Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 50 madde; 9 - 16 arası.

Konu: En İyi Masaüstü Bilgisayar Markaları...

Esas

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Usta Erasure gelmiş:

i-ked'la kulağınızı çınlattık.

Intel Core i5 veya i7 işlemcili
    Nvidia Ekran kartlı
    8 Gigabayt RAM veya üzeri kapasiteli
    1 Terabayt sabit diskli

gibi olsun diye bir arkadaş tavsiyede bulundu.

İşletim sistemi windows 8 olmalı mı?

Ekran da LED olsun dediler.

Sizce AİO'lar nasıl?

Bir ara göründüm ama malesef dün fiber hattım koptu ve uzunca bir süre gelmedi. Sonra da burayı unuttum.
    Yukarıdaki donanım olabilir ama buna seçilecek anakart çok önemli ve Core i7 biraz üst seviye işlemci, pahalı
    buna ihtiyacınız yoksa, yani bolca CPU gerektiren 3D tasarım vs yapılmıyorsa bence gerek yok.

Belki benim ne kullandığım merak edilebilir. Şu anda evde Core 2 Quad 8200 işlemcili bir bilgisayarım var.
    Ancak bunların yan parçaları iyi olduğundan veya iyi seçildiğinden işimi görüyor. 1 TB sabit disk güzel ama
    ben SSD kullanılmasını öneriyorum. Özellikle de bu tip Core i5-i7 gibi işlemciler yüksek hızlı disklerde güzel
    sonuç veriyor. Notebook'ta SSD ve normal disk var, 10 sn'de açılan bir windows herkesin hoşuna gidecektir.

Yukarıdaki donanıma geri dönersem; bütçeniz fazla değilse Core i5'te kalın ama 4 ile başlayan 4ncü nesil core i5'i
    tercih edin, satıcı elindeki eski işlemcileri verebilir. Aslında bütçe uygunsa Soket 2011 ile olan bir anakarta uygun
    bir işlemci almanızı öneririm. Bu sizi uzunca bir süre bilgisayar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Ekran kartı NVIDIA veya AMD olabilir. Ben masaüstünde ATI Radeon kullanıyorum. Ben oyun oynamam ama siz
    oynarım diyorsanız, o zaman 256bit ve üstü GTX serisi (NVIDIA için) seçilebilir. AMD için R7 ve R9 kodlular var.
    Bunlarında 256bit'leri pahalıdır, ekonomik olması açılsından 64bit bir tane seçilebilir.

SSD disk 120 GB yeterli olur ama kesinlikle 500 mb üzerindeki okuma/yazma olan modeller seçilmelidir.
    Marka olarak TEAM, Seagate, Kingston, Intel olabilir. Ben masaüstünde Intel, notebook'ta Team kullanıyorum.
    Her ikisi de 550mb/sn'lik okuma, 520mb/sn yazma'lara sahip, normal disklerden bir hayli hızlılar.

Kısacası işletim sistemi SSD üzerine kurulabilir, depo olarak 1 TB eklenebilir. Ben Windows 7 64bit'i SSD üzerinde
    kullanırken, yanına 15 TB yedekleme kullanıyorum. Evin için disk dolu. Halen 15 MB'lık harddiskler duruyor

Gelelim işletim sistemine, windows 8'e malesef ben alışamadım. Bunun arabirimi tabletler veya dokunmatiklere
    uygun geliştirildiğinden kullanım sırasında sıkıntı verdi. Benim hızımı yavaşlatınca da windows 7'ye geri döndüm.

Ekranın LED olması iyidir, ancak bunun çözünürlüğü 1920x1080 olsun. Parlamasın, arkasında DVI, VGA gibi bağlantılar olsun.
    Eğer benim gibi bilgisayar kullanıldığında bunu TV olarak seyretmeye devam edeyim derseniz. TV ve Monitör'ün beraber
    olduğu modelleri seçin. Bolca LG, Samsung monitör aldım ve aldırdım, her iki modelde de sıkıntı yaşayan olmadı.

Eğer IPS LED alacaksanız AOC veya ASUS olabilir. Ama henüz pahalı ve bunu önermiyorum.

Takıldığınız yer olursa cevaplamaya çalışırım....

Esas

Teşekkürler Sn Erasure...

Konunun ne kadar geniş ve yorucu olduğunu içine girdikçe anladım.

Ben geldiğim noktada sadece bir tek soru soracağım size...

Aşağıda linkini verdiğim bilgisayar nitelikleri itibariyle uygun mu?

Hepsiburadanın yaratacağı sorun olur mu?

http://www.hepsiburada.com/liste/del...&categoryId=34

bu model olabilir, genel olarak özellikleri iyi ama bana sorarsanız SSD olmalıymış, bunun dışında fiyat olarak
    4ncü nesil işlemci ile gayet iyi görünüyor. Özelliklerinde ekran dokunmatik gibi görünüyor, bunu bir sorgulamak lazım.
    Bu fiyata dokunmatik ekran vereceklerini sanmıyorum. DELL marka olarak sıkıntı vermiyor.
    Düzeltme: Ekran dokunmatik değilmiş

Bu arada chipset z87 diyor ama ram soketi 2 olarak seçilmiş, bu da 2 tane 8 GB ram'e izin verecektir.
    Güç kaynağı biraz düşük geldi, birkaç disk bağlantısında sorun yaratabilir.

Hepsiburada da sorun olmaz. Ben sıkça alışveriş yapıyorum, deterjan'dan tutunda diş macununa kadar, denk
    getirdiğim, hesaplı bulduğum her şeyi alıyorum. Kargo vs sorun olmuyor. Ama kurulumu sizin yapmanız
    gerekecektir. Biraz uğraştırabilir.

Sonuç olarak bu model alınabilir.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Sn Erasure ...Zahmet verdim. Teşekkür ederim.

Belki başka arkadaşlara da yardımcı olur.

Gününüz iyi geçsin...Selamlar

Son not: Yazınızdaki SSD olmalıymış kısmını anlayamadığımı itiraf etmeliyim... teşekkür

Esas

Sn Erasure ...Zahmet verdim. Teşekkür ederim.

Belki başka arkadaşlara da yardımcı olur.

Gününüz iyi geçsin...Selamlar

Son not: Yazınızdaki SSD olmalıymış kısmını anlayamadığımı itiraf etmeliyim... teşekkür

SSD yeni bir harddisk tipi Solid State Disk diye açılımı var. Türkçeye Katı Hal Diski gibi bir isimle çevirmişler.
    Neyse bizim eski diskler yani SATA arabirimli olan HDD'ler (eskiler IDE diye geçiyor) dairesel ve dönen parçalara sahip
    hal böyle olunca data aktarım hızı çok düşük ve enerji tüketimleri fazla. SSD'de titreşim yok, çünkü içinde hareketli parça yok.
    Disk birleştirme yapmıyorsunuz. Windows 7'de gelen Trim özelliği diskin SSD tipinde olduğunu algılayıp devreye giriyor.

HDD diskler maksimum 120mb/sn hıza ulaşıyorlar. SSD'ler genel olarak 550mb/sn hıza sahip,

Kısacası SSD yeni bir harddisk ( ben 4 yıldır kullanıyorum ) ve bunu kullanmanızı, işletim sistemini buraya yüklemenizi
    öneriyorum. 1 tb'lık 2nci bir HDD disk alarak (daha ucuzdur ve yavaştır) bunu depo olarak kullanabilirsiniz.
    SSD diskleri ise genel olarak 500 mb ve üstü okuma/yazma hızına sahip olanları almanızı öneriyorum.
    Bağlantı sorunu yaşamazsınız, zira eski Sata'lar ile aynıdır, eski bilgisayarlara da (SATA arabirimi desteklemesi şartıyla) uyum sorunu olmaz.

Aşağıdaki benim diğer SSD'den bir kare, programa göre 2022'ye kadar ömrü varmış

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

SSD çok daha hızlı ve güvenilir.

SSD olmalıymış kısmı...
     Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Esas

biraz daha karşılaştırma detayı gelmiş.
    ancak SSD halen çok pahalı, kapasitesi ufak ve henüz tanışmayan kişi sayısı çok.

Ben 60 TB'lık Seagate'in diskini bekliyorum, 2015 veya 2016'da piyasadaymış, bana çok lazım

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Sn Erasure;

Sizin yukardaki iletilerinizi bilgisayarcı bir arkadaşa gönderdim ve teklif istedim.

Toplayacak.

Teklif geldi.

Buraya bir türlü alıntılayamadım...

Ama SSD 128 GB koymuş...CORSAİR marka...

Core i5..4. nesil işletim..

8 GB RAM

SAPPHİRE 1 GB ekran kartı...

ıvır zıvır...

2.185.000 TL.

Yukarıda verdiğim linkteki hepsiburadadaki DELL bilgisayar 2.500.000 idi. Ama ayrıca 1 adet DELL monitör ve mouse vardı pakette...

SSD yok idi onda.

Şimdi gene muğlakta kaldım.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

218 GB lık SSD in (Corsair) fiyatı 260 lira civarında...

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •