Sayfa 2/140 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1119 madde; 9 - 16 arası.

Konu: EGPRO Ege Profil

Esas

elimde yok, özellikle tekrar yazayım. amacım asla kötülemek değil. bi dönem bende vardı. temel bozulunca ilişkiyi sonlandırdım bunla. Allah kalanlara sabır versin. belki de fiyatı baskılamalarının nedeni bilmem kaç yıllık ortalamayı aşağı çekip şirketi borsadan geri çekmektir. temettü dağıtmamak için bi şekilde kalemler oynatılıyor, bedelsiz saçmalığına gidiliyor. 225,265,170 ( özsermaye) /79,600,000 ( ödenmiş sermaye) = 2,83.. şirketin defter değeri budur. her bir lota denk gelen değer bu... kapanışı 3,09 dan yapmış.. piyasa buna demiş ki 3,09 * 79,600,000 lot = 245,964,000 tl.. senin bütün piyasa değerin bu demiş.. pd/dd ise 245,964,000/ 225,265,170 =1,09 sun demiş. yani sizin kağıt bunalttı, yükselmesi lazım, bu kadar yataya sarması yeter dediğiniz yerde ; piyasa demiş ki "sen % 9 primlisin arkadaş"... piyasanın biçtiği değer bu.. birilerinin kral çıplak demesi gerekiyor. nokta....

Duhul
    May 2011
    İkamet
    Kaplumbağa sırtı
    Gönderi
    629

Esas

Alıntı Originally Posted by bartrobel Yazıyı Oku
    8,5 milyonluk maddi duran varlık artışı neyin nesidir demişim. doğru ya ; bu kadar borcun harcın var? neden mülk alıyosun? sen gayrimenkul şirketimisin? belki de çekileceksin borsadan bunu bile bilmiyoruz. neyse bakalım nedir maddi duran meselesi..2015/9 da maddi duran varlığı (arazi, bina v.s) 96 milyon iken ; 2015/12 de 132 milyona çıkıyor. son alımla beraber 2016/3 de 141 milyon tl lik duran varlığa ulaşılıyor. bakkal hesabı yapalım 141-96= 45 milyon tl lik varlık almış. sen gayrimenkul şirketimisin? o parayı bankadan çekip kendini büyütüyorsun, malını büyütüyorsun .. yatırımcın büyümüyor ilginç..belki de gyo kuracak yakında. bakınız örnek edip iplik. oldu edip gyo. 500 milyon tl mülkü var kirada..yatırımcısı sürünüyor. egprofile söylenecek şey şu : " senin borçlanmanı gerektirecek tek durum acil ödemelerindir. duran varlık alımı için banka kredisi çekmenin ve firmayı faiz yüküne sokmanın manası ne?
    Cevaplarınızdaki en azından doğrudan hakaret içermeyen üslubunuz ve incelemeniz için teşekkürler. Size yaptığınız araştırmalarınızdan herkesin faydalanbilmesi için müsadenizle birkaç soru sorayım. dediğim gibi bilançoyu uzun uzun incelememiştim, böylesi bir yatırım tarzını uzun süre önce bırakmıştım şimdi bunları okuyunca ben de memnun oldum.

"Maddi duran varlık" artışının mahiyeti için görüşünüz nedir? Yatırım amaçlı gayrimenkul demiyor. özellikle maddi duran varlık diyor, bunların alınan cihaz teçhizat olması ihtimal yüzdesi nedir? Neden gayrimenkul benzeri bir yatırım olduğunu düşündünüz, sizi böyle düşünmeye iten sebep neydi bilançoda?

Duhul
    May 2011
    İkamet
    Kaplumbağa sırtı
    Gönderi
    629

Esas

kısa vadede ödemesi gereken net borç 202 milyondan 261 milyona çıkmış. kısa vadeli borç dediğimiz 365 gün içinde ödenmesi gerekendir. 30 mart 2016 ya net 1 yıl ekle. o güne kadar bu parayı ödemek gerek.. bunun 61 milyonu banka borcudur, 128 milyonu tedarikçilere olan borç, 63 milyon diğer borçları var kısada. onu Allah biliyor) kimse bana yılda 28 milyon kar yazan şirketin bankaya 61 milyon borç ödeyebileceği masalını anlatmasın.
    Evet kısa vade için vade konusunda bir itirazım yoktu, ben total vade/borç dağılımı için borç yapısından bahsetmiştim, gerçi uzun vadeli borcu kısaya göre lafı edilecek bir meblağ değil. Bundan önemlisi geçen dönem 180 milyon borcu çeviren bir şirketin neden 61 milyonluk kısmı çeviremeyeceğini düşündünüz? bunu tüm samimiyetimle soruyorum. kar ile borcu ödeme dengesi, ödeyip ödeyememe açısından doğrudan kıyaslamak doğru olmaz buna hak verirsiniz sanırım. diğer yazdıklarınızı da düşünürsek sizce şirketin içini mi boşaltmak anlamına gelir bunlar? ben böyle göremiyorum ama şüphelenmiyor değil de insan.
    Son düzenleme : ravi; 29-05-2016 saat: 21:48.

Duhul
    May 2011
    İkamet
    Kaplumbağa sırtı
    Gönderi
    629

Esas

sayın "ravi" sağolsun inceleyince yazdıklarımı, bende bilançoya 1-2 metre daha derinden bakma gereği hissettim. teşekkür ediyorum kendisine..şimdi biraz gerçekçi rakamlardan devam edelim. 3 aylık bilançoda "net kar" marjı 5,5 milyon / 136 = %4 tür... yani Türkçesi egeprofil 100 tl lik ürün sattığında 4 tl kazanç elde ediliyor masraflar/ giderler düşüldükten sonra.. eğer 3 ayda % 4 için debelenmek yerine 2,80 den dolar alıp 2,94 e satsaydılar kazançları yine %4 olacaktı. % 4 net kar marjı "UTANÇTIR, DALGA GEÇMEKTİR".. Yıllık kar marjındada değişen bişey yok.. 28 net kar / 473 mlyn satışlar = %6... şaka gibi.. altın 90 tl den 110 a gitti. bıraksınlar artık. çekilin borsadan milleti enayi yerine koymayın..
    burada size katılmamak doğru olmaz. çok anlamsız bir marj var üstelik piyasada neredeyse tekel konumuna gelirken.

kısaca marjları ilk çeyrekler için yazayım (umarım hatam fazla yoktur )

8%
    2%
    2%
    3%
    -2%
    5%
    4%

görüldüğü ve daha önce de dediğim üzere marjlar berbat fakat eğilim gösteriyor iyi tarafa.

Duhul
    May 2011
    İkamet
    Kaplumbağa sırtı
    Gönderi
    629

Esas

kottan çıkma konusunu bilmiyorum öyle bir niyet var mı. çıkmak istese önü açık, engel yok % 2 ile.

yalnız dd ile kottan çıkamaz herhalde, onun hesabı ayrı. fakat garip şekilde fiyatta baskı var. üzerine öküz oturmuş desem yanlış olmaz hatta oturmuş ve kalkmış, öylece oraya yapıştırmış hissede hacim yok.

açıkçası kısa vadede fiyatta olumlu bir atak görmek beni çok şaşırtır. günlükçü, gömlekçi, kısacı hatta belki orta vadeciyi memnun edeceğini sanmam. o niyetle burda olan var mı onu da bilmiyorum. ben çoğunuza göre komik derecede az bir miktarla uzun sayılacak bir süredir burdayım, beni üzmeyecek bir miktarla takip etmesinden ötesini hakkettiğini de sanmıyorum kendi adıma. portföyümde olmasa bu kadar bile incelemeyebilirdim. uzun süredir kimseyle karşılıklı böyle yazışmamıştım, siz yazmasanız yaşışmazdım da herhalde. bu forumda böyle şeyler yapılmıyor maalesef, neslimiz tükendi kalın sağlıcakla.

elimde yok, özellikle tekrar yazayım. amacım asla kötülemek değil. bi dönem bende vardı. temel bozulunca ilişkiyi sonlandırdım bunla. Allah kalanlara sabır versin. belki de fiyatı baskılamalarının nedeni bilmem kaç yıllık ortalamayı aşağı çekip şirketi borsadan geri çekmektir. temettü dağıtmamak için bi şekilde kalemler oynatılıyor, bedelsiz saçmalığına gidiliyor. 225,265,170 ( özsermaye) /79,600,000 ( ödenmiş sermaye) = 2,83.. şirketin defter değeri budur. her bir lota denk gelen değer bu... kapanışı 3,09 dan yapmış.. piyasa buna demiş ki 3,09 * 79,600,000 lot = 245,964,000 tl.. senin bütün piyasa değerin bu demiş.. pd/dd ise 245,964,000/ 225,265,170 =1,09 sun demiş. yani sizin kağıt bunalttı, yükselmesi lazım, bu kadar yataya sarması yeter dediğiniz yerde ; piyasa demiş ki "sen % 9 primlisin arkadaş"... piyasanın biçtiği değer bu.. birilerinin kral çıplak demesi gerekiyor. nokta....
    Son düzenleme : ravi; 29-05-2016 saat: 21:45.

Esas

Alıntı Originally Posted by ravi Yazıyı Oku
    Cevaplarınızdaki en azından doğrudan hakaret içermeyen üslubunuz ve incelemeniz için teşekkürler. Size yaptığınız araştırmalarınızdan herkesin faydalanbilmesi için müsadenizle birkaç soru sorayım. dediğim gibi bilançoyu uzun uzun incelememiştim, böylesi bir yatırım tarzını uzun süre önce bırakmıştım şimdi bunları okuyunca ben de memnun oldum.

"Maddi duran varlık" artışının mahiyeti için görüşünüz nedir? Yatırım amaçlı gayrimenkul demiyor. özellikle maddi duran varlık diyor, bunların alınan cihaz teçhizat olması ihtimal yüzdesi nedir? Neden gayrimenkul benzeri bir yatırım olduğunu düşündünüz, sizi böyle düşünmeye iten sebep neydi bilançoda?
    Bu firma uretici firma.. uretip satacak.. hangi techizat bu kadar pahali olabilir.. uzay mekigi pahalidir.. ama egproya yaramaz)).yatirim amacli satırı " kiraya verilen mülktur"..belki arsa almistir..yeni fab. Kurma ihtimali yok zannimca

Esas

Evet kısa vade için vade konusunda bir itirazım yoktu, ben total vade/borç dağılımı için borç yapısından bahsetmiştim, gerçi uzun vadeli borcu kısaya göre lafı edilecek bir meblağ değil. Bundan önemlisi geçen dönem 202 milyon borcu çeviren bir şirketin neden 61 milyonluk kısmı çeviremeyeceğini düşündünüz? bunu tüm samimiyetimle soruyorum. kar ile borcu ödeme dengesi, ödeyip ödeyememe açısından doğrudan kıyaslamak doğru olmaz buna hak verirsiniz sanırım. diğer yazdıklarınızı da düşünürsek sizce şirketin içini mi boşaltmak anlamına gelir bunlar? ben böyle göremiyorum ama şüphelenmiyor değil de insan.
    Borcu borçla çeviriyor. Borcu kapamak başka..ertelemek ve uzatmak başka.. bu borcu uzatarak borcun maliyetini artiriyor..

Esas

kottan çıkma konusunu bilmiyorum öyle bir niyet var mı. çıkmak istese önü açık, engel yok % 2 ile.

yalnız dd ile kottan çıkamaz herhalde, onun hesabı ayrı. fakat garip şekilde fiyatta baskı var. üzerine öküz oturmuş desem yanlış olmaz hatta oturmuş ve kalkmış, öylece oraya yapıştırmış hissede hacim yok.

açıkçası kısa vadede fiyatta olumlu bir atak görmek beni çok şaşırtır. günlükçü, gömlekçi, kısacı hatta belki orta vadeciyi memnun edeceğini sanmam. o niyetle burda olan var mı onu da bilmiyorum. ben çoğunuza göre komik derecede az bir miktarla uzun sayılacak bir süredir burdayım, beni üzmeyecek bir miktarla takip etmesinden ötesini hakkettiğini de sanmıyorum kendi adıma. portföyümde olmasa bu kadar bile incelemeyebilirdim. uzun süredir kimseyle karşılıklı böyle yazışmamıştım, siz yazmasanız yaşışmazdım da herhalde.
    Otobusteyim. Kısa oluuor yazilar.. tablo da yok önümde))) pimaş ı cikaracaklar diye biliuorum.. bunu da cikarmalari olasılık dahilinde.. tahminden öte bisey değil benimkisi..fiyattaki atak muhabbetine gelince.. piyasa karar vericidir. Bi yel gelir 5 olur belki. Sonuc olarak sirketin degeri eşit degildir hisse fiyatina.. sirketin degeri hisse fiyatina denk olsa PiYASA OLUşMAZ..benim 3 ten satayim pahalandi dedigim kagidi biri ucuz buldugu icin alir.. piyasa budur.. daha dibi yok bence..gaybi ALLAH bilir.. saglam bi spike yapar kisa vadede sanirim.. sadece tahmin..

Sayfa 2/140 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •