aşağıdaki liste Hasan Çeliktaş tarafından daha ziyade eğitimciler için hazırlanmış ama ziyanı yok..
içlerinde dikkate değer belgeseller ve güzel filmler var, belki sizin de ilginizi çekecek bişeyler bulunur..

Seviye 1:
Spiritüel bilgilerle hiç tanismamis, hatta konuya ilgisi olup olmadigi bile belli olmayan grup. Temel atilmasi için kazi çalismasi yapilacaklar kisaca. Ayrica tabii yeni baslamislar da dahil bu gruba. Bu seviyeye belgeselden öte filmleri tercih etmenizi öneririm. Ilgilerini böylece yakalayabilirsiniz. Ama böyle bir gruba dakika 1'de "What the Bleep: Down the Rabbit Hole" dayarsaniz, sizi kirmamak için izlerler, anlamis görünürler ama çok da bisi anlamazlar. (Yine de üç belgesel öneriyorum.)

Discover The Gift (Her seviyeye hitap edecek hatırlatmaları olan, bu konularla ilgisi olmayanların da keyifle izleyebileceği, ÖSS'ye hazırlanan öğrencilere bile hitap eden bir çalışma.)

The Life of Muhammad (Tüm seviyelerin izlemesi gereken çok önemli bir belgesel. Hz. Muhammed'in hayatını anlatıyor.)

Why Walk When You Can Fly? (Isha Judd'ın sunumu, tam da yeni başlayanlar için.)

Enlightened (Ruhsal yolculuğuna yeni başlayan bir kadının eğlenceli hikayesi.)

Meta Secret ("The Secret"a göre daha başlangıç seviyesinde, ama daha dengeli. Yeni başlayanlar için "The Secret"tan daha çok öneririm.)

The Trotsky (Tek kişi bir değişimi tetikleyebilir mi? Kesinlikle evet!)

Nossolar (Zamanında "Ölümü Yaşamak" adında bir kitap vardı ve bende çok şeyler açmıştı. Bu film de ona benziyor. Bir doktor ölüyor ve spatyumdaki Astral Şehir'e yani "Evimiz"e gidiyor. Her seviyenin beğenerek izleyeceği bir film.)

Leap (Yaşamınızda artık sıçrama yapmanın vakti gelmedi mi? sorusunu soran ve başta Dan Millman olmak üzere birçok uzmanın görüşlerine yer veren çok güzel bir belgesel-sunu)

Something Unknown (Aslında tüm seviyelerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Spiritüel deneyimleri, bilimsel yöntemlerle inceleyip, varlıklarını ispatlayan bilim adamlarını anlatıyor. Aklınızda son kalan şüphe kırıntılarını da silip atıyor.)

Mythic Journeys (İnsanın kendini tanıma yolculuğunu, mitlerle anlatan bir belgesel. Henüz yolun başına olanlara, önemli mesajları varken, yolun yolcularında ise motivasyon yenilemesi etkisi yaratıyor.)

Black (Enfes bir Hint filmi olmakla birlikte, insanın (ruhsal olarak) kör, sağır, dilsiz olmasının alegorisini anlatıyor. Karanlıktan aydınlığa yolculuğunu.)

The Opus (Hayallerinin peşinden gitmeyi, drama destegiyle cok basarili anlatiyor. Universiteye hazirlanan ogrencilerden tutun da, NLP calismalarına; kisisel gelisim seminerlerine.. akliniza gelebilecek her tur egitim icin uygun bir film.)

Trust 22 (Ben hayalimi kurup ilk adimi atayim da, gerisini zaten evren halleder deyip, kendilerini akisa birakan insanlarin oykusu. Ozellikle de ilk adimi atmanin onemini cok iyi kavratiyor)

The Compass (Belgesel izletecekseniz bunu seçin. Anlatimi çok yalin ve tam "for beginners". Tabii ilerlemisler de birseyler bulacaklari için sIkilmayacaklardir.)

Ambition to Meaning (Wayne Dyer gibi bir üstat var. Drama agirlikli. Dyer'in anlatimlari çok güzel.)

Louise Hay's You Can Heal Your Life (Tüm seviyeler için anlatacak çok seyi var bu belgeselin.)

Otoyol 60 (Her seviyeye hitap ediyor.)

Dingin Savasçi (Dan Millman'in bu yola nasil girdigini anlatiyor.)

9 Kehanet (Birçogumuzun yoldaki baslangiç kitabi malum, filmi de öyle.)

One Week (Otoyol 60 tadinda, her seviyeye hitap ediyor.)

Tanri ile Sohbet (Bu da her seviyeye uygun.)

Happenstence (Hayatta hiçbirsey tesadüf degildir. En temel bilgilerden birisini veriyor.)

Defending Your Life (Komedi de oldugu için toplu gösterimlerde en sevilen filmlerden. Hem bir sürü güzel bilgi içeriyor.)

The Ultimate Gift (Pazar sabahi filmleri tadinda, bir sürü güzel mesaji olan bir film. Baslangiç için ideal.)

Seviye 2:

Artik temel bilgiler mevcut. Hevesle kitaplar okunuyor, sorular soruluyor. Sürekli hevesle bilgiler araniyor. Daha komplike bilgileri almaya hazir bir grup.

Foodmatters (Yediklerimiz bizleri nasıl etkiler? Ne yerseniz o'sunuz....)

European Spiritual Masters (Avrupalı spiritüel üstadlardan anlatılar.)

50/50 (Çok özel bir "yaşam" filmi.)

Wonders of the Solar System (Güneş sisteminin oluşumunu ve yapısını anlatan harika bir belgesel.)

Timer (Sevimli bir eşruh filmi. Eşruhunuzu bulacağınız saati bilseniz, yaşamınızda neler değişirdi.)

Revelation of Pyramids (Piramitlerde gizli olan sırlar acaba Dünyamızın ötesinde başka yaşamlar olduğuna delalet mi?)

Groundhog Day (Aynı günü tekrar tekrar yaşasanız, yaptığınız hataları görebilir miydiniz?)

Cosmic Law (Hintli üstad Ramesh Balkasar'la bilgilendiri sohbetler.)

Blueprints for Awakening (Hintli gurularla farklı konularda sohbetler)

Kundalini (Adı üzerinde, Kundalini enerjisini anlatan bir belgesel.)

Wonders of the Universe (Evrenin oluşumunu ve yapısını anlatan harika bir belgesel.)

The Adjustment Bureau Kader kavramı üzerine harika ve derin bir bilimkurgu)

Spiritual Revolution (Spiritüalizm, ruhsal devrim, din, gurular vs. gibi konularda, pek de tanımadığımız birçok ismin görüşlerinden oluşturulmuş bir belgesel sunu.)

The Voice (3 saat uzunluğunda bir bilgi bombardmanı. Ama özellikle finalindeki 7 cennet hikayesi insanı çok etkiliyor.)

Oh My God (Tanrı nedir? Sorusundan yola çıkarak, insanlığın Tanrı ile ilişkilerini sorgulayan bir yapım.)

What The Bleep Serisi: (Ben bu serinin ancak bu seviyede anlasilabilecegini düsünüyor. Hatta bazi yerlerini anlamak ileri seviyeler için bile zorlayici, ama çogu yeri seviye 2 için çok güzel bilgiler içeriyor.)

The Secret: (Gelen geçen izliyor ve okuyor da, temel bilgiler eksIk olunca anlasilan, ben paranin gözüne böyle koyarim demek arkadas oluyor. Biraz da kastiklari için bisiler yapiyorlar, ama ya dengeyi bozduklari için sancili deneyimler yasaniyor ya da unutulup gidiyor. Ama temeli olan ögrenciler için çok güzel bilgiler içeriyor Secret. Ayrica temeliniz olunca madde kismindan ötesine geçebiliyorsunuz bilginin.)

One - The Movie: (BIRligi en güzel anlatan belgesel sanirim. Üzerine konusabilirsiniz bol bol.)

Waking Life: (Aslinda bu seviye 2 ile 3 arasi bir film bence. Bir bir bir konusuyorlar filmde takip edip hazmetmesi zor olabiliyor bazen. Seviye 2.5 diyeyim.)

Tuning In: (Kanal bilgileri veriyor 5 medyum. 2. seviye ve üstü için gayet güzel bilgiler içeriyor. Enerjisi de gayet yumusak. Kryon falan bile var.)

Sound of Soul: (Aslinda her seviyeye uygun. Ama 2. seviye daha da zevk alir. Hele ki mistik müziklere özellikle bayilirlar. Koyun playera senlenin birlikte.)

Spiritual Reality & Illuminated Chakras: (Temel spiritüel bilgiler ve çakra bilgileri. Süper bir kaynak ikisi birlikte)

Indigo Evolution: (Indigo çocuklari anlatan belgesel)

What Dreams May Come: Ölüm ötesi hayata dair keyifli ama çok temel bazi gerçekleri de barindiran bir film. (Mesela öte dünyayi, bu dünyada, ötesi için inançlariniz yaratir bilgisi.)

Un Buddha: (Bu da toplu gösterimlerde çok begenilen bir film.)

Bab'aziz (Her seviyeye uygun, ama tadi sufizm biraz biliniyorsa çikiyor.)

Seviye 3

Artik "yol"un çemberinden geçmis, o ilk hevesleri yasarken kafayi gözü saglam dagitmis, attigi adimlara daha dikkat eden, daha kapsamli bilgiler arayan kardeslerimiz. (Gerçi bunlar da kurslara nadir gelirler.)

Antroposofi Serisi (YENi) ("Antroposofi Macerası" ve "Yeryüzü-Gökyüzü" adlı iki filmden oluşan ve çok kapsamlı bir ruhsal düşün olan Antroposofiyi anlatan belgeseller.)

Valley of Flowers (Anlatılmaz yaşanır bir film. Ama en güzel tadı bu seviye çıkartır. Hele ki karma-reenkarnasyon gibi kavramları iyi biliyorsanız.)

Possible Loves (Önceki seviyeler için güzel bir aşk filmi olabilir. Ama bu seviyede paralel evrenlerde geçen bir eşruh filmi olarak izleyebilirsiniz.)

Quantum Communication (İletişimi kuantum fiziği ile birleştirerek anlatıyor. Çok ama çok başarılı, derli toplu ve ufuk açıcı.)

Krishnamurti Serisi (Büyük üstadın konuşmalarını hep kitaplardan okumuştuk. Artık seri halinde videolarını da izliyoruz.)

Last Night (Dünyanın sonuna 6 saat kalmış olsa neler yapardınız?)

Samsara (Bir yolda yürümek için neleri feda ederdiniz veya etmezdiniz?)

In Treatment (Özellikle de birebir seans yapanlara öneriyorum. Bir psikoloğun hastalarıyla olan yüzyüze görüşmelerinden oluşuyor. O kadar çok şey öğreniyorsunuz ki canlandırılmış psikoloji kursu gibi bir dizi.)

The Living Matrix (Şifacılık, bedenin varoluşu, mofogenetik alanlar gibi konularda ufuklar açan harika bir belgesel)

Kymatica (Zeitgeist sevenlerin bayılacağı bir belgesel-sunu)

Quantum Activist ("What the bleep"teki sevimli kuantum fizikçi Amit Goswani'den harika bir belgesel sunu. Kuantum fiziği temelli o kadar güzel bilgiler var ki.)

Zeitgeist 3 (Zeitgeist serisini bilmeyen yoktur, bu da serinin 3. filmi)

Through the Wormhole ("Nereden geldik?"den tutun "zaman yolculuğu"na birçok tartışmalı konuyu bilimsel bulgulara dayanarak açıklayan harika bir belgesel serisi.)

Tapping Solution (Kendine hafifçe vurarak duyguların salıverilmesini anlatan bir tekniğin belgeseli.)

Time (BBC’nin belgeseli herkese yönelik görünse de, özellikle zaman konusunu çözmeye çalışanlara önemli ipuçları veriyor.)

Mr. Nobody (Önceki seviyeler bu film güzel bir bilimkurgu fantezi olarak izler. Güzel mesajları var der. Ama bu seviyeden itibaren paralel evrenlerden tut nerelere kadar varır alınacak bilgiler.)

Into the Universe (Stephen Hawking’le uzaylılar, zaman yolculuğu ve evrenin yaratılışı)

Enlighten Up (Konumuz Yoga. Septik bir arkadaş tüm dünyayı dolaşıp yoganin uygulamalarini inceliyor. Cok eglenceli bir film)

Bliss (İnsanin cinsel hayatini degistirebilecek, tantrik uygulamalari senaryo icini harika yedirmis ve cinsellikle terapi konusunu isleyen bir film)

JZ Knight on UFO's (Ramtha'nin medyumu JZ Knight'tan UFOlar ve bizler uzerine.)

Parallel Universes (Insani allak bullak eden paralel evrenler konusuna, cok basarili bir yorum)

Ink (Insanin kendiyle yuzlesmesini fantastik bir dille anlatmis, en iyilerim arasinda yer alan bir film)

Shadow Effect (Içsel karanlikla yüzlesme filmi.)

Water - Great Mystery (Bu konulari pek bilmeyen, vay be suda neler var der geçer. Ama bu seviyedeki birisi, su ile yasanilan deneyimlerin baglantisini kurup, bilgilerinin temelini daha da güçlendirebilir.)

Theory of Everything (Hawking, varolusu bilimle çözmeye çalisiyor.)

Quantum Mind of God Serisi (Adam sürekli konustugu için zorluyor kimi zaman. Konusma aksanli oldugu ve adam hiç susmadigi için çevirirken anamiz agladi desek yeridir. Ama kapsamli bilgi arayana birebir.)

Sex-Secret Gate to Eden (Cinsel enerjiye kapsamli ve farkli bir bakis.)

Storm (Benim özel favorilerimden.)

Chaotica Ana: (Reenkarnasyonu anlatiyor. Ama özellikle de finali itibariyle çok derin ve agir mesaji var. Zaten internetteki yorumlari hep seviye 1 civari yazmis ve kimse neyi anlattigini anlamamis.)

Zen Noir: Zen'i enfes anlatan, ama en az 2-3 kez izlemeniz gereken bir film.

Moses Code: "Ben olan Ben'im" ifadesinden yola çikiyor ve gayet derin bilgiler veriyor. "Secret"in bir seviye agiri.

Living Lumaniries: Ben bu filmi çevirirken "Zaman"in sirrini çözmüstüm be. (Saolsun Eckhart Tolle) Seviye 2.5 aslinda. Dikkatli izlerseniz ve almaya hazirsaniz, bir sürü kilit bilgi var belgeselde. Ama "zaman" bilgisi enfesti.

Knowledge og Healing: (Sifacilikla ugrasanlarin izlemesi sart bu filmi.)

Spirit Space: (Ölüm ve ötesini kuantum fizigiyle anlatiyor.)

The Man From Earth (Insanlik tarihine dair çok güzel, muhabbeti bol bir film)

Seviye 4

Bu arkadaslari zaten kurslarda göremezsiniz. Genelde kursu verenler olurlar. Insanligin en temel ve en büyük korkusu, ölüm korkusuyla yüzlesmis veya üzere olan ve o yüzlesme ardindan ölümsüzlügün sirrini yakalamis ve hayatinda OLmayi bilinçlice yasayan kardeslerimizdir bunlar. Bir kisminin da bu dünyadan ayrildiktan sonra türbeleri falan dikilir. Bu grup tüm filmleri artik daha bir keyifle izler, çünkü farkindaliklari yüksek oldugu için film yapimcilarinin bile farketmedigi mesajlari yakalayabilirler.

Tibetin Ölüler Kitabi: (Bu belgesel aslinda daha hafif gibi dursada çok agir. Ölümü agir tarafindan isliyor. Her bünyeye göre degil aslinda, folklorik bir film gibi dursa da.)

Enemies Of Reason: (Richard Dawkins'e kizmadan dayanabilmek zor aslinda. Adam tam köktenbilimci ve belgesellerindeki tarzi da çok zorlayici. Ama duygulariniza kapilmayip, gözlediginizde güzel bilgiler alabiliyorsunuz. Hem Dawkins'in temsil ettigi görüse dair, ama bir yandan da elestirilerindeki haklilik paylarina dair.)

Seviye 5

Bu seviyedekilerin filmi yapilir genellikle. Insanlik tarihine geçmislerdir. Bu seviyeden birisiyle karsilasirsaniz, zaten feleginiz sasar. Ona ancak sunlari izlemeyi önerebilirsiniz.

Phantom of the Opera, Cats, Notre Dame de Paris, Don Juan, Feet of Flames... (Insanlik neler yaratabiliyor, buyrun birlikte izleyelim mi, sözleri esliginde. Tabii o size "DVD'ye ne gerek" deyip Broadway'e falan isinlanmazsa...)