Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 64 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Çoklu Zaman Dilimi Yaklaşımı: Göstergelerin Hassasiyeti ve Özgüllüğü Problemi

Esas

Alıntı Originally Posted by merce Yazıyı Oku
    ccı yatay piyasa göstergesi.ortalamalar trend piyasası göstergesi diye biliyorum .yine macd ,momentum trend göstergesi.multipl time işe yarar. uygulamasıda çok basittir .tek gereken zaman zaman flatta beklemeye dayanabilmektir.
    şöyle uygulanır. neyse sayfaya maydonoz olmıyayım. osn sözü başta söylemenin anlamı yok.topik sahibi desin
    Haklısınız Sn. Merce, farklı göstergelerin farklı karakteristikleri vardır ve farklı piyasa koşullarında farklı etkinliklere sahiptirler.

Multiple time-frame'in işe yarayacağını düşünüyorum ben de. Göstergelerden aldığımız sinyallerin ne derece sağlıklı sinyaller olduğunu anlamak bağlamında. Bir nevi filtre gibi...

Topikte konuya girerken ılıktan sıcağa doğru bir akış yapayım diye planlamıştım. Ama yine de uyguladığınız yaklaşımı burada okumaktan mutluluk duyarım şahsen. Ne zaman isterseniz...
    Son düzenleme : couchsurfer; 25-01-2016 saat: 12:31.

Esas

Alıntı Originally Posted by temelreisim Yazıyı Oku
    Amacım sizin yazılarınıza saygısızlık yapmak değil. Dediğim gibi , yazılarınızdan faydalanan olur ya da olmaz, o kişilerin takdiri. Şöyle cevaplayayım o zaman.....
    ...
    ...
    Yatırım tavsiyesi değildir.
    Emeğe saygısızlık yaptığınızı düşündüysem taş olayım...

Söylemek istediğim şuydu: aynı gösterge aynı endeksin grafiğinde, aynı zaman çerçevesinde (günlük), aynı periyodda (CCI 21 gün), ve aynı sinyalleri almak üzere kullanıldığında (-100/+100 yukarı kesişler) farklı tarihler arasında farklı performanslar gösteriyorlar.

Bazı yıllarda 13/15 başarı, bazı yıllarda ise 3/15 başarı...

Bu yöntem bu şekilde kullanıldığında tekrarlanabilirliği yok ve özgüllüğü zayıf. Ve haklısınız, bu durum analisti yıldırır, çıldırtır.

Bunu da dert belledim, bir çözüm önerim mevcut, ve burada "gerçek zamanlı" deneyip uzun süre sonunda sonuçlarımızı alalım ve görelim istiyorum.

Bizim tüyolardan daha iyi referanslarla hareket edebilmemiz gerekiyor.

Bunun peşindeyiz...

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    AYDINLANMA ÜLKESİ
    Gönderi
    1,218

Esas

Sayın couchsurfer;

Sizi kapanan diğer topikten beri izlemekteyim. Şunları sormak isterim:

İndikatörlerin default değerlerinin farklı oluşu ya da farklı salınım aralıklarında değer almaları gibi durumları ve yahutta periyotların farklı oluşu (seanslık, günlük, haftalık gibi) nedeniyle karar vermekteki güçlüğü yenmek amacıyla indikatörlerde, default değerlerinde, salınım aralıklarında ya da periyotlarda matematikte anladığımız dilden OKEK, OBEB gibi bir şey mi arıyorsunuz? Yoksa aradığınız sadece, sizin dilinizle, majör ve minör sinyalleri senkronize etmek gibi bir şey mi?

Anlatmak istediklerimi ifade edemediysem affola, hiç alakası yoksa yine affola. Merakımı hoş göreceğinizi umarım.

Esas

güzel konu. başarılar dilerim ve takipteyim.

Esas

Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Sayın couchsurfer;

Sizi kapanan diğer topikten beri izlemekteyim. Şunları sormak isterim:

İndikatörlerin default değerlerinin farklı oluşu ya da farklı salınım aralıklarında değer almaları gibi durumları ve yahutta periyotların farklı oluşu (seanslık, günlük, haftalık gibi) nedeniyle karar vermekteki güçlüğü yenmek amacıyla indikatörlerde, default değerlerinde, salınım aralıklarında ya da periyotlarda matematikte anladığımız dilden OKEK, OBEB gibi bir şey mi arıyorsunuz? Yoksa aradığınız sadece, sizin dilinizle, majör ve minör sinyalleri senkronize etmek gibi bir şey mi?

Anlatmak istediklerimi ifade edemediysem affola, hiç alakası yoksa yine affola. Merakımı hoş göreceğinizi umarım.
    Sn Coccinella,

Sizi bir önceki başlıktan gayet iyi hatırlıyorum. Uzun zaman oldu, tekrar merhabalaşmaktan mutluyum. Umarım herşey iyidir görüşmeyeli...

Merakı hoş görmek de ne kelime? Merak ettiğimiz için hepimiz buradayız. Başımıza ne gelirse meraktan gelsin.

"Farklı time-frameleri senkronlayacak bir çarpan bulmak mümkün mü?" diye bir ara ben de kafa yormuştum. Ama sanırım öyle bir çarpan yok! Zaten olmamalı da. Düşünsenize, aslında her t anında çok kaotik, çoğunlukla rastlantısal denebilecek kadar dağınık, alım-satım kararlarının verildiği bir ortamda sabit bir çarpan bulmak mümkün olabilir mi? Bundan vazgeçtim

Zaten bence bizim ihtiyacımız olan şey de o değil. Bize lazım olan şey piyasanın asıl büyük dişlisinin ne yöne döndüğünü ve hangi kuvvette döndüğünü anlayabileceğimiz (primer trend), ve daha küçük dişlilere göre nerede giriş-çıkış yapmamız gerektiğini bize sezdirebilecek (sekonder ve minör trendler) bir bakış. Bu bakışı aslında daha önceki başlıkta kurgulamaya çalışmıştık. Burada benzer bir sistem ele almayı planlıyorum, ama ufak tefek modifikasyonlar var. Hem de biraz daha sade.

Sözün özü: Zaman dilimlerini senkronlamak mümkün değil. O kadar mekanistik çalışmıyor çünkü piyasalar...Newton fiziği çalışmıyor, kuantum mekaniği daha uygun. E o kadar belirsizliğin arasında biz ne yapıyoruz? Altta yatan bu kadar öngörülemezlik ve bu kadar kaos birleşe birleşe makro dünyamızda bize tuhaf gelmeyecek sonuçlar meydana getiriyor. Su molekülünün atom altı parçacıklarında da Newton fiziği çalışmaz. Rastgelelik hakimdir (piyasadaki random-walk kuramı da buna benzer bir şeyi öne sürer). Ama her halükarda su deniz seviyesinde +100 derecede kaynar. Sonuç son derece öngörülebilirdir.

Biz kararlarımızın %70'inde haklı çıkarsak bize yetecek de artacak....

Ya, çok mu fantastik noktalara çektik meseleyi yoksa, kuantum muantum?

Alıntı Originally Posted by Soydan Yazıyı Oku
    güzel konu. başarılar dilerim ve takipteyim.
    Çok teşekkürler Sn. Soydan. Başlığımızdan eksik olmayınız....
    Son düzenleme : couchsurfer; 25-01-2016 saat: 23:29.

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    AYDINLANMA ÜLKESİ
    Gönderi
    1,218

Esas

Alıntı Originally Posted by couchsurfer Yazıyı Oku
    Sn Coccinella,

Sizi bir önceki başlıktan gayet iyi hatırlıyorum. Uzun zaman oldu, tekrar merhabalaşmaktan mutluyum. Umarım herşey iyidir görüşmeyeli...

Merakı hoş görmek de ne kelime? Merak ettiğimiz için hepimiz buradayız. Başımıza ne gelirse meraktan gelsin.

"Farklı time-frameleri senkronlayacak bir çarpan bulmak mümkün mü?" diye bir ara ben de kafa yormuştum. Ama sanırım öyle bir çarpan yok! Zaten olmamalı da. Düşünsenize, aslında her t anında çok kaotik, çoğunlukla rastlantısal denebilecek kadar dağınık, alım-satım kararlarının verildiği bir ortamda sabit bir çarpan bulmak mümkün olabilir mi? Bundan vazgeçtim

Zaten bence bizim ihtiyacımız olan şey de o değil. Bize lazım olan şey piyasanın asıl büyük dişlisinin ne yöne döndüğünü ve hangi kuvvette döndüğünü anlayabileceğimiz (primer trend), ve daha küçük dişlilere göre nerede giriş-çıkış yapmamız gerektiğini bize sezdirebilecek (sekonder ve minör trendler) bir bakış. Bu bakışı aslında daha önceki başlıkta kurgulamaya çalışmıştık. Burada benzer bir sistem ele almayı planlıyorum, ama ufak tefek modifikasyonlar var. Hem de biraz daha sade.

Sözün özü: Zaman dilimlerini senkronlamak mümkün değil. O kadar mekanistik çalışmıyor çünkü piyasalar...Newton fiziği çalışmıyor, kuantum mekaniği daha uygun. E o kadar belirsizliğin arasında biz ne yapıyoruz? Altta yatan bu kadar öngörülemezlik ve bu kadar kaos birleşe birleşe makro dünyamızda bize tuhaf gelmeyecek sonuçlar meydana getiriyor. Su molekülünün atom altı parçacıklarında da Newton fiziği çalışmaz. Rastgelelik hakimdir (piyasadaki random-walk kuramı da buna benzer bir şeyi öne sürer). Ama her halükarda su deniz seviyesinde +100 derecede kaynar. Sonuç son derece öngörülebilirdir.

Çok teşekkürler Sn. Soydan. Başlığımızdan eksik olmayınız....
    Evet uzun zaman oldu. Tekrar görüştüğümüze ben de memnun oldum. Şu ana kadar herşey yolunda gidiyor. Bu başlığı da sıkı takibe almak istiyorum. Senkronlamanın mümkün olmadığını duymak biraz moralimi bozsa da cevabınız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Esas

Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Evet uzun zaman oldu. Tekrar görüştüğümüze ben de memnun oldum. Şu ana kadar herşey yolunda gidiyor. Bu başlığı da sıkı takibe almak istiyorum. Senkronlamanın mümkün olmadığını duymak biraz moralimi bozsa da cevabınız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.
    Bence mümkün değil. Belki de mümkündür?

Henüz asıl mevzuya girmedik. Biraz merak uyandırmaya çalışıp konuyu ısıtmaya çalışıyorum. Umarım ısıtalım derken çıtayı ve beklentileri de çok yükseltmiyoruzdur, altı üstü bir "yaklaşım" çünkü.

Sonra "o kadar davullu zurnalı başladığın şey bu muydu la?!" demesinler

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    AYDINLANMA ÜLKESİ
    Gönderi
    1,218

Esas

Ya, çok mu fantastik noktalara çektik meseleyi yoksa, kuantum muantum?
    Ben kuantumdan anlamıyorum, sizin söylediklerinizin % 70'ini anlamak yeter bana

Bence mümkün değil. Belki de mümkündür?
    Moral vermeye çalıştığınız için teşekkür ederim

Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •