Anket Sonuçlarını Gör: Bu konuyu faydalı buldunuz mu?

Oylayan
14. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Evet

13 92.86%
  • Hayır

1 7.14%
Sayfa 3/127 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1012 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Hisseye Özel Performansı En İyi AL/SAT Teknik İndikatörler

Esas

Öncelikle başlığınız hayırlı olsun sizi ilgiyle takip ediyorum.
    Özelden sorduğum sorularda hem yoğun olduğum için hem de aceleyle yazdığım için ufak hatalar olmuş
    *** MacD göstergesi benim yazdığımın tam tersi olacaktı bunu zaten siz ayrıntılı anlatmışsınız.
    *** Haftalık grafiklerde 21 haftalık ağırlıklı HO 20 haftalık basit HO yı yukarı kesince AL aşağı kesince SAT olacaktı. Haftalık grafiklerde hareketli ortalamaları haftalık yerine günlük olarak yazmışım yani karma olmayacak. Kusura bakmayın.

Esas

Program günlük grafiklerde daha başarılı ama borsaya fazla vakit ayiramadigim için şuanda haftalık grafiklerle ilgileniyorum.
    Alım satım sıklığının az olması
    benim için önemli

Genel olarak programın çalışma sistemi tam hayal ettigim gibi

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Esas

Sn. HAYKIRIS

Programda haftalık ve günlük karma AL/SAT yapma opsiyonu yok ancak haftalı grafiklerde 21 periotluk ortalama yerine, günlüklerde 21*5 günlük ortalama alınabilir diye düşünüyorum. Programda buna baktım. ARCLK hissesinde bunu denedim ve daha iyi bir sonuç verdiğini gördüm. Çünkü günlük hesaplama haftalığa göre 5 kat daha fazla bilgi içerdiğinde daha iyi sonuç vermekte diye düşünüyorum.

Sizde şöyle bir deney yapabilirsiniz.
    1. Ana pencerede ARCLK (veya başka bir hisseyi) geriye doğru 10 senelik verisini yükleyin.
    2. Ayarlar Kısmında, Parametre Ayar da MOV1 göstergesini seçin ve 60 yazan değeri 21*5 = 105 yapın.
    Burada yaptığınız değişiklik ana menüde yüklediğiniz verinin 21 periotluk (gün demiyorum) HO sını hesaplayacaktır.
    Yani siz günlük veri yüklerseniz period gün olur haftalık yüklerseniz periot hafta olur.
    3. Trade kısmında Simülasyonu çalıştırın.

Hisse adı: ARCLK
    Son Analiz Tarih Aralığı: 03.01.2005-25.07.2014
    En İyi AL Yöntemi: MOV1
    En İyi SAT Yöntemi: MOV1
    1000 TL normalde ne olurdu?: 3604.45 (%260.45)
    1000 TL MOV1/MOV1 ile ne oldu?: 6444.58 (%544.46)
    1000 TL MOV1/MOV1 ile en çok ne oldu?: 7945.40 (%694.54)
    Sermayeden bağımsız Kar/Zarar: %360.72
    Ardarda en çok Kar/Zarar toplamı: %-26.08 (8,40) :
    Toplam alım satım sıklığı: 53 kez
    Gerçek hisse performansı: 266 lot -> 477 lot (%79.32)

Şimdi gelelim haftalık hesaplamada ne oluyora,

4. Yine parametre ayarlar kısmında girdiğiniz 105 değerini 21 ile değiştirin.
    5. Ana menüde Haftalık yazan kutucuğu işaretleyin ve veriyi tekrar yükleyin ve Simülasyon yapın.
    6. Artık hesaplamalar haftalık veriye göre yani 5 te bir azaltılmış veriye göre olacaktır.

Bu durumda elde edilen sonuç

Hisse adı: ARCLK
    Son Analiz Tarih Aralığı: 03.01.2005-25.07.2014
    En İyi AL Yöntemi: MOV1
    En İyi SAT Yöntemi: MOV1
    1000 TL normalde ne olurdu?: 3222.60 (%222.26)
    1000 TL MOV1/MOV1 ile ne oldu?: 3184.34 (%218.43)
    1000 TL MOV1/MOV1 ile en çok ne oldu?: 1339.82 (%33.98)
    Sermayeden bağımsız Kar/Zarar: %196.03
    Ardarda en çok Kar/Zarar toplamı: %-14.35 (3,1) :
    Toplam alım satım sıklığı: 23 kez
    Gerçek hisse performansı: 244 lot -> 241 lot (%-1.23)

Gelelim formüllere
    Bu anlattığım mantığa göre
    105 günlük ortalama 21 günlüğü yukarı kesince AL, aşağı kırınca SAT.
    Bunun için MOV2 ayarını açın ve 5 yazan yere 21, ve 21 yazan yeri 105 olarak değiştirip kaydedin. Artık MOV2 göstergeniz istediğiniz şekilde alım satım yapacaktır. Size tavsiyem default değerleri kaydetmeniz (gerçi default kısmında kayıtlı olması lazım). Yani "ParametreAyar" klasörü içindeki MOV2 dosyasını saklamanızda fayda var.

İkinci formülde,
    MACD zannediyorum ters söylediniz yani MACD sinyali 5 günlük ortalamasını yukarı kesince AL, aşağı kırınca SAT.
    Normalde MACD ayarlarında bu değer 9 gün olarak belirlenmiştir. Sizin de yapmanız gereken bu 4. parametredeki 9 değerini 5 yapmaktır. Bu kadar basit. Eğer siz doğru söylediniz ben ters anladı isem o zaman da yapmanız gereken
    AL/SAT stratejisinde P3 gördüğünüz yerleri P4, P4 gördüğünüz yerleri de P3 ile değiştiriniz.

Bir deneyin sonucunu benimle paylaşın.

Alıntı Originally Posted by HAYKIRIS
    Sn Culas
    Programı gönderdiğiniz için çok teşekkürler. işlerimin yoğunluğundan dolayı ancak yeni inceleyebildim.
    Öncelikle programınız tam istediğim gibi çok beğendim fakat gösterge ayarları olan bölümü anlayamadım. Aslında basit bir yapısı vardır belki ama çok karışık gibi geldi ilk aşamada işin içinden çıkamadım.
    Kendi formülümü oluşturamadım
    ***Sizden ricam haftalık grafiklerde 21 günlük ağırlıklı hareketli ortalama 20 günlük basit hareketli ortalamayı yukarı kesince al aşağı kesince sat formülü
    *** macd indikatörünün üzerine 5 günlük macd nin kendi ağırlıklı ortalamasını atıp 5 günlük ağırlıklı ortalaması macd nin kendi çizgisini yukarı kesince al aşağı kesince sat formülünü yapıp ekran görüntüsünü bana yollayabilir misiniz ona göre diğer formülleri oluşturmaya çalışırım.

Parametre Değeri altında Opsiyon kısmı var. Burada 0,1,2 seçebiliyorsunuz. Bunların anlamları şöyle
    Opsiyon 0: Basit 1: Exp 2:Ağırlıklı

Yardım dosyanızı hiç farketmemişim. okudum ve aklımdaki bazı soru işaretleri ortadan kalktı fakat hala istediğim gibi formül oluşturamadım. Mesela Hareketli ortalamaların basit,üssel veya ağırlıklı olmasını nasıl sececegimizi yapamadım.
    Gösterge Ayarları kısmında önceden tanımlanmış ayarlar var. Değişiklik yapıp kaydet dediğinizde bu ayarların üzerine yazarsınız. Yani geri getiremezsiniz. Bu andan itibaren bu indikatörü tekrar seçtiğinizde hesaplamalar direk olarak yeni ayarlara göre olacaktır. Ancak ParametreAyar/Default klasörü altında göstergeleri kayıt altına aldım. Geri eski ayarlara dönmek için bu klasördekileri ParametreAyar klasörüne alabilirsiniz.
    Şu anda yeni bir gösterge eklenebilir durumda değil. Yani sadece mevcut göstergeler üzerinden parametre ve strateji değişikliği yapabilirsiniz. Ancak kullanmak istediğiniz ve faydalı olacağına inandığınız bir gösterge olursa bunu yazın. Gerçekleştirmeye çalışalım.

Yapamadığım diğer bir şey ise
    Yazdığım formülü kaydet diyorum fakat nereye kaydediyor bulamadım. Gösterge ayarlarına geldiğimde kendi yazdığım formül orada gözükmüyor sadece üzerinde gelenler oluyor. Kendi yazdığım formülü diğer indikatörlerin arasında nasıl görebilirim.

Bu dediklerimin acelesi yok boş bir zamanınızda yapabilirsiniz. Açıkcası çok fazla soru sorup programı yolladığınıza pişman etmek istemiyorum.
    Bayramınız kutlu olsun.

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    AYDINLANMA ÜLKESİ
    Gönderi
    1,218

Esas

Sayın culas;

Bloga nasıl üye olunuyor?

Esas

Sn. HAYKIRIS

O zaman işiniz çok daha basit. MOV2 göstergesini şu şekilde güncelleyin. Resim üzerindeki açıklamaları okuyunuz.
    Dediğiniz gibi p#1 = 21 günlük ağırlık (opsiyon=2) HO ile p#2=20 günlük basit (opsiyon=0) HO ile sinyaller üretilmiştir.
    Sinyal grafik ayarlarını da yaparsanız fiyat ekseninde 20 ve 21 günlük ortalamaların çizdirildiğini görebilirsiniz. Ayrıca
    21 ve 20 günlük HO ların farkını da kendi ekseni üzerinde çizdirildiğini göreceksiniz.

Ben günlük yazdım siz yükleme yaparken Haftalık seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu durumda hesaplamalar haftalık olur.
    Cross check için ASELS üzerinde deneme yapalım. Bence çok başarılı, tebrikler kazandınız

Hisse adı: ASELS
    Son Analiz Tarih Aralığı: 02.01.2001-25.07.2014
    En İyi AL Yöntemi: MOV2
    En İyi SAT Yöntemi: MOV2
    1000 TL normalde ne olurdu?: 46828.16 (%4582.82)
    1000 TL MOV2/MOV2 ile ne oldu?: 69887.06 (%6888.71)
    1000 TL MOV2/MOV2 ile en çok ne oldu?: 4843.27 (%384.33)
    Sermayeden bağımsız Kar/Zarar: %2442.33
    Ardarda en çok Zararlar toplamı: %-40.58 (1,16) :
    Toplam alım satım sıklığı: 17 kez
    Gerçek hisse performansı: 4971 lot -> 7419 lot (%49.25)

Alıntı Originally Posted by HAYKIRIS Yazıyı Oku
    Öncelikle başlığınız hayırlı olsun sizi ilgiyle takip ediyorum.
    Özelden sorduğum sorularda hem yoğun olduğum için hem de aceleyle yazdığım için ufak hatalar olmuş
    *** MacD göstergesi benim yazdığımın tam tersi olacaktı bunu zaten siz ayrıntılı anlatmışsınız.
    *** Haftalık grafiklerde 21 haftalık ağırlıklı HO 20 haftalık basit HO yı yukarı kesince AL aşağı kesince SAT olacaktı. Haftalık grafiklerde hareketli ortalamaları haftalık yerine günlük olarak yazmışım yani karma olmayacak. Kusura bakmayın.

Esas

Alıntı Originally Posted by culas Yazıyı Oku
    Sn. HAYKIRIS

O zaman işiniz çok daha basit. MOV2 göstergesini şu şekilde güncelleyin. Resim üzerindeki açıklamaları okuyunuz.
    Dediğiniz gibi p#1 = 21 günlük ağırlık (opsiyon=2) HO ile p#2=20 günlük basit (opsiyon=0) HO ile sinyaller üretilmiştir.
    Sinyal grafik ayarlarını da yaparsanız fiyat ekseninde 20 ve 21 günlük ortalamaların çizdirildiğini görebilirsiniz. Ayrıca
    21 ve 20 günlük HO ların farkını da kendi ekseni üzerinde çizdirildiğini göreceksiniz.

Ben günlük yazdım siz yükleme yaparken Haftalık seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu durumda hesaplamalar haftalık olur.
    Cross check için ASELS üzerinde deneme yapalım. Bence çok başarılı, tebrikler kazandınız

Hisse adı: ASELS
    Son Analiz Tarih Aralığı: 02.01.2001-25.07.2014
    En İyi AL Yöntemi: MOV2
    En İyi SAT Yöntemi: MOV2
    1000 TL normalde ne olurdu?: 46828.16 (%4582.82)
    1000 TL MOV2/MOV2 ile ne oldu?: 69887.06 (%6888.71)
    1000 TL MOV2/MOV2 ile en çok ne oldu?: 4843.27 (%384.33)
    Sermayeden bağımsız Kar/Zarar: %2442.33
    Ardarda en çok Zararlar toplamı: %-40.58 (1,16) :
    Toplam alım satım sıklığı: 17 kez
    Gerçek hisse performansı: 4971 lot -> 7419 lot (%49.25)

Teşekkür ederim culas emek verip bir de ekran görüntüsü üzerinde anlatmışsınız. Çokta güzel olmuş.
    Alım satım sıklığının 17 olması da gayet iyi. Bu sistemi seviyorum bende teknikfinans blogunda rastlamıştım ama bazen fazla zarar yazdırabilyor. Özellikle haftalık grafiklerde
    Aklımda olan bir tane daha indikatör var ama olur olmaz bilmiyorum. Normalde fiyat grafiğinden farklı pencere de kullanılıyor ama ben fiyat grafiğinin üzerine atıp kullanıyorum. Bayramdan sonra onu da inceleriz inşaallah

Herkese hayırlı bayramlar diliyorum.

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    AYDINLANMA ÜLKESİ
    Gönderi
    1,218

Esas

exe.part dosyasını nasıl çalıştıracağım bilen var mı arkadaşlar?

8. Esas

hocam exe.part ı bilmiyorum da bende Windows 8 var. Öncelikle indirdiğiniz dosyayı bir klasöre taşıyın ve çift tıklayıp kuruluma geçmesini bekleyin, gerekli dosyalar aynı klasöre kopyalayacaktır. Alttaki yatirgitsin dosyasını çalıştırmanız gerekli Windows 8 ve 7 de sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeniz gerekebilir.

Sayfa 3/127 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •