Sayfa 2/242 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1931 madde; 9 - 16 arası.

Konu: ULUSE Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

Esas

yorum yok mu ? sağlam gibi duruyor ama 15 lira çok pahalı..

Esas

uzun aradan sonra borsaya karlı bir şirket acılacak, umarım bu gibi şirketler halka acılmaya devam eder ama ? ? ?

şirketin 145 milyon olan özsermayesinden 17 eylül de karar alınıyor 40 milyonu ortaklara dagıtılmak üzere ve 3 kasımda paralar dagıtılıyor !!! ozsermaye 105 mılyona dusuyor,

1. sen halka acılmak uzere spk ile dirsek teması halindesin , 11 ayda halka acılacaksın 10 ayda 40 mılyonu ortaklarına dagıtıyorsun , ben burda kötü niyet ard niyet ararım arkdaslar madem bu para dagıtılacak beklersin halka arzı 11 ayın 31 de dagıtırsın 40 mılyonu senin hissene lot bası 13,40 .. 16 tl arası para veren halkda temettü almış olurdu, burdan dolayı şimdiden şirketi yönetim politikası az çok ortada oldugunu düşünüyorum !!!!!

2. bu halka arzı gerceklestiren kurum adına büyük bir başarıdır böle şirketi halka arz edebildigi için , millet hisse senedini alsın die de şirkete 40 milyon para dagıttırıp bakın şirket parada dagıtıyor yatırımcılarına , bu şirket kaçmaz buyurun gelin alın die yemlemesi hiç hoş degil !!!!

3. fiyat bu şirket normal standartlara göre en ust sevıyelerden halka arz edilmektedir, benım kanımca 7 ile 9 tl arası halka arz iskontulu sayılması gereken rakamdır, çünkü hissenin karlılıgı felan gelirse 40 milyon bu karı dagıtırsa 10,15 arası fıyatlarda olabilir, dolayısıyla 13,40 16 en üst noktalarda dır halka arz fiyatı olarak,

4. benım de bole şirketim olsa ve halka arz etsem bende bu piyasa ederının en ust noktasından halka arz ederdim. ben kurdum buyuttum benım ortagım olmak ıcın bu parayı vermenızı ıstıyorum dıyebilirim,
    5. 2014 karını görup , şirket yönetiminin bu karlılıgı ne yapcagını görmek gerekiyor, şirketin asıl eder degeri 2015 te şirket karlılıgını ne yapacagına karar verınce ortaya çıkar

son olarak, güzel karlı ve saglam bir mali yapısı var, lakin arz fiyatı ve 1 tl temettü yemlemesi hiç hoş degil , bide bu paranın 10 ayın 3 de dagıtılması hiç hoş degil ...

yani şöle özetleyelim..

iyi kötü çirkin güzel ..

16 tl verip bu şirketi almam almadan önce 2014 karlılıgını ne yapcakları onemlı ...

yatırım tavsiyesi degildir, fikir dünyamda kendimce hayellerimden ortaya çıkan kış masallarıdır, kısa bir masal dinlediniz şimdi herkes uykuya

Esas

Alıntı Originally Posted by RAUF Yazıyı Oku
    uzun aradan sonra borsaya karlı bir şirket acılacak, umarım bu gibi şirketler halka acılmaya devam eder ama ? ? ?

şirketin 145 milyon olan özsermayesinden 17 eylül de karar alınıyor 40 milyonu ortaklara dagıtılmak üzere ve 3 kasımda paralar dagıtılıyor !!! ozsermaye 105 mılyona dusuyor,

1. sen halka acılmak uzere spk ile dirsek teması halindesin , 11 ayda halka acılacaksın 10 ayda 40 mılyonu ortaklarına dagıtıyorsun , ben burda kötü niyet ard niyet ararım arkdaslar madem bu para dagıtılacak beklersin halka arzı 11 ayın 31 de dagıtırsın 40 mılyonu senin hissene lot bası 13,40 .. 16 tl arası para veren halkda temettü almış olurdu, burdan dolayı şimdiden şirketi yönetim politikası az çok ortada oldugunu düşünüyorum !!!!!

2. bu halka arzı gerceklestiren kurum adına büyük bir başarıdır böle şirketi halka arz edebildigi için , millet hisse senedini alsın die de şirkete 40 milyon para dagıttırıp bakın şirket parada dagıtıyor yatırımcılarına , bu şirket kaçmaz buyurun gelin alın die yemlemesi hiç hoş degil !!!!

3. fiyat bu şirket normal standartlara göre en ust sevıyelerden halka arz edilmektedir, benım kanımca 7 ile 9 tl arası halka arz iskontulu sayılması gereken rakamdır, çünkü hissenin karlılıgı felan gelirse 40 milyon bu karı dagıtırsa 10,15 arası fıyatlarda olabilir, dolayısıyla 13,40 16 en üst noktalarda dır halka arz fiyatı olarak,

4. benım de bole şirketim olsa ve halka arz etsem bende bu piyasa ederının en ust noktasından halka arz ederdim. ben kurdum buyuttum benım ortagım olmak ıcın bu parayı vermenızı ıstıyorum dıyebilirim,
    5. 2014 karını görup , şirket yönetiminin bu karlılıgı ne yapcagını görmek gerekiyor, şirketin asıl eder degeri 2015 te şirket karlılıgını ne yapacagına karar verınce ortaya çıkar

son olarak, güzel karlı ve saglam bir mali yapısı var, lakin arz fiyatı ve 1 tl temettü yemlemesi hiç hoş degil , bide bu paranın 10 ayın 3 de dagıtılması hiç hoş degil ...

yani şöle özetleyelim..

iyi kötü çirkin güzel ..

16 tl verip bu şirketi almam almadan önce 2014 karlılıgını ne yapcakları onemlı ...

yatırım tavsiyesi degildir, fikir dünyamda kendimce hayellerimden ortaya çıkan kış masallarıdır, kısa bir masal dinlediniz şimdi herkes uykuya
    aynen katılıyorum..sektörden birisi olarak diğer üretici elko ile çalışıyoruz..ne elko ne ulusoy nede bir başkası..asla halka arzdan mal almayın...zira ata sözü var..iyi giden işini aşını kimse paylaşmaz..paylaşırsa vardır bir bokluğu...

Esas

Ben de biraz okudum, yazacaktım sonra vazgeçmiştim. Bir de halk arz gelirinin hepsini ortaklar alıyor, şirkete para girişi olmayacak. Halka arz ne için yapılır? Şirketler için bir finansman kaynağıdır şirketi büyütmek için yapılır ama burada şirketi yönetimi kaybetmeden satmak için yapılıyor gibi görünüyor.

Mali verilerden anlıyoruz ki 2013 ve 2014 çok iyi gidiyor, ama bunun devamı olacak mı ben pek bir şey kestiremedim. son 2 yıl verilerini dikkate alıp yapılan bir halk arz, kötü senaryo fiyatın içerisinde yok bence, 30 years ulusoy yazarken bari son 5 yıl ortalamasına göre fiyatlama yapsalardı.

Ben almak için epey heves etmiştim ama ben de şirketi izlemeye karar verdim.

Esas

Halka arzdan günler önce olağanüstü genel kurul yapıp şirket kasasından tam 40 mln. tl dağıtmak şirketin içini boşaltmak değil midir?

ayrıca sermaye artırımı değilde ortak satışı yapılması şirketin kasasına halka arzdan para girmeyeceğinin göstergesi değil mi?

bu şartlarda yapılan halka arza spk nasıl izin veriyor?

anlayan varsa bize anlatabilir mi acaba?

Esas

Bu şirketin son 3 yıllık dönemdeki geometrik büyüme trendine bakarsanız tek bir faktör göreceksiniz: CEZAYİR.

Cezayir riski ve ondan daha önemlisi sürdürülebilir bir taahhüt iş portföyüne güvenerek yola çıkmak konusu çok kritik. Ben bir girişim sermayesi yöneticisi olsam bu şirkete 2013 yahut 2014 EBITDA'sı üzerinden yapılacak bir valuasyon ile şirketi kesinlikle satın almam.

Yıllık EBITDA'sının tamamına yakını son 2-3 yılda Cezayir'de üstlendiği işlerden gelen ve performansı inanılmaz bir trendle pik yapan şirketin azami değerini bulduğu noktada hissedarın 2 alternatifi oluşmuştur: şirkette hisse satmak / belirli bir payı IPO ile arz etmek.

İlk senaryoda dediğim gibi satışına yol vereceği bir orandaki azınlık hisse karşılığı valuasyon hedefini sağlayacak bir girişim sermayesi bulamamış olmalı ki, halka arz yapıyor.

Tekrar dediğim gibi karının tamamına yakını son 2-3 yıllık ticari geçmişi bulunan Cezayir'den taahhüt (proje bazında iş üstleniyor) işi üstlenme sürekliliğine bağlı bir firmaya bu piyasa değerinden ben hayatta girmem. Ne private equity partner'ı olarak, ne de halka arzdan yatırımcı olarak

Şirket çok iyi bir durumda, orada hiç bir tereddütüm yok yanlış anlaşılma olmasın lütfen, sadece doyum noktasında

Selamlar..

Esas

Alıntı Originally Posted by Pythagoras Yazıyı Oku
    yorum yok mu ? sağlam gibi duruyor ama 15 lira çok pahalı..
    Son yillar da ki halka arzlar pek basarili degil.. Ancak halka arz da konsorsiyum lideri is yatirim oldugu icin ilgimi cekti.. 152 sayfalik bir rapor hazirlanmis.. Ciddi firma ... Pazar lideri falan filan...
    Sn Rauf ' un ozsermaye cekincesi dikkatimi cekti.. Benim icin hisse fiyati teorikte ozsermaye/ sermayedir.. Hal boyle olunca biraz pahali gibi duruyor..
    Sn Rauf ' un cekinceleri dikkate alinarak degerleme yapilmali...

Duhul
    Nov 2006
    İkamet
    Köroğlu diyarı
    Gönderi
    417

Esas

Arkadaşlar hepinize hayırlı kazançlar. Portyöfünü yeni boşaltmış biri olarak bir heves geldim. Yorumları okudum ve doğru açık ve mantıklı yorumlar her zaman yol gösterir. Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkürler. Almamaya kara verdim. Baya yüklü yazılmayı düşünüyordum. %5-10 alıp gidebilirmiyim diye düşündüm ama baktımki risk yüksek.

Sayfa 2/242 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •