Anket Sonuçlarını Gör: FED faiz artırımını yapar mı ne zaman yapar ve doların durumu ne olur?

Oylayan
15. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • 1. FED faiz artışını 2015 6. ayına kadar yapar. Dolar 2.45 in üzerine çıkar.

4 26.67%
  • 2. FED faiz artışını 2015 6. ayına kadar yapar. Dolar 2.45 in altında kalır.

0 0%
  • 3. FED faiz artışını 2015 6. ayından sonra yapar. Dolar 2.45 in üzerine çıkar.

5 33.33%
  • 4. FED faiz artışını 2015 6. ayından sonra yapar. Dolar 2.45 in altında kalır.

3 20.00%
  • 5. FED faiz artışı yapamaz. Sözle manipüle eder. Dolar 6. ayın sonuna kadar 2.45 altında kalır.

2 13.33%
  • 6. FED faiz artışı yapamaz. Sözle manipüle eder. Dolar 6. ayın sonuna kadar 2.45 üzerine çıkar.

1 6.67%
  • 7. FED in ne yapacağı önemli değil. Petrol 50-70 dolar oldukça önceki pivot 2.42 yi geçmez.

0 0%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Zor sorular

Esas Zor sorular

Alıntı Originally Posted by dr.v Yazıyı Oku
    Evet köleleşme ve sistem sorunu olduğu tartışılamaz. Denklemde eksik olan bir kalem tasarruflardır.
    Bu kapitalist sistemin silah haline getirilip piramidin tepesindeki carnivor yerine oraya oturan beyaz adamın hiç bir şeye para vermeden, emek harcamadan hep efendi kalması isteğinden kaynaklanmaktadır.
    Dünya ekonomilerinde sistemlerin biri ihracata yönelik ve dolayısıyla tasarrufa yönelik bir sitemdir. Çin, Japonya bunu yapmaktadır. Biriktirmektedir. Biriktirdiği beyaz adamın dolar dediği değerli olarak addettiği kağıt parçalarıdır. Bunları toplayıp ürettiklerini verir. Sonuç refah içinde kağıt parçaları ile hizmet ve mal satın alan beyaz adam (robinson), emeklerini kağıt parçaları için yok edip biriktiren cumalar...
    Şimdi zaman beyaz adamın değerli dediği kağıt parçalarını geri toplamak için yaptığı tiyatro, oyun zamanı....

Evet bu tiyatroda an için güçlenen bir dolar var ; tabii pulse lar halinde 5 ileri 2 geri şeklinde...
    Doların güçlenmesi yani ABD ekonomisinin iyileşmesi gerçekten mevcut mu? En önemli soru bu. Bu sorunun cevabı tabii olarak fed faizi yükseltecek mi sorusunun da kısmi cevabı olacaktır.
    Pek çok algı yanıltıcı söylem ve eylemler mevcut: Obama care in büyümede bir kaç kez kullanılması gibi...
    ABD iyileşen ekonomilere tahammül edemiyor. Rusya olayında olduğu gibi. Rusya ya bir kemik atılıyor, biti kanlanan Rusya kırıma göz dikiyor. ABD bunu zaten istiyor hatta başlamasını belki de tetikliyor.
    Sadece ABD ekonomisi beklentiler üstünde büyüyor. Diğer ekonomilerde hep küçülme...
    Mümkün mü. Bu bir bileşik kaplar sistemi değil mi?
    Güçlü dolar hikayesi ile değerlerini geri toplamaya çalışan beyaz adam. Zenginliklerini (kağıtlarını) kaybetmeye başlayan cumalar...
    Bundan sonra senaryo nasıl ilerler peki....

tabloda şu an büyüyen bir ABD ekonomisi ile güvensizlik veren diğer ekonomilerin para birimleri ve olumsuz şartlara rağmen (Belkide Qe yapması gereken AMB, küçülen çin ve diğerleri) güvenli liman olacak sarışının bir türlü yükselmeyip düşüşü var...
    Bu durumda fed in faizi arttırıpta mı yoksa hep öldürmeyip korkutarak faizi artırmayarak (zaten büyüme yalanı ile algı operasyonu yapıp) dolarları yuvasına çağırması mı daha akıllıca?
    Başka bir topikte yazdıklarımı buraya aktardım. Finansal karar verebilmem açısından aşağıdaki çok zor soruları kendime soruyorum ancak cevaplarını bilebilmek imkansız neredeyse...
    1. FED in faiz artırımı olacak mı?
    1a) Olacaksa zamanı ve miktarı açısından global etkisi ve EM lere etkisi
    1b)Yapılmayacaksa global ekonomiye ve EM lara etkisi
    2. Seçime kadar ustrye petrol fiyat düşüşü etkisi (cari açığın azalması piyasada kalacak dolar etkisi)
    3. FED faiz artımı yaparsa ustr ye etkisi ne olur
    4. Siyasi ve konjontürel riskler ve seçimin ustr ye etkisi
    Aslında bir anket yapmak için yola çıktım ancak anket siteleri ile virüs problemleri oluşabileceği için makro ekonomiye bir topik açayım dedim. Soruların cevapları hakkında kişisel yada farklı yorumcuların fikirlerini burada paylaşabiliriz.

Esas

Çok basit de olsa özet bir değerlendirme

http://www.bigpara.com/haber-detay/g...tahmin/969739/

Esas

Önceki dönemde işsizlik başvuruları esas oğlandı fed için. Sanırım artık çekirdek PCE olacak gibi...
    http://parahaberi.com/tr-TR/haberler...mina-adim-adim

Esas

Bu da sayın Eğilmezin petrol fiyatlarındaki düşüşü cari açık yönünden değerlendirmesi...
    Özel sektörün borç ödemeleri geçen sene bu zamanlarda dolar tl nin artışına etkili olmuştu. Bu sene tüpraş piyasadan çok daha önce hatırı sayılı bir miktar dolar çekti. Halen MB rezervleri ile kısa vade borç ödemeleri düşünüldüğünde denkleme birde cari açıkta petrol dolayısıyla oluşacak azalma girecek.
    http://www.mahfiegilmez.com/2014/12/...imde.html#more

Esas

İmkan nispetinde kabaca bir ankette oluşturdum. Farklı görüşler olabilir, ancak bu kadar yapabildim.
    180 günlük bir süre var. Şimdiden katılanlara teşekkürler...

Esas

Bir zar atalım bakalım!

1) Fed 2015 boyunca faiz artırımı yapmaz.

2) Fed'in 2016'da yeni bir QE'ye gitmesi ihtimal dahilindedir.

3) BDDK verilerine göre bankalar dövizde şu sıralar açık pozisyonda. Kısa vadede doların düşmesini bekliyorum. Tahmini dip zamanı, Nisan-Mayıs civarı.

4) Reel kur endeksi çok yükseklerde. En son, 1970'lerin sonunda bu seviyeye gelmişti. 2001'de bile bu seviyelerde değildi. Meseleye sadece iktisadi açıdan bakarsak durum çok vahim. Bu nedenle:

a) Ani bir devalüasyon yıkım etkisi gösterir.

b) 1980-87 arasındaki gibi yedi-sekiz seneye yayılı bir devalüasyona tahammül etmek daha kolay olabilir ama burada da borç sorunu var. 1980'de iç borcumuz hiç yoktu, dış borcumuz çok az idi. Ya şimdi?

5) Bu çorabı başımıza Amerika ördü. Amerika, ödemeler dengesi meselesine iktisadi bir çözüm bulunmasına karşı. 1980'lerden beri siyasi bir çözüme doğru zorluyor. Siyasi çözüm Yeni Osmanlıcılara da cazip geliyor.

6) Amerikan usulü çözümün iktisadi cephesi, Barzani ile "bir şekilde" birleşip, ödemeler dengesindeki enerji faturasını azaltmak. Paketin diğer unsurlarını yazmıyorum çünkü boğazımıza kadar siyasete dalarız.

7) Proje müellifi olan Amerika, aynı zamanda da sıcak para yollayarak sponsorluk yapıyor. Sponsor fikir değiştirirse veya projeden ümit keserse dolar kuru güneş sisteminin dışına fırlar!

Esas

Düşük petrol fiyatlarının Avrupada enflasyonu düşük tutarken büyümeye katkısının olacağını ifade ediyor...

http://www.fxstreet.com/news/forex-n...b-4f2f56afa29f

Esas

Petrol düşüşü ile rusya ya yeterince zarar verildi. Bu zarar 3 ay boyunca sürdürülecektir. Ve sonra belkide ilk toplantıda haziranda faiz artırımı ifadesine tarih verilmeden Avrupanın yaşayacağı sorunlarla euro daki zayıflama izafi olarak dolarda yükseliş sağlayacaktır. Bunun en fazla zararı sarışına ve devamında çin e olacaktır. Sonra beyaz adam %7 büyümenin altına düşmesini bekleyecektir çinin. İşte bu köprüden önce son çıkışın habercisidir.
    İşte bu gerçekleştiğinde ABD de enflasyonun yeterli olmadığına bir süre daha faizleri yükseltmeyeceklerini açıklayacaklardır.
    ustry ye geldiğimizde global olaylara bağlı hareket etmeye çalışsa da içerideki siyasal tansiyon artmadıkça 2.20 lere kadar gevşeme beklentim oluşuyor gittikçe.
    Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •