Sayfa 1/13 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 100 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Günde EN AZ 3000 Adım Yürümek, Öyle ya da Böyle!

Ebu Computer Guest

Exclamation Günde EN AZ 3000 Adım Yürümek, Öyle ya da Böyle!

Doktorlar, sağlıklı bir hayatın temel şartlarından birinin, hareket halinde olmak ve yürümeyi alışkanlık haline getirmek olduğunu belirtiyor.

Teknolojinin sağladığı geniş imkanlar nedeniyle son yıllarda sağlık açısından büyük sorun oluşturan hareketsizlik, kalp-damar ve hareket sistemi rahatsızlıklarında en önemli etken olarak gösteriliyor.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, sağlıklı bir hayatın temel şartlarından birinin, hareket halinde olmak ve yürümeyi alışkanlık haline getirmek olduğunu belirtti.

Yürümenin, insanın kendi solunum ve dolaşım sistemini en hafif düzeyde ritmik şekilde çalıştıran aktivite olduğunu ifade eden Kaya, ''Hareket sistemi ve kalp-damar hastalıklarının oluşmasında en önemli etken hareketsizliktir'' dedi.

Kaya, teknolojinin sağladığı geniş imkanların, insanların hayat standardını yükseltmesine karşın, otomobillerin yaygınlaşması, internet ağının büyümesi gibi gelişmelere bağlı olarak insanları hareketten uzak hantal bir hayata sürüklediğini vurguladı.

Kaya, ''Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yürüme herkesin en rahat yapabileceği sporlardan birisidir. Yürüme sporundaki temel amaç, vücudun kalp, dolaşım, solunum sistemlerinin kapasitelerini artırmaktır. Yürüme, hafif tempoda uzun sürede yapıldığı takdirde, vücuttaki stok yağların yakılmasında önemli rol oynar. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak için de yürüme önemlidir. Yediden yetmişe herkese sağlıklı bir yaşam için yürümeyi ihmal etmemesini öneriyoruz''ifadesini kullandı.

Yürüyerek dinç kalın

Yürümenin sürekli artan tempoda, kendi vücut özelliklerine uygun ritmde yapılması gerektiğini dile getiren Kaya, artan bir tempoda yürüyüşle genç yaşlı herkesin sürekli kendilerini dinç tutmasını önerdi.

Yürüme program başlangıcında yavaş yürüme ve ritmik gevşeme hareketlerinin yapılması gerektiğini belirten Kaya, ''Sağlığın devamı için spor ve hareket çok önemlidir. Rahat koltuklarımızdan vazgeçerek, kolay ve ucuza elde edebileceğimiz yürümeyi hayat tarzı haline getirmenin yollarını aramalıyız'' dedi.

Ayrıca yürüme nedeniyle vücutta belli noktaların sürtünme oluştuğu için aşınmalara neden olabileceğini, bunun da ileri yaşlarda kireçlenmelere ve kemikteki kıkırdak dokuların zedelenmesine yol açabileceğini ifade eden Kaya, bu tür tehlikelerine karşın yürüme aktivitesi yapılırken, temiz havada, kafa çevirme, kol ve el hareketi gibi ısınma hareketleri yapılarak, vücudun tüm dokularına hitap edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Saygılarla...

Esas

sayın " Computer Babası"!

Yüzde yüz haklısınız valla, benim en tuttuğum şiir "Dağ başını duman aaaalmış,

Hayden yürüyelim sayın arkidaşlaaar"

Sağlık için yürüyüş!
    Statik olmayış!
    Evde oturrmayışşş!!!

Haydin hep beraber, yürüyoooz!
    Yek, dü, se, chüüüüshhh!

Şakay dı...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Şair Sokağı
    Gönderi
    2,061

Esas

Alıntı Originally Posted by Ebu Computer Yazıyı Oku
    Sağlıklı Yaşamın Sırrı 'Yürümek'
    ---

Yürümek = Aşık Olmak

- Yürümek için önce aşık olmanız gerekecektir...
    - Aşkınızla dünyayı bile yürürsünüz...
    - Aşkının peşinden dünyayı bile gezersiniz...
    - Aşk için çarşı pazar yorulmadan gezer ve yürürsünüz, yürürsünüz, yürürsünüz...
    - Aşık olanlar için yürüme kolaylaşır, hatta yere basmadan uçmaya benzer...
    - Aşk için yemeden içmeden sürekli yürürsünüz...
    - Aşık olduktan sonra dünya yollarında Evliya Çelebi bile olursunuz...

Aşık değilseniz eğer;
    Maalesef yürümek istemez canınız... Adım bile atmaz insanın canı...

Sevgiler, Saygılar...
    Son düzenleme : i-ked; 15-07-2014 saat: 14:11.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    809

Esas

İnsanı ın yaşam fonksiyonlarını asgari sağlıkta tutabilmek için her gün en az 3000 adım atması,sağlıklı bir yaşlılık yaşayabilmesi için ise her gün 5000 adım atması gerekiyormuş.

Kişiler eğer özel çaba göstermezler ise genelde 40 lı yaşlardan sonra bunu yerine getiremezler.

Bunu kontrol edebilmek için cepte taşınan padometre denilen adım ölçer küçük cihazlar var.

Bir tane alıp bir ay müddetle attığınız adımları ölçün ve nerede olduğunuzu görün.Buna göre de gerekirse yaşam şeklinizi değiştirin.Aksi taktirde de sağlıksız bir yaşlılık ve 60 lı yaşlar civarında ölmeye hazır olun.

Elbette bir çok yakınınızın hayatını da zorlaştırıp bir an önce ölüp kurtulmanızı arzu etmelerine sebep olarak.

Sigara da içiyorsanız bu büyük olasılıkla daha da sıkıntılı ve acılı olacaktır.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    809

Esas

Sanırım bir çok arkadaşımızın henüz bunu algılamasına çok zaman var ama sıkıntılı yaşlılığın Türkiyemizde hiç te ucuz olmadığını belirtmek isterim.

Onun için ''fırsat yaratıp yürüyelim arkadaşlar,olabildiğince sağlıklı bir yaşlılık için''

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Kesinlikle forumda en doğru bilginin yer aldığı başlıklardan biri olmuş. pej'in söyledikleri de çok doğru. En az 5000 adım atmak gerek, eğer işiniz gereği masa başında iseniz ve ofiste çalışıyorsanız o zaman 5 kilometre yürümelisiniz.
    Son düzenleme : i-ked; 16-07-2014 saat: 00:46.

Esas

Alıntı Originally Posted by Red Kit Yazıyı Oku
    Kesinlikle forumda en doğru bilginin yer aldığı başlıklardan biri olmuş. pej'in söyledikleri de çok doğru. En az 5000 adım atmak gerek, eğer işiniz gereği masa başında iseniz ve ofiste çalışıyorsanız o zaman 5 kilometre yürümelisiniz.
    Sn. Red Kit,

Yaşınınız kaç acaba? Bir ayağınızı çukurda gördüm sizin.

Şaka bir yana söylediklerinize katılıyorum

Ebu Computer Guest

Esas

Mehmed Öz tvde bir proğramda günde en az 10.000 adım atılmalı demişti.

Buda sanıyorum yaklaşık 5 km yapar.

Saygılarla...

Sayfa 1/13 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •