Sayfa 1/8 123 ... SonSon
Arama sonucu : 64 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Çoklu Zaman Dilimi Yaklaşımı: Göstergelerin Hassasiyeti ve Özgüllüğü Problemi

Esas Çoklu Zaman Dilimi Yaklaşımı: Göstergelerin Hassasiyeti ve Özgüllüğü Problemi

Herkese merhabalar.

Bu aslen bir piyasa izlem başlığı olmayacak. Bu bir yöntem başlığı olacak.

Başlıkta bazı izlenimler yaratmaya çalıştım:

1- Bir problem var: İndikatörler zaman zaman yanlış sinyaller veriyor. X indikatörü, kitaplarda anlatılan setuplarda kullanıldığında ve kitaplarda anlatılan sinyaller takip edildiğinde zaman zaman doğru, zaman zaman yanlış kararlar aldırıyor. Yani "özgül" değil. Yine aynı indikatörden aynı şekilde sinyal aldığınızda bazen sinyal doğru oluyor ama çok geç kalınmış oluyor. Bazen de sinyal alınmış olması gereken yerlerde hiç sinyal üretilmemiş oluyor. Yani "hassas" değil.

2- Problem varsa çözüm lazım: Ele almaya çalışacağımız "Çoklu zaman dilimi" yaklaşımı bu probleme bir çözüm olabilir mi? Öncelikle bu yaklaşım nedir? Ne ifade eder? Derdimize derman mıdır? Dermansa nasıl?

3- Ve başlığa bir akademik makale başlığı süsü vermeye çalıştım. Konuyu ele alırken akademik bir bakışla gidilmesini çok gerekli buluyorum. Kahvehane muhabbeti her yerde yapılıyor çünkü. Özellikle hisse başlıklarında dönen muhabbetlerden sonuca varmak mümkün değil. Ben bir akademisyen değilim. Ekonomist/finansçı da değilim. Ama bilgi ve yöntem üretebilmek için akademik dünyanın meseleleri ele alış tarzını benimsemek gerektiğine inanıyorum (problemi ortaya koymak, nedenleri araştırmak, çözüm önermek, deney yapmak, sonuçları derlemek, sonuçları yorumlamak, hipotez koymak). Şanslıysak bir yerlere varırız.

Asıl derdim ne? Asıl derdim şu:

Hangi vadede olursak olalım hisleri, korkuları, kaygıları ve coşkuları ortadan kaldıracak kadar mekanik bir karar sistemi kurabilmek. Sistemi kurarken istatistikten (yani bir anlamda indikatörlerden) faydalanmak. Bilirsiniz ki nöroekonomi yaklaşımına göre ilkel beyin ve yeni-korteks arasında meydana gelen çatışmalar ekonomik davranışlarda ve kararlarda insanların hata yapmasının en büyük sebebi. O zaman bu çatışmayı, kararlarımızın bir belirleyicisi olmaktan çıkartmak lazım.

Bir kardiyolog EKG kağıdındaki çizgilere bakıyor ve diyor ki "sen kalp krizi geçiriyorsun, kalbinin bilmem neresinde neresinde beslenme bozukluğu var, anjio yapmamız lazım". Aynı kardiyolog "kalp krizi geçiriyor olabilirsin, ama geçirmiyor da olabilirsin, eğer geçiriyorsan ölürsün, geçirmiyorsan da boşuna anjio yapmak da istemem, ama geçirmiyorsan ve anjio yaparsam ve anjio esnasında kasık damarından kanar ve kan kaybından ölürsen, ya da kalp krizi geçirmiyorsundur da belki EKG manzarası yanlış mı acaba yoksa lan??!!...." çatışmalarını yaşarsa hastası ölür. O halde EKG görüntüleri öyle olmalı ki "ST segment yükselmesi varsa o hasta %95'den yüksek ihtimalle kalp krizi geçiriyordur, ST segment yükselmesi yoksa o hasta %95'den yüksek ihtimalle kalp krisi geçirmiyordur" dedirtmeli. Yani hem "hassas/sensitif" olmalı hem de "özgül/spesifik" olmalı.

İşte benim derdim bu dostlar. Eğer bizi hislerimizden kurtaracak bir sistem kuracaksak, indikatörlerimizi (hangisi olursa olsun) daha sensitif ve daha spesifik çalışır hale getirmeliyiz. Daha sonra "long ol-longda bekle-longu kapat-short ol-shortta bekle-shortu kapat" emirlerini bize güzel güzel söyleyecek bir sistem inşa etmeliyiz. Ondan sonra bu sistemi prospektif olarak denemeliyiz. Yani gerçek zamanlı. Geçmişe dönük değil...

Benim kafamda böylesi bir sistem var. Burada çerçeveyi paylaşacağım. Forum camiasında çok tecrübeli, çok bilgili, çok akıllı, çok zeki, çok hayalperest, hesabı kitabı çok iyi, çok çok çok dostumuz, abimiz, ablamız var. Herkesin katkısı çok değerli olacaktır. Çerçeveyi oluşturup önerileri-eleştirileri toparladıktan sonra gün gelecek modellememizi denemeye başlayacağız.

Önemli nokta: Kutsal kasenin peşinde olmayacağız. "Fiyatlarda ve trendlerde neler oluyor? Biz nasıl davranmalıyız" sorusuna cevap olacak bir sistem kurmanın peşinde olacağız. Kehanette bulunmaya çalışmayacağız. Gaybın peşinde giden öyle ya da böyle cezasını buluyor çünkü...

Yarın pazar. Kahvaltıdan sonra girizgah yazılarına devam, mevzuyu ısıtmaya başlayalım...

Çok teşekkürler.
    Son düzenleme : couchsurfer; 24-01-2016 saat: 00:52.

Esas

Tuncer Şengöz yapar arada....

Araya müzikler serpiştirir. Nefes alırız, ruhumuz ve zihnimiz dinlenir, ilham gelir...

Esas

Şu grafiğe bir bakın. XU100 günlük grafiği.
    Aşağıda CCİ indikatörü var, kitaptaki gibi default 21 periyodluk.

Derler ya -100'ü yukarı keserse dönüş sinyalidir ve +100'ü yukarıya keserse aşırı alım/ralli sinyalidir...Buyrun inceleyin.

2015 Haziran ayından beri alınan sinyalleri işaretledim. 15 tane.

1-2 tanesi hariç hepsi hüsran. Böyle indikatör mü olur? Bizim borsada tehnih mehnih çalışmaz ağa....

Bu problemi çözmeliyiz

Duhul
    May 2012
    İkamet
    borsadanhisse.net
    Gönderi
    17,389
    Blog Yazıları
    26

Esas

Hayirli olsun sevgili kardeşim.
    Bu topigi sık sık elimizden geldiğince katkıda bulunucaz artık

Esas

ccı göstergesini ben pek beğenmem ..ama şöle biraz trend atabilirseniz belki işiniz biraz daha kolaylaşabilir..

Esas

Alıntı Originally Posted by malisu Yazıyı Oku
    ccı göstergesini ben pek beğenmem ..ama şöle biraz trend atabilirseniz belki işiniz biraz daha kolaylaşabilir..

özünde iyi göstergedir cci. biraz bakıma ihtiyacı var, hepsi o...

belki yakında seversiniz...

Esas

Başlık hayırlı olsun.Bu indikatör konusu çok karmaşık konu.Maalesef indikatörler birbirinin ters sinyali verebiliyor.Dolayısıyla indikatörlere bağlı net bir sonuc alamanız zor.ayrıca periyot problemi var Yukarıda verdiğiniz grafik 120 ,60 dk lık baktığınızda belki daha olumlu bir sonuç elde edeceksiniz.Yada macd e gore incelediğinizde daha farklı bir sonuç elde edeceksinizBu yuzden bir çok trader indikator kullanımı bırakmış direk fiyat odaklı calışmaktadır

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Esas

Alıntı Originally Posted by babames34 Yazıyı Oku
    Başlık hayırlı olsun.Bu indikatör konusu çok karmaşık konu.Maalesef indikatörler birbirinin ters sinyali verebiliyor.Dolayısıyla indikatörlere bağlı net bir sonuc alamanız zor.ayrıca periyot problemi var Yukarıda verdiğiniz grafik 120 ,60 dk lık baktığınızda belki daha olumlu bir sonuç elde edeceksiniz.Yada macd e gore incelediğinizde daha farklı bir sonuç elde edeceksinizBu yuzden bir çok trader indikator kullanımı bırakmış direk fiyat odaklı calışmaktadır

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.
    Aynen sayın babames...

Ama zoru seviyoruz.

İpuçlarını verdiniz: Periyod ve zaman dilimi. Bence de çok doğru....

Periyod problemi hep olacak. Zaman dilimi problemi de hep olacak. Ama benim savunduğum şey şu: Bunlar indikatörün suçu değil, teknisyenin suçu. Doğru bakmak lazım...Doğru bakmaya çalışmaya niyetliyim bu başlıkta.

Traderlar eğer indikatör kullanmayı bırakmışsa ve sadece fiyata odaklanıyorlarsa elden bir şey gelmez. Belki de o traderlar burada yapılan sobhetlere bakarak tekrar indikatör kullanmaya geri dönecekler. Eğer o gün gelirse, ki sanmıyorum, bizim yöntemimiz daha zayıf çalışmaya başlayacak ve yeni bakış açıları geliştirmek durumunda kalacağız...

Fiyat - zaman grafiğini fizikteki yol-zaman grafiğine benzetiyorum.
    İndikatör-zaman grafiği ise analog olarak hız-zaman grafiğine denk olmalı.
    Ya indikatörün ortalamasını alır ve zamana göre grafiklendirirsek? O zaman da ivme-zaman grafiğine eş işlevde bir şey elde etmiş olmaz mıyız?

Bizim burada yapacağımız şey hıza ve ivmeye odaklanmak olacak. Yani indikatör ve ondan türeyen başka göstergelere. Çünkü önce hızı ve ivmesi pozitif piyasaları yakalayabilmeliyiz. İvme düşerken sezebilmeliyiz, hız pozitiften negatife geçerken de arabadan inmeliyiz. Hız ve ivmeyi güzel tespit edebilirsek yol-zaman grafiğimiz istediğimiz şekilde oluşacaktır.

Detaylıca tartışacağız umarım...

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •