Sayfa 1081/1300 İlkİlk ... 815819811031107110791080108110821083109111311181 ... SonSon
Arama sonucu : 10396 madde; 8,641 - 8,648 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırımcı 2

Esas

Tüm arkadaşların Kurban bayramını kutlarım.

2. Esas

Başta halil hocam olmak üzere tüm emeği geçen arkadaşların kurban bayramı kutlu olsun.Ben forumda fazla yazmıyorum ama hergün takip etmeden duramıyorum.Burası artık benim vazgeçilmezlerim arasında bir yer oldu sizlere paylaşımlarınızdan dolayı çok çok
    teşekkür ederim.mutluluk yağmurları altında şemsiyesiz kalmanız dileğiyle kurban bayramınız kutlu olsun...

Esas

Tüm arkadaşların kurban bayramı mübarek olsun.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Tekrardan iyi bayramlar. Yatırım adı üstünde

Hesab edersin, arastırırsın... Paranı bir şeye bağlarsın amaç iyi bir değer, kazanç kazanabilmek...

Bunun bir yolu da borsadaki karlı işletmelere ortak olmaktır. Daha iyi bir kazanç yolu kullanamadığımdan borsadayız.

Şimdi buhur24 analizinin 10 yıllık karına bakınca güzel bir kazanç oranına sahip gözüküyor.

Gözüküyor ama listeyi taşıyan bu listeseki 5-6 hisse ve bunlar temettü mantığından ziyade büyüme hisseleri.

Adel, Ttraktör( son dönem hariç) bim aklıma işk gelenler. Aslında burada amaç temettü yatırımı değil, sadece temettü verme alışkanlığı olan şirketlerin iyi bir yönetime sahip olmaları ve küçük yatırımcıyı ortak olarak görmeleri.

Yani 1 lot bile bu şirketlerin hissesini alımca ortak oluyorsunuz. Tabi ki büyüyorsa kazanıyorsunuz.

Yoksa izocam gibi yüksek temettü veren ama büyüyemeyen satışlarını arttıramayan sızı ortak olarak gören şirkete yatırımda karlı olmayabilir.

Burayı okuyan arkadasların gözünden kaçmasın diye bazı yazıları öne çektim.

Temettü şirket yönetiminin kalitesinin göstergesi, turkiyede maslesef olmazsa olmaz gibi. Ama iyi kazanç için şirketin aynı zamanda artan karlılıkta olması gerekir. Bunu atlamayalım.
    Bu forumda tavsiye edilen ve borsayı yenen bu 10 luk hisseler kar artış oranlarıyla yani büyümeleriyle bunu sağlıyorlar. Saygılar

Alıntı Originally Posted by druars Yazıyı Oku
    Borsada vade diye bence bir sey olmaz. Her hissenin bir fiyati bir de degeri vardir. Borsanin amaci bu ikisini ust uste getirmekten ibaret. Sirket karini artacaksa degeri artar, fiyati degerinin altinda oldugu surece elinde tutarsin belki 1 ay belki 10 yil. Iste uzun vade buysa kabulum ama malesef borsadaki %99 elindekinin degerini bile bilmiyor. Aylik 1 lira kira getiren is yerini 50 bine alsan 45 e dusse satar misin? Yada ayni is yerine 500 bin lira verir misin?Borsada aliniyorda satiliyor da niye mi? Adam elindekinin degerini bilmiyor.

Alıntı Originally Posted by druars Yazıyı Oku
    Yazılarımda uzun vadeli ve temettü yatırımın doğru bir yaklaşım olduğunu ifade etsemde bu al ebiriktir unut tarzı değil. Al izle tarzı için bir tavsiye niteliğinde...

Buraları okuyan arkadaslara tavsiyem şunlar olabilir.
    1. aldığınızı hisse olarak değil ortaklık olarak görün...
    2. ortak olmaya değer hisselere yatırım yapın. Diğerlerine ne fırsat görürseniz görün özellikle yoğun bakımdaki (gözaltı pazarı, manipulatif hisseler vs) hisselere bulaşmamaya çalışın.
    3. Aldığınız hissenin fiyatını kabacada olsa belirleyin.
    (basitce ford yıllık 400 milyon dolar ortalama karı varsa fiyatı 4 milyar dolardır, yeni yatırımla 600 milyon dolar kar olucaksa fiyatı 6 milyar dolar olucaktır gibi)
    4. Alış fiyatınız başkalarının satış fiyatı olmasın. Misal şimdi fordu 6 milyar dolara almayın gibi...
    5. Satış fiyatınız başkalarının alış fiyatı olmasın. Misal şimdi fordunuzu 4 milyar dolar altına satmayın gibi...
    6.Alırken hedefiniz ile arasında bir güvenlik marjınız her zaman olsun. ford için 6 milyar dolar derseniz 4 milyar dolar altına alabilmek gibi...
    7. Sabırlı olun, borsada fırsatlar bitmez. Yeterki borsaya fazla angaje olup ıvır zıvırla parayı bitirme.
    8. Elindeki mükemmel hisse degerinde satmak bile zarar ettirebilşr. Abartı teklif yada hedef degere ulasan hissenizden baska mukemmel hısselerde baska fırsat varsa satılmalıdır.
    9. Ortagı oldugunuz şirketi iyi tanıyın. Zaaflarını guclu yonlerını bılın. Hedefinizdeki sapma yada artmayı görün
    10.diğer zamanlarda ortaklıgın keyfini sürün

Not: Yukarıdaki degerleme son 5 yıl dolar bazlı f/k 10 a gore degerleme, yeni yatırımla kabaca %50 kar artısına göre hesablandı. Hesablama degerleme cok basitce sadece fikir sahibi olunsun diye. Yoksa beklediğim hesabladığım degerleme değil. Ama bir yerden başlamak gerek.

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Boston Mass.
    Gönderi
    3,012

Esas

Alıntı Originally Posted by druars

Borsada vade diye bence bir sey olmaz. Her hissenin bir fiyati bir de degeri vardir. Borsanin amaci bu ikisini ust uste getirmekten ibaret.

Doktor,

Bizim kurumsal yatirimcimizda, ky'cimizda ayni kanaatte.

O nedenle BIST kumarhane haline donusmus durumda.

Adam, 0.84'ten alip,0.85'den on bin on bin alip satiyor.

Bist zaten bu is icin kurulmus degilmi ???

Gunaydin Millet.

Duhul
    Nov 2013
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    629

Esas

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Alıntı Originally Posted by druars

Borsada vade diye bence bir sey olmaz. Her hissenin bir fiyati bir de degeri vardir. Borsanin amaci bu ikisini ust uste getirmekten ibaret.

Doktor,

Bizim kurumsal yatirimcimizda, ky'cimizda ayni kanaatte.

O nedenle BIST kumarhane haline donusmus durumda.

Adam, 0.84'ten alip,0.85'den on bin on bin alip satiyor.

Bist zaten bu is icin kurulmus degilmi ???

Gunaydin Millet.
    Günaydın tinaz abi harçlık isteyen çok diye bayramda uğramazsınız demiştim hoşgeldiniz, iyi bayramlar.

Abi yazıyı okursanız farklı bir ifade var. Benim düşük risk profilim 1 eden hisseyi alabilmem için 2 lira hedefe ulaşacağına inanmam gerekir. Eğer mükemmel yonetımı varsa bunu %50 artış beklemtımde yeterlı olabılır. Madde 6 da yazıyor

0.84-0.85 yapanlar traderlar ve %90 ı kaybetmeye mahkum.
    Son düzenleme : druars; 05-10-2014 saat: 18:25.

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Boston Mass.
    Gönderi
    3,012

Esas

Abi yazıyı okursanız farklı bir ifade var. Benim düşük risk profilim 1 eden hisseyi alabilmem için 2 lira hedefe ulaşacağına inanmam gerekir. Eğer mükemmel yonetımı varsa bunu %50 artış beklemtımde yeterlı olabılır.

Hocam,

Mukemmel bir yonetim yok, olmayacakta, cunku hukuk yok, Ky'cinin hakkini koruyan yok.

Iyi bildigim ABD ve Kanada'da insanlar ayni, yani bizdeki sahtekarlar kadar sahtekar onlarda, ama regulator bunlari gorup yasaya yasaya, cezalarla, bunlarin belini kirmis.

Bizde oyle olmuyor, o ona yakin bu buna yakin diye diye, ekonominin kalbi olan borsayi bu hale getirmisler ve oyla kalmasina ozen gosteriyorlar.

Is'te Halil Hocam'in ustunlugu burada, hangi sirketin yonetim kurulunda kimler var'a kadar inceleyip,degerlendiriyor ve sonucta ben boyle dusunuyorum diyor, hala bunlar yanlis adamlar demiyor,cunku sistem cakalin hizmetinde.

Gecen gun Zorlu tartismasini hatirla, cikti bir iki tanesi, nasil savundular gordun.

Gelelim uzun vade konusuna.

Belki takip ettin, ben ucuz konut alip, dusuk kira geliri ve/ancak saglam kiraciyla konut almayla ilgiliyim.

Son iki aydir, Izmir'de,kiraci sorun olmayacak merkezi bir yerde ( Konak gibi ) ucuz konut arastirmasi yapiyorum.

Bir seyi farkettim, 60-70 Bin gibi fiyatlarda bir konut azami 450 TL.kira getiriyor.

TSKB ise, son 4 yil incelendiginde % 18.

1.80 ortalam ile 20.000 hisse, 36.000 TL.yapiyor.

Yillik getirisi ise, 6480 yani aylik 540 TL.

Simdi bu mukayeseyi yapip, okuyucunun dikkatine sunmak, al/sat yapma demek mi ???

1.80'de alir, hisse bakarsin 2.60'a cikar satar, ancak sistemi degistirmez, bekler ve tekrar makul seviyeyi gorunce yine alir, yatar kulaginin ustune.

Dedigimiz bu.

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Boston Mass.
    Gönderi
    3,012

Esas

TSKB icin ta Almanya'dan Tuncay Baba, " seviyorum bu hisseyi " diyor, bosunami konusuyor adam..

Sayfa 1081/1300 İlkİlk ... 815819811031107110791080108110821083109111311181 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •