir araçtır. Sadece bir satın alma veya satma hakkıdır. Vadesi bitince de hakkın değeri -in the money- ise parasal değeri olur yoksa sıfır. Vadesinin dolmasına ne kadar süre varsa zaman değeri o kadar yüksek olur. Ve vade azaldıkça her gün zaman değerinden kaybeder. Çeşitli stratejiler ile aslında riskinizi azaltabilirisiniz. Benim kendi düşüncem elinizdeki nakitin veya yatırım amaçlı ayırdığınız sermayenin %2'den fazlası ile pozisyon hedge etmek amacı dışında opsiyonlara yatırım yapmamak. Sonuçta esas amacı dışında kullanıldığında yazı tura gibi kumardır hisse senedi gibi köşede unutma lüksüne sahip değilsiniz. Hayırlı olsun topiğiniz..

Sayfa 2/240 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •