Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 9 - 16 arası.

Konu: TÜketİcİ Haklari

Esas

müşteri almış olduğu ürünü kullanıp da iade edebilir mi ?
    örn. traş makinesini traş olup da kıllı kıllı iade edebilir mi ? (üründe problem yoksa)

(servis kontrolünden geçmiş ve arıza bulunamamış bir ürün için soruyorum)

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    10,347
    Blog Yazıları
    9

Esas

Böyle bir topik açıldığıyla kalmış.
    Duyarsız kalmışız.
    Halbuki devam etmeli bu tür konularda hakkımızı aramalı, bunları yapanları teşhir etmeli toplumu bilgilendirmeliyiz.
    Halbuki ülkemizde daha tüketici hakları bilinci gelişmemiş. Çoğu yerde bir hizmet ya da mal için verdiğimiz paranın karşılığını alamıyoruz, ederinden fazla para ödüyoruz, aşağıdaki örnekte olduğu gibi verilen hizmet haricinde resmen soyuluyoruz.
    Türkcellde benzeri bir olay benim de başıma geldi. Ne kadar uğraştıysam hakkımı alamadım.
    Bugün fırsat bulabilirsem onu da yazacağım.

Turkcell'in Köntör Yolsuzluğu Belgelendi

Turkcel'in faturalardaki "vurgununu" bir Binbaşı ispat etti. Şimdi Turkcell 150 trilyon ceza ödeyecek. 30 milyon Turkcell abonesi şokta... İşte faturalardaki vurgun.

27 Kasım 2007 00:07

Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyalarıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi fatura başına küçük, toplamda 150 milyon YTL gibi büyük tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Şirket 'teknik hata' derken, Telekomünikasyon 'ayıplı hizmet' saydı.

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyaları aracılığıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi küçük ama toplamda 150 milyon YTL gibi büyük bir tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Turkcell'in 'teknik hata' olarak açıkladığı bu durum, Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) inceleme raporuna Turkcell'in 'ayıplı hizmet'i ve 'usulsüzlük' olarak tanımlandı. TK'nın, bugün dosyayı karara bağlaması bekleniyor.

Turkcell'le ilgili dosya 2006 başında, Turkcell abonesi emekli kıdemli binmaşı Ahmet Fikret Köse'nin şikayeti üzerine açıldı. Saptadığı haksız uygulamanın peşini bırakmayan Köse'nin ısrarı "tehdit" olarak bile algılandı. Kamucell abonesi olduğu halde eşiyle yaptığı görüşmelerin bedava olması gerekirken, konuşma süresinin Shell'den yapılan alışverişlerde kazandığı köntörden düşülmesi üzerine fark etmiş Köse, Turkcell işlemlerinde bir yanlışlık olduğunu.

FİL BENİM
    "Normal bir tüketici fark etmezdi" diye söze başlıyor. Deniz Kuvvetleri'nden 2003 yılında 39 yaşında emekli olduğunu belirtiyor Köse. Deniz Kuvvetleri'nde, bilgi işlem ağırlıklı lojistik malzeme sağlayan birimde çalıştığını bilgisayarlı muhasebe tekniğini çok iyi bildiğini vurgulayarak, "normal tüketici'den ayrıldığını vurguluyor. "Turkcell'de dolandırıcılık" saptamasının ardından konuyla ilgili tüm kurumları ayağa kaldırdığını ekliyor sözlerine. Turkcell ve bedava kampanyası için işbirliği yaptığı Shell başta olmak üzere Maliye Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı'na bağlı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon Kurumu'nu hareketlendirmiş.

2006 yılı ortalarından beri yılmaz bir savaşçı gibi dosyasının peşinden koşuyor. Gülerek, arkadaşlarının kendisine "emekli albaylar gibisin" diye takıldığını aktarıyor ve "dikkat et filler tepişir çimler ezilir" diye uyardıkların da. Bu uyarıya Köse'nin yanıtı ilginç: "Burada fil olan benim" Köse, Turkcell'in hediye kontör uygulamalarının "iç" edildiğini şöyle anlattı:

"2006 yaz aylarında Shell kampanya başlattı. 75 YTL akaryakıt alana Turkcell'den bedava konuşma veriyordu. 30 dakika bedava konuşma hakkı aldım. Eşimle ben aynı zamanda Kamucell abonesiyiz ve buradan bedava konuşma hakkımız var. Faturaları incelerken, eşimle yaptığım konuşmaların Shell'den kazandığım köntörlerden düşüldüğünü fark ettim. Hata tutarı 2,23 YTL'ydi.

ÖNCE DİNLEMEDİLER
    Turkcell'i aradım, 30 milyon abonesi olan bir kurum beni dikkate almadı. "Bu hata değil kasıttır" diye ısrar edince, fazla tahsil ettikleri parayı sonraki faturada bana iade ettiler. Artık "30 milyon sıradan enayi müşteri" olmaktan çıkmıştım Turkcell'in gözünde. İlgilenmeye başladılar ama ben artık resmi dairelere gitmeye başlamıştım.

100 SAYFALIK RAPOR
    Yakın çevremden benim gibi aboneliği olanlardan 15 kada fatura topladım. Onları da inceledim ve sekizinde benzer durum saptadım. Parayı nasıl çaldıklarını, nereye aktardıklarını içeren 100 sayfalık bir rapor hazırladım. Maliye ve Sanayi Bakanlıkları ile Telekomünikasyon Kurumu'na gönderdim. Maliye Bakanlığı dosyayı inceledi. "Tüketici yanıltılıyor ama fatura kesilmiş, suç unsuru, vergi kaybı yok" diye konuştu.

TEFTİŞ KURULU'NDA

Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü, ilk incelemesinde beni haklı buldu ve dosyayı Teftiş Kurulu'na gönderdi. Telekomünikasyon Kurumu ön inceleme sonrasında soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma sonrasında Tukcell'in abonelerinden fazla para tahsil ettiği belirlendi.

TELEKOMÜNİKASYON: AYIPLI HİZMET
    Telekomünikasyon Kurum uzmanlarınca yürütülen soruşturma kapsamında Tukcell veri tabanında yapılan incelemelerde şirketin "ayıplı hizmet" ve usulsüzlüklerinin tek kişiyle sınırlı olmadığı belirlendi. Ancak, TK incelemesinde son altı aylık verilere ulaşabildiği, geçmişe ilişkin detaylı inceleme yapılamadığı da öğrenildi. Köse'nin yanı sıra Ufuk Erdi Albayrak da şikayette bulundu. Kurum, abonelerinden 150 milyon YTL'yi haksız aldığı saptamasının yapıldığı soruşturma raporunu bugün görüşerek nihai kararı verecek. Turkcell'in faturalarndırmada "hata" yapıldığını savunarak, cezanın minimumda tutulması için baskı kurduğu iddia ediliyor. Kurulun geriye dönük fatura cezalarını binde bir oranına kadar indirme yetkisinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

FİKRET KÖSE 2007'Yİ İNCELİYOR

Turkcell abonesi emekli Binbaşı Ahmet Fikret Köse, Turkcell'in gönderdiği faturaları incelemeyi sürdürdüğünü söyledi. Elindeki örnek faturaları 2007 yılında da incelediğini belirten Ahmet Fikret Köse, "İlk tespitlerim Turkcell'in yüksek tahsilat yapmayı yöntem değiştirerek sürdürdüğü yolunda. Ancak, ben işin arkasını bırakmayacağım ve saptadığım her usulsüzlüğü yine ilgili birimlere aktarmayı sürdüreceğim. Gerekirse dava açacağım" dedi. Şikayetlerinin ardı arkası kesilmeyen Emekli Binbaşı Köse, artık kendisinin Turkcell müşteri hizmetleri tarafından üzülmemeye özen gösterildiğini belirtiyor. Köse, "Turkcell'in abonelere hizmet hattı 4440532 nolu telefonu ne zaman arasam, hiç bekletmeden 'buyrun Fikret bey' diye açıyorlar. Oysa eskiden dakikalarca telefonda beklerdim" diyor.

Esas

2 inci pozisyonu bile hiç çekinmeden verdiğine göre, bu fare orayı mesken tutmuş!

Yazık, çok yazık

Duhul
    Apr 2007
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    568
    Blog Yazıları
    3

Esas

Alıntı Originally Posted by Serenler Yazıyı Oku
    Afyon Cumhuriyet Sucuk Evi...
    Yolu Afyon'dan geçen herkese ...
    Ekteki resimler oradan geçerken vitrine tesadüfen
    gözü takilan biri tarafından gece 00:40 da
    çekilmistir.

Yorum mu?
    Gerek var mı ki?...
    Yoruma gerek yok tabiki ama adını kalitesiyle birlikte andımız cumhuriyet sucukları gözümüzden düşmüş oldu.Orada durup hiç birşeyler yemedim ama yediklerini anlatıp övenlere bu fotoğrafı göstermek farz oldu

Tabi bir de işin diğer yönü var.Bunlar gördüklerimiz ya görmediklerimiz?...

Esas

İşte size bir yorum...

AMANINNN...

Esas

[QUOTE=osmancig;1983803]müşteri almış olduğu ürünü kullanıp da iade edebilir mi ?
    örn. traş makinesini traş olup da kıllı kıllı iade edebilir mi ? (üründe problem yoksa)

(servis kontrolünden geçmiş ve arıza bulunamamış bir ürün için soruyorum)[/QUOTE

yanıt yazan olmadı

7. Unhappy hp ye bir türlü kabul ettiremediğim ısınma sorunu

HP YE BİRTÜRLÜ KABUL ETTİREMEDİĞİM ISINMA SORUNU

Sn. Hp yetkilisi , ben TÜRKİYE - İSTANBUL da ikamet etmekteyim. Nisan 2007 de VATAN BİLGİSAYAR dan HP PAVİLLİON 6390ea model bir notebook satın altım.Cihazımın seri no su : CNF7101YY8 dir .Aradan 6 ay geçtikten sonra bilgisayarımda ısınma sorunu sebebiyle hp servisine verdim.Bilgisayarımda bir şey yok denip geri verildi.sonra daha hp servisine ısınma - tiz sesi -ve ekrandaki bir problemden ben bir kez daha servisinize verdim.Bilgisayarımın fan - board - lcd ekran ı değişti . Isınma -ve tiz sesi giderilmedi .Tekrar ısınma ve tiz sesinden servisinize verdim .Teknisyenle de görüştüm bu böle dedi. Fakat ısınma sorunu yüzünden fan 20-30 saniyede bir devreye giriyor ve pilin çabuk bitmesine sebep oluyor.ben bunu bir türlü anlatamadım.bu böyle deyip işin içinden çıkıyorlar.Son kez başka bir hp servisine verdim makine nın ısınmasının normal olduğunu söyleyip geri verdi. Benim makinem ilk aldığım da böyle bir sısın ma sorunu yoktu. Benim arkadaş çevremde 2 pavillion bilgisayar var bunların birinde xp yüklü onda kesinlikle ısınma olmuyordu .ben bos güncellemelerini hp sitesinden yaparım.ama arkadaşım yapmaz.onun makinesi nede son surumu yükledik .onun makinesi de artık ısınmadan 20-30 saniyede bir fan sesi çıkarıyor .Bana onun makinesi xp seninki wista deyip işin içinden çıkıyorlar dı ama bu test teknisyenlerin fikirlerini çürüttü.Bilgisayarım resmen ısınmasından dolayı 20-30 saniyede bir fan ile işkence yapıyor ve pilini çabuk bitiriyor.Teknisyenler donanımsal bir sorun olmadığını söylüyorlar. Ama sorunumu bir türlü çözemiyorlar .Ayrıca bord değişiminden dolayımı bilmiyorum wista etkinleştime istiyor.bir kez etkinleştirmiştim ama her format da etkinleştirme istiyor.Daha önce böyle bir sorun da yoktu. Ben bu bilgisayarı alırken marka ya para verip aldım . Hp den de marka olmanın karşılığını vermesini beklerim. Problemim giderilene kadar ben gerekli yerlere sırası ile şikayetlerimi yapacağım.HP TÜRKİYE sorunlara cevap vermiyor.Bahaneler sunup başlarından atıyorlar . Hp den ve servisleriniz den şikayetçiyim.sizden gereğini yapmanızı rica ediyorum . Gerekli ilgi alakayı göstereceğiniz eminim.Teşekkürle iyi çalışmalar.

sikayetvar daki referans numaram : 238711
    www.sikayetvar.com a da bildirdim hp den aradılar pazartesi salı cevap verecekler.

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    10,347
    Blog Yazıları
    9

Esas

İki arkadaşım HP marka laptop almışlardı, benzeri şikayetlerle servise başvurdular, uzun beklemelerle arızalar giderildi, son defa arızayı süresinde gideremedikleri için makinaları alıp parayı iade etmek zorunda kaldılar.
    Bunun için çok sıkı bir mücadele oldu ama sonuç olarak değdi sanırım.
    Darısı başınıza

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •