Anket Sonuçlarını Gör: 2015 seçimleri öncesi dolar ne kadar olur

Oylayan
90. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • 2,00 ve altı

7 7.78%
  • 2,00 - 2,10

4 4.44%
  • 2,10 - 2,20

2 2.22%
  • 2,20 - 2,30

7 7.78%
  • 2,30 - 2,40

7 7.78%
  • 2,40 - 2,50

23 25.56%
  • 2,50 üzeri

40 44.44%
Sayfa 2/22 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 175 madde; 9 - 16 arası.

Konu: 2015 yılı döviz beklentileri ve Türkiye'ye etkileri

Esas

http://www.haberturk.com/yazarlar/cu...ce-ne-oluyordu

Yine korkulan oluyor. Hepimizin yakından bildiği ama piyasaların uzun süredir görmezden geldiği, fiyatlamak istemediği riskler hem de arka arkaya ortaya çıkıyor.

- Şapka düştü kel göründü.

BloombergHT ailesine katılarak ekonomi medyasına adım atmadan önce uzun sayılabilecek bir süre yabancıların “trader” dediği bizdeki karşılığı “fon yöneticiliği” olan işi yapıyordum. İstanbul ve Londra’da bu işi sürdürürken gerçekte yaptığımız risk almaktan ibaretti.

Çalıştığımız şirketlerin bize tahsis ettiği borçlanma limitlerini yine uymamız gereken “maksimum risk kriterleri” doğrultusunda kullanarak “sıfır” kâr-zarar ile başladığımız yılı çeşitli finansal ürünleri alıp/satarak hedeflenen yerde bitirmeye çalışıyorduk.

Hepimiz aynı raporları okuyor, aynı ekranlara bakıyor ve bir anlamda da aynı şeyleri yapıyorduk. Oyunun kuralı şuydu: Risk alacaksın, hatta senin alman yetmez müşterine de aldıracaksın. Sonra da işler karışmaya başladığında portföyündeki riski en erken sen boşaltacaksın.

Kısaca müzik çaldığı sürece oyuna devam, bittiğinde ise oturacak bir sandalye bulacaksın. Bunu anlatmamın sebebi şu. ‘Trader’lar sürü psikolojisi ve kâr maksimizasyonu güdüsü ile hareket eder ve piyasa hep aynı korku ile yaşar: Müzik bitti mi?

- ABD büyüyor, faiz artırımı yakın.

Piyasa için “müziğin bittiği” algısını yaratabilecek en önemli risk, FED’in faizleri artırma ihtimali. Aslında son derece zeki olan piyasa oyuncuları FED’in elbet bir gün faiz artıracağını biliyordu. Hatta 2015 Haziran ayı itibarıyla ilk artırımı fiyatlamışlardı bile. Ancak müziğin ritmine kapılan ve kâr hanesinde yazan rakama odaklanan ‘trader’lar bir “hikâye” satın almıştı. Bu hikâye şuydu: FED; faizleri çok yavaş, piyasanın canını acıtmadan artıracak!.

- Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor.

ABD ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 4 ile müthiş bir büyüme yakalıyor, ABD’deki kişisel tüketim deflatörü (enflasyon) yüzde 1.7’leri buluyor ve hatta piyasa dostu Yellen komitede aşırı güvercin kaldığı için eleştiriliyor. Dolayısı ile piyasa huzursuz. “Bırakın 2015 Haziran’ı, nisanda artırım başlar ve şu an ‘0’ olan faiz 2015 sonunda yüzde 1 olur” yorumları yazılmaya başladı. Bu senaryo doğru çıkarsa mart ayından beri alınan “riskli varlıkların” acil bir şekilde boşaltılması lazım.

- Jeopolitik riskler artık heybeye sığmıyor.

Müziğin bitmesi algısı için önemli diğer konu jeopolitik riskler. Mısır’ı, Suriye’yi, IŞİD’i, Gazze’yi görmeyen piyasa Rusya - Batı düellosunun ortasında kaldı. Rusya büyük pazar, ABD ise oyun kurucu. AB ve ABD bir araya geldiğinde ise nerede ise kapitalizmin tamamı. Enerji yaptırımları, Rus bankaları, düşen uçaklar piyasaların gerekirse 7-8 derece miyopik bakacak gözleri için bile çok net! Yani bu cephede de “müzik çok cızırtılı”.

Toparlıyorum..

Geçen yazıda da bahsettiğim üzere önümüz kış; yorganlar yeniden çıkacak, şemsiyeler yeniden açılacak.

Pardon, “Biz şemsiyemizi yeni kapatmıştık!” mı dediniz?

Esas

Düşen petrol fiyatları ve fed faiz artırımının 2015 sonuna erteleneceği haberleriyle yakalanan olumlu hava seçim atmosferiyle beraber içerde kısa ve son bir sanal refaha işaret ediyor(Ben bunu "altın vuruş" olarak adlandırıyorum). Bu sayede düşürülecek faizle birlikte piyasanın alınacak pozisyon için son bir fırsat daha sunacağını düşünüyorum. Değerlendirebilene ne mutlu.. En geç 2015 sonu tufan..

Esas

Alıntı Originally Posted by austin Yazıyı Oku
    ... seçim atmosferiyle beraber içerde kısa ve son bir sanal refaha işaret ediyor...
    Genel seçim öncesi Dolar-TL kuru 1.98, kristal küre sonrasını net göstermiyor; desek! Nasıl olur?

İkiyi aşağı doğru kırmanın pis-kolojik etkisi bir yana, tahminin "teknik" bir yanı da var! Lindsay üçlüsünün, AB=CD teoremi bu sonucu veriyor!

Tabii ki sadece teknik analiz de yetmez. Siyasi destek amacıyla yüklü bir döviz girişi de olması gerekir.

Aman diyeyim, yukarıdakileri latife niyetine yazdım. Amiyene tabirle attım. Buna göre pozisyon almayın. Laf olsun, torba dolsun diye yazıyorum.

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    3,801
    Blog Yazıları
    6

Esas

dolar tahmin takvimim: önümüzdeki birkaç ay içinde en düşük seviyeyi görecek, 2,10-2,18 arası olabilir. sonra seçime kadar ki süreçte % 5 gibi yükselecek, 2.25-2.26 gibi. seçim sonrası 6ay-1yıl arasında % 20 yükselecek. cek cek diyerek çok kesin yazmışım yahu. tekrar okuyunca, inanasım geldi.

Esas

Alıntı Originally Posted by Korsan Yazıyı Oku
    Genel seçim öncesi Dolar-TL kuru 1.98, kristal küre sonrasını net göstermiyor; desek! Nasıl olur?
    TLnin nefesinin o seviyelere yeteceğini hiç zannetmiyorum. Reisin balı da bir yere kadar

Benim dolar tahminim önümüzdeki sene sonu için min 2,50. 2016 'da 2,70-2,90 civarlarında euro ile buluşurlar ve en geç 2017'de dolar/euro paritesine dönüş yaparız derim. Nasıl senaryo ama

Esas

Alıntı Originally Posted by austin Yazıyı Oku
    ..Reisin balı da bir yere kadar
    Valla bilemem! Hükümet kurulurken Emre Uslu, Davutoğlu ile Cemaat anlaştı diye tivitler (cikcikler) atıyordu. Stratfor, Tivitır'da (cikcikistanda), hem ABD hem de Türkiye uzlaşmak zorunda olduklarını biliyorlar ama pazarlıklar hala devam ediyor diyor (Both Turkey and the United States see that they must cooperate one way or another, but are still struggling to reconcile their strategies.) Uzlaşma deyince, ben 100 istiyorum, siz 80 veriyorsunuz, ben 95'e iniyorum, siz 85'e çıkıyorsunuz, sonunda 90'a anlaşıyoruz gibi bir şey olsa, çoktan anlaşırlardı. "Uzlaşma"nın iç siyasete olan bedeli çok yüksek, sıkıntı orada olmalı diye düşünüyorum. İdari yapımızı, devletin adını, sosyokültürel yapıyı, alfabeyi, dünya görüşümüzü bir kalemde değiştirmemizi istiyorlar.

Böyle bir uzlaşma bana, İyi, Kötü ve Çirkin'deki meşhur pazarlık sahnesini hatırlatıyor. Clint Eastwood, Eli Wallach'a silahını doğrultuyor ve şöyle diyor: "Dünyada iki çeşit insan vardır. Elinde dolu tabanca olanlar ve toprağı kazanlar. Kaz bakalım!"
    Son düzenleme : Korsan; 22-11-2014 saat: 14:09.

Esas

bilanço dönemi olmasıyla sebebiyle 2015 in Ocak ayına kadar dolarda yukarı bir hareket beklemek çok anlamlı değil, muhtemelen 2.20 nin altı bir yılsonu kapanışı yapacağız. FED tarafındanda elle tutulur bir değişiklik beklemiyorum.

bu arada piyasların ısrarla görmezden geldiği bir Çin konusu var, verilerinin güvenirliliği ciddi biçimde sorgulanan ülkede batık kredilerdeki artış miktarı 2008 i bile geçmiş durumda.

bu arada ÇİN parasal genişleme yapamıyor bildiğim kadarıyla.

olası bir sıkıntıda bunun sonuçları ne olur acaba ?

ballı hükümetimiz düşük petrol ile seçime kadar cai açığı idare edecek ama Dünya konjoktürü ne olur tam bir bilinmez.

http://www.bloomberght.com/haberler/...-sert-yukselis
    Çin’in batık kredilerinde sert yükseliş

Çin’de batık krediler son çeyrekte yüzde 10 artış göstererek 2005’ten bu yana en büyük yükselişi kaydetti

Esas

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bilanço dönemi olmasıyla sebebiyle 2015 in Ocak ayına kadar dolarda yukarı bir hareket beklemek çok anlamlı değil, muhtemelen 2.20 nin altı bir yılsonu kapanışı yapacağız. FED tarafındanda elle tutulur bir değişiklik beklemiyorum.

bu arada piyasların ısrarla görmezden geldiği bir Çin konusu var, verilerinin güvenirliliği ciddi biçimde sorgulanan ülkede batık kredilerdeki artış miktarı 2008 i bile geçmiş durumda.

bu arada ÇİN parasal genişleme yapamıyor bildiğim kadarıyla.

olası bir sıkıntıda bunun sonuçları ne olur acaba ?

ballı hükümetimiz düşük petrol ile seçime kadar cai açığı idare edecek ama Dünya konjoktürü ne olur tam bir bilinmez.

http://www.bloomberght.com/haberler/...-sert-yukselis
    Çin’in batık kredilerinde sert yükseliş

Çin’de batık krediler son çeyrekte yüzde 10 artış göstererek 2005’ten bu yana en büyük yükselişi kaydetti
    parasal genişleme yapamıyor çünkü parası convertible değil, dünyada yuanın geçerliği çok az. eğer dünya gücü olmak istiyorsa convertible kabul etmesi gerekiyor. böyle içe kapanık olmaz.

Sayfa 2/22 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •