Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 44 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Sistem Dinamiği

Esas Sistem Dinamiği

Sv Opih bende kolaylıklar diliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum yaklaşım ve başlık için.

Esas

Alıntı Originally Posted by ykoc Yazıyı Oku
    Sv Opih bende kolaylıklar diliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum yaklaşım ve başlık için.
    Teşekkür ederim Sn Ykoc.

Esas

Drawdown meselesi çok karışık değil. Toplam kazançların pik yaptığı noktadan sonra yaşanan düşüşler drawdown olarak adlandırılır ve en büyüğüne de maksimum drawdown denir. Max. drawdown mutlaka minimize edilmesi gereken bir konu ancak çoğu sistem de, az veri üzerinden çok parametre ile optimizasyon yapılıyorsa genellikle max. drawdown tek seferlik bir olguymuş gibi karşımıza çıkar.

Dolayısı ile çoğu zaman getiri/max.drawdown tarzında bir optimizasyon yapıldığında bu yanıltıcı olabilir. Yukarıdaki koşullarda bir çalışma yaptıysanız muhtemelen max. drawdown overfit bir şekilde anlamsızca minimize edilmiştir. Bu sorun Sortino rasyosunda'da vardır. Buna daha sonra değineceğim ancak Sortino rasyosunu optimize etmek max. drawdown optimize etmekten daha iyidir. Tabi ki sistem seçerken düşük max. drawdown yemiş ve çabuk çıkmış sistem seçeceğiz ancak asıl hedef Sharpe ya da Sortino rasyolarını maksimize etmek olmalı. Daha sonra isterseniz max. drawdown ve bu rasyoları karşılaştırarak kendinize göre anlamlı seçimler de yapabilirsiniz.

Özet olarak;
    +Max. drawdown ve drawdown süresi bir trader'ın psikolojik olarak kaldıracağı bir seviyede olmalıdır.
    +Max. drawdown optimizasyon sonucu yanıltıcı bir şekilde değişebilir. Gelecekte daha kötüsünü yaşamak muhtemeldir.
    +Sistem'i değerlendirirken öncelikle Sharpe ya da Sortino gibi daha önce bahsettiğimiz rasyolara bakıp daha sonra max. drawdown ile karşılaştırmalıyız. Sadece max. drawdown bakmak yeterli değildir.

Tekil sistemler/yaklaşımlar üzerine çok konuştuk ancak bazı konulara tekrar geri döneceğim ileride. Tekil sistemler üzerinde tabi ki getiri maksimize edilecek ve risk minimuma indirilecek, ancak yine de her zaman belirsizlik/bilinmezlik her zaman ki baş köşesinde keyif çatmaya devam edecektir. Bunu da düşürmenin yolu çeşitlendirme ya da diversifikasyondur. Yumurtaları tek sepete koymama olayını duymayan yoktur. Finansal enstrümanların çeşitlendirilmesi gibi sistemlerin'de mutlaka çeşitlendirilmesi gerekir. Böylece hayatta kalma şansınız artacaktır. Korelasyonları düşük iki sistemin bir arada çalıştırılması mutlaka o iki sistemden en yüksek getiriyi getirenden daha düşük bir getiri sağlayacaktır. Ancak! Getirilerinizin standard sapması daha düşük olacaktır! Yani bu iki sistemden oluşturacağımız portfolyo'nun getirilerinin Sharpe oranı daha yüksek olacaktır! Bunun da sebebi getirilerin standard sapmalarının düşük olması...

Bu ne anlama geliyor ? Şu anlama geliyor: bu portfolyo çok düşük kaldıraçlı trade edilirse sizin en iyi sisteminiz ile aynı veya daha yüksek getiriyi daha düşük risk ile elde eder. (Burada standard sapmayı risk olarak değerlendiriyorum). Aşağıda ki örnekte bunu ifade etmeye çalıştım. S1 ve S2 iki ayrı sistemler ve getirilerinin korelasyonu -0.69 (hiç te düşük değil). G1 ve G2 bu sistemlerin tek başlarına bir portfolyoyu büyütmesi. G3 ve S3 ise birinci ve ikinci sistemlerin C1 ve C2 oranlarında harmanlanmasından elde edilmiş sistemler portfolyosunun büyümesi ve günlük getirileri. Sadece 2 kaldıraç kullanarak her iki sistemden çok daha iyi bir getiriyi çok daha düşük risk ile elde edebilirsiniz.

Portfolyo optimizasyonu ve çeşitlendirmeyi ileride daha ayrıntılı yazacağım. Şimdilik mantığı dökmek önemli zira çoğu kişiyi tek sisteme bağlı görüyorum. Korelasyonu çok fazla yüksek olmayan iki sisteme parayı dağıtmak tek sisteme bağlamaktan çoğu zaman iyidir ve max. drawdown'ı da düşürür.

Uyarılar:
    +Eğer iki sistemin korelasyonu yüksekse, yanlış hesap yapıyorsanız, bu işe yaramaz hele yüksek kaldıraç uyguluyorsanız paranızı kaybedersiniz.
    +Standard sapma tekil veya düşük sayılı sistemli portfolyolar için risk olarak kabul edilemeyebilir.
    +Burada kaldıracı neye göre ayarlayacağımıza dair hiçbir bilgi vermedim. Bilinçsizce kaldıraç ayarlamamak lazım.
    +Aynı enstrüman üzerinde çeşitlendirme yapmakta her riski ortadan kaldırmaz sadece minimize eder. Sadece VIPXU030 trade ediyorsanız bunun bir limiti vardır.

Notlar:
    +Portfolyo çeşitliği arttıkça portfolyo getirileri normal dağılıma yaklaşır(portfolyo içerisinde sistemlerin veya enstrümanların getirilerinin dağılımından bağımsız olarak). Buna istatistik biliminde merkezi limit teoremi denir. Dolayısı ile böyle portfolyolarda standard sapmayı risk olarak alabiliriz ve Sharpe rasyosu getiriler bakımından daha anlamlı olur bu yüzden portfolyo da dağılımlar Sharpe rasyosunu maksimize edecek şekilde yapılabilir.
    +Düşük korelasyonlu enstrüman ve sistemler seçimi en iyi çeşitlendirme yöntemidir. (AUD/NZD, XU030 gibi)

Esas

Gelen istekler üzerine Sharpe ve Sortino nasıl hesaplanır bir göz atalım.

iDeal programını kullanan arkadaşlar Birleşik Sistem Getirisi kısmından aylık getirileri Excel ya da benzer bir programa not edip bunların ortalamasını, standard sapmasini hesaplayabilirler. Senelik faiz getirisi 10% civarı aldım. Dolayısı ile bileşke olarak senede 10% elde ettiğimizi düşünürsek aylık 0.8% gibi bir değere tekabül eder. Aylık Sharpe rasyosu (ortalama aylık getiri-aylık faiz)/standard sapma. Bunu karekök(12) değeri ile çarparsanız da yıllık hale gelmiş olur. Genelde yıllık olarak konuşmak işleri standard hale getirir.

Peki Sortino nasıl hesaplanır ? Aylık Sortino değeri Sharpe gibi (ortalama aylık getiri - hedef getiri)/aşağı risk. Bunu karekök(12) ile çarparsanız yıllık hale gelir. Hedef değeri size kalmış. Bu örnekte sıfır aldım. Ancak risksiz faiz'de alabilirsiniz.

Günlük getirileri kullanıyorsanız karekök(252) ile çarparak yıllık hale getirebilirsiniz. Bu rasyolar zamana bağlıdır ve hangi zaman için karşılaştırıldıkları önemlidir. Senelik standard olarak iyidir. (MIN:Minimum, SQRT: Karekok, Average:Ortalama)

Not: Resimdeki verileri normal dağılımdan rastgele çektim ( N(3.5%,5%) ). Gerçek bir sistem değildir.

Yine değineceğiz ancak şunu da burada belirteyim. Sharpe oranı yüksek sistemlerin overfit olma ihtimalleri daha düşüktür. Bir test sample'ı ve optimizasyon sample'ı üzerinde Sharpe oranlarının değişimini test etmekte güzel bir sınama yöntemidir.

Esas

Bahsetmediğim bir kaç konu ile ilgili sorular geldi. Burada cevapları vermek daha anlamlı.

+Her ne kadar burada sistem ile uğraşan kişiler vadeli işlem kontratları ya da opsiyonlar ile hareket etse de. Her strateji böyle olmak zorunda değil. Sharpe rasyosu hesaplarken mantık vazgeçtiğimiz faizide hesaba dahil etmektir. Ancak, mantıken vadeli işlem bir kontrattır ve hesaptaki teminat üstüne'de faiz işlemektedir. Dolayısı ile faizden vazgeçmiş değiliz. Vadeli işlem kontratlarında işlem yapanlar Sharpe rasyosunda bu faizi hesaba katmamalı.

+Aynı şekilde hisse'lerde long/short tarzı işlem yapanlar için de bunun eklenmemesi gerekir diye düşünüyorum zira açığa sattığınız zaman aslında paranız bir yere gitmiyor. Dolayısı ile long/short stratejilerde eklenmemesi mantıklı(bence) ancak belki benim görmediğim bir yan olabilir. Finans kökenli arkadaşlar ya da daha iyi bilen birisi buna yorum yaparsa sevinirim.

Kısaca, hem işlem yapıp hem faiz alabiliyorsanız buna gerek yok. Kendi benzer iki sisteminizi aynı enstrüman üzerinde karşılaştırmak için bu söylenenler çok önemli değil. Ancak mühendislikte standardizasyon esastır. Zira farklı enstrümanlar üzerindeki farklı stratejileri karşılaştırmak gerektiğinde bu önem kazanır.

Esas

Bu arada geçen gün şöyle bir çalışma bulmuştum. Linki aşağıda. Drawdown'lar üzerine bir kaç kelam etmişler.

Tablo'da istatistiksel ilk 4 momentin max. drawdown'a etkileri gösterilmiş. Ortalama getiri ve getirilerin standard sapması bunu etkileyen en çok parametreler olarak ortaya çıkmış. Sharpe rasyosu'da bunu çok güzel yakaladığından altındaki gibi bir grafik çıkmış.

Grafiği yorumlarsak; Sharpe oranı ile beklenen max. drawdown ters orantılı. Yüksek Sharpe var ise düşük max. drawdown beklentisi mevcut. Benzer şekilde trading süresi arttıkça max. drawdown ihtimali de orantılı olarak artmaktadır ancak yüksek Sharpe var ise bu artış daha az olmaktadır.

**Çalışmayı portfolyo yöneticileri üzerinden yapmışlar.

https://www.caia.org/sites/default/f...ULD%20KNOW.pdf

7. Esas

Ellerinize sağlık Sn. Opih, kısa özet ve anlaşılır yazıyorsunuz. Benim şu sıralar söyleyecek yeni bir şeyim yok ama daha önceki çalışmalarımı daha kullanılabilir şekilde burada özetleyebilirim vakit bulduğumda.

Esas

Alıntı Originally Posted by modidedo Yazıyı Oku
    Ellerinize sağlık Sn. Opih, kısa özet ve anlaşılır yazıyorsunuz. Benim şu sıralar söyleyecek yeni bir şeyim yok ama daha önceki çalışmalarımı daha kullanılabilir şekilde burada özetleyebilirim vakit bulduğumda.
    Teşekkür ederim Sn. modidedo, her türlü paylaşımınız bize mutlaka bilgi(ve para) kazandıracaktır.

Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •