Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 43 madde; 9 - 16 arası.

Konu: BİST-Borsa İstanbul A.Ş.

Duhul
    Jul 2014
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,958

Esas

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Hisse senetleri alım fiyatı ile satım fiyatı arasında ki fark Bist'e mi kalıyor acaba? Yani ne kadar çok işlem hacmi o kadar çok kar mı?
    Sayın syılmaz BİST her emir başına 1 kr, BSMV ve veri yayın ücretleri alıyor. Ama böyle bir şey yok. Alıştakiler de yatırımcılar satıştakilerde... BİST bu, döviz bürosuna benzettiniz herhalde alış satış farkını kendisine alacak

Bu arada henüz yazmamıştım ama BİST halka arzını bende takip ediyorum. Güzel bir arz ve başarılı bir performans bekliyorum çünkü yaptığı işte tekel durumunda ve yeni gelir kaynakları sayesinde (veri yayın ücreti artışları) karlı olacağını düşünüyorum. Uluslararası ortaklıkları da dikkat çekici...

Saygılar...

Duhul
    Feb 2011
    İkamet
    izmir
    Gönderi
    2,266

Esas

Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Sayın syılmaz BİST her emir başına 1 kr, BSMV ve veri yayın ücretleri alıyor. Ama böyle bir şey yok. Alıştakiler de yatırımcılar satıştakilerde... BİST bu, döviz bürosuna benzettiniz herhalde alış satış farkını kendisine alacak

Bu arada henüz yazmamıştım ama BİST halka arzını bende takip ediyorum. Güzel bir arz ve başarılı bir performans bekliyorum çünkü yaptığı işte tekel durumunda ve yeni gelir kaynakları sayesinde (veri yayın ücreti artışları) karlı olacağını düşünüyorum. Uluslararası ortaklıkları da dikkat çekici...

Saygılar...

x hissesine üst kademeye 100 lotluk satış yazıyorum. alıcılar da 1 er lot şeklinde 100 adet alım yapıyor.böyle bir durumda 1 lot alan her işleme 1 kuruş yazıyor.peki benim 100 lotluk tek emrimin masrafı ne oluyor?

Duhul
    Jul 2014
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,958

Esas

Alıntı Originally Posted by drufuk Yazıyı Oku
    x hissesine üst kademeye 100 lotluk satış yazıyorum. alıcılar da 1 er lot şeklinde 100 adet alım yapıyor.böyle bir durumda 1 lot alan her işleme 1 kuruş yazıyor.peki benim 100 lotluk tek emrimin masrafı ne oluyor?
    http://www.borsagundem.com/borsa-kul...oku-610403.htm Sorunuzun cevabı haberde bulunuyor.

Esas

Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim ama halen anlamadım.

Mesela x hissesi alım 28.00, satım 28.10. Ben almak istediğimde 28.10'dan alıyorum ama benim elimde olsa satsam 28.00 ediyor. Arada ki 10 kuruş ne oldu?

Satan taraf 28.10'dan satıyor ki bende 28.10'dan alabiliyorum. Yok eğer o 28.00'den satıyorsa, ben niye 28.10'dan alıyorum?

Duhul
    Jul 2014
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,958

Esas

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim ama halen anlamadım.

Mesela x hissesi alım 28.00, satım 28.10. Ben almak istediğimde 28.10'dan alıyorum ama benim elimde olsa satsam 28.00 ediyor. Arada ki 10 kuruş ne oldu?

Satan taraf 28.10'dan satıyor ki bende 28.10'dan alabiliyorum. Yok eğer o 28.00'den satıyorsa, ben niye 28.10'dan alıyorum?
    Karşılaştırmalı anlatalım o zaman

İlk olarak dolardan örnek vereyim. Daha önce sizinle bayağı dolar konuşmuştuk hatırlarsınız Döviz bürosuna gidiyoruz. Orada oturan şahıs USD için 2,20 fiyattan alıcı ve 2,24 fiyattan satıcı. Gün boyunca müşterilere 10.000$ sattı ve başka müşteriler de 10.000$ bozdurdu diyelim. Şahsın kasasındaki dolar miktarı değişmedi ama 22.400-22.000=400 TL fazla verdi. Komisyonculuk dünyanın en karlı işidir Bu örnekte alıcı ve satıcı aynı kişi olduğundan tüm kar ona kaldı. Fark da müşterilerden çıktı.

Diğer örnek de borsadan olsun. Diyelim ki sizin X hisseniz için alış 28,00 ve satış 28,05. Her iki kademede de 1.000'er lot olsun. 28 kademesindeki tüm alıcı A kişisi, 28,05'deki tüm satış da B kişisine ait olsun. Siz 28,05'i çizdiniz diyelim. B kişisinin kasasına 28.050 TL girdi. Ama o da ne ! ABD tarım dışı istihdam yüksek geldi siz aldığınız gibi satıyorsunuz 28'e 1.000 lotu ve sizin hesabınıza 28.000 TL geçiyor. Sizin 50 TL ne oldu ? Kuş olup gitmedi tabi Son durumda B'nin hesabı 28.050 TL arttı, A'nınki 28.000 TL azaldı. Muhasebede iki taraf eşit olmadan hesap kapanmaz bilenler bilir. Denkliğin sağlanması için sizin hesap da 50 TL azaldı. İşte olay budur

*X FROTO mu acaba

Saygılarımla...

Esas

Teşekkürler Sn. Börsianer,

Evet, x froto.

Esas

Hesaplarinizdan hergun bist payi kesiliyir komisyon disinda islem hacminize gore..

Esas

Kasa her zaman kazanir ne zaman olucak bu halka arz bilen varmi ?

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •