Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 9 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hisse senedini kıymetli evrak olarak alma ? (Tapu gibi)

Esas Hisse senedini kıymetli evrak olarak alma ? (Tapu gibi)

merhaba arkadaşlar bu soruyu heryerde aradım hiçbiryerde bulamadım merak edıyorum hisse senetlerini evrak olarak yani bir tapu gibi almamız mumkunmu bunu nasıl yapabılırız nerelere basvurmalıyız.

Yine bu aldıgımız evrak bizim adımızamı oluyor baskasına evrak olarak satabılırmıyım.

Esas

MKK Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kaydileştirilmesine karar verilmiş sermaye piyasası araçları için Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu’dur. Türkiye sermaye piyasası araçları için haksahibi bazında (direct model) tam kaydileştirme (full demateralization) modelini uygulamaktadır.

Haksahibi bazında kaydileştirme sürecine 25.04.2005 tarihinde yatırım fonları katılma belgeleri ile başlanmış, 28.11.2005 tarihinde BİAŞ'da işlem gören şirketlerin borsada işlem görsün görmesin tüm pay senetlerinin kaydileştirilmesi ile devam edilmiştir. Bu tarihten sonra BİAŞ'da işlem gören şirketlerin sermaye artırımları, halka açılarak borsada işlem gören şirketlerin ihraçları ve şirketlerin tüm sermaye piyasası aracı ihraçları fiziki sertifika basılmaksızın tamamen elektronik ortamda kayden yapılır hale gelmiştir.
    https://www.mkk.com.tr/wps/portal/MK...izda/MKKKimdir

O dediğiniz şey eskidendi, artık mümkün değil. Fiziki sertifika basılmıyor.

Esas

yani şimdi ben herhangibirinin adına hisse senedi alama veya hediye edemem oylemi

Esas

kendi adına al. istediğin kişinin yatırım hesabına virman edersin. Başkaca çözümü yok.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    yani şimdi ben herhangi birinin adına hisse senedi alamam veya hediye edemem öyle mi

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    İSTANBUL-34,5
    Gönderi
    6,450
    Blog Yazıları
    7

Esas

merhaba arkadaşlar bu soruyu heryerde aradım hiçbiryerde bulamadım merak edıyorum hisse senetlerini evrak olarak yani bir tapu gibi almamız mumkunmu bunu nasıl yapabılırız nerelere basvurmalıyız.

Yine bu aldıgımız evrak bizim adımızamı oluyor baskasına evrak olarak satabılırmıyım.
    Borsa konusunda her şeyi biliyorum diye geçiniyorsun ama fiziki saklamanın artık sonlandıgından haberin dahi yok........

Esas

Alıntı Originally Posted by AUDİ+ Yazıyı Oku
    Borsa konusunda her şeyi biliyorum diye geçiniyorsun ama fiziki saklamanın artık sonlandıgından haberin dahi yok........
    borsa konusunda fazlaca birşey bilmiyorum aslında kim dedi herşeyi bildiğimi ?????

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    İSTANBUL-34,5
    Gönderi
    6,450
    Blog Yazıları
    7

Esas

borsa konusunda fazlaca birşey bilmiyorum aslında kim dedi herşeyi bildiğimi ?????
    Uzun vadeli yatırımcı topiginde uzun uzun yazılar yazıyorsun şu şudur bu budur her konuda bilgilisin maşallah şimdi fazlaca bilgim yok diyorsun http://www.hisse.net/forum/showthrea...=#post10975752

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    İSTANBUL-34,5
    Gönderi
    6,450
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by AUDİ+ Yazıyı Oku
    Uzun vadeli yatırımcı topiginde uzun uzun yazılar yazıyorsun şu şudur bu budur her konuda bilgilisin maşallah şimdi fazlaca bilgim yok diyorsun http://www.hisse.net/forum/showthrea...=#post10975752
    Bundan sonra çok bilmiş yazıların olursa buraya yazdıgın borsa konusunda fazla bilgim yok yazın karşına itina ile getirilir bilgine............

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •