Sayfa 2/18 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 141 madde; 9 - 16 arası.

Konu: İş Kazalarında İşçi Ölümleri ve Yaralanmalar...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

115 madenci için 4 bin başvuru

Zonguldak'ta madende çalışacak 115 işçi için, yaklaşık 4 bin kişi müracaat etti. Madenci adayları Soma'daki faciaya rağmen işşizlik nedeniyle başvuruda bulunuyor.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/115-m...38/default.htm

Hayatın gerçeği budur işte.

İnsan, yaptığı işin önem ve zorluğuna göre pastadan pay alsın.

Devlet işçinin çalışma ve yaşam güvenliğini sağlayan uygulamaları zorunlu kılsın ve işin önemine uygun olarak denetlesin.

İş adamında kar iştiyakı kadar iş ahlakı da olsun.

Olmayanları devlet canından bezdirsin.

Amaç bu.

Yoksa iş ve işçi oldukça kaza da olacaktır.

Ama iş kazalarında ölüm, bu coğrafyada yaşayan insanlar için bir kader, yazgı kabul edilmemelidir.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Soma katliamının en popüler siması, felaketten kurtarıldığında çamurlu çizmesinin sedyeyi kirleteceğinden çekinip sağlık personeline "çizmemi çıkarsa mıydım?" diyen maden işçisi kameraların, medyanın göz bebeği...

Popüler futbol yorumcusu eski asker kaçağı Tümer Metin ortalığa çıkıp gazetelere manşet manşet o maden işçisinin tüm kredi borcunu üstlendiğini ilan ediyor. Kaç paralık borç karşılığında dünya kadar popülerlik aldığı belli değil?

Aynı işçiye Diyanet İşleri Başkanlığı, daha felaketin ortasında, masrafı devletten bedava umre teklif ediyor.

İşçi ekranlarda teklifi kabul ettiğini, hocaların ellerinden öpeceğini, eşinin de yanında umreye götürülmesini söylüyor, "o kutsal topraklara kim gitmek istemez ki?" diye soruyor...

Sistem yoksa sahne şarlatanlara kalır.

Sadaka toplumunda insanlarımızdan manzaramız budur.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Soma’da tazminat 350 milyon TL

Soma Holding, 301 işçinin hayatını kaybettiği faciada yüzde 100 kusurlu bulunursa 301 işçinin 10 bin 535 yıllık primi kadar borçlanacak. Bu ödemenin miktarı 350 milyon lirayı bulabilir. Ayrıca işçi yakınlarının maddi - manevi tazminat hakları da var.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/soma-...72/default.htm

Yapılacağı söylenen yardımların miktarına, açılan yardım kampanyalarına, alınacağı düşünülen tazminatlara bakılacak olursa, hani ayıp olmasın, bazı işçiler kurtulduklarına neredeyse sevinemeyecekler.

Sadece çarpıcı olsun diye böyle bir cümle kurdum. Hadi bildik lafı söyleyeyim: insanın canı hiçbir bedelle ölçülemez.

Öyle mi acaba gerçekten?

İnsan hayatının bedelinin en ucuz olduğu Avrupa ülkesi burası.

Bu açıdan sessizce ölen ve karşılığında dikkate değer hiçbir tazminat ve karşılık alamayan birçok iş kazasında ölen işçiye göre Soma felaketinde ölenler hak ettiklerini fazlasıyla alacaklar anlaşılan.

İşte toplumun ilgisini çekmenin karşılığıdır bu.

Soma'da haftada bir iki işçi ölse işçi ailesinin alacağı tazminatla bu olayda ölenlerin yakınlarının alması beklenen tazminat yardım vs düşünülecek olursa, keşke ben de ölseydim diyecek işçi sayısı azımsanmayacak kadardır bu ülkede.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

İş kazalarının sonucunda mahkemelerin hükmettiği ceza tazminatların bir dökümü olsa da biz de paylaşsak.

Medyamız sadece işin dramatik boyutunda. Araştırmayı sevmez.

Acaba kaç müeessese sahibi, CEO'su, genel müdürü, müdürü hapse girmiştir.

Soma Olayında gelişme şöyle:

Savcı, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ı, denetimli serbestlik yasasından yararlanarak serbest bırakılması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Savcı, Can Gürkan dışındaki 5 kişiyi, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, gözaltına alınarak adliyeye getirildi.

CEO, ki şirketin en yetkili kişisi denetimli serbestlik yararlanmak üzere sevkediliyor.

Daha alttakiler ise tutuklanacaklar.

Soma Holding'in yönetim kurulu başkanı baba ise ortalarda görünmüyor.

Duhul
    Apr 2014
    İkamet
    ESKİŞEHİR
    Gönderi
    23

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Soma Faciasından Sonra Gaz maskesi ve Sensör talebi Patladı!

BALIKESİR - Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasında ölümlerin büyük oranda karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden kaynaklanması üzerine bu tür işletmelerin gaz maskesi ile gaz sensörü talebinde artış kaydedildi.

İş güvenliği teçhizatı üretim ve toptan satışını yapan bir firmanın yetkilisi olan Mahmut Başgöl, facianın ardından gaz sensörleri ve madencilere özel gaz maskeleri satışında patlama yaşandığınğı açıkladı.

Madende kullanılan gaz maskelerinin farklı olduğunu, 'Oksijen ferdi kurtarıcı' denilen ve 3 kilogram ağırlığında olan bu maskelerin işçiyi en az 30 dakika koruyabileceğini belirten Başgöl “Soma'daki madende kullanılan gaz maskelerinin iyi olmadığı iddia ediliyor. Küçük olan ve işçinin yanında taşıyabileceği bu aparatlar, en kritik anlarda hayat kurtarabilir. Gaz sensörleri de böyledir. En küçük oranda gazı algılayabilen bu sensörlerin her madende bulunması gerekiyor." dedi.

Başgöl, Soma'daki olayın, birçok maden işletmesinde yöneticileri harekete geçirdiğini anlattı.

Maden işletmecilerinin bu faciadan dersler çıkardığını vurgulayan Başgöl, "Madende kullanılan gaz maskelerine talep arttı. Gaz sensörüne de talep yükseldi. Talebin giderek artacağını düşünüyoruz. Burada önemli olan; işçi ve işverenin bilinçlenmesi kadar denetim mekanizmasının iyi işlemesi. Bunların hepsi bir araya geldiğinde benzer durumlarda gazdan ölümlerin önüne geçilebilir" diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/so...atladi-1193027

Gelip geçici bir trend.

Korku trendi.

Yoksa ne insanın ne işçinin yaşam hakkına bir saygımız falan var.

Kapitalizmin en çılgıncası bizim gibi taklit ülkelerde.

Bu günler de geçer.

Her şey unutulur.

Devletin elindeki madenleri özel sektöre başı bozuk ve şaibeli bir şekilde dağıtıp da onların üretimi tümüyle garantili olarak aldığı bir sistemin adı kapitalizm değil siyasetçinin güdüm ve ortaklığında tekelci kapitalizm denir.

Aynen devlet sistemimizin adına demokrasi yerine tek adam sultası dendiği gibi.

Buralar çözülmeden, temeldeki çarpıklıklar düzeltilmeden, yağma Hasan'ın böreğine dur demeden, gaz maskesi yapsan ne olur, yaşam odası yapsan ne olur.

Cambaza bak cambaza...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a, özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding'e sadece 2011-2014 (29 Mart tarihi itibarıyla) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında, kamu kaynaklarından en az 1 milyar TL hayali ödeme yapıldığı iddiasını sordu.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/ch...ldi_mi-1193017

Mesela olay biraz budur...

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Bu şirketin Bağışlarını Öğrenebilecek miyiz?

http://sosyal.hurriyet.com.tr/Yazar/...ebilecek-miyiz

Biraz budur...

Sayfa 2/18 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •